Grote Vier 23 Juli te Washington bijeen? Moskou heeft keuze uit drie agenda's Onnauwkeurig Weinig gevechtshandelingen aan het Koreaanse front „Letterkundige" richtte een auto mobielfabriek ten gronde Geen wijziging in de broodprijs Thans een mijnramp in Westfalen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Het Atlantisch Pact niet ter sprake Weer 'n geval van pokken in Tilburg Kakt B&bteJk NVV stelt eis aan werkgevers Vrijdag 1 Juni 1951 '6e Jaargang No. 11117 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna HET WESTEN HOOPT OP SPOEDIG BEVESTIGEND ANTWOORD De drie agenda's De Zaandamse encephalitis- patient weer hersteld DE tweede of gesplitste agenda geeft naast elkaar in aparte kolommen de verschillende westelijke en Sowjetrus sische bewoordingen van de bewape ningskwestie en de Duitse demilitarisa- tie. Deze agenda laat het aan de mi nisters van buitenlandse zaken over om zelf te beslissen: 1. of het bespreken van het bewapeningspeil als een van de voornaamste oorzaken van de spannin gen moet voorafgaan aan de bespreking van het verminderen van de bewape ning; 2. of deze vermindering van be wapening alleen op de Grote Vier be trekking heeft; 3. of het vraagstuk van de Duitse demilitarisatie besproken zou moeten worden voor het vraagstuk van het peil en de vermindering van de be wapening. DE derde of skeletagenda geeft slechts vijf algemene onderwerpen van be spreking en bevat slechts 41 woorden. Tekenen Nederland krijgt een tactische luchtmacht Weerbericht voor nieuwe rustperiode Het „sneeuwde" in de Amsterdamse krantenwijk Onze verliezen in Korea Kamerlid v. d. Wetering meent het tegendeel Hij zou wel voor een millioen kunnen zorgen! Met fraaie auto naar Nederland vertrokken Minister acht winst van bakkers redelijk Het Nederlandse elftal tegen Noorwegen Snoek vervangt Kuneman Hof verleent voorrang aan Morrisons verzoek Onverwachte terugkeer van Prof. Bakker Veertien mijnwerkers omgekomen, 21 gewond BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meei 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand f 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten 0E Verenigde Staten, Groot-Brittannie en Frankrijk hebben gisteren te Moskou gelijkluidende nota's doen overhandigen, waarin wordt voorgesteld op 23 Juli te Washington een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier te beginnen. Afschriften van de nota's werden overhandigd aan de gowjetrussische afgevaardigde ter plaatsvervangers-conferentie in Parijs, Gro- myko, die zijn westerse collega's beloofde de nota's naar Moskou door te sturen. In de nota's wordt de Sowjetunie de keuze gelaten tussen de drie alternatieve agenda's, die reeds op de plaatsvervangersconferentie te Parijs door de westelijke afgevaardigden zijn ingediend. Referend aan de zogenaamde „gesplitste agenda" een van de drie alternatieve ontwerpen zeggen de nota's, dat men tot overeenstemming had kunnen komen als de Sowjetdelegatie niet gestaan had op bespreking van het Noordatlantisch Pact. Gehoopt wordt op spoedig antwoord van de Sowjetrussische regering ten teken van haar bereidheid tot deelneming aan de voorgestelde conferentie alsmede mededeling, welke van de drie agenda- ontwerpen zij aanvaardbaar acht. £)E in de westelijke nota's aan Moskou als basis voor een minsters-confe- rentie voorgestelde alternatieve agen da's werden op 2 Mei door de weste lijke plaatsvervangers te Parijs voorge steld. Er werden toen drie ontwerpen ingediend, een algemene een gesplitste en een skelet-agenda, die alle drie de bespreking voorzien van (a) de demi- litarisatie van Duitsland, (b) het be staande bewapeningspeil en <c> nale- Gromyko's commentaar Gromyko heeft gisteren in de verga dering van plaatsvervangers te Parijs verklaard, dat er twee onnauwkeurig heden waren in de tekst van de weste lijke nota's aan de Russische regering. Ten eerste hadden de westelijke mo gendheden gezegd, dat