Perzische premier aan de dood ontsnapt Noordelijk offensief in Korea ie staatsgreep in Bolivia Rustig» VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Nederlandse atoomgeleerde als eerste buitenlander naar Argentinië DRUIVEN-KRENTEN IN WEST-FRIESLAND Vissers redden in zee gestorte vlieger Uooderdag 17 Mei 1951 /öe Jaargang No. 111G4 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Vlieringen en Anna Paulowna Poliiie te Teheran greep tijdig in Fanatieke Mohammedaan zou hem binnen drie dagen hebben vermoord In Juni komt Lopik met televisie-programma's Israël moet drooglegging in Hoeleh staken Iraakse eenheden in Syrië „Fedayan Islam" zette serie aanslagen voort Plaatste notaris valse handtekening? Meineed, verduistering, oplichting en valsheid in geschrifte De kroonpretendent van Portugal zwaar gewond Drie doorbraken aan Oostelijk front Verbonden troepen naar nieuwe stellingen Bioscoopbrand eiste in totaal 317 doden Conferentie over opheffing van het Ruhrorgaan Presidentirad vrijwillig af Resultaat van gesprek tussen Prins en Peron Professor Richter heeft interesse voor cyclotron Weerbericht fCoAi Ï3&ite& Hij kon niet wachten Driehonderd doden door wervelstorm in Pakistan Voorlopig Oranje-team blijft ongewijzigd Ook Engeland breidt zi'jn strijdkrachten uit Geen toegang voor de „Rode Deken" Het middel had succes Onderzoek naar represaille in Indo-China M L.D. bleef lange tijd in onzekerheid BUREAU: Koningstraat 7680 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK HELDERS! (MAST TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. mjn Kleine advertenties (,,Juttertjes") tot 15 woor den 1.elk woord meei 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand f 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten De politie te Teheran heeft gisteravond medegedeeld dot de plaatsvervangende leider van de „Vedayan Islam" (betekenis: „zij, die bereid zijn hun leven voor ge Islam te geven"), Abdoel Wasim Rafii gisterochtend vroeg na een vuur gevecht, waarbij geen slachtoffers vielen, is gearresteerd. Na zijn arrestatie ver klaarde Rafii tegenover de politie: „Mossadeq (de Perzische premier) is een gelukkig man. Indien u mij niet had gearresteerd, zou ik hem in de eerstvolgende drie dagen hebben vermoord". Experiment van Philips De televisiezender Lopik zal in de loop van Juni programma's uitzenden, aldus verklaarde gisteravond ir. P. F. 5. Otten, voorzitter van de raad van be- gtuur van Philips tijdens een interview. Hangende de beslissing van de omroep verenigingen is Philips bereid van de studio te Bussum uit voor enige tijd pro gramma's te verzorgen, die uiteraard nog een experimenteel karakter zullen dragen. Philips zal deze eventuele pro gramma's geheel gratis verzorgen. „Wij hadden niet de ambitie, maar wel de bereidheid om een begin te maken met deze uitzendingen,,, aldus ir. Otten, „maar wij blijven er van overtuigd, dat dit ons werk niet is". Resolutie in V-raad De Veiligheidsraad der V.N. heeft een resolutie in overweging genomen waar in o.m. Israël verzocht wordt alle droogleggings-werkzaamheden in de ge demilitariseerde zone van Hoeleh aan de Syrische grens te staken. De resolu tie wordt gesteund door Frankrijk, En geland, Turkije en de V.S. De Raad ging tot Vrijdag uiteen Onmiddellijk na de bijeenkomst van de Veiligheidsraad belegde de Israë lische afgevaardigde Eban een perscon ferentie waarin hij de resolutie als „overijld en partijdig" veroordeelde. De resolutie gaf z.i. blijk van een volkomen veronachtzaming van Israels rechten krachtens de wapenstilstandsovereen komst. De minister-president van Irak, Noe- ri Es Said Pasja, heeft Woensdag in het parlement meegedeeld, dat de Ko ninklijke lijfwacht (een onderdeel van het Iraakse leger), luchtdoeleenheden en een aantal escadrilles vliegtuigen van de Iraakse luchtmacht Woensdag in Syrië waren aangekomen voor „de verdediging van het Syrische grond gebied tegen iedere luchtaanval". De stap was genomen na een volledig ac- coord met de Syrische regering en was bedoeld „om aan iedere Israëlische aggressie het hoofd te bieden". De troe pen zouden terugkeren, wanneer Sv- rië deze