Washington al te openhartig tegen zwijgend Moskou en Peking Vijf uur in 't nachtleven van Amsterdam CULTUREEL NIEUWS nu SI „Toto "-tips voor Alkmaarse courses Amerika wenst geen verkeerde oorlog tegen de verkeerde vijand'' Rusland speelt tactische partij MEN, stelle zich eens voor. dat zo, in allesopenbaarheid een debat over de Russische buitenlandse politieke doel einden voor het Politburo werd ge houden! Alleen al de idee is absurd De kracht van de dictatuur is voor een groot deel gelegen in de omstandig heid, dat haar leiders niet door het volk gedwongen kunnen worden hun ware bedoelingen te onthullen. Dus zwijgt het Kremlin evenals men 'n Peking zwijgt en doet het zijnvoo-- deel met de overgrote openhartigheid van Washington. Dat wil zeggen: de Russen zullen ongetwijfeld alles in het werk stellen om die situaties te schep pen, die de Amerikanen juist niet wensen. Uitbreiding van de oorlog in het Verre Oosten is daar de belang rijkste van. Waar men danst en zingt en drinkt en waar een eenzaam hart verkwijnt Op stap met een Brits panopticum Vele kanspaarden komen aan de start Aantrekkelijke heat-draverij ZATERDAG 19 MEI 1961 (Van onze diplomatieke medewerker) WANNEER spreken zilver en zwijgen goud is. liggen de rijkdommen in Moskou en Peking torenhoog opgetast, terwijl het in Washington maar een betrekke lijk karige boel is. Nu al dagen achtereen wordt voor twee Amerikaanse Senaatscommissies het zogenaamde, door het ontslag van generaal MacArthur ontketende „Grote Debat" over de Amerikaanse strategie en hoge politiek ge houden. waarin de leidende staatslieden en militairen der Verenigde Staten haarfijn uiteenzetten wat zij willen en wat zij niet willen, wat zij weten en wat zij niet weten, waar zij zich bezorgd over maken en waar zij onbezorgd over zijn. Een nauwkeurig stenografisch verslag daarvan wordt bijna ongecensureerd om het uur verspreid en is tegen betaling van 12 dollarcent per pagina te bekomen. Voor de beoordelaar van de interna tionale toestand heeft het debat in het Capitool deze goede zijde, dat hij thans ten minste bij benadering kan vast stellen, hoe de Amerikaanse politiek geaard is. Het door generaal MacArthur verdedigde programma, dat voorziet in het bombarderen van de Chinese bases in Mandsjoerije en het loslaten van Tsjiang Kai-Sjeks Formosa-leger op het vasteland van China, is bij monde van de minister van Defensie, Mars hall, en de voorzitter van het comité van chefs van staven, Bradley bei den zogenaamde vijf-sterren-geaeraais, precies als MacArthur! van de hand gewezen, omdat het Amerika zou kun nen verwikkelen in „de verkeerde oor log, op de verkeerde tijd en plaats, te gen de verkeerde vijand". Marshall en Bradley zetten het standpunt van hun regering ongeveer als volgt uiteen: De Sowjet-Unie kan in het Verre Oosten niet door ons verslagen en zelfs niet zwaar gewond worden. Uitbrei ding van het gewapend conflict in het Verre Oosten zou daarom betekenen, dat aanzienlijke delen van de Ameri kaanse strijdkrachten zouden worden verwikkeld in een eindeloos lange oor log, zonder een beslissing in het voor uitzicht. En terwijl Rusland op dit strijdtoneel een krachtige bondgenoot zou hebben. China, zou Amerika het zonder bondgenoten moeten stellen, want niet verwacht kan worden, dat de Europese landen om der wille van Korea het Rode Leger tot een invasie zouden uitnodigen. Met een neutraal Europa echter zou Amerika vrijwel niet in staat zijn om zijn machtigste wapen doeltreffend tegen de Sowjet- Unie te gebruiken: de atoombom. Het zou daarom hogelijk onverstandig zijn, door een openlijke oorlog tegen China te beginnen, de Sowjet-Unie, die een militair bondgenootschap met Peking heeft, tot de strijd in het Verre Oosten uit te dagen. NATUURLIJK, zo gaven Marshall m Bradley toe. wij kunnen niet ver hinderen, dat de Sowjet-Unie op een door haar gewenst ogenblik zelf, zon der dat Amerika daartoe enige aanlei ding geeft, de grote oorlog