e rore Stad en Omgeving DE FILMS VAN DEZE WEEK Koninklijke onderscheidingen voor personeel van de Marine T.C.GOVERS Julianadorp Doopdienst uitgesteld Carillonconcerten op Koninginnedag Onthoudt één ding Koopt bij v.d. Witte /D WITTE CO. Eerste uitvoering operette vereniging „Lentebloemen" De viering van Koninginnedag Herdenkingsplechtigheid op het Havenplein DAAR ZIT WAT IN ORANJEBOOM BIER! IN HET KORT Warenhuis VAN WILLIGEN Koningstraat TIVOLI „Gekooide meisjes" DE WITTE: „Montana" MEUBELEN VITRAGE LOPERS TAPIJTEN en*. ZATERDAG 28 APRIL 1951 De doopdienst, die morgen in Nederlands Hervormde kerk te Juü,. nadorp zou worden gehouden, moet wegens ziekte tot nader aankondiging worden uitgesteld. Bij Koninklijk Besluit van 24 April 1951 zijn de schout bij nacht F. Stam (vlagofficier materieel der Koninklijke Marine) en de schout bij nacht arts P. C. Broekhoff (chef geneeskundige dienst der Zeemacht) benoemd tot rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Tot officier in de Orde van Oranje- Nassau, met de zwaarden werden be noemd de kapiteins ter zee M. M. Me- rens en H. W. Hettema, de kolonel der mariniers P. J. van Gijn. de kapitein luitenants ter zee A. M. Valkenburg en A. H. J. van der Schatte Olivier. de kapitein-luitenant ter zee van de tech nische dienst G. van der Tak. de kapi tein-luitenant ter zee van de electro- technische dienst J C. Jurrjens, de ka pitein-luitenant ter zee van administra tie H A. Keijser en de kapitein-luite nant ter zee tandarts D. J. A. van der Woerd Tot officier in de Orde van Oranje- Nassau werden benoemd de hoofd-of- ficier Marva der tweede klasse H. van Slooten, de vlootpredikant ds. D. M. Jalink en de vlootaalmoezenier B. J. Wilmink. Tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau, met de zwaarden, werden be noemd de luitenants ter zee der eerste klasse H. M. va nder Veen en C. E. Wolderling. de luitenant ter zee vlie ger der eerste klasse J C. Petschi. de majoor der mariniers G. J. B. Veenhuijs, de luitenant ter zee van de technische dienst der eerste klasse W. D. J. Gestel, de luitenant ter zee van administratie der eerste klasse E. W. H. van Renesse. de luitenant ter zee van speciale dien sten der eerste klasse C. Felger. de lui tenant ter zee der tweede klasse H. M. Koch, de luitenant ter zee waarnemer der tweede klasse P. Jaapies en de luienant ter zee van vakdiensten der tweede klasse H. Riksman. Tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau werden bsnoemd de hoofdcom mies bij het Ministerie van Marino t T. Haazer en de leraar aan t Konink lijk Instituut voor de Marine W. Voort- huysen. Eremedailles. De gouden eremedaille met de zwaarden, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, werd, toegekend aan de oppertorpedomaker T. van der Molen en de jjepensionneerde opperschipper O. Blauw. Dezelfde medaille in zilver werd toegekend aan opperschipper A. H. Spits, opperschrijver D. Maarsen. opperhofmeester W. G. C. van Grun- derbeek, majoor-geschutkonstabel B. W. van der Ent, majoor-torpedomaker Op Maandag 30 April, de verjaardag van Koningin Juliana, zal de stads- beiaardier, de heer Tj. Joh. Dito, weer een viertal carillon-concerten geven. Van acht uur tot half negen kan men het volgende programa beluisteren: 1 Wilhelmus (Valerius), 2 Vlaggelied (W. Smits), 3 Wij leven vrij, wjj leven blij J. W. Wilms), 4 Een lied van de zee (mr. J. J. Viotta), 5 Wien Neer- lands bloed (J. W. Wilms). Van twaalf uur tot half één laat je heer Dito horen: 1 Wilhelmus, 2 Kent gij het land (Viotta), 3 Een Schuoue (Viotta), 4 Hollands vlag (J. P. J Wierts), 5 Zeemans- en andere liede ren, 6 Wien Neerlands bloed. De derde bespeling, van vier uur tot half vijf, telt de volgende werken: 1 Wilhelmus, 2 Een lied van Nederland (N. J. den Hartog), 3 Kroningslied tJ. A. Scholte), 4 Wij willen Holland houen (Arnold Speel), 5 Marslied (C A. Brandts Buys), 6 Varia, 7 Wien Neerlands bloed. De laatste bespeling, van zeven uur tot half acht, doet horen: 1 Wilhelmus, 2 De dansend» haasjes (Cath. van Ren- nes) tekst koningin Juliana, 3 Voor gouden klanken uit bronzen monden (Ej. Joh. Dito), 4 a Wilt heden nu tre den, b Merck toch hoe sterk, c Bede voor het Vaderland (Valerius), 5 An dante Cantabile (Jef Denijn). 