Eerste Kamer welwillend tegenover het nieuwe Kabinet Adenauer wil verdrag met Frankrijk Verrassing op filmfestival te Cannes: de Russen zijn gekomen Sport in 't kort Beoordeling naar zijn daden Westduitse kanselier komt heden naar de Franse hoofdstad DE MINISTERS KONDEN TEVREDEN Het Belgisch elftal Westelijke plaatsvervangers zwegen Prins Bernhard naar Chili DAHPO Na enige strubbelingen is thans de vrede weergekeerd Uiterste zuinigheid BOMAANSLAG TE ROME GROMYKO IN VERLEGENHEID Ontvangst in Argentiniè was hartelijk Laatste besprekingen overhet pian-Schuman Mooi succes voor Nederland De heer L. Götzen naar de West Huis der schone slaapsters WOENSDAG 11 APRIL 1951 (Van onzt parlementaire redacteur- rjE antl-revolutlonnalre Eer«e Kamerfractie bereid het nieuwe Kabinet te steunen, voor sover dat in haar ver- Tf'.ü ÜLÏ®- Mlfs "at het van ons meer pleiner beleeft dan ran zUn eigen aanhang", ro sprak de «ude prof. Anema met xijn markante grUze snor DinaUag- m- •niddag in de Eerste Kamer, waar de vettig volksvertegen- woordigors begonnen zUn met de behandeling van de Rllks- P 1be^®""«/t>or WH- WU treden deze regering met welwil lendheid tegemoet; onse Intentie, sljn goed. Het hangt van de handeling van de regering zelf af, In welke mate wy haar onze atenn veHenen zullen," liet de fractievoorzitter van de (HU. mrdr. Kolff, er even later op volgen. De fractieleider van de VVD, prof. mr, Molenaar, tegde toe b|) *l)n crltlek PROF. ANEMA ,e'e economische beleid van de regering de zuinig redelijkheid in het oog te houden. Met vreugde begroette mr. Hr0^r4ah.i«^irH "Cr Va" de fr4Ctl' Vln de Kvp "c teruggekeerde ministers belangstelling naar wat zij zullen presteren de nieuwe. Aan het Kabinet schonk b,j zyn vertrouwen. De fractievoorzitter van de PvdA wilde niet achter blijven en volgde het voorbeeld van z«n RK collega. De gezamenlijke bewind - lieden zij waren bijna allen aanwezig mogen niet ontevreden zijn. Zij zijn door deze eerste ronde in de Eerste Kamer uitstekend heengekomen. speciaal voor internationale aangele genheden en kon de houding van de regering in het incident met Ierland niat waarderen. Hij betwijfelde het voorts of het Nederlandse volk wel voldoende bereid is de tanden op el kaar te zetten. Om tot een drastiache bezuiniging te komen, leek hem eert buiten-departementale commissie van bedrijfseconomen,, financiers en andere deskundigen wenselijk. Dankbaar jegens Romme. jyjH. KOLFF, die dankbaar was jegeng prof. Romme, die z.i. het beste denk bare kabinet had samengesteld, schonk bijzondere belangstelling aan de Bene lux en de kwestie Nieuw Guinea. Tn het eerste geval zelde hij, dat Belgia moge bedenken, dat de liefde niet van één kant kan komen en wat Nieuw Guinea aangaat, verzocht hij om een pertinente verklaring van de regering, dat tij alvorens overleg met de volks vertegenwoordiging te plegen geen en kele toezegging zal doen, aan wie dan ook. l-F was natuurlijk niet alles rozen geur en maneschijn. De heer Sehal- ker van de C. P. N. bijvoorbeeld had niet veel goeds. Volgen» hem is de be groting precies zestig cent waard, da prijs die een oud-papier-handelaar er voor geeft. Niet de regering, maar Eisenhower heeft de begroting samen gesteld, aldus de heer Schalker, die de bewering, dat de Sowjetunie klaar staat om ons te bedreigen een fabel noemde, Volgens hem gaan wij massale armoe de. harder werken, minder woningen, achteruitgang der sociale voorzie ningen en verdere