Reeds dit jaar voldoende troepen voor strijdmacht tegen Sowjet-aggressie V.N.-diplomaten te Washington bijeen Dertiende dag van de Parijse metro- en busstaking VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Gevangene lichtte zijn bewakers op Overleg met Hunter over moeilijke economische toestand in ons land Frans Minister aan de dood ontsnapt Woensdag 28 Maart 1951 76e Jaargang No. 11062 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, V/ieringen en Anna Paulowna Generaal Eddy, Amerikaans bevelhebber in Duitsland: De komende maanden zijn kritiek illlflHlllii!illilll)6llH8yill)lllll«llH6HtllHttimttl)ltillHIIMHIItMtt»HtWI Beurtschip gezonken op het IJsselmeer Thans reeds drie doden Voorsprong van Britten op de Amerikanen Nieuwe stakingsgolf teistert Frankrijk Professor Richter door Peron onderscheiden NA EEN NACHTELIJKE ONTSNAPPING MANUS OLY - blootshoofds en in colbert - zit op zwart zaad Hoed en overjas in het Zaandamse politie-bureau Het bezoek aan een oude bekende Gratis vervoer in negentig treinen Reisje naar Gelderland werd trip naar ce' Acheson dringt aan op defensieplan voor het Westelijk halfrond Overweging van vredesdoel hoofdpunt Zes maanden geëist Weerbericht MacArthur's verklaring veroorzaakte een schok Export van deel der militaire productie? JCoAt Bz&teA HLT persbureau Belga geeft wat Stradivarius-varia. Meneer Henri Net als die boom, die Thomassen uit Lanaken zou een Stra divarius gevonden hebben op de zolder ven arriveerde. Het was een populier yan een woning te Stokkem. Het instru- Luchtmanoeuvres boven West-E uropa Vliegtuig explodeerde op de heenreis BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j BIJLSMA en C. KRAK 1IELDERSE (MANT TARIEVEN Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meet 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten tt Generaal Manton Eddy, bevelhebber van het Amerikaanse zevende leger in Duitsland, heeft te Frankfort verklaard, dat de sterkte van de Amerikaanse troepen en die van de bondgenoten in Duitsland dit jaar „voldoende zal zijn om een collectieve verdediging tegen Sowjetrussische aggressie mogelijk te maken". Gistermorgen is op het IJsselmeer aen beurtschip van de Amsterdamse rederij Koppe, het m.s. „Bornstroom ter hoogte van de dijk waar straks Flevostad komt te liggen, door nog on bekende oorzaak gezonken. Dg zeven opvarenden, de schipper met zijn vrouw en drie kinderen, de stuurman en een matroos, zijn door aen Jnspectiebootje van de „MUZ" (Maat schappij bot uitvoering van Zuiderzee werken) gered. De „Bornstroom" was Dinsdagmorgen, geladen met beurtgoe deren uit de hoofdstad vertrokken. •Aangenomen wordt, dat het scheepje door het slechte weer in moeilijkheden is geraakt. De chef van de hydrografische dienst van de Koninklijke Marine heeft de scheepvaart gewaarschuwd dat het m.s. „Bornstroom" op het IJsselmeer is gezonken. Het schip ligt op onge veer 22 kilometer van Edam en 22 ki lometer van Urk. Het wrak steekt bo- v«n wat» uit. Het ongeluk bij De Bilt Bestuurder was verdwaald De auto, die Maandagavond op een onbewaakte overweg onder De Bilt door een electrische trein werd gegre pen, was een DKW uit Rotterdam. Hierin zaten de rijwielhandelaar Wie- gerts. zijn vrouw en twee kinderen. Het wagentje was op weg naar de Maasstad. De bestuurder is door on bekendheid met de plaatselijke situa tie op de onbewaakte overweg terecht gekomen. Zijn auto werd door de trein verpletterd. Zijn vrouw was, gelijk reeds werd bericht, op slag dood. De heer Wiegerts en zijn