Het laatste uur van Hr. Ms. „Van Galen" in Nieuwediep VAN WILLIGEN 'OORDER&REEDTE VITRAGE DE FILMS VAN DEZE WEEK Fa.BEEMSTERBOER PRISMA SCHOONMAAK T. C. GOVERS „Wiener Mélange" op propaganda- avond van Volksonderwijs Voor de iros werd faigesmeien Gibraltar de eerste aanloophaven iiiiniiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Burgers namen bezii van het schip VOOR DE TIVOLI: De vlam en de pijl VEILIG VERKEER Regels voor de opstelling van wachtend verkeer Rijverkeer moet achter stopstreep blijven Personeel der fa. Klercq bood tegeltableau aan WARENHUIS KONINGSTRAAT „De hogere waarden van de sport" Zamba en de jungle-prins Onthoudt één ding Koopt bij v.d. Witte „Zwaardvis" van oefentocht teruggekeerd Keizerstraat 15 Tel. 2626 Mariniers afgereist naar Curagao ZATERDAG 17 MAART 1951 VOOR DE ROBUUSTE schoorsteen van Hr. Ms. „Van Galen" stond gister morgen breed-ult een jonge blonde kok, met zijn handen in de sakken ge stouwd. Rustig en met een gemoedelijke glimlach overzag hij het gewoel op en om de valreep van de jager. Hü haalde zijn handen eens uit de zakken, stroopte op zijn gemak de blauwe trui een eindje naar boven, hees de broek met de bruine riem wat hoger en verstopte toen zijn knuisten weer diep in de zakken. Weer gleed de broek op de heupen, maar nu hield de jonge zeeman het maar zo. Zijn zwarte klompen stonden stevig op het stroeve staal gepoot. Zo te zjen beleefde deze kok een paar mooie ogenblikken. Hij onderging de romantiek van dit afscheid en had al bij voorbaat plezier in de lange trip, die zijn schip voor «e boeg had. heeft de diensten van de sleepboot niet meer nodig en wendt de steven naar het Westen, dikke wolken pijpluis uit brakend. Dat duurt echter niet lang, want de jager is de groene wrakton nog niet gepasseerd of de laatste rook pluim is verwaaid over de rede. De boeggolf van Hs. Ms. „Van Galen" wordt wat hoger en het kielzog schuimt wat witter. Er worden nog wat lichtseinen met de wal gewisseld en ergens onder Texel ligt een mijnenveger druk te knipperen met de seinlamp. Zo leeft heel de omgeving mee met het vertrek van Hr. Ms. „Van Galen", waarvan al leen nog de registratietekens D 803 op de boeg zichtbaar zijn. Maar ook deze aanduiding wordt kleiner en vervaagt, tot tenslotte de torpedoboot jager een grijze stip is geworden, die zich lang zaam maar zeker oplost in het wazige grauw van de horizon. De schroeven zullen blijven wente len tot in de haven van Gibraltar. Daarna worden nog Port Said, Aden, Colombo en Singapore aangedaan. Zo dra Hr. Ms. „Van Galen" in de Ko reaanse wateren is aangekomen, kan Hr. Ms. „Evertsen", die tien maanden lang deel uitmaakte v.an de strijd krachten der Verenigde Naties, de thuisreis aanvaarden. In de eerste helft van Juni wordt deze torpedoboot- jager in Nieuwediep terugverwacht. Een paar uur tevoren had hij netjes temidden der bemanning gestaan, toen de Commandant Zeemacht Nederland een laatste inspectie afnam. De schout bij nacht C. W. Slot was daarbij ver gezeld van de Commandant Maritieme Middelen, kapitein ter zee D. J. Kom mer, de chef-staf, kapitein-luitenant ter zee B. C. Mahieu, de stafofficier materieel, kapitein-luitenant ter zee t/d P. J. Drijver en de stafofficier personeel, kapitein-luitenant ter zee D. B. van Heuven. Tijdens het „alle hens" heeft schout bij nacht Slot zijn grote tevredenheid er over uitgesproken, dat de Rijks werf de oorlogsbodem op tijd vaar klaar had afgeleverd. De opdracht, die Hr. Ms. „Van Galen" nu ging ver. vullen, betekende voor een ieder aan boord een prachtige gelegenheid om zich voor een hogere rang te bekwa men. De schout bij nacht wenste de bemanning een prettige en leerzame reis, een voorspoedige vaart en een behouden thuiskomst in het vaderland. Toen kregen