Export twaalf naar West-Duitsland millioen bedragen zal in Juni Overdijk bleef met moeite ongeslagen Nieuw rumoer om geheirr tentoonstellingsrapport voor Quoium van acht millioen agrarische producten P.E.N. verhoogt de tarieven Machtige slotserie van Koomen bracht Wessels op de knieen Derde verhoging van pensioenen der verzetsslachtotfers op komst Duitse deviezen-positie is sterk verbeterd Het oosten begroette de electrische treinen Grafschending te Sittard Amerikaans onderzoek naar Syrische olievelden im 11imiiniiii' imiiiii 'iiiiiMiiumiiiiiiii «ii'iwmwwmmi j WERVELSTORM TEISTERT STAD IN TEXAS Dinsdag interpellatie over het gratiebeleid Nederlands B-elftal tegen Derby County Biljartkampioenschap Noord-Holland-Noord Spanning was voelbaar Herziening wetsontwerp wordt dit jaar ingediend mVan de Wadden tot het IJ Man die ontslagen moest worden wendt zich tot gemeenteraad Komt er nog een tweede rapport FNZ ziet nieuw emplooi voor de wei pE BESPREKINGEN te Bonn tussen Nederlandse en Duitse vertegenwoordl- l/ gers over de samenstelling van de Duitse invoer uit Nederland in Mei en Juni zijn gisteren beëindigd. Men is overeengekomen, dat West-Duitsland in juni voor rond vier miljoen dollar aan industrieproducten en voor circa acht millioen dollar aan agrarische producten zal invoeren. Bij de vaststelling van de agrarische quota heeft men rekening gehouden met de Nederlandse wensen in zake de levering van seizoenproducten. Binnenkort is de uitschrijving van invoermachtigingen te verwachten. Duitse invoerbeperkingen op ongeveer dezelfde basis zal worden voortgezet als in de afgelopen maand. De Westduitse regering zal aan de einde dezer maand in Parijs te houden ministerraad van de OEES voorstellen, het totale invoervolume voor de met 1 Juni beginnende periode, vast te stel len op rond tweehonderd millioen dol lar per maand, waardoor de normale handêlsomvang van vorig jaar (250 mil lioen dollar) dicht benaderd wordt. De deviezenpositie heeft zich in de laatste weken zeer gunstig ontwikkeld: enkele weken geleden werd het invoerbedrag voor de periode na 1 Juni nog op 160 millioen dollar getaxeerd. Het ligt in de bedoeling de besprekin gen over de hervatting van een nor maal handelsverkeer begin Juni te openen, terstond nadat in Parijs de Duitse positie voor het komende half jaar is vastgelegd. Hangende deze be slissing is aan Nederland, zoals bekend, voor de maand Mei een invoerquotum van 13,6 millioen dollar toegewezen uit een totaal voor de Duitse invoer be schikbaar bedrag van 54 millioen. Hier van zal dertien millioen worden besteed voor de invoer van landbouw- en in dustrieproducten. Deze regeling bete kent dat de Nederlandse export naar Duitsland in deze laatste maand der Het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland heeft in een cir culaire aan de aangesloten verbrui kers medegedeeld, dat door de stij ging van de kolenprijs en de jongste verhoging van de omzetbelasting een opvoering van de tarieven voor atroomlevering onvermijdelijk is ge worden. Met ingang van de meterop neming van 20 April is dan ook een verhoging van kracht geworden, die ever de gehele linie een cent per kWh beloopt. Slechts voor kleinkrachtver- bruik bedraagt zij 1.5 cent per kWh. Voor verlichting en huishoudelijke doeleinden wordt de stroomprijs: alg. tarief 8.5 ct., kooktarief 6.5 ct. per kWh. De kleinkrachtverbruikers be talen voor de eeste 500 kWh 16 ct (enkeltaief) resp. 14 cent dubbelta- rief), voor