PSV rekende ook met DWS af De voetbaluitslagen van gisteren. West-Duitsland is toegelaten tot Raad van Europa HSC en Velocitaskunnen zich vrij zeker niet meer redden r sje «Tweemaal nam DWS de leiding Nederlandse schakers doen het uitstekend Zij zagen de ronde niet Linck en Van Swol wonnen hun eerste Daviscup-partijen Van Est won te Etten Moordzaak te Eindhoven opgehelderd 25 Nederlanders uit Rusland teruggekeerd r~ Koning George opende Festival of Britain Westduitse regering tegen nieuwe nazi-beweging Japanners vierden lustrum van de grondwet Hulp bij oplossing van vluchtelingenvraagstuk Olaf de Landell schreef „De Porceleintafel" Van een pistool dat weigerde, een paar gekneusde tenen en DE dag was al weer zes uren verder. In Augustus vredes verdrag met Japan? Wegwijzer op luchtvaart gebied Franse £erste Kamer ver wierp ontwe'p nieuwe kieswet Overval op een wasserij te* Amsterdum Complete mitrailleur werd in beslag genomen VRIJDAG 4 MEI 1951 ?8thS». dC b0Cf n0R veel mo«elök- Vier winstpunten hebben de Eindhovenaren echter inmiddels binnen en dat is een belangrijke voorsprong, vooral op D.W.S. en Blauw Wit, die ieder twee verliespnnten bezitten. Ongeveer 40.000 toeschouwers heb ben gezien hoe DSV in het Olympisch Stadion een benauwde maar volko men verdiende overwinning op DWS behaalde. Hoewel ook het spelpeil van de bezoekers niet tot grote hoogte steeg speelden zij toch aanmerkelijk beter dan de Amsterdamse gastheren. Slechts de achterhoede van DWS was, af en toe door Vrouwe Fortuna geholpen, mees tentijds tegen het spel van de Zuider lingen opgewassen. Toch scoorde DWS dat het grootste deel van de wedstrijd met een driemansvoorhoede speelde, t verrastte Ededovnih TevensyCtodathe verrastte de Eindhovense doelman met een hard diagonaal schot. Franssen bracht de partijen nog voor de rust ©p gelijke voet. Direct na de hervatting stelde Pitters met een prachtige voor zet zijn linksbinnen Koevoets in staat DWS voor de tweede maal de leiding te geven. Goals van Dillen en Beyen brachten PSV ten slotte toch nog de verdiende overwinning. De stand is thans als volgt: P. S. V. D. W. S. Blauw Wit Heerenveen 6—2 2—3 0—3 0-0 O-O Willem II 0 HSC versloeg Velocitas In het Noorden werd een volledige programma verwerkt. Dank zij een overwinning op Velocitas heeft HSC thans nog een zeer kleine kans om ge lijk met Zwartemeer te eindigen. Het is echter een zeer kleine kans, daar Zwartemeer aan één punt in zijn laat ste wedstrijd voldoende heeft om in Veiligheid te komen. De stand is hier: Heerenveen 21 18 0 3 88—31 36 Leeuwarden 21 13 1 7 68—54 27 Be Quick 12 12 2 8 51—39 26 Go ahead 21 11 3 7 42—39 25 G. V. A. V. 21 10 4 7 41—31 24 Frisia 22 8 5 9 44-42 21 Sneek 21 9 2 10 42—39 20 Zwolse Boys 21 1 2 11 37—44 18 Achilles 21 7 2 12 33—53 16 Zwartemeer 21 6 3 12 25—45 15 H. S. C. 21 9 3 13 33—58 Velocitas 21 4 5 12 27—58 13 In de zesde ronde van het Europees vóneschaaktournooi heeft Prins zijn vijfde overwinning behaald. Hij speel de met zwart tegen Pomar, een scha ker, die enige jaren geleden als het Spaanse wonderkind werd betiteld. Ook Kramer blijft uitstekend bij. Hij won de afgebroken partij van de der de ronde tegen Apoli, speelde remise in de afgebroken partij tegen Grom en versloeg gisteren Aitken. Donner kon het tegen Matanovic niet tot winst brengen. De stand is als volgt: 1. Mantanovic 6 pnt. uit 7 partijen, 2. 3., 4. Unzicker, Bogoljubow en Gligo- ric 51/2 uit 7, 5. Prins 5 uit 6, 6. Kra mer 4 uit 6, 7. Golombek 3 uit 6, 8. Grob 3 uit 6, 9. Aitken 2 uit 6. 