Engeland verkeert in crisisstemming I Nieuwe verkiezingen zijn onvermijdelijk Wederom stakingen in Spanje Dulles effende de weg voor het verdrag tussen V.S. en Japan Geallieerden werden gedwongen nieuwe posities in te nemen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN NU OOK WILSON AFGETREDEN Spoedbijeenkomst van Labourfractie De eerste reacties JAN PRONK, JCcfAi Ï3<&4tek Chinese doorbraak Trygve Lie in Athene Dinsdag 24 April 1951 76e Taarpanq No. 11086 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Bevan doei een scherpe aanval op Gaitskill Gesteund door antifascistische groepen Regering dreigt met maatregelen Weerbericht Geen hogere prijzen voor textielwaren Nederlands stayerkampioen vol lof over de Ronde van N.W.-Nederland Peking mag niet meespreken over vredesverdrag Amerikaanse soldaten blijven in Japan Jontsjon bezet Moet een vrouw haar man ook illegaal volgen? Atoombom 1951 weegt plm. 4500 kilo BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN llirectie: J BTJLSMA en C KRAK 1IELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand f 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten eNGELAND LEEFT op het ogenblik in een crisisstemming. Deze is een gevolg van het aftreden van de minister van Arbeid, Bevan. dat gevolgd is door het Iieengaan, gistermiddag, van de minister van Handel, Wilson. Zij is nog versterkt door de scherpe aanval, die Bevan Maandagmiddag in het Lagerhuis heeft ge daan op zijn partijgenoot en oud-collega, de minister van Financiën Hugh Gait- skill. Bevan beschuldigde deze er namelijk van, honderd millioen pond sterling per jaar voor de financiering van de bewapening te hebben „gestolen" uit het Nationale Verzekeringsfonds, waaraan de arbeiders hebben bijgedragen. De feidruk, die deze mededeling in brede kringen van het Engelse volk heeft ge maakt, laat zich moeilijk overschatten. Iedereen is er van overtuigd, dat aan een aftreden van de regering en aan nieuwe algemene verkiezingen niet meer te ontkomen valt. Aneurin Bevan heeft Maandagmid dag in het Lagerhuis betoogd, dat in flatie en prijsstijgingen in de gehele wereld waren veroorzaakt, doordat de Verenigde Staten niet geleidelijk ge noeg waren begonnen met de uitvoe ring van hun bewapeningsprogramma. Dit programma kan nog meer schade aanrichten dan de landen, die ermee in toom moeten worden gehouden. Enge land kan zijn bewapeningsprogramma niet uitvoeren zonder zijn economie en die van de gehele wereld te benadelen. Bevan wees er voorts op, dat de Ame rikanen trachten, hun aandeel in de bewapening te verkrijgen door verho ging van de productie. Het percentage hiervan zou eerlang gelijk zijn aan dat van de gehele consumptie in Engeland. Daardoor zou een zodanige schaarste aan materialen in de gehele wereld ontstaan, dat de burgerlijke economie van alle andere landen zou worden ondermijnd. De levensstandaard en de sociale diensten moeten, zo betoogde de afgetreden minister, gelijke tred houden met de bewapening. Hij was afgetreden, omdat de regering hiermee geen rekening wilde houden. Uit de begroting bleek naar zijn me ning duidelijk, dat de minister van fi- GAITSKILL helaas econoom Mi de grote staking in Barcelona, vorige maand, waarbij 300.000 arbeiders het werk neerlegden, worden nu we derom omvangrijke stakingen gemeld Uit de steden Bilbao en San Sebastian. De oorzaak ervan noemt men de enor me stijging van de kosten voor levens onderhoud in Spanje. De gretigheid waarmee overal de stakingskreet wordt beantwoord, doet het vermoeden rijzen, dat het in Spanje