de tweede 500 kWh in beide gevallen 13 ct, voor de derde 500 kWh 12 cent en voor het meerdere verbruik 11 ct. per kWh. De prijs voor alge meen nachtverbruik wordt vier cent, de grondslag voor abonnementen heet- waterreservoirs wordt eveneens met een cent per kWh verhoogd. Het geëlectrificeerde traject Amers foortEnschede en HengeloOldenzaal is Vrijdag officieel in gebruik geno men. De directie der Nederlandse Spoorwegen heeft met vele gasten in een door een electrische locomotief getrokken nieuwe trein een speciale reis langs het traject gemaakt. Op alle langs de lijn gelegen stations werd de directie hulde en dank betuigd door de erkentelijke gemeentebesturen. Er zijn tal van geschenken aangeboden, zowel aan de directie van de Spoor wegen als aan het personeel van de feesttrein. Op het stadhuis te Ensche de is een koffiemaaltijd genuttigd. Half millioen stuivers voor de oorlogsslach toffer s Ook dit jaar hebben alle Nederlandse schoolkinderen een stuivertje uit hun spaarpot geofferd ten behoeve van de talrijke oorlogsweesjes en oorlogsinva lide kinderen. De actie is een groot succes geworden en de opbrengst is be langrijk hoger dan vorig jaar. Dank zij de bijdragen van meer dan een half millioen schoolkinderen, die reeds een stuiver offerden, zullen in de komende zomer bijna 1000 oorlogsslachtoffertjes een onbezorgde vacantie kunnen bele ven. Bij de Sittardse politie werd aangif te gedaan dat niet minder dan 28 graf monumenten op het Joodse kerkhof omvergeworpen waren, waarbij ver schillende grafstenen beschadiging op liepen en enkele in tweeën braken. Al spoedig bleek dat een stelletje opge schoten kwajongens van 13 en 14 jaar de daders waren De Syrische gezant te Washington heeft .gisteren medegedeeld, dat zijn land voorstander is van het onderzoe ken van de Syrische oliebronnen door Amerikaanse particuliere maatschap pijen. De huidige concessionaris, de Syrische Petroleum Maatschappij, zal volgens de gezant zijn onderzoekingen op 15 Augustus staken. Het op die da tum vrijkomende gebied is. naar hij zeide. „het rijkste oliegebied ter aarde". Een wervelstorm heeft het vijfdui zend inwoners tellende stadje Olney in Texas Vrijdag geteisterd. Volgens de „Wichita Falls Record News" werden meer dan honderd personen gewond en tweehonderd huizen verwoest. Het blad meldt, dat de stad voor de helft werd verwoest of beschadigd. Het is nog niet bekend hoeveel personen om het leven zijn gekomen. (Van onze parlementaire redacteur) Reeds enige dagen stond op de agen da van de Tweede Kamer de interpel latie van de communistische heer mr. dr. B. J. Stokvis over het door de re gering gevoerde gratiebeleid ten aan zien van tot de doodstraf veroordeel de oorlogsmisdadigers en politieke de linquenten. De andere agandapunten namen ech ter zoveel tijd in beslag, dat deze inter pellatie tot dusver niet aan de orde kon komen. Zij zal nu Dinsdagmiddag 22 Mei a.s. gehouden worden. PSEUDO VOGELPEST IN ZUIDVEEN Gistermiddag is bij de kippen van de weduwe E. Orsel te Zuidveen, gemeen te Steenwijk pseudo-vogelpest gecon stateerd. De pluimveestapel, bestaande uit 60 dieren, wordt vandaag vernie tigd. Het Nederlands B-elftal dat Woens dag 23 Mei te Rotterdam des avonds 7 uur een wedstrijd zal spelen tegen de Engelse club Derby County, is als volgt samengesteld: Van der Bijl (Feyenoord); Busschers (Enschede) en Odenthal (Haarlem); Remmers (BW), Kroon Feijenoord) en Klaassens (VW): Heyster (Hermes DVS), Quaadvliet (BVV). Van der Langenberg (NAC). Snoek (Eindhoven) en Overbeek (BW). Een tweede wedstrijd in Nederland speeld Derby County op Zaterdag 26 Mei om 14 uur tegen het Bondselftal te Utrecht. De opstelling van het Bondselftal is: Hagenaars Volewijckers)Van der Hurk (Eindhoven) en Boskamp (Ajax\ Schaap ('t Gooi), Bak ('t Gooi) en Temming (DOS); Van der Kuil (VSV) Bennaars (Dosko), Langelaan (BHS>. Van der Ley (Leeuwarden) en Clavan (ADO). Reserves: Mosterd ('t Gooi), Van der Oord (Volewijckers), Feldmann (AFC) en Poort Ct Gooi3. Van der Zee in finale van het Europese bokskampioenschap In de halve finales van de amateur bokskampioensehappen van Europa won onze landgenoot Henk van der Zee in het vlieggewicht op punten van 'de Fransman Antoine Martin. Van der Zee zal nu in de finale boksen om het Europees amateurkampioenschap in zijn gewicht. -O: en veilig! MET WAARDEBON VOO» GOAl VOETBALFOTO (Advertentie, Ing. Med.) (Van onze sportredacteur) 0°K tijdens de tweede dag van de wedstrijden om het biljarlkampioenschap ancre libre van Noord-Holland-Noord klaterde telkens een enthousiast applaus op als een der deelnemers een serie van honderd caramboles scoorde. De mooiste serie werd echter gemaakt door de Zaankanter Koomen in zijn partü tegen Wessels. Aanvankelijk scheen het, dat de Alkmaarder deze partij op zijn „slof fen" zou gaan winnen. Tevergeefs keek het talrijke publiek uit naar het in zeer korte tijd befaamde kleine spel van Koomen. Wessels had nog slechts een zestig caramboles te maken om de partij °P zijn naam te brengen. Series van 102 en 91 hadden hem een voorsprong van bijna 160 punten gegeven. Maar plotseling kreeg Koomen de ballen beter onder controle. Met haarfijne rappels en uitste kend geplaatste pique's hield hij de ballen op een paar vierkante decimeters bij een. De eerste zestig caramboles scoorde hij in minder dan vijf minuten en met iedere stoot werd het duidelijker dat Wessels nog. lang niet op „fluweel" zat. 400 118 21.05 89 19 4.36 400 162 25.— 374 102 23.37 179 40 9.94 400 120 22.22 1NEZE serie van Koomen groeide uit tot de grootste, welke tot dat mo ment in dit tournooi werd gemaakt. Vrijwel foutloos vloeide de ene caram bole na de andere uit zijn gevoelige queuetop. Op 162 strandde deze vak man van het kleine spel. De spanning in de zaal van café Te Bos was bijna voelbaar en die zelfde spanning speelde Wessels kennelijk parten. Vastberaden doch wellicht niet voldoende geconcen treerd boog de Alkmaarder zich onder de helle lichtkegels over het groene laken. Hij kwam echter niet verder dan een ietwat onvaste serie van zestien stuks. Koomen was onvermurwbaar. In vlot tempo scoorde hij de resterende 53 caramboles. Wessels stond voor de zware opgave in de nastoot ongeveer veertig punten te maken. De teller had juist de 374ste carambole van de Alk maarder genoteerd toen een zeer lastige driebandstoot hem noodlottig werd. Overdijk in moeilijkheden De jeugdige Overdijk kwam tegen Peetoom onverwacht in moeilijkheden, vooral toen de kleine man uit Schagen een schitterende serie van 126 liet no teren. Overdijk was hierdoor zijn bra- vour van de eerste dag grotendeels kwijt en met slechts veertig punten verschil kon hij zijn derde overwinning behalen. De uitslagen van gisteren laten nog vele mogelijkheden open. Het is dan ook wel zeker dat vele biljartliefheb bers ziph Zaterdag en Zondag naar het terrein' van deze felle kamp zullen be geven om met eigen ogen te aanschou wen welke speler