Debat leverde weinig concreets op Senaat neemt resolutie aan Directie van „Albert Heijn" spreekt niet met stakers lonen EN prijzen)N de TWEEDE KAMER VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Tuinbouwexport Een nieuw Russisch voorstel voor eerste agendapunt Engeland en Amerika stellen hun houding in oliekwestie vast KoaI Bouwprogram wordt met driehonderd millioen beperkt Donderdag 5 ApHI 1951 76e Jaargang No. 11069 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna Moiie-Nederhorst werd ingetrokken Ook loonsverhoging voor het overheidspersoneel Nieuwe vaandels voor Goldstream Guards naar Duitsland gestopt Ook Spanje en DuHslandin Atlantische defensie? Gromyko doet twee belangrijke concessies Oost en West naderen elkaar in Parijs W eerbericht Te veel gelezen? Bespreking Mao-Stalin? Bedrijfsunie distanc^eert zich van de actie Regen funest voor de schapenhouders Perzische petroleum moet behouden blijven op zoek eo vond hi Amerika heeft plan voor bestrijding van inflatie Gecombineerde loon- en prijscontrole Belgie geeft invoer van appelen vrij Afzet van Nederlandse voorraden verzekerd Troepenconcentraties in Mandsjoerije? BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Poetgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COIMT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meet 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten (Van onze parlementaire redacteur) Op bet einde van het uitvoerige debet, dat in de Tweede Kamer op de inter pellatie van drs. Nederhorst van de P.v.d.A. over de Ionen en de prijzen gevoerd is. lagen Woensdagmiddag vier moties ter tafel. Die van de heer Nederhorst was Ingetrokken. Slechts één daarvan is aangenomen en wel een motie van de R K beer Andriessen, waarin de regering wordt uitgenodigd, gezien de onzekerheid, of het consumptie-offer van vijf procent wel tot dit percentage beperkt zal blijven, deze zaak in het overleg met de Stichting van de Arbeid te betrekken. Er tegen verklaarden zich slechts zes aanwezige communisten en de anti-revolutionnalre prof. Gerbrandy, laatstgenoemde vermoedelijk bij vergissing. Er vóór waren acht en seventig leden. Dinsdag j.l. reikte de Koning van Engeland nieuwe vaandels uit aan het le en 2e bataljon van de Gold stream Guards. Als Chef-Kolonel inspecteert de Koning de beide bataljons voor Windsor Castle. Minder succes had de heer Andries sen met zijn tweede motie, waarin aan de regering verzocht werd op korte termijn te onderzoeken, of van een on evenredige achteruitgang voor de grote gezinnen sprake is, het resultaat van dit onderzoek ter kennis van'de Kamer te brengen en spoedig voorstellen be treffende de kinderbijslag bij de Staten- Generaal in te dienen. Deze werd met 46 tegen 36 stemmen verworpen. Geen schijn van kans hadden de twee moties van de C.P.N., die om een extra loonsverhoging van 10% en een verho ging van 15 procent voor de ouden van dagen, de sociale-rentetrekkers en ande re dergelijke groepen vroegen. Deze kregen alleen de steun van de indieners. Veel concreets hebben de besprekin gen dus niet opgeleverd. De conclusie, dat het gehele debat dus min of meer overbodig geweest zou zijn, gaat echter te ver. Aan de regering is duidelijk ge maakt, dat verscheidene Kamerleden niet in alle opzichten met de door haar getroffën maatregelen instemmen en dat ongerustheid bestaat over het prijsver loop in de naaste toekomst. Bovendien heeft de regering de ge legenheid gekregen nog eens omstan dig uiteen te zetten, dat weliswaar zware offers gevraagd worden en lommige groepen zich in het bijzonder Gistermiddag om 13 uur zjjn de laat ste tuinbouwproducten voor export naar Duitsland geveild. Het transport daarvan vond hedennacht plaats. Na dien zullen geen tuinbouwproducten meer naar Duitsland geleverd worden, voordat een redelijke nieuwe regeling zal zijn getroffen. benadeeld voelen, doch dat zij, het ge heel overziende, meent de beste weg gekozen te hebben, die onder de ge geven omstandigheden mogelijk was. Nadat de heer De Ruiter (C.H.) Woensdagmiddag de aandacht had ge vestigd op de moeilijkheden, die de landbouw ondervindt