niet zo uitstekend gaat als men weieens pleegt voor te stellen. De gebeurtenissen in Bilbao schijnen in verband te staan met een belofte van de in 1939 ontbonden vak- Dodelijke klap Huiselijk ruzietje met tragische afloop Een ruzietje om niemendal heeft Zon dagmiddag ten huize van de familie Van D. in de Jacob Gatsstraat te Den Haag de dood van een der huisgenoten ten gevolge gehad. Toen er tegen vijf uur een boterham metje gegeten zou worden, kreeg de 13-jarige Kees van D. ruzie met de 27- jarige A. van T., kostganger bij de fa milie Van D., omdat hij geen zin had het brood te snijden. Van T., die ver loofd was met een zuster van Kees, Werd wat korzelig door deze weigering. „Ach joh, schiet op", riep hij en hij gaf zijn aanstaand zwagertje een klap. Deze klap kwam zo ongelukkig aan, dat de jongen ter p aatse overleed. De politie heeft Van T. in bewaring gesteld. Op het in beslag genomen stof felijk overschot zal sectie worden ver richt. havenarbeider gedood Een arbeider in de Rotterdamse ha- ven raakte gisteren aan boord van het ®;S. „Arkeldijk" bekneld tussen een "'ja en een ladder. Met een schedel- hasisfractuur werd hij naar het zie kenhuis vervoerd. Bij aankomst bleek te zijn overleden Verwachting tot hedenavond: Licht tot half bewolkt. Droog Weer. Zwakke tot matige wind tit Zuidelijke richtingen. Iets hogere temperaturen dan gisteren. WOENSDAG: Zon op 05.24, onder 19.53; maan op 00.24. onder 06.53 verenigingen, die verklaarden nog in het geheim werkzaam te zijn en te zullen trachten een conflict in Bilbao uit te lokken. Deze stad is het centrum van de Bas- kische beweging voor autonomie, wel ke Pranco's regime niet gunstig ge zind is. Waarnemers menen, dat de vakverenigingen slechts zullen slagen als ze gesteund worden door de be staande nationale vakverenigingen, die verantwoordelijk zijn voor de onregel matigheden in Baircelona. Evenals in Bilbao heeft het meren deel van de fabrieksarbeiders in San Sebastian het werk neergelegd. Hier breidde de stakjng zich over de gehele provincie uit. Incidenten werden tot dusverre niet gemeld. De Spaanse rege ring heeft de stakers in beide steden een ultimatum gesteld onmiddellijk weer aan het werk te gaan, op straffe van ontslag of andere maatregelen. Niettemin hebben vissers aan de At lantische kust van Spanje zich Maan dag bij de stakingsbeweging aangeslo ten. Zij weigerden naar zee te gaan uit solidariteit met de stakende fabrieks arbeiders. Waarnemers hadden voorts gisteravond laat de indruk, dat de sta kende arbeiders, in totaal ongeveer tienduizend man in de gehele provincie San Sebastian, heden het werk niet zou den hervatten, in weerwil van het ulti matum van de regering. nanciën de hoop had laten varen, de inflatie te kunnen tegenhouden. De begroting had de zakenwereld verenigd, de conservatieve oppositie tevreden gesteld en de eenheid in de Labour- partij verbroken, aldus Bevan, die ver volgens zijn reeds gememoreerde be schuldiging tegen Gaitskill lanceerde, van wie hij voorts nog zei, dat het jammer was, dat hij econoom was. De leden van het Lagerhuis, die in groten getale waren opgekomen, be groetten Bevans rede noch met applaus noch met enige andere betuiging van instemming of afkeuring. Dadelijk ech ter nadat hij was uitgesproken, ver hief zich een geroezemoes van stem men. Op de vraag van het conserva tieve lid Sir Walron Smithers, of het niet de plicht van de regering was, de datum voor de algemene verkiezingen bekend te maken, werd van regerings zijde geen antwoord gegeven. Hedenmiddag zou de minister van