Allerlei over kinderen Eén ding is nodig RjfaemmpAacfvt Ruiten loor zpillifNiebsIm 'n Stofzuiger is geen wasmachine bij Zomergarderobt V. Nieuwe regeling slechts bij uitzondering Gevaarlijk experiment van vele huisvrouwen Risico veel te groot inzending sloot op vijftien April en dus kan ik met een beetje rail- lerie achteraf geen spaak meer in he'. wiel steken. Want dat zou werkelijk onverantwoordelijk geweest zijn: zo'n serieuze prijsvraag van zo'n plecht statige instelling met zo'n verheven doelstelling. Het Internationale Archief voor de vrouw kan en wil bijdragen tot het wel zijn der mensheid. Nu zou er over dit loffelijk streven een boekdeel te vullen zijn.- voor deze prijsvraag werd u geacht het wel af te kunnen met tweehonderd woorden: krapaan een blocnote-velletje. Maar al te dartele bokkesprongen der wolsprekendheid werden ook niet ge duld. U had voor uw betoog maar te kiezen uit drie thema's die u met uw fantasie mocht omspelen. De fraaiste compositie zou passend beloond worden met 'n gratis verblijf van drie dagen in een Amsterdams hotel. Als dat niet c-'-neerde tot meedingen wat dan wel? En dat allemaal alleen door een vel letje vol te schrijven over de rol die u het beste zou liggen: die van de publiek actieve, de koesterende of de inspire rende vrouw. Of. om het huiselijker te omschrijven: welke plaats zou u kiezen als u het voor het zeggen had? Achter de groene tafel of de katheder, in de huiskamer onder de lamp of in uw meest flatteuze jurk in het hoekje bij de haard, uw echtvriend alleen al door uw aantrekkelijke verschijning inspire rende tot „de hoogste ontplooiing van zijn wezen"? Oók een vraag: is er fraaier en gemakkelijker rol dan de laatste? U inspireert maar en hij ont plooit, en d' mensheid zal er wel bij varen. Het zou mij niets verwonderen als alle inzendsters zich met animo op dat laatste idee hadden gestort. Dat „actief optreden in commissies, vergaderingen en politiek" is immers veel te vermoeiend, en dat ..scheppen van een sfeer van vertrouwen en vei ligheid" is ook gemakkelijker neerge schreven dan gedaan. In theorie behoef je daarvoor alleen maar met een moederlijke glimlach en leukoplast te werken. Maar als het eind van de maand in zicht komt, de prijzen almaar hatelijk blijven stijgen. de jongste de kinkhoest heeft en de dekens zo angstig dun beginnen te worden: dan heeft de koesterende klokhen aan twee duizend woorden nog niet genoeg om te vertellen hoe graag zij eens van dat eeuwig glimlachen en sfeer scheppen afscheid zou nemen, al was het maar voor één dag. Als haar tenminste voor tiet opschrijven de tijd werd gegund maar in de hele lieve propvolle dag is nauwelijks een kwartiertje te vinden om uit te blazen, en als zij even zit, vallen haar de ogen vanzelf toe. De sfeer-scheppende huismoekes zul len zich alzo de vingers niet blauw pen nen. en de vrouwen die bij wijze van spreken haar hoed nooit afzetten zo druk als zij het hebben met haar com missies en vergaderingen en acties; die hebben ook heus wel wat anders te doen dan op prijsvragen ontwoorden. Blijven alleen de vrouwen met veel vrije tijd, veel dagdromerijen en'hoge aspiraties, die dat inspireren van man lief maar een machtig aantrekkelijke bezigheid vinden, waarbij iemand oud kan worden en tevens jong blijven. Ik voorspel de jury een stevig aantal voor keurstemmen voor ,.le femme inspira- trice", en ik gun de welbespraaktste onder deze adspirant-muzen van harte in dat Amsterdams hotêl haar ontbijt op bed. Trouwens, wat moeten