RALLYE SCHIPHOL 1951 Ook de Sowjet-Unie is niet veilig voor spionnage Nieuws van het eiland Texel Westen weet alles omtrent Russisch atoomgeheim Arsenaal van bommen in Midden-Siberie Oud-Strijders willen de bewapening controleren Samenzweerders in Pakistan voor bijzondere rechtbank E. V. C.-leider veroordeeld Engeland wil Formosa teruggeven aan China Melkwinningswet isthans in overweging Stoffelijke resten van alle Nederlanders dit jaar terug We mogen weer exporteren KERKELIJK NIEUWS „Oneerbiedige" Argentijnse leiders gearresteerd Ere wed strijd bij het jubileum van „Schagen" Nederlandse Bank verhoogt haar disconto Anna Paulowna Goede uitvoering van „Polders Glorie" Zijpe Burgerlijke Stand Ambassadeur bezocht gewonden 't Zand Julianadorp Vrouwenvereniging geeft feestavond Klap was zelfs nog geen daalder waard Wieringen Een vierling 5 MEI Verkrijgbaar bij Rijwiel-Solex-Service-Station K. MAJ0LÊ - Keizerstraat 98 - Den Helder - Tel. 2883 DINSDAG 17 APRIL 1951 (Van een correspondent te Stockholm) QP HET GEBIED van de productie van atoomwapens hebben de Russen lange tüd bet f0** voordeel gehad van absolute geheimhouding van hun werk- gaamheden tegenover de Westeljjke geallieerden. De geweldige uitgestrektheid van de Sowjetunie maakte het mogelijk de centra van onderzoek en proef nemingen naar moeilijk toegankelijke of zelfs onbereikbare gebieden te ver plaatsen. Bovendien heeft de aan beide lijden zeer actieve spionnage voorlopig glechts eenzijdig ten gunste van de Russen gewerkt, daar een aantal mede werkers der geallieerden, zoals Euchs en Pontecorvo, Rosenberg en Greenglass de Russen oi belangrijk wetenschappelijk materiaal in banden gespeeld hebben M zelfs naar hen overgelopen zijn, om achter het IJzeren Gordijn verder te wer ken. Daar hebben de Russen reeds een groot aantal Duitse onderzoekers heen gehaald, die vrijwillig of gedwongen, de Russische onderzoekingen op hun tegen woordig niveau hebben gebracht. vjf DEZE situatie is in de laatste maanden in zoverre een grote ver andering gekomen, dat de Russen er niet meer op kunnen rekenen, dat de Westelijke wereld niet ook op de hoogte is van de stand van hun wapentecn- niek. Hiertoe heeft vooral het feit bij gedragen, dat de Russen om hun reus achtige behoefte aan werkkrachten voor de Siberische oorlogsindustrie te dekken, 250.000 koelies uit Mantsjoe- rije moesten aanwerven, waartussen een groot aantal officieren en inge nieurs van Tsjang Kai Sjek binnenge smokkeld werd De Russen kwamen hier later achter en stuurden in De cember van het vorige jaar alle Chine zen naar huis. Ze werden vervangen door de gevangenen der Noordsiberi- sche concentratiekampen, die geen mo gelijkheid hebben om voor een Wes telijke informatiedienst te werken. Bo vendien schijnt de vlucht naar het Westen van de zoon van wijlen Maar schalk Saposjnikow, Wassili Saposjni- kow, vergaande gevolgen gehad te hebben. Saposjnikow was een van de vijf directeuren van het Vijfjarenplan voor de bewapening en zal, toen hij de vrijheid verkoos, wel onschatbaar materiaal mee naar het Westen geno men hebben. Tenslotte hebben ook de TJNO-troepen op het Koreaanse strijd toneel een aantal nieuwe wapens van de tegenstanders ontdekt, die natuur lijk uit Rusland afkomstig waren en een bevestiging geven van het door Saposjnikow geleverde materiaal. Bergplaats van atoombommen m Siberië. r\OOR DEZE bronnen is men thans ook tamelijk goed op de hoogte van de stand der Russische atoombom productie. Slechts op één punt ont breekt volledige zekerheid: het aantal beschikbare bommen is onbekend. Ze worden echter waarschijnlijk alle op één enkele plaats bewaard, namelijk in een arsenaal 240 km ten Zuidoosten van Tomsk in Siberië, in hetKusnetz- bekken. Daar bevindt zich ook een van de vier fabrieken, die de bom vervaar digen. De ander