Het Regeringsprogram legt Nederlands armoede bloot Treinontsporing bij Doncaster Horeca-personeel maakt bezwaar VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Hogere belastingen, hogere prijzen Leger zal vijf divisies omvailen De regering kondigt aan: Auto reed in de Delfshavense Schie Nw.-Guinea blijft „op sterk water Bonn stelde slechting van de Duitse kolen- en staaltrusts voor KoM. ï3-eAiek Zaterdag 17 Maart 1951 76e Jaargang No. 11054 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Verscherpte spanning in de wereld Vijf divisies Twee milliard méér Hogere belastingen Meer produceren Hogere prijzen HFT ZAL niet moeilijk zijn te ontko men aan de noodzakelijkheid de prijsstijgingen op de wereldmarkt te Gaat Engeland eigen atoombommen maken? Heden of Maandag parafering Moeder en zoontje kwamen om het leven Weerbericht Veertien passagiers lieten het leven Tegen de nieuwe loonregeling Dodelijk ongeval bij de oefening „Crescendo" BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2343 Poetgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK heimse uw TARIEVEN; Advertenties: 16 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meei 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten De Defensie vraagt zeer zware offers l\E REGERINGSVERKLARING, die minister-president dr. W. Drees heden om twaalf uur in de Tweede Kamer heeft afgelegd, legt klaarder dan ooit de armoede bloot, waarin ons land verzonken is. Meer produceren, minder verbrui ken, harder werken en meer belasting betalen en bovenal hogere prijzen be talen voor tal van levensmiddelen: dat is de kern van het program, waarmede het nieuwe Kabinet voor het Parlement verschijnt. En dat alles is nodig om te voldoen aan de eisen der defensie, om het staatsbudget (hoe moeilijk ook) iluitetjd te maken en om het tekort te dekken op de betalingsbalans. Er moet evenwicht worden geschapen tussen hetgeen wjj aan het buitenland moeten betalen en uit het buitenland ontvangen. En het aal niet mogelijk zijn, de hogere koot en van het levensonderhoud geheel te compenseren door een nieuwe loonronde. De versobering, waarover reeds zoveel gesproken en geschreven is, sai thans en wel op zeer korte termijn door letterlijk Iedereen aan den lijve gevoeld worden. „Do verhoudingen in de wereld en de omstandigheden, waarin Nederland verkeert, hebben in bet afgelopen jaar en in het bijzonder nog in de laatste maanden een zo diepgaande wijziging ondergaan, dat de aandacht van Rege ring. Volksvertegenwoordiging en volk moet worden geconcentreerd op een aantal hoofdpunten, die de levensbe langen van ons volk raken, en ten aan zien waarvan de koers opnieuw moet worden bepaald", aldus dr. Drees. Deze punten zijn vooral: L De vergroting van de Nederlandse bijdrage in de samenwerking der vrije volkeren ter verzekering van de collectieve veiligheid. I. Het daardoor moeilijker geworden maar even noodzakelijk blijvend slui tend maken van het staatsbudget. J. Het dekken van het tekort op de be talingsbalans. Dr. Drees wees in zijn verklaring op ée innige samenhang der drie genoem de onderwerpen en constateert, dat de- se sterk beinvloed zijn door de gevolgen van de oorlog in Korea. Deze oorlog, aldus dr. Drees, heeft de reeds ernstige spanningen in de wereld zeer ver scherpt. Na gewezen te hebben op de noodza kelijkheid om elke verdere aggressie op een der vrije landen in de wereld ac tief en snel het hoofd te bieden en na een woord van „warme bewondering jegens het kleine, maar kloeke Neder landse detachement in de strijd in Ko rea" verklaarde dr. Drees: „Het ligt thans in de bedoeling voorshands een diensttijd van 18 maanden aan te hou den, vooral teneinde voortdurend pa rate troepenformaties beschikbaar te hebben. UTIJ HEBBEN bovendien op ons geno men op den duur niet drie, maar vijf divisies beschikbaar te hebben. Aan de versterking van onze lucht macht wordt ernstig gewerkt. Onze marine zal in Atlantisch verband haar taak vervullen en tevens de andere verplichtingen, die op haar rusten, na komen. Willen wij gelijke tred houden met hetgeen anderen doen, dan