10 en 11 Donner en Pirc 2 uit 6, 12 en 13 De Muora en Paoli 1 yt uit 7, 14. Kubart 1 uit 7, 15. Pomar uit 7. £)E tien mannen van het Rode Kruis, die gisteren de ronde van N.W. Nederland in een autobus hebben ge volgd, hadden hun handen vol aan het verzorgen van geblesseerde en uitge vallen renners. Het begon al een paar kilometer na de start, toen H. van de Broek uit Breukelen na een slippartij de strijd moest opgeven, even later gevolgd door Rabe uit Amsterdam. Voor hen was de course al ten einde. „Als m'n fiets niet in de prak was. dan bleef ik hier niet in de bus zit ten", treurde de een, die geen plekje aan zijn lichaam had, dat niet pijn deed. Het zijn harde kerels, die wiel renners. Ze grommen weieens als er een scheut jodium op hun schaaf wond komt, maar dat is dan ook de enige reactie. Met deze mensen hobbelde de bus achter de course aan. een kwartier, een half uur soms drie kwartier na de kopgroep. De Rode Kruis-mannen hebben van de rit geen glimpje kunnen opvangen maar zij deden het werk met plezier omdat hun dienende taak ook op deze dag prevaleerde boven hun eigen ge noegens. Daarom hulde voor hetgeen deze mannen in de ronde van N.W Nederland hebben gedaan. De stand in het Westen is door de vier gespeelde wedstrijden slechts wei nig veranderd. Blauw Wit 22 14 4 4 51—26 32 Haarlem 22 13 4 5 56—34 30 S. V. V. 21 11 4 6 42—38 26 E. D. O 21 9 6 6 27—28 24 Hermes DVS 22 10 4 8 50—36 24 A. D. O 22 10 1 9 32—27 23 Volewijckers 21 8 5 8 37—40 12 R. C. H 22 8 5 9 3635 21 H. B. S 21 3 4 9 52—46 20 V. S. V. 21 7 3 11 25—36 17 D. W. V. 21 4 5 12 25-48 13 K. F. C 20 1 3 16 22—61 5 Met twee vier-sets overwinningen heeft Nederland na de eerste dag van de Daviscupwedstryd tegen Monaco met 20 de leiding. Linck had zijn handen vol aan de kleine Pasquier, die de eerste set dan ook won. De volgen de drie sets waren echter voor onze landgenoot. Van Swol ver loor eveneens zijn eerste set. Noghes nam in de tweede set bovendien een 2—0 voorsprong, maar door goed vol leren en smashen bracht Van Swol de tweede, derde en vierde set op zijn naam. .Te Etten (N.Br.) werd een interna tionaal wielercriterium gehouden voor profs en onafhankelijken over een af stand van 200 km. Van Est uit St. Willebrord won in 4 uur en 50 min. Sterckx België), Schulte (Den Bosch) Peters (Haarlem), De Baere (Belgie) en Loos (Amsterdam) bezetten respectie velijk de tweede tot en met de zesde plaats. Het ls de Eindhovense recherche ge lukt klaarheid te brengen in een tot nog toe onbekende moordzaak, waarbij de 29-jarige vertegenwoordiger W. zijn eveneens 29-jarige echtgenote om het leven heeft gebracht. Ongeveer een week vóór Pasen heeft de man, naar thans is gebleken, twee ampullen rattenvergif in een voor zijn vrouw bestemd glas melk gedaan. Zij is enkele weken later overleden. Zij was moeder van drie kinderen en ver wachtte het vierde. De dader had be trekkingen aangeknoopt met een ser veuse in Brussel. W. heeft een volle dige bekentenis afgelegd. Vijfentwintig Nederlanders, die uit Russische krijgsgevangenschap zijn ont slagen, arriveerden Woensdag om streeks zeven uur 's avonds in het de mobilisatiecentrum „Het Boskamp" te Amersfoort. Hoewel er geen zware ge vallen onder deze groep zitten, werd-n de talrijke familieleden, die naar het kamp waren gekomen, niet tot hen toegelaten. De meeste van deze repa- tianten gingen gedurende de bezet tingstijd naar Duitsland voor de ar beidsinzet ofwel als S. S.