Anna Paulowna op de film Eet omdat 't 10 en is/ BKC vierde het kampioenschap Het Eu ropesezone schaaktournooi Olympische Dag Nieuwelingencourse te Alkmaar in afwachting van de karavaan Onze eenheid vindt haar bekroning in het Koninklijk Huis Druk bezocht Meifeest in Callantsoog Groot familie - album „Hoe het reilt en zeilt' Landbouwbelangen onder de loupe Partij van de Arbeid Bloembollentocht Feestelijke receptie bij De Boer Julianadorp Uitstekende resultaten van „Sportlust" Coede sportdag voor JVC en JHC ZAP had veel moeite met Koedijk 't Zand „Eendracht maakt macht" op de planken Schulte won te Westerloo Het Engelse elftal tegen Argentinië Donderdag klinkt het startschot Radio-redevoering van Dr. Prees: Uitingen van Koningin versterken de volksgeest Dank en gelukwens Goed toneelspel door eigen krachten Callantsoog verloor van de Langedijkers poten) DINSDAG 1 MEI 1951 „Hoe het reilt en zeilt in Anna Pau lowna", dat wil de film laten zien, die reeds verleden Jaar zomer op initiatief van de muziekvereniging „Coneorlia' nit Breezand door de organisatie „Lan delijke filniactie" van de Ned. Federa tie van Harmonie- en Fanfaregezel schappen in onze polder is opgenomen en die nu pas in Veerburg en in de zaal van de heer Bossen draaide. Maakt men in andere gemeenten meestal een film met een draaitijdvan een goed half uur, hier werd het er een van een uur en twintig minuten. Van "bijna alle plaatselijke verentgin gen en verenigingetjes zijn opnamen gemaakt terwijl zij op eigen terrein in actie zijn of deelnemen aan het in de vooravond van de opnamedag ge houden défilé. En wel heel duidelijk wortlt door deze film geïllustreerd hoe rijk geschakeerd het verenigingsleven in de polder is. Opnamen van het ge meentebestuur, van de schooljeugd, enkele zaken en bedrijven, de brand weer enz., te veel om alles afzonder lijk te noemen, helpen inderdaad mede een beeld van ons gemeenteleven te geven. Geen volledig beeld. Daarvoor ontbreekt er nog te veel. Vooral van de mens in zijn dagelijkse arbeid is 'weinig opgenomen. Het is meer een beeld van Anna Paulowna op z'n Zon- dags, al had de opname op een door deweekse dag plaats. Men kan de film dan ook geen documentaire noemen. Het is ook niet de bedoeling geweest die te maken. Daarvoor hadden niet alleen meer opnamen gemaakt moeten worden, maar had dit ook over lan gere tijd verdeeld moeten zijn. Toch, hoe onvolledig ook bij alle uit gebreidheid, zal deze film op den duur van steeds groter waarde worden, voor al voor het opgroeiende geslacht, om dat er zo heel veel personen op voor komen, die, bij een wedervertoning over enige jaren, er niet meer zullen zijn en de kinderen van de film dan volwassen zijn geworden. Aardig bij de vertoning van de film was ook, dat een deel van de begelei dende muziek bestond uit een weer gave van de zang en muziek der eigen plaatselijke verenigingen. Dat daarbij ons eigen mooie „Polderlied" niet mocht ontbreken, spreekt vanzelf. Grote belangstelling Er was grote belangstelling voor de vertoning van de „Gemeentefilm" Zo wel Vrijdag in Breezand, als Zaterdag in Veerburg werd de film des avonds tweemaal gedraaid voor volle zalen, De commissie voor de beoordeling van het practisch werk der deelnemers aan de landbouwwerktuigencursus be staat uit de heren C. den Das, C. Kaan en V. Kaan. Dit was een van de me dedelingen, gedaan op de afdelingsver gadering van de Holl. Mij. v. Land bouw. Een interessant punt van de uitge breide agenda dezer vergadering was de vertoning van een kleurenfilm over de bestrijding van de runderhorzel. Een Walt Disney-film over tubercu lose en het verweer tegen deze ziekte was een inleiding tot een lezing, ge houden door de heer Reitsma van de Provinciale Gezondheidsdienst voor dieren over: de t. b. c.