Ed Koeman gebruikte zijn hersens Grote achtervolging beheerste de ronde FaasVoorting, Stroomer Kwantes en Holleeder werden achterhaald "still making friends Overmoed bleef niet ongestraft _Geslpien overweg had beslissing kunnen brengen Huisduinen viel de Zoveel hoofden, zoveel zinnen! Doch over King's Cross, de zuivere Virginia van standing, zijn de meningen onverdeeld. Topklasse en tóch niet duur. In een tijd als deze, waarin ieder van ons weieens zijn hoofd moet breken om de eindjes aan elkaar te knopen, een hoofdzaak. - Zit dit niet over het hoofd: zij is meer waard dan ze kost. Gesloten overweg had de beslissing kunnen brengen Adri Voorting reed een fraaie race •DE slag is gevallen". Dit was al gemeen de opvatting toen op het moment dat de renners voor de spoor bomen te Zaandam opgewonden stonden te «achten, de seconden tot minuten groeiden. Holleeder, Kwan tes, Stroomer, Faas en Voorting kim den ongeveer vjjf minuten voorsprong nemen alvorens de spoorwcgwachter die hatelijke bomen omhoog mocht draaien. Kwantitatief en kwalitatief was het groepje vluchtelingen echter te klein. I.ange tijd hebben zjj zich verweerd, maar eindelijk moesten zij toegeven. O De. LE&Gt VRIJDAG 4 MEI 1951 (Van een onzer redactearen) DE 5eslote" spoorwegovergang te Zaandam had van beslissende invloed kunnen zijn op het verloop van de Derde Ronde van Noord-West-Nederland. Had Vrouwe Fortuna niet Faas, Holleeder. Stroomer. Voorting en Kwantes, maar bijvoorbeeld een Roks, Koeman, Donker, Van Breenen en Voorting het geluk van vijf minuten winst geschonken, dan had de winnaar met aan zekerheid grenzende waarschynlqkheid onder dit vijftal gezocht moeten worden. Thans was het voor de N.S.-gelukklgen wel een vlugge en voordelige, maar geen veilige voorsrpong. Het veld, weer volkomen bijeengebracht door de gesloten bomen, werd onder aanvoering van de sterren tot een tempo van boven de veertig kilometer opge jaagd. Wie In deze meedogenloze achtervolging niet mee kon, door pech werd achterhaald of „de man met de hamer" ontmoette, kon zichzelf als winnaar af schrijven. Onder deze gecombineerde druk verminderde de voorsprong van Voorting c.s. Wel losten de koplopers elkander regelmatig af, bogen het hoofd diep over het stuur en dwongen de benen tot een regelmatige cadans, maar de strijd tegen de selecte groep achtervolgers moest In dit stadium van de course verloren worden. Toen de prachtige Wieringermeerpolder zich voor de smalle bandjes uitstrekte, waren de leiders verslagen. ED. KOEMAN OM PRECIES HALF ELF gaf mevr. Krak het teken tot vertrek en enkele minuten later stond Vermeulen uit Breukelen op de Hoeverweg in Alk maar met een lekke tube langs de weg. kort daarop gevolgd door v. d. Kamp uit Utrecht. Egmond aan de Hoef, Bakkum en Limmen zagen de karavaan en bloc passeren. Wel staken enkele mindere goden vuurwerk af, doch het kruit was nat. Toen de geluidswagen tussen een enige rijen dikke haag van toeschou wers de Breestraat te Beverwijk in reed, werd zij onmiddellijk gevolgd door een kopgroep, van vijf. t.w. A. Voor ting. W. F. Holleeder, C. Faas, Kwan tes en de Wijk aan Zeeër Frans Stroo mer. Op de smalle polderwegen naar de Zaanse molens viel het grote pe- leton uiteen. In zeven groepen, aan eengeregen door enkelingen, draaiden de amateurs door de talloze bochten van de Kagerweg. Faas, Holleeder Stroomer. Voorting en Kwantes uit Wijde Wormer passeerden de overweg te Zaandam en zagen tot hun onuit sprekelijke vreugde, dat de bomen, die hen van de op 400 meter liggend» tweede groep scheidden, gesloten wer den. Dolgelukkig verhoogden zij hel tempo, terwijl het gehele veld zich voor het hekwerk stond te verbijten. Degenen, die over de bomen klom men, vonden door het optreden van politie, jury en wedstrijdcommissaris sen niet veel navolgers en hadden ver - der geen profijt van hun afkeurens waardige houding. De jury gelastte de