ten slotte met de *i- Gisteren is in de Tweede Kamer uit voerig van gedachten gewisseld over het wetsontwerp tot tijdelijke verho ging van de buitengewone pensioenen voor de verzetsslachtoffers, overeen komstig de met ingang van I Januari 1950 en met ingang van 1 September toegestane loonsverhogingen. De heer Scheps (Arb.) bepleitte wij ziging der wet zelf, die enige leemten 1 Wat, waarin naar hij hoopte bij de sa (ekondigde herziening zal worden vooi 'en. Evenals de heer Haken (CPN) vroeg hij, een derde loonsver hoging van 5% toe te kennen. De heer Stapelkamp (A.R) en de heer Koer sen (K.V.P.) noemden eveneens een derde verhoging urgent en spraken de hoop uit, dat de technische herziening van het wetsontwerp dit jaar nog zal worden aangeboden. Ook mevr. For- tanier—De Wit (V.V.D.) bleek het zelfde standpunt te staan. De minister van Binnenlandse Za ken, de heer Van Maarseveen, deelde hierop mede, dat er spoedig een wets ontwerp voor de derde verhoging komt en voegde er aan toe, dat de technische herziening in ieder geval in dit kalen derjaar ingediend zal worden. Uit na dere mededelingen van de bewindsman bleek, dat de beide eerste verhogingen reeds door de Stichting 19401945 zijn uitbetaald en hij verwachtte, dat dit ook met de derde zal geschieden. Het wetsontwerp werd ten slotte zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. tel en de beker van de Verenigde Noordhollandse Dagbladen café Te. Bos zal verlaten. Bovendien zal Zondag als sluitstuk van dit tournoci een cadre partij wor den gespeeld tussen de Noordhollandse crack Jan Feeken en de hoofdklasser klein biljart Mol uit Amsterdam. De volledige uitslagen van gisteren zijn: Van Lingen 259 84 Peetoom 400 74 Vehneker 400 112 Tambach 68 12 Tambach 213 36 Wessels 400 101 Peetoom 360 Overdijk 400 18.50 28.57 23.52 4.— 7.60 14.28 12.85 14.28 |)E AFFAIRE-..VAN DE WADDEN TOT HET IJ" wordt er niet frisser op: Zoals onze lezers weten bestaat er over de financiële afwikkeling van het tekort (ten bedrage van 27000 gulden, bijgepast door de gemeente Alkmaar) een geheim rapport, dat aan de Alkmaarse raadsleden en aan het bestuur van de Federatin van V.V.V.'s ter inzage werd gegeven, maar dat onthouden werd aan de man, die er in schijnt te worden aangevallen: de directeur en organisator van de ten toonstelling, de heer Dinkelberg. Wij hebben over een en ander vorige week uitvoerig geschreven en wij hebben gevraagd, de zeven sluiers der geheimzinnig heden weg te doen en de affaire te brengen in het heldere licht der openbaar heid. In afwachting daarvan zouden wij thans het liefst hebben gezwegen, maar er zijn twee feiten, die ons noodzaken opnieuw op de weinig verkwikkelijke geschiedenis in te gaan. 400 119 19.04 302 103 14.38 400 92 16.— 400 58 16.— de tweede dag luidt: 5 3 1 1 7 120 3 3 0 0 6 90 3 3 0 0 6 162 4 3 0 1 6 118 4 1 2 1 4 126 4 1 0 3 2 118 4 0 1 3 1 58 5 0 0 5 0 36 Wessels Venneker Peetoom Broerse De stand i) Venneker Overdijk Koomen Wessels Peetoom Van Lingen Broersen Tambach De cijfers betekenen resp. gesp. part., gewonnen, remise, verloren, matchpun- ten en hoogste serie. QNZE tekenaar was erbij, toen de 5-jarige Marijke te Bos aan onze directeur, de heer C. Krak, de schaar overhandigde, waar mede het lint, dat tussen twee biljarts gespannen was, werd doorgeknipt en het biljarttournooi om het persoonlijk kampioenschap van Noord-Holland-Noord ancre libre geopend was. In onderstaan de tekening geeft hij zijn visie op