oudste zoontje zijn later in een ziekenhuis te Utrecht overleden. Het andere kind is minder zwaar gewond. SCHIETPARTIJ IN BRAZILIË. Maandagavond heeft zich in Bello Horizonte, de hoofdstad van de Brazili aanse staat Minas Geraes, een schiet partij tussen politie en communisti sche demonstranten voorgedaan, waar bij een persoon werd gedood en vijf anderen gewond werden. Volgen* de genet-aal zouden de ko mende zes of negen maanden „de cri- tiekste zijn en onze troepen zullen dag en nacht geoefend worden". Hij zeide voorts, dat de Amerikaanse troepen in Duitsland zo verspreid waren om eventuele Sowjetrussische opmarsrou ten te blokkeren. Er waren echter nog steeds grote gapingen, die alleen met meer troepen opgevuld zouden kunnen worden. Het vraagstuk van de gezinnen van Amerikaanse militairen in Duitsland wa6 zeer moeilijk. Indien zij naar huis zouden gaan. zou „een van onze groot ste problemen zijn opgelost, maar een ander, zelfs groter probleem, worden geschapen". Zij oefenden op het ogen blik „een grote stabiliserende invloed uit op de troepen, de Duitsers én op het Westen in het algemeen". Met het oog op de huidige toestand was het niet verantwoord, dat zij zouden ver trekken. Generaal Eddy klaagde over gebrek aan voldoende grote oefengebieden en het feit, dat de Amerikaanse troepen nog steeds gebruik maakten van uitrus ting uit de tweede wereldoorlog, be houdens enkele uitzonderingen. Hij zeide, dat de Britse troepen in Duits land in sommige opzichten „ons voor zijn", vooral omdat zij de beschikking hadden over de Centurion tank. De Fransen maakten volgens géneraal Eddy „goede vorderingen" in hun mi litaire ontwikkeling, hoewel zij nog steeds „een zeker gevoel van minder waardigheid" hadden. Een bespreking tussen vertegenwoordigers van de vakvereniging, die de sta king van de metro en de busdienst steunt, en de Parijse transportraad heeft geen resultaat opgeleverd. De Parijzenaars zullen het dus vandaag voor de dertiende (lag nagenoeg zonder de metro en de bussen moeten 9tellen. (Van één onzer redacteuren) Manus Oly. de beruchte inbreker, die nog steeds in de Zaanstreek het gesprek van de dag is, moet op de bodem van zijn geldkist schrapen en dan nog tot de ontdekking komen, dat hij op zwart zaad zit. Dit is de conclusie van de Zaan damse politie, die tijdens en na de Paasdagen steeds bezig is geweest met do jacht op Manus. Want dat Manus Oly, die tijdens de bezettingsjaren en ook nog daarna het geld volop kon laten rollen, thans krap in zijn centen zit, staat als een paal boven water. Nu de Zaandamse recherche de Amsterdamse taxi-chauf feur gehoord heeft, is gebleken, dat Manus Oly van Zaterdag op Zondagnacht niet eens in staat was de kosten van de rit AmsterdamZaandam te betalen. „Haal het geld maar bij de lui, bij wie je me vandaan gehaald hebtwas het antwoord toen de Amsterdamse chauffeur om zijn centen vroeg. Dit scheen de inbreker-uitbreker zijn ongeluk te worden en naar de vaste overtuiging van de politie zal het geldgebrek hem ook eenmaal in handen van de justitie doen vallen. De arbeiders van de metro en de busdiensten willen een loonsverho ging van 35 procent, terwijl hun 121/, procent is aangeboden. Negentig on dergrondse treinen, tegen een normaal aantal van 450 en twintig van de 2000 bussen hebben Dinsdag, gesteund door meer dan 1000 legervrachtauto's voor het personenvervoer in Parijs gezorgd. De Parijzenaars konden gratis met de metro reizen, omdat het niet- stakende personeel geen kaartjes ver kocht. Ondanks de loonsverhoging