College wil feestweek handhaven REE DTE „Tromp", vlaggeschip van nieuw oefensmaldeel Glansrol van Cruys Voorbergh in „Het dubbelleven van Sir William" Vraag en antwoord bij de Gemeentebegroting (1) Voorlopig geen nieuwe schouwburg Luchtpostpakies voor Hr. Ms. „Van Galen" Post voor opvarenden van Hr Ms. „Evertsen" „Het mysterie Prissons" Vrijspraak in „café-proces" Mariniers-kapel geeft symphonisch concert IN HET KORT Tussen Haaks en Kuifje V.U -seizoen besloten met indrukwekkende toneelavond in het Tivoli-theater A.T.G. onder regie van Louis Saalborn Urk De week op de visafslag WOENSDAG U APRIL 1951 De onlangs daartoe door de raad benoemde commissies hebben de gemeente begroting 1951 aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen en naar aanleiding daarvan een reeks vragen aan het ooilege van B. en W. gesteld. Dese vragen, alsmede de daarop gegeven antwoorden, zijn neergelegd in het i.g. „Algemeen Rapport". Hieronder laten wJJ een eer te greep uit de uitgebreide sortering vol gen. De onderwerpen komen in een vrJJ willekeurige volgorde ter sprake. WQ hebben de volgorde uit het Algemeen Rapport aangehouden. FEESTWEEK Vraag: Blijft het college van burge meester en wethouders op het stand punt staan, dat de feestweek onmis baar is voor de culturele belangen van de bevolking van Den Helder of wordt deze alleen gehandhaafd om de finan ciële baten voor de gemeente? Antwoord: Naar onze mening wordt ten onrechte een alternatief gesteld, nJ. handhaving van de feestweek, als deze voor de culturele belangen der bevolking onmisbaar is, afschaffing als dit niet het geval is. Het zou te ver gaan, als gezegd werd, dat de feest week voor de culturele belangen der bevolking onmisbaar zou zijn (evenals dit trouwens voor zovele gelegenheden tot vermaak en ontspanning het geval is). Dit behoeft echter geenszins tot af schaffing te leiden. Daardoor zou de feestweek schadelijk voor de culturele belangen der bevolking moeten zijn. Dit is ons niet gebleken en daar er bij zo'n groot gedeelte der bevolking geen be zwaren tegen het houden van een jaar lijkse feestweek bestaan, mag van ons college geen voorstel tot afschaffing verwacht worden. De financiële baten, die voor de gemeente uit de feest—eek voortvloeien, spelen hierbij geen roL SPOORVERBINDING Vraag: Wil het college van burge meester en wethouders een zo krachtig mogelijke actie voeren bij de Neder landse Spoorwegen voor het verkrijgen van een Dieseltractteverbinding tussen Den Helder en Alkmaar, althans aan dringen op het gebruik van belangrijk beter treinmateriaal dan thans het ge val is? Antwoord: Ongetwijfeld zijn burge meester en Wethouders bereid hieraan te voldoen. Deze zaak had trouwens reeds hun voortdurende aandacht. HERBOU WPLICHTIGEN Vraag: het juist, dat door herbouw- plichtigen te bouwen percelen thans buiten het toegewezen bouwvolume vallen? Antwoord: Deze vraag wordt beves tigend beantwoord. VERTRAGING NIEUWBOUW Vraag: Is het waar, dat een gedeelte van de nieuwbouw aan de Jan Ver- failleweg en Burgemeester Houwingain- gel grote overlast heeft van grondwater en zo ja, wat is hiervan de werkelijke oorzaak? Antwoord: Inderdaad is bij de wer ken nabij de Jan Verfaileweg en de Burgemeester Houwingsingel grote overlast van grond- en oppervlakte water ondervonden. Ook elders in de gemeente had men te kampen met wa teroverlast. Zeer waarschijnlijk heeft de uitzonderlijk zware regenval in de af gelopen herfst en winter daarop wel grote invloed gehad. PLAN CENTRUM Vraag: Hoever zijn de bespreking i met de Nederlandse Spoorwegen gevor derd ten aanzien