Helders Mannenkoor jubileerde als Koninklijke zangvereniging Lagere Landbouwschool hield de jaarlijkse feestavond „Achter de wolhen schijnt toch de zon" „De geheime kring" verdienstelijk opgevoerd door R K. Toneel Nieuws uit Anna Paulowna Drukbezochte receptie en gezellige avond maakten feestdag onvergetelijk Veteranen-insigne voor erelid Valkenburg Toneelspel kreeg goede opvoering Ambtenarerariteiten" vond goed onthaal Tussen Haaks en Kuifje Feestelijke contactavond speeltuin Vogelwijk H.D.C. 2 behaalde het kampioenschap Punfenrit van „D.O.K." Spel met revolvers en lijken in Casino Burgerlijke Stand Ingekomen en vertrokken personen Texel De heer C. B. Termaat bevestigd te Beverwijk Wieringen De nieuwe schoollichting Koegras ondervindt overlast van het hemelwater Burgerlijke Stand Urk De visserij in Maart .IIAANDAG 9 APRIL 1951 Bekroning van zeventig jaar zangbeoelening ^KLK EEN GROTE plaats de Koninklijke zangvereniging „Helders Mannenkoor" inneemt in bet gemeenschapsleven van cnze stad, zullen bestuur en leden met blijdschap hebben vastgesteld toen Zaterdagmiddag sovelen naar „Formosa" waren gekomen. Het waren zeker niet alleen afgevaardigden van verwante ver enigingen. die hun belangstelling voor de receptie lieten blijken. Als voorbeeld moge dienen, dat de vereniging van postduivenliefhebbers „Hollands Noordpunt" een hartelijke felicitatie-briefje had gezonden. Er waren nog meer schriftelijke en telegrafische gelukwensen binnengekomen, o m. van oud-burgemeester G. Rit meester en van een oud-accompagnatrice, mevr. Regina Karlsson uit Stavanger, die ook voor een prachtig bloemstuk (getooid met de Noorse vlag) had gezorgd. Nadat allen het Wilhelmus hadden gezongen, gaf de voorzitter van de feest commissie, de hser F. H. Boogert, het woord aan de heer J. J. Verwey, die als voorzitter van het jubilerende koor een herdenkingsrede uitsprak. Hij verwel komde eerst de talrijke aanwezigen, o.m burgemeester mr. G. D. Rehorst, de wet houders L. F. van Loo en P. J. Dies- bergen, de gemeente-secretaris mr. dr. E. van Bolhuis, de directeur der Rijks werf, kapitein ter zee t.d. S. G. Baren- dregt, de ereleden A. Valkenburg en C Heyblok, alsmede de afgevaardigden van het Koninklijk Nederlands Zangers verbond, gewest Noord-Holland. De heer Verwey vertelde, dat de „Liedertafel Helders Mannenkoor" op 4 April 1881 werd opgericht in de aard appelkelder van Frans de Haas aan de Kanaalweg. Het was een zeer beschei den begin, maar het jonge koor verover de zich spoedig een goede plaats in het culturele leven te Den Helder. Met grote dankbaarheid gewaagde de heer Verwey van hetgeen de heer A. J. Leewens van 1894 tot 1947 voor het koor heeft ge daan. Na diens afscheid op 18 Januari 1947 kwam als waardig opvolger de heer H. J. Arisz, in wie het koor een be kwam dirigent en prettig repetitor heeft gevonden. De voorzitter richtte een woord van hulde tot de secretaris, de heer E. van der Kuijl, die een zeer ge waardeerde stuenpilaar is van de ver eniging. Na herinnerd te hebben aan de vele uitvoeringen, ook voor liefdadige doel einden en bij feestelijke gelegenheden, stond de heer Verwey enige ogenblik ken stil bij de culturele taak van het ma"nerkoor. Hij was dankbaar voor de goede samenwerking met andere cul turele verenigingen, maar wilde toch aandringen op een nog nauwer contact. Aan het slot van zijn toespraak deed de heer Verwey een beroep op de jeugd. De burgemeester opende de rjj van sprekers, die hun ge lukwensen kwamen aanbieden. Mr. Re- horst was getroffen door de grote be langstelling