De betalingsbalans levert een zeer zorgwekkend beeld op Tekort wordt hoger dan f27.000 Twee Nederlandse Meteors bij Stadtlohn neergestort Verbondenen winnen terrein aan het Koreaanse front Dodelijk ongeval te Burgervlotbrug VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Rationeel gebruik van brandstoffen Praags protest bij Washington Madrilenen te voet naar hun werk Woensdag 23 Mei 1951 76e Jaargang No. 11109 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Deviezennota 1951: een somber siuk Hoop op verdere Amerikaanse hulp Beide Inspanning en offerzin blijven nodig Reeds een week lang geen nieuwe gevallen om het leven De Duitse schulden Het Westen is bereid tot zekere concessies Geen garantie voor het huidige peil Weerbericht GENERAAL ~STRATEMEYER TIJDELIJK VERVANGEN Tegen „vijandige acties' Nieuw type vlammenwerper in gebruik genomen Zuidkoreaanse soldaten lijden aan ondervoeding De affaire ,,Van de Wadden tot het IJ" Scherpe woorden legen hei Alkmaars Gemeentebesiuur in vergadering van Zaanse V.V.V. Een ambtelijke molen met een handrem KOAI B&ttefo DE SPAANSE STAKINGEN BREIDEN ZICH UIT Bondsdag eist remminr van groentenimport Westduitse regering stelt steunmaatregelen voor Ook de Kaatsheuvelse schoenfabrieken dicht? BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C KRAK (11MT TARIEVEN; Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meei 5 cent Abonnementen per kwar taal 1 5.15, per maand 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten n£ REGERING heeft in de afgelopen nacht wederom een uitgebreide deviezen- nota gepubliceerd, waarin xij een overzicht geeft van de stand van zaken op Internationaal economisch gebied en de gevolgen hiervan voor onze betalings balans. Het is een zeer somber beeld, dat zij van de monetaire positie van ons land ophangt. Het tekort op de betalingsbalans, dat in 1949 f 850.000.000 bedroeg, steeg in het afgelopen jaar tot f 1106.000.000. Hoewel uit de cijfers geen voorspel ling voor het jaar 1951 valt te putten, ook met het oog op de verschillende inter nationale factoren, die tot het genoemde resultaat hebben geleid, vervult het beeld da* deze cijfers opleveren, de regering met grote zorg, zo heet het in de slotbeschouwing. MET NEDERLANDSE bezit aan goud en deviezen is maar gering, de bui tenlandse hulp zal waarschijnlijk klei ner worden. Daarom moest worden ge streefd naar een meer evenwichtige po sitie ten opzichte van het buitenland. Versterkte voorraadvorming en inter nationale prijsstijgingen deden de in voer aanzienlijk stijgen. Te verwachten Is, dat dit nog wel zal doorgaan. De regering herinnert aan de maat regelen, die zij reeds heeft genomen of nog in voorbereiding heeft, en waar bij wordt gestreefd naar afremmen der bestedingen door het wegnemen van koopkracht. Deze zullen echter niet kunnen verhinderen, dat er onzekerhe den blijven bestaan ten aanzien van on ze betalingsbalans. De regerig acht het achter niet waarschijnlijk, dat de in tering op de vlottende middelen ♦spaartegoeden en reserves) op de tot dusverre gevolgde voet zal doorgaan. De kwetsbaarheid van onze export maakt het nodig, dat aanzienlijke re- terves aan goud en deviezen blijven bestaan. Wei zullen deze in 1951 weer •en deel van onze Hitgaven voor invoeT moeten dekken. De regering hoopt ech ter, dat de besprekingen met Amerika ovr dollarhulp voor economische en militaire doeleinden spoedig tot een goed resultaat zullen leiden. Om onze invoer uit de dollargebieden te kunnen betalen zullen wij op de een of andere manier onze dollarinkomsten moeten zekerstellen. Dat zal slechts mo gelijk zijn, wanneer een oplossing wordt gevonden