Stad en Omgeving Select gezelschap beluisterde in de Nieuwe kerk V.U.-concert Eerste object voor tien werkloze handarbeiders ontworpen M.S.C. 3 behoudt (waarschijnlijk) zijn plaats in de derde klasse School-voetbaltournooi neemt op Woensdag 21 Maart een aanvang Phia Berghout en Hubert Barwahser solisten Moderne werken na begonnen' Melodieuzer- maar toch ge" de pauze Hercules protesteerde tegen voetbalprogramma Bouwrijp maken van grond te Julianadorp Volkstuinen worden geregistreerd Het lag voor het grijpen... Sorteren en wegvoeren van stadsvuil Hr. Ms. „Tijgerhaai" uit Curacao vertrokken Het gebeurde in Nieuwediep Helders Mannenkoor houdt op 7 April receptie Stichting voor toekenning van studiebeurzen Bouw woon- en winkelhuis gisteren aanbesteed De loting vond reeds plaats „Persil" demonstreert in Casino-zaal Tussen Haaks en Kuitje VEILIG VERKEER Overtuigende 7-3 overwinning op K.T.V. 2 Raadsagenda met aantal punten aangevuld College van curatoren gemeentelijk lyceum Verrassingen in strijd om het kampioenschap Wanneer moei u signaal geven? Geen excuus voor gewoonte-toeteraars IN HET KORT R.K. Meisjesschool krijgt een noodlokaal Burgerlijke Stano DINSDAG 13 MAART 1931 Zeer gering was gisteravond de belangstelling voor het concert dat in de Nieuwe kerk aan de Weststraat voor de Helderse Volksuniversiteit werd ge geven. Niettegenstaande deze teleurstelling, verzorgden Phia Berghout (harp) en Hubert Barwahser (fluit) een prachtig en welgekozen programma, dat alles bezat voor een genotvolle muziekavond. Vóór de pauze werden werken uitge- •#»erd van reeds lang overleden componisten en daarna werd de aandacht ge vraagd voor moderner muziek van Sem Dresden en Lex van Delden. Moge het aantal bezoekers dan al klein zijn geweest, het uit te voeren programma had daaronder geenszins te lijden. Zowel harpiste als fluitist wa ren uiteraard bedreven in het bespe len van hun instrumenten, maar bo vendien konden zij er een interessan te uitlegging van geven. Hoewel de explicaties zeer eenvoudig werden ge steld, vermochten zij de aanwezigen volledig te boeien. Een diepere kijk op de technische zijde zou stellig min der interessant zijn geweest, dan de weinige doch tastbare gegevens die nu werden verstrekt Begonnen werd met een Sonate voor fluit en harp van G. P. Telemann, waarna Phia Berghout alleen speelde de Sarabande van G. F. Handel. Van C. W. von Gluck werd uitgevoerd Geisterreigen (fluit en harp), gevolgd door een Andantino van Mozart. In zuiver samenspel kwamen deze com posities in de kerk uitstekend tot hun recht, waarbij de harp-klanken een warm-diepe ondertoon vormden. Hu bert Barwahser kreeg vooral een har telijk applaus voor de wijze waarop hij Syrinx van Debussy ten gehore bracht, waarmede hij tevens Phia Berghout inleidde voor het Impromp tu-Caprice van Gab. Pierne. Deze wondermooie compositie vermocht aan de harp een regen van gouden klanken te ontlokken, die tevens het eerste gedeelte van het programma op waardige wijze afsloot. Minder sprekend was Sem Dresdens Sonate, waarmede na de pauze werd spannen, was de compositie van Lex van Delden, speciaal voor Phia Berg hout en Hubert Barwahser geschreven en voor de eerste maal (in premiere dus) in onze stad gespeeld. Dit werk bestond uit de delen: a Marcia, mode rato, b allegretto scherzando, adagio, allegretto scherzando en c rondo, alle gro. Na een kleine hapering kreeg het een succesvolle vertolking, die even wel niet de werken van voor de pauze kon doen vergeten De aanwezigen beloonden de musi- cerenden na afloop met een dankbaar applaus. Nogmaals: jammer, dat voor dit concert niet meer belangstelling bestond. De Utrechtse voetbalclub Hercules heeft tegen het einde van de vorige week een protest ingediend tegen