voor deze receptie, welke nu het karakter kreeg van een vereni- gingsreunie. Met temeer genoegen kon de heer Rehorst het woord voeren, nu het de eerste Helderse vereniging gold welke het praedicaat „Koninklijk" mocht voeren. Het ontvangen van deze onder scheiding moet voor de oud-directeur, de heer Leewens, wel aanleiding tot grote voldoening zijn, omdat hij gedu rende tientallen jaren het koor heeft geleid. Het praedicaat „Koninklijk" legt de vereniging anderzijds plichten op. Burgemeester Rehorst twijfelde er niet aan, of het koor zou onder de bekwame en bezielende leiding van de heer Arisz daaraan kunnen voldoen. Na zijn aller beste wensen voor de toekomst te heb ben uitgesproken, bood de burgemees ter namens het gemeentebestuur een enveloppe met inhoud aan. Kolonel Barendregt liet zijn geluk wensen vergezeld gaan van een fraai wapenschildje, waarna de heer Leewens enige partituren aanbood. Achtereenvol gens spraken nog de heren J. A. van der Vliet (Christelijk Mannenkoor). D. J Kommer (Toonkunst). J. Misset (Zan gersverbond), C. Wever (Harmonie). A. Krijgsman (Ons Genoegen), C. Kri- gée (Verenigde Helderse Zangers), A. Welboren (Kunst aan het Volk), J. Witmer (namens de zes plaatselijke muziekkorpsen), C. Heyblok (oud-se cretaris) en L. F. van Loo Jr. (amuse mentsorkest van Harmonie en Helderse Orkestvereniging). In al deze speeches vond de heer Verwey stof voor een pit tig dankwoord, want ieder der sprekers bracht één of meer aspecten van het culturele leven ter sprake. Allen waren het eens over de vormende waarde van de zangkunst en over de noodzaak, vat te krijgen op de jeugd. Op welsprekende wijze beantwoord de de heer Verwey de vele goede wen sen, die over het steeds toenemnde aan tal bloemstukken heen tot de bestuurs leden waren gericht. Alvorens de re ceptie te besluiten, gaf de voorzitter kennis van de brieven en telegrammen, die van heinde en ver waren geko men. Onder de feestelijke muziek van het amusementsorkest o Vv de heer L F van Loo Jr., dat tussen de bedrijven door voor een sfeerrijke stemming had gezorgd, verliet men de receptiezaal Feestavond Twee uur later vond men elkaar terue in Casino, waar enige honderden le den. oud-leden, ereleden, donateurs en genodigden bijeen waren Toen het doek open ging. stond het jubilerende koor op het podium, waar het onmiddellijk het Wilhelmus inzette. Alle aanwezigen verhieven zich van hun zetels en zon gen het volkslied mede, waardoor de reeds voelbare sfeer van saamhorigheid nog werd versterkt. Een aardig moment volgde, toen mevr. Vries mede namens de dames Grande en Van Dam het geschenk overhandigde, waarvoor dit trio de benodigde gelden had ingezameld onder de vrouwen der leden. De fraaie schrijfmachine werd met een zeer verklaarbaar enthousiasme ontvangen, evenais de enveloppe met in houd welke door de dames Boerdijk en Loos namens de donateurs en leden van verdienste werd aangeboden. Niet min der feestelflk was de huldiging van vier jubilarissen. Oud-penningmeester Val kenburg werd begin April 1901 lid van het koor en mocht nu het veteranen-in signe dragen. De bijbehorende oorkonde werd hem onder applaus overhandigd. De drie andere jubilarissen waren de he ren Hut, Min en Van der Hert, die een kwart eeuw geleden bö Helden Man nenkoor kwamen. Alle prettige indrukken, die de koor leden op deze dag reeds hadden opge daan, inspireerden hen tot een enthou siaste en machtige vertolking van het negerlied „Old Black Joe", dat da wan den van de zaal deed trillen. Deze wan den zijn, evenals de vloer, voor de