Nederland herdacht zijn doden Israël en Syrië staken het vuren West-Duitsland houdt Marshall-hulp Zeventigduizend Tilburgenaren lieten zich reeds inenten tegen pokken Westduitse regering verbiedt de nieuwe nazi-formatie Arnhemse juwe'er werd beroofd 5 Mei 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 76e N*. 11095 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Russische militair schiet Amerikaanse MP-er dood Koninklijk Paar was te Baarn en Prinses Wilhelmina te Apeldoorn Een indrukwekkende samenkomst in de Ridderzaal Weerbericht Een uur overwerk voor de slachtoffers van het verzet Zuidkoreaanse eis voor overeenkomst Het einde vandriedagen strijd Positie in de E.B.U. met de week sterker Het aantal pokken-patienten bedraagt thans 26 Plan tot oplossing van de Saarkwestie Emigranten nu alleen door de lucht Hitiers S. A. herleefde bij „soc. rijkspartij" lh d KoaI B&óteJk, Bertha Hertog deed haar Heilige Communie Mijn ontslag de uitspraak van een persoon Plaatsvervangers bleven bij hun standpunt Troepen der V.N. zijn vol zelfvertrouwen BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j BfJLSMA en C KRAK COURANT TARIEVEN; Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand f 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten htcidenf m Wenen Een korporaal van de Amerikaanse militaire politie is in de nacht van Don derdag: op Vrijdag in het centrum van Wenen door twee Russische militairen doodgeschoten. De internationale mili taire politie stelt een onderzoek in. Bo- j vendien zijn Amerikaanse patrouilles i centrum van de stad. dat internatit nale sector is. binnengedrongen, om de daders op te sporen. De Sowjetrussi- scbe autoriteiten hebben hun leedwe zen over he'« incident betuigd en hun medewerking bij het onderzoek be loofd. Volgens de Britse militaire politie za gen twee Amerikaanse soldaten van de internationale patrouille, dat twee Rus sische militairen, die wapenen droegen, een café in het centrum van de stad binnengingen. Elke maand zijn militai ren van een der bezettende mogendhe den belast met de handhaving van de orde in dit stadsdeel. Alleen zij mogen wapenen dragen. Daarom gaven de Amerikanen de Russen bevel, zich te verwijderen. Daarop begon een van de Russen met zijn machinepistool te schieten. Een Amerikaanse korporaal kreeg vier kogels in de borst en was op slag dood. Zijn collega beantwoord de daarop het vuur en dreef de Russen op de vlucht. Een Oostenrijkse cabaret- artist werd door een verdwaalde kogel gewond. ikOM in den lande werden gisteren op ontroerende en plechtige wijze de gedurende de afgelopen oorlog voor het vaderland gevallenen herdacht. M. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard namen deel aan de dodenherden king te Baarn. Het koninklijk paar legde een grote krans van aronskelken bij bet monument voor de gevallenen neer. Bij het verlaten van de herdenkings plaats groette prins Bernhard het detachement Ambonezen, dat in de stille stoet had medegClopen. Ook dit jaar genoot de Stille Tocht te Apeldoorn het voor recht van de tegenwoordigheid der „Moeder van het verzet", prinses Wilhelmina, «ie geruime tijd vertoefde bjj het voorlopige oorlogsmonument, waar zij een krans van aronskelken en witte seringen, waaraan een raod-wit-blauw lint was gehecht, neerlegde. Hf Dfi RIDDERZAAL te 's-Graven- hage was door het oomité „National? Herdenking" een indrukwekkende sa menkomst belegd, die onder anderen werd bijgewoond door een vertegen woordiger van H.M. de Koningin. Prof- mr. R. Kranenburg, de voorzitter van de Eerste Kamer, die de bijeenkomst presideerde, zeide in zijn openings woord, dat zich met het gevoel van gro te weemoed, dat deze dag van herden king altijd weer in het Nederlandse vol* wekte thans een gevoel van andere aard verbindt, een gevoel van diepe bezorgd heid voor de toekomst. „Wij vrezen" al dus prof. Kranenburg, „de dreiging van een herhaling