ifwcomel Eenheid van de Noordpool tot Kaap Hoorn Er lag een doos met geld in een verwarmingskelder West-Duitsland voor grote econo mische moeilijkheden Transvaalse Bantoekoningin laat de regens vloeien De Oosiduiise voorstellen aan de regering in Bonn PAN-AMERIKAANS STREVEN: Do conferentie van Washington behandelde politieke en militaire vraagstukken Er zijn nog zeer vele ge- en verschillen Been voor een niets vermoedende hond.... En een blaam op een fatsoenlijke familie op. Argentinievestigt nieuwe basis in Zuidpoolgebied Dulles onthult roncept van pact met Japan SPEL MET DE DOOD Voor het naar bed ff aan Weeldeleven leidde tot een catastrofe om Twee ministers twisten de voorrang Diep in het bos bewaart zij haar mmedicijn Zuidafrikaanse regering bouwt een stuwdam de wolken en de mist in deze hoog ge Britse oorlogsschepen naar Abadan l/.iW IkljL lï/t/l (Van een correspondent te New York) |N PLAATS van het champagneglas, dat de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Marshall na de afsluiting van het Interamerikaanse Verdedigings pact in Rio de Janeiro op 2 September 1947 in Hotel Quitandinha ter ere van gvita Peron ophief, heeft taen Argentinië gedurende de laatste dagen vóór de op 26 Maart in Washington bijeengeroepen conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der 21 Amerikaanse Republieken de volle maat van zijn democratische toorn toegereikt. Het geval „La Prensa" werpt zijn schaduwen over deze conferentie. Wei heeft een spreker van het State Department op 7 Maart verklaard, dat de Amerikaanse regering zich niet in bet conflict wil mengen, dat formeel tussen de vakbonden en het grote on afhankelijke Argentijnse blad, doch in werkelijkheid tussen de regening- Perón en het recht op critiek van een vrije pers uitgebroken is. Onderstaats secretaris E. Miller, die ter voorberei ding van de conferentie een bliksem- rei- door de Zuidamerikaanse hoofd steden heeft ondernomen, liet er ech ter geen twijfel over bestaan, dat de Verenigde Staten zich „in hun streven paar een politiek van wederzijdse te gemoetkoming met Argentinië ernstig belemmerd" gevoelen. De betrekkin gen tussen Washington en Buenos Aires hebben een laagtepunt bereikt, dat doet denken aan de kritieke perio de der „strikte neutraliteit" van Argen tinië en vooral aan de tijd, dat Byrnes in functie was. Reeds eerder strubbelingen. Nadat op de Pan-Amerikaanse con ferentie van Mexico in 1945 in de zo genaamde Acte van Chapultepec ook een regionaal verdedigingspact in het vooruitzicht gesteld was en reeds in November van dat jaar een conferentie ter afsluiting van dit Pact zou worden bijeengeroepen, weigerden de Ver enigde Staten hieraan deel te nemen met het oog op de gespannen verhou ding met Argentinië. De nauwelijks verhulde interventie van de Ameri kaanse gezan Braden bij de Argen tijnse presidentsverkiezingen eindigde met de verkiezing van Perón, wat een zware diplomatieke nederlaag voor Washington betekende. Pas toen Perón de Verenigde Staten de verzekering van „absolute solidariteit" in geval van een nierwe oorlog gaf, was de weg voor de conferentie in Rio de Janeiro geëffend. Truman reisde zelf naar de Braziliaanse hoofdstad om de afsluiting van het Verdedigingspact te vieren, waardoor „een gewapende aan val op een Amerikaanse staat als een aanval op alle staten beschouwd" en naar vrije beslissing van de ver schillende regeringen met diploma tieke en economische sancties of met bewapend ingrijpen beantwoord zal worden. Het Pact van Rio. dat inmiddels door 19 van de 21 Amerikaanse Republieken geratificeerd is Argentinië is hier toe pas overgegaan na het uitbreken van het conflict in Korea is een re gionaal Verdedigingspact in de zin van de artikelen 51 tot 54 van het U.N.O.