De voorlopigen met 2-1 verslagen Z.-Afrika-„gangers" keerden terug Zuiderzee-tentoonstelling in Amsterdam Sport in 't kort Worden do rokken weer korler? Brutale inbraak bij kassier van de Boerenleenbank te Schagerbrug Sunderland nam wraak voor Middlesbrouqh lichaamsconditie en uithoudingsvermogen van Nederlanders is aanzienlijk verbeterd Bspek 'f,d* S0ImS.fe wonderlijkste capriolen liet maken. Jsist omdat die wnstand.gheden zo slecht waren is gisteren duidelijk komen vast te staan dat ,,et peil van onze Nederlandse „top"voetballers op verschillende punten aanzien lek vooruit is gegaan. Wij mogen dit constateren, niettegenstaande het feit dat gonderland met 2-1 zegevierde, een uitslag overigens, die voor de Engelse profs geflatteerd moet worden genoemd. De lichaamsconditie en het uithoudings vermogen - vitale onderdelen van bet voetbalspel - van de in het wit gestoken Nederlanders was zo goed, dat met vrjj grote zekerheid gezegd kan worden dat it Belgen op 15 April geen 7-2 overwinning zullen behalen, zoals dat in No vember van het vorige jaar het geval was. Het i. dan ook begrijpelijk dat de keuzecommissie geen verandering in het elftal, zoals het gisteren was samen gesteld. aanbracht. Geflatteerde overwinning Ongewijzigde opstelling Rook met Uw Slechts een geringe buit De tong is tolk van bet hart! Het rokershart lacht bij bet aeo en genieten van King's Cross, de milde Virginia van standing. De tongen komen los, alom in den lande „Een kostelijke sigaret"*, „een lekkere sigaret", „een sigaret, die de keel niet prikkelt, doch de toog streek**. Voor verwende tongen! "still making friends Waarin een klein land groot is Gerechtvaardigde getuigenis van een gigantische drooglegging Metselaar, Steman en Jonker kregen uitnodiging om terug te keren Veel valpartijen, weinig blessures Standbeeld voor Lely Boeten worden verhoogd DONDERDAG 5 «PRIL 1951 to ®hrfers ïtr°°mde de regen gisteravond in het Feijenoord Stadion •eer. Het veld was volkomen doorweekt evenals de 25.000 toeschouwers die geen plas* 1» de overdekte tribunes hadden kunnen krijgen. Deze toeschouwer, zul len aanzienlijk minder hebben genoten dan die andere 25.000, die wel droog Abnormaal ^echt waren de omstandigheden, waaronder de oefenwedstrijd van ju! WC^ Kespee,d daar een harde wind de In zijn circulaire aan de leden van de Nederlands elftalclub had de bonds coach Van der Leek vier hoofdpunten aangegeven: Het tonen van grote ijver, het spelen in een hoog tempo, beweeg- jijkhéid van het gebele elftal en con- Itructief voetbal. Om met het eerste ie beginnen; ijver is er in het Feije noord Stadion inderdaad getoond. Heel hard is er gewerkt en dat slaat vooral up de beide kanthalfs Biesbrouck en Van Schijndel. die voortdurend achter de aanval aangingen en indien nodig terugkwamen ten einde in de verde diging de helpende hand te bieden. Van de binnenspelers was Lenstra zeker de beste, maar als verbindings speler tussen aanval en verdediging vatte de Fries zijn taak wel wat te licht op. Vrijwel uitsluitend speelde hij als tweede midvoor naast Van Melis, die inderdaad ook wel wat steun no dig had, want de Eindhovenaar stak niet in al te beste vorm en tegen de stevig ingrijpende spil Hall kon hij slechts weinig uitrichten. Het spelen in een hoog tempo. Deze opdracht is zo goed mogelijk opge volgd. De gesteldheid van het veld, waarop het voortbewegen op zich zelf Het Nederlands