Goed onderhoud van huisraad spaart veel kosten Gezondheidszorg in ons land had prachtige resultaten O-K.K. bood twee mooie avonden Problemen van de huisvrouwen Alles een graad eenvoudiger dan vroeger.... Noodvoorziening verlies van Nederlanderschap Frankrijk zal de Egyptische nota negeren Goede samenwerking tussen overheid en de particuliere verenigingen Karei Lotsy chef de mission Waakzaamheid geboden zegt Staatssecretaris Muntendam Mandolineconcert op Wieringen P, Beers en F. Slot in de finale Hoofdklasse Anna Paulowna Plannen voor doorlichting 't Zand Zijper Damclub Zijpe Breezand Mooi concert van „Concordia"' Texel DINSDAG 10 APBIL 1951 ^OAI'S wfl in een vorig artikel toezegden, zonden we onze bezoeken aan huisvrouwen vervolgen met een praatje met de vrouw van een kleine ambachtsman, een alleenwonende weduwe e* een moeder van zee kinderen, wier mans inkomen tot de hogere salarisklassen gerekend moet worden. Hierbij bleek wel, dat de zorgen van de weduwe en die van moeder met de zes hinderen, ondanks het hoogschijneude inkomen harer man, niet gering zijn en zjj alleen met veel inspanning en overleg kans zien door het leven te ko men. Do vrouw van de granietwerker had bet niet zo moeilijk met de aanpassing, maar zij bad met haar man ook haar hele leven sober geleefd, ook in de tijd, toen zij misschien zich meer luxe kon den veroorloven. Wij troffen haar met haar man; ze toonde met een zekere trots haar mooie jnelkpan op het haardkacheltje, in de hoek van de kamer; daar staat ieder versteld van, die heb ik van m'n trou wen af (ruim 25 jaar), maar dat-ie er nog zo goed uitziet, komt van het met zorg ermee omgaan en goed onder- boud. En die kachel, vult haar man pan. die heb Ik toen overgenomen, net als die stoeltjes, die met verleden jaar van nieuwe zittingen en veren voorzien zijn. Nieuwkoop was me vroeger al te duur en nou helemaal en het ziet er toch knapjes uit. Zo zijn wij ei altijd gekomen, zonder teveel geld uit te ge ven. Je kunt tweede hands vaak heel goede dingen op een verkoping op de kop tikken en dikwijls van beter kwa liteit dan het nieuwe van tegenwoor dig. De voeding, dat is altijd het be langrijkste bij ons geweest, want als je hard werkt, moet je goed eten hebben. Nu ben ik eigen baas, maar nog ben ik 's morgens de eerste en 's avonds de laatste. Kinderbijslag heb ik nooit ge kend, vroeger, toen m'n jongens klein waren was die er niet en nu ben ik kleine zelfstandige en heb er ook niks aan. Luxe doen we niet aan; vroeger bakte ik, zo zegt de vrouw, een kren tenbroodje voor de Zondag en nu is er een koekje. Een jongen is nog thuis en die betaalt niet het volle kostgeld om dat we hem wat voor z'n trouwen wil len laten sparen. Vervanging van een vloerkleed of iets dergelijks, dat kun nen we niet meer van het gewone in komen doen, maar verder redden we het wel, als we geen gekke bokke- sprongen maken. Alléén voor alle zorg Anders was het gesteld met dit 72-ja- rige weduwe, die alleen in haar klei ne huisje haar levensavond doorbrengt, met als enige inkomen de uitkering van de Noodwet-Drees en steun van Sociale Zaken. Zij doet nog alles zelf. Kleding vervangen1: ziet zij geen kans toe, evenmin als voor het kopen van nieuwe of laten repareren van oude schoenen, dat kan er niet af. Inwoning kan ze niet hebben en voor een kost ganger is ze te oud. Haar enige vertier is de aansluiting op de rad' -distribute, de haar twee gulden per maand kost. Die laat haar van tijd tot tijd de pers berichten en een kerkdienst horen, meer niet, want om muziek geeft ze niets. De Zondagen zijn het verve lendst voor me, zegt ze. hoe het verder moet, weet ze niet. Met een gebaar naar een portret, zucht ze: mijn jongen van 24 jaar, die al zeventien jaar dood is God geeft en God neemt; waarmede we ons gesprek maar als geëindigd be