Vraagstukken, voortvloeiende uit de Woonruimtewet Nachtelijk avontuur op de Seine Auriol bezocht de V. N. Ontwerp Kinderbijslag Kleine Zelfstandigen oogst critiek Merkwaardig proces om een schrijffout en vo! van smaak. Voorjaarsvergadering contact-orgaan Noordholland te Bussum Woningnood neemt nog toe Die knagende Bheumatische pijnen in al Uw leden moet ge in de oorzaak aantasten Vrijlating geëist van een gearresteerde dienstbode Luchtlanding in Korea De reep voor echte chocolade- liefhebbers. Met de politiebooi op zoek naar drenkelingen „Schriele aalmoes" zegt de heer Stapelkamp Verhoging uitkeringen niet mogelijk De RVD is een kostbaar apparaat Aioomfieis VRIJDAG 6 APRIL 1051 jfadai op T December j.L de najaars bijeenkomst was gehouden van de Commissie Noord-Holland inzake het ir#0nr«imtevraagstuk, bij welk orgaan nractisch alle gemeenten in Noord- jjolland zijn aangesloten, vond giste- je druk bezochte voorjaarsvergade- plaats te Bussum. De afgevaardig- waaronder ook de vertegenwoor- jjg-ers der provincies Gelderland, prente en Overijsel, werden verwel- komd door de heer A. W. H. de Kok, wethouder voor Volkshuisvesting der «meente Bussum. De heer P. v. d. Broek, chef van het Bureau Huisvesting te Vlaardingen sprak over het onderwerp „Drie jaren Woonruimtewet 1947". Spreker be toogde, dat in Noord- en Zuid-Holland je woningnood ondanks alles is toe genomen. In de praktijk zien wij, dat woningwetwoningen meer dan voor been worden verhuurd aan hen, die vroeger een ander genre woning zou den hebben betrokken. Zij die vóór 1 October 1947 onrecht matig woongelegenheid in gebruik na- men, worden dit geacht te hebben ge daan na het van kracht worden der wet. Wanneer iemand reeds lange tijd «onder vergunning in een woning verblijft, dient soepelheid te worden be tracht. Het opmaken van proces-ver baal kan preventief werken zonder dat men en masse hier toe moet over gaan. Vrijwilligheid moet de basis blij ven voor doelmatige verdeling der woongelegenheid Huisvesting gerepatrieerde!! Vrijwel alle gemeenten gaven gevolg aan de wens van de regering om hu wende gerepatrieerde gedemobiliseer de militairen in te schakelen bij de toewijzing. De gedemobiliseerde dient «ijn aanvrage binnen één jaar na zijn demobilisatie in te dienen onder over legging van een bewijs van onder trouw. De medische Indicatie dient te geschieden door de GGD. Urgentie dient voor te gaan bij prioriteit. Niet genoeg kan de nadruk er op worden gelegd, dat er een taak bestaat bij de huisvesting van zieken en zwakken. In negentig procent gelukt het met de eigenaar tot een accoord te komen Slechts bij abrupte weigering dient vordering te worden overwogen Is de wens van de eigenaar de richtlijnen in acht genomen redelijk en «ijn «andidaat aanvaardbaar, dan dient een gccoord te volgen. ,Wanneer er bij bejaarden generlei medische indicatie bestaat, kan men een groot huis niet uitsluitend in ge bruik laten bij een echtpaar, terwijl soveel anderen zonder woongelegen heid zitten. In de praktijk is mogelijk gebleken bejaarde echtparen uit een grote naar een kleinere woning te ver plaatsen. Zorg diént te worden besteed aan dc gerepatrieerde en aan de nog actief dienende militairen van het vroegere KNIL. al dienen hier de algemene richtlijnen in het oog te worden ge houden. Gerepatrieerden dienen niet ;n een afzonderlijk blok te worden ge huisvest doch zo spoedig mogelijk 'n de andere bevolking op te gaan. zulks echter met uitzondering van de Am bonezen. Btj de huisvesting van hen. die nog in pensions of woonoorden verblijven, zegde de regering