van 10 tot 12 procent, die de regering vorige week Vrijdag toezegde, doet zich nieu we onrust voor. Zestig procent van de arbeiders in het arsenaal van Toulon hebben Dins dag het werk neergelegd, terwijl het trampersoneel in die stad een waar schuwingsstaking van 24 uur is begon nen. Dertig procent van de mijnwer kers in de noordelijke kolenvelden zetten hun staking voort om de arbei ders in het gebied van Parijs te steu nen. Alle mijnwerkers hebben vorige (Van onze verslaggever) Het ontbrak de Amsterdammer Paul W.. die gisteren voor de Meervoudige Kamer in Alkmaar terecht stond, niet aan de nodige fantasie. Deze man, die een groot gedeelte van zijn leven in de gevangenis doorbracht, had zjjn bewakers te Hoorn zo vaak verteld, dat hjj directeur van een bonafide reisbureau was, dat deze het ten slotte gingen geloven. Zij vroegen W. bij zijn ontslag of hij voor hen eens een uitstapje naar Gelderland wilde organiseren en de ontslagen gevangene ging er direct op in; als er tenminste vooruit betaald werd. De bewakers toon den een onbegrensd vertrouwen in hun zorgenkind, door aan dit verlangen te Vo' oen. van de bewakers. Toen W. zich bereid verklaarde de reis te organiseren, was hij in de veronderstelling dat hij dat werkelijk zou kunnen. Verdediger vroeg vrijspraak, subsidiair plaatsing in ,,'t Hooge Land". De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. week 10 procent loonsverhoging ge kregen. Het personeel van de Air France te Orly en Le Bourget zal vandaag be slissen of het al dan niet in staking gaan. De stadhuisambtenaren van zes voorsteden van Parijs legden het werk neer voor een „waarschuwings"-staking van 24 uur. Zij eisten een onmiddel- De uit Oostenrijk afkomstige pro fessor Roland Richter, die beweert in Argentinië atoomenergie te hebben vrijgemaakt door middel van „kunstzonnen", zal van presi dent Perón een onderscheiding ontvangen. Hij krijgt ook een ere doctoraat van de universiteit van Buenos Aires. Dean Acheson. de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft de Amerikaanse republikeinen aange spoord een gecoördineerd verdedigings plan voor te bereiden teneinde het hoofd te bieden aan „de dreiging van Ruslands nieuwe imperialisme". Acheson bepleitte het overwegen van binnenlandse veiligheidsmaatregelen en het versterken van de voornaamste de mocratische instellingen in het gehele westelijke halfrond en drong aan op lijke loonsverhoging van 4.250 frs. per, .volledige economische en militaire a- maand. 'Tinenwerking met de V. S. Voordat de Amsterdamse fcaxi-chauf- feur Zaandam uitreed hield hij twee surveillerende agenten aan en vertelde hij, dat hij met vrij grote zekerheid de beruchte Oly in de Oostzijde had af gezet. Gisteren hadden wij nog een gesprek met mevr.K. van het Konijnenpad waar Manus 's-nachts om ongeveer 3 uur aanbelde. „Mijn man was niet thuis en toen ik, nadat er aan de voordeur ge beld was opendeed, stond er een voor mij onbekende man voor de deur. „Woont hier Piet K." vroeg de man en toen ik bevestigend antwoordde en vertelde, dat mijn man ieder ogenblik kon thuis komen, wilde deze man op hem wachten. Nee zijn naam noemde hij niet en in de huiskamer heb ik een minuut of tien met hem zitten praten. Toen kwam de politie aan de achter deur. Manus of hoe die man dan gehe ten mag hebben, ontstak zelf in de keu ken het electrisch licht en vroeg wat de agent wilde. Toen de agent hem naar zijn papieren vroeg trok de man de keukendeur weer dicht, draaide net slot om. holde de huiskamer, de gang