Voetbalelftal, dat Zondag 15 April in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen Belgie speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: De Jong (ADO) en Schijvenaar (EDO). Midden: Van Schijndel (SVV), Terlouw (Sparta) en Bies brouck fRCH). Voor: Van der Tuyn (Hermes DVS), Kuneman (HBS), Van Melis (Eindhoven), Lenstra (yfeerenveen) en Groeneveld (Haarlem). Reresves: Saris (BW), Odenthal (Haarlem), Moring (Ensche de) en Snoek (Eindhoven). al veel moeite kostte, had tevens tot gevolg, dat het timen van voorzetten en passes zeer veel moeilijkheden op leverde. Door op t(jd starten en goed positie kiezen, bij de uitnemende dek king van de Engelsen een extra zware opgave, zat er echter een behoorlijke vaart in het Nederlandse spel. Hier mede is tevens het derde punt, de be ft wegelijkheid van het gehele elftal, aan geroerd. Voortdurend waren de linies in beweging. Was het niet om het zui vere shortpassing bij een Engelse aan val tot staan te brengen, dan was het wel de opzet van een Nederlands of fensief, waarbij de ploeg in zijn geheet in het geweer kwam. Dat hard wer ken. hoog tempo en grote beweeglijk heid tot constructief voetbal kan leiden is duidelijk. Doch daarvoor i6 ook een behoorlijke dosis techniek nodig en ge lukkig bleek deze aanwezig. Het was opvallend met welk gemak de bal vaak uit de achterhoede werd weggewerkt, waarbij in de eerste plaats Terlouw en Sschijvenaar moeten worden ge noemd. In de Nederlandse aanval werd in dit opzicht ook uitstekend werk ge daan en hadden Groeneveld en Van Melis wat meer hun normale clubvorm getoond en was het schieten vooral van Van der Tuyn wat gelukkiger ge weest, dan zouden er zeker geheel an dere cijfers op het scoringbord zijn ge komen. Nu bleef het bij een doelpunt van Groeneveld, waartegenover de Engel sen twee goals stelden. Een normaal doelpunt uit een prachtig schot van midvoor Ford en één uit een strafschop door Shackleton genomen. Het moet voor de kassier van de Boerenleenbank te Schagerbrug een zeer onprettige gewaarwording zijn geweest, toen hg gistermorgen de ontdekking deed, dat de deur van zijn slaapkamer aan de buitenkant op slot was gedraaid. Natuurlijk kreeg h(j dadelijk het vermoeden, dat er ongewenste bezoekers waren geweest. Daar de slaapkamer op de bovenverdieping is gelegen, moest de hulp van een voorbijganger worden ingeroepen, die terstond de politie waarschuwde. Toen deze verscheen en de heer Mars uit zijn onaangename positie verloste, bleek alras, dat er in de nacht inbraak was gepleegd. Een raam iyas openge- boord en opgeschoven en in het kan toor van de boerenleenbank was het een chaos. Reeds dadelijk bleek echter, dat het eigenlijke streven het bemachtigen van de inhoud van de kluis op een misluk king was uitgelopen. In het slot wer den delen metaal gevonden, die er op wezen, dat de inbrekers wel hebben getracht de kluisdeur te forceren, maar dat ze niet konden slagen. Enig geld, dat aan de heer Mars per soonlijk toebehoorde, hebben zij echter meegenomen. Het ligt voor de hand, dat de één of meer onbekende daders zich van te voren goed van de situatie op de hoogte hadden gesteld. Hun eer ste gang is klaarblijkelijk naar de bo venverdieping geweest, teneinde de heer Mars in te sluiten, waardoor ze van vrij rustig werken verzeker kon den zijn. Het onderzoek werd door de Rijks politie onder leiding van opper Van Dijk terstond krachtig ter hand