f Pii, Pam, Pom en de Paashaas 0 Oorlog niet onvermijdelijk MSLEUTEL KoubijUwKind Franse stakingen bijna ten einde JIMMY BROWN ALS KANAALZWEMMER Carmen Amaya: Dr. Prees in radioboodschap Regeringsmaatregelen toegelicht Het Radioprogramma Oplossing Paaspuxz!» Een dode en twee ernstig gewonden Vier Nederlanders in Indonesië vrijgelaten Helmuth Thümmler naar West-Berlijn gevlucht PROCES TEGEN FORD Oude vogel bezocht Schiphol Chauffeur trapte op de verkeerde pedaal Auto reed in de etalage Een Argentijns vliegtuig stort van 3000 m. hoogte BOMMEN IN BRUSSEL een grooi danseres Zaterdagavond heeft de minister-president, dr. W. Drees, voor de beide zen ders van Hilversum een radiotoespraak gehouden over de jongste regerings- maatregelen. Dr Drees kondigde hierin geen nieuwe maatregelen aan, doch lichtte nogmaals de regeringsmaatregelen toe, in de geest zoals wij reeds vorige •peek publiceerden. Wat de defensie betreft, wilde dr. prees met nadruk zeggen, dat de voor stellen niet uitgaan van de gedachte, dat aan een nieuwe wereldoorlog en in j,et bijzonder aan een oorlog in West- guropa niet zou zijn te ontkomen. Dit is een angst, die op velen drukt en die ik niet deel. Ik ben van mening, dat een dergelijke oorlog kan worden ver meden, het is juist om dat te bereiken, dat het grote verbond van de Atlanti sche staten is tot stand gebracht. Er is groot verschil met 1914 en 1939. Als nu cen aanval werd gedaan, dan zouden „iet alleen alle West-Europese mo gendheden zich als een eenheid verwe ren. maar zouden ook Amerika. Enge land, Canada dadelijk mee op de bres staan. Dit is een waarborg zoals geen klein land tot nog toe ooit heeft beze ten. Daarbij dient echter ook Neder land een evenredige bijdrage leveren. Daarmee betalen wij als het ware een verzekeringspremie De premie is hoog. maar uit de bezettingstijd weten wij hoe oneeindig veel hoger de te betalen prijs zou zijn als een dergelijke waar borg ontbrak en weer de ellende van oorlog en bezetting over ons zou ko men. Dr. Drees besloot met de woorden: ..Ik vertrouw, dat ons volk sterk ge noeg zal blijken om te midden van een wereld vol tegenstellingen en span- nmgen, te midden ook van eigen no den, zijn evenwicht te bewaren, zijn vrijheid en zijn geestelijke goederen te beschermen, zijn arbeid doeltreffend te organiseren, en voorzover het in men selijk vermogen ligt, de toekomst ook voor zijn kinderen, te verzekeren. Kneepjens redt zijn leven. De heer A. Kneepjens, vertegen woordiger in insectenpoeder, mug genolie, vliegenlijm, rattenkruit en an dere verdelgende middelen, was een man van levendige verbeeldingskracht. Zo opende hij nimmer de klerenkast, zonder te kijken of er wellicht achter een van zijn colbertjes een inbreker verdekt stond opgesteld. Ook stapte hij nooit in bed, zonder zich eerst even te bukken om te zien, of er onder het le dikant een Man met Laaghartige Be doelingen verborgen lag. Op een nacht kwam de heer Kneepjens, wel niet dronken, maar toch innerlijk opgebeurd, thuis en begaf zich zingend naar zijn slaapvertrek. Ongetrouwd zijnde wierp hij zijn kousen, bretellen en onderwcl- letje zorgeloos de kamer rond en vloog, in zijn haast Om onder de dekens te komen, met één sprong zijn bed in, zonder eerst te kijken of er iemand on der lag. Hij maakte zich een holletje en keek, knorrend van behaaglijkheid, de duistere kamer in. Plotseling verstijfde hij van schrik. Want van onder zijn le dikant hoorde hij het zachte slijpen van een mes. Nu was de heer Kneepjens tegen ongevallen verzekerd, maar toch kon hij een gevoel van onbehaaglijkheid niet van zich afzetten. Hij bukte zich over de rand van het bed cn keek mid den in de verlopen gelaatstrekken van Loze Arie, een vooraanstaande figuur uit de Amsterdamse onderwereld. De heer Kneepjens bedacht zich geen ogen blik. Hij grabbelde zijn enig pakje „North State" uit het nachtkastje en liet dit aan een touwtje omlaag zakken. „Is dit