een pre mie van 25 procent van het toegewe zen bouwvolume toe. In geval van verschil van mening bij de huisvesting van politieke delin quenten, dient dit bij de minister van Binnenlandse Zaken aanhangig te wor den gemaakt. Spr. wees op de groep van «ijveren, die oud van jaren van een welver diende rust zouden willen genieten, derhalve hun zaakje zouden willen overdoen en vervolgens andere woon ruimte zouden willen betrekken, ook al konden zij geen woningruil tot stand brengen. Voor dit probleem be pleitte de inleider aandacht en de mentie. Het Rijk bedingt voor zich tien pro sent van de door de gemeente te stich ten woningen. Bij de toewijzing dien' dan rekening te worden gehouden met de belangen van de ambtenaren, die oog op grote afstand van de werkge- meente wonen. Wanneer een klein (ezin in aanmerking zou komen vooi een grote voorkeurswoning, dient een vervangingsobject beschikbaar te wor den gesteld en de grote woning aan een groot gezin te worden toegewezen. Industriewoningen. Landelijk gezien is de grote ge meenschap gebaat bij het stichten van eg- .^ndustriewoningen". Huisvesting *an leiding gevende personen spee't Hierbij een belangrijke rol. Een tel- outzaak is als regel onzuiver bloed. Begin daarom een Kruscheo-kuut. Wonderlijk - die •aasporende werking dei zes minerale zouten, dn Kruschen bevat en die de bloedzuiverende tbganen dag na dag op toeren houden en daarmede hun natuurlijke krachtige werking ttven. Als lever, nieren en ingewanden weei °P volle toeren hun functies verrichten, kun •en onzuiverheden in het bloed zich oiet meer Vastzetten en daarmee is dan de oorzaak van pijnen in de kiem gesmoord. ni daarom Kruschr i Regelmatig! Eo eerder hoe beter (Advertentie, lott- ttedj kens terugkerende vraag is of de woon- danwel de werkgemeente met huisvesting behoort te helpen. De wet spreekt niet over laatstgenoemde. Het is niet redelijk een gezin af te schui ven met de dooddoener, dat het zich maar tot de werkgemeente moet wen den. Onderzocht dient te worden op welke wijze een gezin door opschui ving of ruil is te helpen. Wat het eigendomsrecht betreft, dit impliceert nog geen recht van be woning. Wij hebben nog wel eens te maken met ledig komende woningen, die de eigenaar zelf zou willen be trekken, Als de eigenaar woonge- legenheidbehoevend is en de grootte van zijn gezin zulks gebiedt, is er geen bezwaar hem een woonvergunning te verstrekken. Overigens dient het ge meentebestuur de richtlijnen in acht te nemen en alle belangen tegen elkaar af te wegen. Ten slotte besprak spr. nog cte Huur wet 1950. f Na de pauze werden diverse vragen beantwoord. Mr. F. Zeiler (Bergen) vroeg te wil len nagaan of in het Oosten en Zuiden van het land wel voldoende gerepa trieerden waren gehuisvest. Voorts wilde hij woningruil zoveel mogeSjk inwilligen. Naar aanleiding van een vraag van de heer Teitsma (Heiloo) zeide de in leider, dat men met verkoop van een woning feitelijk niets te maken heeft en het vrij gekomen perceel bestemd moet worden voor een urgent geval. Anders dient tot vordering te worden overgegaan. De heer 3. Spaans (Alkmaar) vroeg naar de bereikte resultaten van de Stichting rnterlocate Woningruilcsm- trale. Deze bleek in de eerste drie maanden van dit jaar 129 woningne ten tot stand te hebben gebracht. Na een dankwoord van de voorzit ter bezochten de afgevaardigden de gebouwen van de AVBO te Hilversum. In Amsterdam is een dezer dagen een dienstbode gearresteerd eo opge sloten, teneinde een straf te onder gaan, die haar aanvankelijk voor waardelijk was opgelegd. Zjj was op 27 Januari 