Bedreigt de oorlog in Korea de Westerse eensgezindheid? Vasenol I Pim, Para, Pom als fotografen Verdeeldheid is er, maar zij zit niet bijzonder diep Zuid-Amerikaans geschil voor het Internationaal Gerechtshof Chefarine.4 CJh JIMMY BROWN ALS KANAALZWEMMER Padvindsiersdefilé voor de Koningin De 0 nbekenoe VoOGD Krimpen van pijn Moskou's tactiek wordt steeds duidelijker Actie voor het werk voor gebrekkige padvindsters Foster Dulles naar Londen De Chinese nationalisten moeten Birma verlaten Formosa door wervelwind geteisterd Columbia verleende asyl aan Peruiraans politicus HARY BURCHELL Het Radioprogramma ....fWeédoduj^ PUR0 L 'n enkel tablet doet wonderen m t WOENSDAG 1« MEI 1951 (Van onze diplomatieke medewerker) JJET SCHOUWSPEL VAN VERDEELDHEID op enkele belangrijke punten, dat het Westen op het ogenblik biedt, kan slechts in de ogen der communisten schoon zijn. Voor ieder ander echter ia het een weinig verheffend gezicht, wan neer de Amerikanen elkaar in de haren zitten over een zaak, die onder de huidige omstandigheden nauwelijks ruimte voor onenigheid zou mogen openlaten: hun hoge politiek tegenover de dreiging van t Sowjet-imperialisme. En een even min fraaie aanblik is het, wanneer men het vertrouwen en de vriendschap tussen de Verenigde Staten en Groot-Brittannie, waarop de kracht van de vrije wereld in hoofdzaak berust, ziet indeuken aan de ene zijde door de MacArthuristen, die de regering in Washington ervan beschuldigen, dat zij in de buitenlandse politiek de „bevelen" van Londen opvolgt, en aan de andere zijde door Bevan en zijn aanhang, die het kabinet-Attlee het omgekeerde verwijten. Men moet zeggen: zouden de Russen de oorlog in Korea hebben ontketend, met het doel twee dracht in het Westerse kamp te zaaien, dan zijn zij daarin, tot op zekere hoogte, niet zonder succes gebleven. VRAAG is nu, of het Westen zich tot slachtoffer van een dergelijke Russische tactiek zal laten maken. Het antwdord is natuurlijk niet met volko men zekerheid te geven, maar ik ge lóóf niet, dat rrten in dit opzicht al té pessimistisch behoeft te zijn. De huidi ge verdeeldheid van de Amerikanen on derling en tussen bepaalde sectoren van de volken van de Verenigde Sta ten èn Groot-Brittannie schijnt mis schien een veeg teken, maar diep is de kloöf beslist niet. Zelfs een MacArthur is waarschijnlijk niet bereid, in het Verre Oosten een grote obrlóg .egen de Russen te voeren. Zijn theorie, dat de oorlóg in Korea beëindigd zou kunnen worden door Röod-China op de knieën te dwingen, gaat ook geheel van de ver- CftN onaangename idee, dié zich in dit verband automatisch opdringt eh in déze rubriek van het begin af ver kondigd werd is, dat het Kremlln inderdaad om geen andere reden tót dè Oorlóg in Korea besloot dan om dé Westerse eensgezindheid te verstoren. De Russen geloven aan de onvermijde lijkheid van een oorlog, al was het al leen maar, omdat zij nu reeds zo dik wijls herhaald hebben, dat de Amerika nen deze willen, dat zij er niet meer aan kunnen twijfelen. En natuurlijk is hun strategie er op gericht, de door hen verwachte oorlog onder de voor hen gunstigst mogelijke voorwaarden te strijden. Deze liggen in het Verre Oosten, waar zij l t minst kwetsbaar zijn voor Amerikaanse atoombombar dementen en het enorme Chinese rijk hun een flinke dekking op de flank verschaft. Bovendien zouden Amerika's Westeuropese bondgenoten, zoals in Ko rea al blijkt, weinig geneigd zijn, hun nog nauwelijks herwonnen krachten te gebruiken in een oorlog, die zich voor een aanzienlijk deel in het Verre Oos ten zou afspelen. De Russen hebben dus enige reden om te hopen op een zekere neutraliteit van West-Europa in geval van een uitbreiding van het huidige conflict in post-Azie, waardoor hun kwetsbaarste zijde het Europese deel van de Sowjetunie met haar belang rijke industrieën een niet te onder schatten dekking zou krijgen. Een der gelijke politiek, gericht op beperking van de oorlog tot één front, terwijl aan het andere front de status quo door de handhaving van een zij het ook onwelwillende neutraliteit wordt in stand gehouden, is voor de Russen niet nieuw. Hun