Australiër is slaaf van zijn hobbies Swaggers JUTIERTJES Abonneert II op dit blad Piet Schmidt Hoeden Overhemden Zelfbinders Openbare lezing VAN AUTO'S EN VOORTUINTJES Grasvelden worden mei zorg gemaaid Vreemdsoortig tuin gerei Anna Paulowna 'n Vechtende praatjesmaker Wieringen „Avanti" besloot seizoen met mooi programma Julianadorp Een dag zonder stroom Feestavond Algemene Middenstandsvereniging Callantsoog Zuster Boendermaker verwelkomd Begrafenisvereniging had goed jaar In onze collectie vindt U geheel nieuwe modellen o.a. van MODE-MAGAZIJNEN DEN HELDER - ALKMAAR De stenen spreken! Te koop aangeboden: Te koop gevraagd: Te huur gevraagd: Ruilen: Personeel: Diversen: UieeA $,uinig man iJlcüaft maat&teding au! 2 flinke meisjes I leerling knipster naaisters en leerling naaisters Gebr. MEIJER - Ruygweg 71 Motormonteur Uo-oA de fteebtdagen windt li het to-cA pAettig ietó nieiuu-ó elfrg te heê&en ï3Aeng U%,eCft daaïom in een $annig humeuA met een nieuiv-e hoed en een. Leu&e daó wan ïlic.0- SAaafö dipxwAStïaat 50 Voor wol - voor do vaat (Van onze correspondent te Sydney) Wie op een vr#e Zaterdagmiddag, een Zondagochtend of een wanne zomer avond door de voorsteden van de grote sleden of de buitenwijken van de pro vincieplaat» dwaalt, staat verstomd over het aantal mannen en vrouwen, die jd het zweet huns aanschijns aan het sloven zijn. In oude plunje gestoken, of wanneer het warm is alleen maar met een broekje aan staan zij daar grasvelden te maaien, in de aarde te wroeten, dakgoten te verven of auto's te poetsen met een vuur en een enthousiasme, dat slechts met de ijver voor het typisch Neder land t straatje-schrob ben te vergelijken is. Men zegt. dat men een volk het beste jeert kennen, wanneer men het bezig giet in zijn vrije tijd en dat zal wel zo gijn. De gemiddelde Australische huis vader en huisvrouw in de vrije tijd be- gig te zien in de voortuin of aan de wegkant geparkeerde auto ie een studie waard. Voor het grasveld ie m Australië niets goed genoeg. Daarvoor heeft men behalve grasmaaimachine en tuinschaar de vreemdsoorttgste apparaten: snijden de wieltjes aan een lange stok, om de randjes langs de stenen precies recht af te snijden; ingewikkelde tuinscharen aan lange stokken en alles wat men op dat gebied kan kopen en zelf in elkaar knutselen. Naast de keurige electrische grasmaaiers, die de stille zomeravond vullen met een nijdig gegons als van een gote meikever, ziet men zelf gefa briceerde motor-maaimachinetjes die een lawaai maken als een stoomwals. Bij sommigen is de verzorging van het gazon tot een ware manie gewor den. De maniakken beperken zich niet tot het eigen gazon er uit ziet, of het bo door een plasticfabriek is afgeleverd, neen, zij begeven zich de straat op om langs de wegkant af te maken, wat vol gens hun oordeel door de gemeente maar half gedaan is en constateren dan vol trots, dat de straatkant van hun huis er nóg netter uitziet als bij buur man. Dan is er dt categorie, die wil pron ken zonder zelf al te veel zware arbeid behoeven t« doen. Voor hen zijn er de talloze rijdende tuinmansdiensten on dernemende jongelui, die met een auto vol tuingereedschap de betere voorste den doorgaan en die op die wijze een dikke boterham verdienen. Zij verrich ten dan het ruwe werk en mijnheer en mevrouw kunnen Zaterdagmiddag met een preuts klein electrisch maaiertje ronddwalen met een gezicht, alsof zij dat prachtige gazon zelf gemaakt heb ben. Deze voortuin-trots strekt zich niet alleen uit tot eigen tuin, maar ook tot de gemeene, waar men woont. In het café kan men over een biertje de heren tegen elkaar horen opscheppen over de zorg, die hun gemeente aan wegrand en straatbeplanting besteedt. Gunstige resultaten. Men noemt dit „civic pride" en zelfs de stoffigste nesten in het dorre Westen zijn hiermede behept. De tuinen en par ken in de Australische steden en dor pen zijn over het algemeen, gezien de vaak weinig medewerkende aarde en het dikwijls tegenwerkende klimaat, buitengewoon aantrekkelijk