1947 veroordeeld tot een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. Zij maakte zich in haar proeftijd aan geen enkel strafbaar feit schuldig, doch onttrok zich door verhuizing naar Beigië in 1948 aan het toezicht, waarop executie van de voorwaarde lijke straf werd geiast. In het proces verbaal werd echter abusievelijk ver meld, dat het een omzetting van een vonnis van 27 Maart 1947 betrof. De officier van justitie van de Am sterdamse rechtbank is thans wegens wederrechtelijke vrijheidsberoving in kort geding gedagvaard. De advocaat van de dienstbode eiste haar vrijla ting, aangezien haar nimmer een von nis is opgelegd op de in het proces verbaal vermelde datum van 27 Maart 1947. Bovendien achtte htj de omzet ting van de straf op zeer losse gron den geschied. De officier van justitie verweerde zich met op te merken dat de dienstbode van woonplaats Is ver anderd zonder overleg met de toe zichthouder, zodat zij een der voor waarden, haar opgelegd, heeft overtre den. Ten aanzien van de gewraakte datum zei spr., dat hei hier een tik fout betrof, die in het extractvonnie was rechtgezet. Ook de griffier was gedagvaard. Ui) had n.L het procesverbaal mei de foutieve datum geschreven, maar later een extractvonnis met de juiste datum opgesteld. De raadsman van de dienst bode vorderde van hem, dat hij een extractvonnis zou opmaken, waarvan de gegeven# gelijkluidend waren aan die van de oorspronkelijke acte van de zitting, waarin de uitvoering van het vonnis werd gelast. De griffier weigerde zulks. Een veld vol reuzenpaddenstoelen lijkt dit heuvelterrein m Korea tijdens een massale landing van het 187ste regiment Luchtlandings troepen van het Amerikaanse leger. Met de parachutes Worden gelijktijdig uitrustingsstukken neergelaten. De Franse president, Vincent Auriol, heeft Woensdag een bezoek gebracht aan de VN en een banket aangeboden aan de voorzitters van de Assemblée en de Veiligheidsraad en de leiders der delegaties. Auriol zei in een toespraak, dat de VN de hoop der mensheid ble ven. Hij werd beantwoord door de voorzitter van de Assemblée, de Pers Entezam en de voorzitter van de Vei ligheidsraad, de Nederlander Von Bal- luseck. Deze roemde Frankrijks bij drage tot het streven naar vrijheid en betrok met name de Franse gedele geerde Jean Chauvel in zijn hulde. Tevoren had Trygve Lie, de secre taris-generaal van de VN, aan Auriol een lunch aangeboden. Hier waren de vertegenwoordigers van de Sowjet- groep, hoewel uitgenodigd, niet ver schenen. President Auriol heeft zich Donder dag naar Ottawa begeven, waar hij vijf dagen zal blijven als gast van de Canadese regering. Hij heeft in het Frans een rede gehouden in een ver enigde vergadering van Lagerhuis en Senaat van Canada. Daarin verklaar de hij o.m., dat Frankrijk ter wille van de eenheid van Europa bereid is. zijn vijandschap met Duitsland te be graven. (Van onze correspondent te Parijs) TN een millioenenstad als Parijs springt gemiddeld bijna iedere dag een wanhopig mens in de Seine, om in dat groene, traag stromende water te vluchten voor een ondraaglijk gewor den leed. Om deze ongelukkigen tegen zichzelf te beschermen heeft de Franse politie een goed georganiseerde dienst Hij herhaalde, dat net zo lang tot wij medelijden met hem kregen. Wij von den het zielig, dat hij de volgende morgen onverrichter zake naar zijn blad zou moeten terugkeren. Daar had hij kennelijk op gewacht. Want toen kwam hij met een duister plan. Wan neer er die nacht niets gebeurde, moes ten we de zaak maar ensceneren. Of (Van onze parlementaire redacteur) HE TWEEDE KAMER