voor het vraagstuk der om- wisselbaarheid van andere muntsoorten in dollars. De moeilijkheden op het stuk der deviezenvoorziening zijn nog groot en de vooruitzichten onzeker. Niette min mogen wij niet defaitistisch worden. De mogelijkheid, om de weg omhoog te vinden, is er nog steeds. Daartoe moet de nationale productieve inspanning met alle kracht verder moeten worden op gevoerd. Ir de tweede plaats zal ons volk zich bereid moeten tonen tot het brengen van offers. De regering be sluit haar beschouwingen met een be roep op het Nederlandse volk, om er toe mede te werken, dat deze voorwaar den in vervulling gaan. IHIIIIlUHIlHiHlHHllllHIIIIIHIHIliHllllllHlllllllUHHIIIHIIlllHllIHHIHIllllllHIHmiHHmilMIWillil IMnmmlmHnunlnilfluTroull'lllilllïllnllluliiflniiliWniumnnfi MMIlMnlnHMIRMMB De pokken ie Tilburg Dinsdag was het de zevende achter eenvolgende dag dat te Tilburg geen nieuwe gevallen van pokken werden geconstateerd. Tilburgse leden der Katholieke Ar beiders-Beweging zullen op Zaterdag 26 Mei kunnen deelnemen aan de herden kingsbijeenkomst der Encyclieken in het Feijenoord-staaion te Rotterdam, mits zij gevaccineerd zijn. Lu-a—fl- liggen de toestellen dicht bij elkaar pnoien KVromen de lucht. Bij deze manoeuvre zijn Twee Nederlandse Meteorstraaljagers van de vliegbasis Twenthe zijn Dins dagmiddag in de buurt van het stadje Stadtlohn in West-Duitsland met el kaar in botsing gekomen. Beide toe stellen stortten neer en werden volko men vernield. De twee piloten, H. B. Boomkamp uit Lichtenvoorde en H. A. Bastiaanse uit Assen, beiden sergeant vlieger, kwamen om het leven. Beide vliegers, leerlingen van de jachtvliegschool Twenthe, startten gis termorgen van het vliegveld Twenthe. ieder met een Meteor type IV straal jager, voor een oefening patrouille vliegen. Bij een dergelijke oefenvlucht UH gewoonlijk betrouwbare bron wordt te Bonn vernomen, dat Enge land, Frankrijk en de Verenigde Staten waarschijnlijk niet zullen vasthouden aan hun eis, dat de betaling van de hulp, welke na de oorlog aan West- Duitsland ia verleend, geregeld moet worden, alvorens een regeling voor de vooroorlogse schulden kan worden ge troffen. De geallieerden zouden eerst voor het houden van een internationale con ferentie over de regeling van Duits- lands buitenlandse schulden een voor bereidende conferentie met West-Duits land willen houden, vermoedelijk te Londen in het begin van de volgende maand. Indien deze internationale conferen tie leidt tot het tot stand komen van een algemene schuldregeling, zullen de crediteuren deze als basis voor hun eigen overeenkomsten met de Duitsers kunnen gebruiken. Onder voorzitterschap van Prof. ir. D. Dresden heeft de minister zonder por tefeuille, prof. Albregts, een brandstof- fencommissie in het leven geroepen, bestaande uit werkgevers, werknemers en overheid. De taak dezer commissie is het uitwerken van voorstellen ten aanzien van een rationeel gebruik van brandstoffen Prof. Albregts heeft deze commissie listermiddag geïnstalleerd. Hij schetste daarbij de wijzigingen, welke zich, in vergelijking met voor de oorlog, vol trokken hebben in de kolensituatie Voorts projecteerde hij een beeld van het verbruik, dat al evenmin aanleiding geeft tot optimisme. Gezien de gesta dige voortschrijdende industrialisatie van ons land, welke met een toenemend brandstoffenverbruik gepaard zal gaan moet in de toekomst rekening worden gehouden met het optreden van span hingen. Op het ogenblik kan zelfs geen garantie worden gegeven, dat het brandstoffenverbruik op het huidige Peil kon worden gehandhaafd. De minister wees op het plan Schu- man en zeide te geloven, dat het