die hard- ploeterende moekes en actieve com missieleden drie dagen helemaal alleen in haar eentje in een hotel uitvoeren? De eerste zou met smart aan haar stop- mand denken, de tweede aan haar agenda en allebei zouden zij op spelden zitten en haar koffer ingepakt laten staan, overtuigd als Zij waren dat in haar driedaagse afwezigheid de huis houding en het algemeen welzijn de volslagen ontreddering tegemoet gin gen. En dat alles ook nog terwijl door de regen de schoonmaak toch al zo ach terop geraakt is.... Mee, het zal wel die liefdevol inspi rerende worden, die met de meeste stemmen gaat strijken, en daarmee zijn we dan ook precies even wijs als in de Middeleeuwen, toen de vrouw het ook niet verder kon brengen dan mooi uit gedost op een eretribune te zitten g'im- lachen naar de ridder, die zich om harentwil met geestdrift in de stofwol ken en zwaardhouwen van het tournooi stortte. Met de kans op een bloemen krans uit haar lieve witte handjes als hij het er heel en levend afbracht. Alle gekheid ter zijde: zijn we na eeuwen koesteren en sfeer scheppen en Inspireren, na een halve eeuw mee praten in het publieke leven nu nog niet wijzer geworden? Zijn we dan nog altijd wat Simone de Beauvoir zo bit ter: Le deuxième sexe, het twee- d e geslacht noemt? Bestaat onze taak dan louter in „mogen meedoen", in het op de een of andere manier wat oplappen en temperen van een samen leving die nog altijd vrijwel alleen met het inzicht en de doelstelling van de man rekent? Publieke activiteit: koes tering en verzorging, in de huiselijke kring of daarbuiten: bezieling en aan sporing: best. Maar wat de mensheid van heden die meer dan ooit gere geerd wordt door macht en intellect, twee bjj uitstek mannelijke begrippen wat deze mensheid broodnodig heeft zijn vrouwen die zich bewust zijn dat zij mens zijn. Mens buiten alle sexe. alle ontwikkeling, alle aanleg of aard om En dat mens zijn betekent persoon lijkheid, geestkracht, critische zin, idealisme, bereidheid tot nadenken en protest. Als wij onze dochters daartoe kunnen opvoeden, de vrouwen in onze omgevin® daartoe kunnen bezielen dan zullen er eindelijk van ons vrouwen een kracht cn geloof uitgaan die berger van onrecht en misverstand verzetten SASKIA Gelijk de zomerse bloesempracht is de kleurenweelde van de zomergarde robe. Het rood van de tulp. geel van de narcis, groen van het gras. ja eigen lijk al die vrolijke tinten, waaraan het oog zich kan verlustigen, hebben een plaatsje gevonden in het kleuren palet van de modeontwerpers. De in houd van de bloemenkassen, zoals de gekweekte lelietjes van dalen en an dere bloempjes, gecombineerd in een sierlijke corsage, maken deel uit van tiet „costume de manteau". Deze mantelcostumes zullen tijdens de warme dagen stellig veelvuldig worden verwisseld met de steeds meer in zwang komende deux-pièces, een wel uitermate practische dracht. Mis schien interesseert het U te weten, wat voor materiaal er voor dit kledingstuk doorgaans het meest gangbaar is. Ba- lenciaga brengt bijvoorbeeld gabardine modellen, zonder een enkele versiering, met een vrij ronde hals, volgens de nieuwe stijl. Bij de klassieke modellen heeft hij de lijnen meer afgerond en zeer vrouwelijk gehouden, de schouders rond, al dan niet opgevuld, waarbij Ba- lenciaga een bepaalde ruimte onder de mouwen heeft aangebracht. J-JET mooie weer, waar we zo lang naar hadden uitgezien, is nu toch eindelijk ge komen. En het trekt ons naar bui ten. Vanmorgen zag ik een moedei zo maar op het stoepje