Het Alkmaarse Hof van de wenteling der tijden Sonoy in McUci Concertmeester Merel stemt zijn fluit Een record aantal inschrijvingen Op 21 April het bloemencorso tussen Hillegom en Leiden BESTOLITE BESTOLITE Nederland verwacht dit jaar grote stroom van buitenlandse toeristen Van oude muren en bejaarde mensen Eens woonde er wreedheid en macht thans verblijft er de stille berusting Bewogen historie De zesde Ronde van Noord-Holland Ha >s Dekkers, Thys Roks, Ed. Koeman en Patsy Willekes behoren tot de favorieten De eerste „klassieker JONG GELEERD - OUD GEDAAN j TOCH IS HET AL LENTE In Constantinopel stond een plataan Nóg aarzelen we. De pasgestoomde re genjas blijft, als we naar buiten gaan, toch maar aan de haak. In de wollen demi is het wel zo behaaglijk als des morgens na een kille nacht de velden witberjjpt zijn en in de sloten tere ijs- vliesjes drijven, waarop de meeuwen zelfs nog een wandelingetje proberen. En een fiks bpitje „natte sneeuw" kan soms plotseling voor een onprettige ver rassing zorgen. Desondanks is het lente. De dagen lengen al flink. De winter, die natuurlijk óók zijn aantrekkelijke kan ten heeft, keren we na al die maanden met naargeestig kwakkelweer van harte de rug toe. De zon gaat de aarde weer wakker roepen. En daar verheueen wij ons over! I wie verder denkt koopt motvrlj Betere verkeersregeling ZATERDAG 17 MAART 1951 JfET SCHIJNT EEN WONDERE SPELING DER HISTORIE, dat aan het vredige rusthuis aan de Gedempte Nieuwesloot in Alkmaar de naam is verbonden van «lederik Sonoy, de ruige krijgsman nit het land van Kleef, die toetrad tot het verbond der Nederlandse edelen en met hen de strijd aanbond tegen het tyrannieke Spanje. De onstuimige watergeus en hervormer, tegen wie Alva zijn banvonnis had uitgesproken boekte talrijke overwinningen ter zee en te land en zijn ver overingen op de Spanjaarden strekten zich uit tot in Overijsel en Friesland. Op den duur onderwierp geheel Noord-Holland zich aan het krachtige gezag van zijn wapenen en in 1572 werd Sonoy die reeds een jarenlange briefwisseling met Willem van Oranje had gevoerd, aangesteld als gouverneur van het Noorder kwartier met het toen bloeiende Enkhuizen als zetel van zijn bestuur. Ook het tnachtige Haarlem koos door zijn invloed ten slotte de zijde van de Prins. dige timmerman en een metselaar, die het huis voor slechts negenhonderd gulden wisten te bemachtigen, ver kochten het kort daarop met een goede winst aan de Diaconie der Ne derlandse Hervormde gemeente. Deze Diaconie veranderde de patri ciërswoning in een tehuis voor oude mannen en vrouwen, en deze belang rijke en zeer mooie functie vervult het Hof van Sonoy tot op de huidige dag. Oase van rust. „Diaconie Oude Mannen en Vrouwen Huys" staat met verweerde letters ge beeldhouwd in het rijk versierde drie hoekige fronton van de eenvoudige, doch fraaie poort, die reeds meer dan drie eeuwen oud is. Het wapen, dat boven deze inscriptie is aangebracht, is niet dat van Diederik Sonoy, doch van het geslacht Bardes. Achter deze statige entree omsluiten de witgepleis terde middenvleugel en de zijvleugels, met hun muren van door de eeuwen vergrijsde donkerrode baksteen, het groene grasveld van de binnenplaats. Het Hof vormt ze een kleurrijk ge heel, dat beheerst wordt door de oude achtkantige toren met zijn geelom- lijste, in lood gevatte vensters, en ligt daar als 'n oase van rust en meditatie in deze voortjakkerende wereld. De oude mensen, die daar binnen wonen, achter die hoge ramen met de rood-witte luiken, gaan hun weg in alle stilte en vinden warmte in elkan