Gezin aan Rijksweg op straat gezet De expositie van de Noorder Kunstkring Voorschriften met betrekking tot colonnes Mede gevolg van woningnood en gebrek aan arbeidskrachten Ring" Demonstratie-avond van „De trok grote belangstelling Afgelast Herinnering Ook Sax en Luglhari zonden in 41 DIENSTWONING MOEST WORDEN ONTRUIMD Familie Oost vandaag in ander huis? OM KORT TE GAAN ORANJEBOOM BIER! Ter afwisseling jiu-jitsu en judo IN HET KORT Vergadering sectie O. en O. van Helderse gemeenschap Vooral de jeugd was goed vertegenwoordigd VEILIG VERKEER Hef laatste artikeltje in deze serie Geurige demonstraties voor de huisvrouwen Werk van Helderse schilders in de Prinsenstraat Leden kwamen met zeer prijzenswaardig werk Het gebeurde in Nieuwediep Baldadige jeugd vernielt het natuurschoon Tussen Haaks en Kuifje PREDIKBEURTEN IN EEN DICHTE SNEEUWJACHT stond gistermiddag een bescheiden huisboeltje aan de kant van de Rijksweg, bü de brug over de Doggersvaart. Twee kinderen zaten te kleumen onder de kleden en dekzeilen, die de meubels en het andere huisraad tegen de sneeuw en de regen moesten beschermen. Vader en moeder waren op zoek naar een onderkomen voor de nacht. Het huisje, waarin het gezin Oost sinds 1 April van het vorige jaar had gewoond, was juist onder politietoe zicht ontruimd. Een nieuw onderdak voor deze mensen was nog niet gevonden. Zo stond dit gezin gisteren in letterlijke en figuurlijke zin op straat, in omstan digheden die men zijn ergste vijanden niet gunt. Een klein lichtpunt voor de familie Oost was het kansje, dat zij dezelfde dag nog, of anders misschien van daag, toch een dak boven het hoofd zouden krijgen. Maar op het moment, dat het huisje aan de Rijksweg werd ontruimd, was nergens in heel de gemeente een leegstaande woning te vinden. situatie in Koegras, zag daarin echter slechts uitstel van executie. De bom moest eens barsten, want de familie Oost zou de woning toch niet vrijwil lig verlaten. Meer gevallen.... TN DIT VERBAND vertelde dijkgraaf Sleutel ons, dat tal van boeren in de polder worstelen met soortgelijke pro blemen. Het is voor hen dikwijls moei lijk om aan geschikte arbeiders te ko men. Boerenarbeiders uit de Oostelijke provincies werken graag in deze om geving, omdat hier een behoorlijk loon wordt betaald. Zij aanvaarden een be trekking bij een boer, en komen dan met hun gezin te wonen in de arbei derswoning die bij de boerderij be hoort. Al te vaak gebeurt het echter, dat deze arbeiders in het voorjaar hun betrekking opzeggen en „los werk" gaan zoeken, waarin zij meer kunnen verdienen. Maar hun huisje verlaten zij nE GESCHIEDENIS, die in de ontrui- ming van het sluiswachtershuisje aan de Rijksweg culmineerde, is lang en ingewmkeld. Wij begrepen de gang van zaken na uitgebreide gesprekken met alle betrokkenen. Het is niet onze bedoeling, dat alles uitvoerig weer te geven. Een korte uiteenzetting van de toedracht kan echter dienstig zijn ter voorkoming van dergelijke gevallen in de toekomst. Het gistermiddag ontruimde huisje is namelijk een dienstwoning, toebeho rende aan de polder „Het Koegras". Sinds vele jaren woont er één der weg werkers, die tevens het sluisje in de Doggersvaart bedient. Tot verleden jaar 1 April was de heer Striet als sluiswachter-wegwerker in dienst van de polder. Na hem kwam de heer Oost, die een contract tekende voor een jaar. De huisvesting leverde geen