van het Plan Centrum en hoever is de verbinding Koning dwarsstraat—Krugerstraat gevorderd? Antwoord: De Directie der N.V. Ne derlandse Spoorwagen heeft een ge- wi'zigd plan aan ons voorgelegd inzake de verandering van het stationsempla cement. Dit gewijzigde plan is thans nog bij ons in behandeling. HOOGBOUW Vraag: Welke plannen bestaan er ten aanzien van hoogbouw, onder andere ter besparing van cultuurgronden? Zoals reeds gemeld is, wordt, in ver band met de fees'dagen in Met a.s., ge durende het tijdvak van 9 tot 21 April, de gelegenheid opengesteld om o.a. aan opvarenden van Hr. Ms. torpedobootjager „Van Galen", welke bodem onderyveg is naar de Koreaanse wateren, niet-aangete- kende pakjes tof een maximum van 500 gram per luchtpost te verzenden. Deze luchtpogtpakjes dienen stt ig <e zijn verpakt en moeten worden gefran keerd volgens het normale int inationale tarief zonder luchtrecht. De adressering dient als volgt te geschieden: Rang of kwaliteit, naam, stamboeknum mer. aan bcord van Hr. Ms. ,.Van Galen" Amsterdam, Schiphol, Marine. Poststukken, bestemd voor oovarenden van Hr. Ms. Torpedobootjager „Evertsen' welk schip binnenkort uit ae Koreaanse wateren thuisvaart, dienen tot de dag van aankomst in Nederland als volgt te wor den geadresseerd: Rang of kwaliteit, naam, s'amboeknum- mer. aan boord van Hr. Ms. ..Evertsen" Amsterdam, Schiphol, Marine Luchtpostbrieven, niet zwaarder dan 10 gTam, mogen met 10 cm'" worden gefran keerd. Het verzenden van postpakketten naar Hr. Ms. ..Ever'sen" is thans niet meer mogelijk. Op Vrijdag 13 April geeft de HSV „De Lyceïst" in Casino een opvoering van het toneelstuk in drie bedrijven „Het mysterie Prissons". Op Donder dag 12 April bestaat aan de zaal gele genheid tot plaatsbespreken; van 15 45 tot 1615 uur voor donateurs en van 16.15 tot 17 uur voor leden. Antwoord: Etagebouw (drie woonla gen) is gedacht in het plan „Centrum" (o.m. langs de „doorbraak-straat", ter weerszijden van de esplanade en aan de Prins Hendriklaan); in het plan „Zuid-West" (aan de Lorentzstraat, de Pasteurstraat en de Middenweg), aan de Weststraat en de Hoofdgracht en in het plan „Oud Den Helder" (aan de Willem Barendszstraat)Voorts is étagebouw gedacht in het in voorberei ding zijnde plan „Groot Den Helder". Hoogbouw (flats) in zeven woonlagen is ontworpen in het plan „Oud Den Helder" en aan de Kanaalweg. SCHOUWBURG Vraag: Hoe staat het met de plannen voor een nieuwe schouwburg? Antwoord: Door ons college zijn In 1950 met een particuliere exploitant be sprekingen gevoerd zulks op diens verzoek om te geraken tot oprich ting van een nieuwe schouwburg. Of schoon bij deze besprekingen ten slot te de plannen zeer bescheiden zijn op gezet (een eenvoudig gebouw met pl.m. zeshonderd zitplaatsen), bleek toch, dat er bij verwezenlijking van deze plan nen een zodanige „onrendabele top" der bouwkosten zou ontstaan, dat de ge meente een belangrijk kapitaal, naar wij behoren aan te nemen k fonds per- du, zou moeten investeren. Gezien de financiële toestand der gemeente, als mede de van regeringswege uitgeoe fende drang de investeringen zoveel mogelijk te beperken, hebben wij niet kunnen besluiten hierop verder in te gaan. Daarbij komt, dat er van bepaal de zijde plannen bestaan tot opvoering van de zaalcapaciteit te Den Helder. Gelet op een en ander heeft ook het contact met het plaatselijk schouw burg-comité geen resultaat kunnen op leveren en zouden wij voorlopig een af wachtende houding willen aannemen, ofschoon wij gaarne de toezegging doen ter zakg diligent te zullen blijven. BOUWPLANNEN Vraag: Meerdere leden zouden gaarne worden ingelicht over de plannen in zake woningbouw, stadsuitbreiding e.d., welke burgemeester en wethouders in het jaar 1951 denken te kunnen ver wezenlijken. Antwoord: De plannen voor de wo ningbouw en stadsuitbreiding voor het jaar 1951 hangen ten nauwste samen met het voor dit jaar toegewezen bouw volume. Eerst onlangs hebben wij hier omtrent bericht van Gedeputeerde Sta ten ontvangen. Wij beraden ons thans over de besteding van dit bouwvolume. In verband hiermede kunnen wij op dit ogenblik bezwaarlijk nadere mededelin gen doen over het eventueel bouwrijp maken van gronden, enz. Ten overvloe de merken wij hierbij op, dat een aan vang is gemaakt met de uitvoering van uw besluit van 12 December 1950 tot het beschikbaar stellen van «en crediet van 1390.000.— ten behoeve van de uitvoering van grondwerken en van riolerings-, bestratings-, herbestratings- en plantsoenwerken voor het bouwrijp maken van de in het plan „Groot Den Helder II" begrepen gronden en voor het aanleggen van sportvelden op een «eel dier gronden. Gister deelde de president van de Meervoudige Kamer te Alkmaar mede dat men was besloten om de Helderse ingezetenen W. U. en W. L. vrjj te spreken. U. was destijds ten laste ge legd dat hij na sluitingstijd aan L. zou hebben getapt. Hoewel de recht bank de verklaringen van de getuigen niet in twijfel trok was men toch van oordeel dat het ten laste gelegde niet kon worden bewezen. Op Donderdag 19 April om acht uur geeft de Marinierskapel, onder leiding van de kapitein der mariniers. Gijs hert Nienwland, weer een concert in de Nieuwe kerk aan de Weststraat. Er zal een symphonisch concert ten ge hore worden gebracht, dat bestaat nit de volgende werken: L Ouverture „Egmont" van Ludwig van Beethoven; 2. Vioolconcert in d van Ludwig van Beethoven; 3. Vijfde Symphonie van Franz Schubert; 4. Ouverture „Rosamunde" van Franz Schubert. Voor dit concert, dat een zeer genot volle muziekavond garandeert, zijn de toegangsprijzen bepaald op f 1 (bene den) en f 0,75 (boven) per persoon. Op tal van plaatesn in de stad zullen affiches worden opgehangen, waarop te lezen staat waar plaatsbewijzen en programma's verkrijgbaar zijn. Het ba tig saldo van deze avond zal geheel ten goede komen aan de Gezamenlijke Mi litaire Fondsen. Morgenmiddag om half drie houdt mevrouw J. de Wit-Bergsma uit Gor- redijk voor de afdeling Den Helder van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen een boekbespreking over de roman „Citadel" van dr. Cronin. Hedenavond geeft de Helderse Orkestvereniging met medewerking van het Schager Dameskerkkoor een concert in de Nieuwe kerk aan de Weststraat. De lichte kruiser „Tromp" onder bevel van kapitein ter zee H, Bos, de fregatten „Dubois" en „Van Ewjjck" onder bevel van de luitenants ter zee der 1ste klasse T. Brunsting en J. Bus- semaker en de onderzeeboot „Zwaard vis" onder bevel van luitenant ter zee der 1ste klasse H. R. Reitsma, zullen tot een oefensmaldeel, het smaldeel no 5, worden verenigd, waaraan op 1 Mei nog d« onderzeeboot „Zeehond" zal worden toegevoegd. Dit smaldeel wordt gevormd met het doel, door veelvuldig oefenen van de vloot in verband, onder een blij vende operationele leiding en volgens aan de praettjk getoetste tactische bekwaamheid te geraken. Tevens zal het smaldeel een zo groot mogelijke gelegenheid moeten bieden tot oefening van personeel, af komstig van verschillende opleidin gen, zodat het bemannen van de nog in aanbouw zijnde vloot over enige ja ren met bevaren en bekwaam .perso neel kan geschieden. Maandag 16 April, des