weglopers te wachten tot het grote pe loton weer in hun onmiddellijke nabij heid was. Toen aan deze sportieve cor rectie was voldaan, kon de jacht op de vijf leiders met recht beginnen. Twintig knapen, o.w. Koeman. Thijs Roks, Van Breenen, Leo de Booy, Snij der, Cees Ris, Timmerman en Kooy- man e.a. maakten zich los en mar cheerden met geforceerde pedaalslag naar de vermetelen. Even voorbij Oosthuizen kregen zij de steun van Kunst, Witteveen, v. d. Burg, Brugge- kamp uit Enkhuizen, Hendriks uit Oss en de Haarlemmer Piet van Roon. De vijf minuten voorsprong werden vier en een halve minuut, vier, ja drie mi nuten. Hoorn zag keurig op tijd de vijf zwoegende knapen, die zich met alle krachten tegen het naderend on heil verzetten, nog met 2i/2 minuut voorsprong. Maar onheilspellend was de driftige armbeweging waarmede Van Breenen naar zijn kornuiten wenkte. Lang ge noeg hadden de vijf het eerste gejuich van de toeschouwers in ontvangst ge nomen, lang genoeg hadden zij aan de kop de scepter gezwaaid over de reste rende collega's en lang genoeg had het gevaar bestaan, dat dit vijftal met be duidend verschil de laatste phase van de strijd zou ingaan. Als een jachthond, die het wild ruikt, schoot de colonne naar voren. In Enk- huizen was de winst reeds teruggebracht tot twee minuien en al leden de achter volgers nabij Andiik een gevoelig ver lies door 't uitvallen van de Brabander Thijs Roks, die pech kreeg, ook bij de leiders waien slachtoffers gevallen. Stroomer en Faas moesten de tol be talen voor bun stoutmoedige onderne ming en in de nabijheid van de Meer Werden ook de laatste drie opgeslokt. HET WELSLAGEN van deze ener verende jacht bracht echter geen rust Want Adrie Voorting wilde andermaal voor zijn k«ns strijden. Opnieuw wierp hij de lont ir. het kruitvat. Even f>ing hij op de trappers staan en de marreerde. Remkes, Snijder en Mae- oen sprongen mee, doch voordat *0 150 meter genomen hadden, wisten zij reeds een snorrend peloton achter zich. Deze korte, maar felle jacht duurde van de Stolpen tot Den Hel der. AAN DE Jan Verfailleweg aan de rand van de Marinestad kregen de ren ners de laatste verzorging. Witte zak ken vlogen door de lucht, werden nan- dlg opgevangen en de inhoud snel verorberd. Uit de geklutste eieren en de melk, de suikerklontjes en de broodjes putten de renners de kracht voor de beslissende slag, want het is in deze ronde een traditie geworden dat onder Huisduinen de sterken zich van de zwakkere broeders scheiden. Zo gebeurde het ook nu. Verhoeven, Voorting, Donker, Maenen, Witteveen, La Grouw, Cees Ris, die hier door het eigen publiek hartelijk werd toe gejuicht, Koeman, Snijder, Kooyman, Van Breenen, Donker, Hendriks, Rem kes, Van Roon, Hooyschuur, v. d. Vee ken, Sieveking en Peters haalden de degen uit de schede voor de beslissen de stoot. Met een snelheid van 45 km werd de terugweg naar Alkmaar aan vaard. La Grouw was de eerste, die het tempo niet kon volgen. Zijn krach ten schoten te kort. Verhoeven meen de echter zijn kans te zien. Met een felle sprint ging hij er alleen van door. doch zijn poging was bij voor baat tot mislukking gedoemd. Met een snelheid van 45 km werd de over moedige uit Overschie tot de orde ge roepen. Deze achtervolging was te veel geweest voor La Grouw. Ris. Snijder. Van Roon. Hooyschuur en. Verhoeven, die. eenmaal ingehaald zich volkomen leeg gereden bleek te hebben. Het bleef niet bij deze zes. Ook v. d:" Veeken uit St. Willebrord, Sieveking en Peters verlieten de groep der elite, en zo bleef na Schagen de crème de la crème over. Het zevental, waarvan wij op onze voorpagine reeds verhaal den. zou uitmaken wie de derde ronde zou winnen. De torens van Alkmaar kwamen in zicht en op de Jan van Scorelkade lag de eindstreep. Slechts zij, die sprintcapaciteiten bezaten, voel den zich rustig in deze groep. De an deren stelden alles in het werk o«n voor Alkmaar „de