Toch televisieuitzendingen door de omroepverenigingen Morrison in West-Duitsland Alle UNO-troepen beneden de 38ste breedtegraad Rusland zou willen praten over beëindiging Koreaans conflict Acht doden en zestig gewonden Ook de Assemblee voor boycot VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Philips mag geen gebruik maken van zender-Lopik Achttien gevallen KoM B&óted Felle critiek van Israël op houding van de Veiligheidsraad Zaterdag 19 Mei 1951 76e Jaargang No. 11106 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Televisiebeleid vereist ernstige bezinning Regering neemt de bezwaren weg Philips schenkt millioen voor T.H. te Eindhoven DAVIES IS NOC HOOPVOL Luchtvaari-verdrag met Praag door Londen opgezegd Chinezen slaan tweede wig in Tsjoentsjon-front Meer dan een millioen communistische troepen Frans marinevaartuig in de lucht gevlogen 55 doden, 130 gewonden Begroting van onderwijs werd goedgekeurd Vredesgeruchten in New York Geen isolement van Groot-Brittannië De minister voor zeer moeilijke taak Treinbotsing in de Ver. Staten Locomotief boorde zich Het embargo naar China Acht onthoudingen Weerbericht Roofovervalte Rotterdam opgehelderd in wagon Duitse verkiezingen jfc ata, «c zie, wat «iet awfe teleuiste Amerika dringt aan op minnelijke schikking Twee Franse jongens vermoordden klasgenoot Geest van partijdigheid Haak-in overschrijdt ck anderhalf millioen BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m- Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.elk woord mee» 5 cent Abonnementen per kwar taal 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten lytR. CALS heeft gistermiddag tevens een afdoend antwoord gegeven op de vraag of Philips de gelegenheid krijgt zijn experimentele uitzendingen via de zender Lopik voort te zetten. Het antwoord van de regering is ont kennend. „Niemand zal over de zender Lopik kunnen uitzenden, aldus mr. Cais. zonder daarvoor uitdrukkelijke machtiging van de regering te hebben verkregen. Aan Philips is een dergelij ke machtiging niet verleend". Uitgaan de van het standpunt, dat de televisie een cultuurgoed is, voelt de regering er blijkbaar niet voor de zender in Lo pik in handen te geven van een grote commerciële instelling met de kans, lat sommige uitzendingen een commercieel karakter zullen dragen. Wel stelt zij vertrouwen in de omroepverenigingen, die hebben bewezen, dat de radio-uit zendingen bij hen in veilige handen zijn. Daar de bezwaren thans zijn weg genomen, staat niets een spoedige op lossing meer in de weg. Grote invloed Financiële en technische overwegingen waren niet de voornaamste normen voor het door de regering gevoerde te levisiebeeld. De ervaring in andere landen heeft namelijk geleerd, dat de televisie allesbeheersend is en pers, film en radio ver achter zich laat. Er gaat grote invloed van uit op de jeugd en op de massa, een invloed die men niet mag onderschatten. Ernstige bezinning is daarom nodig. De regering heeft dan ook het voornemen een nieuw-advies- college in te stellen, dat in ruime zin aandacht zal schenken aan de sociolo gische aspecten van het televisie-vraag stuk. Twee kanten W/at de sociaal-economische kant van het probleem aangaat, zei de Staats secretaris dat het onverantwoordelijk is nieuwe behoeften te scheppen, om dat de bevrediging daarvan zou neer komen op een verschuiving van de uitgaven van overheid en van particu lieren van het ene goed naar het ande re. De regering betracht daarom terug houdendheid bij de bevordering van televisie. Intussen mag de andere kant niet geheel verwaarloosd worden, fn het zuiden van het land zijn al uitzen dingen uit Rijssel in Frankrijk te zien Wij kunnen niet achterblijven. De ex port van Nederlandse apparatuur is (Van onze parlementaire redacteur) MAAR bet zich laat aanzien zullen de Nederlandse omroepverenigingen spoedig terugkomen van hun weigering om gedurende de experimentele periode de televisie-programma's over de zender in Lopik te verzorgen. Aanvankelijk ver klaarden zij zich bereid de kosten van de programma's en de voorbereiding daar van voor hun rekening te nemen, doch toen zij geen zekerheid konden krijgen over hun aandeel in de televisie-uitzendingen over twee jaar, trokken zij zich terug. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Cals, heeft in de Vrijdagmiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer ver klaard, dat de omroepverenigingen, als zij nu de verzorging van de programma's op zich nemen, hun arbeid over twee jaar kunnen voortzetten. Daarmede is dus hun voornaamste bezwaar vervallen. Wij hebben geïnformeerd bij een op dit terrein deskundig Kamerlid, of de omroepverenigingen nu zullen medewerken en hjj beantwoordde onze vraag bevestigend. Binnenkort zullen dus de uitzen dingen van door deze organisaties samengestelde en betaalde programma's be ginnen. afhankelijk van onze experimenten en onze demonstraties. ■Mr. Cals betoogde voorts, dat de nieuwe Radiowet definitief de rol en de plaats van de omroepverenigingen zal moeten regelen en dat de regering in beginsel bereid is om bij die defi nitieve regeling de televise-program- ma's aan de omroepverenigingen toe te vertrouwen. MlllllMllllfflIlM De N.V. Philips gloeilampenfabrieken te Eindhoven heeft, ter gelegenheid van haar zestigjarige jubileum, een bedrag van één millioen gulden geschonken ter bevordering van de opleiding van ingenieurs in Nederland, aldus ver neemt het A.N.P. De N.V. Philips meent dit bedrag het beste aan zijn doel te doen beantwoorden door het millioen te bestemmen voor de nieuw op te rich ten Technische Hogeschool te Eindho ven. De Britse vertegenwoordiger op de conferentie van de plaatsvervangers te Parijs, Davies, heeft aan een verslag gever van het Franse persbureau AFP medegedeeld geen reden te zien waar om de bijeenkomst der plaatsvervangers niet in de loop van de komende week tot een bevredigend einde zou kunnen worden gebracht. Davies weigerde elke verdere toelichting op deze mededeling. Engeland heeft de Tsjechoslowaakse regering medegedeeld, dat het de uit 1947 daterende luchtvaartovereenkomst voor luchtdiensten tussen Londen en Praag wil beëindigen. £HINESE communistische troepen en Noordkoreaanse eenheden zijn er giste ren na een woest handgemeen en ondanks verwoede tegenstand der verbon denen in geslaagd een tweede diepe wig in de geallieerde stellingen nabij Tsjoentsjon te drijven. In de Oostelijke frontsector, ten Zuiden van Indje, onder nemen de Chinezen bü duizenden tegelijk zelfmoord-aanvallen ten einde de daO door hen geslagen bres te verwijden. Er zijn met spoed versterkingen naar dit gebied gezonden om de in het nauw gedreven Zuidkoreanen te steunen. len zonder acht te slaan op hun verlie zen en die klaarblijkelijk over een on uitputtelijk aantal reserve-troepen be schikken om de plaatsen der gesneuvel den in te nemen, druk uitoefenen. In de centrale frontsector waren de ver bondenen, wier stellingen door de Chi nezen omtrokken waren, verplicht zich vechtend een v :g in Zuidelijke rich ting te banen. De verbondenen nemen thans overal stellingen ten Zuiden van d 38ste breedtegraad in. Volgens de laatste gegevens van het hoofdkwartier der V.N. in Tokio zijn de communisten in Korea thans 768.000 man sterk. Bovendien zouden nog 370.000 man Chinese troepen in Mands- joerije gelegerd zijn. In de Westelijke frontsector zijn alle communistische aanvallen afgeslagen. De verbondenen houden hier krachtig stand. Over het grootste gedeelte van het front blijven de Chinezen, die aanval- Ramp in Indo-China Te Nhatrang, in Indo-China, onge veer driehonderd kilometer ten Noord oosten van Saigon, heeft zich Donder dag een ontploffing voorgedaan aan boord van het Frans* marinevaartuig Adour. Dit schip wordt normaal ge bruikt voor het vervoer van tanks Waarschijnlijk door onvoorzichtigheid bjj het laden van munitie en benzine vloog het schip in de lucht. Terstond er na brak brand uit. Vijf en vijftig personen hebben het leven verloren, ongeveer honderd dertig werden ge wond. Op het moment van de explosie stonden negenhonderd soldaten aan dek, van wie velen overboord waren geslingerd. Vier en twintig van