begint. Maar nu is er in elk geval nog een kans, dat ook het Kremlin deze vermij den wil. Wat de Russen tegen de vrije wereld voeren is een „guerrilla-diploma- tie". Tegen twee van de gevaarlijkste acties in dit kader, Berlijn en Grieken land, hebben de democratieën zich met succes te weer gesteld. In Korea zijn zij daarmede thans bezig. Dit standpunt houdt in. dat, zoals Marshall en Bradley verklaarden, de beschuldiging van MacArthur aan het adres van de regering te Washington, volgens welke deze ten aanzien van Rood-China een politiek van „appeas- ment" zou voeren, ongegrond is. Ame rika zal zich tegen de aggressie in Ko rea blijven verzetten met alle midde len, behalve die van de totale oorl ig. En van toelating van Rood-China C"t de V. N. en onderhandelingen over Formosa zal, voor zover het Amerika betreft, geen sprake zijn. De houding van Amerika ten aanzien van de situatie in het Verre Oosten is door deze verklaringen nu wel volko men duidelijk geworden. Maar de vraag blijft natuurlijk, r>f alles zal gaan. zoals de Amerikanen het wensen. Ten slotte hebben de Sowjets het in hun macht om uit te maken, hoever de Amerikaanse „middelen, be halve die van de totale oorlog" reiken. Het voorgestelde embargo op de uit voer van strategisch belangrijke goede ren naar China schijnt in dit opzicht nog weinig riskant. Maar reeds in de stap, die er logisch op zou moeten vol gen. de blokkade van de Chinese kust, zouden de Russen desgewenst een daad van oorlog tegen hun bondgenoot Chi na kunnen zien. En juist omdat .1? Amerikanen geen grote oorlog in het Verre Oosten wensen, moet men aan nemen, dat het Kremlin, zo het wer kelijk aanneemt, dat een strijd met Amerika toch niet te vermijden is. er alles op zal zetten, om het zwaarte punt daarvan in Oost-Azie te vestigen (Van onze speciale verslaggever) QNZE grootvader-zaliger zei het al. „Jong," zei-die. „de grote stad is vol verleiding. Hou Je d'r verre van!" We hebben grootvaders advies gevolgd, en vestigden ons in de provincie. Werden dus in de ogen van de grote-stads- Idnderen provinclaaitjesbevinden ons er wel bymaar lonken in tussen nog wel eens een beetje jongensachtig naar de gloed van het barnen- de grote-stadsleven, die het uitspansel aan onze (geografische) horizon avond aan avond rood kleurt. Het onbekende lokt ons. Het onbekende en het ge vaar. Zo zijn we. Kind nog. Onder ons gezegd en gezwegen. Alleen doods benauwd om het te bekennen, in staat tot manslag, als een ander het van ons sou durven zeggen. Kortom heer dus, in al onze dagelijkse gedragingen den. Wij doen het naar Nederlandse trant, maar toch juist los genoeg, om de mensen geïnteresseerd te houden". De werkelijkheid. CN ZO vervloog de tijd. Andermaal gaf de gids het sein, dat een vol? gende pleisterplaats ons wachtte. Het Casino, in een verloren hoek van Am sterdams traditionele vermaakscentrum, dat Leidseplein heet. Tot vier uur zou den we hier onze feestroes hebben kunnen volhouden. Dansend, kijkend en luisterend naar cabaret van inter- der twee blauwe ogen begeleidde dan nationa]e klassc, of hangend aan de toch maar het eentonige ronken van waar men piotselinge-vriendschap- de motor. En dat was meer dan wy sluiten met mensen, die men van dit gezelschap ooit zouden hebben durven verwachten. we.lllch* noolt meer ln ZIjn leven zal Enfin zo arriveerden we in Le Che- ^[^ben' getrouwd geweest. Geschei- r„ "fiTc e£QUv-e gelegenhe'd den. Eén kind van twee. een ander met rustige fluisterhoekjes een goede ig gestorven vóór de geboorte bij een keuken, een oescheiden violist en pia- „„„rieden Karakteristiek Amsterdams plekje: De Oude Zijds Kolk nist, en voldoende ruimte om zich eni- auto-ongeluk. een derde is overleden _wm i m kort na de geboorte aan een ziekte, die rh„re> kiinst n Ve™eie" 10 Terpsl- d d ft kunnen de{lmë. chores kunst. De „famous Golden ren„ vertelt ons een kantoorjuffrouw, Knight Wine" fonkelde in de kristal- die zuiver beroepshalve