Begraafplaats te Anna Paulowna zal worden uitgebreid Verkeersonveiligheid belaagt ons leven en ons goed Nieuws uit Wieringen Het dubbelleven van Sir William De haringvangst begint 22 Mei De raad nam een serie kleine besluiten De heer Ant. Meier zal tijdelijk wethouder zijn De ambtenarenbond bestond twintig jaar Feest op Koninginnedag Onze landgenoten zijn barbaren op de weg Houdt de vier O's in het oog Zijpe Jeugdige chauffeur sloeg vonnis in de wind Licht in duistere uren Breezand Belangrijk biljarttournooi Kunstkring genoot van goede voorstehing Scheepvaartberichten 1800 dode lammeren op Texel MARKTBERICHTEN De algemene begraafplaats zal in de komende winter belangrijk uitgebreid ^an^n'nr heu>h gemeenteraad van Anna Paulowna Woensdag besloten. De ü£h? t rnlIn iS' VOoral omdat vele aangekocht zijn. zo te? nitbreidW to^and dringend verandering moet ondergaan. Het plan tot uitbreiding was reeds vroeger vastgesteld, zodat daarover niet werd gedis- enssieerd. Wel boekte de heer Glim (CPN) een succesje, toen hij er op aan drong, dat de uitbreiding als vrij werk wordt uitgevoerd. Nadat de voorzitter, burgemeester mr. M. Th. Mijnlieff, in eerste instantie had opgemerkt, dat dit eenvoudig onbetaalbaar is, bleek uit de loop van het gesprek, dat ook de andere fracties meer voor uitvoering als vrij werk dan in DUW-verband voelden. De heer Oudshoorn (PvdA) wees er in dit verband op, dat toch het overgrote deel van de kosten (geraamd op 35.700,—) voor transport gemaakt moeten worden en daarna werd in principe besloten, dat het afwerken, als het enigszins mogelijk is, als vrij werk zal worden uitgevoerd. Overigens kwamen in deze vergade ring slechts enkele kleine kwesties ter sprake en werden er geen ingrijpende besluiten genomen. Medegedeeld werd, dat in verband met de laatste prijsstij gingen de normen voor de sociale bij stand met ingang van 19 Maart j.L met vijf procent zijn verhoogd. Een enigszins voorbarig besluit, aldus ver klapt voorzitter," want de regering gaf nog geen toestemming. De heer Glim hoorde voorstellen om f 2.50 per week méér te geven en daarna om de vijf procent te geven over het grondbedrag plus de toeslagen afwijzen. Het eer ste voorstel vond de raad onlogisch, het tweede is een onmogelijkheid. De heer Stroper; diplomaat. Van het PWN waren nieuwe gege vens ontvangen van de kosten der on rendabele uitbreiding van de waterlei ding. B. en W. hadden het voorstel wil len doen om de uitbreiding aan de Balgweg tussen Zandvaart en Midden- vliet tot stand te brengen, maartwee eigenaressen van woningen waren wei gerachtig mede te werken. Het hele plan was daarmee van de baan geweest, maar B. en W. hadden het raadslid Stroper (KVP) in de arm genomen en zijn missie naar de twee weigerachtigen had succes: de vereiste formulieren wer den getekend! Na het applaus voor de diplomatieke kwaliteiten van de heer Stroper ver telde voorzitter, dat de gemeente per jaar f 385.38 zal moeten betalen. Dat is bijna dertig gulden per perseel. Dat is duur, maar B. en VV. willen graag iets doen. Het is echter niet doenlijk alle huizen in de Balk weg aan te sluiten, zo werd op een vraag geantwoord. Dat zou onbetaalbaar zijn. Tijdelijk wethouder. Omdat de heer Kloosterman (KVP) voorlopig wegens ziekte zijn functie van wethouder niet kan uitoefenen deden B. en W. het voorstel een tijdelijk wet houder te benoemen. Voorzitter deelde mede, dat de toestand van de heer Kloosterman zich gunstig ontwikkelt, sprak de hoop uit, dat hij spoedig her steld zal zijn en deed het voorstel na mens de raad een fruitmand aan te bieden. Waarmee alle raadsleden zich natuurlijk graag verenigden. Ook de verkiezing bracht geen moeilijkheden mee: de heer Ant. Meier (KVP) werd met elf van de twaalf stemmen geko- sen. Van het R.K. schoolbestuur Nieuwe- weg was een verzoek ontvangen, gel den beschikbaar te stellen voor de uit breiding van de school met één lokaal, uitbreiding van de speelplaats en het bouwen van een rijwielbergplaats (kos ten f 26.635.