Sport in 't kort Filmbekroningen in Cannes Londen heeft ruim een kwart millioen fietsen De Prins zag Chileense ruiters Honderd gulden voor JAN KLAASSEN TIPPIE, de eend. Hongaars minister van post ontheven Reizende radio-reporters bezoeken ons land Goede toekomst voor de helicopters Botwinnik's kansen stijgen - De triomftocht van Sao Pa ulo „Spiegel van Holland onderscheiden Opdracht voor N.D.S.M. Privé-goudmijn wacht op exploitatie Maar er is geen enkele rijwielstalling Hier is 'n nieuw poppen- kaststukje. Er komt een echte inbreker in voor en omdat jullie nog geen voor beeld hiervan hebben, plaat sen wij zijn portret hierbij. Je weet zeker nog wel, dat er onder het hoofd een stokje moet blijven zitten van 15 c.m. lengte. Ook het jasje en de handjes maken en aanbrengen volgens de tekeningen van enige we ken geleden. Jan Klaassen komt op met een krant in zijn handen. „Dag meisjes, dag jongens, ik zal jullie eens wat ver tellen. Ik wou, dat ik di rect een inbreker tegen kwam. Weet je wat ik dan deed? Nou, 'k sprong hem boven op zii 11 hoofd, boeide hem mrt een lang stuk touw en bracht hem naar hei politiebureau, want dan kriig ik honderd gulden. Ja, echt het staat hier in de krant luister, ik zal het voorlezen ahum Hij, die de inbreker Piet de Miesje had een brief gekregen, Van haar oma uit Kruimdam En ze vroeg daarin of Miesje Spoedig nog een keertje kwam. Reeds een dag daarna kocht Miesje Een klein kaartje voor de trein. „Ik ga Muizendorp verlaten!" „Ga naar oma!, riep ze. „Fijn!" Kruiper op het politiebu reau aflevert, ontvangt een beloning van 100.Piet de Kruiper heeft een gerui te pet op zijn hoofd, een zwart doekje voor zijn lin ker oog en maar één tand. Nou?? Wat zeggen jullie daarvan? Terwijl Jan Klaassen staat te praten komt de inbreker cp. Voor zichtig sluipt hij langs de huizen Plotseling krijgt Jan hem in de gaten. „Goeie gruttenda... da... daar heb je 'mWat m moet ik doenIk b... ben zo zenuwachtig Jan Klaassen laat de krant vallen, loopt bibberend ach ter de inbreker aan en wil hem steeds een klap op zijn hoofd geven. Plots draait Piet de Kruiper zich om: „Wou jij mij een klap ge ven, Pierlala?? Zal ik jou eens even leren hoe je dat moet doen? Kijk, dat doe je zóPiet geeft Jan Klaassen een harde klap op zijn hoofd, zodat deze met een onder de rand van de poppenkast verdwijnt. De inbreker rent vlug weg. Even later'steekt Jan zijn duizelige hoofd weer boven de rand uit. „Ontzettend, wat heb ik een tik gehadi! Pcyah.ik zie alles dub- Nettie kwam opgewonden het huis binnen rennen. „Moeder", riep ze „Moeder, geef me toch zo'n eendje. Ach moeder, het zijn zulke schatten en nu zitten ze in een vieze mand en hebben honger!" Moeder keek op van haar werk en zag haar krullebol eens aan. „Kleine meid!" lachte ze „Je bent er opgewonden van. Wat is belMaar Ik neem het niet... ïk zal... ik... Hoor!! daar komt ie weer aan!" Jan Klaassen gaat verscho len in een hoekje staan. Plotseling komt de agent binnengewandeld. Jan Klaa- sen springt meteer boven op zijn bol en slaat hem aan alle kanten. „Héaanu heb ik je, lelijke dief!! Ein delijk komt Jan tot de ont dekking, dat h\i de agent heeft afgeranseld. Deze is woedend. Hèè... wat moet dat". Jan staat een beetje verlegen te kijken en hak kelt: „Ik dacht dat U Piet de Kruiper was!! Die kan ieder ogenblik hier om de hoek komen!! De agent springt op „Wat??die moet ik hebbenik kan best honderd gulden ge bruiken". Jan: „Niks ér van. ïk vang hem". A^ent: „Ik". Jan: „Ik", enz. enz. Jan: „Weet je wat? Ik ren naar huis en haal eeh knuppel. Houdt U hier dan d,e wacht. Goed en wel js Jan verdwenen of Katrijn komt het hoekje om en rneteen geeft de agent haar een reuze stomp. Katrijn geeft een gil en valt achter over. De agenj zegt „Olj. Pardon, il> dacht, dat U een Tjoeke, tjoeke, deed het treintje, Tik-tiktik-tik deed het wiel. Ja, zo'n ritje met een spoortje, Was iets wat de muis beviel. er dan met dat eendje?" Nettie vertelde dat er in de straat een voddenkoopman stond en dat die een grote mand met eendjes op zijn kar had. „Heeft U geen oude lapjes, moeder. Want voor een zakje vodden, krijg ik zo'n beestje!" Moeder moest zich gewonnen geven. Ze kon haar kleine dcchter niet teleurstellen. Snel zocht ze op zolder wat versleten kleren bij elkaar en duwfie Maar toen knarste plots de remmen. „Overstappen!", klonk het luid. Juist toen Mies in d' andere trein zat, Klonk alweer de chef zijn fluit. nu de inbreker was!" vangt Ka trijn op en draagt haar weg. Juist komt Jan weer op met een knuppeltje, maar ziet niemand meer. „Ha", roept hjj „Nu ben ik alleen, kan niemand me meer honderd gulden afnemen De agent komt de hoek om «m Jan slaat hem met de knuppel boven op zijn kop Tan: .Goeie Grutten, nu heb wéér de verkeerde ge meptOh, nu kom ik in de gevangenis!!" Jan begint te huilen en verdwijnt. Nu komt Katrijn op van de ene kant en de inbreker van de andere Kant. Katrijn roept „Ssssssstttt... stil zijn!" per aan, maar slaat plots haar armen om hem heen. Ze vechten even samen maar dan wint Katrijn het en ze brengt Piet de Krui per naar het bureau. .Tan Klaassen komt op: „Poeh. ik heb een boete gehad van honderd gulden, omdat ik eyi agent met een knuppel héb geslagen. Hoe kom ik aan zoveel geld??" Katrijn komt zingend op. „Tralala... tralala, ik heb honderd gul den verdiend, ik heb Piet de Ktuipergevangen!" „Wat?", roept Jan, „dan ga! ik die honderd gulden weer aan de politie terugbrengen ?M..rujkt het geld uit ka- tr^ti s rerit weg. het Nettie in haar handen. „Hier" sprak ze „vraag maar aan de koopman of dit genoeg is!" Eer, paar minu ten later kwam Nettie voet je voor voetje aangewan deld. Heel voorzichtig hield ze in haar kleine handje een geel bolletje met een paar ronde kraaloogjes. Kleine Nettie straalde van geluk. Trots liet ze het beestje aan moeder zien en streelde het vertederd over het kleine kopje. Een paar maanden later was Tippie, want zo noem de Nc-ttie het eendje, al veel :roter geworden. Naast de achel stond een kartonnen ,oos en vandaar keek het eendenjong nieuwsgierig de amc-r rond. „Kwak" zei het af en toe, en als je Tippie lan met groette, kwakte hel iet zolang, totdat je vèl deed. Als Nettie school kwam, rende ze naai haar vriendje toe en samen voerden ze dan hele ge sprekken. „Kwak—kwak— kwak!" zei Tippie. „Kwak- tk wil graag in het water'" „Zó, wil je dat. Nou, daar zai ik gauw voor zorgen!" Nettie haalde een teil met water, zette die midden in de aamer en dan kwam het uii Na een poosje stak ons muisje, Eens haar kopje uit de trein. „Nou!", dacht ze, „dat gaat toch vlug hè? Ik moet haast in WfcRteP zjitdf. Tippie al aangewandeld en plensde er r.rdhen in. Heer lijk vond het beestje d-t. Van louter pleizier ging het op z'j) kop staan in het wa ter, zodat alleen zjjn punti ge staart er nog maar o- venuit stak en als het ko je dan na een poosje weer bo ven xwam, keek het zó eigenwijs en kwakte het zo zelfverzekerd, dat Nettie hot uitschaterde. Maar „a- ter vond het helemaal niet zo erg