Bleke en slaperige gezichten in het Engelse Lagerhuis Mr. Oud ziet vijf winstpunten in het nieuwe kabinet 4 De defensie 'eist prijsverhoging „Stand houden" zegt Attlee IS DE „STAHLHELM" HERREZEN? Explosie rijt tanker in tweën Het Nederlandse leger paradeerde voor Koningin en Prins Churchill is van plan de Labourfractie lichamelijk volkomen uit te putten Amerikaans blad doet onthullingen Het defileren van de Sherman tanks DU WOELIGE LEVEN j Meer kanonnen er minder boter Na drie dagen Crescendo" Hoog bezoek De huidige regering een sterkere combinatie dan haar voorgangster Weigering van A.R. was fout een MR OUD had het een onwijze politiek gevonden, als de V.V.D. op grond van het feit, dat de P.v.d.A. geen twee de V.V.D.-er in het kabinet wenste, niet aan de regering zou hebben deelgeno men. „Het was Immers van het grootste belang te weten, hoe het kabinet in zjjn geheel er uiteindelijk zou uitzien. Ook al zou dit kabinet niet in alle opzichten voldoen aan onze wensen, het zou toch wel eens kunnen blijken, dat het een heel wat sterkere combinatie zou zjjn dan zjjn voorganger. De lichting 1949-11 zal eerder af zwaaien Geen volledige compensatie (Van onze correspondent te Londen) J,|A TWEE WEKEN van eindeloze Conservatieve amendementen en tot diep in de nacht gevoerde debatten over honderd-en-een onbelangrijke onderwerpen ^v' ^et njelkpoeder-gehalte van ingeblikte worstjes en de prijzen van ntility-kinderwagens la Attlee deze week tot een tegenoffensief overgegaan in de lichamelijke afmattingsoorlog, die Churchill begonnen is om de Labour- aftreden te forceren. Terwijl twaalf Labourleden Woensdagavond „schudwachtdienst" moesten doen in de vergaderzaal van het Lagerhuis voor het geval Churchill weer een nieuwe aanval zou lanceren, riep Attlee haastig alle andere Labourleden bij elkaar voor een krijgsraad in een der fractiezalen van het Huis. Hij drukte hun op het hart, dat stand gehouden moest worden tegen de Conservatieve belegeringstactiek en maakte duidelijk, dat Labour geenszins van plan is om zich te laten dwingen thans algemene verkiezingen te houden. Elk Labourlid, dat in het vervolg zonder gegronde reden afwezig is, zal door het partijbestuur disciplinair ter verantwoording worden geroepen. Het was ieder Labourlid geboden, aldus Attlee, om permanent in het Lagerhuis aanwezig te zijn, desnoods gewapend met anti-slaaptabletten, teneinde een regeringsneder laag in plotselinge vertrouwenskwesties te voorkomen. Slechts een dergelijke nederlaag zou onmiddellijk algemene verkiezingen teweeg kunnen brengen en daar stuurde Churchill het thans kennelijk op aan. ^TTLEE waarschuwde de Labour leden voorts, dat de Conservatieve afmattingscamoagne zün climax zou berexxen tussen Pasen en Pinksteren. He nieuwe begroting, die op Dins dag 10 April aan het Lagerhuis zal worden voorgelegd, zal n.1. regel voor tegel door Churchill worden aange vallen. De Conservatieven hebben er geen geheim van gemaakt, dat zij van plan zijn het begrotingsdebat zo nodig drie maanden te laten voortduren dag en nacht en over elk onderdeel ervan een stemming te forceren. Een regeringsnederlaag over enig belang rijk punt der begroting zou onherroe pelijk de val der Labourregering be tekenen en Churchill is van plan de regeringsleden met name door nachte lijke debatten zo zeer af te matten, dat zij het lichamelijk niet meer kunnen volhouden. Reeds is het bekend, dat Churchill zijn Conservatieven in „squadrons" van vijftig leden heeft verdeeld, welke ploegen om beurten een nachtelijk de bat aan de gang moeten houden. Een Labourlid dat deze week