-grondarbei- ders en zullen na een streng justitieel en medisch onderzoek waarschijnlijk Vrijdagmiddag wel in vrijheid worden gesteld. Minstens acht van deze man nen zullen echter nog niet door de justitie worden vrijgegeven. Voor zo ver bekend bevinden zich onder deze gerepatrieerden geen Noordhollanders Donderdagmorgen heeft Koning George van Engeland met een toespraak in de beroemde St.- Paul's Cathedral het Festival of Britian oficieel geopend. Het mid delpunt van de festiviteiten, die een half jaar zullen duren, is een geweldige tentoonstelling, gewijd aan Kunst, Wetenschap en Cul tuur. Op de treden van de cathe- draal houdt de Koning een toe spraak, die over de gehele wereld werd uitgezonden. Aan prof. dr. H. Brugmans ls Donderdag te Aken de Internationale Karelsprijs uitgereikt wegens zijn grote activiteit voor de Europese gedachte. Nog voor de Zondag a.s. in de Duit se staat Nedersaksen te houden ver kiezingen zal de Westduitse minister van binnenlandse zaken, dr. Lehr, maatregelen nemen tegen de socialis tische Rijkspartij. Dit is een beweging, georganiseerd en werkende als de na zi-partij van Hitier, die een ware ter reur uitoefent. De socialistische rege ring van Nedersaksen heeft gewei gerd, tegen deze groepering op te tre den. Duizenden Japanners waren gisteren voor het keizerlijk paleis te Tokio bij eengekomen om de vijfde verjaardag van de Japanse na-oorlogse grondwet te vieren. Tijdens ongeregeldheden, die hierbij plaats vonden, werden twintig Japanners gearresteerd, die trachtten de plechtigheid te verstoren en protesteerden tegen het verbod om het plein te gebruiken voor 1 Mei-de monstraties. Onder de gearresteerden bevindt zich de secretaris van de raad van vakverenigingen. Om het kampioenschap van Nederland: DWS—PSV 2—3 Eerste klasse A. SneekLeeuwarden 02 Zwolse B.Achilles 30 HSC—Velocitas 2—0 ZwartemeerGo Ahead 12 FrisiaBe Quick I4 Eerste klasse C: ADO—Hermes DVS 2—2 SW—HBS 3—5 RCHVolewjjckers 23 DWV—EDO 0—0 Tweede klasse A: TOG—Velox 2—1 OSVVriendenschaar 41 Derde klasse A: IW—Kinheim 0—3 ZW—DEM 2—0 HollandiaQSC 2—1 Velsen—CSV 4—1 GVO—Wijk aan Zee 3—3 Derde klasse B: RivalenDe Meer 00 DECTerrasvogels 31 ZaandijkAlways F. 01 Vitesse '22—RKWA 2—1 Derde klasse C: Halfweg—JOS 1—2 De Kenn.-Al. Weerbaar 40 SDW-OWO 1—3 DCG—KW 0—1 WFCZilvermeeuwen 21 APGSRapiditas 20 Vierde klasse A: PurmerendHSV 22 WWZouaven 32 LimmenRanders 41 Grassh.Zeevogels 22 De Rijp—BKC 2—0 Vierde klasse B: BergenKoedijk 23 Wieringerwaard-Westfr. 21 St. GeorgeSchagen 32 TexelWatervogels 11 ZAPOudesluis 5—1 Vierde klasse C: SEMO—WMHO 1—3 Y. Boys—SNA 1-4 OFCDVAV 1—0 AssendelftPurmerst. 30 WSV '30—Zaanlandia 3—0 Vierde klasse D: DRCMeervogels 33 NautilusRCZ 51 VVZ—EVC 3—0 Wilh. Vooruit—TIW 2—1 De PionierDJK 53 De Westduitse Bondsrepubliek is Woensdagmiddag als gelijkberechtigd lid in het ministercomité van de Raad van Europa opgenomen. Het besluit ertoe werd genomen in een geheime vergadering, welke aan de eigenlijke zitting van het comité voorafging. Dr. Adenauer werd daarna de zit tingszaal binnengeleid en door de Woensdagmiddag is in het Vondel parkpaviljoen te Amsterdam de uitslag bekend gemaakt van de prijsvraag, die de commissie voor de propaganda van het Nederlandse boek ter gelegenheid van de Boekenweek heeft uitgeschre ven. De heer Victor E. van Vriesland heeft bij die gelegenheid meegedeeld, dat de novelle „De Porceleintafel", 't geschenk van de Boekenweek, is ge schreven doo:r Olaf J. de Landell. Hem is hiervoor een prijs van f 2000 toege kend. Aan de prijsvraag is door dertien schrijvers deelgenomen. Aan enkelen hunner zijn nog prijzen van i 300 en f 100 toegekend. De drie