de tweehonderd veer tig mannen, die met Hr. Ms. „Van Ga len" een eervolle opdracht gingen^er- vullen, alle gelegenheid om van hun familieleden en vrienden afscheid te nemen. In een ommezien van tijd stroomde de jager vol burgers, die zich overal in de gangen en verblijven een plaatsje zochten. Er heerste een roezige en gezellige sfeer en natuur lijk was er een tikje nervositeit merk baar. Hier werden tranen gelaten, daar hoorden wij een grap lanceren, elders zaten twee gelieven zwijgend op een tafeltje. Hoe druk het ook was aan boord, in dit laatste uur kon men zich toch voelen alsof men afscheid nam zonder .toeschouwers. Op zulke momenten is iedere gege neerdheid overbodig en kan men on bevangen zijn gevoelens laten spreken. Al te snel is dan zo'n uurtje voorbij. Onverbiddelijk klinkt enige malen het signaal, dat de gasten het schip moeten verlaten. En dan stroomt het volk de weg terug, over de valreep. De Marinierskapel komt aangemar- cheerd, kapelmeester Gijsbert Nieuw- land voorop. De muzikanten stellen zich op bij het Wierhoofd, terwijl Hr. Ms. „Orkaan" naar de boeg van de ja ger manoeuvreert. De sleeptros wordt vergebracht, en dan het is tien mi nuten over twaalven kunnen de tros sen en springen worden losgegooid. De „Orkaan" trekt het grote grijze schip uit de wal: de reis is begonnen. Over en weer wordt gezwaaid met zakdoeken en petten, maar wanneer de kapel het Wilhelmus inzet staan allen stram in de houding, onderwijl steels uitkijkend naar een wit mutsje, een blauwe mantel of een grijze regenjas. Tot het volkslied is uitgespeeld en de Défileermars wordt ingezet onder een luid gejoel van de marinemannen op het Wierhoofd. De uitbundig zwaaien de armen van de opvarenden worden kleiner en kleiner, de „Van Galen" een nieuw gordijntje. Prachtige en niet duur vind U bij WONINGINRICHTING KONINGSTRAAT In een goedbezet Casino heeft gisteravond de Onderwijzers-toneelgroep Den Helder een opvoering gegeven van het blijspel „Wiener Mélange". Dat was de hoofdschotel van de propaganda-avond, die door het afdelingsbestuur van „Volks onderwijs" was belegd. Eén der hoofdbestuursleden, de heer J. Duiker, heeft vooraf een opwekkende toespraak gehouden. Onderwijzerstoneelgroep op de planken Het openingswoord werd gesproken door de afdelingsvoorzitter, de heer G. H. Nieuwenhuis, waarna de heer Duiker zijn hoorders wees op de be tekenis van het openbare onderwijs. Het werk in de school kan pas vruch ten afwerpen wanneer de ouders der leerlingen voortdurend hun belang stelling tonen en actief met de school meeleven. Door de vereniging „Volks onderwijs" te steunen, kunnen de ouders de positie der openbare lagere scholen versterken. Toen konden de aanwezigen zich Bestuurders van voertuigen, ruiters en geleiders van rij- en trekdieren en vee zijn verplicht, daar waar het verkeer moet stilhouden, zich in volgorde van aankomst op te stellen, indien deze aanwezig is voor de stopstreep op de voor hen bestemde rijbaan of het voor hen bestemde pad en het voor het verkeer uit de tegengestelde richting bestemde ge deelte van de weg vrij te laten. Daarbij moeten bestuurders van wagens en rijwielen, ruiters en geleiders van rij- en trekdieren en vee, die een rijbaan volgen, zich zodanig opstellen, dat motorrijtuigen niet meer ge hinderd worden dan in de gegeven omstandigheden onvermijdelijk is. TOELICHTING: Het bovenstaande dient opgevolgd te worden, bijv. bij bruggen en spoorwegovergangen. Het rijverkeer moet dan achter de stopstrepen blijven. Ter gelegenheid van de uitbreiding en de modernisering van het winkel pand der firma M. H. Klercq aan de Spoorstraat %'erd namens het personeel aan de directie een fraai tegeltableau aangeboden. In dit v< rband kan nog worden ver meld, dat de artistieke