de doden waren leden der bemanning. (Van onze parlementaire redacteur) Nadat daaraan een korte gedachten- wisseling tussen enige afgevaardigden en Staatssecretaris mr. Cals over de vorming buiten schoolverband was voorafgegaan, keurde de Tweede Ka mer Vrijdagmiddag zonder hoofdelijke stemming, doch met aantekening, dat de communistisch fractie tegen was, de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor 1951 goed. Wat de vorming buiten schoolverband betreft, vestigden enige leden er de aandacht op, dat een goede zorg voor de jeugd zeer noodzakelijk is, omdat anders de volkskracht wordt onder mijnd. Dat geldt vooral voor de jeugd aan de zelfkant. Men betreurde, dat op dit terrein bezuinigd moet worden. In zijn antwoord deelde de Staats secretaris o.a. mee. dat hij op het eind van dit jaar met een goede regeling voor de Rijksjeugdkampen hoopte te komen, vastgelegd in een beschikking. j^jjEDENNACHT telegrafeerde onze correspondent te New York, dat aldaar t*r beurze een scherpe reactie werd genoteerd, die verband hield met geruchten over vredesbesprekingen inzake Korea. Zonder met zekerheid te kunnen zeggen in hoeverre deze geruchten op feiten zijn gebaseerd, moet worden verzekerd, dat gedurende de laatste vier-en-twintig uur een opmerkelijke diplomatieke activi teit kon worden geconstateerd. Algemeen veronderstelt men, dat berichten uit Londen volgens welke Rusland diplomatieke stappen heeft ondernomen bij de Amerikaanse regering juist zijn. In sommige kringen werd beweerd, dat de Sowjetunie niet alleen wil praten over beëindiging van de oorlog in Korea, doch ook over een regeling van het gehele probleem van het Verre Oosten. Voor zover vannacht in New York kon worden nagegaan is de ontvangst van deze Russische démarche in Amerikaanse politieke kringen zeer koel geweest. De Britse minister van Buitenlands! Zaken, Herbert Morrison, is gisteravond voor een officieel bezoek van vier da gen aan West-Duitsland per vliegtuig te Keulen aangekomen. De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, was ter verwelkoming op het vliegveld aanwe zig. Het bezoek van Morrison, die onder meer besprekingen zal voeren met dr. Adenauer en andere Westduitse leiders, wordt in Britse kringen aangeduid als een bewijs, dat Engeland bereid is een vaste band met West-Europa aan te gaan en niet met de gedachten van een halve isolering speelt. Dit eerste buitenlandse bezoek van de Engelse minister dient voornamelijk om uit eigen aanschouwing een indruk te krijgen. Van Britse zijde laat men Brabanders niet naar België zonder pokkenbriefje In de week van 6 tot en met 12 Mei zün in ons land 18 gevallen van pokken voorgekomen, waarvan 17 in Noord- Brabant en 1 in de stad Utrecht. Ingevolge een maatregel van de Bel gische regering mogen de bewoners van Noord-Brabant de Belgisch-Neder landse grens niet passeren zonder in het bezit te zijn van een geldig pokken- bewijs. Deze maatregel gold aanvanke lijk alleen voor de inwoners van de stad Tilburg. Het schijnt dat de pokkenepidemie te Tilburg tot stilstand komt. Ook Vrij dag werd geen enkel geval geconsta teerd, zodat er in drie opeenvolgende dagen geen patiënt is bijgekomen. De algemene vergadering der V.N. heeft met 47 tegen nul stemmen bjj acht onthoudingen besloten een beroep te doen op alle landen, de verscheping van strategisch oorlogsmateriaal naar communistisch China en Noord-Korea te verbieden. De vijf Oosteuropese lan den boycotten de stemming. De landen, die zich van stemming onthielden, waren Afghanistan. Birma, Egypte, India, Indonesië, Pakistan, Sy rië en Zweden. De Russische afgevaardigde, Jacob Malik, verklaarde, dat de algemene Verwachting tot Zaterdagavond Aanvankelijk zonnig en droog weer, maar in de middag in de Zuidelijke helft van het land enkele verspreide onweersbuien Vrij krachtige tot matige Ooste lijke wind. Iets hogere tempera turen dan gisteren. ZONDAG: Zon op 4.40, ondei 20.33. Maan op 20.2( onder 3.38. MAANDAG Zon o- 4.39. onder 20.35. Maan op 21.54, onder 4.03. vergadering op grond van het handvest niet het recht had