hoofdprijzen voor het ou; bliek voor het vinden van de schrijver van „De Porseleintafel" en het weer geven van een oordeel over de novelle, waren voor H. Vedder uit Bussum. W. N. J. Meester uit Rhenen en mevr. F. M. HelmersSpoejstra uit A'dam. Van de 5078 inzenders waren er slechts 511, die de naam van de schrij ver hadden gevonden. (Van een onzer redacteuren) QM tien uur leen het Waagplein reeds op de ^ïeges-allee", als daar een grote parade gehouden werd. Renners, in veelkleurige costuums, die bij eikaar de aanblik boden van een doos gesor teerde fondant (van een goed merk) krioelden door elkaar. En die oude, grijze Waagtoren moest maar weerloos aanschouwen hoe aan zijn voet allerlei strijdkreten werden gewisseld, als gold het hier een middeleeuws steekfeesi. De figuren van de kaasvader en zijn trawanten waren vandaag vervangen door zeer gewichtige lieden, die alle maal aanwijzingen gaven, zoals dat hoort. We hadden naarmate het meei naar half elf liep wat spanning gevende muziek verlangd, zoals in de bioscoop, als Hamlet de geest Van zijn vader ziet naderen. En dan plots een stilte, een schot!.... Maar daar is Alkmaar de plaats niet naar. De renners ijzig kalm ble ven als balletdanseresjes (wel een tikje te behaard voor dat vak) rondkrioelen. spietslopend. pirouettes draaiend en soms toch wel toreador-achtig knik kend naar hun magen en vrienden langs het lijntje. Het publiek was nog ijziger. „Die blonde heb puur puisten!", zei een kind met een hamster-gezicht, wijzend naai de hobbelige trui van nommer zoveel. De renner hoorde dat en greep fors in het aantal abcessen. Toen was er één puist minder, want het waren sinaas appelen. De meneer van de geluids wagen toonde goede rolkennis. Hij trok een gelaat als bestierde hij een Dikke Ber tha in plaats van een luidspreker-auto. En ook de motorrijders, gekleed gelijk straaljagerpiloten, waren indrukwek kend. Een molecuul uit het publiek trok de aandacht van veie omstanders. Hij was een vakman. Zijn pantalon was van een leren achterstuk voorzien, zoals de hu zaren van Napoleon dat hadden en hij droeg een rennerstrui met sterren. Hij had het over stijl en „tubes" en dat het niet dit weer geen kunst was. We had den verwacht hem een vitrine medail les en wisselbekers onder de renners trui vandaan te zien halen. Maar hij stopte slechts een pijp. De spanning steeg naarmate het later werd. De laatste seconden duurden ge bruikelijk lang. De officiële meneren liepen steeds harder en jn de Houttii werd een klein hondje dooi .-en agent in hechtenis genomen Toen galmde de Waagtoren zijn elf slagen, na een fraai voorspel. De echtgenote van een onzer direc teuren trad met 't gelaat ener guerilla- strijdster, een zonnebril en een levens groot pistool naar voren. Ze hief haar wapen als kwam ze zó van de centrale frontsector. Het publiek drong naar voren, belust op sensatie en dat .dek tere suizen in je oren". Daar werd de haan naar het fatale punt getrokken. Het wapen ketste. Een goedkoop tikje, dat ook van een deurgrendeltje had kunnen zijn, werd gehoord. Kordaat riep toen de schutteres: „Rijden maar!" en gelijk V I's stoven de renners heen. Later aanschouwden we het pistool en vroegen of het misschien hees was. Bereidwillig trok de schutteres aan de haan en prompt daverde een luide knai over het oude Waagplein. Er braken vier verschrikte honden los. Maar het gaf niet. De grote ronde van N.W Ne derland was begonnen. Door een dichte mensenhaag peddelden de deelnemers door Alkmaars Hemelvaartsdagachtige straten, met vóór hen 230 