niet meer nodig zou hebben. De „Fedayan Islam" is een kleine, doch fanatieke groep. Leden der groep vermoordden in November 1949 de voormalige premier Abdoel Hoessein Hazhir en in Maart 1951 minister-presi dent generaal Ali Razmara. Twee we ken later schoot een voormalig student, waarvan men meent dat hij eveneens tot de „Fedayan Islam" behoorde, op dr. Abdoel Hamid Zanganeh. minister van onderwijs in het kabinet-Rasmara. Dr. Zanganeh, die gewond werd, over leed 26 Maart j.1. De „Fedayan Islam" is fanatiek ge kant tegen elke Westerse invloed. Zij had nationalisatie der Perzische olie- industrie geëist. De huidige premier, dr. Mohammed Mossadeq, poogt deze thans te verwezenlijken. Zoals gemeld, heeft dr Mossadeq de Perzische tweede kamer, drie dagen geleden medegedeeld, dat hij was uit gekozen als volgend slachtofer om door moordenaarshand te vallen. In de afgelopen twee maanden zijn zeventien volgelingen van de „Fedayan Islam" gearresteerd. Zij worden er van beschuldigd te hebben samengezworen om de voorganger van dr. Mossadeq, ex-premier Hoessein Ala en de gouver neur van Teheran, generaal Hedjazai, te vermoorden. 26 millioen dollar geweigerd De Amerikaanse ambassadeur te Te heran heeft aan premier Mossadeq een schrijven overhandigd, waarin werd voorgesteld de onderhandelingen over een Amerikaans aanbod van een lening ten bedrage van 25 millioen dollar te hervatten. Vernomen wordt, dat de Perzische re gering heeft geantwoord, dat de voorge nomen nationalisatie der olie-industrie het land genoeg inkomsten zal ver schaffen om zijn industrie tot ontwik keling te kunnen brengen. „Perzië heeft geen buitenlandse leningen nodig", al dus de Perzische regering. De Portugese kroonpretendentde hertog van Braganza, en zijn echtgeno te, Hertogin Maria Francesca van Bra ganza, zijn bij een auto-ongeval bij Thionville ernstig gewond. De auto was op het vochtige wegdek geslipt en te gen een lichtmast opgereden. De hertog en de hertogin werden uit de anto ge slingerd. Voor het leven van de hertog wordt gevreesd. HjJ heeft een schedelbreuk en een gebroken linkerschouder. De her togin brak eveneens een schouder. Zij verkeert echter niet meer in levensge vaar. Beiden hebben verleden week te Nan- cy het huwelijk van aartshertog Otto van Habsburg bijgewoond. De 43-jarige hertog van Braganza, Duarte Nuno, is gehuwd met prinses Marie Frangoise d'Orleans et Braganza. De tweede fase in het lente-offensief der Noordelijken schijnt op Korea te zijn begonnen. Woensdag zijn Noordelijke strijdkrachten aan het Oostelijk front op drie plaatsen doorgebroken. Door opeenvolgende krachtige aanvallen werden do verbondenen tot een algemene terugtocht gedwongen naar nieuwe verdedigings stellingen tussen Tsjoentsjon en Indje. Amerikaanse strijdkrachten aan het Oostelijk front hebben hedenochtend vroeg het contact met een aanvallend communistisch regiment verbroken en zich terug getrokken op nieuwe stel lingen, vanwaar hun artillerie de com munisten beschoot. Voor het gerechtshof in 's-Hertogen- bosch stond gisteren in hoger beroep terecht notaris P. T. uit St. Odilienberg, die wegens valsheid in geschrifte door de rechtbank te Roermond was veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf en ontzetting uit het recht het ambt van notaris te bekleden voor de tijd van zes jaar. Notaris T. wordt er van beschul digd een valse handtekening te hebben geplaatst onder een stuk. dat hem vrij stelling zou hebben gegeven van de verplichting om rekening en verant- Officieel wordt medegedeeld, dat bij de brand in een bioscoop te Kano in Nigeria 317 personen om het leven zijn gekomen. 