drie. in de Kaukasus, in Turkestan en in Kasakstan, zullen De Internationale Bond van oud- «trjjders heeft de vier plaatsvervangers te Parijs het voorstel gedaan een com missie van onderzoek te vormen, be staande uit oud-strijders, die de effec tieve militaire kracht en het militaire materiaal van alle landen zal bestude ren. De commissie zou tevens als con trolerend orgaan kunnen optreden bü een vermindering der bewapening, al dus het voorstel. Genoemde bond verklaart negen mil- lioen leden te tellen en wil in Amerika, Frankrijk, Belgie, Italië, Griekenland, Turkije, oJegoslavie en Nederland. Tegen generaal-majoor Abkar Khan, voormalig chef van de generale staf van het Pakistaanse leger, diens echt genote, brigadier-generaal Latif en Faiz Ahmed, redacteur van de „Paki stan Times", zal door een speciaal in gesteld Pakistaans gerechtshof een pro ces met gesloten deuren gevoerd wor den. De beklaagden worden ervan be schuldigd, een samenzwering gesmeed te hebben, welke ten doel had de Pa kistaanse regering omver te werpen ®n een communistisch-militaire dicta tuur te vestigen. Een „zekere buiten landse mogendheid" zou hierbij ge vraagd worden om na de machtsover- neming missies te zenden, die zouden moeten helpen bij het op communis tische leest schoeien van de Paki staanse economie en het ontwerpen Van een nieuwe grondwet. De landelijke secretaris van de bij de EVC aangesloten bond van perso neel bij de spoor-, tram- en nevenbe- drijven is door de Amsterdamse poli tierechter veroordeeld tot 25 gulden boete. Hij had een pamflet doen uitge ven over een verlenging van de werk tijden bij de Ned. Spoorwegen, waar door bestuurders van de bij het NVV aangesloten organisatie van spoorweg- Personeel zich beledigd achtten. FEDERATIE VOOR BEROEPSVERVOER OPGERICHT Een aantal organisaties op het ge bied van het beroeps-personenvervoer langs de weg hebben de stichting Fede- tetie van Nederlandse Organisaties Het is de bedoeling, tot samenwerking Voor het Personenvervoer opgericht, te geraken met het beroeps-goederen- Vervoer, indi ook in die sector de daartoe nodige overeenstemming is be reikt binnenkort naar Siberië worden ver plaatst. De geographische ligging van het atoombommen-centrum In Midden- Siberie maakt het moeilijk bereikbaar voor de Amerikaanse vliegtuigen van het type B 36. de enige, die voor het vervoer van atoombommen in aanmer king komen. In het arsenaal zelf bevinden zich de bommen in voorraadkamers, die 45 meter onder de grond liggen. In de omgeving strekt zich een proefterrein uit van 6006 vierkante kilometer. Het hele gebied wordt door 2000 jagers be veiligd, die op 55 nieuwe vliegvelden gestatiouneerd zijn. I»i Ooct-Siberie be vinden zich nog twee atoomproefsta tions, de eerste op 65 graden 30 mi nuten Noorderbreedte en 100 graden Oosterlengte, het tweede bij Makowo, aan de Anadyr-rivier. Uit het nieuwe materiaal, dat de Amerikaanse informatiedienst langs bo vengenoemde wegen heeft ontvangen, blijkt verder, dat de Russen op het gebied van raketten en op afstand be stuurbare projectielen op het ogenblik de Amerikanen vóór zijn, aangezien dezen zich nog in het stadium der proefnemingen bevinden. De Russen hebben hier gebruik kunnen maken van de Duitse V-wapens, waarbij de Duitse specialisten hun onschatbare diensten hebben bewezen. Op het ogenblik worden de laatste proeven ge nomen met de V 25, die een radius van 359 tot 400 km heeft. De stellages voor het afschieten bevinden zich hoofd zakelijk in Oost-Duitsland en aan de Poolse kust, o.a. op Hiddensee, bij Swinemünde en bij Kolberg. Brits vredesverdrag mei Japan Engeland heeft Amerika zijn ont werp voor een Japans vredesverdrag overhandigd. Het ontwerp heeft, naar verluidt, veel overeenkomst met het Amerikaanse voorstel. Het Britse ontwerp is gebaseerd op de overtuiging, dat