ongesaneer- de kilometers en achter zich dreigend veel juryleden, persmensen en een deprimerende EHBO-ploeg. De ronde was begonnen. toen hetzelfde publiek, nu aange vuld met enthousiast gemaakte vrien den en familieleden, en alleen tikje ro der (vanwege de zon, die een lucht- kruidenierachtige bui had), elkaar we derzag op de Jan van Scorelkade. Er was een oude vrachtauto roekeloos aan de slootkant geplaatst en daarop zaten allerlei heren met gezichten alsof ze zojuist besloten hadden het kabinet te ontbinden: de jury. of een deel daar van. Het publiek was enthousiaster dan 's morgens. Honderden meisjes, door galante cavaliers op de tuinmuurtjes gehesen toonden onbeschroomd hun dikwerf welgevormde benen. „On ie benen komt 't an, bij zo'n wedstrijd, meneer", zei iemand tegen ons. Dat sloeg trouwens niet op die muurtjes. Een oud dametje zagen we gezellig -«p een stoepje zitten, de mantel frivool losgerukt. Ze genoot van het zonlicht en de sensatie. Ze veerde echter op. toen de geluidswagen indringerig alie sport- en andere gesprekken overbu - derend, de allee der overwinnaars bin nenrolde. „Wie leit vooran?" rieD ze de zilverige auto toe. Wie óók een officiële plaats inna men, dat waren de nieuvselingen, tot ongeveer vier uur het hoogtepunt van de middag.Eilaas. naarmate de toreado- ren Alkmaar naderden verbleekte hun ster. Liepen ze eerst gelijk ontembare Tarzannen langs de berm, later ver vaagden ze tot zielige mannetjes: ach tergrondjes voor de wegduivels. die *111 ergens op de Helderseweg, diep gebo gen over hun stuur, bestoft en be zweet de finish en de glorie tegemoet fietsten. De wijzers van de klok gleden klas siek naar het uur. Toen zinderde er een kreet door 1e wachtende menigte. „Daar komt wat Jongens, die zich tussen de benen der wachtenden en sigarenpeukjes door een weg naar de voorste linie hadden gebaand meldden: „Iets groens". „Wie hebt t'r een groene trui?" in formeerde een man met een pofbroek. Drie meisjes riepen: „Hiroo!" Dan werd het stil, de stilte, die aan stormen en andere natuur-evenemen- ten voorafgaat. Plotseling: „Het is 'n tuut!" De menigte jammerde klagelijk zoals bij vuurwerk en keek recalcitrant een andere kant uit, toen een bestofts motor-agent voorbijsnorde. Maar onmiddellijk daarachter kwa men zij! De helden van de derde ron de. De weinige uitverkorenen uit zo vele geroepenen. Met takshond-uit drukkingen lagen zij over de sturen er betuurden de straat als was die van roomijs Een gekrijs en gejubel brak uit het publiek los. Toen meldde de radio: „Koema 1, nommer één en negentig!" Eén en negentig, een magisch getal scheen het, zo werd het als de fakkel van de Olympiade door de menigte ge dragen. Een juffrouw in een mantel pakje. dat nog naar de kamfer rook, jubelde: „Krommenie! Krommenie" En verder zoemde het woord: „Uit Krommenie. Dit was belangrijker dan wanneer gezegd zou zijn: „Truman is van ge boorte een Alkmaarder!" De lucht was nog vol van grote dingen, hoewel de ergste spanning gebroken was. Ziet. daar naderde met moedeloze tred een uitvaller, zijn voertuig aan de hand medevoerend* Een hartelijk applars viel hem ten deel. Zo gaat het: hij had de eerste kunnen zijn, maar het nt maakte hem tot een meewarig beklap te ridder van de pech en niet tot de fiere drager van de eretak. Maar ook hij had de 230 kilometer langs Noordhollands dreven afgelegd en nog wel op een minder comforta bele manier en ook voor hem. net a's voor het publiek was deze ronde van N. W.