Wordt U. L. O. door Algemene Middelbare School met ondergang bedreigd? 1 r Naarden krakeelt over zeven Perzische tapijten in het raadhuis Het „hondenleven' van een milliardair Ongemotiveerde ongerustheid Moeilijk probleem De excentrieke Alberto Dodero de „tsaar van de Cöte d' Azur Regering beraamt onderwijsvernieuwing ALS er één vorm van onderwijs in Nederland is, die de wetgever veel hoofdbrekens kost, omdat het moeilijk is daarvoor de juiste organisatie te vinden, dan is het het voortgezette onderwijs na de lagere school voor zover dat niet een a geronde H.BS-, Lyceum- of gymnasiumopleiding is, of het nijverheidsonderwijs betreft. Met name de regeling van het voortgezet gewoon lager onderwijs en van het uitgebreid lager onderwijs - dit laatste vroeger M.U L.O. genoemd - zit vol haken en ogen. Het is ons bekend, dat men op het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen op het ogenblik werkt aan een nieuwe organisatie van ons gehele onder wijs die zich wel aanpast aan de bestaande toestand, doch - mocht zij worden ingevoerd - verschillende veranderingen zal brengen. In de kringen van het U L.O. heeft dat tot enige ongerustheid aan leiding gegeven, omdat men daarvan een bedreiging vreest van de school voor uitgebreid lager onderwijs. Naar wij vernemen onge motiveerd. Volkswagen werd door tank gewalst Holle Bolle Gijs van de Amerikaanse luchtvaart Verkwisting of wijs beleid? Felle protesten Heinkel vestigt zich in Zuid-Afrika Nog niets geleerd Emigratie-problemen DR. J. H. C. CARSTENS OVERLEDEN Eerste Kamer aanvaardt Wet Bescherming Staatsgeheim Vriend van Peron Bende bezet twee kampongs Duitse arbeiders wensen loonsverhoging DONDERDAG 5 APRIL 1951 UOE staan de zaken op het ogenblik? In 1948 werd onder minister Gie ten de Lager-onderwüswet 1920 gewij zigd. De nieuwe bepalingen hielden in de afschaffing tot 1 Januari 1950 van het achtste leerjaar en een regeling van het voortgezet gewoon lager on derwas kortweg v.g.l.o. geheten dat is het onderwijs na het zesde leer jaar van de lagere school. In het be gin van 1950 nam het parlement een wetsontwerp van minister Rutten aan, waarbij bepaald werd. dat er een zes jarige school voor gewoon lager on derwijs zou bestaan en daarnaast een tweejarige school voor v.gJ.o. In stre ken met weinig kinderen, waar de stichting van een school voor v.gJ.o. bij gebrek aan leerlingen niet moge lijk zon zijn, zouden een zevende en achtste leerjaar aan de lagere school de aparte school voor v.g.l.o. kunnen vervangen. £EN bezwaar tegen het ontbreken van een zeven en achtste leerjaar aan een gewone lagere school vloeit voort uit de Leerplichtwet. De ouders kunnen namelijk aanvoeren, dat bin nen de vier kilometer van hun woon plaats niet een onderwijsinstelling van hun richting aanwezig is en op die grond weigeren hun kinderen naar een afzonderlijke v. g. 1. o.-school te sturen. De practijk heeft bewezen, dat uit een oogpunt van beginsel niet vaak geweigerd wordt een kind het onder wijs in een zevende en achtste leerjaar na de lagere school te laten volgen. Wanneer een leerling namelijk reeds zes jaar op de lagere school geweest is, kan moeilijk aangenomen worden, dat bij het zevende leerjaar plotseling principiële bezwaren bij de ouders rij zen. Als bezwaren gemaakt werden, dan vloeiden deze bijna steeds voort uit de verlenging van de leerplicht. Verscheidene ouders vinden het na zes Jaar welletjes en zij zouden bezwaar gemaakt hebben tegen elke voortzet ting van het onderwijs voor hun kin deren, onverschillig op welke onder wijsinstelling en onverschillig het principiële karakter daarvan. In alle delen van het land heeft het verschijn sel, dat ouders hun kinderen na zes jaar van school halen, zogenaamd om dat binnen de vier kilometer geen school van hun richting aanwezig is, zich voorgedaan, zo vernamen wij uit best» bron. Van overheidsweg» was daar niets tegen te doen. De enige oplossing was de kinderen op de gewone lagere school te laten en daarvan een achtja rige school te maken. Als ouders dan bezwaar maken tegen ^het volgen van het onderwijs