-), voor het inrichten van het lokaal (f 2250.-) en voor het aan schaffen van leermiddelen voor het Een groot aantal leden en genodig den was dezer dagen in café De Boer bijeen ter gelegenheid van het twintig jarig bestaan van de bij het N.V-V. aangesloten Ambtenarenbond. In zijn openingswoord gaf de voorzitter, de heer Geense, een overzicht van het vele werk, dat in de afgelopen periode was verricht. Zeer waarderende woor den wijdde hij aan de heer P. Meule- Veld, die vanaf de oprichting het secretariaat had waargenomen. Ook uit de vergadering zelf bleek, dat men buitengewoon veel waarde ring had voor het door secretaris Meuleveld verrichte werk. De heer Brommer bood namens de leden aan mevrouw Meuleveld een plant en aan haar man een vulpen aan, de wens uitsprekende, dat hij er nog vele brie ven voor de bond mee zal schrijven. Namens de Landarbeidersbond boocl de heer P. Glim een bloemenmand aan. Uit naam van de Bestuurdersbond sprak de heer Schra, die de jubileren de afdeling een voorzittershamer of freerde en de heer Meuleveld een mooie plant. De heer Schutte felici teerde namens „Mercurius" en me vrouw Oltmans Martens voor de Vrouwenbond. Beiden lieten hun ge lukwensen vergezeld gaan van bloe men. terwijl de laatste een treffend gedicht voordroeg. De heer Helder sprak voor de Hel- derse Bestuurdersbond en de heei Vorren voor het hoofdbestuur van de Ambtenarenbond. Vermeld kan nog worden, dat deze laatste de afdeling heeft opgericht. Ook waren nog ver schillende schriftelijke felicitaties ingekomen. De heer Meuleveld dankte zichtbaar Ontroerd voor de vele geschenken er, de vriendelijke woorden. Na een ge zellig samenzijn sloot voorzitter Geense de avond met een opwekking om de vakbond sterker te maken. godsdienstonderwijs (f 648.85) en het lesonderwijs (f 804.-). B- en W. stelden voor mede te werken, doch wilden de leermiddelen slechts verstrekken voor de eerste drie leerjaren. Oorspronkelijk had het schoolbestuur ook gelden gevraagd voor de aanleg van centrale verwarming, zo deelde voorzitter op een vraag van de heer Meier mede. B. en W. konden dit onder de tegenwoordige omstandigheden, nu alles schreeuwend duur is. niet toestaan en daarom was het verzoek ingetrokken Wethouder mr. H. Jonker merkte op. dat ook op de openbare scholen gods dienstonderwijs wordt gegeven. Daar voor stelt de gemeente geen gelden be schikbaar, want de leermiddelen voor dit onderwijs moeten worden betaald door de kerk of de ouders. En voorzit ter zei. dat het sympatiek zou zijn. wanneer- uit de fracties van de KVP en de AR een voorstel kwam om voor het godsdienstonderwijs op de openbare scholen óók de leermiddelen te betalen. Dit temeer, omdat feitelijk de gemeen te niet verplicht is de leermiddelen voor het leesonderwijs op de bijzondere scholen te betalen. De heer Hooymeyer (AR) kon zich met deze uitspraak niet verenigen en merkte op. dat hij natuurlijk bereid v/as mede te werken, maar dat hij zich overigens niet kon voorstellen. dat door de bijzondere scholen dingen wor den gevraagd, waarop men geen recht heeft volgens de wet op het lager on derwijs. „De