rest van de avond in trilling gebleven, dank zij het cabaretgezelschap van Jan Brou wer, dat een vlotte, frisse en gezellige revue ten tonele bracht. De gangmakers waren de geboren cabaretière Cora Mar ti en de conférencier Leo van Brakel, die beiden menigmaal een daverende lachbui ontketenden. Bijzonder geslaagd was ook het optreden van Robert Ri- chard, die met een meesterlijke micro foontechniek en een fraaie stem ver scheidene Italiaanse en Hollandse liede ren ten gehore bracht. Het accordeon kwartet van „Hollands Glorie" zorgde voor enkele charmante en geslaagde shownummertjes. Het afwisselende pro gramma bevatte verder een paar goed- gespeelde sketches en een fleurig Ti- rools zangspelletje, waarbij de zaal zich niet onbetuigd liet. Het eigen orkest van „Hollands Glorie" verzorgde onver moeibaar en slagvaardig de muzikale il lustratie van de revue en speelde ook de muziek bij het bal, dat deze voor het Koninklijk Helders Mannenkoor onver getelijke feestdag besloot. Vrijdag werd de jaarlijkse feestavond van de leerlingen der Lagere Landbouw school gehouden. De zaal van Prins Hendrik was stampvol met leerlingen, oud leerlingen, ouders en genodigden, toen de voorzitter van de leerlingenvereniging, Piet Vries, allen een hartelijk welkom toeriep, in het bijzonder burgemeester Rehorst en echtgenote en de wethouder van onderwijs, de heer Van Loo en echt genote. ondanks allerlei tegenslagen, niet alleen in zaken, maar ook in zijn gezin opti mistisch en humoristisch, Jan, die een goede betrekking heeft, en zijn vrouw, die wat van hogere komaf is, zijn hun familie ontgroeid, en denken alleen aan eigen welzijn. Karei is de deur uitgelo pen en gaat het verkeerde pad op. Als eindelijk alles dreigt mis te lopen, na dat Karei fraude heeft gepleegd, blijkt de kostganger, H. Hemmes, een eenvou dige werkman, die verliefd is op de dochter, de ware redder in de nood. Wat de opvoering betreft nog dit. De rollen zaten er uitstekend in. De krui denier werd raak getypeerd. De moeder sprak iets te zacht, waardoor zij vooral achter in de zaal niet altijd verstaan baar was. Ook de dochter leed aan dit euvel. Zij herstelde zich later. Het win kelmeisje, mej. J. Baken, zorgde voor de vrolijke noot. Na afloop betrad de heer Van Loo het toneel om de spelers en hun leider, de heer J. Henderikx, te bedanken. Hij sprak de wens uit, dat bij de volgende feestavond de nieuwe Landbouwschool er zal staan. Daarna overhandigde de voorzitter van de leerlingenvereniging aan de heer Henderikx een fruitmand. Aan mevr. Henderikx werd 'n bloemenmand aan geboden. Ook de souffleur, de heer Jb. van Bodegraven, de rechterhand van de heer Henderikx, ontving een geschenk je. Daarna kon het bal, met muziek van het gezelschap Theo Sonbeek, een aan vang nemen. Nadat alle aanwezigen waren ont haald op koffie met koek, en nadat ook de heer J. Henderikx, de directeur van de Lagere Landbouwschool een kort woord had gesproken, werd door enige leerlingen, bijgestaan door enkele da mes, het toneelspel „Achter de wolken schijnt toch de zon", opgevoerd. Het toneel stelde de kamer voor van een kruideniersfamilie met de daar achter gelegen winkel. Deze familie be stond uit Karei Wijts, de kruidenier, de heer A. Baken, zijn vrouw, mej. Corrie Mooy, Jan, een zoon, D. de Boer, Annie, zijn dochter, mej, M. Speur, een zoon, Karei, Jb. Zwaan en de vrouw van Jan, mej. M. Mooy. De kruidenier heeft door de concur rentie van een groot filiaal aan de over zijde van de straat, grote moeite het hoofd boven water te houden. Hij blijft, li