van die verschrikkelijke ervaringen, wij vrezen een hernieuwde aantasting van die hoge waarden, waar voor wij van 1940 tot 1945 hebben gele den en 20 bitter hebben gestreden. Op ten dag van herdenking en bezinning als deze is het beeld van al degenen, die zijn gevallen, voor ons een bezieling tot het inzetten van al onze krachten in de strijd voor vrede en vrijheid". Mr. dr. G. J. van Heuven Goedhart. Hoge Commissaris der Verenigde Na ties voor vluchtelingen, sprak een her denkingsrede uit, waarin hij op ontroe rende wijze de hel van de Duitse en Ja panse kampen en gevangenissen schets te. en de meedogenloze bressen, die de vuurpelotons welhaast dagelijks in de rijen van het verzet schoten, in de ge lederen van die Nederlanders, die lie ver dood dan slaaf waren. Zij moeten het Nederlandse volk in deze huivering wekkende tijden tot een voorbeeld zijn 'n het steeds onvergetelijk voor ogen staan", aldus de Hoge Commissaris. In Amsterdam IN DE HOOFDSTAD werd gistermor sen op de Oosterbegraafplaats een her denkingsplechtigheid gehouden. De gar nizoenscommandant, kolonel De Veer. hield een korte toespraak, waarna bur- Semeester d'Ailly en vele anderen kran sen legden bij het monument voc* de gevallen verzetsstrijders. Meer dan zes duizend Amsterdammers waren gister avond op de Dam tezamen gekomen waar burgemeester cT Ailly een herden kingsrede uitsprak. Vervolgens werd gedefileerd langs het Nationaal Monu ment. Als cte inleiding van een jaarlijks te rugkerende traditie werd gisteravond bij het monument van de gevallen spoorwegmannen te Utrecht een sobere plechtigheid gehouden. Door de presi dent-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, en vertegenwoordigers van het spoorweg personeel werden kransen gelegd aan de voet van het gedenkteken. (Zie verder elders in (fit blad). Verwachting tot Zaterdagavond: veranderlijke bewolking met hier en daar een enkele regen- of on weersbui. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid oost en Zuidwest. Iets lagere tem Peraturen. Zondag: zon op 5,03, onder 20.11 Maan op 4.40, onder 21.21 Maandag: zon op 5.01. onder 20.13 Maan op 5.01, onder 22.34. Evenals vorige jaren doet de Stich ting 1940-1945 ook dit jaar weer een be roep op allen om één uur over te wer ken ten bate van de nagelaten betrek kingen der slachtoffers van het verzet tegen de Duitse terreur. Op de Nationale Herdenkingsdag vond op de Grebbeberg, op de Mi litaire begraafplaats te Rhenen. een herdenkingsplechtigheid plaats. De minister van oorlog en marine ir. C. Staf, legt een krans aan de voet van het nieuwe monument dat op de Grebbeberg komt. De Zuidkoreaanse ambassade heeft met toestemming van de Zuidkoreaan se minister van buitenlandse zaken verklaard, dat Zuid-Korea de vereni ging van Korea tot aan de Jaloe, die de grens vormt tussen Korea en Mandsjoerqe, als minste voorwaarde stelt voor een regeling van de Kore aanse kwestie. Na drie dagen van incidenten in de grensgebieden is de gemengde Syrisch Israëlische wapenstilstandscommissie het gisteren eens geworden over „een vol ledige definitieve en ernstig gemeende stak'— van het vuren". Vier uur nadat het staken van het vuren van kracht was geworden, laaide de strijd weer op. Vol gens een Israëlische woordvoerder trachtte de Syrische infanteriegroep onder dekking van mortiervuur de heuvel Tel el Moetila te veroveren, doch de aanval werd afgeslagen. Een Syrisch communiqué maakt melding van een Israëlische schending van de overeenkomst, welke bestond uit een aanval ten noord-westen van het Meer van Galilea met de verovering van Saret als doel. partijen de gelegenheid geeft „het ge zicht te redden". De kern van de moei lijkheid is echter in deze overeenkomst buiten beschouwing gebleven, omdat alleen de oude toestand van de gede militariseerde zones wordt hersteld. Vol gens de Israëlische woordvoerder blijft Israels aanspraak op souvereiniteit over deze zones