Formosa volgens de beginselen van Potsdam en Cairo aan China teruggegeven dient te wor den, in dit geval aan het communis tisch China. Engeland zou ook voorstander zijn van het deelnemen van de regering van Peking, welke door Engeland is erkend, aan de besprekingen over het Verdrag. Naar het ANP verneemt, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening aan de Centrale Zuivelcommissie en de Stichting voor de Landbouw verzocht, haar mening kenbaar te maken over een eoncept- melkwinningswet. In dit ontwerp wor den gecentraliseerde organen, door de overheid in te stellen, voorgesteld, welke zich met de kwaliteltsbepaling bezig dienen te houden. Onvoorziene moeilijkheden voorbe houden hoopt de dienst identificatie en berging nog dit jaar de stoffelijke en ten van alle gedurende de oorlog in Duitsland overleden landgenoten, wel ke geïdentificeerd konden worden, naar Nederland over te brengen. Uiteraard wordt slechts tot het over brengen naar het vaderland overge gaan, indien hiertoe door de nabestaan den de wens is kenbaar gemaakt en vast is komen te staan, dat vertrek naar Duitsland niet vrijwillig heeft plaats gevonden. De passagiers in de Australische personenviiegtuigen zullen voortaan in de nieuwe toestellen met het gezicht naar de staart zitten met het oog op de veiligheid bij ongelukken. Gistermiddag passeerden weer de eerste groenten-auto's de Duitse grens, nadat de handel enige tyd stil gelegen had. Ned. Herv. Kerk: Beroepen te Berk hout D. Bender te Marsum; te Nijkerk J. C. Stlwage te Wezep. Aangenomen naar Fijnaert P. de Bruyn te Workum Bedankt voor Dokkum N. van der Wall te Hornhuizen. Ger. Kerken: Beroepen te Giesen— Rijswijk W. M. de Bakker cand. te 's-Gravenhage; te Midwolda H. Moll cand. te Huizen N.-H.; te Scherpenzeel Y. J. Timersma te Baarland. Aangeno men naar Vroomshoop J. van der Staal te Leens, die bedankte voor Oudega, Smallingerland; naar Amersfoort (3e pred. plaats) H. W. Engelkens te Delft: Bedankt voor Barendrecht J. v. d. Berg ten Oost en West Souburg; voor Wet- zingscouwerd C. Kamper te Bleiswijk. Chr. Ger. Kerken: Beroepen te 's-Gravenzande J. G. van Minnen te Huizen N.-H. Ger. Gemeenten: Beroepen te Vlaar- dingen F. Mallan te Bruinisse, die be dankte Voor Katwijk aan Zee. Oud Ger. Gemeente: Beroepen te Utrecht (3e maal) W. van Wijk Ka- pelle aan de IJssel. Bapt. Gemeenten: Bedankt voor Pernis en voor Rotterdam-Z. S. J. Zijl stra te Eindhoven. Twee leiders van de Argentijnse radicale partij, Amadeo Sabatini en Santiago del Castillo, zijn gearresteerd en beschuldigd van het aannemen van een „oneerbiedige" houding tegenover president Perón. Amadeo Sabatini wordt beschouwd als een waarschijnlijke candidaat voor het presidentschap bij de verkiezingen in 1952. Noordhollands eltial Stormvogels Ter gelegenheid van het veertig jarige bestaan van de voetbalvereni ging Schagen zal op Zondag 6 Mei een erewedstrijd worden gespeeld tussen een Noordhollands elftal en de tweede klasser Stormvogels uit IJmuiden. Het Noordhollands elftal zal bij deze ge- legienheid als volgt uitkomen: Ling- beek (HRC); Maasen (Alcm. Victrix), Molenaar (Schagen)De Werker (HRC), Langedijk (West Frisia), Buul (Helder); Van Oosten (ZAP), Danger- mond (West Frisia), Simons (West Frisia). Stelling (West Frisia) en Ko ning (Volendam. De Nederlandse Bank heeft met in gang van heden haar rentetarieven aanzienlijk verhoogd. Het wisseldis conto steeg van 3 tot 4 pet., het pro- messendisconto van 3% tot 4% pet. De rente voor voorschotten in reke ning-courant en beleningen, tot dus verre 3% pet. bedragende, is voor parti culieren tot 5y en voor anderen tot 4 y pet. verhoogd. Dit laatste tarief geldt voor de leden van de bedrijfs groepen handelsbanken, landbouwcre- dietbanken en effectenhandel, alsmede van de vakgroepen algemene spaar