belastingverho gingen tegemoet. Prof. Anema wilde tegenover da hoge uitgaven voor onze defensie de allergrootste zuinigheid be tracht zien. waarbij de overheid het voorbeeld dient te geven. De heer Kropman van de KVP was het daar mee geheel eens, Hij opperde het denk beeld van de benoeming van een twee de. minister van buitenlandse zaken. De doelverdediger van Sao Paulo, Mario Olivera. vierde gisteren in NoordwUk zUn 28*te verjaardag, maar bepaald vrolijk scheen h{j niet te zijn. Htf zat In zijn regenjas aan tafel en keek melancholiek naar de onstuimige Noordzee en de stortregens, die tegen het raam sloegen. Eerst toen de Hol landse kok met een knaap van een feesttaart kwam aandragen klaarde zün gezicht wat op, want de Braziliaanse traditie wil, dat de jarige al dat zoets alleen op eet. Wat Mario prompt deed De Brazilianen kennen maar één tegenstander: het weer. Voordat zij met hun training begonnen kochten ze witte, wollen sportkousen, die tot over de knie gedragen kunnen worden, dik ke truien entot grote verbazing van de winkelier... Ijsmutsen. On danks het water op het terrein lieten de Zuidameriksanse voetballers zien. dat zij een buitengewone goede balcon- trftle hebben. Voor de wedstrijden gewichtheffen om het kampioenschap van Nederland le klasse hebben zich 24 athleten ga meid. Bram Charite heeft wel inge- achreven voor het zwaargewicht, doch het is niet waarschijnlijk, dat hij zal deelnemen, omdat hij nog steeds last heeft van zijn oude blessure. Uit de deelnemers aan deze kampioenschap pen zal een selectie worden gemaakt voor de voorbereiding der Olymplscne Spelen. Op het Haarlemterrein speelde Dinsdagavond een elftal van de Ne derlandse luchtstrijdkrachten tegen Haarlem. De wedstrijd eindigde in ee». 6—3 overwinning voor de Haarlem mers. De bloesemrit, een betrouwbaar- heidsrlt, die door het Zuid-Limburgs land voert, zal ca 220 km lang ziin en gedeeltelijk als kaartlees- gedeeltelik als pijlenrit worden verreden. On April vindt de start plaats te Maas tricht. Italië, Zwitserland en Belgie zul len niet deelnemen aan het Internatio naal concours hinnicme. dat Znterdse te Nice begint. De paarden van deze Mario ai een hele taari Sao Paulo irainde mei ijsmutsen op 12de partij tweekamp afgebroken drie ploegen zün nog te vermoeid van Het Belgische elftal dat Zondag in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen Nederland uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Daenen (F. C. Tilleur). Achter: Valet (Anderlecht) en Vail- lant (Anderlecht). Midden: Van der Auwera <R. C Mechelan). Carré 'F. C. Luik) en Vic- tor Mees (Antwerp F. C.) Voor: Lemberechts <F C. Mechelen). se), Mermans (Anderlecht). Anoul (F. Freddy Chaves d'Aguilar (La Gantoi- C. Luik) en Sermon Anderlecht1 Reserves: Bogaerts (Standard C L.1 Van Brandt (Lierse S. K A. de Buok (Eendracht Aalst) en A. de Hert (Ber chem Sp.) In de kantoren van een communie tisch weekblad te Rome tegenover het Viminale paleis en in de onmiddellijke nabijheid van het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken is gisteravond een bom ontploft Een vrouw werd licht gewond. De politie trok onmid dellijk een cordon om het Viminale, waarin ook het bureau van de eerite- mlnister is gevestigd. het concours te Cairo op 4 April. De twaalfde party in de twee kamp om het wereldkampioenschap schaken tussen Bronstein en Botwin- nlk Is na scherpe stryd afgebroken. Bolwinnik. die met zwart speelde, staat op