Cairo getuige grootse bruiloft van een Het „toeback suyghen Burgerlijk of Kleinburgerlijk? vIrT$ECHIJN?NG?N Gehele volk heefi deel aan feest Slachtoffersvan het verkeer in ons land Amerika bakermat van het roken Als de koning der Egyptenaren op 6 Mei trouwt Koning Faroek wordt milder beoordeeld TOT DIEF IN DE HOOFDHUID iavMMakt4ai EXAMENOPLEIDING 's Mensen populairste narcoticum Geneeskrachtig kruid NA de zestiende eeuw verbreidde do gewoonte van het roken zich steeds meer, hoewel in de meeste landen zich zowel de regeringen als de kerken aan vankelijk fel tegen dit „zondige" ge bruik verzetten. In sommige landen heeft er zelfs lang de doodstraf op ge staan. In 1616 werd in Nederland het was een Europese primeur voor de eerste maal tabak verbouwd en wel in de omgeving van Amersfoort en Véere. Engeland volgde dit voorbeeld niet veel later. In de zeventiende en acht tiende eeuw speelde de tabaksteelt in Nederland een belangrijke rol. (Van onze correspondent te Cairo) HET IS NIET OVEDREVEN al. men zegt, dat heel Egypte met gespannen verwachtingen de zesde Met tegemoet ziet, de dag, waarop de veelbespro ken bruiloft van Koning Faroek met de notarisdochter Narriman Sadek ge vierd zal worden. De voorgeschiedenis van dit huwelijk, waaraan zoveel ro mantische bijzonderheden verbonden z(jn, ls sind* lange ftjd een geliefkoosd onderwerp van de wereldpers; z(J begint al b(| hun toevallige ontmoeting Ineen Juwellerszaak en de eerste liefde van het Jonge meisje voor een diplomaat van de Egyptische UNO-delegatle. MET GROTE belangstelling worden in Caïro dagelijks de nieuwste bijzon derheden besproken van het huwelijks programma, dat van de bruiloft van de Sjah van Perzie geheel afwijkt en streng volgens de oude, duizendjarige traditie van het land zal worden uit gevoerd. In de openbare mening begint men ook de koninklijke bruidegom iets goedgunstiger te beoordelen en hem zijn vaak al te opvallende levenswijze te vergeven, sinds bekend geworden ls, dat hij zijn regelmatige bezoeken in de .Scarabee", de exclusieve nachtclub van Caïro, opgegeven heeft en ook nooit meer in de .Herberg", het niet minder beroemde, op koninklijk initiatief ge bouwde nachtlokaal aan de voet van de Pyramiden, te zien is. Volgens de be weringen kan men iedere avond een zwarte limousine naar de villa aan de rand van de woestijn van Heliopolis zien rijden, waar Narriman met haar ouders woont. Koninklijke geschenken TEN van de belangrijkste straten van Caïro, die tot nu toe de naam droeg van de schone Farida, de eerste gemalin van Faroek, zal voortaan naar koningin Narriman genoemd worden. Tot de hu welijksgiften behoren zes Amerikaanse auto's en twintig Japonnen uit Parijse salons. Van sprookjesachtige waarde moet de trouwring zijn, waaraan de kundigste goudsmeden werken. Het eigenlijke feestprogramma zal aan pracht en praal alles in de schaduw stellen, wat men tot nu toe op dit ge bied beleefd heeft. Onmiddellijk na de afkondiging van de officiële mededeling dat het „God behaagd heeft onze hoge Heerser een gemalin te schenken", zul len de ministers bevel krijgen alle an dere werkzaamheden uit te stellen ter uitvoering van het huwelijksprogram ma, dat een hele week zal duren. De zieken in alle ziekenhuizen van het land krijgen ieder een pakje met snoepgoed en cigaretten en op de eerste twee feestdagen mag iedereen gratis met de trein reizen, om ook de bewoners van de verste streken gelegenheid te geven naar Caïro te komen en aan de vreugde der jonggehuwden deel te nemen. Triomfale intocht r\p DE DAG van de bruiloft 's mor- gens om tien uur zal Narriman in baar witte, met diamanten bestikte bruidsjapon, die een waarde van meer dan 50.000 gulden moet hebben, het huis van haar ouders verlaten om zich naar het Abdin-paleis, haar toekomsti ge residentie, te begeven. Op de weg daarheen zijn honderden erepoorten op gericht en kilometers ver tapijten uit gespreid. In alle straten wapperen de vlaggen en zijn volgens Egyptische tra- De wetenschappelijke