genoeg, Arie?" vroeg hij zacht. „Meneer," antwoordde de diep gezon ken man, „daar lig ik nou al een uur naar te snakken." En zo geschiedde het, dat het leven van deze uitnemende ver tegenwoordiger gespaard bleef. In onveranderlijke Standaard kwaliteit Arbeiders kregen opslag Bij brandend maagzuur Mn ol twee Rennies eenvoudig liten smelten op de tong. Nog vóór U het weet, behoort de pijn tot het verleden. Ook voor U is er nu geen reden meer, be paalde lievelingsgerechten te laten voorbijgaan. Als er eens iets verkeerd valt, hebt ge toch liw Rennies bij de hand. En ge kunt ze in nemen zonder water of wat ook, altijd en overal. Viasg Uw apotheker of Drogist een pak Ren nies. Een pracht remedie, prettig om in te nemen en.... zo doeltreffend. (Advertentie, Ing. Med.) WOENSDAG 28 MAART HILVERSUM I, 402 m 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00- 24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Graro- ipuriek. 8.00 Nieuws en* weerberichten. 8.18 .Onder ons gezegd". 8.23 Orgelspel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.muziek. (9.30—9.35 Waterstanden.) 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram.muziek. 12.00 Dans muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelinw gen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muziek. 12-55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Omroeporkest. 13.50 Gram.muziek. 14.00 Ge- spioken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kin derkoor. 15.10 Voor de jeugd. 15.50 Fluit en piano. 16.00 Voor de kinderen. 16.-30 Voor de zitken. 17.15 Voor de jeugd. 17.45 Regerings uitzending: S. Robles: „Klederdrachten in Su riname". 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 Reportage. 18.30 RVU: Dr. G. van Beusekom: „Natuurbescherming als cultuurtaak, nationaal en internationaal". 19.00 „Een wondermiddel", causerie. 19.15 Dansmuziek. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commen taar. 20.15 Gedeelten „Aida", opera. 2140 Voordracht. 22.00 Lichte muziek. 22.25 „Wa tergebrek in waterland", causerie. 22.40 Piano- due. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.35- 24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00-24 00 NCRV 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Een woord voor-de dag. 800 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Gram.muziek. 9.00 Voor 4e zie ken. 9.30 Militair-orkest. 10.15 Gram.muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Tenor en piano. 11.30 Gram.muziek. 12.00 Gram.muziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek- 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire-repor- tage. 13.20 Mandolinemuziek. 13.50 Gram.- muziek. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Altviool en piano. 15.30 Metropole-orkest en solist. lfi.00 Gram.muziek. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Amusementsmuziek. 18 00 Gemengd koor. 18.30 Cello en piano. 19.00 Nieuws en weer- berichten. 19.15 Voor de jeugd. 19.30 „Zieken- fondsvragep", vraaggesprek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Salonorkest. 20 40 „Bijen en Vleermuizen", causerie. 21.00 Kamerorkest «u solist. 21.50 „Zwerftocht door Korea", re portage. 22.00 Vocaal Ensemble. 22.20 Orgel concert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Gram.muziek. Zondag: is de transportstaking In Frankrjjk beëindigd. Al het personeel van de Parjjse buurtspoorwegen, dat een salarisverhoging kreeg van 10 tot -! procent heeft het werk hervat, lii Parijs staakt nu alleen nog een gedeelte van het personeel van de bussen en de metro. Van de ondergrondse liep gis teren ongeveer de helft van het nor male aantal treinen. Men verwacht, dat de bussen en metro vandaag de dien sten volledig zullen hervatten. Het is zeker, dat de aan de arbeiders van spoorweg-, bus-, mijn-, gas- en electriciteitsbedrijven toegekende loons verhogingen zullen leiden tot een ver hoging van de gas- en electriciteitsta- rieven