geno- Boiwinnik en Bronsiein deelden voor de achtste maal de punten Jan de Bruin ontmoet Turpin De negende partij was zoals gemeld afgebroken in een gecompliceerde stelling. Botwinnik had materieel voordeel, n.1. een raadsheer voor een pion, maar Bronsteins pionnen ston den geweldig sterk. Nadat een nauw keurige analyse had aangetoond dat Botwinniks materieel overwicht inder daad niet groot genoeg was om tot Winst te kunnen leiden, werd de party, op voorstel *'an Botwinnik, zonder verder spelen remise gegeven. De stand is thans 54 ten gunste van Botwinnik. Randolph Turpin, kampioen van Europa middengewicht, zal 7 Mei te Coventry uitkomen tegen onze land genoot Jan de Bruin. Oorspronkelijk zou de Fransman Jean Walzack op die datum Turpins tegenstander zijn, maar hü is in gebreke gebleven de con tracten getekend terug te sturen bin nen de vastgestelde termijn. Jan de Bruin en zijn manager Huizenaar heb ben de condities voor een partij tegen Turpin geaccepteerd en de contracten •uilen hun worden toegezonden. Het Nederlandse B-elftal dat Woensdag 11 April des avonds om 8 uur in het Olympische stadion te Am sterdam een lichtwedstrijd speelt te gen de Braziliaanse ploeg Sao Paulo is als volgt samengesteld: Doei' Sa- ris (BVVAchter: Busschers (En schede) en Odenthal (Haarlem), Mid ben: Wiertz (DWS), Moring (Ensche be) en Dijkgraaf (AGOVV), Voor: Joop Heyster (Hermes DVS), Quaadvliet (BVV), Van der Weerd (Wagenin- 8CQ', Snoek (Eindhoven) en Van Over- beek (BVV). Sao Paulo verloor gister •vond met 21 van Brussel. Het Nederlandse jeugdelftal, dat Zaterdag 14 April op het NAC-ter- rein te Breda tegen de Belgische 3eugdploeg uitkomt, is als volgt sa mengesteldDoel: De Rijk (MOC) Achter: Van der Hurk Eindhoven i en Boskamp (Ajax), Midden: Klaas sens (VVV), Smeets (Juliana) en Weidman (AFC), Voor: Vermunt (RBC), Van Beurden (BVV), Ben "aars (Dosko), Van der Kuil (VSV en Rijnvis (BMT), Reserves: Swinkels (Spel. Irene), Smit (Volendam), Uter mark (BVV) en Bleyenberg (Veenen baal). Voor de motorwedstrijden om de Stele prjjs van spanje welke Zatet ^8 T en Zondag 8 April op het oir cuit van Montjuich te Barcelone wor den gehouden ,vond Woensdag de trai ning plaats. In de 125 cc-klasse werd de beste tijd gemaakt door de Ita liaan Ublilai, die de ronde afstand van 6.033 km. aflegde in 4 min. 38 sec. On ze landgenoot van Zutphen werd op Eysinck tweede met een tijd van 4.40. De Nederlander Renooy, eveneens op Eysinck, nam met de Engelse rijdei Jenckinson (Montessa) de derde plaats in van het trainingsklassement in de 125 cc-klasse met 4.44. men, waarbij ook gebruik werd ge maakt van politiehonden. Het slechte weer bemoeilijkte dit onderzoek na tuurlijk in geen geringe mate. Nader vernemen wij nog, dat de in braak vermoedelijk heeft plaats gevon den tussen één uur en half vijf, daar de heer Mars tot twaalf uur op was. Minister Wemmers in gesprek met Mr. K. Jansma, voorzitter van het genootschap „Flevo", bij de ma quette van de polderwerken. Op de achtergrond het portret van Ir. Lely, de grote man van de Zuiderzee-werken. Het ligt op ieders tong: zij is meer waard dan ze bost. (Van onze speciale verslaggever) EEN vijfde deel van Nederland ligt beneden de zeespiegel. Wanneer er geen dijken waren, zou meer dan veertig procent van ons land onder water staan. Er moet een IJ-meer blijven bestaan, wanneer Zuider- en Westerpolder eenmaal uit het IJselmeer