6 a Wie genlied (Mozart), b Schlafe, schiale (Schubert), c Heidenröslein (Schuberti 7 Thema uit het eerste oiano-concert van Tschaikowsky, 8 Wien Neerlands bloed. Uw Constant. H.D.Z. ani. v a.126p.p. m. g. Ut' le Kl reparatie-inrichting voor Goud en Zilver Gedipt Horlogemaker KEIZERSTRAAT-103 H. D. Witsiers, majoor-machinist W. Rijsdijk, majoor-machinist A. H. Kuh- lemann. majoor-vuurleidingmonteur M W. Treffers, majoor-ziekenverpleger A. van Beek, majoor-schrijver M. C. W. Akkermans, majoor-vliegtuigma- ker-houtbewerker P. C. Vermeulen, bootsman C. Ringelberg, sergeant telegrafist E. J. den Haan, sergeant telegrafist H. Koelmans, sergeant-tele grafist A. Breedveld, sergeant-machi nist G. A Dijkstra, sergeant-kok S Loup, sergeant der mariniers J. Sme ding en de gepensionneerde sergeant (Ier mariniers C. F. Priemus. De zilveren eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, werd toegekend aan de baas der takelaars- werkplaats van de Rijkswerf, hoog bootsman S. Starroeburg, de comman deur der ketelmakers bij de Rijkswerf H. Boon, de technisch ambtenaar in de geschutsmakerij der Rijkswerf C. Bakker en de schrijver A. bij het Mi nisterie van Marine A A. van Dorst. De bronzen eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. met de zwaarden, werd toegekend aan kwartiermeester J. G. M. Raben, kor- poraal-geschutkonstabel G Main, kor poraal-machinist J. C. Mens. korporaal hofmeester C. Blok en korporaal-vlieg tuigmaker-magazijnbeheerder M. N den Butter. De bronzen eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, werd toegekend aan de machinebankwerker A bij de Rijkswerf J. A. D. Steijl en de magazijnbeheerder bij de Rijkswerf P. Veenman. tevereniging „Lentebloemen" geeft Woensdagavond 2 Mei in Casino haar eerste uitvoering. Onder regie van me vrouw Tetering („Tante Charla werd hiervoor de operette „Goudhaartje en Troubadour" in gestudeerd. De piano begeleiding zal worden verzorgd door mej. Alie Capello. Op Maandag 30 April zal de bur gerij van Den Helder getuige kun nen zijn van de volgende gebeur tenissen: 7.45 uur toespraak van burge meester mr. G. D. Rehorst op het Stationsplein, tijdens het grote jeugdappèl van de Helderse Ge meenschap. U.00 uur parade van de Konink lijke Marine op de Javastraat, weike om 10.00 uur voor alle ver keer wordt afgesloten. 14.30 uur grasbaanwedstrijden van de wielervereniging D.O.K. op het H.R.C.-terrein aan de Sport- laan. 17.00 uur tot 18.30 uur receptie ten Raadhuize. Op Vrijdag 4 Mei om elf uur zal by het monument „Voor hen die vielen" op het Havenplein te Den Helder een plechtige herdenking worden gehou den voor alle gesneuvelden en over ledenen van de Koninklijke Marine en de Koopvaardij in de tweede wereld oorlog. De Commandant Zeemacht Neder land, schout bij nacht C. W. Slot, zal namens de gehele Marine een toe spraak houden. Namens de Neder landse koopvaardij zal de Directeur- Generaal van Scheepvaart een woord ter nagedachtenis spreken. Deze, zo sober mogelijk gehouden herdenking zal met een kort woord en gebed worden besloten door de hoofdvlootpredikant, ds. J. H. Sille- vis Smitt, waarna één minuut stilte in acht zal worden genomen. Vervolgens wordt de gelegenheid tot kranslegging geboden. Nabestaan den zuilen dan aan de voet van het monument bloemen