bijzondere scholen", zo zei hij. „willen niet afhangen van de barmhartigheid van het gemeentebe stuur". Vastgesteld werd een regeling met be trekking tot de controle op het geldelijk beheer en de boekhoudingen van de ge meente-ontvanger en de secretaris-pen ningmeester van het Burgerlijk College van Wijkvoogden. Voor 't jaar 1951 werd de heer J. J. de Vries te Schagen als accountant benoemd. Geen gladde wegen. Bij een voorstel om aan de polder een subsidie te verlenen in de kosten van zandstrooien en sneeuwruimen kwamen de tongen ook nog even los. B. en W. wilden de helft van de door de polder zelf uitgevoerde werkzaamhe den bijdragen en drie kwart van het geen door derden, in .dit geval de neer Muntjewerf, voor de polder wordt ge daan. De heer Oudshoorn was het met deze verdeling aanvankelijk niet eens, de heer Hooymeyer vond het een reëel voorstel. Het werd na enige discussie dan ook aangenomen, terwijl van alle kanten waardering was voor de wijze, waarop de polder de gladde wegen be handelde. Aan de EHBO werd door éénmaal een subsidie van vierhonderd golden toegekend. Daarvoor zullen in de ge meente zes EHBO-posten worden in gericht, hetgeen f 360 kost. Bovendien worden er vijf vlaggen aangeschaft, die zullen worden uitgestoken als na een ongeval de dokter niet thuis blijkt te zjjn .Door de vlaggen weet de dokter direct, dat zijn hulp nodig is. Als taxateurs van het gemeentelijk grondbedrijf werden benoemd de he ren P. Willems en G. J. Timmer, ter wijl de heer Glim slecht te spreken was over de toestand in het woon wagenkamp. Het is daar een modder poel en al behoeft het er niet mooi te zijn: straks komen de oogsthulpen er ook wonen en dan mag het er toch wel iets beter uitzien. Bovendien is het privaat niet in orde en dienen er eigenlijk twee privaten te zijn. Voor zitter beloofde een onderzoek. Het zelfde kreeg de heer Berbee te horen nadat hij geklaagd had over de wan toestand voor de gemeentewoningen in de Wijdenes Spaansweg. Alles staat daar onder water. Tijdens de rondvraag kreeg de heer Geerligs (Arb.) te horen, dat het met de tekeningen voor „Avondzon" nog niet zo erg vlot gaat. De Planologi sche Dienst heeft namelijk ook iets te zeggen en daarop wacht de architect. De heer Glim wilde de mensen, die in de overbrugging lopen, vijf pro cent geven (een rijkszaak, aldus voor zitter) en klaagde over de slechte toestand van enkele woningen aan de Lagedijk. Daarop antwoordde de voor zitter, dat er aanschrijvingen wor den gericht tot huiseigenaren als de zaak niet in orde is. Onderzoek werd toegezegd. Het programma, dat de Oranjevereniging te Kleine Sluis voor de viering van de Koniu- ginne- en de Bevrijdingsdag heeft opgemaakt, lnidt: Op de morgen van de 30e April optocht der leerlingen van de openbare scholen aan de Kleine Sluis en in de Oostpolder en van de r.k. school in de Spoorbuurt. Muzikale mede werking daarbij van „Soli Deo Gloria De stoet gaat langs N- en Z.-Molenvaart naar V eerburg, waar de kinderen van School III diverse toneelstukjes zullen opvoeren, een goochelaar komt en allen getracteerd worden. Op 5 Mei 's middags volksspelen op het sportterrein (mastklimmen, touwtrekken, stenen loop, kinderwagen-race, popzoenen). 