als gevolg van de stijging van de prijzen op de we reldmarkt o.a. van veevoeder en twee communistische afgevaardigden de .oorlogseconomie" van de regering hadden toegeschreven aan het Ameri kaanse imperialistische drijven, deelde de minister-president dr. Drees mee. dat aan de prijzencommissies niet iie. recht van boekenonderzoek verleend zal worden. De regering denkt niet aan deva luatie, zo verklaarde hjj voorts. Daar uit zouden te grote moeilijkheden voortvloeien. In de Maandag j.1. gehouden ver gadering van de ministerraad is be sloten het overheidspersoneel een soortgelijke loonsverhoging toe te ken nen als aan de werknemers m het particuliere bedrijf. De minister van Sociale Zaken, mr. Joekes, deelde o.a. mee, dat 15 bedrijfstakken met gezamenlijk 57.000 arbeiders om dispensatie van de 5% loonsverhoging gevraagd hebben. Daarbij zijn er 7, die daarom ook de vorige keer verzochten. Toen hebben vier bedrijfstakken een afwijzend ant woord ontvangen. Deze bewindsman kondigde voorts aan, dat vandaag of morgen het wets ontwerp zal worden ingediend, waar bij de kinderbijslag van het vierde kina af met vier cent per dag zal worden verhoogd. Voorts is nog even gedebatteerd over de begroting voor Financien. Daarbij kwam aan de orde het amendement- Ritmeester, om de post voor de Spaar- raad met een gulden te verlagen, ten einde duidelijk te maken, dat deze raad diende te verdwijnen. Minister Lief- tinck was het hiermee helemaal niet eens, en ontried de aanneming van het amendement. Vrijdag valt de beslissing. Vier divisies naar Europa Huis van afgevaardigden De plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier zijn Woensdag opnieuw bijeen geweest. Gromyko heeft een nieuwe lezing voor gesteld voor het eerste punt van de agenda der ministers-conferentie. Dit bevat twee aanzienlijke concessies aan het Westerse standpunt. Ten eerste zal de her bewapening van Duitsland kunnen worden besproken als een gevolg èn als een oorzaak van de huidige spanning. Ten tweede zullen de vredesverdragen met de Balkan-landen kunnen worden besproken onder het punt „nakoming van ver dragen en overeenkomsten". bredere basis „met inbegrip van de Grote Vier" willen bespreken. Gromyko heeft bij de indiening van zijn voorstel opnieuw aangedrongen op invoeging van het Atlantische Pact en het Italiaanse vredesverdrag in de agenda. De Engelsman Davies heeft aan Gro myko een tweetal voorstellen in over weging gegeven, die ten doel hebben, een algemene vermindering van de be wapening in de VN aan de orde te doen stellen. De Russische versie van het agenda Punt luidt als volgt: „Het onderzoe ken van oorzaken en gevolgen van de huidige internationale spanningen in Europa en van de middelen, die nodig zijn om een werkelijke en blijvende verbetering te verzekeren in de ver houdingen tussen de vier grote mo- lendheden met inbegrip van de vol gende kwesties: de herbewapening van Duitsland, vermindering van bewape ning en strijdkrachten der vier grote mogendheden, het bestaande peil van 6eze en de instelling van een behoor lijke controle, het nakomen van ver dragsverplichtingen en overeenkom sten en het wegnemen van de vrees voor oorlog en aggressie". Het verschil met het Maandag inge diende Westelijke voorstel zit voor *on belangrijk deel in de volgorde van te bespreken punten. Voorts spreken do Russen in hun voorstel alleen over de vermindering der bewapening van de Grote Vier, terwijl de Westelijke mogendheden het vraagstuk van be wapening en strijdkrachten op een Verwachting tot hedenavond: Wisselende bewolking met flinke opklaringen en voornamelijk in het Noorden van het land enkele verspreide buien. Meest matige Westelijke wind. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. Vrijdag: zon op 6.06, onder 19.20 Maan op 05.54, onder 19.47. van moet nu beslissen De Amerikaanse Senaat heeft Woens dagavond in laatste lezing de resolutie goedgekeurd, waarbij president Truman wordt gemachtigd, vier divisies naar Europa te zenden. Voorts wordt de president verzocht, de toestemming van het Congres te vragen, wanneer hij nog meer Amerikaanse troepen wil uitzen den. Ook impliceert deze resolutie de Een boekhandelaar te Venray werd in de nacht van Zaterdag op Zondag opgeschrikt door ge stommel in zijn woning. Hij vermande zich, schoot in zijn kleren en trok op de indringer los, terwijl zijn vrouw bij het raam ging staan en trachtte de buren te alarmeren. Het werd voor de heer des hutzes een woest avontuur. Hij kreeg n.l contact met de insluiper. Over en weer werd een tijdlang zwaar gedreigd met het lossen van revolverschoten. Ten slotte deed de boekhandelaar een uitval en slaagde er in, de „vijand" te over meesteren. Hij bleek het slacht offer te zijn geworden van een goed opgezette, onder invloed van talloze detectieveverhalen tot stand gekomen Aprilmop. Zijn stamhouder had n.l. het hele tafe reel op touw gezet. Volgens welingelichte kringen te Pa rijs heeft Mao Tse Toeng de vorige maand te Moskou een ontmoeting met Stalin gehad. De Chinese leider zou militaire steun of politieke interventie verzocht hebben teneinde de Koreaan se oorlog te doen eindigen, zo ver klaart men in genoemde kringen. De Chinese communisten zouden om Sjanghai en Kanton versterkingen bou wen in verband met de berichten van een mogelijke nationalistische landing van Formosa uit. goedkeuring van Eisenhowers benoe ming tot opperbevelhebber van de Noordatlantische strijdkrachten. De Se naat heeft voorts met een kleine meer derheid een amendement aanvaard, dat een uitnodiging aan West-Duitsland en Spanje inhoudt om tot de Noordatlan tische defensie toe te treden. Senator Taft, de machtigste Republi keinse tegenstander van Truman, ver klaarde voor de eindstemming, dat een weigering, om troepen te zenden, voor de anti-communistische krachten in rjJufbpB een grote teleurstelling zou zijn. Hij meende echter, dat Amerika niet meer diende te leveren dan een divisie op de negen Europese. De enige oppositie van betekenis kwam van een kleine groep Republikeinen, waarbij zich twee Democraten hadden aange sloten. Deze resolutie drukt slechts de me ning van de Senaat uit. Daardoor wordt president Truman er niet door gebon den in zijn beslissingen. Taft en zijn medestanders hadden Truman willen verplichten toestemming te vragen voor elke verdere troepenzending. De aan vaarding van de resolutie, zoals ze thans luidt, was verzekerd, toen Tafts pogingen, om haar commissoriaal te maken, mislukten. Een gelijkluidende tekst die ,,de mening van het Congres" uitspreekt, werd naar het Huis van Af gevaardigden gezonden. Dit krijgt nu ook gelegenheid, zich in deze kwesties uit te spreken. (Van een onzer redacteuren) Waarschijnlijk ten gevolge van het regenachtige weer waren er gisteren m Zaandam maar weinig stakers op de weg. Des morgens werd een korte ver gadering in Ons Huis gehouden. Daarna begaven de stakende arbeiders en arbeid sters zich naar het fabrieksgebouw van de N.V. Albert Heijn, waar een delegatie een onderhoud met de directie aanvroeg. Dit is geweigerd. De directie steld» zich op het standpunt, dat zij niet kan spreken met dat deel van het personeel dat zonder overleg met de bonafide vakbonden uit het bedrijf is gelopen. Nadien zijn de stakers opnieuw bijeen geweest, om hun eisen te formuleren. Vroegen zij Dinsdag de heroprichting van de ontbonden bedrijfskern. thans werd een loonsverhoging van vjjf procent voor alle werknemers de hoofdschotel. Looneisen thans de hoofdzaak Er is voorts een stakingscomité van ongeveer veertig personen gevormd, onder leiding van de heer Kokkes. Deze heeft gistermiddag de pers ont vangen, om haar „inlichtingen" te ver strekken over het conflict. Deze wa ren echter uitermate sober en op vele vragen moest de spreker het antwoord schuldig blijven. Tijdens dit gesprek vergaderden de stakers opnieuw in de bovenzaal van het gebouw. Op zeker moment daalden vandaar de heer W. Nielen. bezoldigd bestuurder van de EVC te Assendelft, en een onbekende bestuurder uit Amsterdam af. Zij na men de leiding van de persconferentie over en beloofden een communiqué. De heer Kokkes zei nog, dat de sta kingsleiding niet zou berusten in ont slag van de stakers; „als er over ont slag moet worden gesproken, zullen