inrichting der étalages werd verzorgd door de heer Kool uit Schagen. Het publiek kan van daag nog zonder enige verplichting de gerestaureerde en vergrote zaak bezich tigen. vcJicle sc/tooH- muaióestnm overgeven aan de fantasie van de heer R Feenstra, die met het blijspel „Wie ner Mélange" een aantrekkelijk stuk aan het repertoire van het dilettanten toneel heeft toegevoegd. De geschie denis speelde zich af in het pension Mundus, waar een clandestiene handel in verdovende middelen wordt ge dreven. Het merendeel der gasten is hieraan volkomen onschuldig, maar er moet wel het één en ander gebeuren vooor de delinquent wordt ontmaskerd. De dames en heren van de Onderwij zerstoneelgroep zijn er in geslaagd, deze „Wiener Mélange" vlot en onder houdend over het voetlicht te brengen. Vooral de creaties van de heren C. van Twigt (als inspecteur Pilo) en H. Th. G. van de Water (als de huis knecht Dorus) verdienden veel lof. De aankleding van het toneel droeg zeker bij tot het welslagen van de opvoe ring. De spelers waren rolvast en de grime was door de heer Polman goed verzorgd. De voorstelling werd door het publiek dermate gewaardeerd, dat het doek na afloop nog driemaal moest worden opgehaald. Op uitnodiging van de Helderse Sportraad zal de heer E. H. Crabben- dam, K.N.V.B. «scheids rechter, op Woensdag 21 Maart in „Musis Saeium" een lezigg houden over het onder werp: „De hogere waarden van de sport, speciaal voor onze jeugd". Deze bijeenkomst is in de eerste plaats bestemd voor dames en heren die in een sportorganisatie op eniger lei wijze leiding geven aan de jeugd. De Tivoli-bioscoop presenteert tot en met Maandag weer eens een Burt Lancaster-film. Men kent hem wel, de massief gebouwde held uit menige misdadigers-rolprent. Ditmaal staat Lancaster als „Dardo" evenwel niet „aan de verkeerde kant". De film „De vlam en de pijl" heeft namelijk niets of weinig met „asphalt-politiek" uit staande. Wel met romantiek en acro batische heldendaden, van het kaliber Robin Hood, Captain Blood of (zo men wil) Don Juan. Dardo is de vrijheidsheld van en kele Noord-Italiaanse steden, die het moedig opneemt tegen Ulrich von Hesse, een volgeling van de Duitse keizer, die de bevolking onderdrukt- Ulrich (De Havik) is de tegenwoordige echtgenoot van Francesca, de moeder van Dardo's zoontje Rudi. Natuurlijk wint Dardo zijn vrijheidsstrijd, al gaat ook in deze film het pad van een held niet over rozen. Dardo's zoontje wordt namelijk ontvoerd, en bovendien krijgt Dardo de nicht van Ulrich (Anne von Hesse) lief. Eén en ander leidt tot schier onover komelijke moeilijkheden, die de span ning in de film wel ten goede komen. Voorts kan men genieten van Dardo's pijl-schietkunst en terloops geeft hij nog enkele acrobatische staaltjes wet aarvan de grootste gymnst onder de indruk zal komen. Burt Lancaster Zou daarvoor zelfs niet een doublé hebben genomen. De voornaamste rollen in deze kleu. renfilm worden gespeeld door ^ui-» Lancaster, Virginia Mayo en Robert Douglas. Men zal er een prettige avond aan beleven. DE WITTE: Jon Hall en June Vincent zijn de hoofdrolveïtolkers in „Zamba", de film die tot en met Maandag in de Wite-bioscoop wordt vertoond. Ook in dit theater dus een avontu- ren-film, waarin een grote gorilla (Zamba) een hartig woordje me, spreekt. Bij een vliegtuigongeval 1110e. ten Jenny Duncan en haar zoontje Tommy zich met parachutes zien te redden. Moeder en kind komen ver van elkaar in de jungle terecht, waar Zamba zich over Tommy ontfermt. Jenny wordt door een expeditie ge. red, die haar helpt haar zoontje op t, sporen. Eindelijk gelukte dat, maar Tommy herkent zijn moeder niet meer, daar hij bij de val met de parachute zijn geheugen heeft verloren. Op het mo ment, dat hij zijn geheugen terug krijgt, wil