door, trok de voordeur, die reeds op het nachtslot zat open en verdween Het belangrijkste element in de ontwikkeling der Koreaanse kwestie is dit maal niet de strijd op het slagveld, doch de politiek. De verklaring, die MacArthur aan het eind van de vorige week heeft afgelegd, heeft grote op schudding teweeggebracht. Sommige landen zijn „geschokt" door het eigen machtige optreden van de generaal, die duidelijk heeft doen blijken, dat hij desnoods de oorlog in Korea tot het Chinese grondgebied zal uitbreiden. Canada zou zijn opinie dienaangaande reeds ter kennis hebben gebracht van de andere leden van de V.N. Toen zij op de dag van vertrek te vergeefs op de bus stonden te wach ten, werd het hun duidelijk, dat zij W. spoedig opnieuw als gast in hun mid den zouden hebben; ditmaal ter zake van oplichting. „Niet voor verbetering vatbaar. Onvoorwaardelijke verwijde ring uit de maatschappij gewenst". Zo luidde de conclusie van het rapport dat over W was uitgebracht en waar in opname in de kolonie ,,'t Hooge Land" werd geadviseerd. In verband hiermede eiste de officier van justitie, mr. A. W. Holsteijn, zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest, voorwaardelijke terbeschikking stelling en opname in genoemde kolo nie De proeftijd wilde de officier ge steld zien op drie jaar Het geval van oplichting weet mr. Holsteijn aan de meer dan rijke fantasie van W. De verdediger, mr. Sinniker, betoog de dat zijn cliënt niet de bedoeling heeft gehad zich wederrechtelijk te bevoordelen. Het initiatief ging uit Verwachting tot Woensdagavond: Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige en langs de kust wellicht af en toe harde Noordwestelijke wind. Vrij koud. Donderdag: Zon op 6.24, onder 19.07. Maan op 2.40, onder 9.00. Dinsdag is in Washington de gewone wekelijkse bijeenkomst gehouden van diplomaten der landen, die troepen in Korea hebben. Deze bijeenkomsten heb ben ten doel, de diplomaten op de hoogte te brengen vande militaire si tuatie in Korea, en staan doorgaans on der leiding van Dean Rusk, de onder minister van buitenlandse zaken voor kwesties aangaande het Verre Oosten. Details zijn over deze vergadering niet gegeven, maar allerwege werd ver wacht. dat deze bespreking gewijd zou zijn aan een behandeling van het vre desdoel der Verenigde Natie in de Ko reaanse oorlog. De persoonlijke oproep van Mac Arthur en de voorwaarden, welke hij hierin aan de Chinezen heeft gesteld, hebben echter de overweging van een uitspraak over het vredesdoel aanzienlijk moeilijker gemaakt Overigens verluidt, dat Mac Arthur te verstaan heeft gekregen, dat hij zich zonder voorafgaand overleg met Wash ington niet meer aan belangrijke poli tieke verklaringen te buiten mag gaan. Bovendien heeft Marshall, de Ameri kaanse minister van defensie, nog eens verklaard, dat de vraag, of men de 38- ste breedtegraad zal overschrijden eer kwestie van politiek overleg is. Men ziet deze uitlating als een poging, om hen gerust te stellen, die vrezen, lat Mac Arthur een algemene overschrij ding van de parallel zou kunnen ge lasten zonder machtiging van de VN Van het front valt weinig te mel den. Het enige wapenfeit is de om singeling van drie bataljons Chinezen in de omgeving van Oeidjongbo. Voorts werden driehonderd vijftig man ge dood. Gisteren werden besprekingen ge. houden tussen de heer Clarence Hun- ter, hoofd van de ECA-missie in ons land en de heer Spierenburg, waarne mend regeringscommissaris voor het Europese herstel programma. De wijziging van de aard van de