verrezen zijn, teneinde te voorkomen, dat Amsterdam zal weg zakken. Als de palen, waarop de hoofdstad gebouwd is, de kans krijgen nit te drogen, zullen ze in minder dan geen tijd weggerot zijn. Het IJmeer zal er voor zorgen, dat de juffers onder water blijven. (Van onze speciale verslaggever) Tranen zijn wonderlijke dingen. Woensdagavond stroomden zij rijkelijk op Schiphol, omdat een aantal speed wayrijders niet arriveerde en gister middag werd hier en daar een traan weggepinkt omdat een charmante stem via de loudspeaker meedeelde dat de PH-TEL met de speedwayrenners aan boord, om 14.15 uur op Schiphol zou landen. Inderdaad «tapten op de aange geven tijd de Nederlandse motorrijders uit de Jan van Galen. Welgemoed en bruingebrand onderwierpen zij zich eerst aan een langdurig douaneonder zoek (het Zuidafrikaanse pond staat hoog genoteerd) alvorens de algemene zoenpartü voor de douaneloods oen aanvang kon nemen. Vergeten waren de uren van vergeefs wachten op SOhiphol en vergeten was ook de span ning waarin de familieleden in Neder land verkeerden, terwijl de renners, ki lometers ver, hun spectaculaire en soms riskante sport beoefenden. Stuk voor stuk waren de renners uiterst voldaan over deze langdurige tocht naar en door Zuid-Afrika. „Een prachtig land met een schitterend[kli maat" vertelde Henk Steman enthou siast. maar voegde er ogenblikkelijk aan toe: „Ik ben toch Wij dat het ge beurd is". |Gebukt onder een paar koffers kwam als laatste uit de loods onze Noordhol landse crack Tinus Metselaar, de man waarover de Zuidafrika'anse sportjour nalisten vele woorden van lof hebben gezwaaid. Ook hij ontkwam niet aan de hartelijke ontvangst, maar Tinus zou ook niet anders hebben gewild, want zijn verloofde en moeder waren daar om hem het eerste te begroeten. Nadat de eerste storm van enthousias me wat was geluwd, kregen wij even gelegenheid om met de glunder lachen de Limmenaar te praten. „Hoe hebben jullie het gemaakt Tinus?" „De eerste tijd niet al te best. maal later ging het veel beter hoewel som mige van de jongens veel met pech te kampen hadden, vooral Henk Damman". „Zijn er nog ernstige valpartijen ge weest?" „Och dat viel best mee. alleen loopt Bisschops op het ogenblik met zijn hand in het gips en bij de laatste wedstrijd heb ik mijn schouder bij een valpartij ietwat geblesseerd. Twee wedstrijden per week. Het is inderdaad allemaal best mee gevallen. want de renners namen min stens aan twee wedstrijden per week deel en dan is een geblesseerde hand en schouder en die schouder nog maar in geringe mate zeker niet veel. „Hoe beviel het rijden daar in Zuid- Afrika?" „Het was ideaal. Je kon je zo uitste kend op een wedstrijd •ourberetOMi Zorgen waren er niet en concentratie is voor speedway een van de belangrijk ste factoren. Bovendien had ik het met mijn kosthuis buitengewoon goed ge troffen, beter dan de andere jongens „Was de concurrentie van de Zuid afrikaanse renners groot?" „In het begin wel, maar na een paar wedstrijden, toen onze motoren beter aan de veranderde omstandigheden wa ren aangepast, liep dat wel los. Alleen die Henry Long (een Engelse crack die eveneens op uitnodiging in Zuid- Afrika vertoefde) was een kei. Daar van heb ik heel wat kunnen leren". Motor op stal? Terwijl wij met Tinus Metselaar stonden te praten, wierp zijn verloofde boze blikken in onze richting. Kenne lijk waren die niet voor Tinus bedoeld en daarom