iet voetbalprogramma, zoals dat voor 2 B voor aanstaande Zondag was vastge steld. Hercules heeft een wedstrijd minder gespeeld dan de overige ploe gen, die voor degradatie in aanmerking komen. De competitieleider hield zich daarom het recht voor, als de uitslagen zulks noodzakelijk maakten, voor 2 B een inhaalprogramma vast te stellen. Zondagavond laat werd inderdaad voor deze klasse een dergelijk programma samengesteld. Het ziet er als volgt uit: ZeeburgiaAlcmaria, HRCAFC. Wa tergraafsmeerElinkwijk en ZFC West-Frisia. Op 13 Februari besloot de raad tot het stichten van een lagere landbouw school met woning te Julianadorp. Ten behoeve van de bouw dienen enkele grond- en bestratingswerken te worden uitgevoerd. De kosten van uitvoering worden geraamd op f 12.000, de alge mene bedrijfskosten en de kosten van toezicht tezamen op f 2.000. In totaal zal met de uitvoering der werken der halve naar raming een bedrag van on geveer f 14.000 gemoeid zijn. De raad wordt thans voorgesteld, een crediet van f 14.000 beschikbaar te stellen. In het afgelopen seizoen is geble ken, dat de Wet Bestrijding Aardap pelmoeheid dikwijls onvoldoende wordt nageleefd. Deze wet houdt onder meer in een verbod, om op grond, waarop in enig jaar aardappelen wer den geteeld, in de twee daaropvolgen de kalenderjaren weer aardappelen te telen (het zogenaamde vruchtwisse- lingsgebod), alsmede een verbod om in enig jaar aardappelen te telen op meer dan een derde van de opper vlakte van een afzonderlijk liggend terrein, kleiner dan 'tien are, en inge sloten door grond, welke bij andere telers in gebruik is. Er wordt voorts op gewezen, dat, wanneer door telers voor eigen ge bruik het vruchtwisselingsgebod in aanzienlijke mate zou worden overtre den, de ziekte ongetwijfeld zal gaar optreden, waardoor dan op grote schaal tot het uitvaardigen van teelt verboden zou moeten worden overge gaan. Indien, aldus wordt voorts gemeld, over de adressen van alle volkstuinders zou kunnen worden beschikt, zal de voorlichting over de voorschriften van de Wet Bestrijding Aardappelmoeheid en het toezicht op de naleving dezer voorschriften met meer succes ter hana kunnen worden genomen. Tevens zou daardoor wellicht de uitvaardi ging van een algeheel verbod van de aardappelteelt op kleine percelen kun nen worden voorkomen. De directeur van de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen heeft B. en W. van Den Helder een ontwerp-verordening inzake de registratie van volkstuinen doen toekomen, met het verzoek de vaststelling er van voor deze gemeente te willen bevorderen. B. en W. hebben de ontwerp-veror dening ter beoordeling voorgelegd aan de Commissie van bijstond voor de Financiën, die van haar instemming deed blijken. B. en W. stellen de raad thans voor, tot vaststelling der veror dening over te gaan. De verordening zou dan de veertiende dag na de vast stelling in werking treden, ten einde zo veel mogelijk een waarborg te scheppen dat reeds dit jaar (begin Mei) over de benodigde gegevens kan worden beschikt. Gevonden: Drie autopeds, verm. gou den broche (twee klompjes); gele bal, witte das, zilveren dasspeld, school- étui, étui met inhoud grijs-blauw jon gensjasje, glacé handschoen, kerk boek, nummerplaat GZ 90183, drie portemonnaies met inhoud, padvin- dersriem, bruine kindersokken, groene ballpointpen, drie zilverbons, rozen krans, huissleutel. Verloren: Gouden armband, bank biljetten tweemaal 25.en 5. heren-polshorloge (doublé), heren polshorloge. zwarte hond, portemon- naie, Inhoudende 10.portemon- naie inh. ongeveer ƒ7700, oud rond stuivertje en klein oud zilveren stui vertje; étui met twee vulpennen en grtis vulpotlood, weegschaal. Voor het afhalen van gevonden voor werpen en het aangeven van