MacArthur's aanbod verworpen? Amerikaanse bus beschoten door O.-Duitse Volkspolitie Volgens Malik zou China wel bereid zijn ioi onderhandelen Nieuw voorstel van Sowjetunie op de conferentie te Parijs JL I, sj Nationalisatie van Suez-Kanaal? Prof. Dr. Willem Mengelberg te Luzern begraven Kx>Jit B&iJbeJk Franse regering vordert arbeiders Dondert 29 MaMl 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 76e Ja"gang N°' 1063 Interpellatie over laatste loonronde Drie doden op onbewaakte overweg Nederland en Noorwegen bouwen een atoomoven Dagblad voor Den Helderf Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Aa« nieuwe verklaring wordt hard gewerkt Weinig ioenaderinq Overleg over verhoging van sociale renten Vrijdag a.s. Weerbericht Diesel greep auto bij Zuidplaspo der Een inzittende werd zwaar gewond Incident op de Potzdammerplatz Inzittenden kwamen met de schrik vrij Dorpsklokken luidden bij zijn laatste gang Britse oorlogsschepen naar Perzische Golf Voor de veiligheidsdiensten van de Metro Staking voor onbepaalde tijd voortgezet Spreeuwen veroorzaakten een ongeluk Twee jagers bij Namen brandend neergestort IN KOREA CESNEUVELD BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder TelefoOD 2345 Poetgironummer 440041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j BULSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN Advertenties: 18 ct. p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten Haar Radio Peking heeft medegedeeld zal China niet ingaan op het aanbod van |eoeraal MacArthur om met de Noordkoreaanse bevelhebber over vrede te han delen. Het voorstel van de Amerikaanse opperbevelhebber in Korea werd ^efeaamteloos" en „krankzinnig" genoemd. Lijnrecht in tegenstelling met deze mededeling staan de berichten uit Londense diplomatieke kringen, waarin wordt gezegd, dat Jaoob Malik, de Russische vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties de Westerse afgevaardigden zou hebben onthuld, dat China thans bereid is vredes- miderhandelingen te beginnen. Vrijwel zeker mag worden aangenomen, dat er ten aanzien van het Verre Oosten belangrijke en ingrijpende onderhandelingen op Ml riio- De totaal versplinterde auto, die vijfhonderd meter werd meege sleurd, en het zwaar beschadigde voorstuk van de dieselUrein. Naar men meent te weten hebben de vertegenwoordigers van de landen, wier gtrijdkrachten onder de vlag van de Verenigde Naties in Korea vechten, te Washington informeel de voorstellen voor een verklaring over de vredesbe- doelingen van de VN besproken In Lon den en Washington wordt naar het ichijnt opnieuw onderhandeld over de tekst van de gezamenlijke boodschap, die de Verenigde Naties aan de Chine- ie volksrepubliek willen riehten. Volgens de Newsweek heeft generaal MacArthur zijn geruchtmakende ver klaring gedistilleerd uit het ontwerp van een verklaring, die hem door Tru- man ter informatie was toegestuurd. Tot grote ontsteltenis van het Witte Huis en het ministerie van buitenlandse zaken" haalde MacArthur er op eigen initiatief de essentiele punten uit. waar mee hij zijn eigen verklaring opstelde, aldus de Newsweek. De premer van India. Nehru, zei in een bespreking over Korea, dat het door militaire bevelhebbers afleggen van politieke verklaringen ernstige ge volgen met zich zou kunnen brengen voor de betrokken landen. Hij voegde er aan toe, dat de kans op een wereld oorlog de afgelopen twee maanden „ta melijk verminderd" is. De Sowjetunie heeft op de conferen tie van plaatsvervangers te Parijs nieu we voorstellen ingediend met betrek king tot vermindering der bewapening der vier grote mogendheden en de oor saken van de internationale spanning'. Actie van vakbonden voor nieuwe vijf procent h de gistermiddag gehouden verga dering van de Tweede Kamer heeft de heer dr. G. Nederhorst (PvdA) toe stemming verzocht, de regering vragen te stellen