- charter. Het is minder sterk verplich- Blij begin, droevig einde (Van onze correspondent te New York) QP 10 MAART 1947 ging Ben Lieberman de trap af naar de kelder van zijn bescheiden woning, nummer 2131 Zuid Vierde straat in Philadelphia, om er een lamp te zoeken, die hjj in de huiskamer wilde gebruiken. Plotseling klonk er een luide kreet in de kelder. Ben Lieberman had „het ding" gevonden, een geheimzinnige doos. Toen hij hem openmaakte zat er liefs* 98.200 in. Mevrouw Lieberman Ijlde de trap af en was stom van verbazing. Zjj was aanvankelijk zo opgewonden, dat zjj voorstelde de doos met inhoud in de kachel te gooien. Maar Ben weerhield haar daarvan. Zgj besloten de politie om advies te vragen. En het resultaat was, dat aan het einde van die dag een aantal detectives „het ding" (met inhoud) in een gepantserde wagen meenamen naar het hoofdbureau en het daar in een veilige kluis opsloten. uit 20.800 in 50 biljetten, 69.880 In 20 biljetten en het restant in lapjes van tien dollar. Een detective, die de levensgang van Lieberman was nage gaan, had inmiddels ontdekt, dat de „eerlijke vinder" van de „schat" in de dagen, toen hij administrateur van de melkfabreik was geweest iedere week naar de bank ging en de dollars, kwart jes en stuivers van de kas steeds had gewisseld voor briefjes van 50, 20 en 10. De rechter concludeerde daaruit, dat de gehele „vondst" van het geld in Liebermans kelder door het echtpaar was geënsceneerd in de verwachting na een jaar of vier de buit te kunnen' opstrijken. De rechter besliste derhalve, dat de gedupeerde boeren over het be drag konden beschikken. Om de pil voor Lieberman te vergulden ontsloeg hij hem van rechtsvervolging, wegens gebrek aan bewijs. Heel Philadelphia houdt zich met deze bezig; er staan glinsterende nieu we auto's op het erf van de boeren, die dit buitenkansje hebben gehad. Op hun clubs bespreken de juristen de me rites van het geval. Naar het schijnt is er, behalve de boeren en hun advo caat, vrijwel niemand, voor wie de af loop juridisch geheel bevredigend is. De Liebermans hebben inmiddels Phi ladelphia verlaten. De aantijging, dat Ben als administrateur van de melk fabriek het geld van eenvoudige lieden achterover zou hebben gedrukt, konden zij niet verdragen verluidt het. tend dan het regionale Veiligheidspact de staten der Arabische Liga. Senator Vandenberg noemt het een zonnestraal in een donkere wereld". Een lange weg. £EN LANGE WEG moest worden af gelegd, eer deze hoeksteen in het gebouw van de Pan-Amerikaanse Unie gemetseld kon worden. De eerste Pan-- Amerikaanse conferentie is reeds in 1889 gehouden. Kort na de eerste we reldoorlog werd besloten, dat bij de regeling van geschillen tussen de Ame rikaanse staten onderling een onafhan kelijke commissie van onderzoek zou worden ingeschakeld. In 1928 werd de Pan-Amerikaanse Unie als permanent instituut geïnstalleerd en in de tweede wereldoorlog hebben de leden hiervan, met uitzondering van Argentinië en Chili, prompt aan de zijde van de Ver enigde Staten eveneens de oorlog ver klaard of in ieder geval de diploma tieke betrekkingen met Duitsland, Ita lië en Japan afgebroken. Daar Canada en de Verenigde Staten door het ver drag van 1940 en het Noordatlantische Pact verbonden zijn, is practisch de eenheid van het contingent „van de Noordpool tot aan Kaap Hoorn" tot stand gebracht. Nog grote verschillen. Weliswaar ontbreekt er ook thans nog veel aan de innerlijke eenheid. Als één staat alleen meer macht en in vloed heeft dan de overige twintig staten samen, is er een grotere poli- tiek-diplomatieke buigzaamheid nodig dan Washington bezit, om een zeker gevoel van gelijkgerechtigheid te doen ontstaan. Er bestaan diepgaande tegen stellingen in de kwestie van het Euro pese koloniale bezit in Midden- en Zuid-Amerik Door de veelal zeer on democratische „regeringsveranderin gen", vooral in Midden-Amerika, le vert de diplomatieke erkenning vaak moeilijkheden op. De tegenwoordige strijd met Argentinië over het ware wezen van de democratie bewijst, dat er ook „ideologische" tegenstellingen bestaan. Meu mag