Marshall-hulp, welke thans zal worden gegeven voor de herbewapening en de militaire productie, gezien in het licht van de huidige moeilijke economische toestand van ons land, vormde het voornaamste onderdeel der bespre kingen. MA de (heerlijke) verklaring van de heer Peron, die Alida al 'n atoomthee lichtje doet verwachten, stromen uit alle delen dezer wonderlijke aardkluit de atoomberichten binnen. In Zuidoost- Mexico en in het Oosten en midden van India zijn rijke uraniumlagen aange troffen. De boom wordt al dikker, dik ker, dikker bij een van de Swalmense houtbedrij- i Tmw >yio_ met onpopulaire afmetingen. Tien me ter lang en een doorsnee van ruim twee meter. Deze boom van een boom wordt geschat op negentig Lentes. O 0 ja, die Lente. In Kesarpoer (India) vielen zeven doden en drie en twintig gewonden, toen Hindoes en Mohamme danen tijdens het Lentefeest de oude veete nogeens uit de kamfer haalden. Op Malakka gaat het vreedzamer. Op een vergadering is besloten voortaan de leuze „Vrijheid!" inplaats van „Leve Malakka"! te doen schallen. D In Bue- nos-Aires is ook een teerling geworpen. Onverlaten smeten teer naar een ge bouw waarin de bureaux van de Ame rikaanse ambassade gevestigd zijn. Wie 1 met pek omgaat wordt er mee besmet, zegt AKda. ment stamt volgens zeggen urt 1769. „»o mc is met, ao tm j» me met:" Een andere Belgische meneer zegt. dat hjj het geheim van de Stradivarius ont dekt heeft. Het zou in de vernis zitten, waarmee de kast is behandeld. Een belangwekkende statistiek komt uit de Oostelijke zone van Duitsland. Een Sowjet-Gallup stelde vaat. dat er in 1950 precies drie en zestig duizend jaar dwangarbeid werd opgelegd. In ruim zeventienduizend gevallen betrof het be schuldiging van anti-communistische daden Voor economische vergrijpen werd ruim zevenduizend jaar dwangar beid en zestienduizend jaar gevangenis - straf opgelegd. Versoberen, heren, ver soberen! Hoe vreedzaam doen dan de getallen aan. die komen uit het dorpje Rhinebank Daar trokken de veertien inwoners plechtig ter stembus om de le den voor hun gemeenteraad te kiezen. Deze raad telt zes mensen. O Ten slotte een Paasbericht uit Kilkenny. Daar werd een voe gesignaleerd, die het spe ciaal had voorzien op witte kuikentjes. De pluimveehouders besloten derhalve het kippenkroost zwart te schilderen, waarna de vos vertrok. Of hij later van honger gestorven ie, wordt niet gemeld. Van Nederlandse zijde wordt daarbij gedacht aan het betrekken van grond stoffen uit niet dollarlanden, ten einde in ons land een militaire productie op te Voeren, welke voor een deel weer zou kunnen worden uitgevoerd tegen dollars. Nagegaan zal worden in hoeverre de V.S. steun kunnen verlenen, nu ons land na het uitbreken van de oorlog in Korea en de geweldige stijging van de g.onf'.s c'.'enpriizen, in een zeer moeilijke economische positie is geko men. Margaret Truman zou meer verdienen dan haar vader Margaret Truman heeft een ex clusief contract getekend met de National Broadcasting Com- pany voor een optreden voor de televisie en de radio. In radiokringen wordt haar ho norarium hoger geschat dan het salaris van haar vader de pre sident van de Verenigde Staten, die 100.000 dollar met een toe lage ontvangt. Neen zenuwachtig was mevr. K. niet geweest, „want ik had er toch niets mee te maken, ik stond er geheel bui ten. Ik heb Manus Oly nooit eerder ont moet. ik ken hem dus niet eens. Later riep de agent aan de achterdeur: Doe direct de deur open, of ik schiet. Ja toen heb ik het slot maar losgedraaid en