aanvaardde Donderdagmiddag een wetsontwerp, inhou- dende een noodregeling voor het verlenen van kinderbijslag aan kleine zelf standigen, dat haar allerminst bevredigde en dat slechts een magere overbrug ging vormt naar de definitieve, op de verzekeringsgedachte steunende wet, die over drie jaar zal worden ingevoerd. Volgens de noodregeling gaat de kinder bijslag voor zelfstandigen in van het derde kind af. Uitgekeerd zal worden vijf en twintig cent per dag voor het derde kind beneden zestien jaar en dertig cent voor elk volgend kind beneden zestien jaar. kist komen verzette spreker zich tegen verhoging van de voorgestelde uitke ringen. Het Rijk kan niet meer missen. Bij de replieken verdedigde de heer Haken (CPN) een motie, waarin een regeling wordt gevraagd op dezelfde voet als de kinderbijslag voor loon- trekkenden, met een limiet van f 4000 inkomen per jaar. De minister ver klaarde deze onaanvaardbaar. Ook ver zette hij zich tegen het amendement- Hooij, waarin verhoging van de bijslag voor het vierde en volgende kind(eren) werd gevraagd. Dit werd ten slotte ingetrokken. De beide andere hand haafde deze afgevaardigde echter. Minister Joekes verzette zich nadruk kelijk tegen verkorting van de z.i. re delijke termijn, en had tegen de datum van 1 April j.1. administratieve bezwa ren. Hij zou trachten, de wet vóór 1 Juli in het Staatsblad te krijgen. Van daag wordt er over wet en amende menten gestemd. m.t„.hntpn die 's nachts ge vrouwen' die niet meer verder Wl1" ik niet voornu ja, hij wist niet van sne e schijnwerpers het don- len leven> omdat „hij" haar heeft ver- goed hoe hij het noemen moest, zou met reusachtige schj p g laten. Hij vertelt ook. dat ongeveer vinen spelen. Langs de kaden van de kere water afzoe p een kwart van deze zelfmoordenaars Seine had hij balken gezien, die even bootjes zlen hun wil te in ®eine sprin&t vlak bij de plek, boven het water waren aangebracht, van de wanhopigen eg dan waar zij weten, dat de bootjes van de of ik daar niet op wilde gaan liggen, redden. De ei 8 k politie gemeerd liggen, onbewust mis- liefst met mijn schoenen in het water, vrijwel nooi ieVen te sc^ien toch noS> ondanks zichzelf, re- Hij zou er dan de schijnwerper op zet. proberen een e kenend op een laatste redding. ten en hij zou de „drenkeling" van maken. De machtige stralenbundel van onze alle kanten fotograferen. Men moet Dezer dagen kwam ik een Ameri- schijnwerpers strijkt zoekend over het wat voor een collega over hebben en kaanse journalist tegen, die mij ver- water en ik moet u eerlijk bekennen, de opbrengst van deze plaatjes zou zo telde, dat hij die nacht me zo n po 1 dat ik niets liever wilde dan dat er groot zijn, dat hij me een paar nieuwe tie-bootje mee zou gaan om een toto- die nacht niets zou gebeuren. Dat die schoenen zou kunnen aanbieden, reportage over dit nuttige, maar lugu- stiUe ientenacht niet door een plons ik vond het bar vervelend, maar ik bere werk te maken. En hij haalde me verst0ord zou worden en dat we tegen heb het toch maai' gedaan. Ben in die over hem die nacht op zijn wonder- morgen naar huis zouden kunnen koude nacht uit de boot geklommen lijke Seinetocht te vergezelten. gaan zonder de inspecteur en zijn om half liggend op die balk mijn schoe- Eerlijk gezegd vond ik het bijzonder mannen aan het werk gezien te hebben, nen in het water hangend, voor dren- griezelig om mee te gaan Ik had er moest gemaakt keling te spelen. Schandalig zult u het eiaenliik spijt van de afspraak gemaakt vinden en dan ben ik het met u eens. te hebben Maar als jouranlist heb je MAAR mijn