verloren voorwerpen is het politiebureau aan de Kerkgracht op werkdagen van elf tot één uur geopend. Geruime tijd geleden heeft de minister van Sociale Zaken een regeling ge troffen, waardoor voor de gemeenten de mogelijkheid werd geopend om met Rijkssubsidie in de daaraan verbonden kosten speciale werkobjecten in het leven te roepen voor werkloze handarbeiders, die op grond van persoonlijke eigen schappen niet of minder geschikt zijn om bij een object van de DUW te worden te werk gesteld. Ter uitvoering van deze regeling diende door de gemeente besturen een „Plaatselijke adviescommissie werkvoorzieningsregeling hand arbeiders" te worden ingesteld. regeling, wanneer niet in accoord wordt gewerkt, bij een werkweek van acht en veertig uur ten hoogste dertig procent boven de ter plaatse geldende norm ingevolge de Sociale Bijstands regeling mag bedragen. Verhoogd met sociale lasten en kinderbijslag (voor elke arbeider gemiddeld twee kinde ren) bedraagt het loon dan 48.— ~er arbeider per week. Naar raming is met de uitvoering van het werk een bedrag van 12.200 gemoeid. In de kosten van arbeidsloon wordt door het Rijk 6000 bijgedragen Ten laste van de gemeente blijft dus 6200.—. B. en W. stellen de raad nu voor, om, vooruitlopende op de vaststelling van de begroting 1951, een crediet van 12.200 beschikbaar te stellen. Half December van het vorige jaar werd een dergelijke commissie samen gesteld. De commissie bestaat uit de heer f. J. Diesbergen (voorzitter) en de Rijksconsulent voor Sociale Bijstand in de provincies Noord- en Zuid-Hol land, de directeur van het bijkantoor Den Helder van het Gewestelijk Ar beidsbureau Alkmaar, de directeur van de Dienst voor Sociale Zaken, de direc teur van Openbare Werken, de heer H. Meijer, vertegenwoordiger van de Hel derse Bestuurdersbond, de heer A. Lie- nos, vertegenwoordiger van de R.K. Bestuursraad, de heer W. de Boer, ver tegenwoordiger van de Christelijke Be sturenbond, en de secretaris: een amb tenaar van de Dienst voor Sociale Za ken. Deze adviescommissie heeft het col lege van B. en W. thans het eerste werkobject voorgelegd. Dit object be staat uit het sorteren en wegvoeren van ongeveer 1500 m3 op het beltter rein van de gemeente-reiniging aan wezig stadsvuil. Hierbij zouden een tiental arbeiders gedurende ongeveer vier maanden te werk gesteld kunnen worden tegen een loon, dat volgens de De „Tijgerhaai", die te Willemstad op Curacao enige tijd heeft vertoefd, is weer vertrokken, tezamen met het stationsschip „Van Speyk". De „Van Speyk" gaat naar Sint Maar ten om de gouverneur met zijn gezel schap naar Saba, Sint Eustatius en het Britse eiland Antigua te brengen en vervolgens terug naar Curacao. Onder weg zal de „Tijgerhaai" met de „Van Speyk" oefenen en daarna doorvaren naar Key West om vervolgens via Pon- te Delgado op de Azoren de thuisreis te aanvaarden. Aan de Huisduinerweg ontstond Donderdag een begin van brand door kortsluiting in de lichtleiding. De be woner ging het vuur met een blus- apparaatje tegemoet en bedwong het. De schade was gering. Het schoorsteenbrandje ontbrak niet in het rapportenboek. Ditmaal was het weer in een woning in de Anemonenstraat, waar men het for nuis stookte met cokes en eierkolen, De brand ontstond door roetaanzet- ting. Er was geen schade. Ook in de Marine-club aan de Hoofdgracht dreigde brand te ont staan. Daar stookte men vetkolen, die in de schoorsteen roet deden opeen- hopen. Ook hier was de schade zeer gering. Uit een hotel hier ter stede pakte de politie een heerschap op, dat zich in Delfzijl had schuldig gemaakt aan oplichting voor een bedrag van tach tig gulden. Zaterdagmiddag reed een vracht auto op de markt aan de Molenstraat een vjjftal kramen omver. De geringe schade, die