Handel, Wilson, in het Lagerhuis moti veren, waarom hij zijn ontslag heeft gevraagd. Weliswaar is dit voor Attlee aanvaard, maar hij heeft geen motive ring opgegeven voor het heengaan van Wilson. Deze had n.1. verzocht, hier mee te wachten, omdat hij zelf zijn standpunt in het Lagerhuis wilde uit eenzetten. BEVAN verwekte opschudding Op een vergadering van katholieke textieldetaillisten in Rotterdam, uit gaande van „St. Willibrordus", is be sloten, dat de detailhandelaren hun prijzen van textielgoederen zullen stabiliseren op het peil van 1. April j.1. Zij willen op deze wijze bijdragen tot het voorkomen van verdere prijsstij gingen. Volgt Robens Bevan op? Hedenmorgen wordt een speciale spoedbijeenkomst van de Engelse La bourfractie gehouden om de kabinets crisis te bespreken. Men verwacht, dat Bevan zal worden opgevolgd door Al- fred Robens, parlementair secretaris van het ministerie van brandstof en energie. Als minister van Handel wordt Sir Hartley Shawcross thans procureur- generaal, genoemd procureur-generaal zou Frank Soskice, thans advocaat- generaal, worden. Engelse ministers, die geschokt wa ren door Bevans rede in het Lagerhuis hebben verklaard, dat Bevan niet ver van politieke zelfmoord af was. Eén hunner zei: „Zijn rede zal de Labour- partij veel kwaad doen, maar zij zal hemzelf nog meer nadeel berokkenen". Een andere minister vond, dat Bevan de fatale fout maakte, te menen dat één man groter is dan de partij. Overigens is voor een belangrijk deel van de Labourpartij het aftreden van Bevan een grote opluchting. En kele leden verklaarden echter, dat het hun speet, dat Attlee een ongetwijfeld bekwaam collega moet missen. Het af treden van Wilson wordt door velen als dwaas betiteld. Tekenen voor een nieuwe beweging van de linkervleugel zijn er nog niet. Amerikaanse zakenlieden en ambte naren hebben verontwaardigd Bevans beschuldiging verworpen, dat het Amerikaanse bewapeningsprogramma de Westeuropese economie heeft on tmijnd door tekorten aan grondsto* fen te veroorzaken. Integendeel doet Amerika al het mogelijke, de prijzen laag te houden, zo verklaarde men in Washington. J_|ET vorig jaar had ik de gelegenheid om met een dokter per auto de Ronde van Noord West-Ne derland te volgen. Jullie hadden een schitterend parcours uitgezet en de organisatie was perfect. Wat dat betreft kan deze 230 km. lange ronde door de provincie de vergelijking met grote buitenlandse wed strijden glansrijk doorstaan. Het belangrijkste vind ik echter, dat de Verenigde Noordhollandse Dagbladen het initiatief om een dergelijke course te houden financieel hebben mogelijk gemaakt. Het is voor wielerverenigingen beslist onmogelijk een wedstrijd van dit formaat zonder krachtige steun te organiseren". Dit zijn de woorden van onze nationale stayerkampioen Jan Pronk, een van de pretendenten voor de wereld titel achter de motor, toen wij hem vroegen naar zijn mening over de Ronde van Noord West-Nederland, die op Donderdag 3 Mei (Hemelsvaartsdag) voor de derde maal gereden zal worden. Zijn waarderend oordeel heeft ons in de overtuiging gesterkt, dat met de organisatie van deze grote wedstrijd voor amateurs een belangrijk sportevenement in het leven geroepen is, een gebeuren, dat dit jaar nog aan belangrijkheid heeft ge wonnen. Dat Pronk er ook zo over denkt, bewees zijn vraag bij het afscheid: „Zeg, weet je nog een „gaatje" voor me? Ik zou de wedstrijd weer dolgraag willen volgen". JAN PRONK .waardering. De speciale afgezant van president Truman, John Foster Dulles, is Maan dag uit Tokio, waar hjj