deze belangrijke sportgebeurtenis en de acht biljartcracks, die hier aan deelnemen. £)AAR is allereerst een publicatie in een weekblad, waaraan als redac teur verbonden is de zoon van een al gemeen geacht Alkmaars raadslid. Deze man, die kennelijk goed geïnformeerd is, weet te berichten dat in het geheime rapport geen sprake is van fraude of verduistering (hetgeen ook niemand beweerd had), maar wel van beleids fouten, die door de directeur en diens „ook al niet capabel te achten advi seurs" zouden zijn gemaakt. Er is sprake van dat „de gehele opzet ver keerd is geweest". Waarbij wij de vraag stellen, wat er dan terecht is gekomen van de controle, die de Alkmaarse ge meenteraad aan B. en W. heeft opge dragen. Wel, zo schrijft de zoon van het Alkmaarse raadslid, „de directeur (de heer Dinkelberg) is geen gemakke lijk persoon om mee samen te werken en in zaken, die hem opgedragen zijn, wenst hij geen inmenging". Het is nu voor ons maar de vraag, of de gemeenteraadsleden van Alkmaar bij zulk een verweer deemoedig het hoofd zullen buigen en ja en amen zullen knikken. En het is méér dan ooit de vraag, of er (gehoord dit zon derlinge voorlopige verweer) wel ooit van contröle sprake is geweest! Dat de redacteur van het bedoelde weekblad kans heeft gezien behalve het bovengenoemde ook nog een der belangrijkste beschuldigingen uit het geheime rapport te noemen is alleen maar een bewijs temeer, dat het rap port allang niet meer werkelijk geheim is. Desniettemin verbiedt journalistiek fatsoen ons, hierop thans nader in te gaan. Wel is het nog interessant om ds zoon van het vorenbedoelde raadslid te horen aankondigen, dat er behalve het geheime rapport ook nog een definitief rapport zal komen. Daaraan wordt thans onder leiding van de Alkmaarse ge meente-ambtenaar De Wilde gewerxt en volgens de welgeïnformeerde zoon van het raadslid zal dit definitieve rap port „nuchter, zakelijk, objectief en on partijdig zijn". Dat is een hele gerust stelling maar waarom is het nodig iets zo vanzelfsprekends met zoveel nadruk te beweren? Wij begrijpen dit niet. Mag de bur gerij niet zonder meer van een hoogge plaatst ambtenaar verwachten, dat hij in een rapport over 27000 gulden be lastinggeld nuchter, zakelijk, objectief en onpartijdig zal zijn? Moet dat. als of het ging om de aanprijzing van een sigarettenmerk of scheerzeep, met zo veel daverende woorden worden aange kondigd? Intussen is. als de zoon van het Alk maarse raadslid goed is ingelicht, de aankondiging van een „definitief" rap port een nieuw element in deze affaire Wil men soms proberen, om door de verschijning van zulk een „definitief" rapport het „geheime" rapport onder de tafel te schuiven? Moet dat geheime rapport maar liever van de baan? Het zal zaak zijn, er nauwlettend op toe te zien, of dit soms het geval gaat worden. En het zal interessant zijn. t« constateren of de raad de? gemeente Alkmaar met zulk een handelwijze al dan niet zal instemmen. Hofman vraagt recht J-JET TWEEDE STUK, dat ons onder ogen kwam is een adres aan de ge meenteraad van Alkmaar, afkomstig van de heer Th. Hofman uit Zaandijk. Deze heer Hofman is de man, die me dewerkte aan de organisatie van do tentoonstelling, maar die naar men zegt op last van de burgemeester van Alkmaar moest worden ontslagen. De heer Hofman, die van dit ontslag bevel door onze publicatie kennis kreeg, heeft zich bij missive van 15 Mei tot de Alkmaarse raad gericht met het volgende schrijven: „Edelachtbare