in dit vermaak len, en men sprak met gedempt geluld. terecM gekom.en js Ze fungeert als Een bereisd man. dame de réception voor vreemdelin- De 30-jarige heer C. Speet, med-e-di- gen> Alles in het perse ordentelijke, recteur van Bergmann's Reisbureau, Ze vindt het verschrikkelijk, dat ze de organisator van deze trip, vertelde aan fat nachtleven moet deelnemen, ons hier over zijn werk. Hij is geboor- jjet interesseert haar niet in het minst, tig uit Anna Paulowna, maar de Noord- „Maar ja, ik moet verdienen, om de hollandse polder heeft hij geruild voor kleine te kunnen onderhouden. Mijn de grote wereld. „Verleden jaar Sep- man was officier in hart en nieren, tember bezocht ik Frankfurt, Heidel- Werd afgekeurd. Kwam terug uit En- berg, Garmisch Partenkirchen, Basel, geland, en kon het hier niet meer vin- Geneve, Lugano, Milaan, Venetië, Flo- cjen> Ruzies. Hij liet me zitten. Maar rence, Rome, Napels en ging toen lek- ik hou nog van hem. Hij zwerft af en ker uitrusten op Capri. Een pracht-land. toe om het huis, want hij kan de klei- In Februari maakte ik een wereldreis., ne niet vergeten. Ik zal op hem wach- Noord- en Zuid-Amerika. Tienduizend ten blijven. En ik zal proberen de kilometer per boot en tienduizend kracht op te brengen dit werk zolang kilometer per vliegtuig, met een rust- te volbrengen. Een vriendelijke geest pauze van zes dagen in Curacao. De heeft me deze baan bezorgd. Men is Amerikaanse zakenstijl bevalt me. In zeer welwillend voor me, ieder draagt November of December ga ik weer me een groot respect toe. Dat helpt me naar de U.S.A. Daarvóór staat Parijs wel...." nog op mijn program. We hebben ver- Toen hebben we onze hotelkamer op bindingen over de gehele wereld. Deze gezocht. Het panopticum deed dat ook. nachttrips zijn een Nederlandse versie Na vijf uur vermaakt te zijn. Maar met van de Parijse trips. Voor de Amerika- de onherroepelijke zekerheid in ons, nen is het een koopje. De vreemdelin- dat dit type vermaak niet het onze is. gen verlangen ernaar vermaakt te wor- Te duur en te goedkoop beide. WEL, als provinciaal heer-met-kin- derljjke-geest zijn we dan in de baaierd, die grote stad heet, terecht gekomen, betaalden vijf-en-twintig pegels, stapten in een touringcar en lieten ons het nachtleven van Am sterdam show-en in gezelschap van 27 flegmatieke Engelsen, omtrent wie men zich geen beter voorstelling kan vormen dan door aan 'n panopticum te denken. Grilliger lot had ons niet be schoren kunnen zijn. Wij, hunkerend naar „het grote avontuur" en dan in gezelschap van 27 grijsharige of kaalhoofdige Engelsen van beiderlei kunne in de leeftijd van naar schat ting 55 tot 75 jaar. Ze maakten een vacaa ae-uitstapje naar Holland. Dat was 's avonds zo omstreeks n«gen uur. We voelden ons een beet je verveeld. En zo kwamen we dan op onze eerste pleisterplaats: „Place Rgalle". De aankleding van de tent trof ons. Het orkestje speelde met élan het onsterfelijke lied „I will buy a paperdoll, that I can call my own". De Engelsen keken overrompeld, en tipten nu en dan aan het drankje, hun door welwillende obers direct na aankomst in eenvoudig glaswerk ge serveerd. Enfin, hier bleven we een uurtje, luisterend naar de muziek, nippend aan het kleine glaasje en kijkend naar he die s en dat's, die het oog zouden kunnen bekoren, maar altijd weer te- rugkerend tot ons panopticum. Toen bracht de gids ons in „Extase ergens op het Leidseplein. Het was er vol. Keurig geklede dames en heren, van wie men onmogelijk kon bepalen of een echtelijke band de grondslag Was van hun relatie, sjokten over een dansvloer van minimale afmeting. On vermoeibaar speelde een band. De af grijselijkste syncopen werden over de hoofden der dansenden uitgestort. In de Blazen op de tafeltjes glinsterden kleu rige drankjes, die volkomen pasten in het min of meer luxueuse milieu. Er was goed cabaret. Een danseuse kron kelde zich in allerlei bochten, een goo chelaar tikte levende kuikens uit eieren en een uitstekende muzikale clown deed vermakelijk zot. Wij hebben er wat gepraat met een collega, die ons vertelde in deze gele genheid eens de huisonderwijzeres van zijn kinderen te hebben getroffen. „Toen ze me zag, probeerde ze te vluchten. Ik heb haar tegen gehouden en toen vertelde ze me haar leven. Ze kon niet wennen aan het eentonige, burgerlijke bestaan van alle dag. 