in een zevende en een achtste leerjaar heeft de inspecteur van het lager onderwijs toetsingsrecht. Moeh blijken, dat de weigering der ouders op onvoldoende gronden be rust, dan kan de kantonrechter hen dwingen hun kind toch naar de desbe treffende school te sturen. Verzet tegen V.G L.O. T)E opzet van minister Rutten was derhalve, overal achtjarige scholen te maken. Bij de behandeling van het wetsonttwerp rees hiertegen verzet, vooral van de kant van de heer Van Sleen van de P. v. d. A., die de kin deren na de zes jaar van de lagere school so veel mogelijk onderwijs wil de doen volgen op een aparte school voor v.gl.o. De minister maakte aan de heer Van Sleen en aan enkele an dere Kamerleden, die er precies zo over dachten als de socialistische Woordvoerder, duidelijk, dat dan nog •heer moeilijkheden zouden rijzen. Na oen korte onderbreking van de mon delinge behandeling van het wetsont werp werd een oplossing gevonden, in deze sin, dat in de wet de zesjarige ge wone lagere school werd vastgelegd In de overgangsbepalingen werd op genomen, dat er tot een nader te be palen datum achtjarige scholen zou den zijn, doch dat het onderwijs onder sekere omstandigheden tot zes jaar beperkt kon worden. Met de scholen v.g.l.o. bleef het sukkelen. Ook in •950 vonden zij nog niet hun verwe zenlijking Onbevredigende toestand £EN bevredigende toestand werd niet verkregen. De meisjes kunnen na zsgde leerjaar van de lagere school wij hebben hier voornamelijk oog bet platteland naar een huis- "hhdschoolj de jongen» ne hert door lopen van de zevende klasse naar eeri landbouwschool. De ambachtsscholen bleven echter leeg. Verscheidene jon gens volgden het onderwijs in het ze vende en achtste leerjaar. De minister bedacht daarop iets nieuws. Hij kwam met het denkbeeld aan de ambachts school een voorbereidende klas te stichten waar voortgezet lager onder wijs gegeven zou worden. Hij vond in de Tweede Kamer, behalve uit Chris- telijk-historische kring, evenwel geen toestemming. Merkwaardig vond de Eerste Kamer dit denkbeeld ideaal. In d» Tweede Kamer kwam men met het bezwaar, dat het kind zijn bestemming op ts jeugdige leeftijd moet kiezen en| g WÊM dat het karakter van de ambachts- zich getoond o.a. dr. Elzinga, inspeo school meestal neutraal is, zodat de kinderen van confessionele ouders terecht zouden komen op een school, die door hen niet gewenst wordt. De Tweede Kamer nam een inge wikkelde motie van de R.K.-heer Pe ters aan. waarin aan de minister ge vraagd werd een plan te maken van onderwijsvoorzieningen voor het ze vende en achtste leerjaar. Het was geen gemakkelijke opdracht, doch op het departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen is men aan de arbeid getogen en stelde men een rapport samen, waarin een globale re geling werd ontworpen voor het on derwijs van de kleuterleeftijd tot aan de universiteit. Dit rapport berust thans bij de Onderwijs Raad voor ad vies. Alg. Middelbare school? JN dit rapport is ook de levensperiode in ogenschouw genomen, die op het ogenblik door de u.l.o.-jaren om vat wordt. Tegen het u.l.o. zijn name lijk in de latere jaren nog al eens be zwaren geopperd, vooral omdat bij dit onderwijs verscheidene leerlingen te recht blijken te komen, dit niet in staat zijn het met vrucht te volgen. Van verscheidene kanten is aange drongen op de stichting van een school, zoals Thorbecke vroeger met de H.B.S. bedoeld heeft, een maat- schappijschool. Het onderwijs op de H.B.S. is in be langrijke mata voorbereidend hoger onderwijs geworden. Daarom zijn wei stemmen opgegaan er een zesjarige school van te maken en daarnaast een Ischool in het leven te roepen, zoals Thorbecke zich die heeft gedacht, een school dus. die meer gericht is op de maatschappij. Voorstanders van een dergelijke onderwijsinstelling hebben teur van het middelbaar onderwijs, de vroegere minister van O. K. en W. dr. Bolkenstein. de Maatschappij voor Handel en Nijverheid en de Fundatie „Werkelijk Dienen", waarvan oud-mi nister Neher de voorzitter is. Laatst genoemde fundatie heeft zich duide lijk uitgesproken voor de stichting van een algemene Middelbare School (A M.S.) i Nog geen rust JNTUSSEN mag men niet blind zijn voor de practische bezwaren, die aan de A.M.S. verbonden zijn. Het is op het ogenblik uiterst moeilijk zo niet onmogelijk voor de grote mid dengroep van leerlingen uit te maken, waar zij het best naar toe kunnen gaan. En heeft het wel zin nog een school tussen de lagere school en de H.B.S. te schuiven? Bovendien sou de u.l.o.