zitten, ter wijl het werk nog wachtte. Maar ze had gelijk, want 't is buiten nooit mooier dan in de zon. En natuurlijk trekt het mooie weer ook de kinderen naar buiten toe. En U laat ze graag gaan, want het is zo gezond voor ze! Het seizoen van het buiten spelen is weer aangebroken. En waar spelen nu die kinderen? Dat is na tuurlijk heel verschillend, en afhankelijk van hun leeftijd en de speelgelegenheid, welke de omge ving biedt. Hoe ouder het kind is, hoe meer ruimte het voor zijn spel nodig heeft. De klein tjes kunt U nog wel in de tuin houden, als U zo gelukkig bent, er één te bezitten, of zelfs wel op een balcon. Mits er natuurlijk iets is, om mee te spelen, b.v. een teil, of kist met zand, een pan- netje en een lepel. Het balcon moet dan zeker ook een balcon zijn, en geen strookje van één bij vijf meter, waar het kind moet spelen tussen de vuilnisemmer en de kolenkist, en boven zijn hoofd de was te drogen hangt. Moeders in de stad, die geen tuin of balcon hebben, en de kin deren nog te klein vinden om op straat te ver trouwen, raad ik dan ook aan, er zoveel mogelijk mee naar het park te trekken, of gebruik te ma ken van een speeltuin in de buurt, die nu geluk kig wel overal zijn, en waar enig toezicht is. Ik zeg van enig toezicht, want U moet zich daar vooral niet te veel van voorstellen. Want meestal wordt dat toezicht uitgeoefend door een man op leeftijd, n U 'kunt eigenlijk niet meer verlangen, dan dat deze zorg draagt, dat Uw kind er geen ongeluk krijgt. Maar de kleuters vermaken zich wel op die speelplaatsen. Voor de groteren is de aardigheid er vrij gauw af. Er is te weinig ruimte, en er zijn te weinig speelmogelijkheden. Voor een keer is het schom melen, wippen of glijden wel aardig, maar het verveelt toch gauw. Op zo'n speelplaats kunnen ze te weinig doen en er valt te weinig te bele ven. Veel liever trekken ze er op uit, vooral de jongens. Mooier dan de speelplaats is voor hen een bouwterrein waar rommel ligt en ze een hut kunnen bouwen van stenen en oude planken. En wat voor de speelplaats geldt, geldt ook voor de tuin. De kleintjes vermaken er zich kos telijk, maar de groten willen de straat op. En dan moet U ze, geloof ik, laten gaan. Natuurlijk, op straat dreigt altijd gevaar, al was het alleen maar het verkeer, en kinderen zoeken vaak dat gevaar zelfs op. Ze nemen een brug langs de buitenkant van de leuning; ze klimmen op steen hopen, en springen er weer af. U behoeft U waarschijnlijk Uw eigen jeugd maar in herinne ring te brengen, om U voor te kunnen stellen, wat Uw bengels op straat alzo uit zullen halen. Maar het valt wel mee, want een kind waagt meestal niet meer, dan het kan. De straat is ge vaarlijk, ook in geestelijk opzicht, maar werkt opvoedend tegelijk. Op straat komen Uw kinde ren in aanraking met het volle leven; met aller lei mensen, die ze daar gadeslaan in hun werk, en in hun omgang met elkaar. Daarom is de straat voor hen altijd boeiend en interessant. Maar zal die straat hen geen kwaad doen? U zou het b.v. heel erg vinden, als Uw kinderen vloekten. En dat ze op straat nu en dan zullen horen vloeken, dat is wel zeker. Zo is het ook met andere dingen. De kinderen zullen misschien getuige zijn van scheld- en vechtpartijen, van opzettelijk vernielen, van dieren plagen, en wat al niet meer. Of het kwaad voor hen kwade ge volgen zal hebben, hangt veel van U zelf af; ot U hen er tegen gewapend heeft. Het gaat er maar om, of uw kinderen sterk genoeg zijn, om die dingen te verwerken op de goede