schouwden. Een van de velen, die zich wellicht een andere levensavond had den gedacht, maar door de tijdsom standigheden vol zorgen zitten Die achterstand uit de oorlogsjaren De vrouw van de vertegenwoordiger met het inkomen van de hogere klas se, heeft, omdat zij voor zes kinderen hebben te zorgen, zeker geen weelde. Drie kinderen zijn in de oorlogsjaren geboren, de jaren, waarin het inkomen omdat er weinig zaken gedaan kon den worden zeer laag was. Gevolg: na de bevrijding veel in te halen. Bed- degoed, bedden, witten en behangen van het huis, het was allemaal drin gend nodig, waarbij dan nog kwam die aflossing van bij anderen opgenomen gelden om in de oorlogsjaren in de koe ten van het levensonderhoud te kun nen voorzien. En dan nog in betrekke lijk korte tijd kwamen en voldaan moesten worden. Ondanks kinderaftrek is voor ons grote gezin de belasting nog te progressief. De kinderbijslag? Die gaat op aan verzekeringspremies om dat het pensioen als gevolg van het la ge basissalaris van de echtgenoot veel te laag is, ingeval de kostwinner mocht komen te overlijden. Twee kinderen volgen middelbaar onderwijs, hetzelfde, wat moeder en vader ook gehad hebben; je wilt je kinderen toch liefst niet minder geven, dan je zelf van je ouders ontvangen hebt, vooral wanneer zij voldoende in telligentie hebben, voegt deze huis vrouw er aan toe. Veel moet eigenlijk vernieuwd worden, maar voorlopig gaat het geld, dat we daarvoor zouden kunnen besteden, naar de belasting, zo dat we het zonder nieuwe lakens, thee doeken, enz. moeten doen. Om de slij tage tot een minimum te beperken wassen we al minder dan vroeger, in dien dit de hygiëne tenminste niet in gevaar brengt. Reizen in de vacantie is voor ons gezin uitgesloten; een kind gaat eens kamperen, een ander naar fa milie en mijn man en ik maken eens een fietstocht, met als hoogste luxe er gens een eenvoudige lunch onderweg, dan heb ik ook eens een dag vrij. Mijn man en ik, zo vervolgt deze mevrouw, spelen beiden piano, we zijn beiden dol op muziek, maar een enkele keer gaat óf hij, óf ik naar een concert, want samen daarheen te gaan is ons te duur. Het koekje voor de kinderen, als ze uit school komen, is een biscuitje ge worden. van chocolade is natuurlijk helemaal geen sprake. Met de kleding doen we allemaal veel langer dan vroeger en als er nieuw moet zijn, is het minstens 1 graad eenvoudiger dan vroeger. We doen meer goed in de thuiswas om minder kosten voor de blekerij te hebben. De cadeautjes voor de kinderen zijn geheel aangepast aan de behoeften en zeker geen luxe. Er was na de oorlog aan de gezondheid der kinderen veel op te knappen, omdat ze slecht gevoed waren geweest, dat heeft ook zeer veel gekost. En dan die indi recte belastingen, die het grote gezin met z'n grote verbruik zo zwaar tref fen, want het zijn me hoeveelheden, welke hier wekelijks doorgaan. En dan de schoenreparatie niet te vergeten: zeg een gezond kind maar eens, dat het niet met een autoped mag steppen, dat kun je niet doen, maar die schoenzo len.... Neen, mijn man heeft een goed inkomen, maar het nare is het onzeke re daarvan omdat het geen vast salaris is; je kunt nooit iets opvangen voor een slechte tijd. Als de zaken minder wordenIk moet er niet aan den ken, hoe ik dan de zaak moet redden. Het kan nog meevallen Aan het eind van onze excursie naar de verschillende huisvrouwen, zouden wij willen aanraden eens te denken aan die huisvrouw, die, alle beslomme ringen ten spijt, dagelijks een uurtje voor zichzelf neemt om door een goed boek ,een artikel in een tijdschrift, een luchtig of klassiek muziekje van de ra dio er eens even „uit' te zijn. Zeker, dat brengt niet meer geld in de huis- houdportemonnaie, maar wèl een an dere stemming, een geestelijke injectie, welke de kracht geeft om verder te werken. Zei