onderzoekingen »«n Zwitiersc laboratoria op het gebied der TitamineD, hebben aangetoond, dat Panthénol* een vi tamine uit de B-groep dieper tot de haarwortels doordringt e DitPanthéno1 bevindt zich uittlkiUud in "Pantine Al. Uw haar dor ia, ala U last heeft van tooi of van een vette aficheidinf van de hoofdhuid en Uw haren uit vallen, is het tijd voor een Pantène kuur e De aangename, discrete geut wordt gewaardeerd door alle dames en heren, die Pantène gebruiken. Panthinol wordt btrttd in dt unrtldktkondt Xwitjorji gontosmiddtltn-fabriekn PHoff- man»-La Rockt Sc Cio S-A. Hel gebruik man in "Panttno" i] wettelijk beschermd Hot nu ft dlnptnurkvtoda haarprepara» Prijs f 7.50 (bij dagelijks gebruik voldoende voor een maand) ALLARD a IMPORT e DEN HAAG (Advertentie, Ing. Med.) ditie rijk-geborduurde, veelkleurige baldakijnen gespannen. Onder prachtige tenten aan de kruispunten worden door Sheiks Koranpsalmen gezongen, die door de radio worden uitgezonden. Het autoverkeer in Caïro zal op deze dag geheel stilgelegd worden en alleen de rode automobielen van het Koninklijke Hof mogen door de straten rijden. De politie zal de handen vol hebben om een onoverzienbare volksmenigte in toom te houden. Bijzondere maatregelen zijn getroffen in de buurt van de universiteit, waar men studentendemonstraties ten gunste van de eerste gemalin van Faroek schijnt te vrezen, die op deze dag haar residentie in .de Garden City in de buurt van Caïro niet zal verlaten. Bij het portaal van het koninklijk paleis zal Narriman, die door haar moe der vergezeld wordt, ontvangen wor den door de dames van het hof, met wie zij hei ontbijt zal gebruiken. Haar ge maal zal zij pas 's avonds te zien krij gen. Deze rijdt intussen in zijn blauwe, rijk met goud versierde admiraalsuni form in een gouden koets door Caïro naar de Omar-Moskee om er te bidden. Een inzegening van het huwelijk vindt volgens Mohammedaans gebruik niet plaats. De echtverbintenis zelf is reeds weken geleden bij het „Ketb et Keta- ba" voltrokken, wat zoveel betekent ais „Ondertekening van de overeenkomst". Groots feestprogram "JTDR verhoging van de luister van het feest heeft Faroek 2ijn leger gemo biliseerd. Dat zal van de vroege morgen af door de straten marcheren. Twintig saluutschoten worden afgevuurd; op alle hoeken van de straten klinken fan fares. Op Koninklijk bevel nemen alle beschikbare vliegtuigen, ook de parti- Middelb. AktenNQd.Eng.M O. RESA - HILVERSUM Bekende Schriftelijke Cursus (Advertentie, Ing. Med.) culiere, aan een grote luchtparade deel. De eskaders zullen 's avonds in het donker in lichtende letters de woorden „God, Faroek, Vaderland en Narriman" aan de hemel schrijven. De minister van oorlog laat op de grote pleinen straaljagers opstellen. Parijse revue 's J^VONDS wordt in de Koninklijke Opera een galavoorstelling ge geven, waarbij Narriman voor het eerst op die dag haar gemaal zal zien. "Ie intendant Soliman ben Neguib heeft de afgelopen weken naar alle hoofdsteden van de wereld getelefoneerd, om de be roemdste kunstenaars te engageren. Een Parijse impressario heeft opdracht ge kregen de Revue van het ,Lido" voor een gastvoorstelling naar Egypte te stu ren. Wat de enkele bevoorrechten wacht, die op deze dag het koninklijk paleis mogen betreden is nog niet bekend. Hun ontvangst vindt gescheiden plaats. De heren begeven zich naar de priyé- vertrekken van Faroek, de dames naar de koningin. De ceremonie houdt reke ning met de strenge Mohammedaanse traditie: hier geldt nog het alcohol verbod van de profeet. De bruilofts gasten zal dan ook geen champagne ge schonken worden, doch alleen „Sorber", de traditionele koele drank, bestaande uit rozensiroop of amandelmelk. Op de dag na de bruiloft scheept het koninklijke paar zich in op het luxe jacht van Faroek, dat, naar men be weert, de jonggehuwden naar de kust van Frankrijk zal voeren. De speel- casino's van de Riviera en de Atlanti sche kust zien nu reeds met niet ge ringere verwachtingen de gewelifige bruiloft van de