kunnen neer leggen. Alle nabestaanden, belangstellenden en deputaties moeten vroegtijdig aan wezig zijn, opdat zij om kwart vóór elf de hun toegewezen plaatsen heb ben ingenomen. (Advertentie, ïng. Med.) De geneeskundige dienst wordt gedurende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen dr. J. B Proost, Zuidstraat 13, telefoon 2030, en P Schoorl, Timorlaan 25, telefoon 3108 Op Hemelvaartsdag wordt de diens' van 's morgens( acht (tot 's avonds twaalf uur waargenomen door de art sen J. Udding, Lijsterstraat 40, telefoon 2588, en J. G. H D. Bettink, Timor laan 15, telefoon 2890. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot Woensdag waar genomen door de heer D. W. de Bas. Keizerstraat 87, telefoon 2929; na ze? uur Timorlaan 31, telefoon 2420. Van Woensdagavond zes uur tot Vrijdag avond zes uur heeft dienst de heer F Bijl, Sluisdijkstraat 115, telefoon 2303; privé Soembastraat 34, telefoon 3556. De heer W. F. la Lau, erelid van Moed, Volharding, Zelfopoffering" en het Dorus Rijkersfonds, is door HM de Koningin begiftigd met de ere medaille in goud. verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De heer L. van Duin, employé eerste klasse bij de PTT te Den Hel der, is door H.M. de Koningin begif tigd met de eremedaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje- Nassau. Hedenmiddag van vier tot vijf uur houdt de vereniging „Zedenop- bouw" haar wekelijkse spreekuur in de Chr. ULO aan de Vismarkt. Voor de Groninger vereniging .Stad en Ommelande" komt vanavond in Casino het Groningse cabaretgezel schap „V.V.K." op de planken. De gymnastiekvereniging „Oefe ning kweekt kunst" houdt op Woens dagavond 2 Mei een algemene leden vergadering in het clubgebouw aan de Wezenstraat. Nagekomen predikbeurten: Juliana dorp: Ned. Herv. gem., 10 uur rt? Trommel; Callantsoog: Ned. Herv gsm., 19.30 uur ds. Tommei. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van Hermes wordt vanmid dag (om drie uur te beginnen) op d» velden aan de Me"u wen straat een aan tal hockeywedstriiden gespeeld. Om acht uur vanavond begint in Formosa de „Hermes-show". Zondagmorgen om elf uur worden de feestelijkheden voortgezet met wedstrijden aan dB Meeuwenstraat. Tot besluit volgt Zon dag om acht uur een soirés-dansante De wielerclub „D O K." organiseert Maandagmiddag om half drie op net HJAC.-terrein grasbaanraces. Vorige week zijn hier ter stede twee gevallen van de besmettelijke ziekte diphtherie geconstateerd. De handbalsters van J.H.C. 1 uit Julianadorp spelen morgen te Oudkars pel tegen D.T.S. 1. J.H.C. a speelt voor af tegen D.TS. a. voor electrische huish. artikelen ELECTR. STRIJKIJZERS 14.85, 9.50, 8.95 met warmteregelaar 29.75 ELECTR. SNELKOKERS 29.50, 25.30 ELECTR. BROODROOSTER 17.35 ELECTR. LAMPJES, met zijdén kapjes, blauw Delfts décor 17.25 14.25 8.95 DEN HELDER (Advertentie, Ing Med.) "(Advertentie, lag. Mod") geld "pentollen zwerversliedjes mogen dan al verhalen, dat geld niet belangrijk is zolang er nog een blauwe hemel bestaat, Lou Bandy heeft het beter bekeken toen h\j zijn succesliedje „Het gaat allemaal om de ping, ping, ping" lanceerde. Met de ras-echte zwerver heeft deze Gradus in zoverre gemeen, de roepstem naar de blauwe hemel. Hoe blau wer, hoe liever, maar dan met een verzadigde maag. Dit ter inleiding van het volgende: Misschien is het u be kend. dat de mensen die op het postkantoor aan de lo ketten zitten steeds ijverig met geld omgaan. Met grof aeld soms. Op een drukke iag is het helemaal niet on mogelijk dat eens een tien tje te weinig wordt terug gegeven. De klant kan zich vergissen, maar ook de lo- kettist(e) Als een beambte van het postkantoor een tientje te weinig uitbetaalt en 's avonds wordt de kas opgemaakt, dan vindt men dat tientje. Dat houdt men