Carpentier Alting niet, dat pessimisme nooit een bewijs van le venswijsheid is geweest, van eenzijdi ge waarneming wèl? Laten we hier ook eens denken aan de woorden van Inayat Khan: „Optimisme komt ven God en pessimisme is uit het mense lijk intellect geboren". Voor hen, die menen geen uitzicht te hebben, willen wij nog even herinne ren aan de woorden, die de president van het Unilever-Concern dezer dagen voor de radio sprak: „De fundamentele positie van Nederland is niet zo som ber. De Nederlanders zijn een paar jaar lang overdreven optimistisch geweest over hun situatie en thans in eens overdreven pessimistisch. Mogen de woorden van dr. Paul Rij- kens, dat de offers nog heel erg kun nen meevallen, bewaarheid worden, opdat de zorgen onzer huisvrouwen minder worden. Wij zijn met één vaste overtuiging van onze bezoeken teruggekeerd, n.1. die, dat de huisvrouwen zeker even grote rekenkunstenaressen en economen zijn dan zij, die in theorie aangeven, hoe het leven geleid moet worden. De huisvrouwen, zij hebben heel wat te verzetten, méér vaak dan de man, die soms onder het genot van een si gaartje of sigaret met z'n collega's klaagt over „die dure ttjd". Laten de mannen iw eens niet boos worden over deze conclusie die gebaseerd is op eigen waarneming en tot nadenken stemmen. De regering heeft een wetsontwerp ingediend, waarin een noodvoorziening is opgenomen aangaande die personen, die na 1 Januari 1935 het Nederlander schap hebben verloren door zich in vreemde krijgsdienst te begeven. Het gaat hief naar schatting om veertig duizend personen, die niet kunnen worden uitgewezen en die in tijd van nood zijn aangewezen op ondersteuning door de Nederlandse volksgemeen schap. Krachtens de bepalingen van het ontwerp krijgen dezulken en hun echtgenoten het Nederlanderschap te rug .Voor de vrouwen geldt deze be paling ook, Indien het huwelijk sinds dien is ontbonden. Kinderen, die na het statenloos worden der ouders zijn geboren, krijgen eveneens hun natio naliteit. Nederlanders, die uit Russi sch» krijgsgevangenschap terugkeren, herkrijgen hun rechten pas een jaar na hun toelating in Nederland. De Egyptische ambassadeur te Pa rijs, Ahmed Saroit Bey, heeft aan de Franse waarnemende minister van bui tenlandse zaken, Schneiter, een nota overhandigd over de Franse politiek in Marokko. Schneiter deelde de ambas sadeur mede, dat zijn regering de Egyptische nota zou negeren, omdat zij zaken behandelt, die slechts Frankrijk aangaan. DiiRST BRITT IN OORLOGSTIJD COMMANDANT le DIVISIE De bevelhebber van de 4e militaire afdelingen (Groningen, Friesland. Dren te), de voormalige commandant van de 7-December divisie, generaal-majoor H. J. J. W. Dürst Britt, heeft in een dagorder verklaard, dat hij in tijd van oorlog zal optreden als commandant ven de Ie divisie (7-December). Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité heeft de heer K. J Lotsy benoemd tot chef de mission van de Nederlandse ploeg, welke zal wor den afgevaardigd naar de Olympische Spelen van Helsinki 1952. Op voordracht van het NOC heeft het organisatie comité van Helsinki tot Olympisch attaché voor Nederland benoemd de heer D. C. F. van Eenden burg, in de Finse hoofdstad woon achtig. Geertje Wielema verbeterde Nederlands record In het overdekte zwembad aan de Kapelstraat te Hilversum, dus „op eigen terrein" heeft de Robbenzwem- ster Geertje Wielema gisteravond een geslaagde poging gedaan het Neder lands record op de 500 meter vrije 'lag, dat sinds 27 Maart 1935 op naam stond van Willy den Ouden met 6 min 48.4 sec. te verbeteren. Met een tijd van 6 min. 45.1 sec. bleef zij 3.3 sec. onder het 16 jaar oude record. De drie tijdopnemers noteerden voor Geertje 6 min. 45.1 sec., 6 min. 45.1 sec. «n 6 min. 45 sec. (Van onze Haagse redacteur) PJONDERD JAAR GELEDEN, ln de periode