er afgezien van het Atlantisch pact overeenstemming was over alle andere kwesties. In werkelijkheid had hij echter ge- Begd, dat, indien het westen accoord zou gaan met opneming van het punt betreffende het Atlantisch pact en de Amerikaanse bases overzee, de formu lering van de andere punten zonder wijziging zou kunnen worden aan vaard. Ten tweede was alleen vermeld het Noordatlantisch pact. De. Sowjetunie wenste ook bespreking van de kwestie der Amerikaanse bases overzee, welke in het tweede deel van het door de Sowjetunie voorgestelde agendapunt voorkwam. De geneeskundige hoofdinspecteur deelt mede, dat gisteren in Tilburg toch weer een pokkengeval is geconsta teerd. Dergelijke min of meer alleen staande gevallen kunnen na afloop van een eigenlijke epidemie voorkomen. Dringend wordt aanbevolen, dat zij, die Brabant in de naaste toekomst be zoeken .heringeënt zijn. Brabanders, die naar andere delen van het land rei zen, wordt even zo aangeraden zich eerst te laten herinenten, indien dit ten minste in de afgelopen week nog niet is gebeurd Waar het gevaar van import van pok ken gebleken is niet denkbeeldig te zijn, wordt thans iedereen geadviseerd zich in de naaste toekomst te laten her inenten. De vaccinatietoestand van Ne derland zal daar ten zeerste bij zijn ge baat en het plotseling massaal moeten herinenten met alle bezwaren vandien, wordt daardoor gedeeltelijk voorkomen. Bij een behoorlijke vaccinatietoestand van Nederland zullen wij de toekomst met meer vertrouwen tegemoet kun nen zien. De twintigjarige militair P. Happe uit Zaandam, die dezer dagen met ver schijnselen van hersenontsteking naar het gemeentelijke ziekenhuis aldaar is overgebracht, maakt het blijkens een mededeling van de legervoorlichtings- dienst thans goed. Hij heeft een lichte aanval van deze ziekte doorstaan en is thans vrijwel genezen. Voor militairen van alle wapenen gel den thans, nu het gevaar voor een pok kenepidemie bezworen is, opnieuw de regelen inzake inenting en herinenting van vóór 1 Mei 1951. Alle sindsdien uit gegeven voorschriften zijn ingetrokken. ving van de vredesverdragen met Italië, Roemenië, Bulgarije en Hongarije. De eerste agenda noemt behalve de ze punten nog het vredesvedrag met Oostenrijk, het herstellen van de Duit se eenheid en een Duitse vredesver drag en het naleven van het Italiaans vredesverdrag met betrekking tot Triëst. De gesplitste agenda. Slechts 41 woorden. In het verdedigingssysteem van Ne derland behoort een tactische lucht macht, wier taak het is directe steun aan de troepen op de grond te verle nen. Nu ons land binnenkort de beschik king krijgt over Thunderjets, zal hier uit een dergelijke luchtmacht worden opgebouwd. Als commandant van dit nieuwe onderdeel wordt de naam ge noemd van de kol. vl. wn. J. J- Zee- gers, die thans commandant van de vliegbasis Twenthe is. Verwachting tot Vrijdagavond: Droog en zonnig weer met een matige tot krachtige Oostelijke wind. Iets hogere temperaturen. ZATERDAG: Zon op 4.26, onder 20.50. Maan op 2.47, onder 19.09. Zwaar geschut van de Noordelijken heeft gisteren de posities van de V.N.- troepen ten Noorden van Seoel gedu rende anderhalf uur beschoten, waarna Chinese infanterie tot de aanval over ging. De aanvallers trokken zich echter reeds na een kort gevecht terug. Elders langs het front kwamen de gevechten tot stilstand en er schijnt een nieuwe rustperiode te zijn aangebroken. Aan het Westelijke en centrale front wordt de vooruitgang van de geallieer den in tientallen meters uitgedrukt, het geen voornamelijk een gevolg is van het slechte weer. De tegenstand van de Noordelijken schijnt over het algemeen minder sterk te zijn. Een Amerikaanse patrouille heeft aan het Westelijk front een bruggehoofd gevormd over de Mantan, die acht tot zestien kilometer ten Noorden van de 38ste breedtegraad stroomt. Infanterie der verbondenen heeft stellingen be reikt, die uitzien op de dam