moeilijk heden op, want de families Striet en Oost (die toen in de Asterstraat woon de) konden ruilen. De heer Oost wist bij voorbaat, dat hij recht had op de dienstw ming, zolang hij werknemer van het polderbestirir was. Allerlei omstandigheden, die wij niet in den brede behoeven te beschrijven, deden hem besluiten, per 1 Maart j.1. ontslag te nemen en een andere werkkring te zoeken. Hij vond een nieuwe betrek king in Den Helder, maar had daarmee nog geen ander huis. De rechter oordeelde. INMIDDELS stelde het polderbestuur een opvolger aan, de heer Kind uit Nieuwe Niedorp. Deze trok met zijn vrouw en vijf kinderen in bij familie te Julianadorp, in afwachting van het moment waarop de dientwoning bij het sluisje vrij kwam. De heer Oost op zijn beurt had er weinig behoefte aan, zijn huis te verlaten zolang voor hem geen andere woning ter beschikking kwam. Het polderbestuur, dat een ein deloze procedure voorzag, heeft de zaak aan het oordeel van de Kantonrechter onderworpen. Deze stelde het polder bestuur in het gelijk, en gelastte de familie Oost, de dienstwoning te ont ruimen. De dijkgraaf van „Het Koegras", de heer G. Sleutel, riep de hulp in van het gemeentelijke Huisvestingsbureau, maar deze instantie zag voorshands geen oplossing. Niet één woning was vrij. Ook wanneer men het geval-Oost als één der meest urgente van de ze ventienhonderd lopende aanvragen be schouwde, kon de gemeente hier niet helpen, zolang nergens een woning vrij kwam. In de loop van Woensdag, toen men bij „Huisvesting" vernam, dat het gezin Oost de volgende dag op straat zou komen te staan, werd alle mogelijke moeite gedaan, toch ergens een onderdak voor deze mensen te vin den. Een kleine woning in de binnen stad zou weldra vrijkomen, maar dit bleek toch niet op korte termijn het geval te zijn. Wethouder P. J. Diesber- gen deelde ons gistermiddag mede, dat het gezin Oost naar alle waarschijnlijk heid vandaag kan worden geholpen. Men zou nu kunnen opmerken, dat het bestuur van de polder „Het Koe gras" wat soepeler had kunnen zijn, en enig uitstel had moeten gedogen. Waar om kon de familie Kind niet een paar dagen langer inwonend blijven in Ju lianadorp? Het polderbestuur, dat uiteraard goed op de hoogte is met de niet.... De deurwaarder moet er aan te pas komen, om het te doen ontrui men, opdat het beschikbaar komt voor een nieuwe arbeider. Zo hangt in de polder het huisves tingsprobleem nauw samen met het vraagstuk der voorziening in arbeids krachten. Het is wel begrijpelijk, dat de boeren op de duur minder gevoelig worden voor morele argumenten, voor al wanneer dikwijls kwaadwilligheid en gebrek aan sociaal besef bij de ar beiders zelf aanwezig is. Als een be paalde zaak op de spits wordt gedre ven, en beide partijen menen dat mo reel en juridisch het gelijk aan hun kant is, zal het oordeel van de rechter de doorslag moeten geven. In dit ge val heeft de Kantonrechter het polder bestuur in het gelijk gesteld, wat uiter aard niet inhoudt dat de familie Oost geheel zelf de schuld draagt van de moeilijkheden, waarin zij is komen te verkeren. Deze mensen zijn naar wij vertrouwen slechts voor luttele uren mede slachtoffers van de woningnood. Hoe nijpend deze is, wordt door dit ge val weer eens geaccentueerd. I ATEN WIJ besluiten, met aan werk nemers het advies te geven, niet lichtvaardig een betrekking te aanvaar den en een overeenkomst