leuk. „Wat een mal ligheid! bromde hjj soms tegen moede, „Een eend in je kamer!! Vondaaj morgen komt ze nog een koe thuis! En zo gebeurde het. dat Nettie op een middag "il school kwam en de karton nen doos leegvond. Tint was weg! (wordt vervolgd) of met Maar wat schrok dat kleine muisje, toen ze op het naambord keek! „Ik stapte de verkeerde tl. u trein in, ik ben weer terug!", tprak Miesje bleek. k i zATDKDAU 21 AFKIL 1951 De Hongaarse minister van bin nenlandse zaken, dr. Sandor Zold, is van zijn post ontheven, aldus heeft het Hongaarse persbureau heden gemeld. Tot zijn opvolger is benoemd Arpad Hazi. John Buil komt slecht in zijn vlees te zitten Met een rijdende slagerswinkel maakte de Britse huisvrouwenbond deze week bekend dat zij van plan is om vandaag een protest-demon stratie te houden tegen de versobe- ringspolitiek van de regering. De vette speenvarkentjes en koeiekop, die aan de goede tijden doen den ken, steken wel sterk af tegen het geraamte, dat door de bond als symbool van de toekomstige bevol king gesteld is, als Engeland in zijn huidige politiek blijft vol harden. Onder het motto „dat het maken van reizen en het daardoor verkregen wederzijdse begrip en contact de weg tot wereldvrede zijn", brengen momen teel zeventien radioreporters van veer tien verschillende landen een bezoek aan Nederland. Zij vertegenwoordigen zowel grote omroepmaatschappijen met tientallen millioenen luisteraars als kleine instellingen met een paar hon» derdduizend belangstellenden. Op verzoek van een combinatie van Nederlandse bedrijven en instellingen hebben zij uit de Verenigde Staten en uit de Europese Marshall-landen de reis naar ons land ondernomen om later hun in de lage landen opgedane ervaringen voor de microfoon te kunnen vertellen. Het zeer heterogene gezelschap, dat ge durende vijf dagen Nederland zal door kruisen, heeft gisteren een bezoek ge bracht aan Amsterdam en Schiphol. Er valt een uitgebreid programma af te werken. Onder meer zal een bezoek aan Soestdijk worden gebracht. De reporters hebben alle mogelijke medewerking van de Nederlandse auto riteiten. Een reportagewagen zal hen op de hielen volgen, zodat zij overal, waar en wanneer zij dit wensen, een repor tage kunnen vastleggen. JJET krachtverschil tussen de beide Russische grootmeesters Botwinnik en Bronstein is wel zeer gering. Ook in de zestiende partij ontwikkelde zich een felle strijd, waarin geen van bei den enig voordeel van betekenis kon den behalen. De afgebroken partij wordt vandaag voortgezet en zal ver moedelijk wel in remise eindigen. In middels ziet het er naar uit dat Bot winnik zijn titel zal prolongeren. De Braziliaanse voetbalclub Sao Paulo zette zijn triomphtocht door Europa voort in een wedstrijd tegen Racing Club de France. De Fransen moesten met 32 het onderspit delven. Het Amerikaanse stadje Cambrid- ge verleende gisteren gastvrijheid aan acht studenten uitCambridge, de Engelse universiteitsstad wel te ver staan. De Engelsen versloegen na een spannends roeiduel de acht van Har- vard. Het verschil bedroeg ongeveer anderhalve lengte. Onze landgenoot M. van loon nam deel aan internationale ruiterwedstrij- den te Badminton. Van Loon was gerui me tijd een van de kanshebbers voor de eerste plaats. Voor dat het laatste onderdeel van de wedstrijden, het springconcours, een aanvang nam stond van Loon namelijk op de eerste plaats. Jammer genoeg wierp hij met Nerantsou- la drie van de twaalf hindernissen om, zodat hij twee plaatsen in het algemeen