hiervan het gevolg was, zal door de bestuurder worden ver goed. Een drietal knapen had van een schip, dat in het Helders kanaal was gelegen, de touwen losgegooid. Het schip kwam dwars in het water te liggen. Een politieman vatte het drie tal in de kraag. In de nacht van Zaterdag op Zondag om drie uur begonnen een matroos en twee burgers in de Ko ningstraat een vechtpartij. De politie scheidde de vechtenden. Een veehouder deed aangifte, dat van zijn erf twee kippen en onge veer acht liter melk waren ontvreemd. Het „Helders Mannenkoor" zal ter gelegenheid van het zeventig-jarig be staan op Zaterdag 7 April van drie tot vijf uur in „Formosa" aan de Koning straat een receptie houden. Op Woensdagavond 4 April om acht Uur zal in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat een jubileum-concert wor den gegeven. De receptie in „Formosa" wordt muzikaal omlijst door een orkest onder leiding van de heer Louis van Loo Jr. In Den Helder bestond reeds sedert 1933 een verordening, regelende het verlenen van toelagen uit bet Ge meentelijk Studiefonds. Tjjdens de behandeling van de ge meentebegroting voor 1949 werd tot B. en W. de vraag gericht, of het col lege niet van mening was, dat het aanbeveling verdient, ook in Den Hel der een algemeen studiefonds te stichten. Het resultaat is, dat B. en W. de raad hedenavond het ontwerp van een dergelijke regeling ter vast stelling aanbieden. B. en W. zijn van mening, dat een regeling aanbeveling verdient, die ten doel heeft de uit onze gemeente af komstige on- en minvermogende jon gelieden financiële hulp te verlenen, opdat zij hun studie elders, bijvoor beeld aan een inrichtig voor hoger onderwijs, kunnen voltooien. Juist voor een zo excentrisch gelegen plaats als Den Helder treedt het grote belang daarvan bijzonder aan de dag. Het komt B. en W. voorts voor, dat de voorkeur moet worden geschonken aan beurzen met verplichting tot terugbetaling. Op de gemeentebegro ting zal dan jaarlijks een bedrag ten behoeve van het nieuwe fönds worden uitgetrokken. Mochten dan in enig' jaar, om welke redenen dan ook, geen gegadigden voor een beurs in aanmer king komen, dan blijft het geld ge reserveerd. De terugbetaalde bedra gen worden in het fonds gestort, waar door zij aan nieuwe gegadigden ten goede kunnen komen. B. en W. schre ven de raad, dat de huidige omstan digheden niet gedogen, voor het boven staande doel jaarlijks meer dan 2000.beschikbaar te stellen. Aan de raad wordt nu voorgesteld, de stichting „het gemeentelijk subsidie fonds" in het leven te roepen. De be staande verordening zal dan worden ingetrokken. In „Formosa" werd gistermorgen aanbesteed de bouw van een woon- en winkelhuis op een terrein gelegen aan de Keizerstraat, voor rekening van de firma Gebr. Pronk. Voor dit werk, dat tot stand komt onder architectuur van de heer J. J. van der Leek, kwamen de volgende inschrijvingen binnen (alle uit Den Helder): wed. M. de Vries Zoon 32.414; N. Schutte Zoon ƒ31.800; Joh. Steeman ƒ31.039; J. Roomeijer ƒ30.940; G. J. de Wit ƒ29.566; W. Veenstia Zonen ƒ29.060; Minneboo Walboom ƒ28.250; A. Bais ƒ27.842. De gunning werd aangehouden. Voor het in de Paasvacantie te houden school-voetbaltournooi heeft de loting inmiddels plaats gehad. In het totaal schreven vier en zestig elftallen in. di» over vier afdelingen werden verdeeld. Er zal volgens het afvalsysteem worde* gespeeld. De wedstrijden beginnen op Woensdag 21 Maart Aan de bekerhouders wordt nogmaals verzocht hun wisselbekers nog deze week in tet leveren bij d, secretaris, Sperwerstraat 43. Ook de formulieren dienen daar tijdig te zijn af. gegeven. Scholen, die dit verzuimen, zullen, zo vernamen wij, onherroepelijk va* de deelnemerslijst worden geschrapt. Anna Paulowna; j. RKJS 