tijdens een debat de vraag stelde, of een dergelij ke taktiek niet in strijd was met de procedure-regels van het Lagerhuis, kreeg van de Speaker (voorzitter) het antwoord, dat dit volkomen in orde was. Het Labourlid had zich de vraag kunnen besparen. Churchill, die slechts honend brieste, is tijdens zijn ruim vijftigjarige parlementaire loop baan zo doorkneed op het gebied van procedure in het Huis, dat men hem vergelijken kan met een wandelende parlementaire bibliotheek Labour moet waken £IJN NIEUWE afmattings-strategie en de oprichting van zijn uit vijftig conservatieven bestaande „praatploe- gen" betekenen, dat de rest van zijn 271 partijleden 's nachts naar huis kan gaan. terwijl één „ploeg" het debat aan de gang houdt. Maar alle 309 La bourleden moeten tot drie of vier uur 's nachts in het Lagerhuis blijven, in geval de oppositieploeg plotseling een stemming forceert. De Conservatieven hebben n.1. het lichamelijk - voordeel, dat alleen zij weten gedurende welke nacht Chur chill van plan is dit te doen en dat zij thuis kunnen gaan slapen, totdat zij telefonisch opgetrommeld worden en in taxi's komen aanstuiven voor een stemming. De Labourleden moeten maar afwachten, welke nachten dit De Neue Zeitung, het officiële Ame rikaanse blad in Duitsland weet te mel den, dat de Stablhelm opnieuw is opge richt. Er is op 24 Februari een geheime vergadering gehouden, tijdens welke een „Bundesführer" gekozen zou zijn, n.1. Karl Simon, uit Keulen. De nieuwe or ganisatie wil een „uitgelezen collectief zijn van vroegere soldaten en officieren, met het doei, om in kameraadschappelij ke samenwerking het huidige kwaad in Duitsland onder de knie te krijgen." Een vroegere officier zou hebben ver klaard, dat de Westduitse minister van binnenlandse zaken „welwillend" tegen over de heroprichting staat. Ook zouden de christen-democraten, de sociaal-de mocraten, de vrije democraten en de rechtse Duitse partij een goedgunstige houding hebben aangenomen. Deze bewering van de Neue Zeitung heeft de woede van christen-democra ten en sociaal-democraten gaande ge maakt. „Voordat we het bericht in de krant lazen, was ons van de heroprich ting niets bekend", zo verklaarde een christen-democratische woordvoerder „Het is niet waarschijnlijk, dat een van ons vergeten is, dat de Stahlhelm Klt- ler krachtig steunde bij zijn greep naar de macht". Een sociaal-democratische zegsman liet zich in dezelfde geest uit De oude Stahlhelm werd in 1918 opge richt uit verzet tegèn het verdrag van Versailles, het pacifisme, het liberalis me. het marxisme en het parlementaris me. In 1934 werd de organisatie in Hit- Iers SA opgenomen. De Westduitse minister van binnen landse zaken, Lehr, verdedigde zich door te verklaren, dat hem medede- Twaalf personen omgekomen Aan boord van de tienduizend ton metende tankboot „Montallegro", die in de haven van Napels werd nage zien, heeft een ontploffing plaats ge vonden, waardoor de tanker bijna in tweeën is gereten. De Montallegro" stond, onmiddellijk na de ontploffing, in lichter laaie. Aan boord van de tankboot bevon den zich ongeveer honderd arbeiders en de opvarenden. Door de ontploffing zijn twaalf personen gedood, vijf en dertig ernstig en ongeveer twintig licht gewond. Zes lijken zijn geborgen. De lijken van twee mannen, die op de tankboot werkten, zijn aangetroffen op het dek van de Italiaanse kruiser „Attendolo' dat 175 meter verderop lag. Van gezaghebbende zijde is ver klaard, dat de ontploffing waarschijn lijk is veroorzaakt doordat dampen van de brandstof aan boord van het schip tot ontbranding kwamen