-Nederland een tocht om ni't gauw te vergeten. Trouwens, voor uw verslaggever evenmin, want de baro meter. die wij aan onze tweede teen plegen te dragen is deerlijk gehavend onder de voet van een geestdriftig toe schouwer. Of de spanning ook verplet terend was! voorzitter van het comité, mr. D. U. Stikker, plechtig begroet. Mr. Stikker sprak er zijn verheugenis over uit, dat de Raad Duitsland als gelijkberechtigd lid kon begroeten. Dr. Adenauer ant woordde hierop, dat Duitsland zich be schouwt als een integrerend deel van Europa. Een verenigd Europa is de beste waarborg voor een veilige en betere toekomst, aldus de Duitse af gevaardigde. Het comité heeft éénstemmig beslo ten, West-Duitsland te helpen bij de oplossing van het vluchtelingenvraag stuk. Onverwijld zal daartoe een con ferentie Van deskundigen worden bij eengeroepen. Deze zal voorstellen voor de oplossing moeten doen en namens alle leden van de Raad maatregelen moeten nemen. In totaal telt West- Duitsland op het ogenblik pl.m. 12 mil- lioen vluchtelingen. Ambtenaren van het geallieerde hoofdkwartier te Tokio geloven, dat omstreeks Augustus een vredesver drag met Japan zal worden getekend. (Van onze Haagse redacteur). Ons nationale vliegwezen vormt een weliswaar kleine, doch vrij gecompli ceerde samenleving, waarin het niet gemakkelijk is precies de weg te vin den. Teneinde belangstellenden daar bij een handje te helpen, heeft de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart een Handboek 1951 uitge geven van 300 bladzijden, waarin men niet alleen alles kan vinden over de verschillende organisaties voor de sportluchtvaart, die ondergebracht zijn in de K. N. V. v. L„ maar ook veel over de Rijksluchtvaartdienst, de Luchtstrijdkrachten, de Marine Lucht- vaardienst, de opleidingen op lucht vaartgebied. de K. L. M. en de diverse takken van vliegtuigindustrie en im port. Vliegers in spé wijst het de weg naar een carrière in de lucht en voorts zijn overzichten opgenomen van re cordvluchten en historische luchtvaart data. Het wetsontwerp van de regering be treffende de hervorming van het kies stelsel is Woensdagavond door de Fran se Eerste Kamer verworpen met een geringe meerderheid van stemmen. Gisteravond is het wetsontwerp naar de Nationale Vergadering terug gegaan, waar het in tweede en defini tieve lezing zou worden behandeld. Door de communisten werd echter een motie ingediend, om de stemming uit te stellen tot na de laatste stem ming over de begroting. Premier Queuille vroeg de vergadering, deze motie, die een uitstel van tien dagen zou veroorzaken, te verwerpen en ver bond hieraan de vertrouwenskwestie Waarschijnlijk zal Maandag over de motie en indien mogelijk direct daar na over de kieswet worden gestemd. In de nacht van Woensdag op Don derdag hebben drie jongemannen een overval gepleegd op een wasserij aan de Kostverlorenkade te Amsterdam. Zij drever\ de nachtwaker, een be jaarde man, het kantoor in en door zochten vervolgens het gebouw. Zij verdwenen met medeneming van een gouden polshorloge, enkele guldens en een regenjas. Een twintigtal Amsterdamse jongens heeft gisteren de duinen bij IJmuiden afgestropen en daarbij de ijzeren deu ren van een voormalige marniebunker geforceerd. Een gevaarlijke hoeveelheid oud, doch daardoor juist gevaarlijk ex plosief oorlogsmateriaal werd door hen meegenomen. Twee van de jongens konden worden aangehouden en ble ken in het bezit te zijn van een com plete mitrailleur met patroongordel De politie zoekt naarstig naar de overigen en roept daarbij de hulp van de ouders in.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 9