achter niet verge ten, dat de PAU gedurende de laatste twee jaren gevaarlijke spanningen tussen verschillende aangesloten sta ten met succes heeft kunnen wegne men en dat ze in de UNO meestal als een eenheid optreedt. DE negende Pan-Amerikaanse JJOE KWAM een bedrag van bijna 100.000 in een kelder van een be woond huis, zonder dat de bewoners daarvan ook maar het minste begrip hadden? Ja, het was waar: gedurende 1946 waren de Liebermans van huis ge weest. Ben was een tijd lang in het zie kenhuis opgenomen en zijn vrouw en kinderen hadden gedurende die tijd bij familieleden gelogeerd. Maar het was toch wel twijfelachtig of sindsdien de kelder nooit zo was schoongemaakt, dat de merkwaardige doos verborgen had kunnen blijven. De plaatselijke blad enverhaalden het gebeurde in geuren en kleuren en plaatsten foto's van het gezin Lieber man de eerlijke vinders en aanstaan de eigenaars van een groot fortuin. Het resultaat van al deze publiciteit was echter, dat tal van lieaen uit de om geving een fikse gooi gingen doen naar een paar klonten uit deze pap. Tijdens al deze ontwikkelingen toon den de Liebermans zich uitermate on gelukkig. Zij haatten de publiciteit. Ben werd ziek en verloor zijn baan; de belasting diende een eis in voor de op de 98 200 (die de Liebermans nog niet in handen hadden!) verschuldigde be lasting. Maar het ergste was, dat de Staat Pennsylvania een eis indiende om zich het geld te mogen toeëigenen. Men kon dit doen op grond van een archaisch wetje, dat de Staat Pennsylvania auto matisch tot eigenaar bestempelde van alle gevonden voorwerpen, die niet aan de rechtmatige eigenaars of hun na latenschap konden worden teruggege ven. De grote stap J^jlDDEN in dat proces liet zich op- eens de „stem van een geest" horen. Een advocaat uit een boerendorpje, op tredende voor een aantal landbouwers, eiste de schat op namens zijn cliënten, die vreselijk gedupeerd waren bij het taillissement van een melkfabriek, Waarvan Lieberman administrateur was geweest lang vóór deze gehele affaire Was gaan „spelen". Di rechter wees ook deze poging om op de buit beslag teggen van de hand en verklaarde, 1 het gehele bedrag aan de staat zou vervallen. Tegen dit vonnis kwam iedereen in hoger beroep: de Liebermans, de ande te gegadigden, inclusief de „stem van e geest". De rechter, die de zaak ech- conferentie in Bogota in Maart 1948, die „beroemd" werd, doordat een plot selinge poging tot omverwerping van de regering ook de gedelegeerden dagenlang in levensgevaar bracht, vond het charter van de organisatie def Amerikaanse staten zijn definitieve vorm. De Paas-conferentie in Washing ton werd gehouden in het kader van het Verdedigingspact. Er werden kwesties van de militaire organisatie behandeld: wapenleverin gen, standaardisering van wapenen en opleiding, 1 ht- en marinesteunpun- ten. Maar men hield zich ook bezig met de grote politieke problemen; juist daarom heeft het „geval Prensa" zo'n diepgaande betekenis. „Een - aanval op cén staat is een aanval op alle, zegt het Interamerikaanse Pact, waarop de vei ligheid van et Westelijk halfrond be rust", zo schrijft de „New York Times". „Maar het is niet minder waar, dat een aanval op de vrijheid van één volk een aanval op de vrijheid van alle volke ren is". Engeland protesteert tegen inbreuk op oude rechten Argentinië heeft in een gebied nabij de Zuidpool, dat dit land en Engeland elkaar betwisten, een nieuwe basis ge vestigd. Deze daad, verricht door een groep geleerden die 12 Februari uit Buenos Aires vertrokken, wordt „ei nieuwe beslissende bevestiging van de Argentijnse souvereinlteit over deze gebieden" genoemd. Het nieuwe steunpunt is San Martin genoemd en ligt in de Weddelzee, te midden van groepen eilanden, waarop Engeland sinds lang aanspraken doet gelden. Zijn waarde bestaat vooral hier in, dat het ligt in een gebied, waar veel walvisvaart wordt bedreven. Ook wor den er ertsen gevonden. Engeland