ongewijzigd. Van Israëlische zijde is verklaard, dat overeengekomen was. de gedemi litariseerde zone te beschouwen als gebied onder toezicht, maar niet onder gezag van de V.N. De Syrische dele gatie heeft beloofd niet meer in gede militariseerde zone tussenbeide te zul len komen en een einde te maken aan het smokkelen van wapens en munitie naar de zone. Op het verzoek van Syrië de droog legging van de moerassen van Hoeleh te staken, hebben de Israëliërs geant woord, geen machtiging te hebben ge kregen deze kwestie te bespreken. Waarnemers beschouwen de overeen komst als een compromis, dat beide Vice-kanselier Franz Blücher de Westduitse minister voor het EHP, heeft medegedeeld, dat de AmenKaanse auto riteiten na een onderzoek van de West duitse positie besloten hadden, dat W. Duitsland een van de weinige landen is voor welke de Marshallhulp zal moeten worden voortgezet. Er is daarom, zo zeide hij, geen gevaar, dat de dollarhulp dit jaar verminderd zal worden. De Duitse positie in de Europese be talingsunie wordt volgens de minister met de week sterker. In alle nabuurlan den beschikt Duitsland over een actief saldo. Het enige Westduitse passieve saldo is dat met het sterlinggebied en met de Franse koloniën, maar de mi nister hoopt, dat er weldra aanpassin gen zullen komen, die ook deze positie zullen rechtzetten. Aaa het totaal van vijf-en-twintig ge vallen van pokken te Tilburg ia Vrijdag slechts een geval toegevoegd. Er zijn nog geen gevallen met dodelijke afloop. Het aantal personen, dat zich in het kloo9terhoig „Het Cenakel" m quaran taine bevindt, breidde zich met acht uit en bedraagt thans 23 personen. Voorts zijn 49 personen in hun wonin gen geïsoleerd en 37 in kloosters. Tot nu toe hebben 70.009 personen van de 125.000 zielen tellende Tilburgse bevol king aan de oproep tot vaccinatie ge volg gegeven. Donderdag werden in de vijf bureawx 30.000 ingezetenen inge ënt. Vrijdagmiddag raakte door de grote toeloop de pokstof op. Ben beroep op de vliegbasis GilzeRijen bleek niet tevergeefs te zijn. Ben vlieger-officier startte direct met een toestel naar Schiphol, nadat vooraf per politie-telex Hoofdstad van plan Schuman In politieke kringen te Bonn wordt een plan besproken, dat een eind zou maken aan het verschil van mening van Frankrijk en West-Duitsland over het Saargebied door dit tot „neutraal hoofdkwartier" of „hoofdstad" voor het plan-Schuman te maken. De verhouding van het Saargebied tot het gehele gebied van het plan- Schuman (Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux-landen) zou dan een soortgelijke als die van Colum- bia tot de V.S. of van Canberra tot het Gemenebest van Australië. Men verwacht, dat over een paar weken een commissie vermoedelijk te Bonn aan l et werk zal gaan om aan bevelingen op te stellen in deze rich ting. De commissie zou een bezoek brengen aan de verschillende leden- landen. Schepen worden verbouwd Aangezien de tot nu toe voor emi gratie gebruikte troepenschepen zullen worden verbouwd tot schepen, die ook geschikt zullen zijn voor het vervoer in gezinsverband, kunnen de emigran ten naar Australië de eerste tijd slechts tan het vervoer per vliegtuig gebruik maken. De gelegenheid om tegen be taling van bootprijs de overtocht per vliegtuig te maken komt na 1 Juni te vervallen. Dr. Robert Lehr, de Westduitse mi nister van binnenlandse zaken, heeft medegedeeld, dat de Bondsregering heeft besloten, bepaalde formaties van de „socialistische Rijkspartij", o.a. het „Reichsfront" te verbieden. Bovendien zal, zodra het West duitse federale hof fungeert, een ver zoek aanhangig worden gemaakt, om de sterk nationaal-socialistische getinte doelstellingen dezer beweging in strijd niet de grondwet te verklaren. Dit zou de weg openen tot een algeheel verbod dezer beweging. Overigens zal het de SRP niet worden belet, candidaten te stellen voor de Zondag a.s. in Neder- saksen te houden