nood- Verwachting tot hedenavond: Veranderlijke bewolking met flinke opklaringen en slechts enkele verspreid optredende buien. Overwegend matig Zuid westelijke tot Zuidelijke wind. Iets hogere temperaturen dan gisteren. DONDERDAG: Zon op 4.36. on- "ier 20.39; Maan op 0.15, ond. 7.00. zakelijk zal zijn, dat de commissie de in het kader van deze overeenkomst ontwikkelde schema's nauwlettend be studeert ten einde haar voorstellen hieraan aan te passen. Generaal Earle Patridge, bevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht in Korea, is te Tokio aangekomen om tijdeiyk het opperbevel van de Ameri kaanse luchtmacht voor het Verre Oosten op zich te nemen in de plaats van generaal George Stratemeyer, die Zondag een hartaanval kreeg en enige tijd rust moet houden. m zyn de toestellen vermoedelijk met elkaar in botsing gekomen en daarop neerge stort. Een commissie van onderzoek van de luchtmachtstaf is onmiddellijk na het bekend worden van het ongeluk naar Stadlohn vertrokken. De slacht offers zullen naar Nederland worden overgebracht. Tsjeehosiowakye heeft geprotesteerd tegen de vijandige activiteit van het onder Amerikaans toezicht werkende radio-station Radio Vrij Europa. Ook is bezwaar gemaakt tegen een schen ding van de Tsjechoslowaakse grens door gewapende Amerikaanse soldaten in het begin van deze maand. De pro testen waren vervat in een in krach tige termen vervatte nota aan de Ame rikaanse regering, die Maandag te Praag aan de asnbassdeur der V.S., EHis O'Briggs, is overhndigd. Wat het eerste feit betreft wordt ge zegd, dat het station in strijd met de afspraken van Kopenhagen gebruik maakt van een golflengte die aan een ander land is oegewezen. Aan de uit zendingen werken „verraders van het Tsjechoslowaakse volk" mee. De stel ling. dat het hier een particulier radio station zou betreffen, wordt een „door. zichtige manoeuvre" genoemd Ten aanzien van het tweede wordt medegedeeld, dat op 4 Mei enige Ame rikaanse militairen nabij Broumow de grens hebben overschreden en mili taire installaties hebben gefotogra feerd. Dit voorval wordt een onder deel genoemd van een campagne van spionnage, sabotage en vijandelijke activiteit tegen de Tsjechoslowaakse rapubliek. De verbonden troepen hebben Dinsdag de Noordelijken in alle sectoren van het front teruggedrongen. In het Westen vorderden de geallieerden tot d« Zuidelijke oever van de tmdjln. Eenheden pantsertroepen en infanterie zij* Kaesong, vijf kilometer ten Zuiden van de 38ste breedtegraad tot op anderhalve kilometer genaderd. Uit Korea wordt voorts melding gemaakt van een nieuw type vlammenwerper, dat sinds een paar dagen in gebruik is. Het apparaat be strijkt met zijn vuur een gebied van tachtig tot honderd vierkante meter. De vlammen gaan ongeveer zestig meter boog en verbruiken alle zuurstof in hun omgeving. Tegelijkertijd' worden stukken van de brandende en kleverige sub stantie rondgeslingerd, die een zekere dood betekenen voor allen, die er door worden getroffen. van vijftien oorlogsschepen de aan- voerhaven Wondan aan de l^ïreaanso Oostkust met zijn zware artillerie. Deze strijdmacht is thans versterkt met het 45.000 ton metende Ameri kaanse slagschip New Jersey. Dertienduizend Zuidkc eaanse vrij willigers, die in de afgelopen winter waren aangeworven, zijn door onder voeding om het leven gekomen. Het merendeel was kortelings uit de dienst ontslagen op grond van zijn slechte gezondheidstoestand. In het geheel zijn 200.000 Zuidkoreaanse soldaten in ziekenhuizen opgenomen. Tachtig procent van hen leed aan ondervoe ding. De bevelhebber van de Turkse bri gade. brigade-generaal Tahsin Yazici, heeft verklaard, dat