-school nodig blijven voor een be paalde categorie van leerlingen, doch zij zon bloedarm dreigen te worden. In de kringen van het onderwijs en bij de regeringen kampt men thans nog met dit probleem. Door een rap port van de Fundatie „Werkelijk Die nen" is de kwestie weer acuut gewor den. De ui.o.-mensen zijn van dit rapport geschrokken. Men blijkt daar bevreesd te zijn, dat er een aanslag op hun onderwijs gepleegd zal worden. De moeilijkheid is thans, hoe te ko men tot een A.M.S. zonder de u.1.0.- scholen te schaden. De beste toestand zou zijn. dat de H.B.S. en de gymnasia hun zwakke leerlingen afstoten naar de A.M.S. en dat de u.l.o.-scholen hun beste leerlingen ervoor bestemmen. Hoe het zij, het u.l.o. is stellig niet ten ondergang gedoemd en er zal nog wel heel wat water naar de zee vloeien, voordat bij het Nederlandse onderwijs de rust bereikt Is, die het zo nodig heeft. Deze ravage was het gevolg van de grote snelheid, waarmee een Votfcs- wagentje uit West-Berlijn een onoverzichtelijke bocht nam en meteen door een Amerikaanse tank, die bijna de gehele wegbreedte nodig had, gewalst" Werd. De chauffeuse, een 24-jarige secretaresse, werd op slag gedood, terwijl haar mede-passagier, een Amerikaans soldaat, gwaar ge wond naar een hospitaal overgebracht moest worden. (Van onze speciale verslaggever), eensgezindheid van de kleine rustige bevolking van het pittoreske stadje Naarden is de laatste dagen ruw verstoord. De oorzaak is niet de politieke tweespalt, die de gehele wereld in spanning houdt, maar een besluit, dat de vroede vaderen van de stad onlangs genomen hebben. Op voorstel van burge meester en wethouders besloot do gemeenteraad voor het uit de zeventiende eeuw daterende raadhuis vijf Perzische tapijten aan te schaffen. Nu ligt er dan in de Raadszaal, in de grote burgerzaal, ln de hall, in de wethouders kamer en in de kamer van de burgemeester een zacht kleed, waarvan dei kleuren een genot zjjn om te zien. De aanschaffing ervan maakte de stads kas 10.600.lichter. landelijke en plaatselijke organisaties gehouden. Naardens stadhuis, dat onlangs in overleg met Monumentenzorg geheel gerestaureerd werd, moet dus ook aali de binnenzijde goed ingericht zijn. „We kunnen in de mooie zalen toch geen cocos-matjes leggen", aldus de burge meester. „Over een jaartje zijn de men sen al deze herrie vergeten en dan zijn ze blij, dat hun stadhuis ingericht is, zoals het behoort". Gedeputeerde Staten zullen echter moeten beslissen en tot zolang wordt er binnen de groene wallen van Naar den in de kroegjes en in de huiskamer fel gedebatteerd. yóór het besluit genomen werd zijn er in de raad harde noten gekraakt. Het Tweede Kamerlid Evert Vermeer pro testeerde fel tegen deze uitgave in een tijd, dat de regering met klem aan dringt op bezuiniging en op een uiter ste beperking van alle uitgaven voor niet bitter noodzakelijke zaken. De me ningen in de raad waren sterk ver deeld. Beurtelings werd het voorstel verkwisting of verstandig beleid ge noemd maar ten slotte werd het voor stel van B. en W. met één stem meer derheid aangenomen. De bevolking van Naarden trok zich deze kwestie zet: aan en op het ogen blik zijn er twee elkaar fel met de mond bestrijdende partijen vóór en tegen de Perzische tapijten in het raad huis. Ook de Gedeputeerde Staten van de Provinciale Staten van Noord-Hol land houden zich er mee bezig. Wan neer zij tot de conclusie komen, dat de koop van de kleden verkwisting is, dan wordt het raadsbesluit vernietigd en zullen de gezagsdragers en de vroede vaderen van de oude veste op goedko pere kleden in het stadhuis moeten lo pen. Goede