niet-aanvalspact met Japan werd tot op het laatst van We reldoorlog no. II nageleefd. De berichten over grote Russische troepenverplaatsingen naar Hongarije, Tsjechoslowakije en Polen, die deze week verspreid werden, behoeven aangenomen, dat zjj waar zijn met d« hierboven uitgewerkte theorie om trent de Russische tactiek niet in tegen spraak te cjjn. Z(j kunnen bedoeld zijn Sla êen waarschuwing aan het adres van West-Euorpa om zich neutraal te houden, mocht in het Verre Oosten de strijd in volle hevigheid losbarsten. onderstelling uit, dat de Sowjets zelf zich buiten het conflict zouden houden. Aan de andere kant zijn de West-Euro peanen, de Britten incluis, er diep van doordrongen, dat neutraliteit tijdens een Amerikaans-Russisch conflict voor hen hoogstens een tijdelijk uitstel van executie zou kunnen betekenen. In derdaad zijn de belangen der Westerse landen te gelijk gericht om te kunnen veronderstellen, dat meningsverschil len, zelfs indien deze over de grote stra tegie gaan, tot een werkelijke breuk in hun bondgenootschap zouden leiden. Maar de grootst mogelijke voorzich tigheid blijft geboden. De Russen zul len zeker niets nalaten om de Wester se alliantie nog vele malen gevaarlijk op de proef te stellen. Zij kunnen de oorlog in Korea, die de Amerikanen prikkelt en de West-Europeanen be angstigt, zo lang gaande houden als bun goeddunkt. En zij beschikken nog over andere middelen, om de oorlog In Oost-Azie uit te breiden. Minister Marshalls mededeling in de Amerikaan se Senaat, dat op het eiland Sachalln door de Sowjets opgeleide communisti sche Japanse troepen zijn opgesteld, cpent in dit opzicht voor het Westen allesbehalve geruststellende perpectie- ven. 46. De schipper van Piet Potlood deed er een schepje op en full speed ging het nu op het groene bootje af dat van alle scheepjes vèr vooraan lag in de strijd. Zoals Piet Potlood al had gedacht, was het niemand min der dan Afthuro Bombassi, dè be roemde Argentijnse lange afstand zwemmer, die de leiding had genomen. Hij lag zeker wel twee kilometer voor op nummer twee, de Hongaar Poesta- bosz. Bombassi crawlde er lustig op los en aan boord van zijn volgboot heerste êen opgewekte stemming. Af en toe boog zich iemand over de rai- ling en diè Schreeuwde dan luidkeels: Volhouden Arthuro, denk aan de hon derd duizend pietermannen! Jè kon dan zien dat Arthuro meteen met nog meer élan door het water kliefde. Piet Fotlood wendde zich echter geërgerd van dit schouwspel af. „Waar kon die beroerde Jimmy toch in hemelsnaam uithangen? Zou er dan tóch iets met hem gebeurd zijn? „Een dood-ehkele keer komt er wel eens een haai in het Kanaal" zei het vrolijke bootsmans maatje. „Wel niet vaak, maar jé zal altijd zien". Piet Potlood antwoordde niet. Door zijn Rijker keek hij gespan nen naar een punt heèl in de verte. (Advertentie, Ing. Med.) Ruim 8500 padvindsters uit het gehele land hebben gisterochtend in een ge staag vallende regen gedefileerd voor koningin Juliana, de beschermvrouwe van het Nederlandse Padvindstersgil- de. Bijna een uur duurde het voorbij* (Advertentie, Ing. Med.) trekken van de stoet op het Goudsberg- lerrein te Lunteren. Kou noch regen konden de feestvreugde verstoren. ÖmStreeks kwart voor elf betrad de Koningin het terrein, waaromheen zich de bijna eindeloze rijen padvinsters in blauwe uniformen hadden opgesteld Tal van genodigden hadden zich tus sen hen geschaard. Dadelijk na aan komst opende H.M. een aantal manden met postduiven, tien uit elk van de vijftien gewesten. Elke duif had een stukje van een geheime bood schap onder de vleugel. Zodra deze compleet binnen zou zijn, zou deze worden overhandigd aan de echtgeno te van de commissaris der Koningin in elke provincie. Dat was het sein om in de betrokken provincie een aan vang te maken met de verkoop van kaarten met kruiswoordraadsels ten bate van het werk voor de gebrekkige padvindsters, de blauwe vogels. In te loop van de dag kwamen de vogels op hun bok terug zodat de actie overal in het land is begonnen. In kringen van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken ver- ltlidt, dat John Foster