de volgende week voor de Koreaanse oorlog beslissend zal zijn. De Chinezen lijden op het ogenblik zulke zware verliezen, dat zrj geen mankracht meer overhouden voor voortzetttng van het offensief, indien zij thans ook op de Oostelijke sector van het front worden versla gen. Nadat hun aanval op de Weste lijke sector was afgeslagen, wierpen zij al hun gevechtskracht op het Oos telijke deel, in de hoop, daar een door braak te kunnen forceren. Yazici ver klaarde overtuigd te zijn van de over winning voor de verbondenen. Wat de strijd in Korea betreft: sinds 16 Februari bestookt een vloot .[JAT DE AFFAIRE-„VAN DE WADDEN TOT HET IJ" zulk een onverkwikke lijke wending heeft genomen komt in de eerste plaats neer op het hoofd van de directeur der gemeentelijke accountantsdienst te Alkmaar, de heer De Wilde. Het college van B. en W. had veel kunnen voorkomen. Ambtelijke molens malen langzaam en die van de ambtenaar De Wilde had er bovendien nog een hand rem bij; daarom hebben veel leveranciers aan de tentoonstelling maanden en maanden op hun geld moeten wachten. Het tekort, dat de tentoonstelling ople verde, werd door de heer De Wilde voorlopig geraamd op 27006 gulden, maar het zal wel blijken, dat dit cijfer een paar duizend guiden hoger wordt". Aldus is gisteravond gesproken door de voorzitter van de Zaanse V.V.Y., de heer B. C. Ooms in een algemene ledenvergadering te Zaandam. £jE HEER OOMS deelde mede, dat de Alkmaarse ambtenaar De Wilde op zijn verzoek besprekingen heeft gehad met het Federatiebestuur en dat hij daarin soms zeer pijnlijke vragen stel de aan de directeur der tentoonstel ling, de heer Dinkelberg Al deze vra gen zijn tot volledige voldoening van de Federatie beantwoord en men meen de, uit de woorden van de heer De Wilde te hebben verstaan, dat ook hij aan het eind der discussie het stand punt van de Federatiebestuurders deel de. „Groot was dan ook de verbazing, toen volgens persberichten uit het rap port bleek, dat de heer De Wilde ver dachtmakingen en op geen feiten be rustende uitspraken heeft gedaan, die voor de heer Dinkelberg krenkend zijn". Dat het bestuur vervolgens dit rapport ter inzage kreeg onder beding, dat de heer Dinkelberg er geen ken nis van mocht nemen, achtte de heer Ooms in strijd met het fatsoensbegrip. „Onverklaarbaar" Over het rapport is later van ge dachten gewisseld tussen B. en W. van Alkmaar en het bestuur van de Fede ratie van V.V.V.'s en bij deze bespre king was ook de heer De Wilde aan wezig. Het dagelijks bestuur wist B. en W. ervan t« overtuigen zo zeide de heer Ooms gisteravond dat de voor de heer Dinkelberg denigrerende opmerkingen ongegrond waren. Om onverklaarbare reden is het rapport echter zonder prae-advies van B. en W aan de raadsleden gegeven, waardoor bij hen een mening over de heer Din kelberg kon ontstaan, die uitermate ongewenst is. „En daarna zocht het rapport een uitweg! De gevolgen van alle geheim- doenerij zijn niet uitgebleven. Het kwade gerucht, dat in Alkmaar een rijke voedingsbodem heeft, greep een man, die dag en nacht op de bres voor de tentoonstelling heeft gestaan en die zelfs de suggestie van B en W. om een salaris voor de directeur in de be groting op te nemen, van de hand heeft gewezen, omdat hij eerst het resultaat van de tentoonstelling wilde afwachten. Publicaties uit een geheim rapport z«n strafbaar, maar anders had het reeds lang in de pers gestaan, want het is opmerkeliik. dat verscml- lende daarin genoemde dingen ge meengoed zijn geworden! Een vreemde belofte „In een van de plaatselijke bladen heb ik gelezen over de dreunende klap met de voorzittershamer op de alge mene vergadering, die vlak