's Avonds voert de r.k. toneelvereniging „Ons Toneel in Veerburg „Het begon in eesa graoht" op. Na afloop ia ar dan nog baL Het CINDS de oorlog is het aantal ver keersongevallen ieder jaar gestadig toegenomen. Het gestadig drukker wor den van het verkeer is hiervoor geen afdoende verklaring. Het heeft er alle schijn van, dat de veelkoppige draak, genaamd verkeersonveiligheid, die jaar- Een raadsbesluit zal tot gevolg hebben, dat Gouda een viertal karakteristieke grachten zal ver liezen ten behoeve van het mo derne verkeer. Gouda's erenaam .iBrugge van het Noorden" zal hiermede ook tot het verleden gaan behoren. Onze foto geeft een kijkje op het „Grachtje achter de Visbanken", dat o.a. ook zal ver dwijnen. De Alkmaarse kantonrechter had de jeugdige chauffeur C. J. uit 't Zand verleden jaar drie maanden verboden een motorvoertuig te besturen. De jon geman had n.1. in eschonken toestand getracht een motorfiets te berijden. Dit verbod negeerde hij koeltjes en bleef doorgaan met het rijden in een vrachtauto. De Alkmaarse politierech ter veroordeelde hem daarop tot twee weken hechtenis. Tegen dit vonnis ging de jongeman in appèl en thans werd zijn zaak voor het Amsterdams Gerechtshof behandeld. Hij verklaarde voor het Hof, dat hij was blijven chaufferen om zijn vader te helpen, die zoveel belasting moest betalen. Dat moeten we tegenwoordig allemaal wierp de president tegen, die er op wees, dat verdachte wel zes of negen maanden hechtenis had kunnen krij gen. De procureur-generaal, mr. Hoef- felman, wilde het nog een keer pro beren met de jongeman, die hij als zeer eigengereid kenschetste. Spreker vroeg twee maanden voor waardelijk met, drie jaar proeftijd en veertig gulden boete of twintig dagen en onder toezichtstelling van de re classering. Twee caféhoudsters en een caféhou der uit Zijpe hadden Woensdag voor de economische rechter te Alkmaar moe ten verschijnen, omdat zij de beper kende bepalingen voor het stroomver bruik met zoeten hadden getreden door een reelameverlichting van een bepaalde biersoort te ontsteken. Zij lieten alle drie verstek gaan, maar dat was voor mr. J. Markus geen belemmering hen te veroordelen. Het vonnis luidde: f 5 of 3 dagen voor Maartje H. en Johanna van D. en 10 of 5 dagen voor Mar- tinus P. BESTUURSVERGADERING BIJ DE PLATTELAND S VROUWEN Naar ons wordt medegedeeld, heeft het bestuur van de afdeling Zuid Zij pe van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen na enkele mutaties de functies als volgt verdeeld. Presidente is mevr. M. G. van GroningenDe Wit, vice-presidente mevr. A. de BoerVan der Sluijs, eerste secretaresse .mevr M. de WaardDekker, tweede secreta resse mevr. G. Blaauwboer Vries Witsen en penningm testeresse mevr. S. BosBakker De kampioenswedstrijden van het g'ewest Noord-West van de NBB, 3e klas, libre, klein biljart, waarover we reeds eerder iets bericht ten, zullen onder leiding staan van de heer T. Kersbergen. Zij worden gehouden in café ,,'t Centrum" (F. van Stein) op 18, 14 en 15 April en vangen aan: op Vrijdag des middags 2 uur, 's avonds 8 uur; Zaterdag ook om 2 en 8 uur; Zondagmiddag om 1 uur. Na afloop zal een hoofdbestuurder van de Ned. Biljart-Bond aan de winnaar de prijs, een verguld zilveren medaille, uitreiken. Win keliers van Breezand stelden dagprijzen be- sehikbaal. De deelnemers, die partijen van 100 caram boles moeten spelen, zijn: C. A. van Alphen uit het district Utrecht; J. Blank, district Alk maar; J. Hos, district Zaanstreek; H. F. Josso, district Amsterdam; K. Keetman Jr., district Schagen; W. Post, district Den Helder; W. in 't Veld, district Haarlem en K. Zijp, district West-Friesland. De kan\pioen, winnaar van deze wedstrij den, zal mogen deelnemen aan de wedstrijden om het landskampioenschap. Er kan zeker op een spannende strijd gere kend worden, op het uitstekende materiaal, waarvoor de heer Van Stein zorgde. DAMCLUB „EXCELSIOR" Uitslagen gespeelde partijen: Eerste klasse-. K. D. Sas-R. Veenstra 0-2; K D. Sas-J. A. van Vliet 2-0; W. Weijers- H J. v. d. Berg 1—1; Jb. Weijers—J. A. v. Vliet 1-1. Tweede klasse: Beslissingswedstrijd om de eerste plaats: L. Schouten Lz.