Heren, „In een aantal dagbladen verscheen de vorige week een artikel, handelen de over de tentoonsstelling „Vai. de Wadden tot het IJ". Tot mijn grote verbazing en ontstel tenis wordt ook mijn naam daarbij ge noemd en wel in een verband, waar bij ik mij alleen nog maar kan afvra gen, of Alkmaar aan deze of gene zijde van de Oder ligt. Volgens de constructie van dat -trti- kel zou men er van gemeentewege het vorig jaar op uit zijn geweest, mij op heimelijke wijze de vrije uitoefening van mijn werk te beletten, door nota bene mijn ontslag te eisen als mede werker aan genoemde tentoonstelling. Van dat door de Burgemeester onder nomen streven mocht ik door middel van de krant kennis nemen. De actie, die tegen mij gevoerd blijkt te zijn, is uwe raad waarschijnlijk zonder meer ter kennisname voorge legd, benevens nog aan een aantal an deren, zodat wel ongeveer 50 perso nen met wat men thans „het Alk maarse Geheim" noemt, bekend zijn: Doch weet uw raad: dat ik nooit enige relatie met uwe gemeente of met een van haar ambte naren heb gehad, dus ook nooit enige opdracht van die zijde heb ontvangen; dat mij van gemeentewege in ten- toonstellingsverband nooit iets is ge vraagd of verzocht dat ik door nie mand ben gehoord of „verhoord"; dat indien mij wel iets was ge vraagd, tevens gebleken zou zijn, dat door een bepaald optreden van de zijde der gemeente, Alkmaar zelf flink» schade geleden heeft; dat ook de directeur der Federatie bij benadering niet weet, in welke mate ik, Hofman, de tentooonstelling of de belangen der gemeente Alk maar kan hebben geschaad; dat ook geen der bestuursleden dier Federatie weet, welke oogmerken de schrijver van het gewraakte rapport heeft, om mij te treffen: dat ik voor hetgeen ik voor de ten toonstelling heb gedaan, de loffelij le ste getuigschriften heb ontvangen; dat men dus getracht heeft mij ge ruisloos uit de maatschappij uit te schakelen, zonder dat ik als „veroor deelde" gelegenheid heb gehad een woord van „verdediging" te mogen zeggen. Ik verzoek uw raad eerbiedig de democratische rechten van de vrije mens te helpen beschermen door: a. in het algemeen belang te bevor deren dat meergenoemd rapport aan de openbaarheid worde prijs gegeven om de tientallen andere medewerkers in de gelegenheid te stellen, na te gaan, of ook zij veroordeeld zijn zonder gehoord te worden; b. mij in de gelegenheid te stellen, kennis te nemen van hetgeen mij ten laste wordt gelegd, opdat het befaam de Nederlandse recht ook in dit geval zijn loop moge "lebben". fOTZOVER de heer Hofman in zijn schrijven aan de raad van Alk maar. Wij zijn er meer dan ooit van door drongen, dat de gemeenteraad van Alk maar de conclusies heeft te trekken uit de in de laatste maanden ontstane wir war van geruchten, beschuldigingen, beweringen en tegenspraken. Hoe eerder dit in het volle licht der openbaarheid gebeurt, hoe beter het voor alle betrokkenen zal zijn. De Kon. Ned. Zuivelbond FNZ heeft door een commissie laten onderzoeken, wat men eventueel met wei kan doen Voor dit product, dat bij de vervaar diging van kaas in overvloed vrij komt, heeft men niet altijd afzetmoge lijkheden. De commissie is nu tot de slotsom gekomen, dat zeer goed twee procent weipoeder in het broodbloem zou kunnen worden gemengd. Daar door zou de voedingswaarde stijgen en het brood van betere kwaliteit wor den. Ook zou dusdoende zesduizend ton tarwe kunnen worden bespaard.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3