besprekingen heeft gevoerd, naar de V.S. vertrok ken. Naar verluidt hebben zijn confe renties de weg tot het sluiten van een veiligheidsovereenkomst tussen Ame rika en Japan geëffend. Dulles heeft in een te Tokio gehou den toespraak verklaard, dat naar de mening van Amerika aan Japan geen economische beperkingen moeten wor den opgelegd, wil het een bolwerk De Chinezen, die Zondag met sterke strijdkrachten een hevig, door tegen aanvallen ingeleid contra-offensief ontketenden op de Westelijke helft van het centrale front in Korea, zijn Maandag tot staan gebracht, nadat zij enige terrein winst hadden kunnen behalen. De verbondenen waren genoodzaakt, zich op nieu we defensielinies terug te trekken. De aanvallers waren in de stellingen der geallieerden doorgedrongen. De communistische strijdkrachten slaagden er in Jontsjon, dertien kilo meter ten Noorden van de 38ste breed tegraad in te nemen. De stad is door haar ligging aan de weg tussen Seoel en Wonsan van strategische betekenis. De gevechten duurden de ganse nacht. De communisten wierpen in het heldere maanlicht golf na golf in THEODOOR VINDT cijfers leuke din gen. Niet alleen op loonzakjes, maar ook die uit de smokkel-statistieken. In 19. werd voor zes-en-een-half mil lioen gulden smokkelwaar in beslag ge nomen, die van de Sowjet-unie op weg was naar het Westen. In diezelfde periode werd voor bijna hetzelfde be drag aan goederen in beslag genomen, die in omgekeerde richting valselijk vervoerd werden. Als ze er nu toch een ruilhandel van maken, waarom dan nog smokkelen? We snuiven van genoe gen bij dat bericht uit Engeland, waar in gemeld wordt, dat meer Britten ta bak gaan snuiven. De Londense snuif- handelaren (te herkennen aan hun reukorganen) beweren nu gauw, dat snuiven zo lekker is en bovendien drie maal zo goedkoop als het „toeback suy- gen". Een hevige Snuiver (we zullen hem maar „Schnorkel" noemen) snuift voor zes shilling per week zijn neus gaten binnen Het schuiven (van opium) is duurder. In Honduras arres teerde men een meneer, die in verre gaande staat van „slaapschap" (hoe heet het anders in kringen van opium rokers?) langs de weg lag. Hij was smokkelaar van het verdovende goedje en had stiekum van de lading geproefd. Leuk voor zijn opdrachtgever. IlIHHIIIIilllllilWIIIIIIIUIlMltllHllillllllHIlHIIIIIIIIIHIjllWIIHijlllltUllillUlttllll yRIJDAG arriveerden zes professoren van de Oostberlijnse universiteit in de West-sector, met de mededeling, dat ae gevlucht waren, omdat de commu nistische druk wetenschappelijk werk Waar bMjft de wegenwacht op die weg van DuUesT onmogelijk maakt. Ze vroegen plaatsing op de Vrije Universiteit. Ze behoorden tot de veeartsenij kundige faculteit. O Nog een vluchtige vluchtnotitie. In Wenen begaf de 13-jarige tuchtschool bewoner Marvin Daniels zich via een luchtkoker naar buiten, om uit een vooruitgeschoven automaat in de omge ving chocolade, kaumgom en sigaret ten te gaan stelen, voor zich en de smachtende maatjes in het instituut. In Amerika deelt men medailles uit aan weggebruikers, die werkelijk weten hoi. het op de weg hoort. De Sheriff in het plaatsje Columbus hield zodoende de automobilist John Dyer aan. die om zichtig als een eendenmoeder een rech- terbochtje maakte. Toen het ere-metaal op de borst var John zou worden ge speld rook dt sheriff jenever. Ook had John geen rijbewijs. In plaats van d- coratie kreeg hij een (kostbaar) proces verbaal. q Er zijn veel pechvogels in de U.S. In Walla Walk. (waar het ook geen Walhalla is) bezocht de heer Roy Weldon een vriend, die wegens