-bestrijding bij rundvee en de plannen, die daarvoor bestaan en spoedig tot uitvoering ge bracht zullen worden. De heer P. Kooiman kreeg hierna 't woord voor het geven van een histo risch overzicht betreffende de brouw- gerst-commissie. De heer A. C. Langereis, voorzitter der Rundveefokvereniging, toonde met cijfers het nut aan van het verbeteren der veestapel door middel van een juiste wijze van fokken en het toepas sen van selectie. De heer G. Schenk deelde mede, dat men ongeveer half Mei een excursie dacht te houden naar een drukkerij in Meppel, naar de N. O.-polder en mis schien naar een fokveebedrijf. De viering van het 100-jarig bestaan der afdeling in December kwam nog even ter sprake. Het bestuur werd ge machtigd afgevaardigden ter algemene vergadering aan te wijzen. Het jaarverslag van de afdeling dei- Partij van de Arbeid, door de heer D. Stins uitgebracht in de afdelingsver gadering, vemeldde een ledental van 96 of 1 minder dan het vorig jaar. Zes leden waren overgeschreven naar een andere afdeling. De rekening van de heer A. de Ridder sloot met een voor delig saldo van f 146.41. Het gehele bestuur moest aftreden, doch was herkiesbaar. De heer Schra stelde zich echter niet meer beschik baar voer de functie van voorzitter. Hoewel mr. H. Jonker het eens was met de heer Van Dam, dat het geen gewoonte is, de functies van afdelings voorzitter en voorzitter van de raads fractie door dezelfde persoon te laten vervullen, werd eerstgenoemde tot voorzitter van de afdeling gekozen en aanvaardde de benoeming. De heren D. Stins en A. de Ridder werden als secretaris en penningmeester herkozen en mevr. Biipost en de heren A. de Beurs, G H. Geerligs, W. Oudshoorn, P- Schra en J. H. Smit eveneens a!s bestuurslid herbenoemd. De heer Jonker dankte de heer Schra Voor hetgeen hij als voorzitter voor de afdeling had gedaan en stelde een be spreking van het beleid der raadsfrac tie aan de orde. Van de vele zaken die in het afgelopen jaar in de raad be handeld werden, had het Tehuis voor ouden van dagen wel de grootste be langstelling. De vergadering kon zich met het beleid der fractie in deze ver enigen. nadat overdag de schooljeugd er reeds vertoningen van had gezien. Dit is ze ker voor een groot deel bereikt door de wijze van opnemen, die er op ge richt was zoveel mogelijk inwoners er voor te interesseren. De film is, zoals de verklarende stem bij de vertoning zèi: één groot familie-album van de polder geworden en natuurlijk wilde iedereen daar zijn eigen levend por tret of dat van familieleden, vrienden óf kennissen in zien. Zo werkte de film er aan mee de herinnering levendig te houden, dat Breezand, Van Ewijcksluis en Kleine Sluis toch werkelijk tot één gemeente behoren en delen zijn van onze goede polder. SLAGER BOON BEKROOND Op de twaalfde internationale sla- gersvakwedstrijd, gehouden te Utrecht, werd de heer J. Boon met een tweede prijs bekroond voor zijn inzending ge kookte worst en kreeg hij een eervolle vermelding voor zijn inzending rook worst. Zowel te Anna Paulowna als in Haar lem werd een bloembollentocht georga niseerd. In Anna Paulowna was het de W V. Door Weer en Wind, die een bol- lentocht van 10, 20 en 30 km. organi seerde, waaraan door deze wandelsport- vereniging en door S.O.S. uit Hoogwoud werd deelgenomen. Ook individuelen liepen mee. Alie wandelaars volbrach ten de tocht en kregen een medaille. De beide deelnemende verenigingen ontvingen een groepsprijs. Oorspronke lijk zouden ook Zaterdag wandeltochten gehouden worden, doch door de slechte weersomstandigheden werden deze uit gesteld tot a.s. Zaterdag en Zondag. De afstanden zijn ook nu weer van 10 tot 20 km. Door „Weer en Wind" organiseert met Pinksteren de derde vogeltocht op Texel over afstanden van 10, 15 en 25 krn. De inschrijving