kiming der Egy«- naren tegemoet dan de Fellachen win het land aan de Nijl, die volgens Allah's wil het tot werkelijkheid geworden sprookje van de Prins en het eenvou dige herderinnetje mogen beleven. (Van onza Haags* redacteur) De statistiek der verkeersongevallen leert ons merkwaardige dingen. Het is begrijpelijk, dat in de grote steden dat z{jn de plaatsen met meer dan 100.000 Inwoners de meeste ongeluk ken gebeuren. Het waren er volgens de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek 32.170 in 1949 en 38.059 in 1950. Het verkeer is in die steden na melijk veel Intensiever dan in kleine re plaatsen. In de gemeenten van 20.000 tot 100.000 Inwoners telde men ln 1949 10.171 verkeersongevallen en ln 1950 13.893 ongevallen. Dat is dus aanmerke lijk minder dan in de plaatsen met meer dan 100.000 inwoners. In de plaat sen met minder dan 20.000 inwoners was 't aantal verkeersongelukken weer wat groter dan in die van 20.000 tot 100.000 inwoners, namelijk 11.250 in 1949 en 14.489 in 1950. In totaal gebeur den in 1949 dus 54.137 verkeersongeval len en ln 1950 66.441 ongevallen. Het opvallende is nu, dat in de gro te steden in 1949 „slechts" 250 verkeers ongelukken een dodelijke afloop had den tegen in de plaatsen beneden 20.000 inwoners wel 461. In 1950 bedroegen deze cijfers 224 voor de plaatsen van meer dan 100.000 inwoners en 526 voor de gemeenten van minder dan 20.000 inwoners. Hoe kleiner de gemeenten, des te groter dus het aantal dodelijke verkeersongevallen. De plaatsen van 20.000 tot 100.000 inwoners liggen met 199 dodelijke ongevallen in 1949 en 215 in 1950 tussen de grote steden en de kleine gemeenten in. In totaal eiste 1949 door verkeerson- gelukkeri 910 doden en 1950 965 doden. Het aantal zwaar gewonden bedroeg in deze jaren resp. 9.466 en 10.780 en het aantal lichtgewonden resp. 7.505 en 8.465. (VAGBLADEN EN BIOSCOOPDOEKEN worden de laatste jaren weer over laden met een bonte verscheidenheid van felgekleurde advertentle^dio om strijd de sigaret recommanderen, die voor rnv keel ongetwijfeld de bes o Is. Sommige doen dit op totalitaire wijze, met de venijnige kracht van een zweepslag, andere geven vaderlijke en medisch gedocumenteerde adviezen o vertellen uitvoerig van de wonderlijke gebeurtenissen, die u Juist na het roken van dié sigaretten kunnen overkomen. Ho© het ook zij, de advertentiepagina van de krant is een uitstekende maatstaf voor wat er ln een volk omgaat t de rokerij Is en blijft, zowel in tijden van schaarste als ln dagen, waarin do hoornen overvloeien, een „topic of the day". Uiterst gewichtig ls de rol, die de tabak als gewild handelsartikel en als algemeen verbreid en populair narcoticum ln onze moderne maatschappij is gaan spelen. AMERIKA, het land van de Virginia- tabak, is ln de loop der tijden wel altijd een van de voornaamste requi- sieten geweest in het abele spel van dit welriekende kruid. Vierhonderdzestig jaar geleden in 1492 toen het goede Europa nog niet bezwangerd was met tabaksdampen, zag Christoffer Colum- bus op zekere dag voor het eerst mensen sigaren roken. De inboorlingen van Guanahani in San Salvador rookten namelijk tabaksbladeren, die zij op pri mitieve wijze in een maisblad hadden gewikkeld. Dit was een grote dag voor de oude wereld, al schonk de beroem de ontdekker er persoonlijk verder wei nig aandacht aan. Anderen, geleerden en onderzoekers, besteedden meer tijd aan de bestudering van de tabak, be schreven de vreemde plant in hun boe ken als een hoge, behaarde kleverige heester met langwerpige toegespitste bladeren en een uitgebreide pluim van lichtrode buisvormige bloemen en zij Z<5 groeit de tabak Rie van Rossum: De gestolen Roos. Uitgave G. F. Callen- bach N.V. Nijkerk. G. Mul der: Geluk. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. IN een vorig opstel hebben we een uitspraak van Anna Blaman geci teerd over het weg-evolueren der prozaschrijfkunst van haar burgerlijke oorsprong in de richting van de gero mantiseerde of gedramatiseerde wijs gerige probleemstelling Intussen wordt er nog steeds meer burgerlijke roman kunst geproduceerd en het ziet er niet naar int dat althans een groot deel van het lezende publiek er voorlonig genoeg van zal krijgen. Vandaag zullen we dan ook maar v/eer eens een paar burgerlijke romans van overigens uiteenlopende kwa liteit en verschillend karakter - be spreken. Niet om ze tegenover Anna Blamans uitspraak te stellen, doch eenvoudig omdat ook dit verschijnsel geregistreerd moet worden en dat we' naar zijn eigen verdienste. Daarbij dient persoonlijke voorkeur uit den aard der zaak zoveel mogelijk uitge schakeld te worden. DIE van Rossum is een vruchtbare schrijfster, niet alleen van romans maar ook van vertellingen en jour nalistiek werk. Men vindt elke week de beschouwingen van „Saskia" over allerlei dat de vrouw interesseert in dit blad en kan reeds daaraan haar opmerkingsgave, haar gevoel voor humor en andere kwaliteiten afmeten In haar romans komen deze eigen schappen ook tot uiting: een natuur lijke gave van onderhoudend vertellen is-er overigens de voornaamste karak tertrek van. Psychologische diepte kan men er evenmin van verwachten als sterke fantasie in het opzetten en uit werken ener intrigue. In haar laatste werk tracht «ie van Rossum echter wat dieper te peilen. Haar genoeglijke humor heeft ze op stal gezet, nu ze zich ten doel stelde de redenen van het kapot gaan van een huwelijk te analyseren en ais motto koos zij een paar tragische regels van een Schots volkslied, welke vertaald iuiden: „Mijn ontrouwe minnaar stal nujn roos. En ach! liet mij de doorn". Inderdaad, wanneer de tekenaar Rein Wallaart aan het eind van het verhaal weer bij zijn vrouw Floortje Robrecht is teruggekeerd na een overigens mislukt slippertje o vampachtige beauty-specialiste, dan is de roos van het huwelijksgeluk dier twee toch wel ontbladerd, en men ziet voor de toekomst slechts een doornig pad. TN korte trekken komt de roman hier op neer, dat het uit elkaar drij ven 'van twee verschillend geaarde wezens met vaardigheid en grote nauwgezetheid in beschreven wordt, terwijl bovendien op het gegeven van een vrouw die geen afstand wil doen van haar man op grond van een sterke sexuele gehechtheid nog de variant aangegeven wordt van een vrouw die uit zuiver bezitsinstinct haar man aan zich wilde binden. De mogelijkheid dat Rie van Rossum het nog wat an ders bedoelt heeft ze idealiseert haar heldin Floortje nogal blijve open. maar is niet erg interessant, want dan blijft er niet veel anders dan een be nauwend, benepen, klein-burgeriijke milieu-tekening over. En daar leest men thans toch geen 240 dicht be drukte bladzijden voor door. Rein en Floortje hebben hun huwe lijk tegen de wens der wederzijdse ouders doorgezet. Rein is een sterk egocentrisch mens met, vermoedelijk, talent voor tekenen en schilderen. On danks de jeugd-idylle met Floortje voelt men, dat hij haar hoofdzakelijk uit machtsinstinct tot vrouw begeerde. Floortje zelf is een vriendelijk, gevoe lig en zorgzaam vrouwtje, vol opoffe ring en dus te enenmale ongeschikt voor een huwelijk met Rein. De weder zijdse ouders waren op volkomen bur gerlijke gronden tegen net huwelijk, en misschien kan men uit dit boek leren, dat zulke gronden niet altijd alléén maar verachtelijk behoeven te zijn. p\E zaak wordt wat belangwekkender door twee vrouwelijke bi) -figuren. Eerst maakt men kennis met Gei da. de nicht bij wie het jonge paar „in •woont". Na het omkomen van haar man kraamverpleegster geworden. Hu meurig en egoïstisch en voor het overige interessant als scaoolvoorueeld van de jaloerse vrouw Van haar zou Floortje wat kunnen leren op het stuk van omgang met een tot ontrouw ge neigde echtgenoot, maar f loortje is er de persoon niet naar om het over die boeg te gooien. De andere vrouw is Jantien Har mens, die zich, sedert ze het sigaret ten-verpakken er aan gaf Jinp Harris is gaan noemen Rein schildert haar portret, verzorgt reclametekeningen voor haar beauty shop. Floortje ziet een