ders medeleven en in hun herinnerin gen aan tijden van geluk, liefde en harde arbeid voor het dagelijks brood. Zij weten van het gaan en het komen, het geven en het nemen in dit leven en zij weten ook dat het altijd later is dan wij denken. Als de nu nog schrale voorjaarszon te voorschijn komt, wagen de bejaarde bewoners van het Hof zich in de tuin en zitten op de banken onder de ge schoren lindebomen, waar ook dik wijls helderwit wasgoed hangt te dro gen. ^A DE MOORD op Willem de Zwijger kwam gouverneur Sonoy, die be halve een waar vaderlander een eer zuchtig en hardvochtig heerser was en talrijke wreedheden tegen de katholie ken had begaan, in conflict met Prins Maurits, aan wie hij de eed van trouw weigerde af te leggen. Later sloot hij zich evenwel bij de Prins aan en werd weldra daarop gepensionneerd met een jaarlijkse toelage van duizend gulden, een aanzienlijk bedrag in die dagen. Als gouverneur van het Noorderkwar tier bewoonde hij ook verscheidene jaren de zuidoosthoek van het Witte Hof of St. Maria Magdalenaklooster te Alkmaar, dat sinds 1572 eigendom van de gemeente was. Ter vermeerde ring van zijn glorie kreeg dit complex van gebouwen derhalve later de naam Hef van Sonoy. Het had toen reeds een hele ge schiedenis achter de rug: omstreeks 1400 was dit klooster gesticht en nadat het in 1572 tijdens de hervormingen in handen van de gemeente was geko men, werden er verschillende gezin nen in onder gebracht, wier woningen in het belang van de stadsverdediging waren afgebroken. Hier is een zekere analogie met wat zich in het huidige tijdsbestek alleen op t-eel grotere schaal afspeelt: 1'histoire se répète De historie van het Hof WA HET VERTREK van Sonoy ver anderden de gebouwen nog vele malen van eigenaar: lange jaren wa ren zij in het bezit van de aristocrati sche families Bardes en Ramp en ook de oud-gouverneur-generaal Van der Lijn leefde er geruime tijd. Zij allen brachten naar hun smaak en genoegen wijzigingen aan in de stijl en de aard van het bouwwerk. Na in het begin van de achttiende eeuw ten slotte een tak van het geslacht Egmonds van der Nijenburg te hebben gehuisvest, kwam het in openbare veiling en een han- De sportcommissie van de Nederlandse Wielren Unie stuurt over ruim een half jaar zes amateurwegrenners naar Italië om op 't Vareseparcours te strijden voor de wereldtitel. De amateurs, die voor deze uitzending in aanmerking willen ko men, moeten in ieder geval aan alle „klasiekers" in het komende seizoen deel nemen. Dat tal van eerzuchtige jonge renners daar in het zonnige Italië hun krachten willen meten met het kruim van de vertegenwoordigers van andere landen ligt voor de hand en dat blijkt ook wel uit het grote aantal inschrijvin gen voor de eerste klassieker van dit seizoen, de Ronde van Noord-Holland. een eindspurt de beslissing moet bren gen Patsy Willekes. Welke renner echter ook na afloop met een lauwer krans zal worden getooid, het is te hopen, dat het de beste van deze 236 amateurs zal zijn. Het tijdschema. Ten gerieve van de vele wielersport enthousiasten in Noord-Holland geven wij hieronder een tijdschema en de plaatsen, welke de renners zullen aan doen. Het tijdschema is berekend op een gèmiddelde snelheid van 36 kilo meter per uur. Bij weinig wind of windstil weer, zal de gemiddelde snel heid zonder twijfel hoger zijn, zodat men zich niet strikt aan de tijden kan houden. Route: Tijden: Koog aan de Zaan 11.00 u. Zaandam 11.06 u. Wormer (Heerenhuis) 11.19 u. Purmerend 11.32 u. Oosthuizen 11.39 u. Hoorn 11.54 u. Enkhuizen 12.16 u. Andijk 12.29 u. Medemblik 12.41 u. Winkel 12.49 u. Kolhorn 13.03 x Lagedijk 13.29 u. De Stolpen 13.46 u. Callantsoog 13.54 u. Huisduinen 14.03 u. Den Helder 14.09 u. Julianadorp 14.22 u. 