Amerikaanse collega dacht Maar stelt u zich een moment m mijn dan tegelijkertijd ook iets van een mis- daar heel anders over. Hij was die plaats. Bovendien vond ik, dat dit spel schien ongezonde belangstelling voor nacth meegegaan om plaatjes van een toch altijd nog beter was dan de even- dit nachtelijk avontuur. drenkeling te maken en daarom moest tuele werkelijkheid. •d het avond en de Ameri- er ook iets te fotograferen zijn. Hij Toen ik op mijn balk hing stelde de fcrimn-aaf en ik werden aan de zocht speurend in de grote, witte fotograaf zich op om enkele bijzonder kaanse Kuogi die bjjna iede- lichtbundel, die voor ons uit over de originele plaatjes te maken. Hij klom inspecteur voo s motor_ Seine schoot en ik kon zien dat zijn ook op de balk, bukte zich en terwijl re nacht met ee uigt Een rusti. medelijden voor zijn eventuele slacht- de schijnwerper me akelig duidelijk beten over aie niets vreemd offer het moest afleggen tegen zijnbe- verlichtte, wilde hij afdrukken. Maar ge man, die 0 mensen uit de roepsijver. Maar er gebeurde (geluk- hij had zich zo origineel opgesteld.... vond, die ai ao j do. kig) niets. De inspecteur bleef met een dat hij zijn evenwicht verloor en zelf Seine heelt genaa gekomen, eentonige stem zijn sombere verhalen in de Seine viel. Door zijn jas en zijn zijnen anderen ie het voort zetten en ondanks de heldere zware fototoestel met statief was hij Terwijl het noo j ODVaren. ver- lentenacht huiverden wij m onze zo zwaar, dat hij zijn hoofd maar met donkere, gladde „evoelige ma. jassen. d* grootste moeite boven water kon telt hij toch wei p zip(l acb- Tot mijn vriend ongeduldig werd. houden, zodat wij hem er toch nog nier over al die dia moest een serie plaatjes voor zijn heelhuids uit hebben kunnen trekken ter zo'n wanhoopssprong m de groie j rM.u 4 jx rivier verbergen. Hoeveel jonge^ men krant maken; hij kon onmogelijk met Maar daarna heeft hij niet meer over daarbij zijn en vooral hoeveel jon- lege handen op zijn redaotie komen. plaatjes maken gesproken. rvEZE BIJSKAGEN worden slechts verleend aan de kleine zelfstandi gen, die een inkomen hebben van niet meer dan f 2400,— per jaar bij drie kin keren. Voor ieder kind meer wordt deze grens met f 200,verhoogd. De uitkeringen zijn premievrij. De totale kosten, die vijftien millioen gulden be dragen, komen geheel voor rekening van 's Rijks schatkist. De wet gaat in op een nader te bepalen dag. Ver onvoldoende vonden de meeste sprekers, die er het woord over voer den, deze bijslag. De kleine zelfstan digen, die steeds het gevoel hebben, dat zij slechter behandeld worden dan de loontrekkenden, krijgen een schriele aalmoes toegeworpen, aldus liet de heer Stapelkamp (AR), zich uit. Bo vendien had deze afgevaardigde er be zwaar tegen, dat de wet aan de be trokkenen een deel van hun zelfstan digheid ontneemt en hen aan de Staat uitlevert. Als men wat voor deze men sen wil doen, dan zoeke men naar mid delen in de economische sector, zo gaf hij de minister in overweging. Daarbij dacht hij aan verlichting van lasten, belastingfaciliteiten enz. De Christelijk VTstorische heer Krol sprak van een soort armenzorg en gaf de voorkeur aan de definitieve rege ling, waarin de verzekeringsgedachte belichaamd zal worden. Drie amendementen. r\OK de heer Hooy (KVP) was niet enthousiast; met name stelde hem de hoogte van de bijslag teleur. Hij diende een drietal amendementen in en wel om het bedrag van 30 cent ce verhogen tot 34 cent, om de wet op 1 April 1951 in werking te doen tre den en om haar na twee in plaats van na drie jaar te doen