te tekenen. Een dienstwoning is een dienstwoning. Het gaat niet aan, zulk een woning te betrekken met de gedachte: „Wij zullen wel verder zien, wanneer ik eens een andere werkkring krijg". Zeker in deze tijd zijn dergelijke speculaties gevaar lijk, en het is in het algemeen gespro ken onredelijk om terug te vallen op de gemeenschap, wanneer zo'n specula tie mislukt en men de kous op de kop krijgt. In het clublokaal aan de Tweede Vroonstraat heeft „De Ring" gisteravond een aantal zeer geslaagde boksdemonstraties gegeven. Het aardige van deze avond was, dat vooral de jeugd in groten getale was opgekomen. De heer Klos was daar over in zijn openingswoord dan ook zeer te spreken. „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst", zei hij, hetgeen later op de avond werd geaccentueerd door een gevecht tussen „Wappie" en „Jantje", twee jeugdleden van de Helderse boks vereniging, die toonden hun mannetje best te staan. van Rixtel. Vanavond om acht uur wordt in do benedenzaal van het gebouw Palm straat een algemene vergadering ge houden door de sectie Jeugd van de Helderse Gemeenschap; afgevaardig den van alle jeugdverenigingen worden verwacht; de agenda vermeldt o.m. de verkiezing van een definitief sectie- bestuur. Door burgemeester mr. G. D. Rehorst zal vanavond om zeven uur in „Formosa" de Kermesse dhiver van de voetbalclub „Helder" worden ge opend. In Casino wordt vanavond door de toneelgroep „Marmag" van het personeel der Marinemagazijnen de cabaret-revue „Blijft optimist" opge voerd, de voorstelling begint om kwart voor acht. Het Tivoli-programma vermeldt van heden- t/m Maandagavond de ver toning van „Straaljager Nr. 3 ant woordt niet", met o.m. Humphrey Bo- gart en Eleanor Parker; in de Witte Bioscoop kan men op dezelfde avonden „Iedereen spreekt over Louise" gaan zien. De heer P. H. Folpmers is met ingang van 1 Januari 1951 benoemd tot technisch hoofdambtenaar in vaste dienst bij de bewapeningswerkplaatsen der Koninklijke Marine. In de gistermiddag te Heerhugo- waard gehouden gemeenteraadsver gadering, is de heer J. Rootker, uit Den Helder, beëdigd als gemeente-ont vanger. Vanavond om acht uur vergadert in het Raadhuis een sectie Ontwikkeling en Ontspanning van de Helderse Ge meenschap. Voor zover de adressen bekend waren zijn uitnodigingen hiervoor verzonden. Het sectie-bestuur zou het echter zeer op prijs stellen, als alle vrenigingen, die krachtens hun doelstelling bij de sectie O. en O. behoren, afgevaardigden zen den. Vanavond wordt o.a. de kwestie, of splitsing in meerdere secties of onder afdelingen wenselijk is, besproken. De sectie O. en O. heeft immers een hete rogeen gezelschap onder haar vleuge len. Is het vanavond mogelijk, tot een meer bevredigende indeling te gera ken. dan dienen de hiermede verband houdende bestuursaangelegenheden te vens te worden geregeld. Dan komen nog aan de orde de aan wijzing van afgevaardigden voor de bestuursraad en de vaststelling van de jaarlijkse bijdrage. Al met al dus voor j de sectie O. en O. een zeer belangrijke vergadering. De demonstraties stonden op een be hoorlijk peil. Wij waren in de gelegen heid het programma tot de pauze te volgen. Reeds toen was een viertal in teressante „wedstrijden" gebokst. J Zoon was in zijn partij tegen P. Rol niet zo op dreef als wij dat van hem gewend zijn. Een blessure aan zijn lin kerhand was daaraan stellig