over de gevolgen van de laat ste loonronde en de stijging der grond stoffen voor het levenspeil, en over de maatregelen, die de regering denkt te nemen teneinde de prijzen en de in vesteringen te beheersen en een ont wikkeling in de richting van een infla tie te voorkomen. Op dit verzoek zou hedenmiddag wor den beslist. Wordt de interpellatie toe gestaan, dan zal zij waarschijnlijk Dinsdag worden gehouden. Het bestuur van de Nederlandse Bouw- arbeidersbond, aangesloten bij het NVV, heeft besloten, zo mogelijk in samen werking met de katholieke en de chris telijke bouwarbeidersbond, nog deze week aan de werkgevers voor te stel len, een tweede loonsverhoging van vijf procent toe te staan. De actie van het NVV voor prijsbeheersing zal krachtig worden gesteund. De Eenheidsvakcentrale is eveneens zen actie begonnen voor een nieuwe loonsverhoging van vijf procent. Uit eindelijk wil zij een verhoging van tien Procent „afdwingen". Vrijdag zal het overleg tussen de Stichting van de Arbeid en de inter departementale loon- en prijscommis sie beginnen over een verhoging van de kinderbijslagen, de uitkeringen voor ouden van dagen en andere uitkeringen krachtens de sociale wetten en de so- eiale bijstandsregeling. Het resultaat van dit overleg zal in een rapport aan de regering worden medegedeeld. VIER BRITSE SOLDATEN NAAR DE OOSTELIJKE ZONE Vier Britse soldaten van het eerste Bataljon van het Manchester Regiment hebben de Oostduitse autoriteiten om asyl verzocht. Verwachting tot hedenavond Aanvankelijk matige tot zwakke wind tussen West en Zuidwest, later matige tot krachtige wind kussen West en Noord. Koude ochtend, overdag ongeveer de- ïelfde temperatuur als gisteren Half tot zwaar bewolkt met nu 6n dan buien. Vrjjdag: Zon op 6.22, onder 19.08. Maan op 3.41, onder 10.10. De nieuwe versie van het derde punt van de voorgestelde Sowjet-agenaa luidt als volgt: „Onderzoek van de oorzaken van de tegenwoordige internationale spanning in Europa en van de middelen, nodig voor de verzekering van een werkelij ke en blijvende verbetering van de be trekkingen tussen de Sowjetunie, de Verenigde Staten, Engeland en Frank rijk, met inbegrip van de volgende punten: De demilitarisering van Duits land, de vermindering van de gewa pende strijdmachten der Grote Vieren in verband hiermede de bespreking van het bestaande peil der bewapening en de vraag van de instelling van een in ternationale controle op het nakomen van de vermindering der gewapende strijdmachten. Andere maatregelen tot het elimineren van de dreiging van en de vrees voor aggressie: Het nakomen van de tegenwoordige verplichtingen, voortvloeiend uit verdragen en over eenkomsten tussen de vier mogendhe den". De Westerse gedelegeerden zeiden tijd te wensen om het nieuwe voorstel te bestuderen. Waarnemers zijn van oordeel, dat de nieuwe Sowjet-tekst in zoverre met het westerse standpunt botst, dat a) de vermindering der bewapening nog steeds genoemd wordt en voor de vraag van het algemene bewapeningspeil is geplaatst, 2) de kwestie van de Duitse demilitarisatie als eerste punt is ge noemd van de vragen betreffende de oorzaken van spanning en bijgevolg enigszins geïsoleerd staat van de alge mene bespreking der spanningen. ihi My.M Gistermiddag om tien minuten over half twee is op de onbewaakte over weg tussen Gouda en Zevenhuizen Moerkapelle, nabij Zuïdplaspolder. een vrachtauto, beladen met kippen en eieren, door een uit Groningen komen de Diesel-expresse gegrepen. Drie in zittenden van de auto werden gedood, één zwaar gewond. De treinbestuurder werd licht gewond. In de auto bevonden zich de 39-jari- ge koopman in yogelvoer, pluimvee enz. K Koning uit Boskoop, zijn 37-jarige zwager Alblas, eveneens uit Boskoop, en de oudste twee zoons van de heer Koning, die vader was van zeven kinderen. Koude vertraagt bollentijd Het voortdurend koude weer heeft als