Dulles, republi keins adviseur van het ministerie, zich op 2 Juni naar Londen zal begeven voor besprekingen met Britse staatslie den over het Japanse vredesverdrag. Dinsdag hebben diplomatieke kringen in Washington verklaard, dat Birma de V.S, om diplomatieke hulp had ge vraagd by het verwijderen van Chinese nationalistische troepen uit Birma. Ongeveer 5000 a 10.000 nationalisten zijn van Zuid-China uit naar Birma uit geweken en Birma, dat Peking heeft erkend, zou zich ongerust maken over wapensmokkel uit Siam haar deze na tionalisten. Volgens aangehaalde kringen zou Birma te verstaan hebben gegeven het geval misschien voor de VJR. te zullen brengen, als er niets gedaan werd om de Chinezen te ontwapenen. Naar ver luidt zou Washington de kwestie met de regering van Tsjiang Kai-Sjek heb ben Opgenomen. Formósa is voor dê derde maal in twee weken door een wervelwind ge teisterd. Drie personen zijn gedood en ongeveer honderd gewond. Ook de ma rinebasis te Psjojing heeft zwaar te lij den gehad. De aangerichte schade wordt op enige millioenen dollars be groot. Gisteren is bet Internationaal Ge rechtshof te 's-Gravenhage begonnen met het tweede gedeelte van de zaak- Haya de la Torre, het geschil tdssen de regeringen van Peru en Columbia over bet verlenen van asyl door de Colum- biaanse ambassade te Lima aan de Pe ruviaanse politicus. DOOR i) „Nou, als ik zo'n aardige pupil had als jq bent, zou ik haar in de vacanties vast en zeker thuis willen hebben" verklaarde Henrey. „Het is een schan daal!" voegde hij er met oprechte ver ontwaardiging aan toe. „Tante Janet hield, geloof ik, niet van kinderen", legde Norma zonder wrok uit. „Het was zo lang geleden dat ze aan iemand had toebehoord die werke lijk om haar gaf, dat ze bijna altijd de situatie berustend aanvaardde. „En is Justin Yorke nu je voogd ge worden en heb je hem nog nooit ge zien?" Henrey scheen haar positie zeer aandoenlijk te vinden, al vond Norma dat zelf niet „Ja. Ik ga deze vacantie voor het êerst bij hem logeren", légde Norma uit „Kom je van ver?" informeerde Hen- rty verder wiens sympathie zich in vele vragen Uitte. „Ja, ik heb bijna de hele dag gereisd. Mijn kostschool ligt in het zuiden van Engeland, dus ik had eerst een lange reis tot Carlisle, en daar moest ik meer dan een uur op de boemeltrein wach ten „Ja, dat moet altijd", zei Henry vol afkeer. „Dit treintje rijdt precies zoals en wanneer het wil. Stap je in Munley of in Rossingdale uit?" door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Toga! bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere mid delen talen. Togal zuivert de nieren ia onschadelijk voor hart en maag Bij apoth. en drog. f 0.83, f 208 en f 7.94 (Advertentie, Ing. Med.) „Ih Munley. De advocaat van mijn heer Yorke schreef in zijn brief dat Munley het naaste station was voor Bishopstone". „Nou, Bishopstone ligt zowat midden tussèn beiden in", verklaarde Henrey op een toon alsof hij alle advocaten aan zijn laars lapte. „Wij stappen in Rossingdale uit. Als jij er daar ook uit wilt, zouden we je de goede weg kunnen wijzen". „Onzin, onzin", onderbrak zijn zus ter. „Er is natuurlijk een auto gezon den vanuit Bishopstone. Als het kind opdracht heeft naar Munley te gaan, is het onzin haar in Rossingdale te laten uitstappen. Het is voor haar eigen best wil als de indruk die ze maakt, van de aanvang af zo gunstig mogelijk is" „Ja, dat is waar. Arm kind", zuchtte de Roze Roos. „Waarom?" waagde Norma te vragen en ze was zowel geamuseerd als een tikje zenuwachtig. „Ik bedoel: waarom arm kind?" De drie mensen keken eikaar aarze lend aan. Maar hoewel ze kennelijk allen ongeveer dezelfde méning had den, vonden ze het moeilijk de motie ven daarvoor 'uiteen te zetten. „Niemand van u kent mijn voogd persoonlijk, is het wel?" zei Norma ten slotte langzaam. „Hij is niet populair in de streek' legde de Roze Roos zorgvuldig uit. „Hij is dan ook zeer hooghartig en - en stelt helemaal geen belang in de plaatselijke gebeurtenissen". „O", zei Norma. Maar inwendig vono ze dit geen voldoende reden voor de vrees en de antipathie die deze men sen voor hem schenen te