ochtends 10 uur, zal schout bij nacht A. de Booy aan boord van Hr. Ms. „Tromp" het bevel over het dan in de Parkhaven te Rotterdam liggende smaldeel 5 aan vaarden. Zodra de vlag van Schout bij nacht de Booy is gehesen, zullen Hr. Ms. „Bubois' en „Van Ewijck" deze vlag ieder met dertien schoten salueren. Aan de gemeentelijke visafslag te Den Helder werd verleden week aan gevoerd: 1028 kg bot, 379 kg garnalen, 308 kg kaan, 300 kg kabeljauw, 6373 kg schar, 12411 kg schol, 243 kg tarbot, 2956 kg tong, 5333 kg wijting. De Nederlandse kuster „Cida", van Delfzijl op weg naar Coole, liep gisteren de haven van Den Helder binnen. Hr. Ms. „Tromp" verliet gister middag Nieuwediep. Het is morgen hoog water om 10.35 en 23.00 uur en laag water om 4.45 en 17.10 uur. De temperatuur van het zeewater was 6,3 graden Celsius. UET GEBEURT MET ALLE DAGEN, dat men tot op de bodem kan uoor- dringen in de zie! van een ander. Eigenlijk overkomt dat het gros der mensen nooit. Niet alleen omdat het gros van de mensen daartoe het psychologen inzicht, de vertrouwenwekkende tact en de wijsheid maar ook omdat iemand de diepste roerselen van zijn innerlijk leven moeiltfk kan blootleggen, ook al sou h« dat willen. Is het dan niet een wonder, dat negenhonderd Helders, burgers gisteravond één mens (en tot op zekere hoogte zelfs twee) hebben leren kennen binnen drie uur tijd. Dat wonder werd teweeggebracht door de toneelschrijver Emlyn Williams en het Amsterdams Toneelgezelschap dat zijn stuk „Het dubbelleven van Sir William" voor de Volksuniversiteit heeft op gevoerd. Wanneer wij spreken over een won der, dan houdt dat meteen een alge meen oordeel in over inhoud en vorm van het stuk, en over de opvoering ervan. Want dat wonder zou niet zijn geschied, wanneer auteur en acteurs op intrinsieke punten tekort zouden zijn geschoten. De kans hierop was aanwe zig, omdat Emlyn Williams het slot „zwevend" heeft gehouden. Hij stelde een probleem, werkte dat op onnavolg bare wijze uit, maaronthield zich van een concrete en zakelijke conclu sie. Alsof hij aan het eind wilde zeg gen: „Kijk mensen, zo liggen nu de kaarten, ik heb mijn best gedaan alle aspecten van de zaak te belichten, oor deelt nu zelf!" Een dergelijk standpunt schijnt zeer objectief, omdat immers de schrijver zijn eigen mening niet wil opdringen. Maar het gevaar is dan juist groot, dat die persoonlijke mening van de schrij ver meespeelt in ieder woord en ieder gebaar van zijn figuren en ten slotte door de toeschouwer wordt aanvaardt als zijn eigen zienswijze. Wij mogen aannemen, dat Emlyn Williams het „zwevende slot" echter niet heeft ge kozen om objectiviteit te suggereren, en evenmin omdat hij zich met het eind geen raad wist, maar juist omdst hij zich ten volle bewust was van de psy chologische uitwerking van deze oplos sing. Hij heeft de dualiteit in het wezen van de hoofdpersoon, de sphrijver Wil Trenting, met grote zuiverheid en nauw keurigheid, en met veel liefde en be grip gekarakteriseerd. Met dezelfde deugden heeft Cruys Voorbergh deze hoofdrol gestalte gegeven. Zijn Wil Trenting was een figuur van formaat, die het spel beheerste van de eerste tot de laatste scène. Het acteurstalent van Cruys Voorbergh deed vrijwel onmid dellijk door de acteur heenzien naar de mens Wil Trenting. Dat houdt meer in dan grote waardering en bewondering voor dictie en mimiek, en andere tech nische factoren, omdat men immers in JAARBEURS Jn Den Helder merkt men niets van de Utrechtse Jaarbeurs. Maar Gradus heeft zich dan Zaterdag in de Domstad gewaagd. Niet om de Jaarbeurs te bezoeken, maar zo maar