's Avonds verkleedde ze zich en met haar kleding legde ze haar persoonlijk heid af. Het keurige onderwijzeresje. op wie niets aan te merken viel, werd dan dame-du-monde, en dompelde zich in de flonkering van dit nutteloze weeldeleven. Om zichzelf te ontvluch ten. Nacht op nacht. Een dubbele per soonlijkheid. Een ongelukkig mens. De nachtelijke stad. QM TWAALF UUR hebben we „Ex tase" verlaten. De in leer gevatte chauffeur van onze touringcar sleurde ons door de nachtstille straten van Amsterdam-buiten-het-vermaakcentrum naar „Le Chevalier d'Or" ergens in Zuid. Het gaf de vreemdelingen de gelegenheid Amsterdams stedebouw- kundige schoonheid even in een flits te zien. Amsterdams stedebouwkundige schoonheid bij kunstlicht. Het kunst licht van het niet karige gemeentelijke electriciteitsbedrijf, dat dag weet te scheppen, waar men nacht zou ver wachten. Of de vreemdelingen er veel oog voor hebben gehad1 Och. flegmatieke Engelsen zijn ook maar mensen. En onze gids was een uitstekend mensen kenner. Zowaar wist hij het panop ticum onder het rijden tot massa zang te brengen. Stemmige massa-zang. Niet te luidruchtig, niet te uitbundig na tuurlijk. Zoiets ware niet in overeen stemming geweest met de gemiddelde leeftijd der nachtdolers. Maar de En gelse versie van hat romantische lied J7EN kleine Boheemse Jood, kind van zeer arme ouders, wilde com ponist worden. Toen hij zes jaar was, gaf hij pia noconcerten. Mahler ont dekte zijn „held": Wag- ner, en zelfs 'n leermees ter: Anton Bruckner. Gustav Mahler schreef liederen en ook indruk wekkende symphonieën. Ondanks dat erkende 't publiek hem slechts als dirigent. Gedurende heel zijn leven leidde hij in Praag, Budapest of We nen concerten en opera uitvoeringen. Maar dan op zijn eigen enigszins revo- lutionnaire wijze. Hij was uiterst nauwkeurig, be steedde de grootste zorg aan de kleinste details van de muziek en bracht een geheel nieuwe inter pretatie van het klassieke repertoire. Soms wist hij zich van zijn beroep (zijn slavernij zoals hij het noemde) los te maken en in enkele uren schreef hij nieuwe symphonieën, die alleen Richard Strauss destijds waagde te spelen. Op zijn zeven en veertigste jaar was Mahler beroemd, maar arm. Hij stak over naar New York om de Opera te reorganiseren en tegelijkertijd het befaamde Symphonie Orkest te lei den. Na drie jaar was hij zo uitgeput, dat hij tijdens een concert in elkaar zakte. Hy werd naar Wenen vervoerd, waar hy veertig jaar geleden op 18 Mei overleed. De uitvoering van zün laat ste symphonie en tevens zijn meester werk: „Het lied van de aarde" heeft hy nooit mogen beluisteren... (Unesco). EEN verblijf van een half jaar in Amerika keerde de voordrachtkun stenares van Jiddische en Hebreeuwse GVSTAV MAHLER Nooit hoorde hy zijn Lied kunst, Chaja Goldstein, dezer dagen in Europa terug. Zij zal ook in ons land enkele voorstellingen geven en opende haar tournee met een premiere in de De paardensportvereniging „Vooruit" heeft het geluk dat Zondag op geen enkele andere plaats dan Alkmaar courses worden gehouden. Het is daarom niet verwonderlijk dat niet alleen een groot aanUl paarden werd ingeschreven, maar dat die paarden over het algemeen cok van uitstekend gehalte zijn. Zonder twijfel zullen dus vele paardensportliefhebbers en „toto"-enthousiastelingcn een bezoek aan het Alkmaarse Sportpark brengen. Trainer Van der Broek brengt twee kanspaarden voor de Bloesem-prijs in de baan, waarvan Peter Karnac de voorkeur verdient boven Petulance. Roel van Wieringen zal dit tweetal met Paul Spencer ernstige