gevoelen. „Maar hij kan best een goede voogo zijn", verklaarde Beatrice opgewekt. Op dat ogenblik vertraagde de trein zijn slakkengang nog meer en kwam ten slotte tót stilstand. Het drietal nam afscheid van Norma er, verzamelde de bagage, want ze wis ten dat de trein niet de onbeschaamd heid zou hebben te vertrekken alvo rens ze rustig waren uitgestapt. „Munley is de volgende halte", sprak Henrey tot Norma. „Je zult net op theetijd op Bishopstone zijn. En ver geet niet ons te komen opzoeken als je eens in Rossingdale bent. Onze naam is Bandley" „Ja, doe dat vooral". Zijn zuster be vestigde de uitnodiging waarscnijn- lijk eerder uit nieuwsgierigheid dan uit hartelijkheid, maar het klonk aar dig. „Vraag maar naar „Het Witte Huis", iedereen kan het je wijzen' Norma dankte beiden vriendelijk overhandigde hem nog twee pakjes die waren blijven liggen en daarop bewoog de trein zich Uiterst lang zaam in de richting Munley. Norma leunde achterover in haar hoekplaats en overdacht de situatie. Dus haar voogd was sinister en trots. En niet populair in de streek, hoewel ze heel goed inzag, dat Beatrice de nelgirfg had om te overdrijven en ze zelf al haar best deed onpartijdig te staan ten aanzien van kletspraatjes, voelde ze zich toch niet op haar gemak. Norma zuchtte. Som» dacht ze dat het heerlijkste op aarde een veilig en normaal thuis zou zijn, waar zij vanzelfsprekend toe zou behoren. Want voor iemand tlie al op zes-jarigg leeftijd wees was geworden en vervolgens onderworpenwas ge weest aan het systeem van toezicht-op- een-afstand van tante Janet. moest natuurlijkerwijze het visioen van een werkelijk thuis, uiterst aantrekkelijk zijn. Norma kon zich maar enkele ge- leepnheden herinneren, waarop ze tante Janet had gezien. Ze was een ernstige, statige, waardige vrouw ge weest, met grijzend haar en een streng optreden. Men voelde instinctief dat ze rechtvaardig was zonder barmhar tigheid en ervan overtuigd dat onaan gename dingen als koude baden, vroeg opstaan en simpel eten goed waren voor de mens, alleen al door het feit. dat ze onaangenaam waren. Ze had alle onkosten van Norma's goede kost school zonder protesten, maar ook zonder enthousiasme betaald; ze had echter haar gebrek aan belangstelling niet duidelijker kunnen demonstreren In de vacanties ging Norma altijd naai een boerderij in Cornwall, die min stens 200 mijlen van tante Janet ver wijderd was, om daar eén gezonde hoewel ietwat saaie, periode te ver blijven. Daar ze een normaal kind was, was ze tamelijk gelukkig geweest gedu rende de schooltijden en vaak heel gelukkig in de vacanties. Maar soms overviel haar een on-kinderlijke zwaarmoedigheid. Want nergens ter wereld was er een plek, die ze „thuis" kon noemen, of een mens bij wie ze werkelijk behoorde. En, als ieder kina en mischien sterker dan de meeste anderen had Norma behoefte aan het denkbeeld .iemand toe te behoren In haar hart vloeide ze over van lief de en hartelijkheid, en hoewel ze zich daar niet van bewust was, verlangde haar ware hartstochtelijke natuur naar iets Of iemand aan wie ze haar liefde zou kunnen geven. Merkwaardigerwijze was het de natuurkunde-lerares, van wie men al gemeen dacht, dat ze het leven be schouwde als een chemische reactie, die op een gegeven ogenblik in de lerarenkamer, waar verschillende leerlingen openhartig werden bespro ken, de scherpzinnigste opmerking over Norma maakte. (Wordt vervolgd) Nadat in November van het vorige jaar het Hof had verklaard, dat het ver lenen van asyl door Columbia niet op wettelijke gronden berustte, eiste Peru de onmiddellijke uitlevering van De la Torre. De regering van Columbia weiger de dit echter, daar zij van oordeel was. dat door het Hof geen afdoende beslis sing was gegeven, en bracht de zaak opnieuw voor het Hof, teneinde thans een beslissende uitspraak te verkrijgen. Tijdens de gisteren gehouden zitting werd eers* een verzoek behandeld van de Cubaanse regering om in deze zask gehoord te worden. De zaakgelastigde van Peru, de heer Tudela, achtte de interventie van de Cubaanse regering niet toelaatbaar, daar dit volgens hem zuiver een geval was van politieke in terventie en nut van interventie oit het oogpunt van het asylrecht. 