staat nog steeds open. De vereniging beweegt zich ook op het terrein der bromfietsen. Op Zondag 1 Juli organiseert zij een bromfietsen- stertocht vanuit Leeuwarden, Zaandam. Haarlem, Alkmaar, Hoorn, Den Helder en Anna Paulowna, waarbij alle deel nemers één tocht van plm. 80 km. zullen hebben af te leggen. Zij, die deze tocht tot een goed einde brengen, ontvangen een herinnering. BKC is er in geslaagd, kampioen te worden en aal nu eerlang promotie wedstrijden moeten spelen. Dit heuge lijke feit is dezer dagen gevierd in een gezellige receptie in de feestelijk ingerichte zaal van café De Boer. Tal van vrienden van de geel-zwarten wa ren bijeengekomen, om hiervan getui ge te zijn. Als eerste betrad burgemeester Mijn- lieff het podium. Hij feliciteerde de kampioensploeg met zijn fraaie succes en wenste haar toe, dat de goede geest, die haar had bezield op de weg naar de titel, over haar vaardig mocht blij ven tot het doel was bereikt. Een woord van lof werd ook gericht tot mr. Jonker, de voorzitter van de Pol- derse gemeenschap, die steeds van zijn belangstelling had doen blijken. Deze, even later aan het woord komende, noemde BKC een der sterkste scha kels in de Polderse gemeenschap en roemde voorts de onbaatzuchtige me dewerking van de harmonie Concordia. De heer Van der Berg bood de ge lukwensen van ZAP aan en deed deze wensen vergezeld gaan van een mooi bloemstuk. De heer Vos, voorzitter van DÖSKO, sloot zich hier in woord en. daad bij aan. BKC's vroegere trai ner, de heerZuidema, complimenteer de vooral zijn opvolger, de heer Un- tied en de heer Keijzer. De heer Paalberg gaf uiting aan de welgemeen de vreugde van de v.v. Succes, dit zon der rancune, hoewel zijn ploeg had ge rekend op de titel. Voorts spraken nog de heren Bakker, namens de v.v. Scha- gen en de heer Ketel voor de afdeling Noord-Holland van de KNVB. Zondag werden te Barsingerhorn gymnastiekwedstrijden gehouden voor meisjes en jongens van de turnkring „Hollands Noorderkwartier", die te vens golden voor het vaardigheidsdï- ploma van het KNGV. De organisato ren hadden een zware taak, want er waren maar liefst 580 meisjes en jongens. Ook „Sportlust" uit Juliana dorp was weer van de partij. Er werden uitstekende resultaten be haald. De meisjes kwamen uit in eer ste en tweede graad, met vrije oefe ningen, brug, paard, paardspringen en ringenzwaaienv De jongens kregen vrije oefeningen, brug, paard, paardspringen stille ringen en laagrek. De namen der geslaagden zijn: Meisjes eerste graad: Jannie van Duin, Alie Rechtop, Annie Vries, Jan nie van Oudheusden, Diewie Keppel, Trijnie van de Vlies, Roelie Nieuw- land Ans Zon, Gerie Oele, Gerda Prins, Diet Romar, Tinie Bijvoet. Meisjes tweede graad: Alie Zeeman, Annie Kapteyn, Gerie Plagmeyer, Bet- sie Rietvink, Willie Visser, Dieuw Jongeboer, Diet Appel. Jongens: Anton Swaters en Gerrit Bijvoet. De meisjes en jongens stonden onder leiding van de directeur, de heer J. Dekker, en de voorturner, de heer H. Wolthuis. JVC was Zondagmiddag op bezoek bij Duinranders. In een snelle wed strijd zagen de Julianadorpers kans met 51 te winnen. JVC 2 was naar Succes 3 getrokken. De wedstrijd kon geen doorgang vinden, daar het ter rein bezet was voor een andere ont moeting. JVC 3 verloor met 4—0 van Oudesluis 3. JVC a versloeg Zaterdag middag Breezand Boys a met 2—1. De handbalsters waren weer zeer succesvol. JHC 1 kreeg het nog vrij moeilijk in Oudkarspel tegen DTS 1. Vijf minuten voor het einde was de stand nog 2—2. Eerst in de laatste mi nuut scoorde -JHC het winnende doel- PUJHC a speelde vooraf tegen DTS a. De Julianadorpse meisjes zegevierden met.131. Voor Hemelvaartsdag het volgende programma: JVC-Petten (twee uur», Petten 2-JVC 2, JVC a-Helder b. jHC 1Ursem 1 (elf uur), Ons Ge noegen aJHC