en uitste kend verzorgd. In een stad als Mel- bourne, gebouwd in een vlakte langs een rivier, is daaraan niet zoveel kunst. Maar het is fantastisch, wat men heeft weten te bereiken in de voorsteden rond Sydney's onvolprezen haven, die feitelijk helemaal op rotsen zijn ge bouwd. Dit heeft de bewoners niet be let om grote bergen aarde aan te sle pen, want een tuin en een grasveld moeten er nu eenmaal zijn, ook al leeft men op een stuk rots. Onder de tuinen om Sydney's haven zijn werkelijk pronkjuwelen, waar men in de lente uren lang kan staan kijken naar de bloeiende azalea's of in de herfst naar de dahlia's. Niet alle tuinen mogen pronkjuwelen zijn, maar in bijna alle tuinen is het gras steeds gemaaid en bloeit er het gehele jaar door wel wat, zodat een middag- of avondwande ling door een voorstad een bron van vreugde en genoegen is. Uiteraard kan men overal zaden en plantgoed kopen. Kranten en Zondags bladen hebben hun hoekjes voor de tuinliefhebbers alles tot meerdere glorie van de tuin. Autopoetsen. Het autopoetsen vatl onder dezelfde categorie. Iedereen poetst zijn auto: me neer, mevrouw en de jonge dochter, de timmerman, de kruidenier en de bank directeur. Zaterdagmiddag en Zondag ochtend allemaal autopoetsen man netje aan mannetje langs de wegkant in de rustige voorsteden. Want in een niet gepoetste auto kan men 's middags met vrouw en kinderen geen tochtje gaan maken. Zo hebben de zo op vrijheid beluste Australiërs zichzelf heel genoegelijk tot slaaf gemaakt van het grasveld en de auto. zoals de Hollandse huisvrouw de slavin is van groote schoonmaak en de kleine steentjes- voor het huis. Zelfs de meest vrije mens schijnt altijd eenmaal slaaf te moeten zijn. Hetgeen misschien maar goed is, want anders zat de wereld vol van baardige en ongewassen here mieten en Robinson Grusoes. Voor de Alkitfaarse polltlerfechter, rrtr. J. N. Alblas, stond gistermiddag H. K. uit Anna Paulowna terecht wegens weder- spannigheid. K. had in Wieringen een vechtpartij aan de hand gehad, waarbij Hij onder de invloed van sterke drank ver keerde. Toen een wachtmeester der poli tie de vechtenden scheidde, en verdachte naar het bureau wilde overbrengen, bood deze een -zodanige tegenstand, dat de po- litie-beambte geen kans zag zijn taak te volbrengen. Het strafregister van verdachte was voor Nederland glanco. Eenmaal was K. in In donesië onder militaire dienst tot aen geringe geldboete "veroordeeld. Verdachte stond in Anna Paulowna goed bekend, maar in Wieringen kende men hem als een praatjesmaker. De Officier, mr A. W. Holsteijn, hield er rekening mede, dat ver dachte onder invloed van sterke drank was, maar achtte het gepleegde feit niette min ernstig en eiste daarom 100 subs. 30 dagen. Het vonnis luidde t 75 of 26 da gen. Met haar laatste uitvoering van dit seizoen heeft „Avanti", de accoideon- club van Den Oever, Zaterdagavond een goede beurt gemaakt. Behalve „Avanti" heeft de toneelgroep „Har monie" uit Hippolytushoef daartoe het hare bijgedragen. Voor een talrijk ou- bliek. een uitzondering op de regel van de laatste tijd. gaf „Avanti" o.l.v. de heer J. v. Glabbeek een keurig pro gramma van marsen, walsen, steps en tango's. Op vlotte wijze werden de verschillende nummers uitgevoerd. Vooral met „Der Vogelhandier" van Carl Zeiler werd veel succes geoogst. Ko Rakers trad op als solist in de wals „Dolores" van Waldteufel.. Hij deed dat uitstekend en een warm ap plaus vormde de beloning voor zijn knappe prestatie. Trouwens ook voor het spel van het ensemble als geheel, dat met enkele jonge krachten was aangevuld, stak het publiek haar waardering niet onder stoelen of banken Onder regie van de heer C. J. Bos- ker voerde de toneelgroep „Harmo nie" daarna op „Willy's vrouw" (de Kribbebijter), een blijspel in drie be drijven. Dit bekende stuk met de vele misverstanden en grappige verwikke lingen heeft het publiek zeer ver maakt. De Harmoniespelers (speelsters) hebben er een boeiende voorstelling van gemaakt, die door de toeschouwers