mede schuldig. Maar toch sloeg zijn tegen stander een uitstekend figuur. Deze weltergewicht trof het hoofd van Zoon steeds met lange plaagstoten. Er zat weinig kracht achter. Qua stijl gaven wij de voorkeur aan het boksen 'ran Zoon, die zijn dekking ten minste niet zo verwaasloosde als zijn grotere ri vaal. Het voetenwerk van Rol zal flink moeten worden bijgeschaafd, wil hij zich in een werkelijk gevecht snel ge noeg kunnen verplaatsen. Na het grap pige gevecht tussen „Wappie" en ..Jan tje" traden de halfzwaargewichten W Duivenbode en T. de Boer tegen elkaar aan. Duivenbode geraakte spoedig ver moeid. Toch wist hij zich met harde linkse en rechtse stoten kranig te hand haven. Éénmaal zou De Boer zelfs tn moeilijkheden zijn gekomen, wanneer het geen demonstratiepartij was ge weest. Jammer, dat laatstgenoemde weinig vertrouwen stelt in zijn rech terarm, die aanvallend vrijwel niet werd gebruikt. Ongetwijfeld een ern stige tekortkoming. De laatste partij vóór de pauze ging tussen de vrijgewichten H. Brons en P Wij plaatsen vandaag het laatste artikeltje in de serie „Veilig Verkeer", welke wij dank tq de medewerking van de Helderse verkeerspolitie gedu rende de maand Maart vrijwel dagelijks konden publiceren. Spreken wij de wens uit, dat deze drie-en-twintig stukjes iets hebben bijgedragen tot de opvoeding van de weggebruikers en daardoor tot de vermindering van het aantal verkeersongevallen in onze gemeente. Deze laatste aanwijzingen hebben betrekking op colonnes, welke men ook in Den Helder dikwijls langs de weg kan zien. Voetgangers, een marscolonne vormende (mits onder leiding van iemanu die niet jonger is dan zestien jaar) mogen in het algemeen de rijbaan vol gen, een langs de rijweg liggend voetpad behoeft dan niet te worden ge volgd. De colonne, de leiding meegerekend, mag een breedte hebben var ten hoogste 3 personen en een lengte van ten hoogste 30 personen. Derge lijke colonnes dienen de gedragregels voor bestuurders van onbespannei voertuigen te volgen. Bij nacht moet een naar alle zijden wit of geel lich uitstralende lantaarn vóór de colonne en een naar alle zijden rood lic> uitstralende lantaarn achter de colonne worden meegevoerd. Militaire colonnes mogen te allen tijde van de rijbaan gebruik makei Toegelaten processies, optochten en begrafenisstoeten mogen van de rijbar gebruik maken. Een militaire colonne of een begrafenisstoet, welke op groen licht is b> gonnen de stopstreep te passeren, blijft doorgaan ook nadat een ande kleur licht zichtbaar is geworden. Eerstgenoemde, niet zo jong meer, lokte zijn gebruinde tegen stander soms naar de hoek, waarna hij steeds goed de aanval overnam. Brons spaarde Van Rixtel enkele keren voor een slagwisseling, die zeker moeilijk te beantwoorden zou zijn geweest. Hierna volgde een jiu-jitsu-demon- stratie door de heren Kuilman en Jongepier met een vijftal leerlingen, onder wie één dame. De aanwezigen genoten van deze behendigheidssport, die veel zelfvertrouwen kweekt. De heer Kuilman besloot dit optreden met een judo-demonstratie. Na de pauze werden nog enkele wed strijden gebokst. Het schooltournooi werd afgelast, De regen was de schuld; De schoolcommissie gaf het op. Verloor op 't laatst 't geduld:' De regen toonde zich de baas En stroomde stralend neer Op al wat kind en meester was; En 't werd géén beter weer. De bal zal dus niet rollen op Het