2—Chr. Opl school 2; k. BLO 1Groen van Prinste- rer; 1. Rehoboth 2Comeniusschool Afd. B: a. ABS 11—VGLO 3; b. RR ULO 3—Lyceum 3; c. VGLO 2RHBS 3- d. ABS 10—VGLO Hippolytushoef. Afd. C: a. ABS 4ABS 6; b. ABS 3 —ULO 1 (2); c. Chr. ULO 2—RHBS 2- d. ABS 9Landbouwschool 5- e ABs 5—ULO 2 (2); f. ULO 1 (1)—ABS 8 g. AVTS 3—WO 1; h. ABS 7—Lyceum 2; i .VGLO 1—VVO 2; j. RKULO vrij Afd. D: a. RHBS 1—AVTS 2; b. Av. Mach. School 1Kweekschool 1- c TJLO 2 (1)—Chr. ULO 1; RKULO 1—Hand. Av. school; e. Av. Mach. school 2— Landbouw School 1; f. ABS 1Lyceum 1; g. ABS 2—AVTS 1. Zo het nog niet bekend is: giften die tot het welslagen van dit voetbalfeest kunnen bijdragen, worden gaarne inge wacht bij de heren C. Rudolph, v. de Duin van Maasdamstraat; L. Broekhui zen. Sperwerstraat 43. M. Quant. Ruvgh. weg 90, en M. H. Veen, Ooievaarstraat 109. De loting had het volgende resultaat: Afd. A (lagere scholen): a. OLS 10 vrij; b. School BankastraatOLS 7; c. RKJS 1—OLS Julianadorp; d. RK Bree- zandOLS 5; e. OLS 8VGLO 4; f OLS Tuindorp—OLS 4; g. Chr. Opl. school 1—OLS 6; h. Chr. school Bree- zandRehoboth 1; i. OLS 14OLS 1 In „Casino" heeft de Nederlandse Persilmaatschappij gistermiddag en gisteravond gedemonstreerd met een aantal Persil-producten. Beide malen was de zaal geheel gevuld met Hel derse huisvrouwen, die het gebodene zeer op prijs bleken te stellen. Op het toneel was een aardige stand ingericht, bestaande uit grote pakken Persil, Henco, Imi en andere Persil-produc ten, waarvan de heer Stomphorst als een volleerd conferencier de voordelen aanprees. De dames luisterden belang stellend toe en sloegen in de pauze zelfs nog aan het zingen, op de piano begeleid door de heer Stomphorst. In de pauze werden de aanwezigen ont haald op thee en koek en werden zelfs een paar debutantjes op de planken geroepen om het schone lied van het ..Keukenrekje" voor te dragen. Een drietal dames besteeg de bühne en keerde, na te hebben gezongen, terug met een fraai Sola-lepeltje. In de pauze werd voorts bekend ge maakt, dat na afloop van elke demon stratie zal worden gecollecteerd voor de welbekende ,.Haak-in"-actie, ten behoeve van de kankerbestrijding. De „Persil" stelde een collectrice daartoe gaarne in de gelegenheid en gaf het goede voorbeeld door in een tweetal tot collectebussen gemaakte verpakkin gen van Persil-producten twee briefjes van vijftig gulden te stoppen. Een en ander werd met applaus begroet. 4 Na de pauze werden enkele aantrek kelijke reclamefilmpjes vertoond. De „Persil" geeft nog demonstraties in Nieuwediep vanmiddag en morgenmid dag om twee uur, en hedenavond en morgenavond om acht uur. Hr. Ms. „Jacob van Heemskerk" he^ft gistermorgen in gezelschap van de „Orkaan" de haven van Nieuwediep verlaten met bestemming Vlissingen. Ook Hr. Ms. „Van Ewijck" en Hr. Ms. „Dubois" kozen gistermorgen weer zee. Het tweede en zesde flottielje mijnenvegers vertrok gistermorgen, doch keerde gisteravond weer terug. De Duitse motorschoener „Me mel", die wegens lekkage de Binnen haven moest opzoeken, heeft de reis naar Hamburg inmiddels voortgezet. Het is morgen hoog water om 7.45 en 20.10 uur, en laag water om 2.00 en 14.20 uur. De temperatuur van het zee water was 3,3 graden Celsius: In de bovenzaal van het Christelijk Militair Tehuis aan de Kanaalweg heeft MSC 3 gisteravond voor dit seizoen tegen KTV 2 (Enkhuizen) zijn laatste com petitiewedstrijd gespeeld. De Helderse schakers zegevierden in deze uitermate belangrijke ontmoeting met 73, waardoor zij (zeer waarschijnlijk) hun plaats in de derde klasse hebben behouden. Alleen Edam 2 zou theoretisch nog in staat zijn, het derde tiental van MSC op de ranglijst te passeren. De kans daarop is evenwel zeer gering. 