144 personen kwamen in de vlammen om 173 stierven naderhand aan hun verwondingen. De toestand van 57 personen is nog ernstig. Deskundigen van de Britse, Franse en Amerikaanse ministeries van buiten landse zaken zullen vanaf Maandag a.s. te Parijs vergaderen ter bespreking van een voorstel van Franse zijde om over te gaan tot opheffing van het in ternationale gezagsorgaan, dat belast is met het toezicht op het Ruhrgebied In de Zuidamerikaanse staat Bolivia hebben de aanhangers van dr. Victor Paz Estenzoro een staatsgreep gepleegd en een militaire „junta" onder leiding van generaal Ballivian heeft het heft in handen genomen. President Uriola- goitia is afgetreden en naar Chili ge vlucht. Tien dagen geleden werd hij bij de algemene verkiezingen door dr. Paz Estenzoro verslagen. President Uriola- goitia zou echter nog tot 6 Augustus in functie blijven. In de mededeling van de militaire junta wordt gezegd dat de opperbevel hebber van het Boliviaanse leger, in overeenstemming met de afgetreden president, tijdelijk de macht heeft over genomen om een einde te kunnen ma ken aan een wijdverbreide campagne van kwaadsprekerij, welke zich uit in aanvallen op 't leger en de katholieke godsdienst en die een toestand schept, waardoor het leven en de bezittingen der burgers in gevaar zouden worden gebracht. President Uriolagoitia, die te Arica, In Noord-Chili, is aangekomen, beves tigde aldaar, dat hij vrijwillig is afge treden. „Ik heb dit gedaan omdat ik van mening was dat mijn plicht als va derlander mij voorschreef de macht over te dragen aan het leger, opdat dit kan beletten dat Bolivia aan een na- tionaal-socialistisch-fascistisch-commu- nistisch juk wordt onderworpen". De militaire junta heeft de presi dentsverkiezingen van 6 Mei, die de overwinning bezorgden aan de natio nale revolutionnaire beweging van dr. Victor Paz, ongeldig verklaard. woording af te leggen inzake een be paalde nalatenschap. De affaire dateert van jaren her en reeds vanaf 1937 zijn hierover processen gevoerd. Een aantal binnen, en buiten landse deskundigen was ter zitting aan wezig en zij bleken omtrent de echt- of valsheid van de handtekening grondig an mening te verschillen. De advocaat-generaal, mr. J. v. d. Hoeven, deed in zijn requisitoir mede deling van een veertiental processen- verbaal, die sinds 1917 tegen verdachte zijn opgemaakt wegens valsheid in ge schrifte. meineed, verduistering en op lichterij en noemde een aantal offwaar- schijnlijkheden in de huidige kwestie, die de echtheid van de handtekening problematisch stelden. Tenslotte eiste hij bevestiging van de door de recht bank opgelegde straf. De raadsman, mr. Swane uit 's-Hertogenbosch, achtte de bewijsvoering zeer gebrekkig en vroeg vri'spraak. De uitspraak volgt over 14 dagen. De Nederlandse atoomgeleerde, prof. dr. C. J. Bakker, zal vandaag per KLM- viiegtuig naar Argentinië vertrekken voor een studiereis van onbepaalde duur. Prof. Bakker zal zich begeven naar het eiland Huemul in het Nahuel Huapimeer bij Bariloche, waar zoals bekend het Argentijnse atoomonderzoek wordt gevoerd onder leiding van de in Oostenrijk geboren prof. Richter. De ANP-verslaggever, die Prins Bernhard heeft gevolgd op diens Zuidamerikaanse reis, tekent bij dit bericht aan, dat het vertrek van prof. Bakker waarschijnlijk voort vloeit uit de besprekingen die de Prins in Buenos Aires heeft gevoerd met president Peron. Tijdens het bezoek zo vernemen wij is gebleken, dat in Argentinië onder meer belang wordt gesteld in de Nederlandse cyclotron. Prof. Bakker neemt een model hiervan op zijn reis mee. Naar bekend heeft prof. Richter ein de Maart j.1. ten overstaan van een aantal Argentijnse journalisten ver klaard, thans in staat te zijn atoomener gie vrij te maken volgens een geheel nieuwe methode, zonder materialen te gebruiken, die tevoren als onmisbaar werden beschouwd. Het in Argentinië ontwikkelde proces zou gezien de go: dkope grondstoffen, die hierbij,wor den gebruikt zelfs goedkoper zijn dan het opwekken van electriciteit. De verklaringen van o ,on en van prof. Richter zijn in het alge meen zeer sceptisch ontvangen. Zij werden betiteld van „onzinnig" tot „sterk overdreven". DRUIVEN KRENTEN IN WEST-FRIESLAND. - De tuindersdochters van West-Friesland zijn momenteel druk tn de weer met het uitdunnen van de druiventrossen in de glazen kassen. Deze poëtische bezigheid noemt men krentenHet is een aangename bezigheid, want in de „verwarmde waren huizen" heerst een Weldoend Rivièra-klimaat en de druiven smaken er even heerlijk. Dat bewijzen de afzetcijfers straks. Verwachting geldig tot Donder dagavond. Opklaringen en over wegend droog weer. Matige Noord- Oostelijke