X Tegen pijnen I J Stad en Omgeving Schilders mee het zeegat uit Morgen wordt gecollecteerd ten bate van SIMAVI „Zonnekind" schiep een blijmoedige sfeer in Casino „Zeemacht" organiseerde geslaagde Marine-zwemontmoetingen „The five Sullivanswerkten mee aan „Debo"-contactavond Predikbeurten Mooie Operette-avond van „Ons Genoegen' Burgemeester Rehorst werd beschermheer Feestavond voor de Bond van gemeente-ambtenaren Betrouwbaarheidsrit van de Auto- en Motorclub ZO DE OUDEN DRONKEN, DRINKEN DE JONGEN ORANJEBOOM Het gebeurde in Nieuwediep Tentoonstelling „Schilders ter zee" IN HET KORT Militaire invasie van onschuldig karakter Officiële ontvangst voor Vietnamese spelers Voordrachten in het museum Meer dan honderd inschrijvingen Nieuw leven geblazen in de zwemafdeling Leniging van medische nood in de tropen Programma van schetsen, zang en muziek Vier jongedames in charmant repertoire Julianadorp KORTE BERICHTEN Tussen Haaks en Kuit je Urk "WITTE URUS" Breezand Dingen uit de practijk van een pluimveehouder VRIJDAG 6 APRIL 1951 Met toenemende waardering hebben wij gisteravond in Casino de opvoering van de operette „Zonnekind" door de jeugdoperettevereniging „Ons Genoegen" gevolgd. Het was een waar feest, al die kinderen in actie te zien en de toe wijding waar te nemen, waarmede elk zijn (meestal trouwens haar!) aandeel in het geheel vervulde. Het meest verheugend was, dat alle moeite en zorg werd. besteed aan een operette met een waardevolle paedagogische inslag. Spelender wijs leefden de kinderen een avond lang in een sprookjesachtige wereld, waarin voor de volwassen toeschouwers zoveel elementen uit het grote-mensenleven waren te herkennen. Hoeveel grote mensen zijn er niet als Zonnekind, en worden door de verlok kende dwaallichtjes der kobolden ge trokken naar het verkeerde? Gelukkig dat Zonnekind, wanneer dan de stem der kaboutertjes nog net op tijd de weg terug wijst, en de duisternis weer plaats rorakt voor zonneschijn. Dan dansen de elfjes en brengen geluk in het leven van Zonnekind, die blij mag toezien wanneer de kleine elfjes worden inge wijd in de geheimen van het leven. Zulk een sprookje speelt zich in werkelijk heid af in ieder mensenhart, alleen is het verloop der geschiedenis niet altijd gelijk. Er zijn ook mensenkinderen, wie het anders vergaat dan Zonnekind. Maar het is goed wanneer daaraan op een avond voor kinderen niet wordt ge dacht. Het is voor hen genoeg, die kobolden met hun lokkende lampjes te zien en te ervaren dat het gevaarlijke wezens te zijn. En het moet voor kin deren een onbeschrijflijk" -eugde zijn, de jonge elfjes schitt' -> gouden vleugels te zien krijgen t verstrekt ln hun ontvankelijke har.en het ver langen naar goedheid en schoonheid, naar menselijk geluk. Zo heeft de heer A. Krijgsman iets er toe bijgedragen, dat deze kinderen, als zij groot zullen zijn, het leven wat breder en dieper, rijker en voller gaan zien. Dat verdient temeer waardering, omdat deze bijdrage op zoveer verdien stelijke wijze werd gegeven. Want de opvoering van ..Zonnekind" heeft een ieder in de goedbezette Casinozaal. hetzij jong of oud een bijzonder grote vreug de bereid. Onder de regie van de heer C He-es verliep alles naar wens. en de voortreffelijke pianobegeleiding door mevr. C. MoréeDol was een betrouw bare ondersteuning van alle soli en koorpartijen. Te zamen met de heer Raatgers. die