't Zand 14.39 u. Lagedjjk (2e maal) 14.55 u. Schagen 14.59 u. Zijdewind 15.16 u. Nieuwe Niedorp 15.29 u. Alkmaar 15.59 u. Egmond a. d. Hoef 16.06 u. Egmond Binnen16.10 u. Bakkum 16.16 u. Limmen 16.21 u. Uitgeest 16.31 u. Krommenie 16.44 u. Wormerveer 16.51 u. Zaandijk 16.59 u. Koog a. d. Zaan (finish) 17.03 u. Nog nimmer mocht D.T.S. een der gelijk groot rantal amateurs voor zijn ronde inschrijven. Het is een record en bij het doorlezen van al die namen rijst onwillekeurig de vraag wie van de deelnemers Zondagmiddag als win naar over de eindstreep zal stuiven. Het is moeilijk op deze vraag een ant woord te geven. In de eerste plaats is het de eerste grote wedstrijd van hei seizoen en in de tweede plaats is het niet te bekijken, welke amateurs zo vroeg in het jaar reeds in conditie zijn. Lang hebben wij dan ook op de deelnemerslijst zitten turen, alvorens wij het aandurfden een aantal namen op te schrijven. Hans Dekkers, Thijs Roks, Ed. Koeman, Jos. Suijkerbuilt, Adri /oorting, Klaas Kwantes, Wim Snijders, Van Elderen, Manus Brink man, Woutje Verhoeven, Wim Dielis sen, Arie Geluk, Fre Petri, Patsy Wil- likes, Jaap Bruggenkamp, Piet Ver- wijmeren, Rinus Zahradnik, Cor Wit- teveen, Henk van Breenen en Dick Kempf waren de renners, die het eerst de aandacht vroegen. Waar schijnlijk zullen wij de winnaar ondei deze renners moeten zoeken, maar ook Piet Duijf, Arie Klein, Wim Holleder, Han Krever, Piet Peters, Trompetter, Piet Pieters, Blokzijl, Fre Cornelisse en Jan la Grouw zijn eveneens cou reurs, waarmede terdege rekening moet worden gehouden. Vier favorieten. Meer dan tweehonderd namen blij ven er over. Natuurlijk blijft het mo- gelyk, dat één van deze min of meer onbekende renners de monstertocht door Noord-Holland als eerste zal be eindigen, maar dan zou het toch niets minder dan een verrassing zijn. Aan de hand van de prestaties van het vo rige jaar menen wij, dat vier renners als favoriet starten. Het zijn Hans Dekkers, Ed. Koeman, Thijs Roks en als er niet te veel wind staat en ~JO ZITTEN ZIJ daar dan bij rlkaar, welwillend knipperen zij met hun vermoeide ogen tegen de zon, luiste ren naar een merel en wachten op wat onvermijdelijk komen gaat. Er gaat een onnoemelijke, weldadige rust en kalmte uit van deze mensen, die voor het merendeel hebben geleerd te be rusten in de kringloop van leven en dood. Hoe goed ware het, de werk kracht van de jongeling en de wijs heid van de grijsaard tegelijkertijd te bezitten, zei eens een dichter: de mens heid zou veel beter af zijn dan nu. B. D. Het nieuwe onverwoestbare zooi- materiaal dat 5 x zo sterk en bovendien goedkoper is dan leder, wordt UIT SLUITEND verwerkt in de filialen van Bata! Andere materialen, ook die, welke worden gevoerd onder bijna gelijk luidende namen zijn géén BESTOLITE doch slechts minderwaardige namaak. UITSLUITEND VERKRIJGBAAR BIJ 135 filialen in Nederland. (Van onze Haagse redacteur) „JJE vooruitzichten voor het buitenlands toerisme in ons land voor het komende jaar zijn beslist niet ongunstig", aldus dhr. H. W. Calkoen, hoofd van de Buitenlandse Dienst van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelin genverkeer. „Of er even veel Amerikanen naar ons land zullen komen als het vorig jaar is nog de vraag. De Amerikaanse reisbureaux zeggen, dat er minstens evenveel Amerikanen komen. Maar de Nederlandse reisbureaux zijn van oordeel dat de