wij dat doen" zei hij letterlijk. De stakers moesten zich gisteren al len laten registreren. Intussen is nog niet bekend, hoe hoog de uitkeringen zullen zijn. Uit de uitlatingen van de stakingsleiding valt echter wel op te maken, dat deze zeer laag zullen liggen. Het werkwillige personeel heeft gistermiddag in het schaft geen gebruik gemaakt van het ontspanningslokaal, zulks om moeilijk heden te voorkomen. Het nuttigde zijn boterham in de bakkerij. Om vyf over vijf verliet niemand de fabriekspoort, allen waren reeds te vier uur naar huis gegaan. Relletjes hebben zich dus niet voorgedaan. Van dé stakers keer den velen lopende naar Amsterdam terug. In de loop van de avond is een on getekend communiqué gepubliceerd. De regen van de laatste weken is funest voor de schapenhouders op Texel. De pasgeboren lammeren, die. zoals bekend, onmiddellijk na de ge boorte de wei ingaan, hebben veel last van het vele water. Vele verdrinken in de greppels, die geheel gevuld zijn. Vorige week werden 400 dode lam meren aan de verwerkingsinrichting te Den Burg aangevoerd, en wel op één dag 170 stuks. Maandag zullen te Washington ge heime besprekingen tussen Ameri kaanse en Britse regeringspersonen beginnen over de Perzische olie. Men beschouwt algemeen in de officiële kringen het Perzische besluit om de Anglo-Iraanse oliemaatschappij te na tionaliseren. ais een gevaar voor de levering van Perzische petroleum aan de Westerse landen. Aan de bespre kingen zal o.m. deelnemen de Arae- TN PARIJS willen ze nu ook weieens zekerheid over het weer hebben. Daar is het eerste wereldcongres voor de meteorologie geopend. Liefst twee honderd weervoorspellers nemen er aan deel. O De Franse communisten leider Thorez, die enige tüjd geleden voor herstel van zijn gezondheid naai Rusland werd gehaald, heeft over he' weer tenminste niet te klagen. Hii vertoeft in „een warm klimaat aan de zeekant, ergens achter het ijzeren gordijn...." Kan er wel warmpjes ioegaan vond Alida. D Het huis var de kunstschilder Han van Meegeren aan de Keizersgracht in Amsterdam krijgt een nieuwe bestemming. Ovet een maand trekt de vakgroep groot handel in hout in het grachtenhuis Het houtvoorlichtingsbureau zal daai eveneens gevestigd worden. Misschie. vinden de werklui, die met de verbou wing bezig zijn nog wel een echte Vermeer. Toch is oppassen met die verhuizingen Een meneer in Xeme rOhio) kwam in een huis wonen, dat sterk naar alcohol rook. Hij met aangenaam riekend vocht. Uiter aard keurde de man het spul. Toen de fles bijna leeg was, werd de ongeluk kige verteld, dat een natuurliefhebber in die fles destijds dode dieren had geconserveerd. Jlou vast, als In 't VeUtt 1 veld toomtr JN ENGELAND kunnen ze in schoon maaktijd zelfs metalen wassen. Er i« een wasmiddel uitgevonden, waar mee men roestig metaal een glanzend en smetteloos oppervlak kan geven Voor het wassen gebruikt de industrie tobben van 13500 liter inhoud. Uit Cyprus zal binnenkort wel een aardige partij oud-roest vrijkomen. Daar gaat men de spoorwegen opheffen. De voornaamste lijn is vijf en zestig KM lang O De reizende Marshall-ten- 'oonstelling „Nieuw Europa", die in Bari was opgesteld, is ook wijlen. De hele zaak waalde in elkaar en de ten toonstelling zal in Parijs gerepareerd moeten worden. O De Italiaanse Ba riton Tito Gobbi heeft zichzelf een gebroken enkel gezongen. Hij galmde en jubelde in het theater van Reggio 'oen een stuk van het décor, waarop hij stond, het begaf. Tito maakte té wilde kwintolen. O In het Duitse dorp trrendorf heeft de gemeenteraad una niem gestemd voor het zoeken naar een nieuwe naam voor de gemeente De huidige naam (die letitelijk „Gek kondorp" ie) was misleidend... rikaanse onder-minister van buiten landse zaken, MacGhee, die kortelings een reis naar het Midden-Oosten heeft gemaakt. MacGhee heeft op doorreis naar Washington te Londen besprekingen gevoerd met ambtenaren van het Fo- reign Office. Deze zullen te Washing ton worden voortgezet. Het doel is, een gedragslijn uit te stippelen, die Amerika en Engeland zullen volgen om te verzekeren, dat de niet-commu- nistische landen over voldoende