'AVs. P- de VriesD. Bijl 01, H. VerschuurJ. de Boer 10, J. Geurts— B. Mantel J. van Amesfoort G. de Boer y2i/2, P. KelderR. van der Veen 1(reeds na een kwartier spelen had Kelder deze partij in zijn voordeel eslist), I. GroenveldB. Nij- holt 10, C. A. BodegomJb. Mant» 1—0. In de strijd om het kampioenschap van Den Helder werden Maandagavond enkele verrassende uitslagen genoteerd Zo moest K. Geus in de hoofdklasse te gen J. Marsman (2) hard voor remise vechten, hetgeen hij inderdaad be reikte. Zijn eindspel-kennis behoedde hm voor een nederlaag. Mol wist na spannende strijd Smit tot overgave re dwingen. Herderschee zag kans W J Geus in de verdediging te dringen. Eerstgenoemde had enkele mat-com bi- naties op zijn repertoire, die echter niet tot succes leidden. Herderschee zag zich gedwongen een stuk te offeren, waarna de partij in iets gunstiger stel ling voor Geus werd afgebroken. Van de Kuyl speelde tegen Koning een levendige partij, waarin eerstgenoemde ondanks een dubieus affer kans zag In een voor hem voordelig eindspel te be landen. Daarna werd de partij afgebro ken. En verder waren de uitslagen: le Klasse: dr. BrouwerG. J. Geus 10. dr. BrouwerG. J. Geus afgebr., J. Marsman (1)P. van Dijk afgebr., C. J. BoschJ. Noordeloos 10. 2e Klasse: B. KnopperI. Stolk 10. 3e Klasse: Joh. van AmesfoortB. Muller 01, J. 't OostenR. Muller 0—1. 4e Klasse: L. van VeenG. Geus 01, H. BomersJ. Burgers 01, K. Veen- straC. Buys 01, P. BakkerJ. Wie- ringa 01. Voor de hedenavond ten stadhuiza te houden raadsvergadering werd de agenda aangevuld met de volgende punten: (18) voorstel betreffende het afgeven van garantie-verklaringen ten aanzien van hypothecaire inschrijvin- gen bij herbouw van afgebroken en door oorlogsgeweld verwoeste panden; (19) voorstel tot het beschikbaar stel len van een crediet voor het bouwrijp maken van grond ten behoeve van de bouw van de lagere landbouwschool met woning te Julianadorp: (20) voor stel tot het aankopen van een perceel grond, gelegen aan de Basstraat, ten behoeve van het wederopbouwplan B.; (21) voorstel tot het beschikbaar stel len van een crediet voor de uitvoering van een gemeentelijk werkobject door werkloze arbeiders; (22) voorstel tot het inbrengen van gronden in het Grondbedrijf; (23 en 24) begrotingswij zigingen; (25) voorziening vacatures College van Curatoren gemeentelijk lyceum. Van het college van curatoren van het gemeentelijk lyceum zijn periodiek aftredend mevrouw mr. M. A. van Bol huisVan Gilse en mevrouw M. Frans- se nBarrelet. Ter aanvulling van de ontstane vacatures werd de volgende aanbeveling gedaan: A. mevrouw mr, M A. van BolhuisVan Gilse en me vrouw F. W. A. van StraelenHulshof, en B. mevrouw M. FranssenBarrelet en mevrouw S. van ProoyenHol. B. en W. stelden de raad voor tot benoeming over te gaan. Edam 2 zou uit twee wedstrijden, tegen Zaandam 3 en Aartswoud 1, min stens twee punten moeten behalen wil dit tiental in puntenaantal met MSC 3 gelijk komen. De bordcijfers zouden dan de doorslag geven in het voordeel van MSC 3. Het tweede tiental van KTV is na de nederlaag van gister avond naar de vierde klasse gedegra deerd. De gedetailleerde uitslagen wa ren: MSC 3—KTV 2 7—3: D. Dokter—P. Ruiter yy,Th. AdriaanseW. Rin- dertsma 10, J. BruinsmaA. de Jong Bestuurders van motorrijtuigen en rijwielen zijn verplicht een signaal te geven, als door hun nadering voor een weggebruiker gevaar dreigt en indien zulks ter afwending van dat gevaar nodig is. Deze signalen zijn voor: Motorrijtuigen: a. bij dag een geluidsignaal van vaste toonhoogte met de hoorn. b. bij nacht een knippersignaal door zeer snel herhaald in- en uitschakelen van het ver vooruit stralende licht of een geluidslgnaal als onder a bedoeld. Wielrijders: een belsignaal. Buiten bebouwde kommen mag