en tot stijging van de kosten van het spoorwegvervoer en van de prijs van steenkool. Op de Zondagavond gehouden kabi netsvergadering is besloten de laagst betaalde Franse ambtenaren een loons verhoging van twee duizend francs per maand toe te staan. Ook de salarissen van de andere ambtenaren zullen wor den verhoogd. Woensdagavond wordt er opnieuw een kabinetsvergadering gehouden, waarop over het vaststellen van nieuwe prijzen voor steenkool, de levering van gas en electriciteit en het reizen per spoorweg zal worden gesproken. de De Trein greep P K.W. Op de onbewaakte overweg in Leyense weg onder de gemeente Bilt is gisteravond een ernstig onge luk gebeurd. Op dat tijdstip is een vierpersoons DKW-personenauto door een uit de richting Utrecht komende electrische trein gegrepen en totaal vernield. Een in de auto zittende dame werd er uit geslingerd en later dood aangetroffen. Een heer en een kind werden zeer ernstig gewond gevonden, een ander kind minder ernstig De ge wonden zijn naar het stads- en acade misch ziekenhuis te Utrecht overge bracht. Over de arrestatie van vijf Neder landers te Semarang, waarover de woordvoerder van het ministerie van defensie, majoor Bachtar Loebis, een mededeling deed naar aanleiding van de verklaring van de Nederlandse Hoge Commissaris over de moordaanslagen op Nederlanders in Indonesië, ver neemt Aneta van betrouwbare zijde, dat zij inderdaad door de Polisie Milt ter werden gearresteerd. Twee hun ner, Bastiaanse en Smid, werden spoe dig wederom op vrije voeten gesteld. Twee anderen, van de Broek en Vis been, werden vrijgelaten op voorwaar de, dat zij zich regelmatig zullen mel den bij de politie. De vijfde, Robbie Andrea (die de schuilnaam Robinson voert) is overgegeven aan de politie, omdat, naar gebleken is, hij zich aan verschillende rampokpartijen heeft schuldig gemaakt. Oostduitse universiteiten en szhoien gebolsjewiseerd Helmuth Thümmler, een vooraan staand functionaris der regering van de Oostduitse staat Saksen, is Zondag naar West-Berlijn gevlucht. Hij ver zocht de autoriteiten aldaar hem toe vlucht als politiek vluchteling te ver lenen. Thümmler had de leiding van het Saksische departement voor uni versiteiten en technische hogescholen. Bij odervraging in West-Berlijn deel de hij mede te zijn gevlucht om aan arrestatie wegens politieke redenen door de Oostduitse veiligheidspolitie te ontkomen. Thüummler bevestigde, dat de Oos- duitse regering thans, in overstem ming met daartoe gedane gedetailleer de voorstellen van de S.E.D. (onder communistische leiding), een algehele reorganisatie van het universiteitswe zen in de Sowjetzone uitvoert, waarvan men een volledige .bolsjewisering" der Oostduitse scholen en universiteiten verwacht. Harry Ferguson, de president van de Harry Ferguson Inc., tractor manufac- rurers te Detroit, heeft een bedrag van 90 millioen pond sterling geëist we gens overtreding van tractor-patent rechten door de Ford Company te De„ troit, die volgens eiser tevens ge tracht zou hebben zijn bedrijf in de Verenigde Staten ten onder te doen gaan. Harry Ferguson meent, dat de Ford Company zijn tractorpatenten heeft gecopieerd, nadat hij uit de fir ma was getreden en een door hem met wijlen Henry Ford gesloten overeen komst heeft geschonden. Een oude vogel heeft tijdens de Paasdagen het vroegere nest (Schip hol) weer eens opgezocht. Het was een Fokker F 7, een één-motorige machine van het type waarmede in 1924 de eerste vlucht ■AmsterdamBatavia werd gemaakt. Het vliegtuig is thans het eigendom van 10 Zweden, die er een trip mede maken. In de oorlog heeft het nieuws getransporteerd: da gelijks bracht het dagbladen van Malmö naar Stockholm en omgekeerd Voorts is het gebruikt voor het ver voer van vis. De F 7 stond een beetje schuchter met zijn Bristolmotor (kruissnelheid 140 km per uur) tussen al die mo derne verkeersreuzen. Eertijds gold de F 7 als een der snelste vliegtuigen. Met