bij Hwat- sjon, waardoor de laatste route voor de ten Zuiden van het stuwmeer ingeslo- Gistermiddag heeft in Amsterdam jen ernstige brand gewoed in het ge bouw van de N.V. Befo, een firma in langersfournituren en etalagemate riaal op de Nieuwezijds Voorburgwal, het centrum van de Amsterdamse krantenwijk. De brand ontstond op de tweede etage, waar balen opvulsel voor stoelen waren opgeslagen. Door de enorme rookontwikkeling moest de irandweer van rookmaskers gebruik maken. Toen de stralen op de branden de kapokmassa werden gericht, spoot de natte kapok naar buiten en het was alsof er een sneeuwbui vieL Het duur de ongeveer een uur voor de brand bedwongen was. De schade bleef be perkt tot de tweede etage, die groten deels uitbrandde. IKIIIllfj si ij (Van onze parlem. redacteur) In Korea zijn van het Nederlandse H detachement tot nu toe 32 man ge- 1= sneuveld, 57 gewond, 42 buiten |j dienst gesteld door ziekte en onge- |val en wordt één mtrnvermfci ^merkwaardig: "elke g Deze opgave verstrekte de «Vü.fe- "«EL, i H ter van Oorlog en Marine, ir. Staf, Donderdagmiddag aan de Tweede Kamer. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ten tegenstander om naar het Noorden te ontkomen, is afgesneden. De stroom krijgsgevangenen, zoals die enkele dagen geleden binnenkwam, is thans opgehouden. De meeste gevange nen, die in de Westelijke sector nog worden gemaakt, zijn rondzwervende deserteurs. De onderwerpen zijn: 1. Onderzoek naar maatregelen voor het uitbannen van de huidige internationale spannin gen in Europa, van de oorlogsdreiging en van de vrees voor aggressie; 2. kwes ties betreffende bewapening en strijd krachten; 3. kwesties betreffende Oos tenrijk; 4. kwesties betreffende Duits land; 5. naleving van verdragen en overeenkomsten. Geen van deze alternatieve agenda's vermeldt het Noordatlantisch verdrag. Gromyko heeft volgehouden, dat dit verdrag op de agenda moet staan, an ders zou een bijeenkomst van de Grote Vier geen zin hebben. De interpellant was van oordeel, dat het overheidsbeleid ten opzichte van het bakkersbedrijf en de vaststelling van de broodprijs de toets der critiek De Rotterdamse recherche heeft een 32-jarige letterkundige uit Apeldoorn ge arresteerd, die zich als millionnair heeft voorgedaan en wiens manipulaties heb ben geleid tot het faillissement van een automobielfabriek in Baden. Hij zal bin nenkort het oordeel van de Rotterdamse rechtbank over deze zaak vernemen. Naar alle gedachten zal hij dan ook wel horen, hoe men daar over zijn poging, om een juwelier op te lichten, denkt. Wat zijn gedragingen tegenover de autofabriek aangaat: ruim een jaar ge leden maakte de letterkundige die in elk geval ruimschoots over de voor zijn beroep noodzakelijke fantasie bleek te beschikken op een reis door Europa kennis met een der directeuren. De fir ma bleek doorlopend in geldgebrek te verkeren en de litterator liet zich ont vallen dat hij bij zijn familie wel een millioen zou kunnen loskrijgen. Kort daarop werd hij door de directie voor een bespreking uitgenodigd. Hij kwam zonder overigens over een enkel pa pier te beschikken en werd behan deld als redder der fabriek. In een vergadering van de berijfslei- ding gaf hij te kennen, dat men op hem kpn rekenen. Zijn gedrag was wel iet- al te lastige vraëg werd beantwoord met een zwa re slag-jjip tafel. Maar daar trok men zich voorshands niet te veel aan. Op een bespreking met de Badense minis ter van economische zaken en een groot aantal bestuursambtenaren en andere vooraanstaande personen verscheen hij niet. Daar liet hij de fabrieksdirectie mededelen, dat hij een millioen zou ver schaffen. De staat was toen bereid, een tweede millioen te fourneren. De litterator verdween met een fraaie sportwagen naar Nederland, om het geld In overeenstemming met een vierhonderd-jarige traditie hield de bevolking van Zeil am ZilIer, in Oostenrijk weer zijn jaarlijkse pronkfeest. Het hoogte