V. S. wijzen Russisch voorstel af f In de kinderkamer van Paleis Soes Opnieuw staking in Spanje Geen rijkssteun voor televisie MacArthur mocht Mandsjoerijse grens niet overschrijden VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Troepen der V.N. rukken op Versoberingsactie op komst? Nimmer nieuwe Machtübernahme Israël weigert troepen terug te trekken Woensdag 9 Mei 1951 76e T*ar<*ane No. 11096 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Voorbereiding vredesverdrag voor Japan v/ordi voortgezet Wederom vloog auto in Delfshavense Schie Twee Britse eenheden werden onderscheiden India acht Russische eisen redelijk Vereniging van Korea was politiek doel Snel einde van de strijd onmogelijk Weerbericht auto reed de vecht in Man gered, vrouw verdronk Toch nog een kans op onderhandelingen? Regeringsapparaat van Italië door 24-uurs staking verlamd Omroepen weigeren nu hun medewerking DE REGERING is met bereid, in de tegenwoordige omstandigheden een sub sidie beschikbaar te stellen voor de verwezenlijking van de televisie in ons land. Ook is zij niet van zins, enige garantie te geven voor een eventuele sub sidie in de eerstvolgende jaren. Wel wil de regering enige medewerking aan de experimenten verlenen, door in de eerstkomende twee jaar de zendmast be schikbaar te stellen en de kosten van exploitatie van de televisiezender te Lopik voor haar rekening te nemen. Aldus een officiële mededeling, die gisteren is gedaan in de vergadering van de Nederlandse Omroep-Zender Maatschappij. Deze werd gehouden onder voorzitterschap van de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. H. Wemmers, en in aanwezigheid van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals. Meer experimenten van Philips? KoAi ïèjeA&Jk Misnoegen over Prins Bernhard veewagenIn botsing met bestelauto Een dode, een gewonde Achttal handelaren in „blanke slavinnen gepakt BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C KRAK mim TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten D* v? HEBBEN Dinsdag het Sovjetrussisctae voorstel verworpen om een vredesverdrag voor Japan te doen opstellen door de vier grote mogendheden van de Stille Oceaan, met inbegrip van communistisch China. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde, dat de opzet van het Russische voorstel is. een ..dubbel veto" te krijgen over een Japans vredesverdrag. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken ver klaarde, dat Amerika voort zal gaan met het voorbereiden van een vredesver drag voor Japan, met of zonder Russische deelneming. De Verenigde Staten hebben vijftien andere landen geraadpleegd. Men hoopt binnen enkele weken een ontwerp-verdrag ter ondertekening gereed te hebben. IMBWIIIIWliWHllllllllU11IHl>IIMllllHUM»glllMllllliHBIIIIIWWIIIIIIIIIWIBBBtl Ditmaal geen slachtoffers Nadat Zondagavond een autobus met De strijd in Korea Onder dekking van zware artillerie trekken de verbonden troepen thans langs het gehele 190 km brede front in Korea, op. Zij herwonnen een strook van ongeveer 5 km breedte zonder op veel tegenstand te stuiten. Patrouilles van infanterie en tanks trokken Oeid- |ongboe, 19 km ten noorden van Seoel, verscheidene kilometers voorbij. An dere patrouilles gingen Tsjoentsjon binnen, bij de 38ste breedtegraad. Twee eenheden van de Britse briga de in Korea hebben een Amerikaanse onderscheiding gekregen wegens held haftig standhouden bij het jongste Noordelijke offensief. Van een batal jon, dat weigerde terug te trekken, keerden slechts 40 tot 50 manschappen terug. Tussen 5 en 600 werden gedood, gewond of gevangen genomen. Toen het bataljon onder de voet werd ge lopen, was het al drie dagen vanvoed- gel «i water verstoken. De bevelvoe rende officier van het bataljon wordt vermist. JN WELINGELICHTE kringen in New Delhi is verklaard, dat India de Rus sische eis, dat communistisch China zal worden betrokken bij de opstelling van het