een enorme klap vloog Zondag morgen in alle vroegte een auto de etalage van een boekwinkel aan het Alberdingk-Thümplein te 's-Graven- hage binnen. Dit geschiedde met zulk een kracht, dat de auto geheel in de winkel verdween. Een 27-jarige autorijder, in het bezit van een rijbewijs, had zijn 19-jarige broer, die een dergelijk certificaat nog niet heeft, toegestaan achter het stuur van de auto, die gehuurd was, plaats te nemen. Volgens de wet mag dit. Alles ging goed tot de wagen, komende uit de Potgieterstraat, het Alberdingk-Thijmplein zou oprijden. De jonge bestuurder kon de bocht ech ter niet halen. In plaats van bij te remmen gaf hij evenwel vol gas zodat het noodlottige bezoek aan de boek winkel niet te vermijden was. Zowel de winkel als de auto werden flink be schadigd .Niemand liep evenwel enig letsel op. Een achtjarig meisje, Jennie Harms uit Steenwijk, is op de onbe waakte overweg te Havelterberg (ge meente Steenwijk) door een diesel- electrische trein gegrepen en op slag gedood. 5. Moeder zucht nog eens, terwijl ze de krant verder doorkijkt „Die arme Paashaas! En hij heeft om deze tijd al zoveel zorgen aan het hoofd!" „Oh, nu snap ik waarom bakker Eek Room hoorn geen gehoor kreeg", roept Pim eensklaps. „Geen wonder!" En dan be trekt zijn gezicht. Hij denkt er plotse ling aan, dat het gevolg wel eens zou kunnen zijn, da hij dit jaar geen rose suiker-ei zou kunnen krijgen. Maar wie komt daar aanhollen? Nee maar! Dat is Eli Hardloper, de boodschappen jongen van de Paashaas. En hij komt regelrecht naar het hok van Moeder Woeffie toegerend. „Hoho jongen", zegt Moeder Woeffie, als Eli hijgend voor haar staat. „Kalm tóch, je zou je een ongeluk lopenwat wil je zeg gen?" Maar de haas kan geen woord uitbrengen, zó hijgt hij van het harde lopen. Zwijgend wijst hij op zijn rech teroor, waar een brief uitsteekt. Een vliegtuig van de Argentijnse staatsmaatschappij is bU Rio Grande (Argentinië) neergestort. Het toestel was in Ushuaia opgestegen op weg naar Buenos Airos. Kort na het opstij gen stortte het van een hoogte van 3000 meter omlaag. Elf personen, de bemanning inbegre pen, zijn om het leven gekomen. Zeven van de 19 inzittenden zijn ernstig ge wond en een vrouwelijke passagier is „als door een wonder" ongedeerd. In de provincie Santa Fé, eveneens in Argentinië, is een militair vliegtuig neergestort. Bede inzittenden kwamen om. De vorige nacht zijn drie bommen tot ontploffing gekomen aan de ingang van de zaal ..La Madeleine' in het stadscentrum te Brussel waar op het ogenblik het congres van de Belgische communistische partij wordt gehouden. Er zijn geen gewonden. De materiële schade is niet aanzienlijk. antwoorden hersengymnastiek 1. Biscuit is óók nog ongeglazuurd por selein en hall-gare kalk. - 2 Ongeveer 11 jaar. 3. „Ook gij. Bru-'us?". Ver bastering van „de bruid loopt". 5. Julius Caesar was jarig, dus noemde men de maand naar hem. 6. 6 Dec. (niet 5 Dec.l Sinds 345. 7. Eén boterham, want als men er deze afgesneden heeft, is het geen heel brood meer, 8. De meest eenvou- dige manier is er appelmoes van te ma' ken 9; Een mummie is een gebalsemd •n met smalle doeken omwikkeld lijk w het oude Egypte. In het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, ziet u mummies van aanzienlijke personen en ook dierenmum- mles, eveneens uit hei oude Egypte. 10 Met is een opgerolde lende, dus van rol 5. Jimmy Brown lag spartelend ia het water van het Noorderkanaal. J5ün hengel dreef ergens naast hem en hij spande zich ln luidkeels en dringend om hulp te schreeuwen telkens als hij met zijn hoofd een ogenblik boven kwam. Op de wallekant ontspon zich intussen een druk gesprek over de on verantwoordelijkheid van sommige mensen, die het vertikten zwemmen te leren. „Dat zie je nou maar weer", zei een heer met 'n grote, rode neus. „Als deze man zou kunnen zwemmen, dan was er nou geen vuiltje aan de lucht. Dan stak hij zijn armen en benen uit en dan was hij in een paar seconden aan de val. Maar de sufferd kan niet zwemmen. Hij is misschien te lui ge weest om het te leren of misschien was hij wei bang voor water. En wat is het gevolg, dat hij nu van één van ons verlangt dat wij hem naspringen. Nog wel met ons goeie goed aanMaar zó zijn we niet getrouwd. Wie vergoedt mij m'n nieuwe costuum, dat m'n vrouw de vorige week nog ontvlekt heeft, als ik die sufferd naspring?" „Hellüp, heilüpül!", schreeuwde Jimmy intussen. Pstrlcla Wentbworth W 61 Later op de dag bracht brigadier Ab bott verslag uit aan hoofdinspecteur Lamb. 