toen kwam de agent binnen, die de kamer en een kastje nakeek Natuurlijk is de politie later weer in de woning aan het Kon'.uenpad terug gekomen voor een onderzoek. Manus Oly, die in de Zaanstreek uitstekend de weg weet, was wel verdwenen, maar hij had toch iets achtergelaten. Zijn hoed, sjaal en overjas hingen nog aan de kapstok in de gang van de fam. K. Na tuurlijk werden deze dingen in beslag genomen en zullen zjj misschien later nog eens aan de rechtmatige eigenaar Worden teruggegeven. Mevr. K. werd door de politie mee genomen naar 't politiebureau voor een verhoor, doch na anderhalf uur weer vrijgelaten. De heer K. hoorde Zondag pas van het nachtelijk gebeuren. „Ik was Za terdagmiddag naar een vriend van mij in Amsterdam een kellner ge gaan, die voor mij kaarten had besteld voor een voorstelling in een der thea ters. Door allerlei omstandigheden ben ik niet naar Zaandam teruggekeerd en heb Zondagmorgen mijn vrouw opge beld en gevraagd of zij maar naai Am sterdam wilde komen. Toen ik haar bij een kennis ontmoette vertelde ze mij wat er 's nachts in Zaandam was gebeurd. Ik snap er eigenlijk niet veel van" ver.elde de heer K. ons nog. „Vijf, zes jaar geleden ontmoette ik Manus Oly nog wel eens, ik had toen zelf een café in Amsterdam. Het was een vent, die een ander wel wat gun de en ook het geld kon laten rollen. Maar hoe hij aan mijn adres in Zaan dam komt en waarom hij mij nu be zocht heeft, weet ik werkelijk niet. Tenminste als het Manus Oly geweest is. Ik heb hem natuurlijk niet gezien en mijn vrouw kent hem niet...." Stille getuigen. In de gang van de oude houten Zaanse woning liggen de schroeven, die uit het nachtslot getrokken zijn op de grond, terwijl de vernielingen aan de deur en de zijpost van de voordeur nog de stille getuigen zijn van de nach telijke ontvluchting. Een ontvluchting, die volgens de po- litie autoriteiten een uitstel van exe cutie betekent, want iedere politieman is er hardgrondig van overtuigd, dat Manus, met of zonder hoed en overjas, vandaag of morgen in de val moet lo pen. Oefening ,,Ombrel'e" Naar wjj vernemen zal in Mei a.s. onder de codenaam ..OmbreHe" hetgeen parasol betekent, boven West-Europa een grote iuchtverdedigingsoefening worden gehouden, waaraan Nederland se, Engelse, Franse, Belgische en Deen se vliegtuigen zullen deelnemen. De Denen opereren van een vliegveld in Nederland uit en waarschijnlijk zul len ook andere buitenlandse eenheden i n Nederland worden gestat ion - neerd, evenals dat bij de oefening Cu- pola het geval was. Het ligt in de verwachting, dat er in de loop van dit jaar nog meer van dergelijke oefeningen gehouden zullen worden. Men mag aannemen, dat het centrale punt van de oefening ook dit maal weer Fontainebleau zal zijn. Dinsdagochtend is in de buurt van Nemours, 70 km. ten zuidoosten van Parijs, een Frans legervliegtuig in de lucht uit elkaar gesprongen. De drie in zittenden kwamen om. Het toestel was op weg naar Marignam- om de Franse minister van defensie, Jules Moch, af is halen en naar Parijs te brengen Een torpedobommenwerper van de Amerikaanse vloot met vier personen aan boord is Maandagavond 100 mijl ten oosten van kaap Henry op de At lantisch Oceaan neergestort. De onderzeeboot „Razorback", die in de buurt opereerde, ontdekte een dren keling kort na het ongeluk. De onder zeeër zette een lid van haar bemanning over boord met een reddingsvest, doch de vliegenier verdween in de golven, voor men hem had kunnen bereiken.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1