om enig embargo in te stellen Dit was slechts aan de Vei ligheidsraad toegestaan. Na de stemming werd de algemene vergadering verdaagd. Drie personen aangehouden Eind Februari werd te Rotterdam een bejaarde schoenmaker door twee jongemannen neergeslagen. Uit zijn colbertjasje werden zjjn spaarcentjes ten bedrage van 1500 gestolen. Hij werd ernstig gewond en moest o.m. een zijner ogen missen. De Rotterdamse politie heeft thans drie personen aangehouden. Een hun ner werd gearresteerd, toen hij door de Belgische politie over de grens werd geleid na een gevangenisstraf te hebben uitgezeten wegens ongeoor loofd wapenbezit. De andere werd in zijn woning gearresteerd. Op grond van hun verklaringen is de tipgever gepakt, èen man, die in de buurt van het slachtoffer woonde en de situatie kende. Op het station van Bryn Mawr, in de Amerikaanse staat Pennsylvanie, is een binnenkomende passagierstrein op een expresse-trein, die naar Philadelphia moest vertrekken, ingereden. Acht per sonen zijn gedood en minstens zestig gewond, waarvan acht ernstig. De bijen zwermen weer uH Tn deze grootse tijd van Babylonische spraakverwarring doet het deugd te vernemen, dat vele spoorwegesperan tisten naar de lichtstad der wereld trokken om de mogelijkheid van een technische dictionnaire in het Esperan to te bespreken. O De ruim honderd- jariger grootvisier van Marokko, Si El- molen, is met gunstig resultaat geope reerd. Een kras staaltje van de oude heer. Ons manlijk zelfbewust zijn is ernstig geschokt door de tij ding, die ons uit Canada bereikte. In Montreal wil de taxicentrale maar liefst vijftig vrouwelijke chauffeurs in dienst nemen om reden dat vrouwen veelal beleefder en betrouwbaarder zijn dan mannen en evengoed een auto bestu ren .Nou moe. De heer W. P. C. Bt zuidenhout uit Middelburg in Zuid- Afrika heeft het gepresteerd hetzelfde paar schoenen dertig jaar te dragen. Hij denkt, dat ze het nog wel tien jaar ki nnen uithouden. An m'n zolen. ■iiiimiiiiiiiiim Tn de dierentuin van Bristol hebben tandheelkundige studenten 't vreemd ste karweitje opgeknapt van hun gehele opleiding. Zij hebben n.1. een secretaris vogel een stalen gebit gegeven, toen het beest zijn snavel in een ijzeren hek werk had gebroken, q De zoon van de Italiaanse socialistische martelaar Mat- teotti, die zich met de groep Nenni bij ie communisten aangesloten had, heeft als partijlid bedankt. Nu zal hij wel een „oorlogshitser" zijn. Tijdens een te Hamburg gegeven concert van een Oostenrijkse militaire kapel is het tot neo-fascistische betogingen gekomen. De toeschouwers wensten de lievelings- nars van wijlen Adolf te horen. On- ruid vergaat moeilijk. De Perzi- che regering, die op zo'n gespannen 'oet met Engeland leeft, heeft tegen •en sprinkhanenplaag de hulp van le Engelsen ingeroepen. Het bedrag, dat ter beschikking gesteld wordt, is bijna geheel afkomstig van het concern waar thans zoveel rumoer om is, de Angto-h-iaman Oil Company. De locomotief van de passagierstrein boorde zich in de achterste wagon van de Philadelphia-expresse, welke onder ste boven kwam te liggen. Een grote steekvlam werd waargenomen. Vervol gens schoot de locomotief rechtstandig omhoog, om daarna, als een verwron gen hoop metaal op haar zijde te val len. In de onderste boven geworpen wagon brak aanvankelijk brand uit. Door de electrische stroom uit te scha kelen kon het vuur eerst beperkt en vervolgens geblust worden. Onder de passagiers bevonden zich verscheidene priesters, die de gewon den hielpen en stervende katholieke passagiers van de laatste sacramenten voorzagen. Nota aan Per zie De V.S. hebben er bij Perzie op aan gedrongen met Engeland te onderhan delen over een vriendschappelijke re geling van hun geschil over de natio nalisatie van de Perzische oliebronnen. In een officiële verklaring van het Amerikaanse ministère wordt gezegd, dat, indien Perzie „door eenzijdige maatregelen" de Britse exploitanten van de ,Anglo-Iraanse oliemaatschap pij" het land zou uitzetten, de V.S. geen technici ter beschikking zouden stellen om hen te vervangen. trouwens