't Woord „rapport" is wat dit betreft misschien wat al te officieel en brigadier Abbott was soms niet-offici- eel bij het onbeschaamde af. HU trok een wenkbrauw wat schuintjes op en zei zo „dierbaar" als 't maar kon: Mau- die is hier, meneer". „Wat blief je?" riep Lamb uit. .Juffrouw Maud Silver, meneer Maudie de Mascotte" (gelukbrengsUr), Lamb vloekte nooit, maar werd nu vuurrood. „Hier in Bourne. Wat heeft ze hier juist nu te maken?" Zangerig declameerde brigadier Ab bott het schone lied: „Blaas maar, blaas maar, Noordenwind: je bent toch vriendelijker dan een ondankbaar mens". „Houdt op met die poppenkasten] en praat liever verstandig, Frank! We hebben onze moordzaak en we hebben de man. nietwaar? Een beetje meer be- wijs zou wel dienstig zijn, maar moor den worden al» regel niet in 't bijzijn van getuigen begaan. Volgens mü staat de zaak er goed voor. Motief en ge» legenheid ojn de moord te plegen wa ren er allebei. Ook heeft hij het wapen herkend dat leek voldoende bij net vooronderzoek hU zei, dat hij bet type goed kende. Nu m.i. is dat bewijs genoeg. Je zult me nooit laten geloven, dat hij de sleutel in zijn zak heeft ge stopt en er, zoals hij beweert, mee naar huis gewandeld. Neen, hij nam de sleu tel, omdat hU het in de kerk met Harsch wilde uitvechten. En déïr heeft hij hem neergeschoten. Dat is mUn opi nie en ik geloof, dat een jury van de zelfde mening zal zün, Welnu, wat doet juffrouw Silver hier dan? Wie heeft haar hulp ingeroepen?" „Juffrouw Feil". Lamb keek boos. „Wel alle Zeg eens op Frank, wat betekent dit? Juffrouw Feil is een lieve oude dame en wat heeft zij met juffrouw Silver te makentenzij 2e het doet voor rekening van die juf frouw Brown? Heb je die gesproken. „O, ja en ik had even goed thuis kunnen blijven. Ze zei, dat ze nieta aan haar verklaring had toe te voegen, dat ze geen commentaar had op wat me neer Madoc had beweerd en daar ble?l het b|j. 't klonk alles erg strak en jit de hoogte als in hat ijstijdperk! en op de manier van: Waarom zou ik tets aan een politieman vertellen? Maudie zou met haar dierbare lijfdicn- ter Lord Tennyson er wel een kwalifi catie voor weten!" „Houdt op met die gekheid!" bromde Lamb. „Wat zei ze tegen jouik bedoel Juffrouw Silver, niet Juffrouw Brown? Wat heeft ze zich in 't hoofd gehaald?" „Ik weet het nietze liet niets los, maar het staat vast, dat vrienden van Madoc haar hebben geroepen. ïk durf niet te zeggen, dat ze voor Ma- doc's belangen opkomt, want ze zegt altijd nadrukkelijk, dat ze strijdt voor de waarheid, de hele waarheid en niets dan de waarheid. Maar ze wil Madoc spreken". „Och kom, wel, wel!" „En alléén", zei Abbott met enige nadruk. „Ja, maar, hoor eens Frank,..." „Ik heb gezegd, dat ik u de zaak zou voorleggen meneer", zei Abbott op honingzoete toon. Lamb keek hem argwanend aan. „Heel correct, heel correct, dat moet ik zeggen! Als Je zo elke keer, dat je de mond opent „meneer" zegt, ga ik me afvragen, wat je in je schild voert. En je behoeft mij niet, zoals daareven, te vertellen, dat ik ondankbaar ben, want ik erken immers zoals ik steeds zal blijven doen dat juffrouw Silver ons een goede beurt liet maken met de moorden van Vandeleur House Ik geef toe. dat we op het verkeerde spoor waren en dat zij ons het juiste spoor heeft gewezen en ook, dat we allebei er een paar loffelijke aanteke ningen