met volkomen aandacht werd gevolgd. En is dat al niet een compliment op zichzelf? De voorzitter, de heer J. v. Glab beek, dankte in z'n slotwoord de to neelgroep voor het vertoonde spel. Zondag was een groot gedeelte van Koegras verstoken van electrische stroom. Dit werd veroorzaakt door werkzaamheden, die noodzakelijk wa ren geworden, doordat de Zuivelfa briek j,Vooruitgang Koegras" van zwaardere stroom moest worden voor zien. De kabel was reeds eerder gelegd en nu nam men de Zondag te baat als de gunstigste dag om de verbindingen tot stand te brengen. Deze werkzaam heden duurden van 's morgen elf tot 's namiddags ruim 6 uur. Dat dit stopzetten van de stroom heel wat ongerief veroorzaakte, behoeft geen betoog. Zaterdagavond gaf de afdeling „Den Helder en omstreken" van de Nieuwe Algemene Middenstandsvereniging een feestavond in café „Prins Hendrik" ter herdenking van haar tweejarig be staan.. Een flink aantal middenstanders uit Den Helder was opgekomen om met de Julianadorper groep deze avond te vieren. De algemene secretaris, de heer De Kruyff, sprak een propagandistisch woord, waarin hij vooral wéés op de noodzakelijkheid voor de middenstan ders om zich te organiseren, wil men niet tussen wal en schip bekneld raken. De middenstand moet tót bewustzijn komen en voor 100 pet. georganiseerd zijn. Dan kan het bestaanspeil «ver beterd worden. Daarna nam het feestelijk gedeelte een aanvang. Dit stond onder leiding van de heer D. Purmer. De Juliana dorper leden gaven verschillende schetsjes en voordrachten ten beste. Het „Klaverblad van Vieren", bestaan de uit de (James Alie Bregman, Annie Verschoor, Tiny Moeyes en Truus Bak ker zong met accordeonbegeleiding en kele aardige nummertje In een bijeenkomst van bestuur en genodigden, is de wijkverpleegster, zus ter Boendermaker, die zich thans hier metterwoon heeft gevestigd door de dames welkom geheten. De aanleiding tot deze bijeenkomst was volgens de voorzitster, mevr. SwaertsBellis, im tevredenheid te betuigen over het be reikte doel, nj. dat Callantsoog een eigen wijkverpleegster heeft en één die hier ter plaatse de volle sympathie geniet van de inwoners. Dat dit De reikt is, daarin heeft burgemeester Cor- reljé zeker een groot aandeel gehad. Spr. vroeg mevrouw Correljé haar man hiervoor de dank der plattelandsvrou wen over te brengen. Door het werk van het bestuur en met medewerking van de ingezetenen kon mevr. Swaerts zuster Boenderms- ker een enveloppe met Inhoud over handigen als bijdrage in de gemaakte verhuiskosten en de installatie van haar woning. Tenslotte hoopte spreekster de zuster hier een prettige werkkring zou vinden, liefdevol haar taak zal ver richten en het leed zal helpen verzach ten, waar dat nodig is. De vergadering van de Begrafenis vereniging „Callantsoog", gehouden in café Vriesman, was matig bezocht. Het afgelopen jaar was niet ongun stig, zo bleek uit het financiële versla» van de penningmeester, de heer De Haan. Er was een saldo van f 127,20 sn een bezit van f 505,27. Burgemeester Correljé bracht verslag uit over het financieel beheer. Alles was in örde bevonden. Uit het jaarverslag bleek, dat er vijf begrafenissen waren uitgevoerd, alle voor niet-(eden. De vereniging telt 75 leden. Er zal getracht worden jongge huwden als lid aan té werven. Voor de federatievergadering werden als afgevaardigden aangewezen de he ren P. Vos Jbzn. en G. Baken Azn. De heer G. Eriks werd benoemd als lid van de controlecommissie in de plaats van de heer K. ten Boekei. De beide aftredende bestuursleden, de he ren P. J. Kruisveld en P. de Haan, werden herkozen. Gezien de bevredigende stand der financiën werd besloten een aandeel uit te loten. De houder van aandeal- nummer 5 kan zijn geld bij de pen ningmeester afhalen. De bestaande re serve voor het kledingsfonds werd aan gevuld met een bedrag van f 50, Nog steeds is er geen bevredigende oplossing gevonden voor die personen die vele jaren van een andere vereni ging lid zijn geweest en door verhui zing overschrijving aanvragen naar de plaatselijke vereniging. Dit geeft door gaans nadeel voor de vereniging en kan niet gedragen worden. Een lande lijke regeling bestaat hierin nog niet. H< t bestuur zal thans een onderzoek instellen om oudere personen toe. te laten en dan een premiestelsel in te stellen naar ouderdom. 