winst. Prof. Molenaar (WD' had het ge troffen, dat er bij deze regering geen eenstemmigheid bestaat over Nieuw Guinea. H-lj hoopte dat de zaak in deze zitting niet ter sprake zou komen. Dat het kabinet uit een verworpen motie zo vérgaande consequenties had ge trokken. achtte hij bedenkeiyk voorde zelfstandigheid van de fracties Dienende functie. J")E socialistische heer Van de Kieft vond het noodzakelijk, dat He over heidsdiensten en insteliingen doortrok ken zijn van de gedachte, dat zU een dienende functie hebben te vervullen De gewone man moet weten waar hij terecht kan. Ten aanzien van het tele- visievraagstuk zei spr., dat de regering verder is gegaan, dan het parlement kon verwachten. Het ware goed, dat de regering zich hierover uitëprak. De kabinetscrisis besprekende, verklaarde de heer Van de Kieft. dat zijn fractie weinig enthousiast is over de oplossing van de crlsi». Hoe het tot samenwer king in het kabinet is kunnen komen, Is hem nog niet recht duidelijk. Hij zegde evenwel loyale steun toe. De heer Jonkman (P. v. d. A.) be sprak tenslotte de kwestie-Nieuw Gui nea en vroeg of er geen begin van een uitweg zou zijn te vinden. HU vroeg hoe de regering zich voorstelt, dat thans de ontwikkeling moet geschie den. MMHHMI 1lllllllllll!llllllllllllllli!lllllllllllllllllllll!llllllll!!llll!llllllllll!llll!lllll Tijdens het verblijf in Argentlnie bezocht Z.KH. Prins Bernhard de sociale instellingen van Mevrouw Per on, o.a. het kinderdorp. Z.K.fJ. Prins Bernhard en Mevrouw Peron temidden der kinderen, die de hoge gasten met enthousiasme be groetten. Na een uur vertraging tengevolge van de hevige regen, is prins Bernhard gistermorgen met een speciaal vlieg tuig van de KLM uit Buenos Aires naar Santiago teelrokken. De peins werd uitgeleide gedaan door de chef van het protocol, de adjudant vin president Peron en lalryke Argentijnse en Ne derlandse autoriteiten. O" het vliegveld van Santisgo werd de Nederlandse gast verwelkomd door de Chileense minister van buitenlandse zeken en ledm van het diplomatieke corps. De speciale Verslaggever van het ANP, die de reis van de Prins naar Zuld-Amerika meemaakt, schrijft aa een overzicht van het bezoek aan Ar- getlnie dat het gezelschap, nadat het Uruguey had verlaten, in onzekerheid verkeerde omtrent de Ontvangst die het in het land ven generaal Peron zou genieten. De spanning was echter spoe dig geweken. Hartelijkheid, gastvrijheid en enthousiasme namen toe. naarmate de dagen van 's Prinsen verbiyf in Ar gentinië verstreken. Reeds nu ksn worden gezegd, dat dit bezoek het hoogtepunt is geworden van de reis naar Latijna-Amerika. Het zal van de Nederlanders afhan gen, of deze rei» inderdaad de ver langde resultaten zal afwerpen. Neder landers daarginds zijn van mening, dat de vaderlandse industrie tot samenwer king moet geraken en zich dient to verdiepen in de mentaliteit van de vol keren in Zuid-Amerika. Dan pas zullen de gewenste resultaten kunnen worden behaald. De 17ste zitting van ile plaatsver vangers van de ministers van buiten landse raken te Parijs was de kort ste, welke tot nu gehouden la. Zij stond onder leiding van Gromyko en duurde één uur en 45 minuten. Er werd geen voortgang gemaakt. Gromyko stelde verdaging voor, omdat hij op het stuk van de bewape ning, waarover de besprekingen gin gen, niets meer te zeggen had. De Fransman Parodi zelde, dat het na deze verklaring moeilijk was om voort te gaan. De weateiyken konden vol gens hem geen agenda aanvaarden die op zich zelf reeds crltlek op de westelijken Inhoudt. Nadat de Ame rikaan Jessup had gesproken, vroeg Gromyko wie nog het woord wenste. De westelijke gedelegeerden keken elkaar aan, doch zelden niets. Gro myko toonde zich in verlegenheid toen hy zeide geen andere keuze te hebben, dan de zitting te verdagen. Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va- der, Moeder en kind. ^ANDAAG wordt de Westduitse kanselier, dr. Adenauer, in Parijs verwacht voor de laatste besprekingen over het plan Schuman met de ministers van buitenlandse zaken van Frankryk, Italië, Belgie, Nederland en Luxemburg. Dit eerste bexoek in vredestijd sedert twintig jaar van een Duitse kanselier, wordt in Parijs verderreikend geacht dan het afhandelen van het verdrag. Dr. Adenauer wordt in Parijs beschouwd als leidende Duitse voorstander van een Frans- Duitse toenadering. Reeds heeft de kanselier gisteren in een radiorede mede gedeeld. dat hy met de Franse minister lan buitenlandse zaken, Schuman. wil spreken over de wyslging van het Bezettlngsstatujit In een tweezydig verdrag. ecu zekere ontroering de reis naar Pa rijs ondernam. HU geloofde, dat de bijeenkomst in Parijs werkelijk een ge schiedkundige betekenis voor de vrede in Europa zal hebben. „Een goede verstandhouding tussen Frankrijk en Duitsland zou een be slissende voorwaarde zijn voor de ver- In een radiotoespraak op de voor avond van zijn vertrek naar de Franse hoofdstad zei Adenauer, dat hij met (Van onze medewerker Jan Kobmerf) CANNES, April LIET INTERNATIONAAL FILMFESTIVAL te Cannes, aan die prachtige Cóte d'Azur, gekoesterd In een zonnewarmte, die Je als Nederlander om deze tijd van het Jaar telkens opnieuw verstomd doet staan, wordt tot nu toe vooral be heerst door het feit. dat voor het eerst de Sowjetunie en enkele andere staten van achter het IJzeren Gordyn, Polen, Hongarije en Tsjechoslowakije, vertegen woordigd zijn. Er was aprake van geweest, dat zij wellicht zouden komen, maar niemand geloofde daar erg In, tot plotseling op het laatste ogenblik het festivalcomité de zekerheid kreeg, dat „ze" er inderdaad zouden zijn. Rusland verscheen zelfs met een vrij grote delegatie, onder leiding van de onderminis ter voor filmzaken. Semenovv, en voorts o.a. gevormd door de vermaarde regis seur Pudowkln en Ruslands eerste acteur, Nlcolaas Tsjerkassow, die een reus Is, zowel naar zUn uiterlijk als naar zUn acteurscapaciteiten. Een conflict „Vier ln een Jeep" kwam nu de tweede dagveroorzaakte prompt een ernstig Russisch protest: de natio- rviE DELEGATIE heeft niet te- klagen nale waardigheid van het Sowjetvolk over gebrek aan belangstelling: zij was aangetast. Het festivalcomité vond werd bij haar aankomst aan het station na langdurig en nerveus beraad een verwelkomd door het gemeentebestuut Cannes. zij is de volgende dag in het stadhuis, zij wordt door de zwermen persfotografen meer gefilmd en gefotografeerd dan de hier van ontvangen zeer diplomatieke oplossing; het spral: uit. dat het de vertoning niet zou heb ben toegelaten, als het voorzien had. dat men de film als een aanval op een der deelnemende landen zou beschou wen gn het verklaarde voorts, dat ook in groten getale aanwezige mooie actrices (en dat zegt wat!) en bU elke Frankrijk jegens de Sowjetsoldaat ot- voorstelling, elke bijeenkomst wordt er gefluisterd: Zijn de Russen er al? Er wordt veel gepraat, officieel en niet-officieel, over vriendschap tussen de