door een acetyleenbrander. De mogelijkheid van sabotage werd uitgesloten. De brand was na een uur beuwongen. ling was gedaan van het voornemen om een bond van oud-strijders op te richten. Hij had daarop een van de oprichters medegedeeld dat hiertegen geen bezwaar bestond, zolang het streven van de op te richten bond binnen de door de grondwet en de wet in het algemeen gestelde perken zou blijven. zijn en zij moeten daarom alleman, aanwezig blijven, zolang de Conserva tieve „praatploegen" deze nachtelijke debatten voortzetten: Deze guerilla-oorlog van ploegbaas Churchill is thans al tien nachten aan «Ie gang en zal, naar zUn partij heeft aangekondigd, drie maanden lang vol- gehouden worden. Normaal eindigt het Lagerhuis zijn dagtaak om half elf s avonds. Op het moment echter, dat de Speaker de vergadering als gesloten wil verklaren beginnen de Conservatieven nu met nieuwe amendementen. De afgelopen tien nachten hebben deze t°t vier en zelfs tot acht uur 's ochtends voortge duurd. Vriendelijke grijns HE AANVOERDERS der oppositie. Churchill, Anthony Eden, Winter- ton enz., gaan zelf genoeglijk om half elf naar huis, met een vrienaelijKe grijns naar de dan reeds slaperige re- geringsbanken, die nog de hele nacht moeten blijven zitten.... Zelfs de mi nisters durven 's nachts niet meer naar huis, voordat de oppositieploeg is „uit gepraat" en velen slapen in de kanto ren en rustzalen van het Lagerhuis om hun stem te kunnen uitbrengen zodra de gehate „division bells" ratelen, het teken van een nieuwe opposltteaanva!. Deze bellen, die driemaal door het he le Huis weerklinken voor elke stem ming en aanduiden, dat alle leden bin nen de zes minuten in de stemlobbies moeten zijn. rinkelen thans lustig dag en nacht en doen in aanhoudendheid nauwelijks onder voor de bel van een ijscomannetje op een warme zomerse dag. Zes i zeven „divisions" (stemmin gen) per dag, dan nog vier of vijf In de avonduren en één of twee in het holst van de nacht is deze week onge veer het gemiddelde geweest en het aantal bleke en gapende gezichten op de regeringsbanken neemt zienderogen toe. Zwaar beproefd man Op Chuter Ede, de minister van Binnenlandse Baken, die sinds verle den week Morrison is opgevolgd, als leider van het Huis, valt wel de zwaar ste taak. Hij moet aldoor in de verga derzaal zijn, zolang de debatten voort duren en kan 's nachts zelfs geen se conde in het restaurant of in een fau teuil in de lobbies gaan zitten soezen, zoals zijn ministeriële collega's. Hij is al in tien dagen niet thuis geweest en kan niet meer dan ongeveer vier uren slapen per etmaal, 's Morgens na af loop der nachtdebatten spoedt hij zich van het Lagerhuis naar zijn nabije mi nisterie en slaapt daar tot lunchtijd op zijn kantoor, om dan weer naar het Lagerhuis terug te hollen, voor de middagvergadering van half drie- Ook voor de Speaker is het een li chamelijke beproeving, maar deze wordt 's nachts tenminste afgelost door de vice-voorzitter. y~r H.M. de Koningin en Prins Bernhard kijken naar het overvliegen van toestellen van de Nederlandse luchtmacht. (Van onze speciale verslaggever te velde) LEUSDERHEIDE, 16 Maart. In Korea had het er niet warmer toe kunnen gaan. Alles, wat drie dagen lang de Veluwe in rep en roer had gebracht, ratelen de bulldozers, zware tanks en carriers, Meteor-straaljagers, Spitfires, brullende Harvards en zevenduizend soldaten, In stramme pas, dit alles was vanmiddag verzameld op de Leusderheide, welke zich schril contrast koesterde in een mild lente-zonnetje. Dit prachtige Nederlandse stukje natuur lag daar op zijn Faasbest