van 1836 tot 1851, was de ge middelde levensduur van een pasgeboren jongen in ons land 36 jaar. En van een pasgeboren meisje 38'/2 jaar. Dat kunnen we ons nu moeiljjk meer voorstellen. Want zo we het nog niet uit eigen ervaring wisten, dan zeggen de statistieken over 1947-1949 ons, dat de gemiddelde levensduur van een pasgeboren jongen thans 69 jaar jaar is en van een pasgeboren meisje Jl'/i jaar. In 1875 overleden beneden het eerste levensjaar 22 van elke 109 levendgeborenen en thans nog slechts 2. Het moeilijke begin DE grondlegger van de samenwerkini tussen de overheid en de particu lieren was de eerste inspecteur voor de volksgezondheid Jacobs® Pan, die in 1875 in Noord-Holland het Witte Kruis stichtte. Pan hoopte daardoor de bevolking zelf te betrekken in de bestrijding van de besmettelijke ziek ten, vooral de typhus, die toen als ge volg van de gebrekkige drinkwater- voorzsening welig tierde. Hij had suc ces. De Zaanse afdeling bevorderde de aanleg van een drinkwaterleiding. An dere afdelingen in deze provincie ijver den voor de invoering van het zoge naamde tonnenstelsel, de bouw van re genbakken, de demping van een moe ras, enz. - In de bandenfabriek van Pirelli te Milaan Is ln de nacht van Zater- <198 op Zondag een hoeveelheid spring stoffen gevonden, voldoende om een hele stad op te blazen. P)EZE CIJFERS bewijzen, dat de ge zondheidszorg in ons land tot prach tige resultaten heeft geleid. Nederland staat met Denemarken en Nieuw Zee land nog altijd bovenaan. Uiteraard is deze vooruitgang mede te danken aan de gunstige veranderingen in de maat schappelijke en sociale toestand, en aan het voortreffelijke samenspel van over heid en particulieren in de gezond heidszorg. Daarover heeft de Staats secretaris van Sociale Zaken dr. P. Muntendam ons het een en ander ver teld. De zelfwerkzaamheid van de bevol king op het gebied van de gezondheids zorg is in ons land steeds van grote be tekenis geweest. De overheid verleent daarbij haar steun, niet alleen door de zelfstandige taak, die zij op dit terrein heeft, maar ook door haar financiële en andere hulp. Veel is in de loop der jaren uitgegaan van het Groene Kruis, de neutrale organisatie, in Noord- Holland Witte Kruis geheten, van het RK. Wit-gele Kruis, van het Oranje- groene Kruis, dat uit de protestants- Christelijke wijkverpleging is voort gekomen, van de verenigingen voor kinderuitzending en voor tuberculose bestrijding en van al de andere organi saties, wie het lot der lijdende mens heid ter harte gaat. Het samenspel tussen de overheid en het particulier initiatief begon in 1875. De alle beschrijving tartende gezond heidstoestand in het midden van de vo rige eeuw deed de roep uitgaan om een betere gezondheidszorg. Het ge volg hiervan waren de geneeskundige wetten van Thorbecke in 1865, waar van de voornaamste'was die tot instel ling van het geneeskundig staatstoe zicht, tegenwoordig genoemd staatstoe zicht op de volksgezondheid Van 1872 dateert verder de wet op de besmette lijke ziekten. Dat alles lijkt thans zeer primitief, doch in aanmerking genomen de hy giënische omstandigheden waaronder men toen leefde, kan toch van een grote vooruitgang gesproken worden. Nog in 1938 vroeg een kruisvereniging in Friesland aan dr. Muntendam, die toen in de noordelijke provincies in specteur van de volksgezondheid was, in een van de plaatsen te spreken over de noodzakelijkheid van de aanleg van een drinkwaterleiding. De gemeenteraad was er namelijk met 5 tegen 4 stem men tegen. Men had dr. Muntendam verzocht, zo vertelde üij ons. vooraf de aandacht te vestigen op de wense lijkheid van een drinkwaterleiding voor de gezondheid vanhet vee. Ik wist van vee niets af", aldus dr. Muntendam, „doch ik heb het gedaan en smaakte het genoegen een der boe- renraadsleden om te praten!" Voortreffelijk werk ^ERGENS ter wereld bestaat een or ganisatie, als opgebouwd is door de Nederlandse Kruisverenigingen. Zij zijn een kostbaar goed geworden voor onze volksgezondheid; zij dienen zorg vuldig bewaard te worden en de sa menwerking met de overheid moet in de beste verstandhouding blijven ge schieden. Wat dragen deze verenigin gen niet zeer veel bij voor de Uw.