vredesverdrag voor Japan, zal steunen. Deze kringen geven tevens als hun mening te kennen, dat de Rus sische wens, volgens welke het ver drag rekening moet houden met de ver klaring van Cairo waarbij Formosa aan China moet worden teruggegeven, re delijk te noemen is. De Russische waarnemende minis ter van buitenlandse zaken, Bogomo- lof, heeft Dinsdag aan de Britse ge zant en de Franse zaakgelastigde te Moskou, Nicholls en Brionval, een af schrift overhandigd van de aan Alan Kirk verstrekte verklaring; zij moeten deze doorzenden aan hun regering. fENERAAL MACARTHUR had bevel, in geen geval acties te voeren over de Mandsjoerijse grens. Tevens was hg gewaarschuwd, dat zijn troepen niet dichter dan ongeveer 25 kilometer van de grens met Siberie in het Noordoosten Van Korea moesten oprukken. Aldus heeft Marshall, de Amerikaanse minister Van defensie, verklaard tijdens het tweede deel van zijn verklaringen voor de Verenigde Senaatscommissies. Mochten echter de troepen der VN buiten Korea worden aangevalen, dan zou MacArthur gemachtigd zijn, vergeldingsbombarde menten uit te voeren. De bevoegdheden van de generaal waren beperkt, omdat het een kwade zaak zou zijn, wanneer de Russen aan de strijd zouden gaan deelnemen. Zi: hadden een aanzienlijke luchtmacht nabij Wladiwostok, Port Arthur en Charbin samengetrokken. Ook waren er berichten binnengekomen over concentraties van communistisch ge zinde Japanners op de Zuidpunt van Sachalin. De machtiging om over de 38ste breedtegraad te trekken was meer een toestemming dan een opdracht. Nooit was aan de troepen der V.N. opgedra gen, om door 'n zuiver militaire actie de beide delen van Korea te vereni gen. Dit was meer een politiek doel geweest. Marshall zeide, dat een snelle en beslissende oplossing van de reeds vijf jaar durende strijd tegen de agressie niet mogelijk was. De politiek van do V.S. bleef daarom gericht op het tegengaan van agressie. Dit eiste bui tengewoon veel geduld en vastbera denheid. De Amerikaanse politiek in Korea bleef er op gericht, zoveel mo gelijk tegenstanders onschadelijk te maken. De minister schatte de ver liezen van de communisten op vijf tot achthonderdduizend man. In vergelij king hiermee waren de Amerikaanse verliezen zeer gering. Voorts verklaarde Marshall, dat Rus land zonder enige twijfel de atoom bom bezat. Met de productie hiervan stond naar zijn inzicht de Sowjet-Unfe achter bij Amerika, tenzij zij een ge heel nieuw procédé ontdekte. Vlieg tuigen en andere wapenen benaderden in kwaliteit die van Amerika. Hoewel de sterkte van de strijdkrachten in Europa thans nog niet groot genoeg vvas om een verovering door Rusland te voorkomen, zouden de Russen zien eerst wel bedenken voor zij hiertoe over zouden gaan. Bovendien waren aij zich bewust van de Amerikaanse voorsprong op het gebied der atoom Wapenen, aldus Marshall. Belgische passagiers in de Delfsha vense Schie te Rotterdam raakte, bij welk ongeval zes personen het leven verloren, geschiedde er Dinsdag op dezelfde plaats een ongeval, dat echter zonder persoonlijke ongevallen afliep. De bestuurder van een personenauto, de heer B. van Rees uit Sliedrecht, be merkte plotseling hoe zijn wagen op de weg begon te slingeren en dan het wa ter inschoot. Zodra de wagen zijn bad nam wist de heer Van Rees echter uit zijn auto te komen zodat hij met een nat pak en de schrik vrijkwam. Door een ooggetuige werd de politie gewaarschuwd en direct rukte zij het drama van Zondagavond indachtig met groot materiaal uit. De wagen was na een half uur weer op het droge en wordt door de politie onderzocht. Merkwaardig is het. dat de auto van de heer van Rees op drie meter afstand van de plaats waar het ongeluk met de Belgische autobus geschiedde, te water raakte. NIEUWE INDONESISCHE MINISTER VAN DEFENSIE In plaats van Sumitro Kolopaking is de gouverneur van West-Java, Sewaka, (eveneens lid van de UIR) benoemd tot Indonesisch