doorschemeren, dat het be zoek de mogelijkheid geeft, om de volgende stap in de ontwikkeling van de betrekkingen tussen de beide landen te bespreken. Voorts zullen de militai re vraagstukken aan de orde komen. Een kwestie, die ook zeker de be langstelling van Morrison zal trekken, is die van de toekomstige controle op de Roer-industrie. In verband hiermede zal de minister ook besprekingen voe ren met de Westduitse vakbondleiders, die de hoogste ernst maken met de door hen gestelde voorwaarden voor een Westduitse ratificatie van het plan Schuman. Tot deze voorwaarden beho ren de opheffing van het gezagsorgaan voor het Roergebied, de opheffing van de staalgrenzen en opheffing van alle nog bestaande discrimineringen voor de Duitse industrie in de geest van het plan-Schuman. Over het algemeen is men van oor deel, dat de Britse minister een zeer moeilijke taak zal hebben met het door breken van de muur van ressentimen ten, die ontstaan zijn door de Britse bezettingspolitiek en wel voornamelijk door de langdurige vertraging van d® ontmantelingen in de Britse zone. Verzetsgroepbedreet liquidatie Te Melun, een stad in de buurt van Parjjs, hebben dezer dagen twee acht tienjarige jongens terecht gestaan we gens moord op een zeventienjarige klasgenoot. De hoofddader is veroor deeld tot tien jaar eenzame opsluiting, de ander tot vijf jaar. De verslagen van het proces hebben tien dagen lang op de voorpagina's van de kranten gestaan. De jongens, die een voorliefde hadden voor Ameri kaans® gangsterfilms, wilden een ver zetsbeweging organiseren, wanneer de Russen Frankrijk mochten binnenval len. Het slachtoffer was „ter dood ver oordeeld", omdat hij gezegd had, in dat geval te zullen vluchten. Aldus ver klaarde een der verdedigers. Maar de politie meende, dat het hier een moord uit jaloezie betrof; de verslagene zou er zich op hebben laten voorstaan, met zwarte handel veel geld te hebben ver diend. DIRECTEUR TELEFOONDISTRICT OVERLEDEN Te Haarlem is op 48-jarige leeftijd overleden ir F. O. Bloembergen, direc teur van het telefoondistrict Haarlem. De Koninklijke Nederlandse Mid denstandsbond houdt op 22, 23 en 24 Mei a.s. in Delft zijn jaarlijks congres. De vertegenwoordiger van Israël, Eban, heeft gisteren :n de Veiligheids raad heftige oritiek uitgeoefend op de houding van de raad t.a.v. de ontwerp resolutie, waarin wordt bepaald, dat Israël de drooglegging van het moe rassengebied van Hoeleh moet staken. Nadat hij was uitgesproken werd Eban onwel en moest bq het verlaten van de zaal worden geholpen. In zijn verklaring zeide de Israëlische afgevaardigde, dat de ontwerpresolutie was ontstaan door een geest van partij digheid in de raad en sluimerende te genstellingen tot nieuw leven had ge wekt. De kansen -op een overeenstem ming waren volgens Eban hierdoor ver dwenen. Hij achtte de houding van de raad uiterst vijandig tegenover het hoopgevendste project voor maatschap pelijke vooruitgang, dat ooit voor het gebied van Hoeleh is opgesteld. De ontwerpresolutie werd desondanks met tien stemmen vóó? en één onthou ding (van de Sowjetunie) aangenomen De Syrische afgevaardigde zeide in antwoord op de aanval van Eban', dat het niet alleen ging om de drooglegging van het Hoeleh-gebied, doch om de heersende spanningen in het Midden- Oosten, waardoor het thans niet het ge schikte moment was een dergelijk werk te beginnen. Gisteravond ruim drie ton j Bijna drie en een half uur heeft gis teravond de stroom van aanbiedingen voor de NCRV-microfoon aangehouden ten bate van de Haak-in-actie, name lijk van vijf minuten over acht tot even voor half twaalf De programmaleiding had deze avond speciaal voor dit doel bestemd, maar er kennelijk toch niet op gerekend, dat het aantal aanbiedin gen zo talrijk zou zijn. Zelfs de uitzen ding van nieuwsberichten om elf uur over Hilversum I moest naar een later tijdstip worden verschoven. In totaal bracht deze extra Haak-in-avond een bedrag van 318.656.38 op Het totaal bedrag heeft hierdoor de 1.500.000.— overschreden.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1