volkeren en over de verbroedering, die de film kan scheppen. Zo lijkt Cannes dus op de Verenigd" Naties maar ook in die zin. dat er moeilijkheden zijn geweest. Als openingsfilm was „Vier in een Jeep gekozen, een Zwitserse film van Leo pold Lintberg, welke regiseur men door „De laatste Kans" en ..Marie- Louise" ook bij ons kent. Zijn uitersi menselüke, sympathieke en bovendien goed-gemaakte film speelt in Wenen en de „vier" in de jeep zijn leden var de internationale politie, die in de ge meenschappelijke sector optreedt: een Fransman, een Engelsman, een Amen- kaan en een Rus De Rus is heel wat minder sympathiek voorgesteld dan de anderen en vooral dan de Amerikaan zodat het festivaleomité voor alk- zekerheid ijlings een andere film voor de openingsvoorstelling koos: de Ame- rikaanse „A Place in the Sun" naar Theodoor Dreissers roman „An Amen- can Tragedy." zelfde gevoelens van hoogachting sn erkentelijktelijkheid koestert als je gens de andere geallieerde soldaten. Paarmee was het incident gesloten en keerde de rust weer, met de brede glimlach op dc gezichten der Russen, die zich meteen weer van hun zonnige kgnt lieten zien. Misschien kwam er ook in technisch opzicht politiek om de hoek kijken: hoewel de projectie van films in het fraaie Palais du Festival altijd perfect Is, was er tweemaal een of ander mankement bij het begin der verto ning van „Vier in een Jeep", waardoor men tot tweemaal toe opnieuw moest beginnen. Eenzelfde euvel deed zich toevallig voor bij de vertoning van een Joegoslavische documentaire. Nederlands succes. Om nu van de politiek op de cine matografie over te gaan: het is na nau- weiyks vier dagen film uiteraard moeilijk reeds een oordeel te geven over de inzendingen der verschillende landen als geheel. Er zijn 29 deelne mende landen, waarvan sommige uit sluitend documentaire films inzonden. Dat deed ook Nederland. „Spiegel van Holland", het filmpje van Bert Haan stra. dat Nederlandse steden en land schappen toont, zoals het water ze weerspiegelt, vond van alle documen taire films tot nu toe verreweg de meeste waardering. Tweemaaltijdens de vertoning ervan hoorde men be wonderend handgeklap en aan het slot was er een extra-langdurig, zeer hartelijk applaus. Men sprak algemeen enthousiast over het filmpje, zowel over de originaliteit van de opzet als Het Palais du Festival te Cannes, waar nu de vlaggen van 29 naties van de gevel hangen. Over de technische en artistieke kwa- ltteiteh. men overlaadde Bert Haan stra met felicitaties. De journalisten hebben zelfs om een tweede verto ning van „Miroir de Hollande" ge vraagd en daarop hebben de weinige hier aanwezige Nederlanders werke lijk geen invloed uitgeoefend hoe goed dit belangstelling hun ook deed! Men is met regisseur Haanstra en producer Van Mook meteen in onder handeling getreden over de rechten voor het buitenland, hetgeen, wel een verblijdend verschijnsel la. „Bali, Eiland der Goden" en de documen taire over Walcheren zijn andere Ne derlandse films, die men hier nu met spanning tegemoet ziet. Behalve „Vier ln een Jeep", die ook door haar artistieke kwaliteiten op merkelijk is. heeft van de hoofdfilm, voorts de Zweedse „Fröken Julie" van Alf Sjöberg, naar Strindbergs toneel stuk, een gunstig onthaal gehad, even als de Franse politiefilm „Identite Judieiaire", waarmee Hervé Bromber ger als regisseur debuteerde. Een Rus sische kleurenfilm over Moussorgskv loonde, dat de Russen zich steeds ver der