mee hebben verdiend. En ik geef eveneeng toe, dat ze zichzelf niet op een voetstuk zet of probeert ln de krant te komen". Frank Abbott lichte lichtelijk sar castisch. „Vreemd, nietwaar?" zei hij op ge makkelijke conversatietoon. ,De poli tie kent haar, maar de pers niet en als zij zich met een zaak bemoeit, oog sten wij de roem ervan, terwijl zij zich terugtrekt. Na Tennyson te hebben geciteerd en met de woorden: „zijn ze gen, hoor kinderen". Maar wat denkt u van haar bezoek aan Madoc, me neer?" Lamb was nu wat kalmer geworden. „O, wat mij betreft, mag ze naar hem toe gaan. Maar ik zou wel eens willen weten, wat ze achter de hand heeft". Abbott ging op de hoek van het schrijfbureau zitten. „Nu iets. heeft ze me wél verteld. U weet wel, die Bush, de koster.... bij het onderzoek voor de coroner is nooit gebleken, dat hij elke avond tien uur een ronde om de kerk en het kerkhof maakt, omdat de dominee wel vensters open iaat en hij Bush. dst niet goed vindt". „Zo", zei Lamb, voor zich kijkend. „Neen. daarvan is niets vermeld en als het waar is waarom dan niet? De plaat selijke politie zou bet toch wel weten, ja iedereen in het dorp". (Wordt vervolgd) £)E SPAANSE zigeunerin Carmen Amaya, die, na in een groot deel van de wereld triomfen te hebben ge vierd, Zaterdagavond voor het eerst met haar troep in Nederland optrad (Carré, Amsterdam) is een groot dan seres. Er is in haar optreden weinig, dat herinneringen wekt aan de klas sieke balletkunst, maar des te meer leeft in haar de met felle hartstocht geladen Spaanse volkskunst, die zich zo buigzaam te voegen weet naar al- lcrhand speelse variatie, zonder ooit het kenmerkend eigene te verliezen. Deze kleine, uiterst tengere vrouw is, zonder enige reserve, de beste flamen co-danseres die wij ooit zagen: een vlam en een wervelwind, brandend en razend in een wilde (maar o zo nauw keurig beheerste) schoonheid. De „In. spiracion" en de „Bolero", zoals zij die Zaterdagavond danste, blijven onver getelijk. De troep echter, waarmede zij bijna geheel Amerika en een groot deel van Europa bereisde, liet zeer gemengde indrukken achter. Het is bekend, dat Carmen Amaya op haar tournees bijna gans haar familie (te haren laste) meeneemt; zij zijn er allemaal: van de oudtantes tot de babies. En uit die fa- milieschare is een deel van haar dan seressen en dansers gerecruteerd, het geen aan de discipline niet ten goede komt. Een radicale vernieuwing lijkt ons hoogst noodzakelijk, als niet Amaya haar roem wil zien ondergaan in de opvallende gebreken van haar groep. Het heeft er alle schijn van dat de groep al te zeer teert op oude roem en te gemakkelijk leeft in de sfeer van de routine Er was (behalve dan misschien in de Danza del Fuego en het slot van de Sierras de Ronda) maar weinig werkelijke geestdrift. Geestdrift is nu eenmaal iets anders dan slordige opgewondenheid. Prachtig waren de dansen van het paar Carmen en Antonio Garcia; uiterst sierlijk, beheerst en getuigend van een grote technische bekwaamheid. Ook Antonio Maya voldeed zeer in een prachtig gedanste „Zorongo". Maar dat waren hoogtepunten in een overigens stellig niet bijzonder opvallende voor stelling. Het is mogelijk, dat deze dansavond leed onder première-kwalen, maar de indruk, die een en ander bij ons na liet, staat toch wel verie van de opge wonden perscommentaren uit Züid- Amerika. Om over de lofzangen, die Jean Cocteau over het enaemble- Amaya aanhief, maar te zwijgen. En toch.... toch is de show een gang naar Carré zeer waard. Maar dan alleen, omdat niemand, die van de dans houdt, de kans mag laten voorbij gaan om Carmen Amaya te zien. Haar dansen is een spel van laaiende harts tocht. K. Wrijf Vicks VapoRub flink op keel, born en rug. Ze voorkomt dat de maag vaa acrcek raakt door inwendige medi cijnen. Deze zalf geeft vlugger vrrlich- ring. omdat ze de verkoud heid rechtstreeks bestrijdt.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3