het ware een stilstand in het uit komen der bolgewassen veroorzaakt. Er zijn nog vele velden crocusjes en daar deze niet gekopt worden, zullen ze by koud weer nog wel korte tijd goed blijven. De vroege narcissen wachten op een paar dagen zon. Slechts op enkele beschutte plekjes komt hun goudgeel reeds tevoorschijn. PIJ de beide huizen van het Egyptische parlement is een wetsontwerp inge diend tot nationalisering van de maatschappij, die het Suezkanaal beheert. Het ontwerp is ingezonden door een advocaat-journalist, die dusdoende voor de eerste maal gebruik maakte van het grondwettige recht van niet-leden van het parlement, om voorstellen in te dienen. Het wetsontwerp bevat een voorstel, om de aandelen van de maatschappij over te dragen aan de Egyptische regering en de aandeelhouders schadeloos te stellen met schatkist-obligaties. Een woordvoer der van het Egyptische ministerie van buitenlandse zaken heeft Woensdag ver klaard, dat er noch officieel, noch onofficieel een voorstel tot nationalisatie van de Suèz-kanaalmaatschappij bij de Egyptische regering is ingediend. De aande len van de maatschappij werden op de Londense beurs niet beïnvloed. In han delskringen werd gezegd, dat als het bericht van nationalisatie waar was, het waarschijnlijk een nieuwe stap was in de „koude oorlog" in de handel van het midden-Oosten, veroorzaakt door de nationalisering van de Perzische olievelden. De heren K. en A. en een der jon gens werden op slag gedood. De koop man K. zou Vrijdag veertig jaar zijn geworden. De stoffelijke overschotten zijn over gebracht naar het Van Iterson zie kenhuis in Gouda; het zwaar gewonde jongetje is naar het Diaconessenhuis in Gouda gebracht. De toestand van de knaap is volgens de behandelende geneesheer ern6tig. De dokter heeft echter nog hoop. Op de Potsdamer Plate te Berlijn, waar de Britse. Amerikaanse en Russische sector samenkomen, is een Amerikaanse legerbus door de Oostduitse „Volkspo litie" beschoten. Er zijn geen slachtoffers, In de bussen bevonden zich Ameri kaanse militairen en burgers en vele vrouwen en kinderen. Op de beschoten bos werden vijftien tot achttien revolverschoten gelost. De Westerse geallieerde bevelhebbers te Berlijn zullen een krachtig protest Indienen. Een dezer heren gelastte de bestuur der van de eerste autobus te stoppen. Deze reed echter door. De politieman nen schoten toen hun wapenen leeg op de derde bus, waarin zich, evenals in de drie andere, een aantal vrouwen en kinderen bevond. Niemand weri gewond. Onmiddellijk na de beschie ting reden de bussen in verschillende richtingen de Britse en de Ameri kaanse sector binnen. Oostduitse lezing Het hoofdkwartier der Oostberlijnse politie heeft medegedeeld dat een der Amerikaanse legerbussen „heeft gepoogd een lid der volkspolitie te overrijden", waaraan werd toege voegd dat de betrokken politieman ernstig gewond naar een ziekenhuis moest worden gebracht. „De volkspolitie", aldus deze ver klaring, „poogde de bussen te doen stoppen toen inzittenden foto's wilden maken van luidruchtige Westberlijnse jongelieden, die bezig waren met het verspreiden van onwettige propagan- da-pamfletten. Na een aantal waar schuwingsschoten te hebben gelost, vuurde de volkspolitie op de banden der bussen". „Het incident", besluit de Oostduitse politie-verklaring, „was een uitdaging, die ten doel had de gespannen inter nationale toestand te verergeren". In de verklaring wordt niet mede gedeeld dat de autobussen eigendom zijn van het Amerikaanse leger. Een groep van vier Amerikaanse militaire autobussen had bij een rit door Berlijn op verscheidene plaatsen gestopt, teneinde de inzittenden in de gelegenheid te stellen foto's te nemen van niet-militaire objecten. De bussen reden langzaam langs de verhoging voor de verkeerspolitie in het midden van het plein, waarop zich drie be wapende leden van de Oostduitse „volkspolitie" bevonden. Verscheidene inzittenden maakten foto s van de po litiemannen. Installatie komt op Noors grondgebied Nederland en Noorwegen hebben na ampel overleg en voorbespreking be sloten gezamenlijk een kleine uranium- zwaar-wateroven te bouwen, aldus meldt De Tel. Voor het bouwen van een zo klein en eenvoudig mogelijk appa raat, waarmee men de energie-produce rende reacties kan onderzoeken, zijn twee grondstoffen nodig: uranium en zwaar water. Noorwegen heeft het be nodigde zware water, dat dit land reeds vóór de oorlog produceerde en Neerland heeft uranium, juist genoeg om een kleine uranium-oven te bouwen. De regeringen van beide landen zul len het benodigde geld ter beschikking stellen en haar bijdrage in de vorm van zwaar water, respectievelijk uranium leveren. De oven zal in Noorwegen ko men te staan, maar naast Noorse tech nici zullen ook Nederlanders aan de bouw meewerken. Het stoffelijk overschot van dr. Wil lem Mengelberg, die verleden week Donderdag in zijn villa te Zuort in Engadin overleed, is Woensdag te Lu zern begraven. Het is bijgezet in een graf naast dat van zijn in 1943 overle den echtgenote op het kerkhof Frie- denthai. Mengelberg zou Woensdag tachtig jaar zijn geworden. De uitvaart begon Woensdag met een requiemmis in de R. K. kerk te Lu zern. Dinsdag hadden de bewoners van Zuort de lijkkist uit de kapel van Mengelbergs villa, waar het lijk van de dirigent opgebaard had gestaan, door de diepe sneeuw naar een slee gedragen. Deze bracht het stoffelijk overschot naar de hoofdweg. In el* dorp, dat de stoet passeerde, werden de kerkklokken geluid. Op de hoofd weg nam een lijkauto de kist over. Voor de aanvang van de mis in de kerk te Luzern speelde Ferdinand Hellmann, oud-concertmeester van het Concertgebouworkest, een langzaam deel uit een vioolconcert van Bach. Het koor zong een Requim van Johan- nes Verhulst. Later op de dag had de teraardebe- Hi- |UA HET BOMBARDEMENT op rosjima heeft men besloten, dat de stad tot in lengte van dagen zijn vredeswil zou gaan tonen. Te dien ein- de is een tien meter hoge toren ge bouwd, waarin een zg"' "VredeS^IN INDONESIË heeft men de smaak is opgehangen. Onlangs hebben onver- 1 laten de bel gestolen. De politie ver moedt, dat de dieven haar zullen smel ten om de bel dan als schroot te ver kopen! Ander bellennieuws klepelt opstandig uit een dorpje aan de Chiemsee. De plaatselijke klokkenlui der had al vele malen om salarisver hoging gevraagd, maar deze was hem steeds de (welgevormde) neus voor bijgegaan. Toen bond hij de kat de bel aan en liet in het middernachte lijk uur alle klokken in werking tre den. De dorpelingen kregen het op hun heupen en hij zijn ontslag. Vol gens het bureau voor de statistiek van de UNO neemt de bevolking van de aarde met 1 procent per jaar toe. Best te geloven. In St. Lys (Zuid- Frankrijk) is pas een vierling geboren. Ze zijn met mannen onder elkaar en verschenen twee maanden te vroeg. van het halveren te pakken gekre gen, nadat de bankbiljetten door mid den werden geknipt bij de sanering Eén half rol regerings-atoompje en buskruit, astublieft l van verleden jaar. Nu zijn de kranten het haasje. Ze mogen met twee pagi na's verschijnen. Twee jeugdige uitvinders in Newport zijn ook gek op bankbiljetten. Ze construeerden een drukpers, waarmee ze valse halve «ro- nen vervaardigden. Dit geld hadden ae nodig om de materialen voor een perpetuum mobile te kunnen kopen. ®et kwaad straft zichzelve toch maar altijd. Een inbreker in Murcia (Span je) scharrelde door een (andermans) huis om te nemen wat van zijn gading was. Bij die escapade stootte hij tegen een stapel folianten, die met donde- iend geraas op zijn hoofd neerstortte Met een hevige deuk in het schedel dak en een hersenschudding kon men hem de volgende dag behoedzaam naar het gevangenishospitaaltje bren gen. De man wou geen lectuur op bed. O