op de viool speelde, heeft zij een belangrijk aandeel in de opvoe ring gehad. De voornaamste solo-partijtjes wer den alleraardigst gezongen door Annie R einderman (Zonnekind) en Annie Halma (de E'fenkoningin). De grime was door de heer Polman keurig ver zorgd, en de costumering (vooral in het vierde bedrijf) was uitstekend Een bal letklasje van de heer Siebeling, wiens belangeloze medewerking spotaan werd verleend, verwierf een welverdiend ap plaus voor de dans in het vierde bedrijf Een eregast. Aan het slot stonden alle jeugdige artisten op het toneel verzameld, met Zonnekind en de Elfenkoningin in hun midden Bijzonder originel was de wijze, waarop een eregast uit de mensenwe reld in sprrokiesland werd geïnviteerd Burgemeester mr G. D. Rehorst werd door een drietal elfjes begeleid van de zaal naar het podium, waar hem bij monde van de Elfenkoningin het be schermheerschap van ,.Ons Genoegen?" werd aangeboden. Terwijl de burgemeester de bijbe horende oorkonde bewonderde, zongen de kinderen hem met pianobegeleiding van de heer Krijgsman het „Vlaggelied1 toe. Dat alles inspireerde de burge- mester tot een toespraak, die meer in hield dan waardering. Zijn eerste daad als beschermheer was een korte, hel dere nabeschouwing op het gebodene. Mochten er volwassenen in de zaal zijn geweest, die in de opvoering van „Zonnekind" tot deze epiloog weinig meer hadden gezien dan een alleszins geslaagde uitbeelding van een onder houdend sprookje, zij zullen door de woorden van de heer Rehorst zijn be paald bij de diepere zin van dit een voudige kinderverhaal. Zonder enige overdrijving kan wor den gezegd, dat „Ons Genoegen" met de opvoering van „Zonnekind" een mooie en waardevolle avond heeft ge schonken aan jong en oud. De heer Krijgsman en zijn medewerkers ver dienen daarvoor een welgemeende hul de. De onderafdeling Den Helder van de Nederlandse bond van gemeente ambtenaren houdt Zaterdag haar jaar lijkse feestavond in „Formosa". Op het programma staat de eerste opvoe ring van de nieuwste revue „Ambte naren-rariteiten", waaraan medewer king wordt verleend door het cabaret gezelschap van de afdeling en het Helderse Ambtenarenorkest onder leiding van de heer L. F. van Loo Jr. De avond zal tevens worden bezocht door leden en afgevaardigden van an dere bij het Ambtenarencentrum aan gesloten en te Den Helder gevestigde organisaties. Bij genoemd centrum zijn thans reeds bijna duizend Helderse ambtenaren aangesloten. Naar wij vernemen, zal eerstdaags een plaatse lijk actie-comité worden geïnstal leerd. De aufo- en motorclub „Den Hel der en Omstreken" houdt Zondag haar eerste betrouwbaarheidsrit in dit seizoen. Men heeft een parcours van ongeveer tachtig kilometer over goede v/egen uitgestippeld. De deelnemers (zowel leden als niet-leden) starten s middags om twee uur op het Ha venplein. Voort de start wordt nog gelegenheid tot inschrijven gegeven. Gelukkige wisselwerking lussen Marine en kunstenaars (Van onze speciale verslaggever) In 1949 kreeg de Nederlandse Marine een uitnodiging om schilderwerk te exposeren op de jaarlijkse Salon de la Marine in Parijs. Ieder jaar organiseert de Franse Marine deze tentoonstelling, en ieder jaar wordt een andere be vriende natie uitgenodigd enig werk in te zenden, dat representatief geacht moet worden voor het land als zeevarende natie. De Nederlandse Marine heeft zich in aansluiting