Zamba Jenny aanvallen Maar dan weet Tommy Zamh* er van te overtuigen, dat deze haar geen kwaad mag doen. Een fris en avontuurlijk gegeven, dat een verantwoorde verfilming kreeg. Uw Constant, H.D.Z. enz. v.a. f 26 p.p. m. g. inl le kl. reparatie-inrichting voor Goud en Zilver Gedipl. Horlogemaker M. VOETEN Wan de week heeft Cradus gedroomd. Rumoerig moet hij hebben rondgetold in zijn krakerig bed, dat dap per weerstand bood aan alle bewegingen. In die nacht hebben Gradus vreemde ideeën door het hoofd ge spookt, wat betreft de huis vestingsmoeilijkheden. Het was de nacht na de raads vergadering ten stadhuize waarin enkele malen werd opgemerkt dat men niet wist wat de toekomst brengen zou. Daar ook Gradus dit niet weet, maar er toch zijn gedachten over heeft laten gaan, moet dat brein in zijn gedachten verstrikt zijn ge raakt. Het gevolg was, dat Gra dus tot de conclusie kwam dat het uitdelen van woon ruimte aan het toeval moet worden overgelaten. Het is namelijk zo, dat een iéder op de wachtlijst wordt ge plaatst, waarna de namen van boven af worden weg gestreept, wanneer een wo ning is toegewezen. Maar de droom be'Wees, dat er ook andere (onnavolgbare) methoden zijn. Zo zou de betreffende ambtenaar een nieuwe klant goed kunnen observeren, en daarna zeg gen „Mijnheer, er is een huis vrij, u kunt het krijgen, on der deze voorwaarde, dat uw voeten schoon zijn". De klant zal dan natuurlijk on middellijk de schoenen en kousen van d« voeten ruk ken, om te tonen, dat hij zijn huis verdiend heeft. In het andere geval zal de klant worden genoopt tot een teleurstellend afdruipen De betreffende ambtenaar zou ook kunnen zeggen: „Ik heb een huis over, en dat geef ik aan de eerste de beste die een litteken heeft op de rechter bovenarm". Toen Gradus echter ont waakte, vond hij, dat de toestand maar bij het oude moet blijven. Stel je voor dat men het voeten-trucje bij hem zou toepassen, als hij er juist niet op heeft ge rekend! GRAPPIG Unige tijd geleden brachten enkele Helderse basket ballteams een sportbezoek aan Haarlem, dat herinnert men zich ongetwijfeld nog. Tijdens één van de dames wedstrijden deed zich een grappig voorval voor, aldus Sic in het eluborgaan van de H.A.V. Op een gegeven ogenblik werd één van de Helderse dames bij de coéch geroe pen, die haar toevoegde: „Achteruit". Een beetje ver baasd keek zij de coach aan, daar zij in de betrekkelijk kleine zaal reeds met de rug tegen de muur stond. Maar toen kwam de oplossing, want de coach riep (voor de derde maal): „Acht er uit, en jij hier voor in het veld!" Ter verduidelijking voor iWet-baeketballerg voegt Gra dus hieraan toe, dat de coach bij het basketball- spel telkens nieuwe krach ten in de strijd mag werpen. Vermoeide spelers moeten er dan uit. En dat bedoelde de coach, toen hij tegen nummer acht zei: „Acht-er- uit". ZEGGEN Tijdens de laatst gehouden ledenvergadering van de tafeltennisvereniging „LV. A." werd breedvoerig ge sproken over het probleem: contributie-inning. Een stem uit de vergadering deelde (min-of-meer) verontwaar digd mede, dat zij door ziekte een flinke contribu tie-achterstand had opge lopen. Of daar niets aan te doen was geweest, dat be doelde de voormalig-zieke. Men zocht naar een goede oplossing, tót de oud-voor zitter plotseling opstond en zei: „Ja, juffrouw, maar u had moeten melden dat u ziek was! Dat is gebruike lijk". „Ja", zei de vergadering eensgezind, „dat is de enige oplossing. Het moet gezégd worden". Toen sprak één van de .jongere leden het verlossen de woord: „Ja, zeg het voor uit even". HAAK-IN Wele honderden Helderse huisvrouwen hebben m het begin van deze week de Persil-demonstraties in „Ca sino" bijgewoond. Gradus was er ook een middag, maar hij voelde zich niet zo opperbest als de