zullen wij echter verder moeten gaan, zowel in het belang van onze veiligheid als ter wille van ons economisch bestaan. Voor Nederland is de versterking van het totaal der in Atlantisch verband be schikbare krachten van bijzonder be lang. omdat daardoor voor de toekomst het uitzicht wordt geopend, dat mocht het onverhoopt tot een gewapend con flict komen, een zo groot mogelijk deel Van het Continent kan worden be schermd. QAAN WIJ zover als wjj organisato risch kunnen verwerken, dan zal wel, als alle omstandigheden overigens gelijk blijven, na enige jaren weer kun- hen worden volstaan met militaire uit gaven als wij ons de laatste tijd vóór 1951 dachten, nl. ongeveer 1 milliard gulden, maar dan zullen gedurende de eerste jaren hogere uitgaven onvermij delijk zijn, ten dele voor één maal °ver een tijdvak van vier jaar wordt het totaal der extra uitgaven geschat 6P nagenoeg 2 milliard. Het volbrengen van dit defensieplan 'tripliceert zowel maatregelen tot dek king van het budget in guldens, als ook een buitenlandse hulp in bondgenoot schappelijk verband. Deze hulp zal zowel op economisch als op militair gebied noodzakelijk zijn. ter ondersteuning van onze reeds zo zwaar belaste volkshuishouding. „Wij mogen niet riskeren, dat wij op het militaire gebied de vereiste maatrege- tèn nemen, terwijl tegelijkertijd een uitholling zal plaats vinden met alle sociale gevolgen daarvan". Ook op het gebied van de militaire productie, zowel voor eigen behoefte als voor de behoeften van andere lan den in het Atlantisch Pact, zal Neder land zich moeten inspannen. Voor de eerstkomende jaren is der halve te rekenen met een extra uit gave van 300 millioen per jaar boven hetgeen in uitzicht werd gesteld. Hier uit zal ook de burgerlijke verdediging moeten worden bekostigd. De kosten zullen voor ongeveer de helft uit belastingen en voor de andere helft uit leningen moeten worden ver kregen. het LIGT in de bedoeling spoedig voorstellen in te dieneu tot verho ging van de vennootschapsbelasting en van de inkomstenbelasting naar de maatstaf van de winst, van de omzet belasting op minder noodzakelijke ar tikelen, de omzetbelasting bij de groot handel en van de motorijtuigenbelas- ting. Verder zal de mogelijkheid wor den onderzocht van een overwinstbe lasting, terwijl andere belastingen in overweging zijn. De begrotingen zullen voorts, zoals reeds is aangekondigd, met een bedrag van ongeveer 150 millioen gulden wor den besnoeid Dr. Drees wijdde vervolgen» een be schouwing aan de stand van onze beta lingsbalans en betoogde in dit verband dat drukking van het coneumptiepeil noodzakelijk is. Sterke rantsoenering van artikelen, die in landen om ons heen vrij verkrijgbaar zijn, zou smok kelarij en zwartehandel in de hand werken en ligt dus niet in het voorne men, tenzij in bijzondere gevallen, zo als bv. voor koffie thans nog geschiedt Wel zullen in een aantal gevallen pro ductievoorschriften worden gegeven, opdat schaarse en dure grondstoffen zoveel mogelijk door andere worden vervangen. Verspilling zal zowel bij de bedrijven als bij de consument- zoveel mogelijk moeten worden tegengegaan. In overleg met het bedrijfsleven zal verdere verhoging van de productie met kracht worden bevorderd. Het ligt niet in de bedoeling van de regering op al gemene verlenging van de arbeidstijd aan te sturen. De minister-president deed hierna een beroep op alle bij het productie proces betrokkenen om zich zoveel mo gelijk inspanning te getroosten. Dr. Drees behandelde verder d« in krimping van investeringen en merkte hierover o.a. op: „Het rijk, provinciën en gemeenten en semi-publieke lichamen zullen bij deze inkrimping het voor beeld moeten geven. Zo nodig echter zal de overheid scherper moeten toe zien en hetgeen men in bepaalde ge westen of plaatsen wenst te doen, moe ten toetsen aan de belangen van de na tionale economie. De particuliere in vesteringen zullen indirect druk onder vinden van de belastingverhogingen" Met dit alles mag echter niet te ver worden gegaan, willen wij de toekomst van ons volk niet in gevaar brengen, al dus dr. Drees. Woningbouw