—Sj. v. d. Wal 2—0. Door deze uitslag is L. Schouten dus kampioen van de tweede klasse geworden. Ver dere resultaten: D. Kruithof—J. Schurer 2—0; F. Tieten—F. fichurar 0-2. In een geheel uitverkochte Cinema De Haan is het Wieringer Kunstkring- publiek Maai-iagavond tot groot ent housiasme gebracht door de voortref felijke voorstelling die het Amsterdams Toneelgezelschap onder regie van Louis Saalborn gaf van Emlyn Wil liams toneelspel in 6 taferelen „Het dubbelleven van Sir William (Acco lade). Een waardig besluit van een uit stekend geslaagd seizoen. Will Trenting, een zeer geslaagd au teur, die in de adelstand verheven wordt, heeft zich zijn gehele leven door, onweerstaanbaar aangetrokken gevoeld tot „de onzedelijkheid" in haar meest onverbloemde vorm, die hem ook een voortdurende bron van inspi ratie is geweest. Zijn boeken danken hun grote oplaag dan ook niet in de laatste plaats aan zijn diepgaande ken nis van de zelfkant van de maatschap pij. Hij heeft een zit-slaapkamer boven een kroeg in Rotherhithe, waarin hij af en toe, met medeweten van zijn vrouw onderduikt. Hij tracht twee levens te gelijk te leven en neemt het beste van de beide werelden, waarin hij zich be weegt. Hij is tezelfder tijd de gerespec teerde vader in Highgate en de zorge loze bohémien in East End. Het bericht in de kranten van zijn verheffing in de adelstand is voor t-.n chanteur, Daker (zelf een miskend schrijver), de aanleiding om een bezoek aan Sir Trenting's woning te brengen in verband met Trenting's gedrag ten opzichte van Daker's minderjarige dochter. Het gordijn valt voor het laatst op het ogenblik, dat Sir William op het punt staat voor z;jn rechters te ver schijnen. Men wordt niet gewaar wat de uitspraak zal zijn. Het gaat in dit stuk ook niet zozeer om een veroorde ling of een vrijspraak van Will Tren ting, maar vóór alles hierom, dat hij zijn les heeft geleerd. Het kwaad wordt gestraft! Vóór Will Trenting aan het slot (ove rigens niet het sterkste deel van het stuk) tot berouw is gekomen en zijn besluit heeft genomen zijn verdere le- Alblasserdijk, 10-4 van Vera Cruz naar Tam- pico Alwaki, 11-4 te Philadelphia A run do, 10-4 van New Orleans naar R'dam Aagte- dijk, 10-4 van Albany te New York Aalsum, 1 Mam—Cuba, 10-4 te Caibairien (Cuba) Albireo, RMam—Montevideo, pass. 10-4 Kaap Finisterre Ampenan, RMam—Balik Papan, 10-4 van Singapore naar Pangkalpinang Amsteldiep, Houston—Bombay, pass. 10-4 Djed- dah (Rode Zee) Amsteiland, AMam-Z.-Ame rika, pass. 1014 Kaap St. Vincent Arm»tei- park, Basrab—Hamburg, 10-4 n.m. op Elbe, 11-4 te Hamburg verwacht Arendsdijk, 10-4 van Trinidad naar Ro de Janeiro Arends- kerk, 10-3 van RMam naar Genua en Japan Alamak, RMam—Calcutta, pass. 10-4 Ras Far- tak naar Karachi Bantam, RMam—Hollan- dia, pass. 10-4 Gibraltar naar Genua Baren- drecht (t), RMam—Abadan, pass. 10-4 Perim Bocchus, 11-4 van New York te Inagaa Boschfontein, 10-4 van AMam naar Hamburg -Casablanca, Antwerpen—Djakarta, pass. 10-4 Gibraltar Cottica, AMam—W .-In die, pass. 1C-4 Finisterre Celebes, AMam—Indonesië, 10-4 n.m. van Pondichery naar Be la wan of Singapore Delfland, A'dam—Z.