over. begrijpt u. En meestal komt dan de volgende dag wel de eigenaar zijn kost bare „lapje" terug halen. Maar nmaekeerd kan he'. ook. De lokettist kan ook een tientje t« veel uitgeven. Wordt dan de kas opge maakt. dan ontdekt men een tekort wan een tientje. Dat ligt dus wel even anders dan hierboven omschreven. En het vreemde is, dat zo'n mankerend tientje meestal niet wordt teruggegeven Dat heeft tot gevolg, dat de lokettist het tekort uit eigen zak moet bijpassen. „Moet'ie maar opletten!" zou u kun nen zeggen. Laat ons het zo evenwel niet zien. Vergissen is menselijk, en.... eerlijk heid behoort ook menselijk te zijn- Moge dit stukje bijdragen tot de door beide partijen gewenste gang van zaken. Want Lou Bandy heeft toch gelijk MIS Pradus heeft het mit> ge- had, schreef hem een ar- tiste. toen hij Woensdag pende over mislukkingen op de planken. „Want" zegt Dienke, „versaag nooit, als het de eerste keer niet lukt". En zij vervolgt; „Een „slechte" critiek kan voor ons toneelspelers juist op bouwend werken. Wij leren daardoor misschien onze fouten zien door ogen van anderen. Ook voor ons, be roepsmensen. betekent cri tiek zeer veel, en ook u Gradus. moet nooit het ge zegde aanvaarden: „lukt het de eerste keer niet, dan lukt het nooit". Allemaal goed en web beste Dienke. maar ge moogt van deze Gradus toch niet verwachten dat hij onvoor bereid het toneel beklimt om voor drie- of vierhon derd mensen de demonstre ren dat hij er geen kaas van heeft gegeten. Goed. elke artist 'en ln het bijzonder de amateur) heeft het recht om het na één mislukking eens dunnetjes-aan over te doen. Maar dan mag men op zijn minst verwachten dat zijn eerste optreden hem een les heeft geleerd. En kent hij dan zijn rol, en lukt het dan nog niet, dannooit nog eens proberen. Er zitten ten slotte nog altijd enkele honderden betalende mensen te kijken, die thuis van kleine Pietje al genoeg „poppenkast" zien TENNIS Tn het clubgebouw van 1 „I.V.A." hebben de politie en de marine-magazijnen Woensdagavond tegen over elkaar aan de groene tafel gestaan. Het eerste team van de Marmag kreeg met 64 klop, vooral door het dappere spel van mej. Olt- hof, die de Hermandad aan drie punten hielp. Marmag 2 behaalde op H.P.S.V. 2 een 73 .overwinning. Hier won Holtien voor de politie alle partijen. En nu dagen Gradus en de zijnen van Debo voor Woensdagavond aanstaande de Marine-magazijnen uit! THEE pinsdagavond was Gradus ln de raadzaal, waar de vroede vaderen van deze goede stad de laatste hand legden aan de gemeentebe groting. Nu miste deze Gra dus daar iets mét dat hl] binnentrad. Wét het was, zou hij zo onmiddellijk niet hebben kunnen zeggen. Maar toen het punt „thee" aan de orde kwam. had hij het dóór chef-bode Boon was er niet Zo werd de thee (met een koekje) door zijn plaatsver vanger. de heer Bels, geser veerd. Op zeer verdienste lijke wijze overigens, want de heer Bels ls het nog lang niet verleerd. En ergens onder Medem- blik trof Gradus' collega de heer Boon aan, niet ln ja- quet, maar in wapenrok, een gecamoufleerde helm op het hoofd. De heer Boon nam met zijn Nationale Re serve deel aan de oefening .Achilles". Vanaf zijn rij wiel wierp hij Gradus' col lega een joviale groet toe. Maar de raad dronk thee zonder bode Boon. En dat gebeurt niet dikwijls. STAMTAFEL Tn de Marine kun je ook eigenaardige dingen mee- maken, vertelde een korpo raal laatst aan de Stamtafel - gasten. Onlangs kwam een overste voor de troep, die de commandant, een kennif van hem, vriendelijk groette met .goeie morgen". Eén der matrozen dacht, dat de over ste de hele troep „goeie mor gen" wenste, en daarom riep hij terug „Goede morgen overste". Toen de overste weg was, vroeg de comman dant „Wie was die ezel?" En de hele troep ant woordde: „Dat was