vóór Pink steren in Bergen-Binnen werd gehou den, toen een afgevaardigde de mond werd gesnoerd by gebruikmaking van het woord „compromitterend" tydens een door hem gestelde vraag over de onverkwikkelijke affaire. De voorzit ter, mr. Breebaart, kon niet anders, want hij had de burgemeester van Alkmaar tevoren op diens verzoek „beloofd" dat er geen discussie over het rapport der tentoonstelling zou plaats vinden. Men kan over deze „be lofte" verschil van mening hebben. De stad Alkmaar, die door het rap port haar naam als „Stad der Victo rie" heeft zien veranderen in „Stad van het Mysterie" heeft er recht op het volle licht over het rapport te zien schynen". De heer Ooms deelde ten slotte me de, dat het Federatiebestuur alles zal doen om op korte termijn te komen tot liquidatie der boze geruchten Het geheime rapport van de gemeente Alk maar mag daarom niet onder tafel verdwijnen, het moet openbaar wor den. Tot zover de heer B. C. Ooms in de algemene ledenvergadering van de Zaanse V.V.V. (Zie verder elders in dit nummer). Wachtmeester der waterpolitie verongelukt Gistermiddag omstreeks twee uur beeft zich nabij Burgervlotbrug een ernstig ongeluk voorgedaan, dat H<t leven heeft gekost aan bootsman L Bouwman van de Alkmaarse Rijkspoli tie te water. Bouwman bereikte de leeftijd van 28 jaar en laat een vrouw en drie kinderen achter. In de richting Den Helder reed gis termiddag de bootsman op zijn motor met zijspan, toen hy plotseling bij het inhalen van een vrachtauto de macht over het stuur verloor. Hoewel hij nog krampachtige pogingen deed zyn voer tuig op de weg te houden gelukte hem dit niet. In de berm gekomen ram ia hij enige betonnen paaltjes, raakte ver der enige bosjes en bomen en kwam pas tot stilstand tegen de muur van het woonhuis van de heer P. van Bu ren. Hoewel medische hulp vrijwel di rect ter plaatse aanwezig was en da overbrenging naar het Centraal Zieken huis in Alkmaar vlot verliep, bleek de bootsman zó zwaar te zijn gewond dat hij nog dezelfde dag, aan het einde van de middag, overleed. Uit protest tegen duurte Duizenden Madrilenen gingen gisteren te voet naar hun werk, hoewel alle openbare vervoermiddelen tot hun be schikking stonden. De ondergrondse treinen in Madrid, die anders steeds bijna overbelast zijn, waren slechts half vol. Dit was het gevolg van de aange kondigde protest-actie van de bewoners £EN GROOTS jubileum: tien jaar geleden steeg in Engeland het eer ste straalvliegtuig op en maakte een proefvlucht van 17 minuten. Een be langrijke historische stap op de weg naar deja, waarheen? q Dat de mens toch nog niet geheel in zijn eigen geniale vindingen vertrouwt, blijkt wel uit het feit, dat op Croy- don, het vliegveld van Londen, een automaat wordt neergezet, waaruit men voor een sixpence (zowat drie dubbeltjes) een verzekeringspolis te gen ongelukken krijgt, welke gedu rende ,24 uur recht geeft op uitbeta ling van duizend pond- sterling. Wel de moeite waard om by het uitstappen van het trapje te vallenPiano spel is ongetwijfeld bevorderlijker voo de wereldvrede dan het gegier de: straalmotoren, dacht de commissi- voor de week van de Amerikaanse (bebob?) muziek en zij schonk haar koene president Truman, die voor nog geen generaal met vier sterren bang ia, een piano. Laat ons de hoop ie- ven, dat een Russische balalajka-com missie Vadertje Stalin met een (ty pisch Georgisch) muziekinstrument Wat wordt het -w. er uk oj eer bt bedeelt, opdat zy tezamen nog eens „Vrede op aarde, in de mensen een welbehagen" kunnen spelen, q De paedagogen, die de hopen der reflec tieve vaderlanden voor de harde maat- schappij geschikt moeten maken, ge ven echter