wind. Op de meeste plaatsen iets hogere temperaturen. Vrijdag: Zon op 4.43, onder 20.30 Maanop 17.13, onder 3.07. I aten wij, Nederlanders, ons nu niet verbeelden, dat wij alleen het twij felachtige genoegen hebben een epide mie onder ons te hebben. Groenland heeft nl. ook een behoorlijk epidemie- tje, niet van pokken, maar van mazelen. „Stem van Amerika stellen generaal MacArthur voor zijn leven tot Japans „nationale geest" te promoveren. In Belgie zullen bij Turnhout lauwwaterbronnen aangeboord worden. Een mooi exportartikel naar vóór het Sowjet- Nederland, q Over import en export Reeds honderd patiënten moesten met aether-gordijn te houden. gesproken, de Noorse regering heeft de longontsteking in een ziekenhuis op- beperkende bepalingen op de import genomen worden. Trouwens er van vlees en aardappelen buiten wer- nog een andere epidemie, van de vre- Jets opwekkends. Het Japanse kabinet king moeten stellen om de reden dat de desbetogingen, enz. als of iemand tegen zal de volksvertegenwoordiging voor- boeren een de vrede zou zijn. In het rumoerige Teheran werd een bijeenkomst van de „beweging van vredesstrijders" gehou den. Een reusachtige duif werd mee gevoerd. Een rode of witte? In Berlijn werd een anti-communistische „Vrijheidsbond voor Duits-Russische vriendschap" opgericht. En nu maar hopen dat er enig resultaat uit voort vloeit. Q De tendenzen zijn nog niet zo erg gunstig. Naar het hoofdkwartier van de communistische partij in Bres- cia in Italië werd reeds een bom ge gooid. Q En naar het anti-communisti sche voorlichtingsbureau in Berlijn meldt, zal in Oost-Duitsland een zen der worden gebouwd met het doel de JE GELD OF... JE OUMI „marktstaking" gepleegd hadden. En in Italië staken eerdaags de leerkrachten. Als voorbeeld voor hun pupillen, vermoeden wij. De techniek staat voor niets. Dat weten we. Maar we werden getroffen door het bericht dat een Australisch vliegtuig een ijzeren long naar Hollandia op het verre Nieuw Guinea bracht voor een aan kinderver lamming lijdende missionaris. Vol gens een bericht uit Londen heeft de communistische) Arbeiderspartij uit \lbanie besloten zich „te concentreren op het consolideren van de reeds ge vormde collectieve boerderijen en niet overhaast te werk te gaan bij nieuwe coiteettviseriBsen". Hè? In Argentinië zijn alle maatregelen genomen om de kennis van de resulta ten van het op Huemul gevoerde on derzoek te doen beperken tot een zo klein mogelijke grorp. Ui het feil a prof. Bakker zich thans hierheen zal begeven, mag geconcludeerd worden, dat hy de eerste buitenlandse atoom geleerde is, die tot ^et op heden geheel van de wereld afgesloten domein van prof. Richter toegang zal verkrijgen. In Februari van dit jaar werd bij een garage in Dorst (N.Br.) een Zweedse auto gebracht, die met panne langs de kant van de weg was aange troffen. De bestuurder beweerde, op de reparatie niet te kunnen wachten en haastte zich weg, nadat hij van een hotelhouder nog f120 had geleend. Dt wagen werd als onderpand bij deze ge stald. De eigenaar" kwam echter niet weer opdagen. Geruime tijd tater her kenden Zweedse toeristen de wagen als het eigendom van een verhuurin- richting in Götenberg. Zo kwam het, dat twee Zweedse rechercheurs dezer dagen de wagen kwamen ophalen en de hotelhouder zijn f 120 terugbetaal den. De gebruiker van het vehikel be vindt zich momenteel in een Franse gevangenis. De Zweedse justitie zal echter ook nog het een en ander met hem te bespreken hebben, wanneer hij vrij komt. In het gebied van Tsjoentsjon drong een Noordelijk regiment de linies der verbondenen binnen. Het regiment werd echter teruggeslagen. Berichten van hedenochtend wijzen op afnemende druk in het Oosten, waarbij de Zuidkoreanen de tegenstan der in bedwang houden. Aan het centrale front moesten Ame rikaanse troepen zich op gereedgemaak te stellingen ten Zuid-westen van Sjanggong terugtrekken. In een communiqué van het achtste leger wordt aangegeven, dat de Noor delijken aan het centrale front in het gebied van Tsjongpjongni 13 km ten Zuidwesten van Kapjong, aanvallen. Over de omvang van de Noordelijke activiteit in het Westen is nog geen duidelijk