manier. Als ze b.v. weten, dat dieren plagen lelijk is, als ze dus oud genoeg zijn, om dit in te zien en te be grijpen, en U hen van dieren hebt leren houden, dan zullen ze, als ze van dierenmishandeling ge tuige zijn, ontdaan en verontwaardigd thuis ko men. Dan zal het gebeurde hen geen kwaad doen, maar waarschijnlijk zelfs de lust in hen wakker maken, voor de hulpeloze dieren op te komen. Voorwaarde voor het spelen op straat is, dat er vertrouwen heerst tussen U en Uw kinderen. Dat ze U vertellen, wat ze hebben beleefd en ge daan, ongedwongen, zonder dat U hen er om be hoeft te vragen. Hier geldt ook weer het voor beeld. Als U open bent tegenover de kinderen, zullen ze het ook tegenover U zijn. En laat U ze dan maar buiten genieten! Maaralles op zijn tijd. Buiten zijn is goed, maar stuurt U ze niet met hun boterham de straat op, en laat U ze ook niet op een zomeravond buiten spelen tot het donker is. Buiten spelen is vermoeiend en kinderen moeten op tijd naar bed. Ze slapen heus wel, al is het buiten nog licht, of het moet al een snikhete dag zijn geweest. H. A. POSTMA—VAN ALBADA. Deze Fransman rangschikte onder zijn voorgeschreven kleurenstaalkaart. beige, orange, lichtrose en niet te v^r" geten sneeuwwit, dat eigenlijk niet to een tint mag worden gerekend. Merkwaardig is, dat jersey tot die stoffen gaat behoren, welke niet le vensmoe blijken te zijn. Immers, ook deze zomer zijn er alleraardigste mo dellen in deze stof uitgebracht. Effen japonnen en ook wel enkele met een diagonale streep of zelfs kleine iuit- vorming gaan voorop in de modeparade. Het grote voordeel van dit materiaal is, dat het onkreukbaar is en men zich dus niet te veel in acht behoeft te nemen. De deux-pièces van jersey zijn erg simpel uitgevoerd met zakken op de borst en heupen, waardoor de ronde lijn nog beter tot zijn recht komt Jean Déssès liet tijdens een show zien, dat hij voorkeur heeft voor wol len crêpe. De klassieke snit, welke de taille nog sterker accentueert, is bij hem het voornaamste punt. Eveneens is hij gecharmeerd van tegenstellingen tussen kleur en patroon van het weef sel, welke voor tuniek of rok worden gebruikt. Dèssès werkt met een mode- paardje van vorig jaar: de a-symme- trie. Als voorbeeld hiervan geldt de eerste afbeelding een allerliefst model met een uitstekende coupe. Men lette op de hals. een apart idee overgaande in de overslag, welke bijeengehouden wordt door een smalle wildlederen ceintuur. Van Jacques Griffs laten wij een model zien, dat een plissé-rok heeft, waarop een snoezige blouse, meer vestmodel wordt gedragen, geschikt voor het jonge meisje, dat. in tegen stelling met de Hollandse jongedames veelal haar toilet completeert met een paar handschoenen. RITA Eigenlijk zijn deze afbeeldingen voor de kleine categorie van gelukkigen, di« naar de wintersport kunnen gaan. Maar waarom zouden zij, die bijv. van zeilen houden, minder geïnteresseerd zijn? Immers, op het water kan men altijd wel een wollen trui gebruiken en is het helemaal geen overdaad, om een extra pullover in de boot mee te ne men, daar de avonden op onze plassen en wateren meestal vrij fris zijn. Zo heel lang zal het nu niet meer duren, of we kunnen de zeilen weer hijsen en een heerlijke tocht maken. Voor de stuurvrouwe doen wij hierbij enkele ideetjes aan de hand, om zich vooral in het begin van het seizoen tegen felle windvlagen te beschermen. Allereerst een citroengele sporttrui, met een effen voor- en achterpand, welke gecompleteerd worden door mouwen van