banken, en valutamakelaars an dis contohandelaren. De heer K. Kaan was de conferencier op de uitvoering van het accordeon orkest „Polders Glorie" en de mando lineclub „Polders Mandolinata" en na zijn vlot welkomstwoord tot allen, die de zaal van de heer De Boer vulden, opende de accordeonisten met „Wien bleibt Wien" het programma. Waren hierbij de inzetten nog wat ongelijk en schoot de vingervlugheid bij de con- eertwais met mooie melodie „Flora' wel eens tekort, het orkest kwam er steeds beter in en het derde nummer „La festa splendora" werd dan ook heel goed gespeeld. Ook het door de diri gent, de heer Th. Pruim, als mars aan gekondigde „Joyeux en avant" kwam er goed uit en Polders Glorie, dat weer met nieuwe leden was uitgebreid (van daar misschien het wat zenuwachtig be gin); had dus met dit viertal nummers voor een goede inzet van de avond ge zorgd. Een aardige noot vormde het optreden van de twee jongste leden, Annie van Genderen en Arend de Vries, die heel vrijmoedig een paar stukjes in duo speelden, waarbij zelfs, zo nodig, de kleine man heel goed zijn nog klei nere vrouwelijke partner wist op te vangen. Snarenspel en zang van „Hawaiian- meisjes" en de minder geslaagde Lust- spiel-ouverture van Kéler Béla door een accordeon-sextet werden gevolgd door het eerste optreden van Mandoli nata. Een vijftal nummers, w.o. één met liedjes uit Zuid-Afrika. gezongen door Bets van den Heuvel, bracht deze club ten gehore. Na de pauze kwam de mandolineclub als eerste aan de beurt. De wals Brisëne was het hoogtepunt. Fanny en Breg de WaaL zongen met rhythmische begelei ding van Fred Pruim en Cor Glasber gen enige liedjes, waarna vooral de jeugdige bezoekers hun hart konden ophalen aan een half uurtje muziek in moderne stijl. Het publiek kreeg gele genheid wijsjes uit de walsmedly, die één van de vier nummers was, waar mee PolderB Glorie het programma van de geslaagde uitvoering afsloot, mee te zingen De heer Wuis dankte na afloop het publiek voor de grote opkomst, de le den van de zusterverenigingen uit Ju- lianadorp en Breezand voor hun aan wezigheid, feliciteerde de uitvoerende verenigingen met het behaalde succes en bood de heer Pruim een mooie diri geerstok aan. Geboren: Catharina A. A, d. v. N. Kraakman en A. A. Bakker; Cornelis, S. v. KI. Waag en C. Raa. Ondertrouwd: S. de Vet, land en tuinbouwer te Harenkarspel, en E. Havik te Zijpe. Overleden: J Dienaar, 53 jr. echtgenoot van J. Kooger; P. de Groot, 84 jr., weduwe van G. Witsen; A. Kos- sen, 77 jr., echtgenoot ven A. van Twui- ver. ARCHITECT A. A. KOK Op 70-jarige leeftijd is te Amsterdam overleden architect A. A. Kok, die een landelijke bekendheid genoot als res taurateur van oude gebouwen. ZIJPER DAMCLUB Voor de wintercompetitie werden twee ontmoetingen gespeeld: S. Hoek W. Jimmink 02 en P. J. Waiboer G. Rademaker 20. Voor de zomercompetitie werden ge speeld: A. Slijkerman Jr.C. Kooij 20; C. TuinA. Slijkerman Pzn. 02 en A. Slijkerman Jr.P. de Wit 20. De vrouwenvereniging, die wekelijks haar bijeenkomsten houdt in de Neder lands Hervormde Kerk te Julianadorp, geeft Dinsdag in café „Van Ammers" een feestavond. Deze avond zal door de dames zelf worden verzorgd. De nieuw benoemde ambassadeur in Japan, de heer P. KTeppema en zijn echtgenote bezochten dezer dagen de gewonde militairen in de hospitalen in Tokio, in gezelschap van de liaison-officier van het Nederlandse batal jon, kapitein W. v. d. Veer. De heer en mevr. Teppema in gesprek met kor poraal M. J. Goossens uit 's-Hertogenbosch, die 18 dagen gewond en zonder voedsel in vijandelijk gebied heeft gelegen, alvorens men hem in veilig heid heeft kunnen brengen. Jan R uit Den Burg was er op een goede dag behoorlijk „mee aan gewor den", toen hetzelfde drietal belhamels, dat geregeld bij zijn buurman opereer de, óók zijn huis