investering. DURGEMEESTER Visser, die wij naar zijn mening over de „tapijten affaire" vroegen, zei ons dat de koop van de kleden een goede investering is. Hjj was desnoods bereid, wanneer de Gedeputeerde Staten het raadsbesluit vernietigden de kleden zelf te nemen. Vorig jaar bezochten personen van 21 naties Naarden en het oude stadhuis. Bovendien werden in de grote burger zaal steeds meer bijeenkomsten van ütin maximum lauvng van 38 ton kan door de Globemaster C 124, het 4-motorige reuzen vrachtvlieg tuig der Amerikaanse luchtmacht, vervoerd worden. Het toestel kan ook omgevormd worden tot „dub beldekker" en biedt dan plaats aan 222 soldaten met volledige uit rusting. Een auto staat op het punt de romp van de Globemaster, die doet denken aan de openge sperde muil van een voorwereld lijk monster, binnen te rijden. De Zuidafrikaanse Merc. Acceptance Mij. is met de Duitse vliegtuigbouwer prof. E. Heinkel overeengekomen een Heinkelfabriek te vestigen in Trans vaal, waar verschillende Heinkelpro- ducten vervaardigd zullen worden. Men wil beginnen met de fabricage van auto's, de Veritas, waarvoor de aan schaffingsprijs minder dan f 4000 zal bedragen, verder spinmachines, trac tors, een scooter en verscheidene an dere motoren en machines. Verschei dene Duitse deskundigen en 100 Duitse vaklieden zullen naar de Unie gaan om het Afrikaanse personeel in te werken. Zes en twintig joden zijn gister avond te Salzburg gewond, van wie tien ernstig, toen zü voor eenWoscoop protesteerden tegen de laatste f- van Veit Harlan. de regisseur van Jud Stiss. De politie, die anti-semiti- cChe opmerkingen maakte joeg de de monstranten met gummistokken voor zich uit in de richting van een dui zendkoppige menigte, die klaai ston om de joden, meest vrouwen, roeeen en met «tenen te gooien 7IJN twee zoons waren hem niet meer genoeg elk jaar nodigde hij een dozijn knappe jonge meisjes en evenveel jonge mannen uit, die op zijn kosten in een luxe hotel hun vacant ie mochten doorbrengen en hem „Papa" moesten noemen. „Ik wil wel eens zien", placht hij te zeggen, „hoe zij zich door dit hondenleven van een mil liardair heenslaan". Dodere verloste zijn „kinderen" van alle pecuniaire zorgen en zorgde voor hun ver- Verschenen is bij Martinus Nijhoff in Den Haag de eerste publicatie van de werkgroep betreffende de proble men der Europese emigratie. Zij is ge schreven door dr. Hilde Wander en ge titeld „The importance of emigration for the solution of population problem» in Western Europe". De werkgroep wordt in ons land vertegenwoordigd door dr. G. Beijer Pauwenlaan 17, Den Haag. Professor P. J. Bonman van de Gro ningse Universiteit heeft voor deze uitgave een voorwoord geschreven. Te Utrecht overleed op 68-jarige leeftijd dr. J. H. G. Carstens, die ver maardheid verwierf als pionier op het gebied van de preventieve zorg voor moeder en kind. Hij werd destijds door Koningin Wilhelmina benoemd tot arte van Prinses Juliana en behandelde la ter ook de kinderen van Koningin Juliana. ir (Van onze correspondent in Frankrijk). £EN bizarre, half belachelijke, half aandoenlijke persoonlijkheid ie met de Argentijnse milliardair Alberto Dodero heengegaan, over wie aan de azuurblauwe kust van Nice en omgeving met haar stampubliek van niet meer in deze tijd passende genotzoekers nog lang zal worden gesproken. Dorado heeft een sprookjesachtige loopbaan achter zich, waaraan ook Gene raal Perón geen onbelangrijk aandeel heeft gehad, al heeft de Argentijnse strooiing. Niemand van zijn" gaston vroeg hem «ooit om geld, doch wel om raad in liefdesaangelegenheden. Want de gastvrijheid van de „Tsaar van de Cöte d'Azur" bleef niet zonder gevol gen: sinds zijn eerste reis naar Frank rijk heeft deze gril van Dorero 50 hu welijken opgeleverd „Excentriek" ging het bij de gezelli ge feesten toe; op de 25ste verjaardag dictator zijn beschermeling ten slotte weer het meeste afgenomen van wat hij hem met grootmoedig gebaar en uit dankbaarheid had gegeven omdat hij als enige In de society van Buenos Aires de mooie presidentsvrouw Evita Perón bij het begin van haar