geel ribfluweel-materiaal. Volgens de nieuwe mode zijn zij dri#. kwart gehouden en lopen zij smal ton. Men zou ze eventueel ook lang kunnen maken met een kwart gedeelte als om geslagen boord, zodat men er tijden» de winter een ideale ijstrui aan heeft. De boord werd dubbel gehouden enig eveneens van ribfluweel, in de taille iets gerimpeld, teneinde het lijfjeeen beetje te laten overblousen. Wanneer naar school (Van onze Haagse redacteur) De eerste dag naar school betekent voor het kind het bereiken van de eerste grote mijlpaal in het leven. Vroeger kon men lang van te voren uitrekenen welke dag dit voor zijn kind zou zijn. Moest het naar een school, waarvan het leerjaar op I Sep tember begon, dan moest het kind voor 1 October 6 jaar geworden zijn. Begon het leerjaar op 1 Maart dan moest het kind voor 1 April zes jaar zijn. Aan dit voorschrift werd sterk de hand ge houden. Dit is nu door de grote bevol kingsaanwas van de laatste jaren, spe ciaal in 1946 en 1947, toen de geboorte cijfers abnormaal hoog waren, in de toekomst niet meer mogelijk. Men verwacht, dat in de komende jaren het aantal nieuwe leerlingen van de lagere scholen in ons land zeer hoog zal zijn. Zo hoog, dat de scholen het niet dan met veel overleg kunnen op vangen. Om de mogelijkheden van het lager onderwijs te vergroten heeft de regering op 17 Maart jj. het oude voorschrift van 1934gewijzigd; in zover re, dat het nu ook mogelijk is, dat in bepaalde gemeenten kinderen die vóór 1 Januari van het jaar volgend op dat, waarin in September het leerjaar be gint, 6 jaar geworden zijn, al naar school kunnen gaan. De tijd, waarop het kind 6 jaar geworden moet zjjn, kan drie maanden vroeger of later gesteld worden, dan 1 Maart of 1 September. Dit is gedaan om de toeloop van nieu we leerlingen per jaar zo gelijkmatig mogelijk te doen zijn. De Gemeentebesturen moeten om dit nieuwe voorschrift voor hun gemeenten van kracht tedoen zijn, een verzoek in dienen bij het Ministerie van Onder wijs. Slechts in die gevallen, waarin het inderdaad om financiële en organisato rische redenen noodzakelijk is. dat de leeftijdsgrens verschoven wordt, zal toestemming worden verleend. Vermoe delijk zal dit slechts in de grote ge meenten het geval zijn. Wanneer ou ders willen weten op welke dag hun kind .de grote stap in de wereld der kennis en ontwikkeling kan doen, dan kunnen zij dit aan het gemeentebestuur of aan een schoolhoofd vragen. In ver uit de meeste gemeenten van ons land zal echter de oude regeling onvermin derd van kracht blijven. Gedachtig aan het bekende gezegde „Een kind kan de was doen" plegen meer en meer huisvrouwen, vooral in het Westen des lands, de laatste tjjd hun was te reinigen volgen* een bij zonder simpele, doch zeer effectieve methode, een methode, evenwel, die door experts als vrjj gevaarlijk Is be stempeld en dan ook van deze zijde in het algemeen wordt afgeraden. Het gaat hier nameljjk om het gebruik van de stofzuiger, die als wasmachine fun geert, waartoe de slang aan de ach terzijde wordt gemonteerd en dus niet zuigt, maar blaast. Het uiteinde van de slang wordt in de wasketel gehangen om het kokende water in circulatie te brengen en na verloop van tjjd is de vuilste was, zonder dat men er een hand naar uitsteekt, kraakhelder ge worden! Het gebruik van de stofzuiger bij t wassen kan eigenlijk beschouwd wor den als het vervolg op de vinding van een inwoner van Gorsel, die op de ge dachte kwam om een fietspomp te ge bruiken. Het experiment slaagde en de taak van