- bestrijding, voor de moederschapszorg, de rheumatiekbestrijding, de bestrij ding van de geslachts. en de andere besmettelijke ziekten, voor de revalida tie en in de toekomst waarschijnlijk voor de kankerbestrijding! Zij hebben zich meester gemaakt van de preven tieve gezondheidszorg. De wijkver pleegsters staan reeds overal klaar! De overheid verleent in toenemende mate haar medewerking. Zij stimuleert dit particuliere initiatief en gaf in 1950 f 5.000.000 uit voor tuberculose-bestrij- ding. Ook in het verleden bestond reeds de neiging om de overheid in de uit voering van de gezondheidszorg te be trekken, doch onder minister Aalberse nog verklaarde het parlement zich te gen overheids-gezondheidsdiensten, om dat men de particuliere werkzaamheid wilde handhaven. Ook hierin komt steeds meer verandering, getuige o.a. het ziekenfondswezen, dat uitstekend met de overheid samenwerkt, al stre ven beide partijen ernaar de autonomie van de ziekenfondsen, die door de kwestie verplicht en vrijwillig ver zekerden enigszins in het gedrang is gekomen, te bewaren. Er is nog zeer veel te doen Nederland neemt een zeer gunstige positie in, vergeleken met andere lan den. Mag dit een reden zijn, om op onze lauweren te gaan rusten? Geens zins, want al zijn de sterftecijfers laag, er overlijden toch nog elk jaar in ons kleine landje 13.000 personen aan kan ker. Relatief geven de eijfers een ver heugend beeld. De absolute cijfers sporen aan, alle krachten te blijven in spannen. Op het eind van de vorige eeuw stierven ongeveer 20 van de 10,000 personen aan t.b.o. tegen 2 na de tweede wereldoorlog. Elk jaar eist de t.b.c. dus 2000 slachtoffers. In het eerste levensjaar sterven slechts 25 van de 1000 levendgebore nen. Het totale aantal gestorven ba- bies van minder dan een jaar bedraagt derhalve 6000 per jaar. Het ziekteverzuim in de bedrijven bedraagt 5 pet. Internationaal maakt ons land daarmede geen slecht figuur. Doch per jaar betekent dit 100.000 ver zuimde arbeidsdagen. Economisch leidt dat tot grote nadelen. Maar het wil ook zeggen, dat per dag ongeveer f 700.000 aan ziekengeld uitgekeerd moet wor den. Zou het gelukken dit percentage terug te dringen tot 4, dan zou ons land daardoor jaarlijks circa f 50.000.000 be sparen! Tenslotte deelde dr. Muntendam ons nog mede, dat de speciale zorg voor de ouden van dagen, die er tegenwoordig zoveel meer zijn dan vroeger, meer en meer in de aandacht van de overheid en particulieren komt en dat de actie van enkele jaren geleden onder de jonge vrouwen om een verpleegsters loopbaan te kiezen, niet zonder succes gebleven is. Het tekort ig aanzienlijk afgenomen, al zijn we nog niet geheel uit de impasse. De mandolineclub „Oefening Kweekt Kunst", heeft onder leiding van haar bezielende directeur P. Jongkind, dit weekend haar leden en donateurs in café Concordia te Wieringen een goed verzorgde avond aangeboden. De successen van deze avonden la gen niet in de eerste plaats bij de to neelvereniging „Kunst na Arbeid" uit Anna Paulowna. een belangrijk deel eiste het muzikale gedeelte der plaat selijke vereniging voor zich in bij de vóór de pauze gebrachte nummers. Met de pittige mars „Avanti" werd dit gedeelte begonnen. Het werd ver volgd door de ouverture Myrthaüa. De keurige uitvoering van deze ouverture werd door het publiek met een warm applaus beloond. Damkampioenschap Nrd-Holland Zaterdag werd in café Haring te Alkmaar de laatste ronde