op het verzoek gericht tot de Federatie van Hollandse Kunst schilders. Uit de ledenkring kwamen toen vier en dertig schilderstukken te voorschijn. De jury, die dit werk te beoordelen kreeg, zat een beetje met de handen in het haar. De kwaliteit van het werk was te zwak, om daarmee naar bet buitenland te gaan. Slechts zeven werken konden de toets der critiek door staan. Het was een te gering aantal, om het representatief te achten voor ons land. Met museumstukken van oude meesters is de inzending dus aangevuld. aan boord. De resultaten zijn werkelijk verrassend geweest. Er zijn contacten uit gegroeid, die nog steeds onderhou den worden. Er zijn schilders geweest, die van de hele bemanning een portret je tekenden voor moeder de vrouw, anderen voor wie honorair een offi ciersrang gecreëerd werd in het Dienst vak Kunstzaken, en voor wie dus prompt een voorgeschreven uniform geprojecteerd werd en een conduite staat werd aangelegd met de kans op rapportjes. De gesprekken in de lounge-room de huiskamer aan boord zijn vele geweest en van zeer diepgaande aard. Het waren gesprekken, die gemeenlijk niet gevoerd worden aan boord van oorlogsbodems, omdat de mensen aan boord nu eenmaal anders gericht zijn dan kunstenaars. De geaardheid van elk der uitverko renen in 1950 komt tot uiting in het werk. Van de een is het naturalistisch, van de andere abstract. Er zijn zeege zichten, portretschilderingen en land schapsstudies. De een werd getroffen door de bedrijvigheid aan boord, de ander door de schilderachtigheid van havenplaatsen, die men aandeed. Een rijke collectie indrukken is aldus uitge- penseeld. Mogen veleen dit onder zo bijzondere omstandigheden gegroeide werk gaan bekijken. Het brengt de Ma rine en de zee nader tot ons. En de schilders. Een gelukkige wisselwerking dus. Op de Spoorgracht kwam een stadgenoot te vallen, toen een hemd tegen het voorwiel van zijn fiets op sprong. De man bleef liggen en klaag de over pijn in zijn linkerbeen. Hij werd naar zijn woning vervoerd. Bij de politie werd aangifte ge daan, dat van een pakhuis een zinken afvoerpijp was gestolen. Later kwam vast te staan, dat een paar jongens van tien en elf jaar zich aan deze diefstal hadden schuldig gemaakt. Zij verkochten de pijp aan een opkoper Van het daarvoor ontvangen gein kochten zij een zaklantaarn en wat snoep. De politie nam één en ander in beslag en maakte proces-verbaal op. Van een bakkerij aan de Herzog- strsa ••'-rd een ruit ingegooid. Op 4 April kwam men de politie vertellen, dat na 31 Maart van een bouwwerk aan de Jan Verfailleweg een tiental nieuwe schuurdeuren was gestolen. Op de hoek Zuidstraat/Nieuw Brugstraat let'e een wielrijdster nie' op het van rechts komende verkeet Daardoor kwam zij in botsing met eer motor. De twintigjarige wielrijdstei bleef op straat liggen. Zij klaagde ovet pijn in haar rug en werd in „Park zich"' opgenomen. Later werd zij oaa haar woning overgebracht. Haar rij wiel werd ernstig beschadigd. Een iongen reed met zijn autopen tegen een wielrijdster aan, waardoor de vrouw een lelijke buiteling maak te De schade werd onderling ge regeld. Dit voorval heeft tot iets anders ge leid. Namelijk in 1950 tot een uitnodi ging aan een achttal schilders om met de Koninklijke Marine mee op reis te gaan. Men verwachtte, dat zulks ertoe zou leiden, dat de belangstelling voor het zeeschilderen als genre zou