blijft noodzakelijk en industrialisatie blijft geboden. Er zal een zeker evenwicht moeten zijn tussen de vermindering van de in vesteringen en van het verbruik. Ten einde allereerst luxeverbruik te beper ken zal. zoals in verband met de belas tingen reeds werd aangeduid, nog verder worden gegaan met de belasting van minder noodzakelijke artikelen. Het evenwicht in de betalingsbalans zal in het algemeen niet worden nagestreefd door het instellen van invoerrestricties dienst- J De vorming van vijf divisies (inplaats van drie) en een tijd van achttien maanden Extra uitgaven voor de defensie ten bedrage van twee milliard S over een tijdperk van vier jaar Verhoging van diverse belastingen en een bezuiniging op de begrotingen van 150 millioen gulden Drukking van het consumptiepeil zonder toepassing van rant I soenering en verdere verhoging der productie Onmiddellijk ingaande verhoging van prijzen der levensmiddelen; S volledige eompensatie daarvan door loonsverhoging is niet 1 mogelijk H(l»fiiillj)ii)liiHilllitl)jlWimiH!ll«))BM«(tltl1)(lllltlWijN!lill!l!!mifillllfltHil!HWnH!lllll!lllllllllll!!!liilltHlililllllllttlHIHIjUIHI llllmiHlHiJIHmlInlultl^' doen doorwerken op bepaalde prijzen van levensmiddelen, die tot nu toe door subsidies constant werden gehouden. Thans dreigen door prijsstijging op de wereldmarkt de subsidies voor 1951 op te lopen tot een bedrag van 450 mil lioen gulden of meer. De regering acht algehele afschaffing op dit ogenblik niet verantwoord. Het totaal zal echter worden begrensd op 175 millioen. Dit brengt voor de consumenten prijsstij gingen met zich mede. Teneinde ham steren en ongeoorloofde winsten te voorkomen, is de regering genoodzaakt de grondstoffenprijzen vandaag reeds op de nieuwe basis vast te stellen. Dit brengt met zich mede, dat prijsverho gingen onmiddellijk van kracht kun nen worden. De regering kondigt strenge waak zaamheid aan tegen onnodige prijsver hogingen. Wel zullen de sterk stijgende prijzen op de wereldmarkt en de da ling van de geldsomloop in ons land remmend inwerken op de pogingen om te hoge winstmarges te nemen. '?4e verder elders in dit blad.) Volgens de ..Daily Graphic" zal En geland zijn eigen atoombommen en an dere atoomwapens vervaardigen. „De eerste a-bom zal in de naaste toekomst gereed zjjn" luidt de kop van dit bericht op de voorpagina. Het besluit om atoombommen in En geland te vervaardigen was „om poli tieke redenen" met het oog op stro mingen in de internationale situatie genomen, aldus het blad. De plaats van de fabriek, waar de eerste Engelse atoombom zou worden vervaardigd t zou streng geheim worden gehouden. RIIMHRIIIIIMMnHMIIMnillllllMMIHMIIMMMMHnMnHiHMHMI Regering neemt afwachtende houding aan Bij de besprekingen over een ont- werpprogram bleek, zoals te verwach ten was. dat ten opzichte van het Nieuw-Guinea-vraagstuk, dat de di.ee- te aanleiding tot de crisis is geweest, de meningsverschilen zijn blijven be staan, die in de daarover gevoerde de batten in de Kamer tot uiting zijn ge komen, aldus zegt de Regeringsver klaring. De regering acht een goede verstand houding tussen Nederland en Indonesië van vitaal belang en zal het mogelijke doen om een vruchtbare samenwerking te bevorderen. Zij betreurt het, dat in Indonesië het geschil over Nieuw-Gui- nea geacht wordt daarvoor een belem mering te zijn. Voor het ogenblik ech ter kan geen weg worden aangegeven langs welke dit geschil op voor beida partijen aannemelijke wijze zou kun nen worden opgelost. Indonesië schijnt slechts hervatting van de besprekingen te wensen, wanneer vooraf vaststaat, dat de souvereiniteit over Nieuw-Gui- nea aan Indonesië zal worden overge dragen. Het is duidelijk, dat de Staten- Generaal een hervatting op die voor- w^prde niet verantwoord achten en dat een Kabinet, dat de steun van de volks vertegenwoordiging moet genieten, op deze grondslag niet zou kunnen worden gevormd. Onder de gegeven omstandig heden kan geen kabinet anders doen dan een afwachtende houding aanne men en de ontwikkeling op de voet volgen. Laatste hinderpaal voor plan-Schuman weggenomen Vrijdagavond