klassement daalde. De Belgische coureur Claes is tij dens de training voor de grote prijs van San Remo, welke Zondag 22 April wordt gehouden, op een groepje toe schouwers ingereden, toen hij na het nemen van een bocht uit de baan vloog. Eén persoon werd gedood, terwijl drie anderen ernstig werden gewond. Je coureur zelf bleef ongedeerd, men neemt aan, dat het ongeluk te wijten is aan een defect aan zijn remmen. geen enkele rijwielstalling! De stad is er eenvoudig nog niet op ingericht. De bustarieven zijn altijd zo laag geweest dat niemand er ooit over dacht, om per fiets naar zijn werk te gaan. Ook reden er vroeger veel meer bussen, zodat er nooit zulke lange rijen wachtende pas sagiers bij elke halte stonden als tegen woordig. Dit hedendaagse tijdverlies en de steeds omhoog gaande bustarieven hebben het aantal Londenaren, dat zich nu per fiets naar zijn werk begeeft, in het afgelopen jaar doen stijgen tot een kwart millioen. Daar Londen geen en kele rijwielstalling bezit en ook geen enkel kantoor, magazijn of fabriek ooit van een fietsenrek heeft gehoord, zet men zftn fietsen maar onbezorgd tegen muren en winkelramen en laat ze daar vrolijk een hele dag staan. Bromfiet sen zowel als gewone. Al deze lukraak geparkeerde fietsen, d: ook veelal met een soort primi tieve hondenketting aan lantarenpalen vastgelegd worden, beginnen echter een verkeersprobleem op zich zelf te vormen! Het is zonderling, dat nog geen en- De grote prijs op het filmfestival te Cannes is toegekend aan de Italiaanse film „Miracolo a Milano" gemaakt door de regisseur Vittorio de Sica en de Zweedse film „Julie". De speciale prijs van de jury ging naar de Amerikaanse film „Eve", de prijs voor de beste regisseur naar de in Spanje geboren Mexicaan Luis Bu- nuel voor de film „Los Olvidados". Bette Davis werd beschouwd als de beste actrice, in de film „Eve", MV chael Redgrave als de beste acteur in „The Browning Version". De prijs voor het beste scenario werd verleend aan Terence Rattigan (Engeland), in „The Browning Ver sion", voor de beste muziek aan Joseph Kosma (Frankrijk), in „Juliette ou la clef des songes", voor de beste décors aan S. Veksie (Sowjetunie), in „Moes- sorgsky". De prijs voor de beste korte film werd gedeeld door dc Nederlandse film „Spiegel van Holland" en de Poolse film „De Oost-West spoorweg". Luis Maria Beltran van Venezuela verkreeg een prijs voor zijn camera werk in de film „La balandra isabel le liego esta tarde". De prijs voor de beste collectie films, welke op het festival werd ver toond, werd toegekend aan Italië en die voor de beste wetenschappelij ke films werd gedeeld door „Ètna" (Italië) en alle korte Sowjetrussische kleurenfilms. De onder water opgenomen Franse film „Carnet de plongees" verkreeg de prijs van de commissie van technici, „Miracolo a Milano", de prijs der cri tici, die tevens Luis Bunuel als de beste regisseur beschouwden. Handicap het ziet er naar uit, dat er een gou den tijd zal aanbreken voor de fiet- senfabrikanten. In totaal zijn er in heel Engeland twaalf millioen fietsen in ge bruik, waarvan in Londen nu een kwart millioen. Er is echter een grote handi cap verbonden aan het fietsen in de Britse hoofdstad. Er is in heel Londen Naar bekend is gemaakt, zal de „Stichting Hefschroefvliegtuigen" ham- werk wegens gebrek aan werkkapitaal moeten staken. De stichting heeft zeer nuttig werk verricht en daardoor de basis gelegd voor het gebruik van heli copters en mogelijk ook voor de bouw van helicopters in