a. Toen kwamen uiteraard de sprekers „uit eigen kring" aan de beurt. De aanvoerder van het tweede elftal, de heer Th. de Laat, richtte zich met een hartelijk woord en een bloemstukje tot zijn collega van het eerste; de heer Vergouwe, voorzitter van de elftalcom missie, dankte de kampioenen voor hun prestatie; de heer F. de Boer be loofde een nieuwe vlag en toonde een vriendelijkheid van een firma uit Haarlem en dan was er nog de heer Van Gelderen, die namens de aller jongsten het woord voerde. Voorts wa ren er tal van schriftelijke of telegra fische gelukwensen. De voorzitter, de heerKeijzer, wien men de vreugde over deze dag van het gelaat kon le zen, bad reeds iedere spreker met en kele hartelijke woorden bedenkt en :lor,t ten leste deze feestviering. Het was wel de doelman van de gas ten, Bloothoofd, die voor zijn club een grotere dan de 20 nederlaag voor kwam. De kundigheden van deze ver dediger kwamen dan ook herhaalde malen tot uiting en de beide keren dat hij moest vissen, waren zeker geen flaters. Een ZAP-elftal met vier invallers moest het opnemen tegen het zich fel teweer stellend Koedijk, dat echter voor het Polderse doel niet zo bijzon der gevaarlijk was. Doelman Smak man had het vrij rustig, mede tenge volge van de goed op dreef zijnde C. Kuijs, die- de steun van zijn broer moest missen. Na enige tijd gelukte het Timmer door de Koedijk-verdedi ging heen te komen en Bloothoofd on houdbaar te passeren. Zo bleef de stand tot de rust. Na de hervatting kwamen de Koe dijkers weer niet verder dan het Pol derse doelgebied. Timmer wist in deze periode zijn tweede doelpunt te sco ren. De scheidsrechter had een vrij gemakkelijke taak. De R.K. toneelvereniging „Een dracht maakt macht" heeft haar aan hangers, en er waren er veel in de zaal van de heer J. de Wit, een zeer piel zierige avond bezorgd. De vereniging, welke onder leiding staat van de heer J. de Wilde, had haar keus laten val len op een klucht van Jan Niemeijer, getiteld „Trouwen is niet gemakkelijk" Het stuk bestaat uit een voorspel en drie bedrijven. In het voorspel maken we kennis met William Drucker, die een brief krijgt, dat zijn neef wil gaan trouwen. Hfl haakt daar zo van onder de indruk, dat hij ook trouwplannen meent te moeten organiseren op ad vies van dr. Vroolijk en notaris De Blok. Wat is dan eenvoudiger dan een huwelijksadvertentie. En wat een mo gelijkheden om er een dolle ontwikke ling van te maken. De schrijver heeft deze mogelijkheden ten volle aangegre pen en de spelers hebben er iets goeds van gemaakt. Er werd hartelijk gelachen om de onverkwikkelijke situaties. Het tempo was zeer behoorlijk en de rol- kennis goed. Verscheidene spelers zou den we zelfs uitstekend willen noe men. De voorzitter dankte in zijn slot woord de spelers en de pastoor en de kapelaan voor hun tegenwoordigheid. Ofschoon er geen bal na was, was de opkomst zeer bevredigend. VIJF-EN-TWINTIG JAAR MELKRIJDER Bij de melkfabriek „Hollandia" te 't Zand viert men de eerste Mei een jubileum. De heer W. Schouten uit Ju lianadorp hoopt op die dag het feit te herdenken, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad bij deze fabriek, teneinde de melk op te halen. Onder leiding van de direc teuren Postma, De Best en thans Pop- ma, heeft de heer Schouten zijn arbeid steeds tot volle tevredenheid verricht en wij vermoeden, dat het de jubilaris op die dag niet aan belangstelling zal ontbreken. GEVONDEN EN VERLOREN Een bruin lederen kinderschoentje, maat 21 en een lichtbruine lederen herenhandschoen werden gevonden. De onfortuinlijke verliezers kunnen bij de Rijkspolitie aan de Kanaalkade na dere inlichtingen bekomen. Te Bad Pyrmont werden de wed strijden om het Europees zone schaak tournooi voortgezet. De uitslagen lui den: Afgebroken patij