Sportlaan-voetbalveld, En ook de Jan Verfailleweg Werd uit gevecht gesteld. De schooljeugd grijpt er dit keer naast, De velden zijn te nat; De jeugd was diep teleurgesteld; Natuurlijk snapt men dat. Maar ook de meester heeft getreurd Wfjl t hem een weinig schaadt; De onderwijzer weet zich (zegt men) Met zijn vrije tijd geen raad.... GRADUS TN geen jare» hadder wij de goede oude heer Bruin gezien. Maar wij herkenden hem onmid dellijk, zoals hij daar liep in de Krugerstraat. Netjes op het rechter trottoir. De grijze sik en het snorretje een ietsje bruinig bij de lippen. Een stugge sigarenroker Net als vroeger, herin nerden wij ons onmiddel lijk. U moogt wel weten dat twintig jaar geleden de heer Bruin voor ons een symbool was van wijsheid en waardigheid, goedheid en mannelijk heid. Eens in de week strijk en zet iedere Don derdagavond ontmoet ten wij hem. Eigenlijk klinkt deze uitdrukking te joviaal. Het tras meer zo, dat wij hem schoor voetend naderden en tel kens weer ontwapend moesten worden door zijn glimlach. Met bonzend hart waren wij dan de trappen opgeklommen van een somber school gebouw, naar een wijd en ruim vertrek. Dat was de bibliotheek, waar wij onze prille leeshonger stilden. Onze litteraire belangstelling ging toen evenmin trouwens als op 't ogenblik, maar dat doet minder ter zake) nog niet uit naar Vest dijk, Aafjes en Blaman. Ons wat bang uitgeval len hart zocht spijziging en troost bij Karl May en L. Penning, bij Old Shatterhand en Winne- tou, Blikoortje en Louis Wessels. En wanneer meneer Bruin, grijs en vriendelijk, doch gedeci- WIJ Wat deerd, verklaarde dat niets in dit genre thuis was, dan wees hij ons een andere weg. Naar Johan Been met zijn „Paddeltje", of naar Keu- ning en Lauwerse, als wij het wel hebben. De- tective-stories en liefdes romans bevatte ons bi bliotheekje niet. Revol verschoten los van de heup en warme kussen van dertig seconden kon de heer Bruin ons niet verschaffen. Wij vamen het hem onschuldig en onwetend als wij waren niet kwalijk, en ook thans voelen wij niet dat de goede man ons des tijds tekort heeft gedaan. Onze oren werden rood genoeg bij de bloedbaden in de Rocky Mountens daar bij de Duivelskop en 't Zilvermeer. Wij hadden voldoende aan de sterke liefde, die Louis Bot ha en Christiaan de Wet voor hun Boeren volk gevoelden. Och, hadden wij de beeldro man gekend, wij zouden honderdduizend zeemij len per onderzeeboot, ze ven veldslagen met In dianen, tien overvallen op zeeroversnesten en dertig bestormingen van de Bastille op één avond hebben beleefd. Binnen het jaar zouden wij heel het biblioheekje van bin nen en van buiten heb ben gekend, en va nog een jaar zouden wij de heer Bruin totaal verge ten zijn. Maar nu Weten alles nog pTeci was het altijd be. rookt in dat zaaltje niet de brede boekenrekken. En wat vonden tovi de heer Bruin ontzagnji, oud en onaantastbaar Hoe nauwgezet en keurig kon hij de nummers der door ons geleende boe- ken noteren op een gr„" te gele kaart, waar aan de bovenkant voluit en gewichtig Z. onze naam stond. En het mooie was. dat wij dj, naam na één keer nooit meer hoefden te zeg0~ Want de heer Bruin ken- de ons, en onze verlan gens ten aanzien van de literatuur tevens. Nooit gaf hij ons een gedichten. bundel en nooit een hij" torische roman, nooit een groot vertelselboek 0j een verhaal over uit de derde k'as". Vat weten wij dat allemaal