blind paard had het ook gedaan in haar de rivale en wanneor Rein met Jane Harris voor een „zakenreis" naar Parijs zal gaan, komt ze e.tussen door aan Jantien een welgeslaagde karakterbeschrijving van haai man te gevenals Parijs hem eenmaal te pakken heeft, dan zal hij jou vergeten. Hij zal vrij willen zijn om te gaan en te staan waai hij wiL Zijn schetsboek, dat is het enige waaraan hij ttouw blijft al het andere is bilzaak voor hem". Waarop Jaantje, die toch eigenlijk zo kwaad nog niet is, een dag eerder dan de afspraak was naar Parijs gaat en Rein, na een dag in de regen naar naar gezoent te hebben, ontnuchterd bij zijn vrouw terugkeert, die hem in volledige overgave ontvangt 'iczegend de eenvoudigen van geest die bij dit slot „eind goed al goed" verzuchten. VERMOEDELIJK is „De gestolen roos" in de eerste plaats een boek voor vrouwen. Het hele geval is door de bril van Floortle bekeken en aan haai gevoelens en 'eacties is de meeste aandacht en zorg besteed. Een man zal zich steeds tot waardering moeten jpwerken, omdat in alles wat er er- 'eld wordt, zoveel is dat hem weinig appelleert. Slechts de beschrijving van een circus-voorstelling, die met veel gevoel voor sfeer en spanning gedaan is, valt enigszins buiten het kader alsmede een gesprek .tussen Floortje en de journalist Frank, belichamei van moderne nihilistische theorieën op het stuk van de man-vrouw ver houding. Toch ligt in dat gesprek ook de zwakte van het boek; de problemen die er door gesteld worden en die actueel zijn worden door het tame lijk conventionele verhaal toch aller minst opgelost. Q. MULDER heeft zich in zijn vee kopers-roman „Geluk!" geen pro blemen gesteld, en blijkbaar slechts getracht, de brede kennis welke hij in zijn loopbaan over het marktwezen op deed, in een aardig verhaal te ver werken Deze journalist, die wekelijks in het Friesch Dagblad zijn lezers op een marktpraatje vergast, weet wat er op zo'n plaats, waai allerhande soort mensen samenkomen te doen ls. Hij kent de sfeer in de Leeuwarder markt- café's met hun éne dag top-bedrijf in de week en hij kent de levensomstan digheden van de veekopers. En daar er in Mulder een onbedwingbare zin voor avontuur leeft en misschien iets van de eeuwige kwajongen, heeft h(j „Geluk!" tot een avonturenroman ge maakt, met Bernardus Uitwellingerga, een jongen van héél eenvoudige af komst, als held. Terwille van het avontuur licht de schrijver de tijdsorde maar een been tje, laat hij het gezin Uitwellingerga in levensomstandigheden verkeren die tussen beide oorlogen al moeilijk meer denkbaar waren, negeert hij de leer plicht en bereikt daardoor, dat Ber nardus van helemaal niets opklimt tot een gezeten veekoper met een aardig gezin. Men moge zeggen dat de car rière van de held we' wat erg vlot verloopt, dat „ijn tegenslagen wat al te prompt in meevallers verkoren en dat de knaap wel bijzonder snel en overvloedig kansen bij het andere ge slacht heeft, maar voor psychologische verantwoording moet men bij Mulder nu niet in de eerste plaats aan komen Hij tekent de omtrekken van mensen en hij vertelt, waarbij hij dan som* nog wat moraliseert. Mulder is een christelijk schrijver en soms vraagt men zich af of hij heeft willen beto gen, dat men tegelijkertijd een gehaaid handelaar en een goed christen kan zijn, wat toch altijd een beetje aan dr beeldspraak van de kemel en het oog van de naald doet denken. Maar met femelarij houdt hij zich in elk gevat weinig op, al is de ontboezeming var een schapenhandelaar over het „door God gegeven" clandestiene vlees op een feestmaaltijd wel wat op het kantje, zouden we zeggen. Voor het overige een pretentieloos onderhoudend verhaal in een Neder lands dat niet vrij van Friezismen ls maar dat daardoor de lokale kleur toch wel versterkt Alleen de ..zodoen- de's" het laatste stopwoord in het Noorden vormen een taalverslap ping. - W. 1. bevalen de tabak soms aan als een ge neeskrachtig kruid. De faam van Ntcoi. MONSIEUR Jean Nicot, Frans gezant aan het Hof van Portugal