minister van defensie. Eva Peron heeft ter gelegenheid van naar verjaardag een armband ten ge- S(,lienke gekregen van Koningin Julia- na Verwachting tot hedenavond: Matige tot zwakke wind uit uit- 'enlopende richtingen. Zwaar tot 'alf bewolkt en plaatselijke buien net een kans op onweer. In net anenland iets zachter. Ninderdag: Zon op 4.56, onder 118. ï"-->n op 7.02. onder 0.34. Regeringsbureau in Pamplona werd bestormd Er heeft zich een protest-mentali teit over Spanje verspreid, sedert de kosten voor het levensonderhoud in dat land zo enorm zijn gestegen. Ook uit Pamplona wordt thans een staking gemeld, die aanvankelijk vierduizend fabrieksarbeiders omvatte. Eerst legde het personeel in de fabrieken aan de rand der stad het werk neer, maar later breidde de staking zich uit tot het centrum van Pamplona, waar winkels, café's, het taxibedrijf en an dere diensten werden getroffen. Later op de dag nam de toestand ernstige vormen' aan, toen een groot aantal demonstranten opmarcheerde naar het bureau van de voedselvoor ziening en dit stormenderhand trachtte Dinsdagmorgen slipte op de weg AmsterdamUtrecht, ter hoogte van kasteel Nijenrode te Breukelen, de auto waarin de heer en mevrouw De Jong uit Hoorn waren gezeten. De wagen dook de Vecht in. De heer De Jong werd gered, maar zijn echtge note verdronk, voordat men haar te hulp had kunnen komen. te nemen. De politie dreef de betogers uit elkaar. De aanleiding tot deze acties is een onverwachte stijging van de prijs van eieren. Deze liep omhoog van 12 tot 16 peseta's per dozijn. De boeren gaven te verstaan, dat deze verhoging nood zakelijk was geworden door het koude en natte voorjaar. De staking heeft geen politiek karakter. De gouverneur van Navarre heeft de stakers opgeroe pen, het werk te hervatten. De Perzische olie Gisteren zou de Perzische ambassa deur te Londen het antwoord op cte Britse nota, over de nationalisatie van de Perzische olie-industrie hebben overhandigd. Vermoedelijk zegt het antwoord of het mogelijk is, de natio nalisatiecrisis door overleg tussen beide regeringen te regelen. Een woordvoer der van het Britse ministerie van bui tenlandse zaken verklaarde, dat de „Anglo-Iranian" ten volle gerechtigd was arbitrage voor te stellen, doch dat de Britse regering indien mogelijk wel wilde onderhandelen. Volgens waarnemers in Teheran heeft het falen van de Madjlis om vijf afgevaardigden aan te wijzen voor de uitvoering der nationalisatie-plannen, de onderhande lingkansen lichtelijk verbeterd. bi een rede. die minister bi t Veld heeft gehouden op het congres van het Katholiek Instituut voor de Volkshuis vesting te Den Bosch, deelde hij mee, dat heden in overleg za! worden getre den met verschillende instanties om een versoberingsactie onder het Neder landse volk te beginnen. Maatregelen overwogen Gisteren vergaderde het Italiaanse kabinet over de beperking van het sta kingsrecht voor ambtenaren, in verband met een 1.609.000 personen omvattende ambtenarenstaking, die gisteren werd ingezet. Premier De Gasperi dreigde reeds met disciplinaire maatregelen te gen de stakers. Toch besloten alle ambtenaren, on verschillig hun politieke richting tot een staking .van 24 uur, met het doel de lonen verhoogd te krijgen. Gister morgen legde het gehele ambtenaren apparaat, w.o. ook de PTT, het Onder wijs en het Staatstabaksmonopolie, het werk neer. In de ziekenhuizen, die on der ambtelijke leiding stonden, werk ten noodformaties. Ook de employe's van de spoorwegen staakten, doch slechts gedurende vier uur. Om twaalf uur gistermiddag vingen zij het werk weer aan. Driemaal stonden de treinen een half uur stil in de stations. V.i.n.r. Prinses Irene; Prinses Marijke en Prinses Margriet. („OPNAME WILLY 3CHURMAN N.F.K.") Zoals bekend hadden de omroepver enigingen te kennen gegeven, dat zij bereid waren, de televisieprogramma's gedurende de eerste twee jaar te ver zorgen. Iedere vereniging