politieke toestand een ongunstige invloed op de komst van Amerikaanse toeristen naar Europa zal hebben. Doch al komen er minder Amerikanen, dan zullen er vermoedelijk toch meer buitenlandse toeristen dit jaar naar Nederland komen. Liet aantal aanvragen voor logies door Engelsen is dit jaar over stelpend, terwijl ook uit Frankrijk en België meer toeristen dan het vorig jaar verwacht worden. We mogen ook aannemen, dat vele bezoekers uit de Britse dominions, die het Festival of Britain deze zomer bezoeken, ook even naar Nederland zullen overwippen. Ook onder de Amerikaanse soldaten in Duitsland bestaat grote belangstelling voor bezoek aan Nederland. Bij een etider hen gehouden enquête bleek, dat Nederland de 3de favoriet voor een vacantie-uitstapje is". Propaganda JVe A.N.V.V. laat niets ongedaan om buitenlandse vacantiegangers naar ons land te krijgen. Zo zullen in April a.s zes hostesses van de Amerikaanse troepen, Belgische en Franse journa listen en directeuren van Franse reis bureaux als gasten van de A.N-V.V. een toch door Nederland maken om te zier, dat ons land voor buitenlanders vele attracties biedt. Het accent var. de A.N.V.V. zal dit jaar liggen op de Amerikaanse bezettingstroepen. De A.N.V.V. neemt, daarbij wel enig risico, want de beschikbare hotelruim te in Nederland is beperkt. Men hoopt echter, door het bezoek buiten het hoogseizoen te stimuleren, dit bezwaar te ondervangen. Zo komt de eerste groep Amerikaan se toeristen reeds 18 Maart a.s. in ons land; vier dagen eerder dan vorig jaar, Het zijn z.g. werkende vrouwen, die een reis door Europa maken. t~rri I Wees een heer in 't verkeer" - „Steek over op de oversteek" en meer van dergelijke verkeersleuzen worden de kinderen van verschillende kleuterscholen in Londen spelenderwijs bijgebracht. Om het „echt" te maken, zijn in het lokaal, waar de verkeerslessen gegeven worden, vlucht, heuvels, verkeerslichten en „spijkerpaden" aangebracht. Deze methode, om de jeugd reeds vroegtijdig het begrip „veiligheid voor alles" m te prenten, blijkt een groot succes te zijn en vindt steeds meer navolging. Aandachtig volgen de kinderen, die nog geen vijf jaar zijn, de verkeersles van de Juf (Van onze speciale verslaggever) AL BLAAST er dan nog steeds een kille adem over Hollands vlakke velden, het voorjaar is in aantocht. Het milde voorjaar, dat Holland in bruidstooi zet. Wanneer we het nog niet geloofd zouden hebben (omdat het maar zo'n heel schuchtere ontplooiing is van de helgele of paarse erocusvelden in die uit gestrekte bollenvelden tussen Limmen en Heiloo of tussen Haarlem en Leiden) een kennismaking met de plannen tot viering van het Hollandse lentefeest daar in Lisse, Hillegom, Sassenheim, en al die andere plaatsen in de bollenstreek maakt het toch wel bijzonder duidelijk. j7N WIJ niet alleen. Nog hangt de mor genschemering tussen de huizen van de wijk of de merel verlaat zijn slaap plaats in de uitbottende ribes achter in onze tuin, schudt zijn veren wat glad en zoekt het plekje in de hoge popel aan de grachtkant op. Daar fluit hij zijn morgenlied. Het „stemmen" duurt maar enkele ogenblikken. De gevleugelde muzikant heeft de goede toon zo te pakken, en het is een heerlijk lied, dat dan over de kade dwarrelt. Een lied, dat uitschiet in hoge ragfijne noten en wordt voortgezet met grappige, lang- aangehouden rollers. Een lied, dat tel kens weer op hetzelfde heerlijke thema terugkeert en weer begint en nog weer eens. De spreeuwen zijn wel niet zulke grootmeesters in de muziek als onze merel, zij kunnen desondanks verras send en lang