verkiezingen. MEJUFFROUW Guri Lie, de dochter van de secretaris-generaal der altijd aanlokkelijk. Het ambt van smokkelaar van goud en edelgesteen ten trekt het mensdom blijkbaar meer aan. Het vorige jaar is voor tien mil- lioen dollar aan geslepen diamant Verenigde Naties volgt haar vader in zijn roemrijk voetspoor. Bescheiden beginnend, zoals alle groten, liet ze zich in de Amerikaanse staat Virginia terlijk en figuurlijk) schepje opge- Amerika illegaal binnengekomen. De tot koningin van het appelbloesem- gooid. Gisteren vond elk van hen een officieele handelaar moeten oppassen, feest kronen. De vreedzame plechtig- persoonlijk bedankbriefje van premier want hun (legale) invoer bedroeg 50 heid werd verricht door de minister Attlee in zijn loonzakje. millioen dollar. Theodoor heeft het van Defensie, George Marshall. U niet begrepen op de Italiaanse premier Een meneer in Brugge wenste voor NARVIK is erts gevonden, dat 7.4 De GasPari, die een beker ter be- zijn zoon ook wat publiciteit, toen dit gram goud bevat, het is niet veel schik'?in6 heeft gesteld van de cige- kind gedoopt moest worden. De pa, maar voor een beginnend del-ver toch naar van de mooiste kat uit Europa die dompteur is, wou het ritueel doen plaats vinden in een leeuwenkooi met inhoud. Gelukkig verbood de bisschop van Brugge het doopfeest, mede met het oog op het leven van peter en meter en de betreffende priester. U Van een circusdoop naar een vuur doop. Drie broers. Raymond. Derek en Valentine Kinne uit Leeds hebben een verdrag gesloten, dat ieder vrijwillig de plaats van een andere, als hij Korea zou sneuvelen, zou inemen. U In Barcelona had men weer eens een staking willen beginnen. Ingangsda tum op de dag van de arbeid. De opzet mislukte volkomen. De Engelse mijnwerkers hebben e» Nedersakse* Ober oMec. In Italië valt de lente zeker in Octo- ber. Eventuele deelnemers moeten hun katten spaedig opzenden, want Zater dag en Zondag begint de kattenshow in de dierentuin van Rome Het is in de eeuwige stad anders best gezel lig deze tijd. Twee mannen zijn ieder in een glazen kist gaan zitten om het wereldrecord „vasten", dat op naam van een vrouw in Rijssel staat (57 da gen) te breken. Italië is trouwens een land waar alles mogelijk i6 Op haar sterfbed huwde Maria Gioconda met Vittorio di Maio. Na de plechtig heid begon Maria op te knappen en na twee dagen verklaarden de doktoren, dot zij buiten gevaar was. De SPR heeft kortelings een „Reichs front" gevormd. De leden van dit front, aie gekleed gaan in een zwart hemt en rijglaarzen moeten de orde bewaren op de bijeenkomsten der partij. Het or gaan is volkomen gelijk aan de SA De Westduitse regering beschouwt de op richting ervan als een poging, om de kiezers schrik aan te jagen. Zij heeft het landsbestuur in Nedersaksen ver zocht, de ordelijkheid der verkiezingen te garanderen. Leiders der SRP zijn o.m. Otto Remer, voormalig generaal-majoor van het Duitse leger, die in 1944 te Berlijn de samenzwering tegen Hitier de kop in drukte, de uit het Sudetenland afkom stige dr Fritz Dorls. en de voormalige majoor van de SA en de Reichswehr, Kaergel Het Reicl^front is zesduizend man sterk. Slechts mannen tussen acht tien en dertig jaar kunnen toetreden. Ontbonden Hedennacht werd gemeld, dat het „Reichsfront" zichzelf heeft ontbonden. Een van de leiders der socialistische partij, graaf von Westarp. verklaarde, dat de ontbinding van het Rijksfront aan de regering de democratische aard van de SRP zal bewijzen. Wanneer de Westduitse staatsrechtbank was opge richt, zou de SRP voor deze rechtbank bewijzen, dat het Rijksfront geen mili taire organisatie was, aldus graaf von Westarp. Naar het ANP eerst thans verneemt heeft Bertha Hertog LI. Zondag 29 April, in alle eenvoud en stilte haar eerste Heilige Communie gedaan, hier toe voorbereid door haar onderwijze res, de eerw. zuster Edward. Deze plechtigheid was Zondag te Bergen op Zoom