uit de derde ronde: MatanovicKubart 10. Viere ronde: Pirc—Golombek yy. PomarGligoric 01; KubartBog-jl- jubow 0—1; De Moura—Matanovic V>. —y,\ PaoliUnzicker y2yy, Donner Kramer afgebr.; Grob—Aitken Vfe De stand is thans: 1. Unzicker 3 y2 punt; 2. en 3. Matanovic en Bogolju- bow ieder 3 punten; 4. Aitken 2t4 punt; 5. Gligoric 2 punten en 1 afge broken partij; 6. en 7. Prins en Grob ieder 2 punten; 8. Pirc 1 y2 punt; 9. Kramer 1 punt en 2 afgebroken par tijen; 10., 11. en 12. Donner, Golombek en Paoli ieder 1 punt en 1 afgebroken partij; 13. Kubart 1 punt; 14. De Mou ra y2 punt; 15. Pomar 0 punten. De commissie van het Nederlands Olympisch Comité welke speciaal belast is met de organisatie van de Olym pische Dag, die naar men weet Zondag 17 Juni in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt gehouden, heeft het programma vastgesteld. Het programma is chronologisch als volgt: 1.301.50 gymnastiek heren-, 1.50 1.55 athletiek 400 meter heren; 1.55 2.00 athletiek 100 meter dames; 2.00— 2.05 athletiek 100 meter heren; 2.05 2.10 athletiek 800 meter; 2.10—2.25 wiel rennen sprint, in drie series; 2.25—3.10 eerste helft voetbalwedstrijd; 3.103.25 pauze; 3.254.10 tweede helft voetbal wedstrijd; 4.104.15 wielrennen sprint eindstrijd; 4.154.20 athletiek 80 meter horden dames; 4.204.30 athletiek 1500 meter; 4.304.40 athletiek 4 x 400 meter estafette; 4.404.55 wielrennen 6 km klassementswedstrijd; 4.55—5.25 paar densport springconcours. Te Westerloo (België) werd een wegwedstrijd gehouden over 165 km, waaraan 55 renners deelnamen. Gerrit Schulte won in de sprint in 4 uur en 23 min. met op een lengte Robert van der Stock, Derde werd Van Stayen en op 35 sec. eindigde Claes. Op de zes tiende plaats kwam onze landgenoot Van As met 50 sec. achterstand en 20ste werd Frans Vos. Het Engelse elftal, dat op 9 Mei in het Wembley Stadion in het kader van het Festival of Britain tegen Argenti nie speelt, is als volgt samengesteld: Williams (Wolverhampton Wande- rers); Ramsey (Tottenham Hotspur) en Eckersley (Blackburn Rovers); Wright (Wolverhampton Wanderers), Taylor (Fulham) en Cockburn (Manchester United); Matthews (Blackpool), Mor- tensen (Blackpool), Jack Milburn (Newcastle United), Hassall (Hudders- field Town) en Finney (Preston North End). ZIJPER DAMCLUB Voor de oude competitie verloor G. Rademaker van P. Hoedjes. Voor de nieuwe competitie speelden A. Slijker- man Jr. en W. Jimmink gelijk, terwijl A. Blokker van P. de Wit verloor. jSJOG SLECHTS TWEE DAGEN scheiden ons van het grootste wielergebeuren dat Noord-Holland kent, de Ronde van Noord-West Nederland, georgani seerd door de Verenigde Noorhollandse Dagbladen. Donderdagmorgen om precies 10.30 uur zal het startschot klinken, dat de renners op het Waagplein te Alkmaar in beweging zal brengen voor een 230 km lange monstertocht naar Beverwijk. Zaandam, Hoorn, Enkhuizen, Den Helder, Schagen en weer naar Alkmaar. Meer nog dan andere jaren zal een felle strijd op de ranke fietsjes worden geleverd. Niet alleen zullen de renners strijden om de grote prijs van de Verenigde Noordhollandse Dagbladen, maar zelfs als zij kansloos zijn voor de eerste plaats in het klassement, zullen zij alles geven wat in hun sterke benen zit. Van alle klassiekers wordt namelijk een balans opgemaakt en slechts de renners' die in de eerste gelederen van het totaal klassment voor komen, zullen voor internationale wedstrijden en wereldkampioenschappen in aanmerking komen. Daarom is het van dubbel belang in welke volgorde de deelnemers over de eindstreep op de Jan van Scorelkade te Alkmaar Zullen stuiven. Voor de finish van de Ronde van Noord-West-Nederland bestaat zeer veel belangstelling. Tallose wielerliefhebbers zullen zich evenals andere jaren r.aar het parcours. Jan van