zou hiervoor een bedrag van f 300.000 uittrekken. Verdere risico's m de volgende perio den wensten zij echter niet te dragen. Nu zij, blijkens de mededelingen in de vergadering van de NOZEMA van gistermorgen, alle kosten voor de uit zendingen moeten dragen en de exploi tatie der studio'o moet worden bekos tigd uit bijdragen van andere aan het experiment deelnemende instanties en uit de z.g. „schouwgelden", hebben zij besloten, voor de eer te bedanken. Zij zijn van oordeel, dat het antwoord van de regering ~"P hun vragen niets heeft verduidelijkt, doch integendeel de hele zaak nog meer op losse schroeven heeft gesteld. Daarom hebben zij hun bereid verklaring tot deelneming aan het ex periment voorlopig teruggenomen, in afwachting van nadere inlichtingen Aan de hand hiervan zullen zjj hun standpunt opnieuw bepalen. In radio kringen acht men het niet uitgesloten, dat Philips, nu het standpunt van de regering bekend is geworden, de expe rimenten op grotere schaal zal voort zetten. HOK IN JAPAN worden oorlogsmis- dadigers weer vrij gelaten. De laat ste serie op vrije voeten gestelden be droeg tien. Het totaal is daarmee tot 257 gestegen, p Voor de (getraliede) poorten van de gevangenis te Avesnes raakten 300 Noordafrikanen slaags met de Franse politie. Na afloop was het aantal toeschouwers achter de ruifjes vermeerderd met tien. Enfin, een lange schandetocht door de stad was hun tenminste bespaard, p De Jaarbeurs te Brussel laat naast technische snuf jes ook politieke bezienswaardigheden aanschouwen. Een aantal Tsjechoslo- waakse burgers trachtte daar namelijk het borstDeld van president Gottwald, op een Tsjechoslowaakse stand onder steboven te gooien, p Sedert kort ont dekten de Russen, dat zij het zijn, die de wereld de radio en de televisie heb ben geschonken. De heren Popof en Rozing schijnen de uitvinders te zijn n In Rusland is in elk geval de man met de merkwaardigste polsslag ter wereld te vinden. Het is Ivan Haj'os, in wiens aderen onophoudelijk het bloed drie puntjes, drie streepjes en weer drie puntjes seint: het H.u.».- tWIIlIHHIIIIIIHIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIOIIIIIIIIIIHIIIItlllllllllOIIIHIMIIHItWillHIHWin teken. Die Iwan mag wel oppassen, zulks nemen ze daar niet. QE SEINSLEUTEL tikt nog even door. Meneer Morris Barieult, een spoor wegarbeider in Amerika, kwam voor de rechtbank omdat hij drie zijner 't Is nu eenmaal een verschil van televisie-vist* medearbeiders met een houweel te lijf was gegaan. Hij verklaarde: „Ik hoor de, dat ze in morse-seinen op de rails een moordaanslag op mij smeedden!' p Het Amerikaanse plaatsje Reno noemt men het echtscheidings-tpara- dijs, omdat de wet daar het schelden om alles en nog wat tolereert. En in het plaatselijk dagblad deze adverten tie: „Deel van huis te huur. Honden welkom, kinderen niet". Wat verwacht je ook anders m Reno? p De verkie zingen voor de gemeenteraad in Ame rika zijn ook onderhoudend. Juffrouw Irene Green, die candidaat was, schreef op alle advertenties, waarin personee' zich aanbod een brief van deze in houd: „De baan. die u wenst zuR u krijgen, als u op mij stemt". In Santa Fé plaatste iemand een adver tentie: „Stuur mij vijftig cent en ik stel u in staat boeken te schrijven". De man werd rijk en de reflectanten kregen elk een kroontjespen, p In Los Angeles is de schrijver van „Le ven zonder alcohol", na een rede over „Christelijke activiteit voor drankbe strijding" wegens openbare dronken schap opgepikt. Het enige conservatieve lid van de Argentijnse Kamer van Afgevaardigden heeft in dit eer zaam college enige opschudding verwekt met een resolutie, waar in een uitlating van Prins Bern hard wordt gelaakt. De Prins heeft namelijk op een perscon ferentie in Den Haag beweerd, dat zeventig procent van de Ar gentijnen voor de huidige rege ring zou stemmen, als er vrije verkiezingen zouden worden ge houden. De resolutie spreekt nu „groot misnoegen" uit, over Prins Bernhards „openlijke inmen ging" in de binnenlandse aange legenheden van Argentinië. Dr Robert Lehr verklaart: Besprekingen maairegelen tegen soc. rijkspartij Het Westduitse kabinet is vastbeslo ten, het niet tot een herhaling van de gebeurtenissen uit de jaren 1930—1933 te laten komen, zo heeft de Bondsmi- nister van binnenlandse zaken, Lehr, verklaard op een persconferentie over de successen van de soc. rijkspartij in Nedersaksen. Er zouden over deze kwestie besprekingen worden gevoerd met de landsministers van binnen landse zaken. Lehr voegde hieraan toe, dat de communisten in Nedersaksen een opmerkelijke verdraagzaamheid jegens de activiteit van de SRP had den getoond en zelfs op politieke ver gaderingen deze neo-nazis hadden ge holpen, de orde te verstoren. Op de verkeersweg nabij Hummelo Doetinchem-Doesburg is een bestelauto uit Apeldoorn, waarin behalve de 26- jarige bestuurder een bejaarde man gezeten was, is door een veewagen uit Angerlo gegrepen en totaal vernield. De bestuurder van de bestelwagen was vrijwel op slag dood, zijn passagier werd zwaar gewond naar het zieken huis te Doetinchem overgebracht. De inzittenden van de veewagen kwamen met de schrik vrij. De vernielde bestel wagen is door de Rijkspolitie in beslag genomen. Voorstel van kolonel De Ridder afgewezen De minister van buitenlandse zaken van Israël, Mosje Sjarett, heeft Dins dag het voorstel van de waarnemend stafchef van de Verenigde Naties, ko lonel Bennet de Ridder, dat de Israë lische troepen zich tegen Woensdag 9 uur gmt uit de gedemilitariseerde zone zullen terugtrekken, verworpen. Het voorstel van kolonel De Ridder zou het terugtrekken van de Israëli sche troepen van een heuvel ten Noordwesten van het meer van Gali- lea en van het strijdtoneel tussen de Israëlische en Syrische strijdkrachten betekenen, aldus de mening van Isra ëlische kringen. De heuvel werd Zon dag veroverd. Overigens zei Sjaret, dat Israël be reid was, te allen tijde deel te nemen aan een bijeenkomst van de gemengde wapenstilstandcommissie. Syrië zou hiertoe niet genegen zijn. Ook wilde Is raël zich houden aan de overeenkom sten inzake het staken van het vuren. Syrië heeft verzocht om een bijeen komst van de politieke commissie der Arabische Liga te Damascus ter be spreking van de toestand aan de grens met Israël. Engeland, Frankrijk, de Ver. Staten en Turkije hebben een re solutie ingediend bij de Veiligheidsraad Hierin wordt een staken van het vuren in het Syrisch-Israelische grensgebied geëist, alsmede het terugtrekken van alle troepen uit de gedemilitariseerde zones. Deze resolutie is aangenomen met tien stemme» voor. De Sowjet-Unie onthield zich van stemming. illllllllill De Parijse poitie heeft vorige week het bestaan van een organisatie, die handelt in „blanke slavinnen", onthuld, zo weet „The Manchester Guardian" te melden. De vertegenwoordigers van deze beweging hielden meisjes aan op de grote Parijse boulevards en brach ten hen naar verdachte huizen in Frans Noord-Afrika door hun allerlei mooie beloften te doen: wanneer dat niet hielp, werden de meisjes bedreigd en mishandeld. De politie deelde mede, dat acht mannen, van wie het meren deel afkomstig is uit Algiers, waren garresteerd. Het onderzoek in deze zaak wordt voortgezet in Parijs, Al giers en andere Noordafrikaanse ste den. De man, die blijkbaar het hoofd van de organisatie is, is op het vlieg veld van Algiers gearresteerd, toen h|J daar drie van zijn slachtoffers kwam afhalen. Volgens deze meisjes, had men hun goed-betaald werk beloofd in nachtclubs, daarna had men hen be dreigd en mishandeld. LAGERHUISDEBAT OVER UITVOER NAAR CHINA. DE Donderdag zal in het Engelse La gerhuis een debat over de levering van strategisch belangrijke grondstof fen aan China worden gehouden. Een voorste] hiertoe was afkomstiv van Caurehill.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1