carrière in zijn huis als gast ontving. hij was ook nog op andere gebieden werkzaam, richtte een luchtvaart maatschappij op, bouwde hotels, zie kenhuizen, bioscopen en vacantiekam- pen.Hoe rijk hij werkelijk wat, ie De Eerste Kamer heeft zich Woens dagmiddag zonder hoofdelijke stem ming accoord verklaard met het wets ontwerp „Nadere voorzieningen tot bescherming van gegevens, waarvan de geheimhouding door het belang van de staat wordt geboden". De communisten waren tegen. De heer F. Wibaut is geïnstalleerd als lid van de Kamer. Hij volgt de heer mr. dr. G. J. van Heuven Goedhart (Arb.) op. rtODERO was de zoon van een Ita- liaanse immigrant uit Uruguay, vanwaar Alberto naar Buenoe Aires verhuisde, om zijn eerste vrachtschip op crediet te kopen en reder te wor den. Na de eerste wereldoorlog speel de hij het klaar om met een van 10 millioen dollar uit het overge bleven oorlogsmateriaal der Ver enig- men nooit te weten gekomen; in ieder van zijn nicht consumeerden de gasten geval heeft hij toegegeven, dat hi) ln voor reusachtige bedragen aan caviaar de oorlog alleen met zijn schepen een champagne. Zijn grillen kostten crediet v^nst van 850 millioen gulden had maakt hem, naar beweerd werd, 20 millioen francs per week, wat verklaarbaar lijkt, als men weet, dat hij iedere avond met een millioen op zak aan de CA AO o bégill van zijn loopbaan was OVUIJU urn ccn ummwi uy MA aan uc de Staten 148 Amerikaanse schepen te Peron dankbaar genoeg om Dodero speeltafels ging zitten. Hij hield ervan kopen, die hij reeds enkele dagen la- alle regeringsopdrachten toe te spelen; de eenvoudige man te spelen: zo nr-i hij verleende hem ook credieten, op- maakte hij gebruik van taxi's om zijn dat hij nog meer schepen kon kopen af te ter met geweldige winst doorverkocht Van de opbrengst kocht hij aandelen in de Mihanowitsch-Lijn, die zich in moeilijkheden bevond; 15 jaar later wa» bti enig eigenaar van de lijn en maakte van haar de Compagnia Ar- gentina de Navigacion Dodero. In 1948 bezat deze maatschappij 383 schepen met een totaal van 400.000 ton. Ze zorgde over andere voor tussen Buenos Aires en en vervoerde maandelijks 150.000 per sonen tussen deze beide steden. Dode re wes met dit succes niet tevreden; en nog meer hotels bouwen. Hij be noemde hem ook tot lid van de Econo mische Raad. In 1949 was daarom heel Argentinië verrast, toen men hoorde, dat het vermogen van Dodero tegen chaufeurs niet te noodzaken zijn Rolls Royce te besturen. In Eden Roe, het beroemde milliardai re-zwembad, or ganiseerde hij eens een „Romeinse or gie". Een verslaggever en een foto graaf slaagden er in zich door een list een schadevergoeding van 26 millioen toegang te verschaffen. Maar Dodero pesos genationaliseerd was. Alleen de de dienst hotels mocht hij behouden. Dodere Montevideo trok zich zwijgend terug en vestigde zich aan de Rivièra, waar hij sindsdien door zijn grillen ven zich deed spre ken. ontdekte de misleiding en liet de twee ongenode gasten met al hun kleren in het zwembassin gooien. Dit kostte hem een hoop geld en bezorgde hem een behoorlijk pak slaag, waarover hij ■ich overigens noodt beklaagd beeft Uit Bandung wordt vernomen, dat een bende van ongeveer 200 man twee kampongs in de dessa Tjililin „bezet ten". Deze dessa ligt in hetzelfde ge bied bij de weg Bandung-Djakarta, waar reeds eerder incidenten gemeld werden. Bendeleden deelen mede, dat zij het hele district van Tjililin wilden bezetten. De autoriteiten zeiden, dat het hier waarschijnlijk dezelfde bende betreft, die Vrijdag een aanval op Tji- randjang deed. Maatregelen worden ge troffen tot evacuatie van de bevolking. Steeds meer Westduitse vakbonden eisen loonsverhogingen om de stijgen de kosten van levensonderhoud bij te houden. Sommige bonden dreigen met staking als hun eisen niet worden ia- gewilligd. Maandag hebben tweeduizend ar beiders ln twee grote meelfabrieken in Zweibrücken (Rijnland) een waar schuwingsstaking van twee uier ge houden. Dit is de eerste staking in 4e- M industrie In dit gebied.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 7