gespeeld van de voorwedstrijden om het Kampioenschap Hoofd- en Eerste Klasse van Noord-Holland. De uitslagen waren: Hoofdklasse: P. Beers—H. de Jong 2—0; M. Oud—Fr. Slot 0—2; N. Ricbeek—Th. de Haas 1—1; J. Schuit—G. Dijker 0—2. Eerste klasse: J. Mekken—L. Verver 0—2; J. Jorna—L. van Leen wen 0—2; L. Schouten— M. J. Langras Jr. 1—1; D. Stam—W. Tes- selaar 0—2. Deze uitslagen gaven m de beide afdelingen de volgende eindstand: Hoofdklasse: P. Beers 7 5 0 12 Fr. Slot 7 S 4 0 10 N. Riebeek 7 1 6 0 8 C. Dijker 7 2 4 1 8 J. Schuit 7 2 2 3 6 H. de Jong 7 2 1 4 5 Th. de Haas 7 0 4 3 4 M. Oud 7 0 8 4 8 Eerste klasse: M. J. Langras Jr. T 4 1 2 9 L. Verver 7 4 1 2 9 W. Tesselaar 7 3 2 2 8 J. Joma 7 2 3 2 7 L. van Leeuwen 7 3 1 3 7 J. Mekken 7 1 4 2 6 L Schouten 7 0 6 1 6 D. Stam 7 0 4 3 4 Van de Hoofdklasse zullen P. Beers en F. Slot de twee bekende dammers uit de Lange- dijk deelnemen aan de wedstrijden om het per soonlijk damkampioenschap van Noord-Hol land. In de Eerste Klasse zullen M. J. Langras Jr. en L. Verver een beslissingspartij spelen om de eerste plaats. H. de Jong, Th. de Haas en M. Oud moe ten degradatie-wedstrijden spelen de heren L. Verver, W. Tesselaar en J. Jorna van de eerste klasse; ook D. Stam moet degradatie-wedstrij den spelen. Zoals reeds in verscheidene andere gemeen ten geschiedde, zal ook hier de gelegenheid geschapen worden, dat alle inwoners zich kun nen laten doorlichten. Waarschijnlijk zal dit in de eerste week van September kunnen gebeu ren. Over het nut van deze doorlichting be hoeven we niet uit te weiden. De kosten zijn f 1,05 per persoon en om dit bedrag voor de kinderen wat gemakkelijker bijeen te krijgen, kunnen zij er wekelijks op school één dub beltje voor sparen. De uitslagen van de voor de zomer competitie gespeelde wedstrijden zijn: Vorige week: A. SlijkermanC. Kooi 2—0. Deze week: A. Louw»P. de Wit 20; P. HoedjesA. Louwe 20; A. Slijkerman Jr.C. Kooi 20; P. J. Wai- boer—C. Tuin 2—0; A. Blokker—A. Slijkerman 11. BESTUURSVERGADERING BIJ DE PLATTELANDSVROUWEN Naar ons wordt medegedeeld, heeft het bestuur van de afdeling Zuid Zij pe van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen na enkele mutaties de functies als volgt verdeeld. Presidente is mevr M. G. van Groningen—De Wit, vice-presidente mevr. A. de Boer—Van der Sluijs, eerste secretaresse mevr M. de WaardDekker, tweed» secreta resse mevr. G. Blaauwboer Vries Witsen en penningm eesteresse mevr. S. BosBakker TEGEN EEN VERHOGING VAN DE MOTORRIJTUIGENBELASTING. In verband met de op handen zijnde verhoging van de motorrijtuigenbelas ting hebben de besturen van de na tionale organisatie voor het beroeps- goederenvervoer wegtransport en de N.V. Ato zich met een request tot de leden der Tweede Kamer gewend, teneinde te trachten de bedrijfsauto's van de voorgestelde verhoogde motor rijtuigenbelasting vrjj W stellen. De ouverture Mascotte mocht een zelfde fleurige uitvoering beleven. De Spanola-wals, eveneens een compositie Van John Kok, vormde een waardig slot van het instrumentale gedeelte. De dirigent, de heer P. Jongkhm mag zeer zeker met trots terugzien op hetgeen onder zijn leiding werd gebracht. De dames Roelie Trompetter en Blok brachten niet alleen afwisseling in het fleurige programma, doch hun vertol king van enige Krontjong-liederen was bovendien zeer goed. Mede door de muzikale begeleiding der mandoline club, werd met dit extra programma veel succes geoogst. Beide dames wa ren zeer goed op elkaar ingesteld. Toch was naar onze mening het tweede lied te hoog gegrepen. Het blijspel „Als een kwartel" van Henk Bakker en Ed. Terlingen is eveneens een groot succes geworden. De toneelvereniging „Kunst na Ar beid" heeft hiermede tevens bevestigd, haar goede reputatie te kunnen hand haven. Wij kunnen over de verrichtingen van „Kunst