overste Jongbier". Op Zaterdag 26 Mei wordt in „Casino" door een grote groep Helderse amateurs een cabaret-revue verzorgd getiteld Juttersparade 1951". Het initiatief hiertoe ging uit van de heren A. van Leeuwen en D. Hovestad De opbrengst van deze avond blijft ln Den Helder, en komt ten goede aan de .Gelderse Stichting voor Sociaal Werk", die er stellig wel raad mee weet. Verscheidene bekende amateurs en één beroeps-artiste nemen deel aan deze eerste grote Juttersparade". Tijdens een repeti tieve werd bovenstaande foto gemaakt Dit vijftal zal men ook op 26 Mei fcunnen zien: v.l.n.r.: Dienke de Hoog Anny Manshanden. Jetty Wit en Jaap van de Sande Aan de piano zit Hans Polak Gradus hoopt over deze avond binnen/cort meer te kunnen vertellen. Eén van ue „Uea^oiue nipjes", wie» lotgevallen men t.m Maandagavond ia Tivoli kan meebeleven, ls de zeventien jarige Maria, die ten onrechte wordt verdacht van wangedrag en in een op voedingsgesticht terecht komt Zy valt temidden van de andere meisjes in het gesticht (stuk voor stuk met zorg ge kozen typen) volkomen uit de toon. Het is merkwaardig, maar niettemin geheel aanvaardbaar, dat de aanvankelijk» sfeer van wantrouwen en spotternij omslaat in een geest van respect en op offeringsgezindheid, wanneer de ander» meisjes horen van Maria's grote liefde. Zo getuigt deze Franse film in soms wat overdreven romantische vorm van de liefde, die voor de heropvoe ding van ontspoorde mensen een factor van de grootste betekenis is. Dat blljlct ook uit de resultaten van het optreden der nieuwe directrice, die gevoelloze strengheid stelt in de plaats van d» menselijkheid waarmee haar voo> gangster de leiding voerde. De regis seur Julien Duvivier heeft kans gezien, enkele interessante gelaatsstudies bij de montage te verwerken. Menig staaltje van typisch Frans temperament weegt op tegen het zoetelijke element in sommige scènes. De overstroming en de vlucht van Pierre en Maria zijn eerder lachwekkend dan ontroeiend, wat toch Duvivier's bedoeling niet ka» zUn geweest. Maar laten we dat toe schrijven aan het verschil in mentali teit van de Fransman en de nuchter» Hollander, die overigens heel veel in deze serieuze speelfilm kan waarderen. De „western" doet het nog aityd best Vaak ten onrechte overigen* maar „Montana', de film die tot en met Maandag in de Witte-bioscoop wordt vertoond, maakt een zeer gunstige uit zondering. En dat kan ook byna niet anders, wanneer Errol Flynn, Alexil Smith en Szöke Szakall de hoofdrollen spelen. In prachtige kleuren krijgt d» bioscoopbezoeker het verhaal opgedist van Morgan Lane. een knappe cowboy, die met zyn schapen naar Montan» trekt, met de bedoeling ze daar t« laten grazen. Maar de rundveefokkeri zyn in het geheel niet op schapen ge steld. Dat wist Morgan Lane trouwen* laar zyn vader in de vorige „schapen- oorlog" sneuvelde. Maar Morgan i» een stijfkop, handig met zyn rovolver, handig met de tong, enfin, hy is een kerel die zyn mannetje staat En WJ staat ook zyn grootste tegenstandster Maria, die, kost wat het kost, de scha pen van haar land wil houden. Dat is dan zo ongeveer de inhoud van .Montana". De regisseur. R®? Enright kent het recept. Hetzelfd» recept, dat de films van dit soort met John Wayne zo kenmerkt Welke bioscoopbezoeker geraakt met in ex tase, wanneer een ongewapende cow boy zich in de „saloon" begeeft, e& daar even nonchalant-weg demon streert dat'ie ook wel aardig kan schiC" ten? En wie krijgt niet die glimlach over zyn gezicht wanneer deze „h®" man" de vurige en knappe Maria nM' rijn hand weet te zetten? van uw woning kan door ons wo,Jen verzorgd. Specialiteit voor de inrichting a"' BLANK EIKEN woninginrichting koningstraat (Advertentie, Ing' itedJ

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2