1 AUTO UITGEBRAND. In de nacht van Zaterdag op Zon dag geraakte aan de Langeviiet in de ze gemeente de luxe auto, bestuurd en eigendom van de heer H. B. te Sint Maartensbrug, in brand. In het nachte lijk uur is de auto geheel uitgebrand. De oorzaak was vermoedelijk kortslui ting. De bestuurder en een inzittende kwam er ongedeerd af. De Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland heeft bij de minister-pre sident en de Tweede Kamer gepro testeerd tegen het voornemen, de belas ting op motorrijtuigen te verhogen. 3 9 ft j zijn de grote model 69.75 - f 89.75 119.50 - f 139. IN HET C. J. M. V.-GEBOUW (bovenzaal) SPOORSTRAAT 7, OP DINSDAG 20 MAART Onderwerp: Is de bijbel Godg Woord? Vanwaar haalde Kaïn zijn vrouw? Spreker: Ds. P. VAN OOSSANEN, pred. Adv. Kerk, Amsterdam. Aanvang 8 uur. Toegang vrij De adressen Bureau enz. uitslui tend 't middags na vier uur Zo goed als nieuwe kinder wagen. Na 6 uur; Emmastraat 80 Ariel, 500 cc, kk en Batavus JLO met telescoop. Beide motoren in- en uitwendig prima. Te bevr.: Niasstraat 7. Na 6 uur. Een kinderwagen f 45,— en een box met vloer f 10,—. Aster straat 22. Zo goed ak nieuwe Haard. - Niasstraat 12. Prima Magneet tourrijwiel en z.g.a.n. Bing Carburateur voor 125 cc motorrijwiel. Vlamingstraat 13. Na 6 uur. Parkieten, verschillende kleuren f 7,— per paar. Binnenhaven 114. Een-persoons ledikant met bed 20,— en vloerkleed (12-els) f 15,—. Tussen 4 en 6 uur, Nias- **aai 9 Twee uit één stuk gehaakte spreien, tweepersoons. Adres: Bur. van dit blad. Goed spelend radiotoestel f 45. Jan in 't Veldstraat 15. Z. g. a. n. blauw laken heren- pak en pet. Adres: Bureau van dit blad. Prima opklapbed met ombouw, massief eiken. Cronjéstraat 13. Huiskamer-ameublement en .2- persoons bed en 2-pers. spiraal Br. onder nr 72, Bur. v. d. blad. Defecte radiotoestellen van na 1936. Onverschillig welk merk. - Jellema, Zuidstraat 3, bij de Kei- zersbrug. Wie heeft voor de Soc. werkster der N. H. kerk: gestoffeerde zit- eu sl. kamer of gr. zit-sl.kamer? Liefst met kl. kookgelegenheid of enig gebr. van keuken. Br.: mej, J. M. D. Zijtveld, Singel 23. Geschikte woonruimte voor jong gezin in Den Helder of omgeying Bir. aan: T. v. Brenkelen, le Vsoonetraat Tl, Den Helder. Womngruil. Gevraagd woning te Arnhem voor idem te Den Hel der. Br. onder nr 71, Bui eau van dit blad. Mevr Jolles vraagt werkster. Aanmelden tussen 10 en 12 uur 's morgens. Celebesstraat 1. Wegens verhuizing tegenwoor dige een net, flink meisje in de huishouding voor halve dagen ge vraagd. Niet jonger dan 18 jaar. Mevr. Stemberg, Keizerstraat 49. Gevraagd voor tijdelijk: hulp in de huishouding. Prof. Zeeman straat 17. Mevr. F. Coltof, Keizerstraat 32, vraagt flinke zelfst. hulp in de huishouding oor dag of dag' en nacht. Leeftijd 20-25 jaar. Greppel- en sloot erk gevraagd. Anna Paulowna en omstreken. Br. aan C. de Valk. Schagendwars straat 26, Den Helder. "Aangeboden: een kosthui* met vrije kamer. Ook voor echtpaar. B*. onder nr 73, B«r. v. d. Wad r raagt onze schiUerende voor/aars-collectie ier inzage I Model- Kleermakerij Ruyghweg 74 Tel. 3176 DEN HELDER Wij vragen: voor de PERSAFDELING: voor de SNIJ AFDELING: voor de NAAIZAAL: Aanmelden dagelijks bij: Gevraagd: een en een halfwas, bekend met rijwielhulpmotoren. GAZELLEHUIS, Keizerstraat 118, Den Helder, tel 2332 Lentetijd brengt „jchoon -beid.,. Nu wordt ook ons hele hui» van onder tot boven met ABRO gesopt. E» weldra is het, alsof de lente persoonlijk bij ons haar intrede heeft gedaan. Zo wonderlijk fris wordt ons gehele huis opgefleurd door ABRO, het snel werkende alkali-vrije wasmiddel voor alles I ABR°

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5