punt van het feest vormde het gemzengevecht. W/ijlen de bekende Amerikaanse quasi- neger-zanger Al Johnson blijkt volgens officiële gegevens ruim drie millioen dollar te hebben nagelaten. Zijn weduwe krijgt een millioen dol lar en elk van zijn beide aangenomen kinderen een half millioen. De rest komt grotendeels ten bate aan instel lingen op godsdienstige grondslag. Een heel ander testament was dan dat van de heer Thadeus S. Backwood uit Columbus in Ohio, die zijn stiefzoon vijf dollar naliet om „er zo veel touw voor te kopen, dat hij er zich aan kon ophangen". Het vuur van een Perzische oliebron in het gebied van de (ex?) Anglo-Irianian, die zes-en-twintig dagen aan één stuk met een reusachtige vlammenkolom had gebrand, is gisteren gedoofd door 200 kilogram geligniet tot ontploffing te brengen, waardoor de vuurkolom in een gaskolom wérd veranderd, 0 Toen de Amerikaanse bokser James Walker in Washington D. C. in de eerste ronde werd uitgeteld, begon een teleurgestel de supporter hem uit te jouwen. James Laat ik nu nooit een autofabrikant ontmoeten hees zich moeizaam overeind en daagde zijn belediger in de ring. Hij werd prompt voor de tweede maal neerge slagen. £-) In het stadje Columbus, dit maal in Texas, leeft een onderwijze res, die de wel zeer paradoxale naam draagt van Grace Truman McArthur. Zij heeft de ouders van haar leerlin gen meegedeeld, dat zij strikt onpartij dig is. q Nadat Charles Heil in Detroit echtscheiding had aangevraagd en ge kregen, vroeg hij aan de rechter, hem een trouw-verbod op te leggen voor de duur van een jaar. Hij was bang, dat hij anders weer domme overijlde dingen zou doen. De rechter zag de juistheid van zijn standpunt in en ver bood hem het eerste jaar in de echt te treden. 0 In Salt Lake City haastte de politie zich naar de plaats van een auto-ongeluk. Toen zij daar arriveerde, vond zij echter slechts remsporen, glasscherven, een stukje spatbord en een briefje: „Alles prettig onderling geregeld". De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. Mans- holt, heeft gisteren naar aanleiding van de interpeiatie van de heer Van de We tering (C. H.) over de vorming en vaststelling van de huidige broodprijs in de gisteravond gehouden vergadering der Tweede Kamer ontkend, dat er in 't alge meen moeilijkheden in het bakkersbedrijf zijn. Er kan van een redelijk inkomen worden gesproken en vele coöperaties kunnen tot dividenduitkering overgaan. De minister concludeerde, dat het niet gewenst is, wijziging te brengen in de bloemprijs noch in de broodprijs. niet konden doorstaan. Hij vroeg of de minister 't voorgeschreven prijsverschil tussen volks-wit en bruin-brood van een cent per brood van 800 gram nog langer gerechtvaardigd achtte, nu het prijsverschil tussen tarwebloem en tar wemeel nog slechts 94 cent per kilo gram bedraagt. De heer Van de Wetering achtte het juist, indien het bestaande prijsverschil voor volksbrood in een aantal steden wordt weggenomen. Bovendien scheen het hem gerechtvaardigd toe, indien de voor het volksbrood vastgestelde maximumprijs zou worden bepaald door de kostprijs, vermeerderd met een re delijke winstmarge, en men een ver- schillenrekening zou invoeren ter waar borging van rechtvaardige prijzen. De heer Van de Wetering betoogde, dat de vaststelling van de prijs van het volksbrood zodanig verliesgevend is, dat de bakkerij spoedig moet worden tegemoetgekomen. In verband hiermede vroeg hij de minister de bakkerij een rechtvaardig loon te geven. Minister Mansholt merkte op, dat er onjuiste cijfers aan de interpellant wa ren verstrekt en bracht verder een rap port ter sprake omtrent de uitkomsten in 170 bakkerijbedrijven, die over het gehele land waren verspreid. Het prijs verschil van 94 cent per 100 kilogram tussen tarwebloem en tarwemeel was volgens de minister onjuist. Dit was in werkelijkheid 1.60 1.80, zodat er geen aanleiding bestond het prijsver schil weg te