vuurden wij snel onze laat ste vraag af: „Zullen de Nederlandse motorsportliefhebbers Metselaar dit jaar ook weer op de baan zien?" Even zweefden de ogen van de kleine man in de richting van de tafel waar aan zijn toekomstige betere helft zat. „Ik heb het idee van wel, maar ik ben bang dat daar nog wel een hartig woordje over gesproken moet worden Het valt niet mee om van zo'n motor af te blijven maar op het ogenblik zal ik mij daarover geen kopzorg maken. Als de motor niet op stal wordt ^e- zet gaat Metselaar hoogst waarschijn lijk dit jaar weer naar Zuid-Afrika. Hij kreeg reeds met Henk Steman en Jon ker een uitnodiging om terug te komen. Wel een bewijs dus dat men daar in dat andere werelddeel de rijcapaciteiten en sportiviteit van Metse'aar even hoog aanslaat als dat hier in Nederland het mvoi £)EZE en andere bijzonderheden over ons eigen grondgebied, mogen toch stellig bekend zijn aan de gemiddelde Nederlander. We hoeven er niet aan te twijfelen, dat ze tot dit moment heel wat mensen ontgaan zijn. En daarom is het goed, dat er in het Am sterdamse Waaggebouw aan de Nieu- ke Markt een tentoonstelling is inge richt, waar dit soort wetenswaardig heden op aantrekkelijke wijze onder de aandacht gebracht worden. De ten toonstelling heet Zuiderzee" wordt land", en houdt zich dus in hoofdzaak bezig met wat I/ïderland in dit ge bied aan waarlijks groots verricht. Het Genootschap „Flevo" richtte de ex positie in en ondervond daarbij een grote steun van Rijkswaterstaat en de directies van Zuiderzeewerken en Noord-Oost polder. Er wordt een gro te maquette van de inpoldering ge- exposeerd, die zo natuurgetrouw is, dat zelfs eb- en vloedstroom in bewe ging komen. Deze manquette op zich zelf is de moeite waard van het geëx poseerde kennis te nemen. Zeker on derwijsinstellingen mogen deze gele genheid niet laten voorbij gaan. Gerechtvaardigde trots AAROM toch deze warme aanbe veling? Wel, omdat het ons voor komt, dat het de gewone man nog te veel ontgaan is van hoeveel betekenis werken als Wieringermeer, Noord- Oostpolder, Afsluitdijk en nu dan weer sinds 1950 de werken aan de d(jk om de Oostpolder, eigenlijk zijn. Beseffen we wel, dat hier in ónze tijd dezelfde tijd dus, waarover we zo graag kankeren, dat er geen aardig' heid aan is, en dat alles wat gedaan wordt van zo'n kleurloze middelma tigheid is reeds meer dan zestig duizend hectaren ongelooflijk vrucht baar land aan deze zee ontrukt zijn. In een tijdsverloop van slechts enke le tientallen, jaren, waarin we nog een oorlog te doorstaan kregen, die zijn weerga niet had. Weet u, wat het wil zeggen, dat een IJselmeerpolder gewonnen is? Weet u, wat ervoor no dig is, om een polder als de Noord- Oostpolder van ongeveer vijftig dui- eend hectare cultuurrijp te maken? De tentoonstelling vertelt het ons. Daarvoor zijn nodig 55 km dj 40.000 km greppel, 1800 km sloten, 96 km kanalen, 500 km waterleiding, 40 millioen man-uren ontginning 36.000 km draineerbuizen 236 km tochten, 488 km wegen, 486 km electrische leiding, drie gemalen tot een vermogen van 4400 m3 water per minuut, 20 open bare gebouwen, tien dorpen en een stad, 600 middenstandsbod rij ven, 35 kerken, 25 bruggen, 82 ha industrie terrein, 40 scholen, 10.000 woningen, 196? agrarische bedrijven. Hulde aan Lely gTELT u zich eens even voor, hoe veel energe hiervoor vereist is, hoeveel organisatietalent, hoeveel in zicht, hoeveel durf. Het is