nog goed. Maar wij ne men het de heer Bruin niet kwalijk, wanneer dat alles vergeten is. gn wij hopen, dat hij bet ons niet euvel duidt dat wij hem in de Kruger. straat stilletjes voorbij zijn gefietst. Nog steeds weten wij niet, waarom wij niet even zijn a/ge stapt om een praatje te maken, na twintig jaar Het is wonderlijk, dat uij soms onszelf niet begrij. pen. Zouden utij toch te weinig lezen van Blaman en Vestdijk? Of zouden wij misschien eerst zo oud (en zo wijs) moeten worden als de heer Bruin? Met snor en baard, een ietsje bruinig bij de lippen? Heerlijke bak- en braadgeuren vervul den gistermiddag de bovenzaal van café „Fostbrug", waar talrijke leden van de afdeling Den Helder der Nederlandse vereniging van Huisvrouwen bijeen wa ren .Deze grote belangstelling gold een bak- en kookdemonstratie, gegeven door de fa. Duyvia uit Koog aan de Zaan. Na het zingen van het bondslied en het openingswoord door de presidente, mevr. Veen, begon mej. Wiersma met een instructief causerietje ter inleiding van de demonstraties. Zij vertelde iets uit de geschiedenis van de oliefabricage en gaf een indruk van de wijze waarop in een moderne fabriek de slaolie en aanverwante producten worden gefabri ceerd en gebotteld. Voor de demonstratie beschikte mej. Wiersma over de nodige kookstellen, welke brandden op Butagas. In een ommezien van tijd liet zij de neuzen der dames (later op de middag ook de tongen!) te gast gaan aan de heerlijkste producten harer kook- en bakkunst. Zij bereidde een voortreffelijk tomatensoep- je en riep zelfs de sfeer van de Oude jaarsavond terug door het creëren van verrukkelijke oliebollen. Middagen als deze zijn belangrijk voor de vrouwen, maar zeker niet min der voor hun echtgenoten en hun kroost die te eniger tijd ongetwijfeld zullen profiteren van hetgeen de dames hier opstaken. Het was een gelukkige gedachte van het Kunstkring-bestuur, in plaat* van de jaarlijkse tentoonstelling dit jaar een voorjaars- en najaars-expositie te arrange ren. Door deze splitsing winnen beide afzonderlijke exposities aan overzichte lijkheid en orde. Moge deze poging slagen, en een nieuwe traditie inluiden! Opmerkelijk is het zeer behoorlijke niveau waarop het werk, van toch nog steeds in hoofdzaak amateur-schilders, zich bevindt. de „Overweg in de morgen". Hoewel zeer gedurfd, een schot in de roos! Wie mocht menen, dat een onderwerp als dit geen kansen biedt, kan zich hier van het tegendeel overtuigen. De stemming van de sleur van alle dag, met z'n kleine gelukjes en ver drietjes, het steeds terugkerende be gin van een dag als alle andere zijn hier met grote menselijkheid en warm te gezien. Het valse licht van een eta- lageraam in de verte krijgt een kille en uitzichtloze symboliek! De steeds jeugdige Goes bracht een mooi verstild gevalletje met een kan en wat appels, en een winterland schap waarin hij kennelijk experimen teerde. De bedoeling valt stellig te prijzen. Hij ontkwam echter niet aan de val, die het werken met niet ver trouwde middelen hem stelde. Het ge heel, wankel van kleur en met weinig atmosfeer, kan niet overtuigen. Seybel pakte enige „muzikale" on derwerpen, bleef hierin echter te veel aan de oppervlakte, waardoor deze doeken wat geforceerd aandoen. In zijn landschappen en bloemstuk ken toonde hij zich van een sterkere zijde, hoewel ook hier en daar een ze kere vervlakking, voortkomend uit