eens, bij wijze van „uitje". Het werd geen onplezierig uitstapje, hoewel de bin nenstad dermate met lo pende en rijdende mensen was gevuld, dat van nor maal voortgaan niet kon worden gesproken. Om de tien meter stond een agent van politie midden op straat. Van de witte schei dingsstreep af regelde hij het verkeer, zo goed en zo kwaad als dat ging. Er wa ren heel wat politiemannen op de been, daar in Utrecht Zij waren vriendelijk maar streng en schudden wijs gerig hunne hoofden wan neer moeders met kinderen toch ergens een gaatje had den gevonden, dat, naar zij meenden, een veilige weg was naar de overzijde van de straat Zulke mensen be landden dan temidden van toeterende auto's, onvrien delijk kijkende chauffeurs en slingerende wielrijders. Utrecht was Zaterdagmid dag een heksenketel, een prima voorbeeld van Neer- lands overbevolktheid 's Avonds ging het nog. Maar dan waren de caffs restaurants en dancings overvol. En de Utrechtse kellners, tegenstanders van het nieuwe fooiensysteem, deden beste zaken. Gradus belandde ten slotte m „Old. Dutch", waar moderne men sen zich dartel en uitgelaten over de veel te kleine dans vloer schoven. Deze mensen gaven er niet om, dat zij een gulden entreegeld moes ten betalen, dat dansen welhaast onmogelijk was, en dat het cabaret-programma geen nieuws bevatte. Gradus en de zijnen bestelden kof fie. Gewoon koffie in een gewoon „Old Dutch". En Gradus? groepje deed ook vrolijk, everijs al die an dere mensen. Want er was Jaarbeurs en waarom zou men dan geen pret maken. Maar van koffie blijf je nuchter en dan kun je elkaar beduusd aankijken wanneer kellners komen af rekenen. Want de Utrechtse caféhouders weten hun weetje in Jaarbeurstijd. „Vier koffie ober", zei Gra- dys" mannelijke metgezel „wat krijgt uT" En de ober, vriendelijk als immer, ant woordde, zonder het minste teken van erbarmen: „Drie gulden meneer, alstublieft". Dat is Utrecht In Jaar beurstijd. Groot en duur. Rein en bedorven. Gradus en de zijnen zijn ieder nog aan een flesje cola toegeko men. Weer drie gulden. En f« betaalt ze met een niets zeggend gezicht, alsof je er op had gerekend en omdat nou ja, omdat er Jaarbeurs is. T ZOLDERTJE ^nlangs ontving de heer G. J. Leen, Spoorstraat 19, een briefkaart, geadres seerd aan: „Puzzleclub *t Zoldertje", p.a. Spoorstraat 19". Nu heeft de fa. gebr. Leen al „meer dan 40 jaar textiel", maar nog nooit heeft men de behoefte ge voeld aan een puzzle-zol- dertje. „Mogelijk leent uw rubriek zich voor de op sporing", schrijft de heer Leen, „van de werkelijk- geadresseerden". Gradus hoopt het van ganser harte, want hij of zij, die de brief kaart moest ontvangen, zal er geen nadeel van onder vinden wanneer hij de kaart even bij de fa. gebr. Leen gaat afhalen. Waar wacht nog op? STAMTAFEL Aan de stamtafel wordt veel en langdurig ge sproken over de „verwilde ring" in de sport Misschien is dat een tikkeltje over dreven, doch over het alge meen it men van oordeel, dat de sport vroeger min der lichtzinnig werd be dreven dan tegenwoordig. Een stevige meneer, een tweehonder-ponder, wist een typerend voorbeeld. Hij vertelde: „Ik heb onder- laatst m'n hulsdokter ge vraagd, of hij wel eens naar een voetbalwedstrijd ging lpjken. „Waarom zou ik dat doen", had de dokter geant woord, de volgende dag komen zowat alle spelers bij mij!" EITJE Mevrouw Bos uit de Rozen straat deed gisteren in haar kippenhok een merk waardige vondst. Zij vond eerst een ei, dat voor een krielkippetje aan de grote kant was, en daarna nég een et waarvoor zelfs een mus minachtend de snavel voor zou hebben opgehaald