worden vergroot. Het zou de geestelijke band tussen de zee en ons volk weer versterken. Voor de kunstenaars zelf betekende het, dat ze hun horizon weer eens wat konden verruimen, hun geest weer eens konden verfrissen, nieuwe inspiratie zouden opdoen, en wat al niet meer. Acht gelukkigen. In overleg met de Federatie van Ned. Kunstenaars werden de acht gelukkigen gekozen .Het waren Cees Bolding, de geboren Wormerveerder, die thans te Scheveningen woont, Flip Hamers uit Kortenhoef, J. Meine Jansen uit Doorn, A .van de Pol uit Utrecht, W. Kals- hoven uit Heiloo, Hendrik van Botten- burg uit Amsterdam, de Helderse Jan Dijker en A. R. Mauve uit Blaricum. Uit de onderscheidene reizen, waarbij de kunstenaars volledige vrijheid van handelen gelaten werd, zijn 133 werk stukken gegroeid. Drie en zeventig schilderijen en tekeningen van deze on getwijfeld grote collectie worden van af vandaag geëxposeerd in het Stede lijk Museum te Amsterdam. Het is een collectie, die de moeite van een bezoek stellig waard is. Na Amsterdam zal het werk ook nog geëxposeerd worden in Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Den Helder. Het contact tussen bemannin gen der schepèn en kunstenaars is uitermate prettig geweest, zodat het ex periment dit jaar en volgende jaren herhaald zal worden. In 1952 zal de ten toonstelling in verschillende plaatsen in het Oosten en Noorden van het land worden gehouden. De bedoeling van deze tentoonstellingen is, bet werk zo veel mogelijk te verkopen. De Konink lijke Marine, die wel de reiskosten ge heel voor haar rekening nam, heeft geen fondsen, waaruit het kunstwerk kan worden aangekocht. Prettige verstandhouding De prettige verstandhouding tussen kunstenaars en bemanning is iets, waar voor de autoriteiten nogal huiverig ge weest waren. Kunstenaars staan ervoor bekend, dat ze noga) individualistisch zijn ingesteld. De Marine daarentegen is een gesloten gemeenschap, waar niet veel bokkesprongen worden toegelaten De prijzen van de verloting, die door de buurtvereniging „Oud-Tuin dorp" werd gehouden, zijn gevallen op de nummers 250, 389. 441. 442, 460 166. 495, 651. 711, 736. 746, 789, 949 996 '065, 1128 en 1299. Zij kunnen worder i'eeh«a'rt aan hp» adres leliestraat 18 Voor de H-S.V. „De Lyceïst" werd op Vrijdagavond 13 April in Ca sino een opvoering gegeven van he' toneelstuk „Het mysterie Prissons". In de Tivoli-bioscoop wordt van heden- t.m. Maandagavond de Olm Vrouwengevangenis" vertoond, met Eleanor Parker in de hoofdrol; in de Witte bioscoop draalt op dezelfde avonden „Als mijn vrouw dat wist' met o.a. Linda Darnell en Paul Douglas. Een negentig tal militaire vracht wagens reed gisteravond vrij onver wacht het vredige Nieuwediep binnen Aanvankelijk meenden vele stadgeno ten dat de Belgen, die hier enkele maanden oefeningen zullen houden, waren gekomen. Maar het bleek, dat de trucks geheel leeg waren, op de be stuurders na die gisteren voor herha lingsoefeningen moesten opkomen. De wagens kwamen uit Soesterberg. De militairen (van wie er vele nog in burger rondliepen) zullen vanavond waarschijnlijk weer vertrekken. Zü brachten de nacht door in fort „Dirks Admiraal". En vandaar gaat de reis naar Stroe op de Veluwe. De intocht in Den Helder had. dank zij het optreden van de politie, een zeer ordelijk verloop. De Anemonen- straat, en alle straten die daarop uit lopen, waren voor