en al die hoge gasten Koningin en Prins, ministers, buitenlandse gezanten en militaire attaché's moeten ondanks de dreigende vuurmonden van Shermans en Chaffee-tanks, hebben genoten van het fraaie uitzicht op de omliggende Treekerbossen, waarboven de warme voorjaarslucht deze middag trilde. Nimmer zag deze heide zoveel diplo maten en strategen bijeen. Daar waren de minister-president, dr. W. Drees, dt minister van Oorlog, ir. C. Staf, de mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, de minister van Financiën prof. dr. Lieftink, de ambassadeurs van Frankrijk, Canada, Engeland en de Ver. Staten, buitenlandse militaire attaché's, de staatssecretarissen van Financiën, Economische Zaken en Overzeese Ge biedsdelen. de voorzitter van de Twee de Kamer van de Staten Generaal, le- MR. P. J. OUD, de voorzitter van het dagelijks bestuur van de Partij voor Vrij heid en Democratie heeft- op de Vrijdag te Utrecht begonnen tweedaagse al gemene vergadering dier partij de openingsrede gehouden, waarin hij o.a. ver klaarde, dat hij ten aanzien van de samenstelling van het nieuwe kabinet vijf winstpunten zag. [JET eerste winstpunt was volgens mr. Oud gelegen in het feit, dat thans naast drie aangesloten leden van de derde macht, maar één partijloze in de regering zitting heeft. Bij het oude kabinet was dit precies andersom. Bo vendien heeft de partijloze heer Wem- mers zijn sympathie voor de derde macht niet onder stoelen of banken ge stoken. Het tweede winstpunt is, dat de par tijloze heer s' Jacob aan Marine en Oorlog vervangen is door de CH-heer Staf. Ten derde was de minister van econo mische zaken, de heer Van den Brink de enige grote tegenspeler tegenover de socialistische minister van finan cien. Hij krijgt thans in zijn nieuwe collega Albregts en in de minister zon der portefeuille Teulings, die tijdens zijn Kamerlidmaatschap een open oog heeft gehad voor de gebreken van de socialistische politiek, niet te versma den bondgenoten. Het kan wel niet an ders, aldus mr. Oud, of de samenwer king van deze drie katholieke bewinds lieden zal aan het kabinet op econo- misch-financieel gebied een gans ande re inslag geven. Het heengaan van de heer Van Maar- seveen als minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen noemde mr. Oud het vierde winstpunt. Zijn heengaan wil zeggen, dat de in Mei 1950 door de VVDfractie ingediende motie thans feitelijk wordt uitgevoerd. Tenslotte verwacht mr. Oud als vijfde winstpunt, dat de kwestie Nieuw Gui- nea in de ijskast zal gaan. Nu een nieuw kabinet is opgetreden, bestaat aan het gedane aanbod om de souverei- niteit op te dragen aan de Nederlands Indonesische Unie zelfs geen morele gebondenheid meer. Mocht de kwestie toch nog uit de ijskast komen, dan zal in ieder geval de Kamer gelegenheid krijgen haar oordeel te kennen te ge ven. A.R. maakten fout. IAAT de anti-revolutionnairen, ondanks hun instemming met het program, niet in de regering hebben zitting ge nomen, betreurde mr. Oud. Hij gelooft, dat zij hier een fout hebben gemaakt, die in hun kring allerminst wordt ge waardeerd. Het juiste begrip van de betekenis van de derde macht zal bij hen nog wat moeten groeien, aldus de WD-voorzitter. den van de Defensie-commissie, en vele andere hooggeplaatste militairen. HET was precies kwart voor drie, toen de koninklijke auto uit Soestdijk arriveerde. Commando's weerklonken, geweren werden gepresenteerd en ter wijl zo alles stram in de houding stond ging langzaam de koninklijke standaard in top en verwaalden de klanken van het Trompetterscorps van de Huzaren van Boreel uit