zal waarschijnlijk protesteren tegen de ves tiging van deze basis de vierde in enkele jaren tijd. Ook wordt een pro test voorbereid tegen Chili, dat een derde basis heeft gevestigd op als En gels beschouwd Zuidpoolgebied. John Foster Dulles. de bijzondere gezant van president Truman, heeft in een rede te Los Angeles een overzicht gegeven van het ontwerp- vredes-ver- drag voor Japan, dat dezer dagen aan de geallieerde regeringen is verzonden. Het concept is nog zeer voorlopig. De inleiding zou het Japanse volk de ge legenheid geven, om in algemene ter men zijn toekomstige bedoelingen uit te spreken. De souvereiniteit van Japan zou overeenkomstig de capitulatievoor waarden worden beperkt tot de vier grote Japanse en enkele kleinere aan grenzende eilanden. Alle rechten op Korea, Formosa, de Pescadores en het Zuidpoolgebied zouden moeten worden opgegeven. Daareentegen zou Japans recht, om deel te nemen aan individuele en collectieve zelfverdedigingsafspraken worden bevestigd. De geallieerden zou den het recht krijgen, om Japans eigen dom op hun gebied te vervreemden; Japan zou geallieerd eigendom moeten teruggeven en vooroorlogse aanspraken van deze mogendheden of hun onder danen moeten bekrachtigen. Een bejaarde inwoner van Nieuw Helvoet vond Zaterdag in de duinen een projectiel. Hij nam het mee naar huis, waar hij het samen met een ze ventienjarige jongen zou demonteren. Plotseling vloog 't gevaarlijke speeltuig ■uit elkaar. Omwonenden vonden kort daarop de jongen dood op de grond lig gen. De oude man had beide benen verloren en is in levensgevaarlijke toe stand naar een Rotterdams ziekenhuis overgebracht. DAKOTA MAAKTE NOODLANDING Zondagavond is een Dakota van de Scandinavische luchtvaartmaatschappij neergekomen in een straat, grenzende aan het vliegveld van Stockholm. Een motor vatte vlam, maar de brand kon spoedig worden geblust. Het toestel werd niet zwaar beschadigd. De achttien pas sagiers bestaande uit Zweden, Finnen, Noren en Denen en de vierkoppige be manning bleven ongedeerd. ter 'o hoger beroep aanhoorde kwam nog even een glas Gïnwowe/.'Nutricia's heerlijke chocola dedrank. Verkwikkend en gezond. U kunt de dag niet beter be sluiten Die heerlijke maakt alléén ISutricia Lieve geitjes, doet de deur maar open ik ben jullie grootmoeder" (Van onze correspondent te Bonn), yyiE LANGS de rykgevulde étalages der winkels in de Bondsrepubliek loopt, zou werkeljjk niet zeggen, dat West-Duitsland voor het eerst sinds het einde van de oorlog midden in een uiterst ernstige financiële crisis zit. De keus van binnen- en buitenlandse artikelen, waarover iedere buitenland se bezoeker zich reeds heeft verbaasd, is nog altjjd onbeperkt. In de arme Bondsrepubliek, die de last van een verloren oorlog moet torsen, kan men zich nog steeds parfumeren met kostbare Franse reukwerken, men kan zich naar believen de weelde veroorloven, ananas te eten met slagroom; ja zelfs kreeft uit Noorwegen, kaviaar uit Rusland en escargots uit Frankrijk zijn in onbeperkte mate aanwezig. Het spreekt vanzelf, dat iedereen nylons kan kopen uit Amerika of Zwitserland, terwijl voor de liefhebber van geestrijk vocht geen wens onvervuld behoeft te blijven. feuille beheert. Schaffer meent, dat hij WELEN hebben zich reeds lang gele den de vraag gesteld, wie dat alles zal betalen. De minister van economi sche zaken Erhar-t noemde deze vra genstellers fantasieloze pessimisten Zelfs volslagen leken op economisch en financieel gebied echter hebben telkens kunnen vaststellen, dat de Bondsrepu bliek ver boven haar stand leefde. In vergelijking met sommige landen, die de oorlog niet verloren hebben, baadde zij eigenlijk in weelde. Hier lag een wanverhouding, die eens tot ernstge moelijkheden zou leden. Niet de pessimisten, maar de realis ten hebben inmiddels gelijk gekregen. De Bondsrepubliek heeft het brood van morgen reeds gisteren opgegeten en het heden met de toekomst