Het eitje van het tweede krielkippetje was heel klein en woog slechtstwee gram. t Moest toch even ver meld. meent Orsd»«. VIETNAM Pn daar stond dan gister middag op het stations plein een groepje mensen te wachten op de komst van de Vietnamese tafel tennisspelers. Maar een ont stellend bericht was reeds doorgekomen, want twee van de vflf Vietnamezen zouden niet In Nieuwediep arriveren, wijl zij In Parijs ziek te bed lagen. Deze te leurstellende mededeling deed het groenie mensen op het stationsplein met angst en vreze de trein van 1148 uur afwachten. En de vrees was niet ongegrond: er kwamen geen Vietname zen door het controle-hekje. Wel boeren, burgers en bui tenlui, maar geen tafelten nissers. Teleurgesteld trok het groepje „Formosa"- waarts, waar, op hoop van zegen, toch maar vast de prachtige Cor du Buy-tafel werd opgesteld. Wat jam mer zuchtte men aldoor: „Maf van Hoa en Nguygen van Ho ziek Maar om drie minuten over twee was het leed goeddeels geleden. Toen bracht de trein alsnog twee gezonde Vietnamezen met hun captain. De interland wedstrijd zou dus in ieder geval doorgang kunnen vin den, zij het met twee spe lers in plaats van met vier. Volgens het Davis Cup systeem. De Vietnamezen, die van *s nachts twaalf uur onder weg waren geweest, kropen onmiddellijk onder de wol len deken om zich met een hazenslaapje voor te berei den op de officiële ont vangst op het gemeentehuis. En Gradus heeft zich de ge hele dag niet aan de Franse taal gewaagd. O ja, toch, toen hij de Vietnamese cap tain op de tenen trapte heeft hij (luidruchtig) „par don" gezegd. OPBRENGST, jyjen herinnert zich onge twijfeld nog de opvoe ring van de cabaret-revue „Blijft optimist" ten bate van het Centraal Genoot schap voor kinderherstel lingsoorden en gezondheids- kolonies. Het programma werd, geheel belangeloos, door de toneelgroep der Marine-magazijnen ver zorgd. Gisteren hoorde Gra dus het bedrag dat „schoon" in het bezit kwam van het Centraal Genootschap: f472,31. Zeker meer dan de moeite waard! Het „Helders Mannenkoor" heeft dus pas geleden het zeven tigjarig bestaan gevierd. Tijdens de receptie in .Jormosa" knipte Gradus" lijffotograaf bijgaand plaatje. Rechts ziet men het oudste ere-lid, de heer Valkenburg, zijn hartelijke gelukwensen aanbieden aan voorzitter Verweij. Links i« zichtbaar de heer 1. Valkhoff, die zo-zachtjes-aan over lubilea kan meespreken, de trouwe penningmeester van het koor. (Wist u al, dat het Helders Mannenkoor het predicaat „Koninklijk" heeft gekregen? Nou, het is *o!) het dagelijks leven ook niet over mi miek en dictie van zijn medemens spreekt. Dat deze WH Trenting 10 tot een le vend mens kon worden geschapen, wa» te danken aan de andere figuren in het stuk, die Trentin gde gelegenheid gaven zich te uiten en op anderer uitingen te reageren. De voornaamste van deze se cundaire figuren was Trenting's vrou^ Rona, die men door de sterke uitbeel ding van Elise Hoomans eveneens zeet diep kon peilen. Daardoor ontstond een wisselwerking, welke de opvoering een grote suggestiviteit gaf. Het werd vol komen plausibel gemaakt, dat Rona de ze man haar jawoord had gegeven en op de hoogte wag van zijn dubbelleven zonder dat daardoor haar liefde werd gebroken. Maar Wil en Rona leden beiden steeds sterker onder de schaduw, die lag over hun geluk. De diepte van deze schaduw werd peilbaar gemaakt door het invoeren van enkele figuren op het derde plan: de blijmoedige en eenvou dige Marian Tillyard (met ontwape nende frisheid gespeeld door Carla de Raat), de phlegmatische en integere Thano Lampeter (met iets te weinig