geenszins het goede voor beeld. In Italië hebben 70.000 leraren van middelbare scholen gestaakt, daar zij als botte materialisten op ho ger loon belust waren. Alsof voor hen geestelijk voedsel niet 't hoogste goed Gat een mensenleven niet veel meer telt, wisten wij allemaal. In Buenos Aires vond men op een dood gewone vuilnisbelt de lichamen van vijf vermoorde mannen. Een Koreaan se inspiratie q Een student uit Texas, die terecht stond wegens dief stal van een kostbaar filmprojectie apparaat, zeide hiervoor hogere mo tieven te hebben gehad. Hg had het ding nodig om films te vertonen tot verbetering van mens en wereld, het- een edel en noodzakelijk streven van de Spaanse hoofdstad tegen de duurte en de hoge kosten van het levensonderhoud. De actie, die door middel van ket tingbrieven was georganiseerd, werd zowel door de linkse als door de recht se partijen gesteund. Niet alleen wer den de openbare vervoermiddelen ge negeerd, doch ook werd zeer weinig gewinkeld en de openbare vermakelijk heden hadden eveneens een slechte dag. Incidenten hebben zich echter niet voorgedaan. Volgens schattingen hebben ongeveer tachtig tot negentig procent van alle werknemers in Madrid gehoor gegeven aan de oproep van de illegale vakbon den. Dinsdagavond was de toestand in de stad weer vrywel normaal en de spanning geweken. De Madrileense kranten hebben geen melding gemaakt van de gebeurtenissen. De radiostations hebben een korte mededeling omgeroe pen, volgens welke een poging tot alge mene staking een mislukking zor zqn geworden. In de Baskische stad Eibar zijn Dins dag bij verschillende wapenfabrieken de arbeiders in staking gegaan. Alleen in de grote fabriek voor zaaimachines bleven de arbeiders aan het werk. Ook uit Placenda en Eigoeibar worden stakingen in twee fabrieken gemeld uit protest tegen de stijging der kos ten van het levensonderhoud. Ter bevordering van de binnenlandse landbouwproductie heeft het Duitse mi nisterie van landbouw voor het kabinet een wetsontwerp opgesteld. Het beoogt de productieverbetering van groenten en fruit door middel van een vijfjaren plan, door verhoging van kwaliteit, ver mindering van kosten en verbetering van het veilingsysteem. De regering zal in de loop van dit jaar 20 millioen mark beschikbaar stel len aan toeslagen. 5 millioen mark aan credieten en 25 milioen mark voor de vorming van een landbouwondersteu- ningsfonds naar Nederlands voorbeeld. Tevens zullen aanzienlijke bedragen gegeven worden voor de productie van zaaigoed Door deze maatregelen hoopt men het de Duitse tuinbouw mogelijk te maken beter het hoofd aan buiten landse concurrentie te kunnen bieden. De Westduitse Bondsdag nam Dinsdag met algemene stemmen een voorstel aan waarin de regering wordt uitgenodigd het wetsontwerp tot regeling van de groenten- en fruitvoorziening vóór 31 Mei in te dienen Een woordvoerder van de landbouwcommissie betoogde, dat het noodzakelijk was enige orde te schep pen in de voorziening door het vaststel len van gesloten perioden voor de in voer van fruit en groenten, teneinde de afzet van de binnenlandse oogst niet in gevaar te brengen. Er werd op ge wezen hierover in overleg te treden met de exportlanden De Bond van Schoenfabrikanten te Kaatsheuvel heeft aan het bestuur van de Federatie van Nederlandse Schoen fabrikanten verzocht, ai het mogelijke te doen om verhoging van de winst marge voor schoenwinkeliers te ver krijgen. Komt deze er niet, dan zullen de fabrieken te Kaatsheuvel binnen een of twee weken geen werk meer voor hun arbeiders hebben. Daardoor zoui -»n dan tweeduizend man werkloos worc ;n.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1