-Amerika, pass. 10-4 Kaap Finisterre Dorsetshire, Dja karta—RMam, pass. 10-4 Kaap Guardafui Elmina, Duala—AMam, 10-4 van Takoradi naar Montovia Enggano, Perzische Golf—RMam, 10-4 van Genua naar South ampton Gaas ter- land, AMam—Buenos Aires, pass. 10-4 Kaap Vilano Groot© Kerk, Beira—AMam, 10-4 dwars Burlings iaar Antwerpen Hectox, 11-4 van Malaga te RMam Hydra, AMam—W.- Indie, 10-4 n.m. van Laguaira te Porto Ca- bello Helena, AMam—W.-Indie, 11-4 te Tri nidad Helicon, 11-4 van New York te Aruba Hersilia, A'dam—W.-Indie, 11-4 te Barbados Indrapoera, Djakarta—RMam, 18-4 (12 uur) te RMam verwacht Ittersum, Mobile—Le Havre, pass. 10-4 Miami Java, 11-4 van Surabaja te Makassar verwacht Klipfontein, Beira—A'dam, 10-4 van Kaapstad naar Tene- riffe Leersum, RMam—Houston, pass. 10-4 ten zuiden van Lands End Loenerkerk, A' dam— Perische Golf, 10-4 te Bahrein Maas land, Buenos Aires—A'dam, 11-4 te Santos Maaskerk, W-Afrika-A'dam, pass. 10-4 Fi nisterre Meliskerk, 11-4 van Kobe te R'dam New Australië, Djakarta—A'dam, 10-4 325 mijl west van Puin Nias (West-Sumatra) Ondina (t), 10-4 van Gent te RMam Ro- tula (t), 10-4 van Spezia te Bandarmashur Samarinda, Vancouver—Perzische Golf, 10-4 van Karachi te Bahrein Sloterdijk, Djakarta- New York, 10-4 te Belawan ten rede Soest- dijk, 10-4 van New York naar Indonesië - Stad Leiden, 11-4 van Melbourne te Boston veiwacht Sibajak, Djakarta—RMam, 11-4 te Suez Taria (t), Umsaid—R'dam, pass. 10-4 Runsal Jedal - Tabian, New York—Calcutta, 10-4 nog te Khorramshar Veendam, RMam- New York, 10-4 te New York Weltevreden, P'dam-Djakarta, 10-4 nog te Penant? - Win sum, Antwerpen—Dakar. 11-4 te Dakar Woensdrecht (t), RMam—Mena al Ahmadi, past. 10-4 Rm ai Hadd. (Van onze speciale verslaggever) IS nog steeds mis met de verkeersveiligheid in ons land, de g inspanning van het verbond van Veilig Verkeer en de politie-autonteiten om er verbetering in te brengen ten spijt. In 1950 gebeurden niet minder dan 6b 146 (54137 in 1949) verkeersongevallen, waardoor 947 mensen de dood von voor negentig millioen gulden schade aan de Nederlandse volkshuishouding werd toegebraeht. lijks o.m. een hele school kinderen ver slindt, zich vaster dan ooit als een parasiet aan de Nederlandse volks gemeenschap gezogen heeft om zich te goed te doen aan haar lijf en goed. In Juni a.s. zal het Verbond van Veilig Verkeer als een St. Joris van de 20ste eeuw een week lang wederom een machtige aanval op de draak doen. Maar zonder de daadwerkelijke steun van iedere Nederlander zal de lans van deze moderne St Joris te bot zijn om de draak dodelijk letsel toe te brengen. 20.000 slachtoffers Bijna 20.000 slachtoffers heeft de draak het vorige jaar kunnen maken. De schuld hiervan draagt het Neder landse volk zelf. Nederland slaat, wat verkeersdiscipline en verkeersbeleefd- heid betreft, ten opzichte van het bui tenland een zeer slecht figuur. Het is niet prettig het te moeten zeggen, maar de feiten liegen niet: vele Nederlanders zijn barbaren in het verkeer. Ondanks de moderne voorlichting van het Ver bond voor Veilig Verkeer en de over heid ontstaan veel ongevallen door de beruchte vier O's, waarvoor zo na drukkelijk en onophoudelijk gewaar schuwd wordt. Steeds weer moeten de politiemannen die van een ongeval proces-verbaal op maken. constateren, dat öf onwetend heid óf onoplettendheid öf onvoor zichtigheid öf onwellevendheid, de oor zaak was. Merkwaardig hierbij is. dat heel veel slachtoffers onder ouden van dagen vallen. De oorzaak hiervan kan ge zocht worden in het verminderde aan passingsvermogen van deze mensen, maar de politie heeft dikwijls moeten vaststellen, dat oude mensen in hoge mate onvoorzichtig kunnen zijn. Som migen schijnen te denken: „Ik ben