persoonlijkhei getypeerd door Lo van Hensbergen), dan het echtpaar uit de achterbuurt (overtuigend en met flair uitgebeeld door Ben Groenier en Jenny van Maerlant) en de merkwaardige tussenfiguur Albert, Wil's secretaris en chauffeur (in een humoristische creatie van Edwin Thomas), vervolgensDaker, de vader van het meisje, dat onbewust (en voor de toeschouwer ongezien) de slagschaduw over Trenting's leven deed vallen. Deze Daker werd door Louis Saalborn met grote geladenheid ge speeld. De scènes waarin Voorbergh en Saalborn hun dialogen lieten flitsen, gaven een sterke suggestie van de crisis waarin Trenting's leven was geraakt. Ten slotte de jonge Ian Tren ting. die door zijn zuiverheid en arge loosheid een nieuwe verantwoordelijk, heid schiep in het leven van zijn va der. Groter boete dan voor de recht bank deed Wil Trenting voor zijn zoon, door hem te vertellen dat de joelende mensenmenigte buiten niet kwam om zijn handtekening maar om hem te straffen voor hetgeen hij misdeed. Geen vrijbrief. in dit stuk legt Emlyn Williams des te sterker het accent op de persoonlijke verantwoordelijkheid van de mens, om dat hij anderzijds de „verzachtende om standigheden" zo klaar belicht. Hoe verklaarbaar ook de gedragingen van Wil Trenting. hoe menselijk en ver geeflijk zijn dualiteit, hoe sympathiek ook zijn persoonlijkheid, geen ogen blik hecht Emlyn Williams zijn goed keuring aan het dubbelleven van zijn hoofdpersoon Het kan nuttig zijn, daar op de aandacht te vestigen, omdat zo vele moderne schrijvers in gevaarlijk negativisme en nihilisme (schuilgaande onder een ogenschijnlijk te waarderen realisme) voet geven aan de zeer men selijke neiging om vergoelijkende argu menten en verklarende factoren voor allerlei misdragingen aan te voeren. Dat kan gewenst zijn, wanneer men over het handelen van een ander moet oordelen, maar is vaak voor zwakke figuren een vrijbrief om mild te den ken over het eigen gedrag. Dat de Helderse Volksuniversiteit het seizoen 19g0—'51 heeft besloten met een meesterlijke opvoering van een stuk, dat een zo positieve strek king heeft, stemt tot vreugdwe. BENOEMING AAN DE RIJKS H B S. Bij beschikking van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen benoemd tot tijdelijk lerares aan de RHBS hier ter stede, mej. J. Lettinga te Rotter dam. De afgelopen week werd voor het eerst de beugvisserij weer uitgeoefend. Echter slechts voor korte duur, want het resultaat was allerminst bevredi gend. In totaal werd 18 pond aange- oerd. Noteringen f 1,36 tot f 1,52 per ond. Door de fuikvissers werd 538 ond aangevoerd. Noteringen per pond an f 1,14 tot f 1,52 Een partijtje spie- mg van 44 pond noteerde per pond an f 0,20 tot f 0.22. Maandag werd tog 68 pond voorn aangevoerd. Prijs f 0,07 per pond. Door de fuikvisseri werd in totaal 71000 pond nest aange voerd. Noteringen hiervan varieerden Per bak van 80 pond van t 3,36 tot f 3,60. De weekbesommingen der fuikvis sers waren niet zo hoog. Per vaartuig van f 400 tot f 480. Door enkele vaartuigen werd Noord zeevis aangevoerd. De noteringen voor de verse vis waren resp.: grote schol I 0,60t 0.71; middel schol f 0,60— f 0,62; kleine schol f 0,38—f 0,48; schar f -0,28f 0,40; gr. middel tong f 2 'l: kl. m. tong f 2.02, kleine tong 1 kleine tong II f i.07: tarbot I f tarbot Hl f 1.50 en tarbot V! I O"' Alles per kg. visserijbericht URIC, 10 April. Doo, twaalf vaartuig» werden aangevoerd: 540 pond fuikaal 1.**~ 1.40 en 2400 pond Noordzeevi, 0.80-1*8 P* Pond; 236 bakke,, Neet 3,52 per bek 37 «A k».

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2