t n conflict met Justitie in de kerker zuchtte. Tijdens hr bezoekuur werd Roy gearresteerd wegens een vergrijp, dat hij e«h maand geleden had ge pleegd. een frontale aanval in de strijd en trot seerden daarbij het moordende afweer- vuur der verbondenen. Tegen het aan breken van de dag werd het geallieer de spervuur nog versterkt door de aan vallen va: de luchtmacht. Er ontstond een bewegelijke situatie waarbij de verbondenen zich ten Zuiden van Hwatsjon moesten terugtrekken. De sterkte van de Noordelijke strijdmacnt in dit gebied wordt thans geschat op 400.000 man. De grootste druk werd uitgeoefend in de omgeving van Koemhwa, het Noor delijkste punt, dat de geallieerden be reikt hebben. De verbondenen houden thans stand langs de Imdjin. In diplomatieke kringen te Lake Success is men er van overtuigd, dat Peking niet bereid zal zijn te onder handelen over een vreedzame oplos sing van het geschil, voordat de uit slag van dit voorjaarsoffensief be kend is. Vanmorgen is nit Tokio gemeld, dat de Chinezen een grote doorbraak aan het centrale front in Korea hebben geforceerd. Zij stromen door een bres in de geallieerde linies en bevinden zich al vele kilometers ten Zuiden van de 38ste breedtegraad. worden tegen het communisme in Azië. Hij heeft voorts aan de Japanse pro- mier, Josjida medegedeeld, dat Pe king niet zal worden uitgenodigd tot deelneming aan de besprekingen over het vredesverdrag. Ook zal in des sta tus van Formosa geen verandering ko men De voorgestelde veiligheidsover eenkomst zal naar het heet voorzien in de legering van vier Amerikaans* divisies met sterke lucht- en vloot- eenheden in Japan. Amerika zou deze macht onderhouden en Japan zou grond beschikbaar stellen voor de le gering en waarschijnlijk de kosten van enige diensten dragen. In Australië, zo heeft Dulles in een te Washington gepubliceerd inter view verklaard, zullen evenmin als in Nieuw-Zeeland Amerikaanse soldaten worden gelegerd. De verdragen met Japan, Australië, Nieuw-Zeeland en de Philippijnen zullen op elkaar aanslui ten en later tot een geheel kunnen worden gemaakt. Aldus zal een door Amerika verdedigde keten worden ge vormd. die loopt van de Aleoeten vla Japan, de Rioe-Kioe-eilanden, de Phil- lippijnen en Australië tot Nieuw-Zee land. De Amsterdamse Rechtbank consta teerde gisteren hoe de huwelijkswet in conflict kan komen met de strafwet Er werd namelijk een Duitse vrouw voorgeleid, die vorig jaar illegaal de grens had overschreden, teneinde haar man, die zich naar Nederland had be geven, te volgen. Het Amsterdamse Kantongerecht had haar deswege tot 1 maand veroordeeld. De officier van Justitie noemde het optreden van de vrouw niet bevreemdend, en „velen zouden hetzelfde hebben gedaan". Volgens ons recht is ze bovendien verpligt met de man zamen te wonen en hem overal te volgen waar hij dien stig oordeelt zijn verblijf te houden" Het illegaal overschrijden van de grens bleef echter bestaan. Toch werd de •frf'or opgelegde straf te hoog geacht np officier eiste twintig gulden boete of tien dagen. Trygvie Lie, de secretaris van Verenigde Naties, bezocht de roemde Acropolis tijdens zijn zoek aan Griekenland. de be- be- Lookover .hef ding Volgens een artikel in het Ameri kaanse tijdschrift „Look" heeft de atoombom van 1951, bekend ais „het ding", een lengte van ongeveer 6 me ter, een middellijn van drie meter en een gewicht van 450(1 kg. De bom kan zodanig worden afgesteld, dat zij veertig seconden na het loslaten uit bet vliegtuig ontploft.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1