's Mid dags werd de zitting tot heden ver daagd. Op de hoek CeintuurbaanDusart- straat te Amsterdam is gisteravond een 82-jarige dame, die weifelde bij het oversteken, door een motorrijder aan gereden. Na aankomst in het Wilhel- mina Gasthuis bleek zij te zijn over leden. DONDERDAG 17 MEI HILVERSUM I, 402 m.: 7.0Ó KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. - 7.00 Nieuws. 7.15 Öram.muziek. 7.45 Morgen gebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 930 Waterstanden. 9.35 Grun.- nuiziek. 9.40 Schoolradio. ÏÖ.00 Gram.muziek. 10.15 Morgendienst. 10.40 Gram.muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. (12.30—12.33 Land- eh Tulnbouwmededelingeh.) 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en katholiek niéuws. 13.20 Lichte muziek. 13.35 Piano-recitaL 14.00 Jubileum-bijeenkomst van de Christelijke Me- taalbewerkersbond. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Gram.muziek. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Man- doline-muziek. 17.50 Re gerings ui t zendingK. H. Smit: „Vrag'emvedstrijd". 18.00 Verzoek- prograüima. 18.30 „Samenwerking", causerie. 18.45 Gram.muziek. 19.00 Nieuws en weer berichten. 19.15 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 „Ih dienst van het Vaderland". 19.40 Radiokrant, 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma, 22.00 Buitenlands overzicht. 22.40 Gram.muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Gram.muziek. VOOR DE TEERSTE KINDERHUID (Advertentie, Ing. Med.) HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00-24.00 AVRO. - 7.00 Nieuw». 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7,50 Dagopening. 8.00 Nieuw». 8.15 Gram.- muziek. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram.muziek 10.30 De Antwoordman. 10.45 Gram.muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Radioscoop. 11.45 ,.Help eens een handje", causerie. 12.Orgel en sopraan. 12.30 Land- en Tuinbouwmede- delingen. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Pro menade-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Avro-aller- lei 13.20 Promenade-orkest. 13.45 „U kunt het geloven of niét". 13.50 Gram.muziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Piano-duo. 15.00 Vóór do zieken. 16.00 Omroeporkest en solisten. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuw». 18.15 Sportpraatje. 18.20 Sportproblemen. 18.30 Licht# muziek. 19.00 Gesprek met de braiuiweerman. 19.10 Operette-muziek. 19.50 „De elementaire vliegschool te Woensdrecht", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Radio Phil- harraonisch orkest en solist. 21.15 Discussie over de betekenis van vrouwelijke hulpcorp sen. 21.40 Gram.muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualteiten. 23.30—24.00 Gram.muziek. Bij zonnebrand; doorzit* ten, schrijnen, smetten (Advertentie, Ing. Med.) BEROEMDE GENEESMIDDELEN INEEN TABLET PUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 75 CT (Advertentie, Ing. Med.) 4. Het valt Pim, Pam en Pom hele maal niet mee, dat rij tot de volgende dag moeten wachten om de foto's te kunnen afhalen. „Kunt u het niet met een doen, meneer Brilleglas?" heeft Pim nog gevraagd. Maar meneer Bril leglas heeft hen uitgelegd, dat hjj nog meer filmpjes te ontwikkelen heeft, zodat ze dus even geduld moeten heb ben. De volgende dag zijn Pim, Pam en Pom de eersten, die de winkel van meneer Brilleglas binnenstappen. „Zo. zijn jullie daar alweer?" De winkelier haalt de foto's te voorschijn. „Nu jon gens, dat hebben jullie er nog niet goed afgebracht", zegt hij. „Er ztin er maar twee goed geworden. Kijfe deze hier waar jullie alle drie opstaan en deze van E>im hier!" „Oh, die heb ik genomen" roept Pom verheugd. heb het goed gedaan!" „En die andere heeft Moeder genomen", zegt Pim. OP de rest van de foto's zijn alleen maaf een paar voeten te zien of helemaal niets. „Nu jongens een volgend meel beter" zegt meneer Brilleglas troos tend. „Het is de eerste keer. moet je maar denken".

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 4