en een vooruitstrevend geleerde hij stelde o.m. een van de eerste Franse diction- naires samen bracht in 1560 voor het eerst een officieel exempel van de ta baksplant mee naar Parijs. Naar hem noemde Linnaeus, de beroemde Zweed se plantkundige, die ook verscheidene jaren in Nederland werkzaam was, dit gewas Herba Nicotiana. Later werd do naam nicotine gegeven aan de veelbe sproken zeer vergiftige kleurloze alka loïde, die zich in verhoudingen van V* tot 8 pet. in de verschillende tabaks soorten bevindt. De eigenlijke gewoon te van het „toeback suygheh of drinc- ken", zoals het destijds in de lage lan den werd genoemd, werd in het mid den van de zestiende eeuw door ruig® Spaanse matrozen in Spanje en Portu gal ingevoerd en eerst een dertigtal ja ren later in Engeland door onderne mende Engelse kolonisten uit Virginia. Veel tabak kwam in die jaren van het Brits Westindische eiland Tabago of Tobago, dat in 1498 door Columbus was ontdekt en dat later ook nog Neder lands bezit is geweest. Het is niet on waarschijnlijk, dat de benamingen ta bak en het Engelse tobacco daarvan zijn afgeleid. Nederland had de primeur. In de landen, waar het roken werd in gevoerd, snoven de' Liéftincks, die im mer fijne neuzen hebben gehad, met de geuren van de tabak onmiddellijk met welbehagen de muffe lucht van de schatkist op en de meeste staten trok ken- van het begin af aan grote voor delen uit het heffen van hoge belastin gen op de Herba Nicotiana. Schandelijke gewoonte! ^ANGEZIEN in den beginne het ro ken in het openbaar als een schan de werd beschouwd en ook de rokers zelf er dikwijls gemoedsbezwaren te gen koesterden, werden reeds spoedig op vele plaatsen naar Parijs voorbeeld rooklokalen opgericht, zogenaamde ta- bagies, waar men zich ad libitum aan dit nieuwe genotmiddel kon overgeven en welke instituten even berucht waren als de opiumkitten van het Oosten. Ko ning Frederik Willem I van Pruisen, één van de weinige gezagdragers, di® het roken stimuleerden, hield te Ber lijn en Potsdam zijn „tabakscollegies", waarbij door hem en zijn gasten, offi cieren en diplomaten, uit korte aarden pijpen werd gerookt en waarbij zelfs degenen, die zich niet aan deze ver derfelijke gewoonte wensten over t® geven, toch de ongevulde pijp tussen de onwillige kaken dienden te klemmen. Het verfijnde snuiven en het wat grovere pruimen waren vondsten van de Europese decadentie en deze originele methoden om de tabak te consumeren werden van hier uit weer naar de bakermat Amerika „terugge- importeerd". Het werkelijke roken werd in vele landen eerst na de revo luties van 1848, toen moderne ideëen baanbraken, door de wet en door de publieke opinie in het openbaar geto lereerd en won daarna steeds meer aan populariteit. Snelle opbloei. J)OOR de vooruitgang van de techniek in de negentiende eeuw werden de mogelijkheden voor de tabaksindustrie voortdurend groter. Amsterdam en Rot terdam waren reeds belangrijke centra voor de tabakshandel en vooral ln Bra bant bevonden zich talrijke bloeiend® sigarenfabrieken. Door de steeds toe nemende concurrentie van Amerika echter en van Nederlands-Indie, waar in 1830 met de tabaksteelt werd begon nen en binnen korte tijd zowel quan- titatief als qualitatief prachtige resul taten werden geboekt, kwam Nederland echter op de wereldmarkt nauwelijks meer aan bod. Ons 'age land was hier voor te klein en bovendien vereist goe de tabak „het klimaat van de wijn stok". Heden ten dage wordt onze doorge rookte wereld overstroomd met duizen den merken sigaretten, sigaren, shag en pijptabak. Steeds nieuwe namen en nieuwe samenstellingen, die worden aangekondigd als meesterwerken van grote componisten, verschijnen op de markt; de voorraden puilen de tabaks zaken uit en de étalages zijn onover zichtelijker dan ooit. Laten wij deson danks toch maar hopen, dat het b(J deze overdaad blijft en dat wij ni«t meer tot de onvergetelijke Consi zul len behoeven terug te keren. B. D.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 11