tot speelterrein nad uitverkoren. Hij plukte een van de knapen uit de goot en gaf hem een paar klappen voor zijn zitvlak. Giste ren moest hij daarvoor in Alkmaar te rechtstaan, want, zo heette het in de tenlastelegging, verdachte had de jon gen ook op het achterhoofd geslagen, waardoor deze een diepe hoofdwond had opgelopen. R. ontkende dit ten stelligste en de officier van justitie mr. A. W. Hofsteyn achtte zijn woord van meer waarde dan de getuigeverklarin- gen van de kornuiten van het slacht offer. Hij eiste slechts één gulden of een dag voor de klappen op het zit vlak van de gotenklimmer. Mr. Alblas vonniste conform. AANBESTEDING VAN DRIE SLAAPKAMERS Te Den Burg werd aanbesteding gehou den van het maken van drie slaapkamer» met toebehoren in het tehuis voor ouden van dagen. De uitslag was: W. 3. Boon, metselwerk voor 1852; firma Bakker en Koorn timmerwerk voor 1 1888; J. Cele, loodgleterswerk voor 587; J. G. Dekker, schilderwerk voor 354, in totaal 4765. WEER RIJBEWIJS-EXAMENS Naar wij v t„n en, zal gedurende de maanden Mei tot en met Seotember van dit jaar weer gelegenheid bestaan tot het afleggen van een proef van rijvaardigheid ter verkrijging van een ;ijbewijs. Dit be tekent voor de candidaat-chauffeurs een belangrijke vermindering van kosten, daar zij gedurende deze tijd niet meer naar Den Helder behoeven BENOEMING BIJ HET ONDERWIJS Tot lerares aan de landbouwhuishoud- school te Den Burg werd door het bestuur benoemd mej. A. van der Veer uit IJid- denmeer. Zij volgt als zodanig mevr. Wel- neek—Costerink op. die wegens hi wel ijk de dienst gaat verlaten. BRIDGECLUB De uitslag van de competitiedrive van de club „Groot Slem" was als volgt: A-lijn: 1. heer en mevrouw J. C. Bruin 41 punten en 2. KoningsveldTen Cate 35 punten. B-lijn: 1. M. BosJ. Ran met 40 punten en 2. Van SantenVan Lenten met 37 p. VOORDRACHTAVOND De afdeling Texel van de Bond van Plat telandsvrouwen organiseert heden een voordrachtavond, waarin mej. Marijke Jonker in hotel Texel zal optreden. VISAF8LAG OUDESCHILD Aanvoer in de week van 28 April aan de visafslag te Oudeschi'i: 160 kg b t, 1373 kg garnalen, 1413 kg gemalen puf, 378 kg vispuf, 1 kg kaan, 169 kg kabeljauw, 22.753 kg zeesterren, 4 kg fint, 1968 kg schar, 13.658 kg schol, 830 kg tarbot, 4835 kg tong, 4626 kg wijting, 1 kg lever, 298 kg kreukels, 2 kg zalm, 3 kg kommeraal. VALSHEID IN GESCHRIFTE Mevrouw M. K.K. uit Haarlem, vo rig jaar wonende te Wieringen, stond gisteren voor de Alkmaarse politierech ter terecht, omdat zij onlangs een post wissel inde, welke was geadresseerd aan haar gescheiden echtgenoot Zij vulde valselijk de machtiging in, on dertekende en kwam zodoende in het bezit van f 32.76 kinderbijslag. Daar de vrouw het geld besteed had voor het kind, wilde mr. A. W. Hol- steijn slechts een lage boete eisen. De officier requireerde f 20 subs. 10 dagen. Mr. J. N. Alblas verminderde de straf tot f 10 subs. 5 dagen. Bij de veehouder D. Koeman, Kerkbuurt te Oostzaan, bracht een geit vier lammeren ter wereld, hetgeen als een zeldzaamheid kan worden aangemerkt. Een der beestjes stierf direct na de ge boorte. Verzoek om maatregelen tegen tijgerplaag In verband met de tijgerplaag in het gebied van Kota Kampar-Muara Mahat, tussen Pajakumbuh en Pakan- baru (midden Sumatra) hebben de plaatselijke afdelingen van enige poli tieke partijen de regering verzocht maatregelen hiertegen te treffen. In de periode van mei 1950 tot Maart 1951 vielen 30 personen ten offer aan de tijgers. Bij de algemene spaarbank in Ne derland is in Maart vijftien millioen gulden meer opgevraagd dan inge legd. De heer P. J. S. Serrarens, secreta ris van het Internationaal Christelijk Vakverbond, is door de Franse rege ring benoemd tot officier in het Le gioen van Eer.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3