oud. Het verkeer ziet mij wel en gaat wel op zij". Dit gaat natuurlijk niet altijd op. Lichtpunten Met de opvoeding van de jeugd tot gedisciplineerde en beleefde wegge bruikers worden goede resultaten ge boekt. In Maart legden 70.000 kinderen het schriftelijk deel van het verkeers- examen af. Dat is 10.000 meer dan het vorige jaar. De in September van 1950 opgerichte schoolverkeerskrant heeft nu reeds een oplaag van 100.000 exem plaren en is daarmee één van de groot ste jeugdbladen. Driehonderd gemeente besturen hebben dit mogelijk gemaakt. Om de zo gevaarlijke onwetendheid bij het publiek ten aanzien van de verkeersregels te helpen wegnemen, heeft het Verbond voor Veilig Verkeer dezer dagen een boekje uitgegeven, de z.g. verkeersbordenklapper. Deze klap per geeft zeer overzichtelijk alle ver keersregels met bijbehorende borden, bakens, lichten en tekens. Met één oog opslag is daarin het antwoord te vinden op ieder verkeersprobleem. Het vorige jaar gaven vele buiten landse touristen als hun mening te kennen, dat Nederland op velerlei ge bied andere landen ten voorbeeld kon strekken, behalve op het gebied van veilig Verkeer. Een Amerikaan, die een maand in ons land verbleef, zei bij zijn vertrek: .Als ik in dit prachtige land wandelde, was ik blij, dat ik le vend mijn hotel bereikte; als ik in dit land in mijn auto reed, was ik blij hem in de garage te kunnen zetten zonder doden te hebber gemaakt". Deze en andere terecht gemaakte aanmerkingen van buitenlanders bren gen en smet op Nederlands goede naam. De overheid treft in dezen geen ver wijt. De wijze, waarop het verkeer ge regeld wordt, is zeker niet slechter dan in het buitenland. Die regels worden echter tot schade en schande van vele Nederlandse weggebruikers nog steeds onvoldoende opgevolgd. Een treffend bewijs hiervan vormt de zo goed als mislukte proefneming met de Ameri kaanse halve spoorbomen. Als de bomen neergelaten zijn, zijn er altijd vele voet gangers, fietsers en soms zelfs auto's, die brutaal om de bomen heen rijden met gevaar voor hun eigen leven en ^at van anderen. Het is merkwaardig, dat de gemid delde Nederlander, die in fabriek of kantoor een goede zelftucht bezit en allerminst onwellevend van aard is, op de weg die eigenschappen dikwijls mist. ven als boeteling op het eiland Guern- sy te gaan slijten (hij heeft zich in Lon den onmogelijk gemaakt), is zijn ge compliceerde ziel in vele boeiende en spannende scènes geheel opengelegd. Cruys Voorbergh maakte van Will Trenting, die c anks zijn moreel de fect, vele inneme» de menselijke kwa liteiten toonde, een schitterende crea tie Ondanks zijn déraillement bleef al ler sympathie aan zijn zijde. Dit verklaart ook veel ten aanzien van de houding van zijn echtgeno' Rona, die ondanks alles haar echtgenoot terzijde blijft staan. Een voor somm - gen wellicht moeilijk te aanvaarden fi guur maar door Elise Hoomans door subliem spel aanvaardbaar gemaakt. Saalborn beeldde prachtig de aan la ger wal geraakte miskende mens uit. Van de bijfiguren willen wij in het bijzonder de waarlijk meesterlijke type ring noemen van de achterbuurtvrien den Harold en Phyllis, door Ben Groe- nier en Jenny van Maerlant. Verdienstelijk was voorts het spel van Edwin Thomas als secretaris van Will en manusje-van-alles in huis, het dienstmeisje van Sepha Dierikx, Lo Hensbergen de uitgever-huisvriend en Carla de Raet als de vriendin. Johan Walbain ten slotte zette als Ian, de zoon van Will en Rona, een frisse knaap op de planken, terwijl hij bij het dramatische slot op gevoelvolle wijze