het doorgaande ver keer afgesloten. De lange rijen wagens kwamen in de Anemonenstraat tot stil stand. De militairen werden later naar hun nachtverblijven geleid. Naar wij gisteren vernamen, zal de Vietnamese tafeltennissers; die in „Formosa" tegen Nederland spelen, Dinsdagmiddag om vier uur op het gemeentehuis door burgemeester Re horst een officiële ontvangst worden bereid. Op de wedstrijdavond zal de Vietna- mezen door de Helderse tafeltennis verenigingen een aandenken worden aangeboden. De wedstrijden beginnen Dinsdagavond om half achk In het Museum aan de Eerste Vroon straat worden Zaterdag en Zondag weer enkele lezingen gehouden door drs. I. Kristensen, bioloog van het Zoölogisch Station alhier. Hij spreekt over het onderwerp „Het aarzelen van de natuur in een treuzelend voorjaar en wel op Zaterdagavond van zeven tot acht uur voor kinderen en van acht tot negen uur voor volwassenen en op Zondagmiddag van drie tot vier uur voor kinderen en van vier tot vijf uur voor volwassenen. De voordrach ten worden met lichtbeelden ge ïllustreerd. FAILLISSEMENT! In staat van faillissement is verklaard Kornelis Meyer, schilder te Den Helder Rechter-eommissaris in dit faillissement is mr. R. W. J. C. van de Wall-Bake en cu rator mr. J. Mulder. Het was een hele onderneming voor het bestuur van de sportvereniging „Ze*. macht", om zwemwedstrijden te organiseren voor het in Den Helder gestation. neerde Marinepersoneel. Zoals men wellicht weet, bestond in Den Helder reed» een afdeling zwemmen van deze vereniging, doch voornamelijk door overplaat sing verdween langzamerhand de kern. 40 meter schoolslag B-klasse: 1. Ott®. Ié 31.8 sec., 2. Frangenheim 32.— aee 3 Tok 32.8 sec., 4. Voebel 33.— ggT 40 meter rugslag A-klasse: 1. Bijkerk 24.9 sec., 2 Tjebbes 26.sec. 40 meter rugslag B-ktasse: 1. Vergroe, sen 34.1 sec., 2. Hulshof 35.8 sec. 3x40 meter wisselslag est.: 1. Zwaard vis 1.18.5, .2. Tromp 1.22. 4x40 meter vrije slag est.: 1. Zwaard- vis 1.34.1, 2. Tromp II 1.36.8. 40 meter vrije slag B-klasse: 1. Smits 26 sec., 2. Crott 26.7 sec., 3. Vergroe- sen 26.7 sec. 40 meter vrije slag A-klasse: 1, Bt). kerk 22.2 sec., 2. Tjebbes 22.3 sec., j, de Jonge 22,6 sec. Bordjesdniken: 1. v. d. Loo, 2. Ver- steegh, 3. Groeneveld, 4 Barendsen, 5. Rietveld. Onderwaterzwemmen: 1. Tjebbes, t v. d. Bos, 3. Bijkerk, 4. v. d. Loo, 5. ds Ruiter. Schoonspringen: 1. Versteegh, X. Su- darsomo, 3. v. d. Loo. Het beestuur heeft dit er niet bij laten zitten en organiseerde Donderdagavond in het zwembad op de Rijkswerf wed strijden die alle stil gekoesterde ver wachtingen te boven gingen. Niet al leen wat het publiek betrof (het bad was geheel met belangstellenden ge vuld en verscheidene autoriteiten ga ven van hun belangstelling blijk), doch ook de deelnemers hebben zich van hun beste zijde laten zien. Hoe wel men aanvankelijk voornemens was de wedstrijden af gelasten, i.v.m. het geringe aantal inschrijvingen, liepen deze Donderdagavond op tot ver over de honderd. De jury had de handen vol en zag toch kans om het gehele programma in een zeer vlot tempo af te werken. Aan enthousias me ontbrak het niet en vooral de nummers onder water zwemmen en bordduiken vielen in de smaak. De nog jeugdige Baven, een zoon van de zweminstructeur, zag zich een gewel dig applaus en als prijs een meccano doos toebedeeld, toen hij kans zag om een bijna tweemaal