een gemakkelijke techniek en het wer ken met bekende efecten om de hoek kijkt. Van De Ronde waardeerden wij eni ge pentekeningetjes het meest. Zeer fijntjes genoteerd, met groot gevoel voor massa, licht en donker- en be langrijke details. Zijn aquarellen zijn wat slapjes, terwijl een olieverfpaneel, wel kleurig en decoratief, waarschijn lijk te kort aan inhoud heeft, om op den duur U kunnen boeien. Nu moeten we met waardebepalin gen, waarbij de begrippen „amateur" of „Zondagsschilder" factor zijn, ook wel zeer voorzichtig omspringen. Hoofdzaak is immers, of de maker van wat we een kunstwerk noemen, iets te zeggen heeft, èn of hij over de middelen beschikt om dit te zeggen. Zolang we nog van mening zijn, dat we, wanneer we van kunst spreken, daaronder dienen te verstaan, het ver mogen om een ondergane ontroering over te dragen op een ander, hoeden wij ons voor overschatting der tech niek! Het gestamelde getuigenis van de waarlijk gegrepene behoudt zijn volle v/aarde ais getuigenis, terwijl de gladde rhetoriek van de innerlijk onontroerde alleen de onnozele vermag te impo neren. Gerrit Lugthart Op de expositie treft U werken aan van Gerrit Lugthart, waarop dit wel zeer sterk van toepassing is. Verstandelijk is dit werk onmoge lijk te benaderen. Dan blijft alleen iets te zeggen over de compositie en de kleur. Maar hoe voortreffelijk ook, dit zijn hier alleen maar middelen. In symbolische vormen- en kleurentaal verbeeldt Gerrit Lugthart hier de meest innige gevoelens van tederheid, liefde en toegewijd zijn. Van Schoonhoven zagen wij een prachtig in blanke tonen gehouden da mesportret. welk kennelijk geïnspi reerd werk ver boven het genre uit gaat. Van dezelfde schilder hangt er een voor velen wel zeer vertrouwd beeld, Korndorffer verraste met zeer krach tig geschilderde botters en een bosge zicht. Ook dit werk is sterk decoratief en kleurig, maar tevens vol inhoud en leven. Boeiend en vol fantasie, ruig zo U wilt, maar overtuigend! Sevink die zich vroeger reeds als een gevoelig en bekwaam schilder deed kennen, bleef even onder de maat die hij door vroeger werk stalde. Een ze kere gemanierdheid, en matheid valt niet te ontkennen. Z'n stilleven is stel lig het beste van zijn twee inzendin gen. Een tweetal portretten van Vrees wijk, houdt goede beloften in zich. Een sterk gevoel voor modelé en tota liteit, een beheerste kleurtoepassing verzekeren een ontwikkeling in de goede richting. Van de schilderende „Helderse Jof fers" valt een kinderportret van Aleid van der Wal te bewonderen. Een klaar, wijs meisjeskopje tegen een prachtig fond. Mevrouw KlerkRapis zond een in blauwig en groenig grijs gehouden uit gewerkte reisschets. Een prettig sou- senir! Jaap Sax exposeert een drietal vol dragen landschappen. Aansluitend bij het impressionisme van de grote Ha genaars. trekt Jaap Sax zich niets aan van alle gewilde moderniteit, en gaat rustig zijn gang. Onweerstaanbaar denken we bij z'n stukje met molens aan Jacob Maris. Er is ook moed toe nodig om in e entijd. dat het ene -isme het andere overbiedt. zich te inspire ren op de idealen van een voorbije tijd, idealen die door sommige lieden met grote monden en kleine harten ver sleten worden geacht. Alsof het ver langen naar schoonheid, verstilling en harmonie ook verslijten kan Welk een fragiele, doorzichtige sfeer ademt het landschapje met hoog ge plaatste horizon, in