benen te nemen" De ene demarrage volgde op de andere. doch alle pogingen faalden. Men legde zich er ten slotte bij neer. Duizend me ter voor de eindstreep werd de sprint- finish aanvaard. Koeman bleek de sterkste. Zijn tweede prijs in de Ronde van Noord-Holland werd hierdoor ge volgd door een prachtige zege in de Ronde van Noord-West. Onze directeur, de heer C. Krak kor. hem de welverdiende krans om de schouders leggen en hem later de Vittorio-wegfiets overhandigen. De twintig prijzen vielen ten deel aan: 1 E. Koeman, Krommenie 220 km in 6 uur 2 minuten, 2 P. Kooyman, Den Haag, 3 H. van Breenen, Amsterdam. 4 A. J. Donker, Amsterdam, 5 J. Ma nen, Valkenswaard, 6 A. Voorting. Haarlem, 7 C. Witteveen, Amsterdam, 8 W. Remkes, Amsterdam, 9 P van Roon, Haarlem, 10 M. Snijder, Half weg, 11 W. Verhoeven, Overschie. 1? P. Peters, Haarlem, 13 R. v. d. Vee ken, St. Willebrord, 14 P. Hooyschuur. Zaandam, 15 L. Hendriks, Oss, 16 G van Haren, Oss, 17 J. H. v. d. Frits, Oud-Ade, 18 G. Holleerder, Amster dam, 19 C. Bakker, Halfweg, 20 A Biesterveld, Amsterdam. In totaal hebben ongeveer vijftig renners de ronde uitgereden. Piet Pe ters, broer van de koppelgenoot van Schulte, kwam wandelend over de eindstreep. Ongeveer 200 meter voor de finish brak zijn ketting. Hij aar zelde niet, maar zette een spurt in. te voet en kon op deze wijze onder luid applaus de twaalfde prijs in ont vangst nemen. Ongeveer een kwartier na de eerste arriveerden vijf renners, die een belangrijk deel van de ronde samen gereden hadden. Met de armen over eikaars schouders gingen zij als één man langs de jury (Advertentie»» ïeg. Med.) (Van een onzer redacteuren) VOOR Faas en Stroomer was het geweld der „keien" te veel ge weest. Zij behoefden zich echter geenszins te schamen, want ook uit het grote peleton, waarin het aan- verschillende renners zich laten af zakken. Ook vorig jaar werden de namen van Faas en Hollander ge noemd tijdens een dappere uitloop- poging. Tegen een barre wind in en met een stromende regen op hun ge bogen ruggen was dit tweetal in ge zelschap van Rie bij Limmen ont vlucht. Eerst bij Hem werden hun pogingen, de Grote Prijs van de Ver enigde Noordhollandse Dagbladen op hun naam te brengen, verijdeld. Faas, Holleeder en Ris, die in de derde Ronde in de omgeving van zijn ge boorteplaats Den Helder ook nog een belangrijke rol ging spelen, ver spilden dit jaar weer te veel van hun krachten. Hoewel hun namen niet onder de eerste tien van het klasse ment voorkomen, verdienen zij even als Kwantes, Stroomer en Voorting toch zeker een eervolle vermelding. Voor Adrie Voorting, de vinnige Haarlemmer met zijn donkere kuif is deze kwalificatie te zwak. Hij heeft er zorg voor gedragen dat zijn naam. onverbrekelijk aan de derde Ronde zienlijk gemakkelijker rijdt, moesten van Noord West Nederland verbon den blijft. Gedurende 230 lange kilo meters was hjj in de eerste gelede ren te vinden en hij was de enige van het groepje vluchtelingen, die zich tot het laatste moment als een van de voornaamste candidaten voor de Grote Prijs kon handhaven. Overal waar talloze toeschouwers bijeen waren gekomen om een glimp van deze titanenstrijd te zien, was de Haarlemmer één van de eersten die opviel. Slechts in de laatste kilome ters is Voorting iets te roekeloos met zijn krachten omgesprongen. Kleine tragedie» Y OORD AT de laatste slag moest vallen, hebben zich vele kleine tragedies langs de zon bestraalde Noordhollandse wegen afgespeeld. Dat kon ook niet anders. Het hoge tempo, 230 km in 6 uur en 2 min. een gemiddelde dus van ruim 38 km per uur, eiste op regelmatige tijdstippen zijn tol. Vooral de renners die een onoordeelkundig gebruik maakten van hun versnellingsapparaat. werden hieivan het slachtoffer. Een te grote versnelling eist te veel krachtsinspan ning en meer dan eens moest een renner met verkrampte spieren lijde &E6UMST|(?P DOOR. HET HEERLIK