langere tegen stander te verslaan Bij de heren waren de nummers in twee afdelingen gesplitst, n.L voor geroutineerden en voor nieuwelingen. De deelneemsters swommen allen te gen elkaar. De avond werd geopend door kolo nel D. Kommer, die het initiatief van de sportvereniging Zeemacht prees. Hij reikte na afloop de prijzen uit, die uit mooie en nuttige gebruiksvoor werpen bestonden. De uitslagen waren: DAMES: 40 meter schoolslag: 1 Coté 36.4 sec., 2. Kamp 37.1 sec. 40 meter vrije slag: 1. Kamp 30,1 sec., 2. de Jonge 33.8 sec. 40 meter rugslag: 1 Coté 39.2 sec., 2. Kamp 41.sec. Onderwaterzwemmen: 1 Coté 12 sec. Bordjesduiken: 1. Coté. HEREN: 40 meter schoolslag A-klasse: 1. de Jonge 26,9 sec., 2. Heek 27.2 sec., 3. v. d. Loo 29.1 sec. Het plaatselijke SIMAVI-comité deelt ons mede, dat morgen hier ter stede een collecte ten bate van deze vereniging wordt gehouden. Op de ingezetenen wordt een dringend beroep gedaan om aan deze inzameling zoveel mogelijk medewer king te verlenen, opdat een behoorlijke opbrengst wordt verkregen. Zij helpen dan de vereniging SIMAVI bij de vervulling van haar mooie taak. n.1. medische hulpverlening aan de bewoners der tropenlanden. In de laatste jaren is in staatkundig opzicht veel in Indonesië veran derd, maar één ding is gelijk gebleven: de medische nood en de ontzettende menselijke misère in die gebieden SIMAVI zet haar werk met onvermin derde kracht voort, omdat dat dringend noodzakelijk is. En dan vragen in deze tijd meer dan ooit Suriname en Nieuw- Guinea onze belangstelling. Deze grote landen moeten bewoonbaar worden ge In „Formosa" heeft Debo, de personeelsvereniging van drukkerij De Boer, gisteren een feestelijke contactavond gehouden, die een bijzonder gezellig ver loop had. Verscheidene dames en heren hadden zich ingespannen voor een vro lijk programma, dat in hoofdzaak bestond uit schetsen. Hoewel men moest roeien met de riemen die men had, gelukte een en ander wonderwel. Een enkele maal had iemand met plankenkoorts te kampen, doch het leed was spoedig geleden wanneer bleek dat niemand daaraan eigenlijk aanstoot nam. kaar ingespeeld waren deze twee even wel niet. Daarvoor was de tijd om te repeteren blijkbaar te kort geweest, Na de schets „Mijnheer ziet dubbel' met de heer B. Wieringa, volgde tot besluit de pantominne „Eindelijk alleen" Daarin gelukte het Teun de Boer op onnavolgbare wijze een aantal mede minnaars kwijt te raken. En tussen de bedrijven door werd dan gedanst. Wij zeiden het al, de mu ziek was van „The five Sullivans", een amateur-bandje van scholieren, dat een goede „toekomst" tegemoet gaat. Naast Hans Linschoten (accordeon) zagen wij Jan Schouten (piano), Wolter Weide- ma (gitaar en viool), Bertus van Schaik (drum) en Wim Simonse (gitaar en zang) De avond werd met een kort woord geopend door de voorzitter van „Debo", de heer D. J. Luyendijk. Onmiddellijk daarop weerklonk pittige dansmuziek die werd verzorgd dor het orkest „The five Sullivans", onder leiding van Hans Linschoten. Dit orkestje heeft de De- bo'ers in eik geval een onvergetelijke dansavond bereid. Toen daarna ook het programma van eigen krachten in sloeg, was de avond volledig geslaagd Als eersten verschenen vier charmante jongedames op de planken. Drie ervan zongen populaire melodietjes (Gretha Dreef, Bets Stins en Ria Swart), waar bij zij aan de vleugel werden begeleid door Gre