Amersfoort over de heide. Koningin en Prins namen, na bezich tiging van enkele door Canada aan Ne derland geschonken vuurmonden plaats op een afgedekt houten podium, dat midden in de heide was opgetrokken. Ergens ver weg bromde een vliegtuig en alles was in gespannen afwachting van het grote défilé, dat komen ging. Heel de morgen was het poetsen ge weest voor de mannen van het 445ste en al die andere bataljons, die drie da gen lang met hun wapens door zand en heide van de Veluwe waren gekropen. Driemaal vier en twintig uur waren zij in touw geweest, met als nachtleger een nauw eenmansputje of een tentje op de heide. Toch was hen ueze zware oefening maar nauwelijks aan te zien. Alles glom, alsof men met verlof ging en vooral bij de regimentsgevechts groep was de stemming opperbest. Commandant Den Boer was dan ook best te spreken, „Toffe kerels" fluis terde hij ons in het oor, toen hij zich voor in zijn jeep wrong, welke de pa rade opende. Een machtige ouverture. Marechaus see met indrukwekkende witte helmen en dan achter de tamboers en trom petters van de Koninklijke Militaire Kapel in groen-gevlekte uniformen, de commando's, de vechtjassen van het Nederlandse leger. Commando-troepen en infanterie bataljons streden om de eer, wie voor de koninklijke tribune het beste gelid vormden. En in de lucht was het de Nederlandse luchtmacht, welke haar paraatheid op spectaculaire wijze demonstreerde. Negen en veer tig Harvards, twaalf Meteor-straal jagers en zestien Spitfires gierden als kanonskogels door de lucht, nagestaard door regering en volk. De luchtparade was al weer vergeten toen kolonel Pahud de Mortanges zijn Cavalerie liet „voordraven". De heide dreunde alsof alle aardschokken van de laatste dagen op de Leusderheide tot uitbarsting kwamen en een dikke wolk van walm en olie trok over de koninklijke tribune toen zware Ameri kaanse Sherman en Chaffee-tanks voorbij rolden. En met dit tankgedaver vond deze wapenschouw van het Ne derlandse leger haar einde. WELAAN, we weten het thans. hebben een nieuw kabinet es A niet wel aan de grote letters voorpagina, hoe kolossaal do P"*", zijn, waarmee vader Drees het aftff Tweede Kamer heeft voorgestel» Haal de buikriem maar aan, m«f gehangenen, en strijk het oude maar op, zorgelijk mevrouwtje; v» een nieuw zuilen de centjes dit wel ontbreken. Die gaan wel op het huishouden, dat nóg een b#«£J duurdfer zal worden dan het was en dat wks al bar-en-boos, ik weet het. Maar het grote huishoudboek van ons aller Piet moet kloppen, anders gaan we met z'n allen op de fiw-1 Geeft de regering niet zelf het voor beeld met een bezuiniging van 1W> 4 millloen En kan vader Drees er aan doen, dat de ganse wereld b£Ug| ons om de prijzen der grondstotfen omhoog jaagt? En nu kunnen we natuurlijk log een degelijk potje nakaarten over In- donesie en over Linggadjatti en oir honderd andere nare en ballorig-maken. de dingen meer. Maar dat is voltcofj verleden tijd; gemiste kansen hebh% niet de gewoonte terug te keren «4 we hebben de schrale troost dat l'4 pensioen van de lieden, die met l'.