ook nog een geluidsignaal worden ge geven om andere weggebruikers kenbaar te maken, dat men wenst in te halen. In alle nadere gevallen is het verboden geluidsignalen te geven, of dit op andere wijze te doen als hierboven vermeld. Verder is het verboden de signalen langer te doen duren dan nodig is. TOELICHTING: Motorrijtuigbestuurdejs dienen korte geluidsignalen te geven. Bij inhalen in bebouwde kommen mag niet meer worden getoeterd. En op of nabij kruispunten moet zodanig worden gereden, dat alle ge luidsignalen kunnen worden vermeden, hetgeen alleen mogelijk is bij beperkte snelheden. De motorrijtuigbestuurders worden aangespoord hun wijze van rijden aan te passen aan het uiteraard niet foutloze rijden van andere verkeersdeelnemers. Zij dienen een gepaste en noodzakelijke even wichtigheid te bewaren, waakzaam te zijn en geduld uit te oefenen. Zulks wordt vergemakkelijkt omdat bewezen is, dat toepassing van zwijgend verkeer geen noemenswaard tijdverlies meebrengt en er geen aanvaardbare verontschuldiging is voor de gewoonte-toeteraars om bij hun onnodig lawaai te volharden. Voetgangers, fietsen, karvoerders enz. moeten leren meer bewust en alert aan het wegverkeer deel te nemen en zich meer en beter aan te passen aan het karakter van het moderne snelverkeer. Onder het hoofdje „Bridge-succes- sen te Schagen" gaven wij gisteren de namen door van de prijswinnaars van de AVRO-bridge-drive. Daarin is een fout geslopen. De eerste prijs was voor mevr. B. de Graaf—de heer Van Kem pen. de tweede prijs voor de heren D. de GraafD. J. de Graaf en de heren A. BosA. Bregman. De afdeling Den Helder van ..Volksonderwijs" organiseert op Vrij dag 16 Maart om acht uur in „Casino" een propaganda-feestavond. Door de Onderwijzers Toneelgroep Den Helder zal worden opgevoerd „Wiener Melan ge',' een blijspel in drie bedrijven. In afwachting van de totstandkoming van een nieuw schoolgebouw, bestaat sedert enige tijd dringend behoefte aan een noodlokaal voor de RK Meisjes school. Het bestuur van de stichting „Het RK Onderwijs" heeft het college van B. en W. verzocht om per week een gehele dag en drie halve dagen de beschikking te mogen hebben over de bovenzaal van het gebouw van de RK Volksbond aan de Molengracht. Het bestuur van de RK Volksbond heeft zich bereid verklaard het lokaal voor dit doel te verhuren tegen vijftien gul den per week. Het zuivere huurbedrag komt op f 12,25 per week (met aftrek van de kosten voor verlichting en ver warming, die voor rekening van het schoolbestuur komen). Wanneer de raad daarin toestemt, zal het college van B. en W. de zaal in huui aanvaarden. De zaal blijft overi gens ter beschikking van de verhuur der. Bevallen: T. van der ZeeBroek huizen, 2 dochters. M. A. van der VeenLotgering, z. T. Riedeman Smit, z. O. BraakmanKoopmans, z. J. G. de Boer—Dolislager, z. A' van Leenenvan Wensem, z. K. van VeenPost, d. J. M. Slagwater—Rie* chelmann, d. E. BurgerBlaauboer, z. G. A, Sturm—van den Berg, z. L. de Vriesvan der Kwaak, d. Schouten- de Boer, z. C. M. van Brt- derodeA»genbach, d. Ondertrouwd: J. Blamey David- son en C. J. H. Tilder. K. C. Kerk- hoff en S. E. Verweij. W. de Boer en J. de Waard. C. F. Kooger en M- Frankfort. J. A. Tijdeman en W. Theinert. A. j. de Vries en G. Riteco. M. Pijpers en A. P. Groene meijer. Getrouwd: L. R. J. Pompert A. Krijsen. J. Bruintjes en L. M. Kt" kebos. A. van Wensem en A. SU- ker. K. Muije on P. J. C. van Lop"1- T. Verhulp en A. Lakemond. Overleden: M. de Boer, echtgen- van M. van Veen, 76 jaar. A- Coene, m, 33 jaar. W. A. Siracb, 70 jaar. G. Hemminga, wed. van B Grasman, 87 jaar. C. Molenkamp m. 76 jaar. A. Sjoerds. wed. van Vries, 79 jaar. G. Alphenaar, ns„ jaar.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2