Premiere m „Formosa De leden van de Nederlandse Bond van Gemeente-ambtenaren, afdeling Den Helder, hebben de nieuwste revue van het cabaretgezelschap der afde ling met veel waardering ontvangen. De première van „Ambtenareraritei ten" werd Zaterdag op een goedbe zochte en geanimeerde feestavond in „Formosa" gegeven. „Blijkens het programma stelden de .medewerkenden, waarschijnlijk be- scheidenheidshalve, prijs op een zeke re anonymiteit. Maar wij mogen toch wel verklappen, dat wij in Imre Gutschkyi, de dirigent van het „Groot NBVGA-revue-orkest", de heer L. F. van Loo Jr. hebben erkend. Dat zegt dan meteen voldoende over de presta ties van dit ensemble. Hoewel volgens het programme iedere gelijkenis, hoe sprekend ook, te wijten was aan eigen fantasie, vonden wij toch de gelijkenis van mevr. Swiers met het zangeresje in het aardige Weense nummer meer dan frappant. Zij bracht haar populai re melodieën o.a. „Drunt' In der Lo- bau", met een goede stem en een vlotte voordracht, en bewees een waardevolle aanwinst van het gezel schap te zijn. Een heel aantrekkelijk nummer werd ook nu weer verzorgd door „Sudrah", de heer Everhardus, wieng flair en vaardigheid in het goochelen en manipuleren nog maar steeds toenemen. De heren Van En gelsdorp Gastelaars en Folkerts wa ren goed op dreef, o.a. in enkele schetsjes. Het geheel was fris en ge zellig. en werd in een vlot tempo af gewerkt. Het bal hield de aanwezigen nog enige tijd in een genoeglijke stem ming bijeen. Vermelden wij nog, dat de avono werd geopend door de afdelingsvoor zitter, de heer L. J. Daalder, en dat de heer Vos. lid van het hoofdbestuur en wethouder Van Loo een kort op- ekkend speechje hielden. Het is morgen hoog water om 9.45 en 21.55 uur en laag water om 4 en 16.15 uur. De temperatuur van het zeewater was M graden Celsius. In het clublokaal van de speeltuin „Vogelwijk" werd Zaterdag een «eer goed bezochte contactarond gehouden Voorzitter J. Groet spoorde in zijn openingswoord de aanwezige onder» aan, het mooie en nuttige speeltuin werk nog meer te helpen uitbouwen. Daarna heeft de toneelgroep „Stre ven naar Beter" een opvoering gege ven van het blijspel ,.De nieuwe ty piste", dat zich afspeelt tn het kan toor van de uigeversfirma Grolmeijer. De heer Grolmeijer tracht, in samen werking met zijn vrouw en haar vriendin, zijn zoon en mej. Nora Bom mel tot een paar te verenigen. De as piraties van de jonge Grolmeijer gaan echter uit naar de soubrette Lisette Dupré, natuurlijk zeer tot ongenoegen van zijn ouders. Als dan later door een samenloop van omstandigheden Nora en Lisette beiden als typiste op het kantoor van Grolmetjer worden aangesteld, doen zich de vreemdste verwikkelingen voor. Tenslotte komt alles toch terecht. Grolmetjer Jr. krijgt ztjn Lisette en Nora wordt ge lukkig met de romanschrijver Con stant van Penlof. De toneelgroep vormde bij de uit beelding van deze geschiedenis een behoorlijk geheel. Het stuk werd vlot opgevoerd en de spelers waren goed rolvast. Het hartelijke applaus aan het slot bewees, dat men met „De nieuwe typiste" een goede keus had gedaan. De dansmuziek na afloop werd gespeeld door de heren Dito en Harjer De belangstelling voor deze eerste avond was zo groot, dat het speeltuin- bestuur besloot, een tweede opvoering te organiseren. Deze zal op Zaterdag avond 14 April in het clublokaal worden gegeven. De leden kunnen hier voor kaarten afhalen bij de heer Groet in de Van Limburg Stirumstraat, of Woensdagmiddag tussen drie en zes uur in het clubgebouw. Door een 128 overwinning op Dam- lust 