STE zomerweer. weRd pe Ronde. VAN NOORD-WEST-NEDEGLAND^ ON) DE GROTE, j PR'fS PER- VERENIGDE noord HOL landse- Da68<-ADE\/ verreden' WAA£TOR£\| KEEK. VREENJP OP VAN AL DE toen (5in6 het DooR Het noord-Hollandse LANDSCHAP (wat HEBBEN WE toch PKAGHTI6E v j ty ÖOLLENJ veldeKJ/) Kooy^AN (r>EN HAAS,) WBRD LANöS HET HELE PARCOUIES WAS ALLES PRltJA ÖEREÓELD IK. UEB MAAR ÉÉlv Hondje ©esieN. EN DB»e ÜVERKSB MENSEN 8EHOEFDEN IMK.KI& NIF.r ZOOCTg, TREDEN. MEi '5/ lijk toezien dat zijn maats, die voor zichtigheidshalve met een kleinere „gearing0' draaiden, soepel door kon den rijden. Bravo Andijk JN tegenstelling tot andere jaren ge beurde het herhaaldelijk, dat ren ners hun achterstand weer goed wis ten te maken. Daarom viel het ons van de Brabantse cracks Thijs Roks en Suykerbuyk wel wat tegen, dat zij zich door een lekke band lieten „vellen". De kranige Van Roon, dia in Beverwijk moest wachten en voor Purmerend „plat kwam te zitten", heeft zo uitstekend gereden, dat hij voorbij Hoorn niet alleen aansluiting kreeg, maar zelfs nog tot de prijs winnaars is gaan behoren. Iets der gelijks hadden een Suykerbuyk en een Roks ook kunnen presteren. Dat Roks in Andijk een lekke band kreeg, was op zichzelf al een bijzon derheid. Niet dat de man uit Sprun- del zulke buitengewoon goede tubes om zijn wielen heeft. Die zullen ver moedelijk van een zelfde kwaliteit zijn geweest als die van zijn vrienden, maar de bewoners van Andijk waren zo geïnteresseerd bij de Ronde van Noord-West Nederland, dat zij op verscheidene plaatsen met bezems en stoffers het losse grint uit de boch ten hadden geveegd. „Uitgekookt" QM kans te maken op een van de ereplaatsen in een zware ronde als de Ronde van Noord-West Neder land is het niet alleen voldoende met een goed getrainde body aan de start te komen en een paar uur hard op de pedalen te duwen. Zelfs geluk kan de renner die niet „uitgekookt" rijdt, niet in de eerste gelederen brengen. Ris en Verhoeven waren dat beslist niet. In de omgeving van Den Hel der behoorden deze renners tot de koplopers. Ris kreeg voor eigen pu bliek „het wild in de benen" en wilde met alle geweld een goede In druk in de Marinestad achterlaten. Het is hem gelukt, maar nauwelijks konden de toejuichingen van zijn stad genoten hem niet meer berei ken of hij moest zich laten inhalen en na een tiental meters ging de kopgroep hem zelfs voorbij. Verhoe ven werd de spanning te groot. De wetenschap dat hij geen sprintei is en de wedstrijd dus over een lange afstand moest beslissen dreef de man uit Overschie tot een vertwijfelde po ging zijn concurrenten even voorbij de verzorgingspost op de Jan Ver failleweg te Huisduinen van zich af te schudden. Ook Verhoeven moest ontdekken, dat hij met bijna twee honderd kilometers in de benen niet meer tot een dergelijke prestatie m staat was. Ed Koeman kon zich be heersen. Voorbij Schagen met nog slechts 23 km in de finish, bekeek hij met arendsblikken de zes renners waarmede hij de rest van het peleton ver achter zich had gelaten. Maar nfl beging niet de fout op alle schijn bewegingen en demarrages te rea geren. Pas toen Adrie Voorting zich bij Oudorp liet verleiden tot een se- rieuse poging kwam Koeman volle dig in actie. Het was duidelijk t.« zien dat hij nog over voldoende reser ve beschikte om de aanvallen van Voorting, Witteveen en Van Bree nen, zijn gevaarlijkste concurrenten, te pareren. Met nog enkele honder den meters voor de finish durfde Koe man die in hét geheel geen sprinter is, zelfs het risico te nemen dat Donker en Kooyman de kop namen. Gelanceerd uit derde positie kwam hij vlak vooi de eindstreep met enkele machtige pedaaltrappen naast de twee overmoedigen om ten slotte met ruim een fietslengte als winnaar door het publiek te worden ontvangen. Het was een knappe overwinning van de man. die ook moreel het sterkste

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 7