na Arbeid" ten zeerste te vreden zijn. Zonder daarbij de anderen te kort te doen, willen we hl het bij- tonder de naam van mej. Rezelman noemen. Haar spel was brillant. Het spel van de heer H. de Jonghe schonk daarentegen niet die bekoring welke een dergelijke rol kan bieden. De gri me was niet best. Mede dank zij de medewerking van dit gezelschap, onder kundtge regie van mevr. Stammes, zijn de OKK- avonden een groot succes geworden. UIT HET ZAKENLEVEN In het Handelsregister werd de volgende nieuwe inschrijving opgenomen: L. Mosk. Hippolytushoef, Nieuwstraat 1, groothan del in tweedehands hout. Hoewel de aanvang er wat door verlaat werd, verhinderde het ongunstige weer niet, dat het tweede winterconcert van de harmonie „Concordia" goed bezocht was. Onder de aanwezigen alleen donateurs en genodigden waren ook de vertegenwoordigers van de zusterverenigingen „Soli Deo Gloria" wit Bree zand, de muziekvereniging te Julianadorp en het Stedelijk Muziekcorps te Den Helder .Zij in het bijzonder werden door Concordia's voor zitter, de heer J. Borgo, welkom geheten, even als de leden van de r.k. toneelvereniging „Breezand", die met de opvoering van een klucht medewerking zouden verlenen. Het programma, dat Concordia uitvoerde, was niet uitgebreid, maar omvatte enige heel mooie nummers. Zoals gebruikelijk, werd met een mars begonnen. De daar op volgende ouverture van P. Lincke, in een arrengement van S. P. van Leeuwen, „In het land van de Indra", was o. i, wel het mooiste; lang niet gemakkelijk, maar onder de bekwame leiding van de heer D. H. Steinroth gaf Concordia ei een mooie, goed genuanceerde vertolking van. Bij de wals „Gold und Silber" van Franz Lehar viel op hoe, niet alleen de wals, maar ook de inleiding goed werd gespeeld. De over gangen tussen de verschillende delen waren echter niet geheel vlekkeloos. Een niet te moeilijke mars werd gevolgd door een suite van drie „Miniatures" van Jean Filleul. Van deze fijne Franse „schilderijtjes" werd het eerste, „Enfant Reveur", al zeer goed ge speeld. Prachtig klonk de muziek der hout- eu saxofoonblazers en van het lage, donkere koper samen. Voor een zaal-uitvoering een bij uitstek geschikt nummer. De beide andere delen werden ook goed gespeeld, wat vlakker, maar minder doorvoeld, en maakten daardoor niet die indruk als het eerste. Concordia sloot dit mooie concert met de mars „Folies-Bergère". „Schoonmama komt logeren" was de titel van de klucht, die vooral dank zij het spel van de heren G. v. d. Berg en Chr. v. d. Meer menigmaal de lachlust der aanwezigen op wekte. Een betere rolkennis (vooral een klucht moet zonder enige hapering gespeeld worden!) had de opvoering beslist ten goede gekomen, maar het gestelde doel het publiek na het concert nog een genoeglijk half uurtje te be zorgen werd bereikt VOGELTOCHTEN Naar w(f vernemen, zal de Noordhol landse Wandelsportbond met Pinksteren weer een nationale vogeltocht organiseren, Deze tochten, waarvan de routen langs de vogelbroedplaatsen en de andere mooie plaatsen van Texel leiden, mogen zich ieder jaar opnieuw in een groetende be langstelling verheugen. TERUG UIT INDONESIË De heer G. A. Oskam, ambtenaar ter se cretarie van deze gemeente, is per vlieg tuig uit Indonesië teruggekeerd, waar hit zijn militaire dienst vervulde. Hij is één van de laatste Texelse militairen, die nog over zee vertoefden. Vanaf deze plaats roepen wij hem een hartelijk welkom toe. ZILVEREN JUBILEUM De heer C. Kool uit Oudeschild herdacht Zaterdag het feit dat hij vóór 26 jaar ia dienst trad ala molenaar bij de Graan- en Kunstmesthandel v-h. C. R. Keijser Co. MARKTBERICHT DEN BURG, 9 April 1951. Aangevoerd werden 4 koeien van 600—890; 16 schapen van 891S0; 9 biggen van U45 en #5 nuchter» kalveren van 35—60.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5