niet onaardig uit de hoek komen. Als de hoogtronende fluitist even op adem probeert te komen, is het spreeuwenlied toch nog best om aan te horen. En zie hun borstveren eens de zon, terwijl r\E bomen in de stad zijn in het vroege vijftig meter. In zijn schaduw, aldus be e biieen zitten hof k., lr il- hian wpprt mon \m ii-l n j- groenpaars glansen in ze daar in 'n klein troepje bijeen zitten voorjaar het bekijken dubbel en weert men, vond het leger van Godfried in de schietwilgen langs de tuinderij! dwars waard. De meidoorn, de paar- van Bouillon beschutting tegen de felle De altijd wel grappige, voortdurend denkastanje en de rode kastanje lopen zonDe stamperkatjes van de heftig kletsende kauwtjes slepen al met hun overdadige bloesemschoonheid plataan hangen in bolletjes aan lange takjes en ander bouwmateriaal aan voor onmiddellijk in het oog. Minder snel steeltjes aan de takken. Ook de vruch- het nest, dat telkenjare weer in de iet men op andere in de stad groeiende ten blijven aan die steeltjes nog lang hoge schoorsteen aan de overkant wordt boomsoorten, die een toch eveneens in- aan de boom hangen, soms de gehele ingericht. Als de zonnestralen ten slotte teressante bloei te zien geven. winter door, hetgeen de plataan mede onze woonkamer binnendringen en de Neem b.v. eens de iep, een stadsboom zÜn typisch uRerlijk geeft. sfeer ook daar wat opvrolijken, is ons bij uitnemendheid, die met zijn prach agbegin weei goed. tige tot zeer fijn vertakte kroon een Gaan we de stad in, dan valt er eigen- hoogte van vijf en twintig meter kan dekken en te genieten. Ook daarbuiten lijk in elke straat en zeker in het park bereiken. Hier komen de bloemen ol is het lente. De bollenkwekers ontdoen iets van de lente te ontdekken. In de heel vroeg uit de knop. Ze zijn rossig de bedden van de beschuttende strobe- stadstuintjes bungelen nog wat sneeuw- tot roodbruin gekleurd, vormen als het dekking. Nog wat meer zon en de klokjes en is het alweer de beurt van ware kleine bouquetjes en geven de sroene bladschcden van tulpen en hya- de crocussen, die blauw, oranje-geel en kronen een sterk opvallende ünt. Nog cinthen zullen uit de aarde opschieten, wit op de donkere aarde plekken. Ook voor de iepen in het blad schieten zijn s'raks zullen zich opnieuw duizen de primula's bloeien. Ze schijnen zich al- de vruchtjes, gevat in een bruinwor- den kleurige en heerlijk geurende bloe- leen van wat nachtvorst - gelukkig - niet dend vliesje, rijp. Staat er wat wind, men uit de knoppen wringen. Dan zul- zo bijster veel aan te trekken. De blad- dan dwarrelen de op centen gelijkende 'cn witte stapelwolken langs de blauwe en bloemknoppen van sommige struiken zaadvliesjes bij duizenden en nog eens hemcl zeilen en zullen wy toch alle- staan op openspringen. Ook die van de duizenden langs de gracht. maal weer op ons goede oude Holland sierkers gaan zwellen. Eerst komt de Eigenaardig is ook de bloei en de keel echt verliefd worden! bloei. Wij verheugen ons al bij voor- vruchtvorming bij de plataan, die wel baat op het verschijnen van het prach- niet zo sterk is aangeplant als iep, es- tige dieprode bloesembouquet, dat daar doorn of kastanje, maar daar waar binnenkort weer midden op het wat hij staat toch direct opvalt door de kale plein zal staan als een alles beto- breed uitgroeiende kroon en de dikwijls verende, stralende feeEen weelde half afgeschilferde stam, die snel groeit aan bloemen van zulk een tere, helaas en bij oude bomen niet zelden een grote ook vluchtige schoonheid, dat we er omvang kan aannemen. In de tijd van