Scorelkade, Van der Lijnstraat en Nicolaas Beets- kade begeven. Het wachten zal hen niet lang duren! Zeventig van Neérlands meest op de voorgrond tredende nieuwelingen rijden daar namelijk een 60 km. lange wegcourse. De entree prijs voor deze interessante wedstrijd die om 2.30 uur aanvang is zo laag mogelijk gesteld, Volwassener; hebben toegang tegen betaling van f 0.60 en kinderen voor f 0.25. Bovendien zal een geluids installatie de bezoekers steeds op de hoogte houden van de stand van zgken in de Ronde van Noord-West Nederland. In ons nummer van morgen publiceren wij alle gegevens over de grote course, t.w. de volledige deelnemerslijst, het tijdschema en het te volgen parcours. Leg daarom de schaar gereed, opdat u Donderdag als de renners passeren volledig op de hoogte bent. - De minister-president, dr. W. Drees, heeft gisteravond een radiotoespraak ge houden ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Juliana. Hierin zei de premier o.a.: „Thans staan wij temidden van spanningen in de wereld, die de moeilijkheden ook van ons land buitenmate hebben vergroot, en die bij velen het vertrouwen in de toekomst der mensheid schokken. Koningin Juliana heeft daarover in de loop van dit jaar bij herhaling woorden gesproken, die opwekten tot aanvaarding der werkelijkheid temidden waarvan wij staan, maar tot een aanvaarding, die niet betekent een xich neerleggen bij wat er in de verhoudingen tussen mensen en volkeren gebroken is. Bij haar bezoek aan Frankrijk ge tuigde zij ervan hoe de Europese vol keren naar wezen en naar mogelijk heid een broederschap zijn, helaas op dit ogenblik ten dele in grote onenig heid levend, maar hoe Europa een waar tehuis moet zijn voor de grote familiekring, zelfs voor de verloren zoons, en open moet staan voor alle vrienden. In haar rede in de Guildhall te Lon den duidde zij aan hoe in al de strijd en de tegenstellingen, die ons soms kunnen verbijsteren, zich de groei voltrekt van de eenheid der wereld. Op deze koninklijke verjaardag grijp ik terug op de woorden van de Konin gin zelf om te doen uitkomen hoe breed zij schouwt, en om ons volk op te roepen eigen nood en die van de wereld onder het oog te zien met een zelfde moed, eenzelfde vertrouwen en eenzelfde wil om ieder op zijn plaats en op zijn wijze mede te werken om daarin verbetering te brengen. Wij hebben in eigen land in het af gelopen jaar de politieke, economische en sociale moeilijkheden zien groeien. Maar ondanks alles is er in ons volk toch ook een saamhorigheidsgevoel en als het er op aankomt, een eenheid, die haar samenvatting en bekroning vindt in het Koninklijk Huis. Het licht, dat de uitingen van Ko ningin Juliana doen schijnen in de donkerte, waarin wij in deze tijd soms leven, kan bijdragen tot de Ver sterking van onze volksgeest, zoals dat de radioredevoeringen van Koningin Wilhelmina deden in de tijd der bezet ting. Het is rnjj een voorrecht op deze dag weer Koningin Juliana, Prins Bemhard, zo juist teruggekeerd van een reis, on dernomen in bet belang van ons land, en hun kinderen namens het Neder landse volk geluk te wensen, uiting te geven aan de grote erkentelijkheid, die in ons volk leeft voor de wijze waarop de Koningin haar hoge taak opvat en vervult en de hoop uit te spreken, dat het koninkrijk met de rijksdelen over zee, waarin ook een zo warme aanhan kelijkheid jegens het koninklijk huis bestaat, nieuwe bloei moge tegemoet- gaan". De P. v. d. A„ de V.A.R.A., de Land-, Bouwvakarbeiders- en Vrouwenbond, hiel den gezamenlijk in café Vriesman 't Meifeest. De heer P. Vis, voorzitter van de V.A.R.A., kon een volle zaal welkom heten. De heer J. H. Hendrikx uit Juliana dorp sprak over de Meileuze, „Vrede, vrijheid en gerechtigheid" Hjj behandelde de nationale en internationale politiek van