de huisvrouw werd over geheveld naar het sterke geslacht en dus aanmerkelijk verlicht. De toepas sing van deze methode is volstrekt on gevaarlijk en er bestaan dan ook geen bezwaren tegen. Vervolgens kwam de stofzuigei Wie op het idee is gekomen om de- bij het wassen in te. schakelen, js on. uel bekend, maar een feit is, <jai de me thode, die zeer goed blijkt w voiuoen. door steeds me ei huisvrouwen wordt gevolgd. In Hellendoorn is inmiddels de heer A. G. Tönis op de gedachte gekomen om een apparaatje te ont werpen, met behulp waarvan de cir culatie van het water bij het gebruik van de stofzuiger wordt verhoogd. De heer Tönis heeft op zijn vinding octrooi aangevraagd, doch het mag betwijfeld worden, of hij succes zal hebben, gezien de zeer scherpe bepa lingen ten aanzien van octrooi-aan vragen. Waarom gevaarlijk? Waarom kan deze vereenvoudigde methode, om in zeer korte tijd en zon der al te veel moeite een grote was te reinigen, als absoluut gevaarlijk wor den beschouwd? Water is, zoals men weet, een van de beste stroomgelei ders. Gaat men dus gelijktijdig me' electriciteit en water experimenteren, dan is de kans op ongelukken wel zeer groot. Wanneer er via de slang water In de motor van de stofzuigei zou komen, bestaat de mogelijkheid dat het hele apparaat onder stroom komt te staan met alle gevaarlijke ge' volgen van dien. De wikkeling zal doorslaan en er komt spanning op het omhulsel. Experts verklaren, dat het risico veel te groot is en dat vooral bij het eventueel gebruik van een oude stofzuiger gemakkelijk kans op slui ting bestaat. De gevolgen kunnen dan noodlottig zijn, getuige het recente ge val van het meisje te Delden, dat ten gevolge van kortsluiting in de stof zuiger en contact met de waterkraan op wel zeer tragische wijze om het leven is gekomen. Ware deze methode zo eenvoudig en zonder risico, dan hadden de stof zuigerfabrikanten zeker wel de gele genheid aangegrepen, om middels een simpele constructie de mogelijkheden van hun producten uit te breiden Wanneer men dus als leek aan het ex perimenteren slaat, gaat men risico's nemen, die oneindig veel groter zijn dan de voordelen, die ongetwijfeld aan het gebruik van de stofzuiger aan de wastobbe verbonden zijn Een stofzui ger is geconstrueerd om de grond en niet de was er mee te reinigen. Dat men dit alles wel overwege alvorens zich onnodig met een riskant experiment bezig te houden. De klassieke sportblouse is van Ro- bert Pitte. Gemaakt van manchester- stof, is zij behagelijk en practisch in de boot en op de fiets. De twee grot» borstzakken verhogen het sportieve ca chet; de taille geeft door de small» boordband een battledress model. Van manchester worden zij in Frank rijk veelal met helle kleuren gedragen, terwijl de pasteltinten doorgaans van zachte, soepele wollen stof zijn. Mocht men voor volgende winter skiplannen hebben, dan is popeline- anorak wellicht een idee, dat voor verwezenlijking in aanmerking komt Doordat het geheei met een capuchon is afgesloten, kan er bij een fün* sneeuwjacht niets, maar dan ook niet» binnendringen, te meer, omdat de po- peline vochtwerend is. De capuchon, welke Madeleine De Rauch hierbij ont wierp, heeft onder de kin twee slip* pen, - op de foto duidelijk te zien welke achter in de nek worden samen- gestuikt Hetzelfde idee vindt men tte rug in taille De ruigharige sweat.e' daaronder ju een mosgroene tint gehouden heeft als capuchon de welbekea® miltaire bivakmuts. RITA.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 12