niet op uitgekeken raken, telkens als de kruistochten schijnt er in Constanti- we het in steen vèrstarde plein zullen nopel een plataan te hebben gestaan, passeren. waarvan de stam een omtrek had van L Veel, heel veel moois valt er in het vroege voorjr.ar in de stad al te ont- W. K. DEEDS 21 Maart gaat de belangrijk uitgebreide Keukenhof in Lisse voor het publiek open. Er zijn tien milloen bollen geplant, en er is een volgens een nieuw systeem verwarm de kas geplaatst, waar een keurcollec- tie variëteiten een plaats gekregen heeft, en die reeds met de Paasdagen een kleurverscheidenheid te zien zal geven, zoals men die alleen in dit mi lieu kan en mag verwachten. Wanneer het koude weer van deze dagen aanhoudt zal er op het heuvel achtige terrein van de Keukenhof zelf nog weinig bloei te vinden zijn De mensen van het vak verwachten, dat men daarvoor verscheidene weken verder, in 't jaar zal moeten zijn. Zo doende is ook de datum van de 21ste April vastgesteld als de grote bollen- dag van het jaar. Dat weekend ver wacht men, dat gans het kleurenmo* zaiek van de bollenstreek zich voor het oog van de bezoekers zal ontrollen. Het is op die datum, dat ook het grote bloemencorso is uitgeschreven, dat ieder jaar opnieuw een gigantisch sprookje is, waarnaar duizenden vreem delingen weer zullen komen kijken. Mooier reclame voor dit sinds drie eeuwen zo oer-hollandse product valt niet te bedenken. Wat voor Lisse de Keukenhof is, is voor Hillegom de Treslong-demonstra- tietuin. 24 Maart gaat deze open. Er zijn zeshonderd verschillende soor en bollen in geplant. Daarnaast zullen de parken en lanen in het dorp rijkelijk beplant zijn met duizenden bloembol len. Op de dag van het corso zullen er, zoèls in alle andere dorpen, tal van mozaieken gelegd worden. Noordwijkerhout zal voor de tweede maal begin- en eindpunt zijn van de tulpenrallye. De datum hiervoor is He melvaartsdag 3 Mei. Het verkeer yORIG JAAR heeft het verkeer door de overstelpende belangstelling nog al eens in de knoop gezeten Hoewel de politie er helemaal niet op rekent, dat het dit jaar zonder die knopen zal gaan, zijn er toch verscheidene maat regelen getroffen, die zeker de ont warring in de hand kunnen werken. Er wordt een centrale radio-politie post ingericht op de Keukenhof. Van hieruit zal het verkeer dus gedirigeerd kunnen worden. Tal van posten in de aangrenzende gemeenten staan met deze centrale in voortdurend contact. Verder wordt er bij de Keukenhof een proef genomen met een luidspre kersinstallatie en zullen enkele wegen speciaal voor de auto's gereserveerd worden. Nieuw probleem voor de p®* litie zal dit jaar zijn een massaal ver keer per bromfiets. Geen sterveling kpi vertellen, welke moeilijkheden hier weer uit voortkomen op de smal le wegen door het bollengebied, waar het grootste probleem tot dusver al tijd de oversteekplaatsen voor wielrij ders waren. Hoe het zij, niemand late zich door dit alles afschrikken ook dit jaar weer naar de bollen te gaan. De bollen streek wacht u. Alle denkbare maat regelen zijn genomen voor de ontvangst van duizenden en nog eens duizenden. En och, wanneer het dan misschien eens niet helemaal loopt, zoals we Jat zouden wensen, is er dan nog zoveel gebeurd? Ook de bedrijvigheid van al die voorjaar-zoekende mensen heeft op zichzelf haar bekoring. En het zou toch al raar moeten lopen, wanneer we door die drukte nu helemaal niets te zien zouden krijgen van het kleu- rentapijt, dat de natuur ons daar weer als ieder jaar gespreid heeft.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 10