betaald. Dit wil zeggen, dat de minister van Financiën met een lege deviezenkas zit en de po litiek van zijn collega van Economische Zaken niet meer kan betalen. In de maand Februari bijvoorbeeld vloeiden iedere dag 9 Millioen dollar meer uit Schaffers kas af dan er in kwamen. Dit zijn over de gehele maand gerekend 212 millioen dollar. Het gevolg was een onverwijld stopzetten van afgifte van in voervergunningen. Na 1 Juni zal de in voer met 40% gedaald zijn. Op het ein de van dit jaar hoopt men dan zo ver te zijn, dat in- en uitvoer elkander min of meer in evenwicht houden. Voor de handelspartners der Bondsrepubliek betekent dit in feite, dat 1951 voor hen een uitzonderlijk slecht jaar zal zijn. Politieke twist Tussen de minister van Economische Zaken, Erhard en zijn collega van Fi nanciën, Schaffer, is inmiddels een scherp geschil gerezen over de vraag, wie van beide de belangrijkste porte- regen. „Moejaja ergerde zich aan de slimme witte man," zeggen de Balobe- does en de Bantoes. „Zij was ontstemd en de geesten der voorvaderen zijn erg boos. Daarom kwam er geen regen." „Slimme witte man" Die slimme, witte man is de heer E. V. C. iefeli de deskundige naturel does in de Wolowedi-heuvels, een klei- lencommissaris van Letaba. Hü had ne 25 km van Duivelskloof gelegen, er aan Moejaja gevraagd het grote aantal aan toe. Daar had menwater, doordat hutten langs de heuvelglooiingen te verwijderen, omdat deze belangrijk op- vanggebied van water vormen. Met dit 01 geheel andere conclusies dan zijn v«organger. Rechtstreeks bewijs van •'gendomsrecht, zei hij, kon niemand everen. Ook de staat niet. Maar ei w*ren volgens hem een aantal logische coftclusies te trekken. De schat bestond legen streek geregeld neerslag veroor ,„„66, (Van een correspondent in Zuid-Afrika) zaakten. Zo althans verklaart de nuch- water, zo had hij haar verteld, kan het Het is alles goed en wel om op grona tere Europeaan de vruchtbaarheid van droge gedeelte van het reservaat be- van het beroemde Punt Vier van oe dit stukje reservaat. De Balobedoes vloeid worden, zodat men ook daar vol- verklaring van Truman hulp te ver- hadden er een andere verklaring voor. op mais zal kunnen oogsten Als alle lenen aan „achterlijke gebieden maar Zij geloofden onvoorwaardelijk aan de inwoners van het reservaat medewe - wat moet er gebeuren, als die „acnier- WOnderlijke macht van een regenmaak- king verleenden bij het bouwen van lijke" bewoners het nut van beschaving ster „k0ningin Moejaja". Deze koningin een stuwdam, was de Zuidafrikaanse of van verbetering met ïnztoliT Mei Moejaja, die over haar 26.000 volgelin- regering bereid er 100.000.— voor uit deze moeilijkheid heeft Zuid-Afrika in gen heerst, beschikt volgens de Balo- te trekken. Dit zal de beste verzeke- het afgelopen mais-seizoen in Transvaal bedoes over geheimzinnige medicijnen, ring zijn voor een voldoende water met een van zijn Bantoe-reservaten te die zy diep in de donkere bossen be- voorraad en voor een regelmatige be kampen gehad. In dit reservaat, Letaha waart. Daar hebben slechts enkele be- vloeiing van de laag gelegen landerijen, genaamd, is de laatste maisoogst van genadigde volgelingen deze medicijnen zo heeft de heer Liefeldt aan konin de in de vlakten gelegen landerijen van waarmede Moejaja regen en dus gi: Moejaja «zegd. de 175.000 Bantoes een volslagen mis- vruchtbaarheid, mais en rijke oogsten Moejaja was daarvoor niet te vinden, lukking geworden. Wat dit betekent, is te voorschijn tovert, gezien. Haar volgelingen stelden meer vertrou- duioelijk als men weet. dat grote ont- De Bantoes in Letaba hebben koning- wen in haar „medicijnen" dan in het beteringen uit een misoogst kunnen jn Moejaja te hulp geroepen. Zij had „overbodige" werk van de aanleg van oortspruiten. nog voldoende medicijnen, doch haar een stuwdam. G 1 iki iger waren de 26.000 Balobe- toverkunsten mislukten. Kr kwam geen De heer Liefeldt kent eohter