de Klerk. Aanvankelijk was het optreden wat houterig, maai van lieverlede ging het beter. Met de schetsjes „Een kwestie van tact" en „De nachtwacht" oogstten de mede- spelenden een dankbaar applaus. De grootste grappenmakers waren onge twijfeld de heren G. van Balen Blan ken en B. van der Beek. Ria Swart was in de eerste schets de echte, le lijke typiste. Wat kunstzinniger was het optreden van mej. De Klerk (vleugel) en de heer D. Abbenes (viool), Volledig op el- maakt, en dat wel in de allereerste plaats door een intensieve bestrijding van de vele tropische ziekten. Tien duizenden mensen in die gebieden lij den aan de gevreesde ziekte, de Fram- boesia. Zij kunnen worden geholpen, wanneer de artsen daar de beschikking hebben over het kostbare Neosalvarsar. Zeer grote bedragen zijn en worden door SIMAVI voor de verstrekking van dit uiterst belangrijke geneesmiddel besteed. Dat werk kan voortgang vin den, wanneer het gehele volk zich ver antwoordelijk voelt. Door SIMAVI te steunen verircht men een daad van naastenliefde en barmhartigheid jegens de lijdende mensheid. Morgen kan men op eenvoudige wijze een steentje bij dragen door een speldje te kopen. Een dringend beroep wordt voorts gedaan op degenen, die gelegenheid hebben om als collectant medewerking te verlenen. Zij kunnen morgenochtend na negen uur ten Raadhuize een col lectebus in ontvangst nemen. De bridgeclub „Julianadorp" heeft haar laatste onderlinge wedstrijd in dit seizoen gehouden. De uitslag was als volgt: 1. C. Arpeau C. Heyblok 48VI, p.: 2. D. J. de Graaf— C. Bregman Pzn 45 p.; 3. L. van Veg- ten—P. van Rijn 421/2 p.; 4. L. Tigche- laarA. de Boorder 391/2 P„' 5. A. Bregman—A. Bos 331/» p.; 6. A. Doorn— mevr. Doorn 81 p. Hedenavond om acht uur houdt de vereniging van leerlingen van de Lagere Landbouwschool een feestavond in café „Prins Hendrik". Met medewer king van enige dames zal een toneel stuk worden opgevoerd De openbare vergadering van de P v. d. A„ die uitgesteld was wegens verhindering van het tweede kamer lid de heer J. H. Scheps, zal nu wor den gehouden op Donderdagavond 12 April in café „Prins Hendrik", met de. zelfde spreker. Hr. Ms. „Kortenaer" is gistermor gen naar Rotterdam vertrokken. Ook Hr. Ms „Ceram" verliet gis termorgen de haven van Den Helder. Het opnemingsvaartuig „Zeefak kel" heeft de Werf weer opgezocht. Hr .Ms. „R.S. 7" is in de haven teruggekeerd. Het is morgen hoog water om 8.25 en 20.30 uur en laag water om 2.45 en 14.45 uur. De temperatuur van het zee water was 5,9 graden Celsius. URKER KOOR VOOH DE ..ADIO Dinsdag 10 April zal in het kader van een radio-uitzending lussen Nalukov in Denemar ken en Kampen, ook het Urker Chr. Mannen koor „Halleluja", onder leiding van de heer F Bode Jr„ dat vorige zomer ene toumooi naar Nakskov maakte, enige nummers voor de microfoon zingen. De radio-uitzending ge. sshiedt vanuit de Gehoorzaal te Kampen. VISSEEUJBER1CHT URK. 5 April 1951. Door acht vaartui gen werd aangevoerd: 124 pond fuikaal 1,27—1,52 per pond en 114 bakken nest, 3,50 per bak van 37'/» kg. POEDERS..