vervallen. De heer Schilthuis (PvdA) drong aan op verhoging van de uitkeringen, zodra 's lands financien dit maar enigs zins toelaten. Nadat nog verschillende andere spre kers het woord hadden gevoerd heeft minister Joekes uiteengezet, waarom deze regeling zo en niet anders is op gezet. Men is uitgegaan van de stelling, dat een deel van het totale inkomen van deze bevolkingsgroep behoort ten goede te komen aan de leden dezer groep, die grote gezinnen hebben. Aan gezien de bijdagen geheel uit de schat- „Uitgave is verantwoord" zegt dr. Drees (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer liam Donderdag middag zonder hoofdelijke stemming enkele hoofdstukken van de Rijksbe groting voor 1951 aan. Bij een daarvan dat betreffende Algemene Zaken maakte de heer Weiter van de K.N.P. bezwaar tegen het uittrekken van een bedrag var. f 1.700.000.voor de Regerings Voor- lichtings Dienst. Hij vond dit, in ver houding tot de werkzaamheden van de R.V.D., een zeer hoge som. De minister-president dr. Drees gaf een rechtvaardiging van het bedrag door er de aandacht op te vestigen, dat de R.V.D. veel en nuttig werk verricht, dat niet steeds naar buiten uit blijkt. Veel doet de R.V.D. bijvoor beeld aan de propaganda voor ons land. EEN GELAAT waarvan het zelf beklag afdroop gelijk het loog langs de ketel van een zeepziederij. fietste Zeeger Smit langs. Zijn rijwiel bleef onder zijn breed-uitgebouwd bovenlichaam het langst zichtbaar. Zeeger is zielig. Hij gaat gebogen on der het bezit van een achtjarige zoon, die een teveel aan kinderliefde over Zeepers persoon uitstort. „Elk huis heb nou ienmaal ze kruis", zegt Zee ger zelfberustend, „al hew ik 'n kemplete kamelebult van 't kruis- drage!" Wat is het gevalVan een over- schepje oorlogswinst heeft Zeeger zich in 1946 een rijwiel aangeschaft, voor zien van trommelremmen, versnel lingsnaaf, chroom-velgen en een zoek licht van een lamp. Het voertuig Was onmiddellijk de trots der familie en het prijkte dan ook na gedane dag taak in de voorkamer van zijn woning. Nu bleek de liefde tot het familiebezit het sterkst te leven in Keesie, de jongste telg van het geslecht Smit. En deze liet de verering voor het rijvnel ten duidelijkste en ten stoffelijkste blijken door bfj elke gelegenheid een accessoire voor het rijwiel ter be schikking te stellen. Met Sinterklaas kreeg Zeeger zodoende een bel, die via een touwtje en een klein radertje op de voorband kan worden geplaatst en dan hevig klingelt. Uit piëteit be vestigde de vader het geschenk aan zijn fiets. Op zijn verjaardag werd hem een kilometerteller overhandigd, alsmede een stel richtingaanwijzers en een ingenieus uitgedachte sviegel. Bij de zilveren bruiloft van Zeeger en Aagt gaf Keesie een extra-schijnwer per cadeau. En Zeeger aanvaardde alles dankbaar en plaatste het op zijn fiets, die sedert lang niet meer spoor de door de vreemde gewichtsverdeling. Op het stuur kwam een soort bal- con, waarin een klokje, een asbakje en een schakelaar waren gemonteerd, welke laatste bestemd was voor het naar believen inschakelen van de lam pen. Jénmaal hew ik 'probeerd die richtingwaizers d'r-of te slope". kloeg Zeeger. „maar 't wier gelaik 'n hille haibel thuis. Ik mot altaid maar net doen. asof 'k 't puur fain vind-al die rotzooi an met fielesepee. aars kraige we trammelant met Keesie" En mop perend peuterde hij dan aan de scha kelaar. Iedereen staart hem na en de buren noemen hem „de atoomfabrizk". Zeeger zal wel een zenuwinzinking krijgen. Overmorgen is hij wéér iarig. TOM

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5