z«n pappenheimers. Kortgeleden heeft hij dan ook een oplossing gevonden. Hij nodigde Moejaja, de regenmaak ster, een Bantoevrouw van 78 jaar, bij zich uit. Zij kwam, om weer nieuwe plannen van de slimme, witte man te vernemen en.haar maatregelen dien overeenkomstig te treffen. Maar zij 's verrast geworden! De heer Liefeldt heeft haar de eer gegeven, dat haar groot aanzien onder haar volgelingen toekomt. Hij heeft haar vermogen om regen te maken zeer hoog aangeslagen en eraan toege voegd, dat hij het jammer vond, dat de resultaten van haar toverkunst zo verloren gingen. „Wanneer jij de regens brengt, loopt al het water weer weg naar de zee. Wat is het nut daarvan?" Hij kwam met zijn nieuwe voorstel: „Jij gaat voort met je kunst; jij maakt de regens en ik vang ze op". Met de langzame philosofische ma nier van de Bantoe gaf zij haai hoofd knik. Dit was wat anders: „Het zal zo geschieden." De stuwdam wordt eerstdaags met medewerking van de reservaat-Bantoes in Letaba gebouwd. De bewoners van Letaba en de Balobedoes zullen hun geloof in de wondere krachten van de regenkoningin Moejaja behouden. het laatste woord moet hebben, omdat hij voor de financiën moet zorgen. Er- hard daartegenover beweert, dat Schaf fer niets anders doet dan de deviezen beheren, die hij verdient. Daarom moet ook zijn stem doorslaggevend zijn. In feite gaat het in deze kwestie echter niet zozeer om de financiën dan wel om de economische politiek, die wordt gevoerd. Schaffer is, zoals een goed mi nister van financiën betaamt, voor ver sobering en hogere belastingen. Erhard is wel bereid de teugels van zijn eco nomisch beleid tijdelijk wat strakker aan te trekken, doch hij wil niets we ten van heffingen, die rechtstreeks in Schaffers kas vloeien. Gaat de minis ter van Financiën de benodigde inves teringsmiddelen ter beschikking stel len, zo meent hij, dan bestrijdt men te vens de weg der koude socialisatie. En hiervan wil hij in geen enkele omstan digheid iets weten. Erhard wil bij aan koop van artikelen, die niet tot de noodzakelijke levensbehoeften worden gerekend, premiebons uitgeven, waar op het bedrag staat aangegeven, waar mede het betrokken artikel werd ver hoogd. Deze premiebons kunnen dan later tegen obligaties of kleine aande len worden of gewisseld. Het aldus ver kregen geld wordt besteed vor het dek ken van de behoefte aan investerings middelen. Dit plan heeft ongetwijfeld enkele voordelen. Ten eerste komt het niet direct ten laste van de armste be volkingsgroepen, die toch geen weel- de-artikelen kunnen kopen en ten tweede heeft de beter gesitueerde niet het gevoel nog wat meer door de fis cus te worden uitgeknepen. Voor de betaalde premies ontvangt hij nog iets terug, terwijl hij zelf kan bepalen, hoe veel dergelijke bons hij wil aanschaf fen. Voor minister Schaffer heeft dit plan natuurlijk zijn zure zijde. Hij had veel liever op een groot aantal artikelen een verhoogde verbruiksbelasting ge heven, te meer daar hij dringend om geld verlegen zit. Voor het nieuwe budgetjaar zullen ruim een milliard mark meer dan voorheen voor bezet- tingskosten Ier beschikking moeten zijn. Schaffer heeft al bekend gemaakt, dat dit geld onmogelijk kan worden opgebracht. Troepen gaan naar Basra Volgens het Perzische blad „Dad" zouden Zaterdag drie Britse kruisers en vijf torpedobootjagers uit Bahrein en Aden naar Abadan vertrokken zijn. Voorts zou een divisie Schotse marine- infanteristen naar Basra worden gezon den. De Perzische regering zal tegen deze maatregelen protesteren. De staking op de Perzische olievel den, duurt nog voort. De Anglo-Iraan- se oliemaatschappij heeft de tiendui zend stakers opgeroepen, het werk te hervatten, opdat onderhandelingen over hun looneisen kunnen worden geopend. De Perzische premier heeft een com missie van drie aangewezen ter bestu dering van de toestanden in het oiie- gebied.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 7