product- verbmiksters, die enkele leerzfce uren genoten. Na afloop van elke de monstratie werd bij de uit gang gecollecteerd voor de bekende „Haak-in"-actie, ten bate van de kankerbe strijding. De totale op brengst bedroeg f 563.47, waarbjj was inbegrepen f 100 van de Nederlandse Persil- maatschappij. FEEST Zondag 1 April is e* feest in de gelederen van H.R.C. Ter gelegenheid van het tweejarig bestaan van de supportersvereniging „Rood-Wit" wordt dan in „Casino" een feestavond ge geven, waaraan medewer king wordt verleend door het Paul Chardet-cabaret Dit gezelschap bestaat uit twee en twintig artisten die dus wel voor een vrolijk programma kunnen zorgen. Gradus verzekert een ieder, die denkt dat boven staande een 1 April-mop is, dat hij er naast is. BIJDRAGE Cen oud-Nieuwedieper, de heer W. de Graaf, die tegenwoordig in Barmnger- horn woont, heeft een mooie bijdrage afgeleverd voor het Doris Rijkersfonds. Tijdens de viering van het vijf en twintigjarig huwelijksfeest van de heer en mevrouw S. S. Ulrich—Willems te Rotterdam, zamelde de heer J. W. Junius f 102.50 in. De heer De Graaf stelde Gradus dit bedrag ter hand, met het verzoek het aan de secre taris van het Dorus Rijkers fonds te willen overmaken. En dat gebeurt dan ook. GRADUS O, die Kerkgracht wanneer het heeft geregend. Ziet boven staand plaatje en overtuigt u. Zo'n waterballet doet niemana wel. Meermalen bereikten Gradus daarover klachten, also! deze zelf de oorzaak was van die hobbelende-water-kuilen ellende. Maar de toekomst geeft nieuwe hoop. Het is momen teel goed weer (en dan is de Kerkgracht nog Wel te doen) maar bovendien hebben stratenmakers het karwei kortelings onder handtin genomen, 't Wórdt dus beter.' Na een afwezigheid van zes weken is gisteren, door de mist enkele uren later dan was vastgesteld, Hr. Ms. on derzeeboot „Zwaardvis" op de onder zeebootbasis aan de Waalhaven te Rot terdam teruggekeerd. De opvarenden werden o.a. verwel komd door de commandant van de on derzeedienst, kolonel O. de Booy. De commandant van de „Zwaardvis" luit. ter zee 1ste klasse H. Reitsma, verteld» in de Schotse wateren in samenwerking met een Engels onderzeebootflottille te hebben geoefend. De laatste dagen is de onderzeeboot in de Golf van Bis- caye geweest, waar geoefend is met de Engelse Homefleet, die op de thuisreis was van de Middellandse Zee. De oefe ningen, waarbij ook het z.g. „snorkel apparaat" een rol speelde, zijn. aldus de commandant, goed verlopen. ,Het weer heeft echter niet meegewerkt", zo be sloot hij, „want dat was in de Golf van Biscaye verschrikkelijk". Waar U. mijnheer, aan hebt gedacht en waar een dame op heelt gewacht, heelt Langoor juist bij ons gebracht! Ter vervanging van de in Curac»0 gelegerde militairen vertrokken gie ren uit de Amsterdamse haven me"*® s.s. „Boskoop" van de KNSM 168 man' schappen, 4 onderofficieren en 10 offl" eieren van het corps mariniers. Het transport stond onder conun®®' do van de kapitein der mariniers, Nauta. Op de kade was aanwezig Koninklijke Marinierskapel, die onder leiding van de kapitein der marinie G. Nieuwland tijdens de inscheping vw lijke marsen ten beste gaf. Om vijf uur vertrok het schip, wijl de marinierskapel het Wilhelm) speelde, door de soldaten en de ob'c' ren van het schip stram in de aangehoord. Honderden familieled waren ten afscheid op de kade ta" zig. Dit contingent mariniers bes voor een deel uit miliciens, die i» ragao zullen blijven tot het einde hun diensttijd, voor een ander dcc beroepsmariniers, die twee jaar op racao worden gestationneerd. Kolonel Romswinkel en enk?Je dere hoge officieren namen op de afscheid van de uit jongens, naam van de commandant der »iers, generaal M. R. de BruT*

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2