2 heeft het tweede tiental van de Helderse Damclub Zondag beslag kun nen leggen op het afdelingskampioen schap. Daar de tegenstander van de heer J. J. Vink, die zijn partij Zater dag vooruit zou spelen, niet was ver schenen, begon H.D.C. 2 deze wedstrijd met een 20 voorsprong. Ondanks dit nadeel heeft Damlust hardnekkig te genstand geboden en eerst na uren spelen viel de beslissing in het voor deel van onze stadgenoten. Vermelden wij nog, dat ook H.D.C. 1 onlangs reeds het kampioenschap behaalde. Het heeft in de afdeling van H.D.C. 2 anders wel gespannen. Drie clubs waren namelijk gelijk geëindigd, zodat beslissingswedstrijden moesten worden gespeeld. Gisteren waren de gedetailleerde uit slagen: H.D.C. 2Damlust 2: S .Slort—N. Jol 1—1; J. C. Zijderveld P .Balder 11; J. BouwmanG. Vro- ling 11; M. KwastA. Mook 11; D .C. W. Rab—P. Mienes 2—0; A. Ot tervangerA. J. Cools 11; H. Kraan- H. Engeringk 02; P. KwastK. v. d .Hoven 11; J J. Vink 20 (regle mentair) W. WierenA. Zuidschar- woude 2—0; totaal 128. De wielrenvereniging „D.O.K." heeft Zondag weer een trainingsrit gehou den over zes en veertig kilometer. De renners hadden te kampen met een harde Z.W.-wind, die er al spoedig de oorzaak van was dat het rennersveld uiteen werd gescheurd. De uitslag was: 1 De Neeve 1.27 uur, 2 Koster 1.28 uur, 8 De Boer 1.81 uur, 4 Kuiper 1 33 uur, 5 Zegers 1.35 uur, 6 Bouman 1.35 uur. Het Helderse R.K. Toneelgezelschap heeft gisteravond in „Casino" met veel succes „De geheime kring" opgevoerd. Dit „spel van angst en spanning" kreeg een zeer behoorlijke vertolking, hetgeen zeker in de eerste plaats was te danken aan de regie van de heer T. van den Houten. Hjj had de dames en heren op de planken voldoende vrijheid gelaten, met als resultaat een vrij vlot speeltempo, dat bij dergelijke onderwerpen een eerste vereiste is. Het stuk zelf was een brokje onbeduidendheid met veel revolvers en donkere kamers, met als uitkomst enkele lijken. De wijze waarop het werd gespeeld had echter ieders waardering. Was het niet zo moeilijk, da gang van zaken even vlotjes uit de doeken te doen, dan konden wij vertellen van de geheimenissen in de kamer van Jo nas Norris. Toch een poging: Jonas Norris is de voormalige leider van een organisatie. „De geheime kring" ge naamd, die hij vijf jaar geleden met medeneming van een aantal gestolen juwelen in de steek heeft gelaten. Vijf jaar lang waren zijn achtervolgers het spoor bijster, maar dan weet de bende hem te vinden. De heer Norris heeft zich min of meer verschanst in zijn werkkamer, waar grote Egyptische schilderijen (een complimentje voor het bijzonder geslaagde décor) geheime uitgangen camoufleren. In dat vertrek nu speelt zich de geh.le geschiedenis af. Een elftal personen zorgt dan voor de ontknoping, die, via kleine geestig heden en veel gedreig met revolvers, leidt tot twee moorden, de arrestatie van Christine (de vrouw van de heer Norris) en de ontmaskering van de bende-leider, dokter Philips. Over het spel het volgende: De heer Stroomer bracht met veel flair de ge vatte en doortastende detective Thom son op de planken. Mej. H. van Alphen (de geesten-ziende Mathilde) en op heer Stroomer waren de enigen die vlot aan het gesprek konden deelnemen wanneer zulks was gewenst, zonder dat gapingen ontstonden. De heer P. Fran sen was als Jonas Norris niet geheel rolvast Niettemin tekende hij een aan vaardbare figuur, met vele goede mo menten. Mej. B. Groenewegen (Chris tine) kwam door talrijke versprekin gen minder bevredigend uit de bus. De heer J. Toeg gaf een