olie zullen kunnen blijven beschikken. Ver moed wordt, dat Rusland zich een deel van de Perzische olie wil toe eigenen, wanneer de Britse maat schappij het werken onmogelijk wordt gemaakt. Er kan echter geen concrete gedragslijn worden opgesteld, voordat men weet, hoe Perzië het besluit, de buitenlandse olie-industrie te vorderen, ten uitvoer zal leggen. Op de vraag om een ondertekening antwoordde de onbekende EVC- bestuurder: „Ik denk er niet over. Wij doen dit altijd zo. Als we vandaag te kenen, zitten we onder deze regrring mischien morgen in de gevangenis". De leiding van de plaatselijke be drijfsunie, de vertegenwoordigster van de bonafide vakorganisaties, zal tegen Vrijdagavond een onderhoud met de directie van N.V. Albert Heijn aanvra gen. teneinde de situatie te bespreken. De Unie heeft medegedeeld, in geen geval achter de staking te staan en zich te zullen verzetten tegen herle ving van de opgehevei. bedrijfskern. Aan de leden van NW, KAB en CNV is het parool „Normaal doorwerken" uitgegeven. De Amerikaanse regering heeft op ogenblik een plan gereed liggen voor de bestrijding van inflatie door com binatie van de prijscontrole op be drijfsleven en landbouw en de controle op de lonen. Het is uitgewerkt door Eric Johnston, de administrateur voor de economische stabilisatie. Het voorziet in beperking der winsten, in de industrie, stopzetting der loonsverhogingen op grond van de kosten van levensonderhoud per 30 Juni a.s., en bevriezing van de formu le op grond waarvan de prijzen voor landbouwproducten worden vastgesteld. Truman zou heden op het Witte Huis besprekingen voeren met de verenigde commissie voor arbeidspolitiek, waarin de voornaamste vakverenigingen verte genwoordigd zijn, dit met de bedoeling, om de arbeiders voor zijn plan te win nen. De Belgische regering heeft de im port van appelen voor de tjjd van vyf maanden vrijgegeven. Op 9 October kondigde zij een invoerverbod af voor alle soorten appelen. Geleidelijk is dit /erbod, steeds voor bepaalde soorten waarvan ons land practisch geen voorraad meer had, opgeheven. Bo vendien werden daarbij steeds mini- mum-importpryzen gesteld. Thans zijn geen voorwaarden meer gesteld. In ons land is nog een voorraad van ongeveer twintig millioen kilo appels, voornamelijk goudreinetten en Jona thans. De afzet van deze voorraad is thans verzekerd. Sam Raybun, voorzitter van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft Woensdag verklaard, dat er in Mand sjoerije troepen samengetrokken werden „en niet alleen Chinese communisten". Hij verklaarde zich echter niet nader. Een Amerikaanse gevechtsgroep heeft enkele kilometers ten noorden van de 38ste breedtegraad in het westelijk deel van de centrale sector de steden Jong- pjong en Jongong ingenomen. Dit zijn de eerste Noordkoreaanse steden ten noorden van de scheidingslijn, die in het kader van het nieuwe offensief van het achtste leger zijn veroverd. Minister In Valdi: Geen volledige vrijheid meer De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, heeft ter gelegenheid van de Bc. .vdag van de Utrechtse Jaarbeurs een rede gehouden, waarin hij nader is ingegaan op de reeds aangekondigde beperking van de bouwactiviteit. Een tekort van anderhalf milliard gulden op de lopen de rekening moet worden gedekt, vooj de helft door inperking van de invet teringen Hiervan zal 300 millioen moe ten worden gevonden op het bou f programma, waarbij echter de woning bouw zoveel mogelijk aal worden om zien. De ge 'olgen zullen zich echter niet voor 1952 laten gevoelen, gezien het grote aantal woningen, dat nog in uit voering is. De bouwstop of liever de goed keuringsstop staat hiervan los. Hoe lang deze stop zal duren, valt nog niet te voorspellen. Spr. deelde echter me de, dat de kraan niet weer geheel los zal gaan. Overleg wordt nog gepleegd over een systeem, dat spr. in staat zal stellen, de zaak in de hand te houden. Ook de vrije sector zal weer worden openge steld, met dien verstande, wat wo ningen met een inhoud van meer dan 500 kub m voorlopig niet gebouwd zul len mogen worden.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1