is een auto met drie inzittenden in de Delfshavense Schie te Rotterdam gereden. Twee hunner, de 31-jarige mevrouw E. de Goyer van Zanten uit Schiedam en haar vijf jarig zoontje kwamen daarbij om het leven. De levensgeesten van de be stuurster van de auto, de 33-jarige me vrouw Pendersvan Zanten uit Rot terdam. konden nog tijdig worden op gewekt. De auto kwam uit de richting Den Haag en reed op de Abraham van Stolkweg te Rotterdam, toen door on verklaarbare oorzaak de wagen plotse ling naar rechts zwenkte en het water in tuimelde. De auto zonk binnen en kele ogenblikken. Voorbijgangers en automobilsten snelden toe en stelden nog pogingen in het werk om de inzit tenden te redden, maar zij slaagden er niet in de portieren van de wagen te openen. Ijlings werd de brandweer ge- requireerd en deze heeft met behun- van een staaldraad de auto zover bo ven de waterspiegel gebracht, dat Ie beide vrouwen en het jongetje eruTt konden worden gehaald. De bestuur ster bleek nog in leven te zijn en kwam spoedig bij kennis. Haar zuster en het kind gaven echter geen teken van le ven meer. c,en overzicht van de bergings werkzaamheden van de veron- lukte trein. Verwachting, geldig tot Zater dagavond: Van het Zuid-Westen uit brekende bewolking met slechts hier en daar enige lichte regen of motregen. Matige, tijde lijk vrij krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. Zacht voor de tijd van het jaar. Zondag: Zon op 6.50. onder 18.48: liaan op 12.38, onder 5.17. Maandag: Zon op 6.48 onder 18.50: maan op 13.56. onder 5.40. Twee Amerikaanse regenmakers die wel eens eventjes een mals buitje op Pasadena in Californie zouden laten neerdalen, hebben zich blijkbaar in de dosering van hun middel (zilver jodide) vergist. Inplaats van regen kwam er een behoorlijke sneeuwstorm die hen dusdanig isoleerde dat ze pas na drie dagen bevrijd konden worden. O Een automobilist uit Tennessee die ge durende een sneeuwstorm voor een verkeerslicht moest stoppen en toen dit weer op groen sprong z'n wagen van wege de gladheid niet meer weg kon krijgen ontstak hierover dermate m woede, dat hij naar huis liep om 'n re volver te halen en daarmee het ver keerslicht aan diggelen schoot. Heer Joseph King uit de Amerikaanse staal stad Toledo is ook al geen heer in 't verkeer geweest en zal derhalve voor de kadi moeten verschijnen. Hij zal daarbij verdedigd worden dooi' mr. Jo seph King. terwijl als getuige de poli tieagent Joseph King gehoord zal wor den. Omdat we nu toch zo konink lijk bezig zijn vertelt Theodoor u met een maar even dat Koning Frederik en Koningin Ingrid van Denemarken van 8 tot 11 Mei een officieel bezoek aan Londen zullen brengen. Nog een nieuwtje uit Kopenhagen: Denemarken heeft m W. Duitsland 300.000 gasmas kers besteld. Ak er ook politieke gasmaskers bestonden dan hadden de Labour-afgevaardlgden in het Lager huis die mooi kunnen gebruiken toen bekend werd, dat de regerings-pluim- veefarm te Gambia in W.-Afrika een grote mislukking is geworden daar de ontwerpers van het plan verzuimd had den na te gaan of er in Gambia ook kippenvoer verbouwd kon worden. Dit bleek bij nader inzien niet het geval. De inmiddels met (duur) geïmporteerd ter zwemmen dan in de Franse voer geproduceerde eieren komen de plaats Bavonne vindt Theodoor, drukke dagen soms tot aan borsthoogte in het bankpapier. de fabrikant van een in O. Azie populair wondermid del „Tijger-balsem" genaamd ging het in deze rubber-hausse dusdanig voor de wind dat hij bij z'n villa een groot nieuw zwembad, op de bodem waarvan 'n aantal meer dan levensgrote beel den van zeemeerminnen zijn geplaatst, liet aanleggen. Daar kun je dan be- bad- want Britee belastingbetaler op ongeveer 80 daar spoelde onlangs een meer dan 8 gulden per stu-k. meter lang zeemonster aan. Het beest ^ee dan gaat het met de Britse rub berplantages op Malakka toch wat beter. Als gevolg van de steeds stijgen de rubberprijzen zitten de kassiers van (ie rubbermakelaars t« Singapore op Heel Nederland nu dan maar aan dm oejemng Buikriem". woog meer dan 2 ton, zodat er een bull dozer aan te pas moest komen