verwijderen van de cinegrafische ideëen van de Eigenstem en de Pu dowkln der twintiger jaren, die de Russische film wereldvermaard maak ten. Moussorgsky. bovendien nog vrii traag, bleek meer gefotografeerd toneel en opera dan film. De zang en de kleuren zijn prachtig, het acteren opmerkelijk, maai- dat kan een film niet redden. Beroemdheden Er is'een heel legertje van filmbe roemdheden te Cannes. Er zijn ver maarde producenten uit alle delen van de wereld, want er ls tegelijkertijd oen congres van de internationale or ganisatie der filmproducenten: er zijn bekende regisseurs en er zijn vee! actrices en acteurs. De ook bij onr bekende Franse actrice Michèle Mor- gan, aanwezig met haar echtgenoo* de acteur Henri Vidal), behoort met de Russen tot de duidelijkste slacht offers van de Jacht naar „stuff' van de verslaggevers en fotografen: alleen al by de openingsplechtigheid verleende ze negentien verschillende bliksem- interviewtjes! „En nu spreek ik geen woord meer over film!", zei ze daarna resoluut. Op de openingsavond was er een 'aladiner. opgeluisterd door een pro «ramma van musichall-artisten. onder wie de 3 Charlivels. zoons van de be ■oemde Spaanse clown Charlie Rivel Toen ze voor hun acrobatische grollen iemand op het toneel nodig hadden kozen ze prompt een parlementslid, dat maar goedig aan zich liet sjorren De fotografen sprongen van alle kan ten toe, maar de kranten werd later verzocht, geen fotos' ran deze opluis tering van het diner te plaateen! eniging van Europa. De moeilijkheden zouden overwonnen kunnen worden, alt belde landen een gedeelte van hun nationale souvercinitett overdragen aan een bovennationale federatie. Het plan-Schuman verwerkelijkt een derge lijke oplossing", aldus Adenauer. Voorts verklaarde Adenauer. dat hij niet naar Parijs zou reizen, wanneer hij niet geloofde, dat de Bondsdag het plan-Schuman zou ratificeren. „Het DR. ADENAUER d Paris Duitse volk hoopt, na de misslag van eau nationalistische politiek, op een tijdperk van vrede in een Europese federatie", aldus Adenauer. Nederland zal op de conferentie over het plan-Schuman vertegenwoordigd worden door de minister van buiten landse zaken, mr. D. U. Stikker. De heer L. Goetzcn. staatssecretaris van het ministerie van Overzeese Rijks delen en Uniezaken, die oorspronkelijk ei.ige tijd -,eleden reeds een reis naar de West zou maken, zal nu op 20 April a.s. vertrekken. ln het Snouck van Loosen ziekenhuis te Enkhuizen wordt goed voor het personeel gezorgd.' Elke middag staan er voor de Zusters, naast een goed maal. drie vitamine-tabletten ter con sumering gereed. Gisteren liet zich dit alles ook goed smaken maar kort na het maal kregen tien Zusters, die tabletten hadden geslikt, plotse ling een loom gevoel in de benen en de oogleden werden voor hun gevoel duizend kilo's zwaar. Zou de boze fee, die eens Doorn roosje en haar familie in slaap suste, nu door het ziekenhuis rondwaren? Hoe of wat ook. feit tvas dat de Zusters het „niet op de been konden houden". De een koos de trap als slaapplaats, de ander streek in een gemakke lijke stoel neer en een derde voelde zich heel niet lekker. Het eind van de geschiedenis was. dat de Zusters tot in de vroege avond hebben geslapen. De oorzaak Inplaats van vitamine-tabletten hadden de verpleegsters ditmaal (per abuis) slaaptabletten gekre gen. Vandaag is men in het zieken huis wat men noemt „goed uit geslapen".'.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3