om er stil van te worden. Stil te worden en dan even terug te denken aan de man, die het eerst het denkbeeld van deze gi gantische landwinning, die alle knap pe inpolderingswerk van voorgeslach ten met lengten zou slaan, vorm wist tet gaven. Aan m. Q. Lely. die tater in dit milieu uiteraard alle hulde krijgt, die zijn nagedachtenis verdient. Nog is zijn totale denkbeeld niet ver wezenlijkt. Nog „slechts" 70.000 ha land werd gewonnen. Ongeveer een derde deel van wat men zich voorstelt in de komende tientallen jaren aan de zee te onttrekken. Gestaag gaat het werk verder, om het ons allen mogelijk te doen blijven op dit smalle stukske grond, dat Nederland heet, te kunnen blijven leven. Het minste dat dan toch zeker van ons verwacht mag worden, is dat we belangstelling hebben voor wat hier ge beurt. Belangstelling, dat wil zeggen, dat we tenminste weten, dat in de Noord-Oostpolder dorpen zullen verrij zen die namen zullen dragen als Em- meleroord, Rutten, Creil, Espel, Tolle- beek, Nagele, Ens, Kraggenburg, Mark nesse, Luttelgeest en Bant Minister opende. MINISTER van Verkeer en Waterstaat, de Heer H. H; Wemmers, heeft gis ter de officiële opening verricht. Het was het eerste officiële optreden van deze bewindsman naar buiten. In een inleidend woord heeft mr. K. Jansma, voorzitter van het Genootschap „Flevo", twee denkbeelden geopperd om de na gedachtenis van ir. C. Lely te eren. Het eerste was in het centrum van het nieuw gewonnen land een stad naar hem te vernoemen. Het tweede, in die stad op 29 September 1954, de dag dat het honderd jaar geleden zal zijn, dat Lely te Amsterdam werd geboren, een standbeeld te onthullen van deze grote Nederlander. De heer Jansma meende, dat met dit eerbetoon geen der andere ingenieurs, wier eminente kracht in dienst stond van de Zuiderzeewerken, tekort gedaan zou zijn. Mogen beide denkbeelden weerklank vinden in de hoofden en harten van regering en volk, die over het algemeen zo wars zijn van uiterlijk vertoon en bewieroking. Alom wordt gesproken over goederen- schaarste. Textiel zal dus ook zuiniger moeten worden gebruikt. Dit kan be langrijke gevolgen hebben voor d« mode. Ook het huishoudgeld zal zuiniger dan ooit moeten worden besteed. Daar om wordt er tegenwoordig in zovele ge zinnen Niemeijer's Paarsmerk - Koffie gedronken, want de huisvrouwen schen ken daarmede de krachtigste koffie en sparen bovendien zonder enige kosten voor het prachtige „Safira"-tafelbestek. Pronkstukken, die zij met plezier zullen gebruiken. En als zij ook Niemeijer's geurige Gala-thee of Princess-thee schenken, gaat het sparen dubbel snel, want ook hierop bevinden zich waardepunten voor „Safira". U kunt dus dubbel genieten! Om te beginnen drinkt U de beste Koffie en Thee, waarvan elke teug een genot is en later hebt U de vreugde van een keurig met „Safira"-bestek gedekte tafel. Vraagt U ook even per briefkaart aan Niemeijer-Groningen de geïllustreerd* geschenken-catalogus? (Advertentie, Ing. Med.) De minister van Justitie heeft bij de Tweede Kamer ingediend een wets ontwerp, strekkende tot verhoging van de boete-maxima in het derde boek van het Wetboek van Strafrecht. De minis ter is n.1. van mening, dat de relatieve waardevermindering van het geld tot uiting dient te komen in de geldboeten, omdat anders de waarde van de geld straffen daardoor ook sou worden muder d.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5