*CACHETS -TABLETTEN Op haar, bij de heer Bossen gehouden, ledenvergadering had de pluimveehoudersver- enïging „Anna Paulowna", de heer Glastn uit Alkmaar, op bezoek. De heer Vergaay kon ongeveer de helft vaa het aantal leden welkom heten. Allereerst gaf d© heer P. van Genderen een financieel over zicht, waaruit bleek, dat er f 37,14 in kas was. Vervolgens kwam de subsidie-verlening op landhokken ter sprake. De ervaringen, hiermee opgedaan, zijn zeer gunstig. Als de kuikens zeven a acht weken oud zijn, kunnen ze ver. der tot aan de leg hierin worden onderge bracht. Op de hokken, die ongeveer f 125,- kosten, wordt 40 a 50 pet. subsidie verleend. Om hiervoor in aanmerking te komen mag men niet meer dan 10 h.a. land bezitten en moet men een „kuikenbon" voor minsten? 200 kuikens hebben ontvangen. Aanvragen moeten vóór 1 Mei zijn ingediend. De periodiek-aftredende bestuursleden, de heren P. Vergaay, P. van Genderen en A. Lan gereis werden herkozen. In zijn lezing over; „Dingen uit de prak* tijk", welke de heer Glastra hierna hield» bepaalde hij zich in hoofdzaak tot het opfok ken der kuikens. Het is wenselijk, dat men gezonde kuikens ontvangt, zei s: reker, doch het opfokken is nog belangrijker en dit bepaalt vooral of men gezonde, productieve deren krijgt Een van de grootste fouten wordt pemaakt door 's nachts meer en overdag minder warmte te geven, Het moet juist anders om. 's nachts als de kuikens bij elkaar kruipen, is het gauw warm genoeg. Overdag keren ze zo nu en dan* als ze koud worden, naar de warmte-bron terrg. Is deze onvoldoende, dan ontstaan dik wijls darmstoornissen en raken de dieren suel in verval. Verschillende soorten kunstmoedeis werden besproken en nadat de heer Glastra nog ver scheidene vragen had beantwoord, dankte dn voorzitter hem voor zijn interessante causerie. De heer Vergaaij deelde nog mede, dat over het bestellen van entstof via de verend ging en over een te houden excursie nog nadere mededelingen zullen volgen. DEN HELDER: Ned. Herv. gem., Nieuwe kerk Weststraat, 10.80 uur ds. De Hoest; Palmstraat 10 uur ds. Borg- hardt 19 uur de heer Wanders Hui»* duinen 10 uur (inplaats van zeven uur) ds. Sepmeijer. Geref. kerk, Bethelkerk, 9 uur ds. Hartkamp, 10.45 uur ds. Hartkamp, 17 uur ds. Ham ming; Rehobothkerk 10 uur ds. Ham ming, 17 uur ds. Hartkamp. Geref. gem., Janzendwarsstraat, 10 en 16 uur leesdienst. Chr. Geref. kerk, Steen- gracht, 10 en 17 uur ds. v. d. Zaal van Ulrum. Oud Geref. kerk, Hoog- sti-aat, 10 en 17 uur leesdienst; Woens dag 19.30 uur ds. Voogd. Geret kerk (art.31), Weststraat, 8.45 en 17 uur d». F. Tollenaar. Lutherse kerk, We zenstraat, 10.30 uur dr. J. A. Stellwag- Doopsgez. gem., Kerkgracht, 10.30 uur ds. J. J. J van Sluüs; Dinsdag 10 April geen gemeente-avond. bap tisten gem., Spoorstraat, 12 uur Zon dagsschool, 16 uur ds. C. van Wiefl Dinsdag 20 uur vrouwenvereniging- Oud Kath. kerk, Middenweg, W uur heilige mis, pastöor Wijker. Evan gelisatie Vijzelstraat, 10 en 19-30 u evangelist I. Kuiper, 12 en 14-SO u Zondagsschool; Woensdag 20 uur belkring; Donderdag 19.30 uur vr° wenkrans; Zaterdag 20 uur openluc samenkomst (Visbuurt), 21 uur stond. Leger des Heils. Spoorgracm Zaterdag 19.15 uur bidstond; straatzang; Zondag 10 uur helllgl.nR45 dienst. 1.15 uur Zondagsschool. "ut nnenl'icht.camenVomst in de Sp straat, 20 uur verlossingssamenkom»» Maandag 14.15 uur vrouwenbond. JULIANADORP: Ned. Herv. ur ds. Rasch. Geref. kerk, 10 'eesdienst, 14.15 uur ds. Hamming Bethel", 10 en 19.30 ur same,„°ultf 15 uur Zondagsschool; Dinsdag meisjeskrans; Woensdag 19:30 uur stond. CALLANTSOOG: Ned. Herv. 10 uur ds. H. J. Trommel.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2