keurige typering van de huisknecht James, evenwichtig en sterk. Mej. C. Bosch zorgde met een juiste mimiek voor de nodige ontspan ning als Trien, de angstige en zenuw achtige meid. De heer K. Geestman was niet de goede figuur voor Williams. Net even te passief was veelal zijn op treden, hoewel hij in tegenstelling tot detective Thomson wel een grappige politieman was. Zijn assistent Gordon <de heer J. Padt) kweet zich op ver dienstelijke wijze van zijn eenvoudige taak. De heer Th. Smoorenberg ver mocht het geslepen antiquairtje Kas- sim uit te beelden; een niet eenvoudig rolletje. Mej. A. van Koningsbruggen voldeed als Tilly Horne beter dan de beer A. Ran als dokter Philips. Het was erg jammer, dat in de bo venzaal een luidruchtig bruiloftsfeest moest worden gevierd, dat tijdens de voorstelling voor velen, vooral achter in Casino, starend werkte. Geboren: Amold, ven C. Verschoor en Joh. C. Esseveld. - Anna Chr. M., d. van F. J. van Rijn «n M. M. van der Vlugt. - Johanne. G. m. van W. A. Alkemade en N Grande. - Leeodert J„ z. van L. Koppelaar en D. P. Muntjewerf. - Maria A. C., d. van N. A. A. Huljg en M. E. T. Scholte.' - Jacob W„ z. van A. Kies en A. Raven. - Jeanette, d. van C. W. Hoogschagen en A. de Boer. - Arie, z. van E. H. Oosthof en D. Groet. Maria G. J., d. van C. F. Looijesteijn en Joh. C. Blom. - Evert Joh., e. van A. van der Horst en A. R. de Klerk. - Tjippy W„ d van H. Meilink en J. Span. Adnaan, z. van L. J. Schouten en A. A. Noordijk. Hen- drica M. S„ d. van W. H. F. van Lierop en M. van den Berg. Jacob, z. van Jac. Jenioga au Chr. Vonk. - Willem, z. van D. Jansen en Joh. Jac. W. van Geldaeen. Pieter J., e. van J. Waag en A. Glim. Dirkje C., d. van A. Bos en A. Weststeijn. Johannes, z. van Joh. Duijzer en Jac. Griep. Johannes A J., z. van K. M. Kapiteijn en E. P. Veul. Cornelis D., z. van G. R. Coevert en J. Blaauboet. Ondertrouwd: J. C. Blaauboer en W Haasnoot. Getrouwd: A. K. Raven en G. A. van Weelden, - A. J. M. Jelierse en A. Klaver. F. Pathuis en M. J. Okkerse. Overleden: A. van Hecke- Bui), 73 jaar. Jac. van der Vaart, 81 jaar. C. Por- tegys, 57 jaar. G. Keppel, 83 jaar. - Joh. Nieuwenhuizen, 34 jaar. S. Roets—Boerman, 57 jaar. Ingekomen personen: H. Nijboer van Vlagtwedde; Joh. Jac. Deen van Bovenkarspel; T. Nijboer—Boskers van Onstwedde; S. Klasens en gezn van Odoorn; mej. Th. M. van der Horst van Weststellingwerf; H. Jac. Halman van Oldemarkt; C. F. v. d.Block van St. Jnsteen; M. P. Arensman en g'ezin van Nieuwe Niedorp; A. Heins van Sleen; mej. A. Klaver van Den Helder; F. Jac. van Loon van Goïrle; F A. Sturk van Rotterdam; mej. S. Vergaai} van Velsen; mej. M. G. A. Wuis van Bergen; lac. Assenberg van Eijsden van Rockanje. Vertrokken personen: J. Corneiissen en gezin naar Amsterdam; Jos. A. Lauwerijs sen en gezin naar St. Maarten; J. Hoep en echtgenote naar Zijpe; P. Martens en echt genote naar Den Helder; H. Hoogervorst naar Katwijk; A. Mazer naar Eibergen; I. de Boe naar Beemster; C. L. Duijzer en gezin naar Texel; M. Raaijmakers en gezin naar Den Helder; P. de Boer naar Rotterdam; J. Zwart naar Smallingerland; J. Rouwkema naar Hui zen; Th. F. van der Vlugt naar Lisse; F. A. Sturk en gezin naar Rotterdam; mej. Jac. W. H. Sturk naar Den Helder; Jac. Jeninga naar Wormerveer; mej. A. Boerman naar Barsinger- horn; mej. E. M. van Grieken naar Pur- merend; mej. P. W. van dei Werf naar Heem stede; M. J. Pathuis—Okkerse naar Wieringen. TOESTEMMING TOT BOUWEN B. en W. verleenden vergunning aan A. Raaymakers, Balgweg, tot het veranderen van een