een blik gaf in een „bijna" gescheurde kinderziel. Een prachtig stuk, qua inhoud niet door iedereen onvoorwaardelijk geac cepteerd, maar voortreffelijk gespeeld, waarvoor alle hulde aan het A.T.G. dat in deze bezetting in Wieringen weer vele nieuwe gezichten voor het voet licht bracht. Behoudens goedkeuring van het Be drijfschap voor Visserijproducten is door de redersvereniging voor de Ne derlandse haringvisserij besloten de eerste helft van de vissersvloot der zouteharingvisserij te doen uitvaren op Dinsdag 22 Mei a.s. De tweede helft zal een week later mogen vertrekken. Het aantal netten zal beperkt worden en de schepen zullen voorlopig met 70 netten mogen worden uitgerust. De aanvoer van dode lammeren bij de verwerkingsinrichting te Den Burg op Texel houdt nog steeds aan. Tot nu werden ruim 1800 lammeren aange voerd, met een gemiddelde van onge veer 70 per dag. Bij normaal voorjaars weer en bij de huidige grootte van de Texelse schapen veestapel kan worden gerekend op ongeveer 950 dode lamme ren. Het natte weer speelt de Texelse veehouders dus wel parten. POST VOOR DE KOTA INTEN Post bestemd voor militairen aan boord van het troepenschip Kota Inten op weg naar Indonesië, moet uiterlijk op 12 April a.s. in Nederland worden ter post bezorgd. Post bestemd voor uitreiking in de haver? van aankomst uiterlijk op 23 April a.s. De brieven moeten alle worden ge zonden aan het veldpostkantoor te Dja karta, onder vermelding: „Aan boord van het troepenschip Kota Inten. TROEPEN SCHIP NEW AUSTRALIA UIT TANDJONG PRIOK VERTROKKEN Zaterdag heeft het troepenschip „New Australia" de haven van Tandjong Priok verlaten met bestemming Nederland. Aan boord bevinden zich 1601 passagiers, w.o detachementen van het 43e zelfstandige verkenningsescadron, van de 43e compag nie aan- en afvoertroepen, van het subsi stenten-bataljon Koninklijke Landmacht, alsmede een aantal Ambonese militairen. PETAIN BUITEN GEVAAR Mevrouw Petain heeft Woensdagavond meegedeeld, dat ex-maarschalk Petain thans buiten gevaar is. Zij zeide, dat de patiënt Woensdagmiddag een paar minu ten was op geweest en een lichte maaltjjd had gebruikt. Nederland heeft de tweede prijs behaald op het internationale bak- kersconcours te Dublin. Schotland werd eerste. Engeland derde en Belgie vierde. De president van Panama heeft de communistische partij en haar man telorganiasties onwettig verklaard. Het hooggerechtshof van de staat Panama heeft thans deze maatregel vernietigd. L'DIJKER GROENTENCENTRALE, 11 April 9000 kg. uien 7.40—8,40, grove 6.20—7,30 5000 kg. gele kool 6— 10.80; 12.000 kg. Deense witte 5.507,80. Doorgedraaid 1675 kg. witte kool. WARMENHUIZEN, U April - 21.400 kg. rode kool 16.50—21.30; 3400 kg. gele kool 810; 11,200 kg. Deense witte 5,50 —6,10; 8300 kg. uien 5,70—9,40. PURMEREND, 11 April 1951. Bijen- markt: aanvoer 14 volken, prijs voor kor ven 1519; voor de enige kast 23,50. Handel stug, ondanks geringe aanvoer. MIDDEN MEER, 11 April 1951. Granen, zaden en peulvruchten: tarwe 22—23,80, ge— 36,5041,50, haver 35—41, duivebonen 3338, Capucijners 4556, groene erwten 3638. Schokker erw'en 38—42, bruine bo nen 4045, k rwtj 140145, Blauwmaan- zaad 150170; hooi, stro en ruwvoedersi deze week geen notering, aangezien er practlsch niets meer In voorraad is. Aardappelen: voor het binnenland: poot- aardappelen maat 28-35 17—30, maat 33-46 1225; consumptieaardappelen voor het binnenland 8.50—11,30; handel in consump tieaardappelen voor het binnenland vlot voor goede soorten.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3