om het naar een museum te transporteren. Tegen de aan het menselijk brein ont sproten zeemonsters, de onderzeeboten zal de Britse marine binnenkort een nieuw type heliocopter, speciaal ont worpen om met z.g. „zangboeien" sa men te werken, beproeven. Een „zang- boei" woi'dt in zee geworpen en „luis tert" onder water naar eventuele on derzeeboten; de opgevangen geluiden worden dan versterkt doorgezonden. Nog een nieuw vliegtuig: Dezer dagen (leeft een nieuwe door de „Fairey Avi- ation Company" gebouwde „vliegende vleugel met succes zijn eerste proef vlucht gemaakt. Aan de uiteinden van de vleugels zijn parachutes aangebracht ten einde de landing te vergemakke lijken. „Gretchen" tenslotte begint ook weer vleugels te krijgen: De B.E.A. is voornemens twaalf Duitse meisjes aan te nemen als stewardessen voor vlochten m Duiteland. Doordat de sneltrein van Doncaster naar Londen kort na zijn vertrek ont spoorde, zijn veertien personen om het leven gekomen. Twintig passagiers werden gewond. Twee der ontspoorde wagons werden volkomen vernield. Vele passagiers werden gewond door rondvliegende glassplinters. De delegaties van Frankrijk. West- Duitsland. Italië, Belgie, Nederland en Luxemburg zullen vandaag of Maandag de ontwerp-overeenkomst inzake ,pool'- vorming der kolen- en staalindustrieën paraferen. Ofschoon de parafering reeds enkele malen aangekondigd en uitgesteld werd, is er ditmaal reden om aan te nemen, dat het einde van de eerste fase van dit plan bereikt is. De reden, waarom dit kan worden aangenomen, is dat de re gering te Bonn, Woensdag aan de ge allieerde Hoge Commissie een plan heeft doen toekomen betreffende de de centralisatie van de Westduitse staal- en kolenindustrieën, dat de instemming heeft van de Franse delegatie voor het pian-Schuman en van de Amerikaanse regering. Volgens de bereikte overeenstem ming zullen de enorme Duitse kolen- en staaltrusts ontbonden worden in vier en twintig onafhankelijke onder nemingen, waarvan de grootste twee millioen ton staal per jaar zal proa ;e- ren. Bovendien zal het aantal kolen mijnen, dat aan staalmaatschappen behoort en die deze maatschappijen voorrang zullen geven bij de levering van kolen, verminderd worden tot acht tien procent van de kolènproductie in het Ruhrgebied van zes en vijftig pro cent voor de oorlog. Zodoende zou de gehele Europese staalindustrie een be hoorlijk aandeel in de Westduitse ko- lenproductie kunnen krijgen. De kolen- verkooporganisatie zal geleidelijk or den ontbonden en het ligt in de b. e- ling dat zij geheel verdwenen zal zijn op 1 October 1952. Het hotel-, cafe- en restaurantperso- neel heeft bezwaar tegen de door de federatie van werkgeversorganisaties in het Horecabedrijf gegeven interpreta tie van de Maandag in werking treden de nieuwe regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden. Het bezwaar richt zich tegen de dooi de federatie gedane mededeling, dat het wenselijk geacht wordt, dat het publiek zich bij het inwerking treden van de nieuwe loonregeling, houdt aan het door elk bedrijf vast te stellen en be kend te maken bedieningsgeld, dat een percentage is van het bedrag, verschul digd voor logies of vertering. Het hotelpersoneel is van mening, dat het publiek niet moet worden geadvi seerd zich te houden aan het o» stge stelde bedieningsgeld. maar dat het. op dezelfde wijze voort moet blijven gaan met het geven van fooi, zoals het zulks tot nu toe deed. Het hotelpersoneel noemt de zeker heid, welke er thans is ontstaan door de garantie-inkomensregeling en het feit, dat de fooi thans bedieningsgeld wordt, een grote morele winst. Hei acnt de vastgestelde garantie-bedragen voor het personeel, dat op bedieningsgeld is aangewezen ongeveer 60% van het personeel echter te laag. De 20-jarige militair Theo Rood uit Bovenkarspel, ingedeeld bij de motor brigade, is tijdens de legeroefening „Crescendo" het slachtoffer geworden van een autobotsing. Hij is aan de be komen verwondingen overleden In Den Haag is het eerste inter nationale autobusstation in gebruik ge nomen.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1