woonhuis aan J. Verbruggen, Wallerweg; voor het veranderen van een bollenschuur, aan aar. A. S. Kroon, Molenvaart, voor het bou wen van een bloembollenschuur; L. G. Buren van het bouwen van een bollenschuur; van Dir. Coöp. Boerenleenbank voor de bouw van een bankgebouw met kassierswoning; aan Jac. Prins. Grasweg, voor het uitbreiden van een bloembollenbewaarplaats; aan T. Hoogschagen, Wallerweg, voor het bouwen van een berg- schuur; aan G. van Hese voor het bouwen van een bloembollenschuur. De heer C. B. Termaat, overgeko men van Oudeschild, is gistermiddag bevestigd als voorganger der Vereni ging van Vrijzinnig Hervormden. De bevestiging geschiedde door ds. A. G. van Wijk, Ned. Herv. predikant te Alk maar, aan de hand van het zendings- gebod in het Mat- Mm?' theus Evangelie „Gaat dan heen, I onderwijst alle vol ken". Na de dienst werd het woord ge voerd door ds. J. Dikboom te Alk maar, voorzitter van de Prov. Ver eniging van Vrij zinnig Hervorm den, ds. mr. G. D. Boerlage, N. H. pre dikant te Uitgeest, en dr. F. W. Fier- stra, voorzitter van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden te Beverwijk. De heer Termaat dankte met een kort woord voor het hem toegespro- kene. De heer Termaat zal gedurende drie dagen per week te Beverwijk werk zaam zijn. De resterende tijd treedt hij op als regionaal secretaris voor Noord- Holland van de Vrijzinnig Christelijke Jeugd Centrale. JACHT OP METALEN De jacht op metalen gaat nog steeds door. Op de Waddenzee en op de Vliehors wordt ijverig gesperd naar plaatsen, waar een vliegtuig kan zijn neergekomen. Vorige week brachten, volgens de Texelse Courant, de TX 2 en de TX 57 ieder weer een vliegtuig motor aan. Ze waren te zwaar om binnenboord gehesen te worden en hingen voor aan het schip. Met behulp van een lier van de V.T.B. werden de gevaarten op de kade gehesen. GESLAAGD Aan de gemeentelijke ambachts school te Alkmaar slaagde voor het schriftelijk gedeelte typografie, afde ling zetten, de heer C. Berkhout te Hippolytushoef. BRANDWEERWEDSTRIJDEN TE DEN HELDER De brandweerverenigingen te Hip polytushoef en Den Helder zullen deel nemen aan de waarschijnlijk begin Juni te Den Helder te houden brand weerwedstrijden. Zoals bekend, verwacht men, in verbaas met het groot aantal geboorten in I945 e de eerstvolgende jaren over het gehele land sterke toename van de schoolbevolking. een wat gelijkmatige verdeling te verkrilg_ bij de toelating van nieuwe leerlingen, heelt d- minister goedgevonden, dat de eis, dat kinderen zes jaar moeten zijn vóór 1 Aprfl_ als de school in het eerste hall jaar, o( vóS 1 October als de school in het tweede half. joat met een nieuwe cursus begint, wordt gei v/ijzigd en de genoemde data zal de maanden worden opgeschoven. B. en W. hebben besl#. ten aan de minister te verzoeken hiervan ge. b-uik te mogen maken. De scholen beginne» hier na de grote vacantie, in Augustus. 5. kinderen, waarvoor toelating gevraagd wordt, behoeven dan dus niet vóór 1 October 195J zes jaar te zijn, maar mogen worden to». gelaten als zij vóór 1 Januari 1952 de jarige leeftijd bereikt hebben. Tot opzichter bjj de dienst van Gemeentewerken in Den Helder ig aangesteld de heer J. de Graaf Pz. te Julianadorp. BOUW BANKGEBOUW GEGUND Het bouwen van een bankgebouw en k«. gierswoning voor rekening van de Coöper*. ticve Boerenleenbank „Anna Paulowna" jg opgedragen aan de laagste inschrijver, de heer E. Zon te Julianadorp. Het aanbrengen van de centrale verwarm^ in het nieuwe gebouw 2^1 onderhands worden aanbesteed. Julianadorp Van de overvloedige