concurrentie aandoen en ook met Pelikaan S. moet rekening worden gehouden. Onze keuze valt dus op Peter Karnac of Petulance, Paul Spencer en Pelikaan S. Als Lee Axkit Zondag nu eens niet in de fouten gaat draven mag een span nende atrijd tussen dit snelle paard en Mc. Heny worden verwacht. Lord Tod- dington en Memnon hebben het voor deel dat zij twintig meter voorgift heb ben en zullen dus lastige tegenstanders kunnen zijn. Onze voorspelling voer de Meikever-prija is als volgt: Mc. Heny, Lord Toddington, Lee Axkit en Mem non als outsider. De grote Lente-prijs wordt een heat Voor de Meidoorn-prijs staan twee nieuwelingen ingeschreven. Hoewel deze paarden. Ortis Donum en Odys- seus K. van goede afstamming zijn, resp. IUustre Hanover u. Donum Yita en Determination u. Maya Toddington, is bij geen benadering te zeggen wat de verrichtingen van deze vierjarige heng sten zullen zijn. Toch zou het ons niet verwonderen als Ortis Donum in de buurt zou komen, daar de kanspaarden Nellie's Tjamme W.B. en Neptunus tachtig meter moeten voorgeven. Olym pus start met Ortis van kop en behoort daardoor tot de favorieten. Onze tips luiden derhalve Olympus. Nellie's Tjamme W.B Neptunus en Ortus Do num als zeer gevaarlijke outsider. draverij over 1720 meter. Van kop ver trekken Norton Williams, Larus S„ Miss A., King Spencer. Kentucky's Queen en Narciso van Zora. Guy Hano ver moet zestig meter op dit veld voor geven. Als het geen heat-draverij be trof. zouden wij Guy een uitstekende kans geven, maar het lijkt niet waar schijnlijk dat deze prachtige viervoeter in staat zal zijn tweemaal achter elkaar de handicap van zestig meter goed te maken. Neen, dan geven wij Larus S. en Kentucky's Queen meer kans en als Miss A., die tegenwoordig bij Van Leeuwen Jr. in training is, wat meer uithoudingsvermogen heeft gekregen, zou het een felle kamp tussen Mc. He ny, Lord Toddington en Lee Axkit kun nen worden. Narciso van Zora zouden wij als outsider willen tippen. Marathonloper heeft dit seizoen in verschillende courses veel indruk ge maakt. Zondag zal dit paard de strijd met Kentucky King, Narciso van Zora, Kruger en O' Nelly Zora moeten aan binden. Marathonloper heeft echter niet meer het voordeel van een grote voor gift en dientengevolge start hij dit maal zeker niet als favoriet. Wy geven de voorkeur aan Kentucky King en Narciso van' Zora Er was eens een arme jongen Stem van India Toneel in Wenen schouwburg te Rotterdam. Op haar programma staan o.a. Gebed van een Ghetto-Jood van Bertus van Lier, een sprookje van W. Torkanowsky, Ernstig gesprek met God van Stutschwesky en een reeks liederen. De jeudige Nederlandse dichteres Mies Bouwhuys is naar Indonesië ver trokken. Zij is bezig met het schrijven van kinderverhalen, waarin de omgang tussen Indonesische en Nederlandse kin deren wordt beschreven. Op twintig jarige leeftyd verwierf zij de „Retna Prinsen Geerligsprijs" met haar bundel „Ariadne op Naxos". Negentig jaar geleden werd in Cal- cutta de ook in de Westerse wereld zo bewonderde Indiase dichter Rabindra- nath Tagore geboren. Zijn gedichten, romans en toneelwerken werden in ve le talen vertaald. In 1913 verwierf hij de Nobelprijs voor letterkunde. Het be drag van ongeveer f 90.000, dat hem daardoor ten deel viel, schonk hij ge heel aan de door hem opgerichte school „Shnntiniketan", waaraan studenten uit talrijke landen de college* volgden. JN WENEN ging de première van „Bertha Suttner", een toneelstuk over de grote Oostenrijkse strijdster voor de vrede en schrijfster van het bekende werk „De wapens neer". Het toneelstuk van de in 1888 te Graz ge boren schrijver Herbert Ertl, tekent het leven van Berta Suttner, ook haar ontmoeting met Alfred Nobel. Het „Theater der 49" te Wenen, zo geheten omdat het 49 zitplaatsen telt, heeft het stuk „Het geval A. D." van de Neder landse toneelschrijver en acteur Haae Tietneyer opgevoerd.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 9