Het kerkhof te Glendale is gedu rende enige tijd tot expositiezaal be vorderd Br wordt een schilderij van 59 bij 15 meter tentoongesteld. De ma ker is de Pool Jan Stya. Hij heeft er drie jaren lang dag aan dag aan ge werkt. stelling plaats. Nadat aan de groeve door de aanwezigen het Onze Vader was gebeden, zongen leden van twee Luzernse koren enkele liederen. Daar op werden als laatste eerbewijs de vaandels van de twee koren boven het graf gestreken. Tenslotte wierpen de aanwezigen, onder wie enkele Neder landers, zoals dr. Rudolf Mengelberg en zijn vrouw en kinderen, bloemen op het graf. De Britse admiraliteit heeft bekend gesmaakt, dat twee Britse oorlogssche pen, de „Flamingo" en de „Wild Goose", naai' Abadan aan de Perzische Golf ge zonden zijn. Deze twee schepen vormen met het fregat „Wren" het Britse eska der in de Perzische Golf. Naar aanleiding van geruchten, dat deze schepen naar Abadan gezonden zouden zijn om de Britse olie-belangen te beschermen, verklaarde de admirali teit: „Het zenden van deze beide sche pen heeft geen bijzondere betekenis. Het staat in geen onmiddellijk verband met de gebeurtenissen in het Iraanse oliegebied. Het eskader heeft de op dracht zich zo nu en dan naar de Per zische Golf te begeven om over de Britse belangen in dit gebied te wa ken". Een woordvoerder van de Britse am bassade te Bagdad heeft geruchten, vol gens welke na de jongste ontwikkelin gen in Perzie kortelings in Irak Britse versterkingen zouden zijn aangebracht, tegengesproken. Het Franse ministerie van vervoer heeft 360 van de 38.000 stakende arbeiders van de P ar ij se vervoersdien sten gevorderd om de veiligheidsdien sten van de metro te doen functionneren. Er reden gisteren geen bussen in Parijs. Verder waren slechts 90 van de 450 on dergrondse treinen in bedrijf. De stakers, die 25 procent loonsver hoging eisen, hebben medegedeeld, dat zij de staking „voor onbepaalde tijd" zullen voortzetten. Daar de regering niet van plan is toe te geven, wordt een langdurig conflict verwacht. Wanneer een van de „gevorderde" ar beiders geen gehoor aan het oproepings bevel geeft, kan dit leiden tot schorsing. Boven 't Naardermeer vloog Woens dagavond een grote zwerm spreeuwen en vele automobilisten hadden hun u agen langs de kant van de Muider- straatweg gezet om dit schouwspel gade te slaan. De motorrijder G. uit Amersfoort, wiens aandacht ook door de spreeuwenzwerm werd getrokken, lette niet op de geparkeerde wagens met het gevolg, dat hij op een van de auto's inreed. Met eau gebroken been en verwondingen aan zijn gezicht werd hij per ziekenauto naar Amers foort vervoerd. ontslag en eventueel gevangenisstraf van een maand tot een jaar of een boete van 1000 tot 300.000 francs. Het Franse kabinet heeft gisteren de algemene loonsverhoging, welke voor Parijs 12 procent en voor het overige gebied in Frankrijk 15 y2 procent be draagt, besproken. De ministers over wogen tevens maatregelen om te voor komen, dat de prijzen het pieuwe loon peil bereiken. Bij Namen zijn Woensdagmiddag kort na elkaar twee vliegtuigen van het jacht-escadrir.e van Florennes veron gelukt. Het eerste vliegtuig stortte neer bij Saint Gerard en vloog in brand. De beide inzittenden kwamen om het leven. Kort na dit ongeluk stortte bij Beauvechain een ander jachtvliegtuig van dezelfde escadrille, dat op weg was naar de plaats van het ongeluk met aan boord de comman dant van de basis van Florennes en een luitenant, neer. Ook dit vliegtuig vloog in brand en beide inzittenden werden gedood Men vermoedt dat de ongelukken te wijten zijn aan het slechte weer. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens de actie bij Hoengsoeng op 12 Februari 1951 is ge sneuveld, de oorspronkelijk als ver mist opgegeven sergeant H. Pakker, legernummer 250106103. afkomstig uit Rotterdam.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1