Nederland. Deskun digen zijn algemeen van mening dat dit toestel een belangrijke rol in de lucht vaart zal gaan spelen. Geen visum voor Maurice De Amerikaanse ambassade te Parijs lieeft de 63-jarige Maurice Chevalier een inreisvisum voor de Verenigde Staten geweigerd. Commentaar werd niet gegeven, maar wel werd gezegd, dat Chevalhers aanwezigheid strijdig zou zijn met de belangen van Amerika. Volgens persberichten werd het visum geweigerd omdat Chevalier de vredes- petitie van Stockholm had ondertekend en contacten onderhield met actieve communistische organisaties. Hij is thans per boot op weg naar Canada Een grote internationale scheep vaartcombinatie, de zg. „Kulukundis and Rethymnis Group", die haar voor naamste kantoren heeft in New York en Londen, heeft de Nederlandse Dok en Scheepsbouwmaatschappij te Am sterdam opdracht gegeven tot de bouw van een tanker met een laadvermogen van 20.000 ton. OUD-DIRECTEUR KUNSTBEZIT BUITEN VERVOLGING. Naar men ons van de zijde der justi tie meedeelt is de strafzaak tegen dr. A. B. de Vries, destijds directeur van de stichting Nederlands kunstbezit, ge ëindigd door buitenvervolgingstelling Tijdens zijn bezoek aan Chili was Z.K.H. Prins Bernhard de gast van de ruiterclub van Santiago. Te zijner ere werden wedstrijden gehouden, die door de Prins met grotebelangstelling werden gevolgd. Staande in een voertuig slaat de' Prins de verrichtingen der ruiters gade. (Van onze correspondent te Londen) ^JA DE VERHOOGDE tarieven der posterijen, gevolgd door de nieuwe begroting met een verhoogde inkomstenbelasting, hoge prijzen voor benzine, auto's, radio- en televisietoestellen, bioscoopkaartjes en alle luxe-artikelen, hebben de Britten twee dagen later weer een nieuwe aanval op hun beurzen moeten slik ken. Als het onvermijdelijke gevolg van de verhoogde benzineprijs en de alge meen stijgende productiekosten, worden straks alle bus- en treintarieven met twintig procent verhoogd. De Nationale Transportcommissie moet hiermee na melijk een deficit dekken van zeventien millioen pond Sterling per jaar. De minimum prijs van de kortste Lond-ense busrit ongeveer een afstand van twee of drie haltes zal dan twee pennies in plaats van anderhalve penny bedragen. Langere ritten gaan in evenredigheid omhoog. DE VOORLAATSTE verhoging der Londense bustarieven, die omstreeks een jaar geleden plaats vond, bracht toen reeds een voor Londen geheel nieuw en ongewoon verschijnsel met zich mee. Meer en meer Londenaren gingen n.1. fietsen kopen. De Londenaar had een fiets altijd als een instrument beschouwd, waar men alleen 's Zon dagsochtends op klom, om bij wijze van sportieve vermakelijkheid ver buiten de bebouwde kom een beetje frisse lucht te gaan happen. Meestal depo neerde men zijn fiets eerst op een trein om pas in de „groene zone" buiten Londen op het zadel te klimmen. Voor dergelijke ondernemingen kleedde men zich in een kort broekje en een kanni baals gestreepte dikke wollen trui met een hoog boord en stak zijn benen in voetbalsokken. Sinds verleden jaar ech ter heeft Londen de fiets ontdekt als goedkoop doordeweeks transportappa raat. kele Engelsman eraan gedacht heeft een rijwielstalling te openen. De man, die vandaag of morgen hiertoe het ini tiatief zou nemen zou zich van zijn for tuin verzekerd weten. Elke rijwiel stalling, op welke bescheiden schaal ook, die thans in Londen geopend zou worden, zou een privé-goudmijn bete kenen voor de eigenaar!

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 10