ons land. Onze hoop, dat de wereld één zou worden na de tweede wereldoorlog, is helaas niet vervuld. Nederland heeft zijn neutraliteitspolitiek los moeten laten en heeft zich geschaard aan de zijde van de Westerse mogendheden. Wjj willen geen dictatuur en zullen ons daar tegen verzetten. Deze dictatuur dreigt en het zijn de V.N., die hier tegen en tegen de aggressie van Sow- jet-Rusland stelling hebben genomen en zich gemengd hebben in de strijd die thans op Korea wordt gestreden. Wjj socialisten-democraten willen vrede en vrijheid, vrijheid van woord en drukpers, hetgeen in de dictatuur- staten niet mogelijk is. Spr. waar schuwde tegen het gevaar, dat dreigt uit het Oosten. De Volkenbond kon niet voorkomen, dat de tweede wereldoorlog uitbrak, laten we hopen, dat de V.N. hierin wel zullen slagen en een derde wereldoorlog niet zal uitbreken. Aan het einde van zijn rede riep spreker op zich aan een te sluiten voor de strijd tegen het com munistische gevaar, dat onze vrijheid en de vrede bedreigt. „Mensenpakhuis". Hierna werd door leden van boven genoemde bonden een toneelstuk op gevoerd getiteld „Mensenpakhuis". Dit toneelspel in drie bedrijven, geschre ven door Tom Oosterhuis, is van na de tweede wereldoorlog en beschrijft de problemen van samenwonen. Ge huwde kinderen wonen bij de ouders in, hetgeen met de niet gehuwde, doch met trouwplannen rondlopende andere kinderen moeilijkheden geeft. Verschil van mening en vooral de politieke ge zindheid van de zoon en de schoon zoon, geven nogal eens botsingen te zien. Verder is er de gedemobiliseerde jongste zoon, die niet naar zijn zin aan de slag kan komen en naar de kroeg loopt, hetgeen hij nimmer te voren had gedaan. De zieke moeder, welke rol heel goed werd vervuld, staat hier tegenover met haar onwankel baar geloof in het socialisme, welk ge loof echter in het derde bedrijf aan het wankelen wordt gebracht. Het is dan de dokter, die daar al jaren over huis komt en bij hen het socialisme heeft leren kennen, die haar weer moed in spreekt. Aan het einde komt er ontspanning. De schoonzoon krijgt een woning toegewezen en de oudste zoon toont dan zijn berouw tegenover hem, omdat hij zich weieens te ver heeft laten gaan. De oudste zoon, die communistische ideeën heeft, wordt er door zijn verloofde op gewezen, dat hetgeen hij doet niet goed is en brengt hem zover, dat hij zijn mening gron dig verandert ten opzichte van de so cialisten. Een stuk, dat op een derge lijke avond zeker zijn propagandisti sche waarde heeft. De Cabellero's zorgden voor goede muziek tijdens de pauzes en bij het bal, dat de avond besloot. De eerste helft van deze wedstrijd werd vrijwel voortdurend op de Cal- lar.toog-helft afgespeeld. Men moest met man en macht verdedigen om de onstuimige aanvallen van LSW af te slaan. Na vijf minuten scoorde de rechtsbuiten uit een goed genomen corner. Callantsoog wist zich hierna wel iets meer vrijheid te scheppen, doch het bleef tot voor de rust een. paar schuchtere aanvallen. Na twintig minu ten bracht de rechtsbuiten de stand op 02. Callantsoog kreeg hierna de kans om de achterstand in te lopen, daar een der spelers in het strafschopgebied hands maakte. De daarvoor gegeven strafschop, door A. Baken genomen, werd door de keeper gehouden. Na de rust een geheel ander spel- beeld. Callantsoog deed verwoede po gingen om te scoren, doch het mocht niet baten. Achter werd flink opge ruimd en niet de keeper aan het hoofd wisten zij stand te houden. Het derde doelpunt van LSW ontstond door het verkeerd beoordelen van de bal door de keeper. Bij een Callantsoog-aanval werd een overtreding begaan in het be ruchte gebied en de daarvoor toegeken de strafschop werd door Borst in het doel geplaatst 13.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5