regenval van de laatste maanden ondervinden voor al de boeren en tuinders de nadelige gevolgen. Het ergst is het met de lan derijen langs de Doggersvaart gesteld. Deze vaart is n.L ten behoeve van de bruggenbouw aan de Kortevliet afge- damd en nu kunnen de landerijen in dit gedeelte van de polder hun over tollige water niet kwijt komen. Dat dit vooral voor de in deze omgeving liggende bloembollenbedrijven fataal dreigt te worden, behoeft geen betoog. Door de eigenaars van deze bedrijven is er dan ook al bij het polderbestuur op aangedrongen deze afdamming op te heffen, daar anders de schade aan de bolgewassen niet te overzien is en het kan gebeuren, dat het polder bestuur hiervoor aansprakelijk wordt gesteld. Callantsoog Poldervergadering op komst Tijdens de laatste vergadering van de stemgerechtigde ingelanden van de Polder Callantsoog zijn moeilijkheden besproken, verband houdende met de financiering van de kosten van het ten laste van de polder blijvende gedeelte voor het herstel van de Abbesteder- en Oosterweg en de verbetering van de dienstwoning van de bode-machinist wegwerker. Woensdagmorgen 18 April, 's morgens om tien uur, zullen de in gelanden in café Vriesman opnieuw ver. gaderen Het dagelijks bestuur zal dan voorstellen een gedeelte van de geld waardige stukken te verkopen om de werken te financieren. Het komt er dus op neer, dat men zoals destijds werd voorgesteld de eigen reserve zal aan spreken, waarbij de bedoeling is, deze binnen een bepaald tijdsbestek weer op peil te brengen. Zijpe Geboren. Agatha Hendrika Hele- na, d. v. Jacobus de Jong en Grietje Meijer. Wilhelmina Cornelia, d. Cornelis Rens en Trijntje de Groot. Ondertrouwd: Jacobus J. Kla ver, jioemistarbeider en Afra Pater, beiden te Zijpe. Cornelis van der Vlies, automonteur te Den Helder en Aaltje Snip t. Zijpe. Ariën Pijper, veehouder te Winkel en Cornelia l Vries te Zijpe. Getrouwe: Cornelis Brommer, dijkwerker en Jannetje Snip, beiden te Zijpe. Hermanus M. Wormsbecker, fabrieksarbeider te Velsen en Klaziena C. Johannes, onderwijzeres te Zijpe. Matheus Reus, fruitteler te Blokker en Puurtruida Zomerdijk te Zijpe. Dirk H. Eggink. landarbeider te Wieringer- waard en Catharina C. Th. Baij, gezins verzorgster te Zijpe. Overleden: Johannes Dienaar, S jaar, echtgenoot an Jannetje Kooger. In het begin der maand Maart kop als gevolg van het vele Ijs, dat uc nog in zee bevond, niet worden 8pvl In de tweede helft der maand 8inf voor de zeilvissers verscheidene v' dagen door windstilte verloren, snoekbaarsvisserij met sleepne werd door een groot aantal VISS® voortgezet. De vangsten waren xe uiteenlopend, doch over het algem slechts in het Noordelijk gedeelte het IJselmeer bevredigend. In het delijk gedeelte werden de beste va~J* sten verkregen. De gevangen sn° baars was zeer groot en bracht een middelde prijs van 60 tot 70 een P pond op. Er werd veel grote baars g vangen, n.1. 50706 kg tegen het jaar 17499 kg. Ook de vangst van o hem was gunstig. In totaal wer gevoerd: 351605 kg vis voor een de van 254519. In dezelfde maand 1949 waren de cijfers resp. 475ÖW voor 277174. BURGERLIJKE STAND Geboren: Pietertje, d. va"pojr en G. Ras. Antonie H-, z- van Aibert kom en V. H. ven der Werken. J„ s. ven J. Hak voort en C. Ondertrouwd: Comeli» Mal- H armpje ten Napel. - Gerrit Kw*s retje Verhoeff. VISSERIJBERICHT URK. 7 April. Door 14 ^^gsl werd aangevoerd: 215 Pon Moord" f 1.16—f 1.32 p. pond; 4872 pond zeevis f 0.19f 1.16 p- pond, neet t 3.60 p. bak.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2