in de kapel van het klooster der Eerwaarde Zusters aan de Boxhorn- straat aldaar. Slechts de familieleden waren hierbij aanwezig. Men heeft dit feit die deg alleen in intieme familie kring gevierd. aan de serum-inrichting in Amsterdam was verzocht een nieuwe voorraad ent stof op de vlieghaven te deponeren. Na de terugkeer van het vliegtuig kon de inenting zonder verdere stagnatie door gang vinden. Voor de derde maai De dader gearresteerd De Arnhemse jnwelier G. Uding aan de Hommelseweg is beroofd van een aantal gouden sieraden ter waarde van ongeveer twee dnizend gulden. Een ver moedelijke dader is inmiddels gearres teerd en gisteren zijn door een eerlijke vinder vijf gouden armbanden terugge bracht, die op straat lagen. De schade wordt overigens door verzekering ge dekt. De dief is vrij brutaal te werk ge gaan, doordat hij profiteerde vari het feit, dat de juwelier het traliewerk niet voor het raam had geplaatst, noch de alarm installatie in werking had ge steld, omdat hij zelf in de zaak was en dacht voldoende beveiligd te zijn. De dief heeft de ruit ingeslagen en ver volgens een greep gedaan Daarna heeft hij het hazenpad gekozen. De juwe lier achtervolgde hem. Het spoor leidde naar een huis, waarin zich volgens pu bliek een verdacht persoon zou ophou den. Men vond daarin inderdaad een man met bebloede handen. Dit is de derde inbraak in enkele jaren tijds in de juwelierszaak van de heer Uding. Hef verhoor van MacArthur Generaal MacArthur heeft gisteren in de Senaat zijn ontslag „de uitspraak van één persoon" genoemd en hieraan toegevoegd, dat de openbare mening en de geschiedenis het eindoordeel zouden uitspreken. Verder verklaarde MacArthur. dat naar zijn mening de Amerikaanse luchtmacht groot genoeg was om bom bardementen in het Verre Oosten uit te voeren en daarbij voldoende kracht te behouden om de Sowjetunie af te schrikken. Hij zeide het volkomen eens te zijn met het Amerikaanse voor stel tot het instellen van een wapen embargo tegen communistisch China en wilde de Chinese inmenging in Ko rea tot staan brengen door de moge lijkheden van het industrieel zwakke Chinese volk om zijn legers in Korea te bevoorraden, te knotten. Ten slotte verklaarde MacArthur, dat het niet ten volle steunen van de actie in Ko rea een der grootste fouten is, die Amerika's bondgenoten ooit gemaakt hebben daar het in strijd was met hun eigen belangen. Gromyko sfemf toe, maar Op de 43ste zitting van de plaatsver vangers van de ministers van buiten landse zaken te Parijs heeft Gromyko verklaard, dat hij de eerste alternatieve ontwerpagenda in haar geheel zou aan vaarden, indien de westelijken de Sow- jet-formulering met betrekking tot de vermindering der bewapening zouden goedkeuren. De Amerikaan Jessup zei de. dat het westen thans drie ontwerp agenda's heeft aangeboden en dat Gro myko wist, dat het westen zijn formu lering ten aanzien van de kwestie der bewapening niet kon aanvaarden. Eerst indien de Sowjetunie de westelijke for mulering aanvaardde, kon van overeen stemming sprake zijn. De plaatsvervan gers gingen vervolgens tot vandaag uit een. Luitenant-generaal Ridgway heeft na een driedaagse inspectiereis langs Okinawa en het Koreaanse front te Tokio verklaard, dat de troepen van de Verenigde Naties er volledig op vertrouwen alle eventualiteiten de baas te kunnen blijven. Wel vroeg hij zich af. hoelang de Noordelijken zou den voortgaan met hun pogingen de troepen der verbondenen uit Korea te verdrijven. Jongen door auto overreden Gistermiddag reed een groepje scho lieren in de Naarderstraat te Hilver sum toen een met stenen geladen auto met verlengstuk in dezelfde richting passeerde. Een der jongelui de 16-ja- rige Peter Spéelman uit Bussum, be merkte niet, dat de auto een verleng stuk had. week te veel naar links uit en werd door de zware wagen gegre pen. Hij was op slag dood.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1