-H stakkerig gestoethaspel ons allet faillissement hebben voosbereid, nou óók een stuk minder waard wordt. AI kan professor Beel, die indertijd zijn appeltjes voor de dorst in de ijskast lei, thans natuurlijk (gesteld dat hij daaraan behoefte krijgt) het leste en het beste lachen. Ons is het lachen wel vergaan Doch waarom getreurd? Wie zijn!, verstand gebruikte heeft al vier jarenj zien aankomen, wat thans gebeurtj En wie toen zijn hersens heeft uitge-j schakeld, wordt nü misschien van d« schrik dubbel wakker. En daarom is het juist begonneui Wat woorden niet konden bereiken^ zullen de harde, de zéér harde feiten wellicht gaan bewerken: dat ons volk wakker wordt voor de grote oorzaa van al de ellende, die met bakke over ons wordt uitgegoten. Die oor-' zaak ligt in de'spanning, die ondank* alle conferenties en lieve verzekering gen van brave mensen, grote gevaren 1 in zich bergt voor allen, wie de vrijjff heid en de beschaving, de rechten van I de mens en het welzijn van ons volk j ter harte gaan. Wjj krijgen minder boter en méér 1 kanonnen, minder chocolade en méér straaljagers, minder karbonaden en méér tanks. Teneinde te voorkomen, dat we straks helemaal geen boter, geen chocolade en geen karbonade meer hebben. We zullen harder moeten werken en meer belasting moeten betalen. Ten- einde te voorkomen dat we ingelijfd worden in het leger der grauwe ar beidsslaven en dat we betalen met bloed en tranen en ontelbare mensen levens. Het program van 't nieuwe kabinet- Drees is een program van de armoe. Want we z ij n een arm volk gewor den. Maar het is ook een program van de moed en van het zelfrespect. Want ook een arm volk kan moedig z(jn als het gaat om zjjn naakte bestaan en het kan zjjn zelfrespect bewaren- te genover een barbarendom, dat alleen respect heeft voor macht en geweld. Het is diep-tragisch, dat dr. Drees, zes jaren na de bevrijding, zijn maat regelen moet verdedigen met een be roep op het feit, dat we het in de be zettingstijd nog beroerder hebben ge had dan we het thans zullen krijgen. Maar zouden we deze maatregelen niet accepteren, dan zou dat een nieuwe bezetting (met een nieuwe ter reur en onzegbaar veel leed) alleen maar dichterbij brengen. Er is geen keus. Het kén, omdat het m o e t. JEREMIA BLOM Blijk van waardering Als bljjk van waardering voor de bjj de oefening Crescendo getoonde ijver en toewijding zal de lichting 1949II op 22 Maart met groot verlof gaan inplaats van op 1 April. Aldus de voor deze mi litairen zeer verheugende mededeling, welke was vervat in een dagorder van de commandant Strijdkrachten te Velde, gen. maj. A.T.C. Opsomer. Deze is voor gelezen aan alle troepen, die aan de oefening hebben deelgenomen. 'ikj (Vervolg van pag. 1) Over de sociale gevolgen van de prijsstijgingen in verband ook met ie reeds ontstane achterstand bij de lonen, zal de regering zo spoedig mogelijk overleg openen met de Stichting van de Arbeid. De regering vertrouwt, dat, evenals voorheen, dit overleg zal bij dragen tot handhaving van goede ver houdingen in het bedrijfsleven. Men zal zich echter moeten realise ren, dat ditmaal een volledige compen- satie n i et mogelijk is. Aan de positie van de ouden van da gen zal in dit kader bijzondere aan dacht worden besteed, terwijl zal wor den gewaakt tegen onevenredige ach teruitgang van de grote gezinnen: Dr. Drees besloot zijn verklaring met de woorden: „Tegenover de taak, die thans voor ons ligt, staan wij gelukkig als een gezonder en sterker volk, dan wij waren bij het einde van de bezét- ting. De herinnering aan wat wjj in de bezettingsjaren hebben doorstaan, mo ge ons volk opwekken en sterken nu wij ons opnieuw hebben aan te gorden ter bescherming van onze vrijheid, on ze volksaard en ons volksbestaan". REGERINGSVERKLARING DOOR WERELDOMROEP UITGEZONDEN. De regeringsverklaring wordt van middag door de wereldomroep uitge zonden naar Indonesië, Njeuw-Guinea, Australië en Nieuw-Zeeland. In de loop van de avond wordt de uitzending herhaald voor Afrika, de West en de omliggende Amerikaanse gebieden.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3