warme groenen, fijne grijzen, en heel eventjes in 't verschiet een streepje licht. Alleen dit werk al, maakt de tocht naar de Prin senstraat ovetwaaról Bij de politie werd aangifte ge daan dat uit de Hoogstraat een rijwiel werd ontvreemd. De fiets is inmiddels bü de eigenaar weergekeerd. Uit een voortuintje aan de Singel werd een rijwiel gestolen, dat nog wordt vermist. In de bunker op de Zeedijk, naby het Peperhuisje, heeft een brandje ge woed. Jongens hadden een hoeveelheid droog gras in brand gestoken. De brandweer had het vuurtje spoedig onder de knie. Op de hoek Gravenstraat-Gra- vendwarsstraat ontstond een aan rijding, toen een bestelauto geen voor rang verleende aan een zeswielige vrachtauto. De bestelauto liep lichte schade op. Tegen de bestuurder werd procesverbaal opgemaakt. In de Fazantenstraat hebben twee groepen jongens dezer dagen een ste nen-gevecht geleverd, dat voor voorbij gangers levensgevaarlijk was. De jeugd is de laatste dagen weer zeer baldadig. Vooral het Timorpark heeft het moeten ontgelden. De jon gens scheppen er behagen in, de daar gepote narcissen met bol en al uit de grond te trekken. Men doet thans een ernstig beroep op de ouders, voorbq- gangers en omwonenden, om het na tuurschoon, waarvan een ieder binnen kort weer met volle teugen kan ge- nieten, voor vernieling te behoeden. Ook het nieuwe sportveld bij School 4 aan de Lorentzstraat trekt de belang stelling van de vernielzuchtige jeugd. Daar heeft men een aantal jonge hees ters stuk gescheurd. Nogmaals, het ver dient aanbeveling, dat vooral oudere stadgenoten een ogje in het zeil houden. Hr. Ms. mijnenveger „Beve.and", die na uit het Bassin te zijn gekomen een proeftocht heeft gemaakt op de rede, is gisteravond om tien uur naar Rotterdam vertrokken om „door ring" te gaan. Het is morgen hoog water om 1-1® en 13.35 uur. en laag water om 7.10 en 02.15 uur. De temperatuur van het zee water was 4,8 graden Celsius. ZONDAG 1 APRIL 1950 DEN HELDER: Ned. Herv. Gem., N|«u' we Kerk. Weststraat, 10,30 uur ds Van Beek (voor ds Rasch); Palmstraat, 10 ds Sepmeijer (bev. lidmaten): 19 uuf heer Wanders; Huisduinen 10 uur de Wanders. Gereform. Kerk, Bethel»» 9 uur ds Swen; 10,45 uur ds Swen; 1" ds Rutgers van Anna Paulowna: Be' bothkerk, 10 uur da Rutgers; 17 B"r Swen. Christ. Gereform. Kerk, Stee gracht, 10 en 17 uur leesdienst. _Ge Gem.. Janzendwarastraat, 10 en 18 1 leeadienst. Gereform. Kerk Weststraat. 8.45 en 17 uur ds F. To]leni.4 Doopsgez. gem.. geen dienst. Kath. Kerk, Middenweg, 10 uur Heus_ Mis: 19 uur de Vespers, pastoor Wijker Baptisten Gemeente. Spoorstraat, 1» Zondagsschool; 16 uur ds C. van Dinsdag 20 uur vrouwenvereniging! derdag 19,30 uur, bijbelhesoreking en stond. Evangelisatie Vijzelstraat, 18.30 uur samenkomst; 12 en l43ü. 20 uur bi)»1' Zondagsschool; Woensdag kring; Donderdag 19.30 uur vrouwe»»-, Zaterdag 20 uur openluehtsam» fVlsbuurt); 21 uur bidstond. Bes Hells, Spoorgracht, Zaterdag l*'ls uUr bidstond; 20 uur straatzang; Zon?*fL«hool' heiligingsdienst: 12,15 uur Zondagss 18.45 uur openluchtsamenkomst „gJ0fl Spoorstraat; 20 uur verlossingssamen (Ut leider envoy Schrale: Maandag vrouwenbond. j9,J0 JULIANADORP: Ned. Herv. G'm Vgr*, uur ds H J. Trommel. - Gerefon«- 10 uur leesdienst; 14.15 uur ds B"1» 10 CALLANTSOOG: Ned. Herv. Ge s«r, viering H. Avondmaal.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2