beeld verkregen. In officiële kringen te Dacca (Oost- Pakistan) is Woensdag verklaard, dat meer dan driehonderd personen om het leven zijn gekomen en twaalfhonderd gewond als gevolg van de wervelstorm, die het district Faridpoer in Oost- Pakistan Zondag j.1. heeft geteisterd. Naar gemeld zijn vijf dorpen ver woest. De wervelstorm teisterde een gebied van ongeveer 250 vierkante km; slechts dertig km van een district, dat eerder een soortgelijk lot had onder gaan. Het voorlopig Nederlands elftal dat Woensdag 30 Mei in het Olympisch Stadion te Amsterdam een oefenwed strijd tegen de Engelse profclub Derby County speelt, is als volgt samenge steld: Kraak (Stormvogels): De Jong (ADO) en Schijvenaar (EDO); Van Schijndel (SW), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH)Van der Tuyn (Her mes DVS), Kuneman (HBS), Van Melis (Eindhoven), Lenstra (Heerenveen) „n Groeneveld (Haarlem) Dit is tlus dezelfde ploeg, die Zondag 15 April te Amsterdam een 5—4 over winning op Belgie behaalde. Officieel is te Londen medegedeeld, dat de Britse strijdkrachten in de at gelopen zes maanden met 100.000 man tot 809.000 man zijn uitgebreid. Door dat de recruten, die hun diensttijd van twee jaar beëindigd hebben, met groot verlof worden gezonden, zal de uit breiding in de toekomst trager gaan Dr Hewlett Johnson, de „rode deken van Canterbury", die op een tweetal manifestaties van de (comm.t Neder landse Vredesraad het woord zou voe ren, heeft van de autoriteiten geen toestemming gekregen, ons land te be treden. Dr. Johnson heeft overigens afgezien van een poging om ons land binnen te komen. Wel had hij een plaatsbe wijs gekocht voor een vlucht met de KLM, maar hij is niet komen opdagen. Enige tijd geleden heeft een Ham- burgse vrijgezel op zoek naar een bruid, vijf kinderbailonnetjes opgela ten, waaraan huwelijksvoorstellen wa ren bevestigd. Van een meisje uit Kiel kreeg hij antwoord. Woensdag zijn zij getrouwd en het ballonnetje kreeg een ereplaats aan het bruiloftsmaal. Een inspecteur van de Franse veilig heidsdienst is dezer dagen in Dalat (Indo-China) doodgeschoten. Bij wijze van strafmaatregel heeft een Indochine- se majoor twintig van communistische activiteit verdachte personen onmiddel lijk na deze moord laten fusilleren. De majoor is ontslagen en het waarnemen de hoofd van de Franse politie in Dalat is geschorst. ONDERZOEK NAAR FRAUDE VAN ITALIAANSE FIRMA'S. De Italiaanse minister van buiten landse zaken, Ugo la Malfa, heeft Woensdag in het parlement verklaard, dat thans een oni'erzoek wordt inge steld naar eventuele fraude van dertien Italiaanse firma's, die bijna zes mil lioen dollar zouden hebben verkregen uit niet-bestaande importcontracten. Italië zou hierdoor een verlies van 150 milliard lire aan vreemde valuta hebben geleden. Woensdag is op de plenaire ver gadering van de Wereldgezondheids raad te Genève besloten West Duits land, Spanje en Japan toe te laten als lid van de organisatie. Een Harvard-lesvliegtuig van de Ma- i ineluchtvaartdienst, bestuurd door Ie korporaal leerling-vlieger F. Harte, is gistermiddag ter hoogte van Noordwqk in zee terechtgekomen. Men heeft ge durende enige uren in onzekerheid ver keerd omtrent het lot van de piloot en verscheidene militaire vliegtuigen wa ren reeds begonnen de omgeving af te zoeken, voordat bekend werd. dat de vlieger was opgepikt door de beman ning van de in de nabüheid varende Sch. 62, die geen radi aan boord had. De piloot bevindt zich thans in het militaire hospitaal te 's-Gravenhage en blijkt geen ernstige verwondingen te hebben opgelopen. Schipper Pronk van de Sch. 62 vond het een „mirakel", dat de jeugdige pi loot er in was geslaagd uit zijn toestel te komen Het vliegtuig was volgens Je schipper met draaiende motor in de golven gedoken en er is niets meer van terug gevonden. De Scheveningers had den een half uur moeten zoeken, voor zij de geheel verkleumde en bloeden» de vlieger in zijn zwemvest in het wa- tei vonden dobberen Deze wist ook zelf niet meer hoe hij uit het toestel was gekomen. Wel wist hij. dat hij „heel diep" onder water gezeten had.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1