nemen. Wat betreft het bepalen van de prijs van het volksbrood was de minister van oordeel dat hierbij rekening mag worden gehouden met het resultaat van andere producten. Een verschillenrekening achtte de minister de overweging waard, doch er diende eerst een oplossing te worden gevonden voor de grote administratie, die hierbij nodig zou zijn. De heer Van de Wetering betoogde hierop, dat de door de minister ge noemde cijfers geflatteerd zijn en handhaafde zijn opvatting, dat er spra ke moet zijn van een redelijke winst op de kostprijs. Op voorstel van de heer Hooy werd de beraadslaging geschorst tot de mi nister een nota heeft overgelegd, waar in het broodvraagstuk wordt uiteenge zet. De minister vroeg voor het opstel len van de nota veertien dagen. te halen. Hij kwam nimmer terug. Toen de directeur, die hem geïntroduceerd had, naar Nederland ging, om te zien hoe de zaken stonden, kwam hij tot de verschrikkelijke ontdekking, dat zijn royale relatie een oplichter was, zij het ook een van formaat. De fabriek was toen niet meer te redden. De staat Ba den trok zich terug en de banken wil den niet bijspringen. De „millionnair" is later in Knokke gepakt en uitgele verd. In het Nederlands elftal, dat Woens dag 6 Juni te Rotterdam tegen Noor wegen speelt, is in vergelijking met net elftal, dat met 54 van Belgie won, slechts een wijziging gekomen. Kuneman (HBS), die in verband met een lichte blessure niet beschikbaar ',s, wordt vervangen door Snoek van Eind hoven. Het Oranje-team ziet er als volgt uit: Kraak (Stormvogels); De Jong (ADO) en Schijvenaar (EDO); v. Schijndel (SW), Terlouw (Sparta) en Bies- brouck (RCH); v. d. Tuyn (Hermes DVS), Snoek Eindhovcm), v. Melis (Eindhoven), Lenstra (Heerenveen) en Groene veld (Haarlem). Reserves: v. Raalte (BlatRv Wit), Odenthal (Haarlem), Dijkgraaf (AGO VV) en v. d. Weerd (Wageningen). Het Noorse elftal. Het Noorse elftal ziet er als volgt uit: Blohm (Lyn); Spydevold (Frede- rikstad), Boeye Karlsen (Oern); Olsen (Vaalerengen), Svenssen (Sandefjord). Laerum (Vaalerengen); Hvidsten (San defjord), Bredesen (Oern), Wang Soe- rensen (Sparta), Johanessen (Frederik- stad) en Skifjell (Pors). Onderzoek naar oliekwestie Te Teheran is Donderdag medege deeld, dat de Perzische legatie te Den Haag aan de Perzische minister van buitenlandse zaken heeft getelegra feerd, dat het Internationaal Gerechts hof het verzoek van de BritsPerzi sche oliemaatschappij om een scheids gerecht te benoemen, dat belast zal zijn met de oplossing van het geschil tussen de Perzische regering en de oliemaat schappij, heeft verworpen. De beslissing van het hof wordt ge motiveerd door het feit, dat de Britse regering een ander verzoek heeft inge diend, namelijk om een diepgaand on derzoek in te stellen en het hof de voorrang moet verlenen aan het ver zoek wan de regering. De hoofdbesturen der bij het NVV aangesloten organisaties hebben in een gisteren te Amsterdam gehouden ver gadering over het vraagstuk van lonen en prijzen hu„ grote ongerustheid uit gesproken over de gevolgde loon- en prijspolitiek. Aan de werkgeversorgani saties is thans de eis gesteld op zeer korte termijn een snelle en construc tieve beslissing te nemen aangaande de datum, waarop zal worden vastgesteld of en zo ja, hoeveel looncompensatie de stijging van de kosten van levens onderhoud op grond van de regerings toezegging wettigt en in welke vorm deze zal worden uitgekeerd. Prof. dr C. J. Bakker, de Nederland se atoomgeleerde, die op 18 Mei naar Argentinië vertrok voor een studie reis op verzoek van de Nederlandse re gering, is gisterochtend onverwacht per vliegtuig in ons land teruggekeerd. Prof. Bakker deelde bij zijn aan komst mede, dat alle berichten over een arrestatie van prof. Richter vol komen onjuist zijn. Hij wilde over zijn reis geen verdere mededelin gen doen, alvorens hij de regering van zijn bevindingen in kennis heeft ge- gesteld. Terwijl de reddingploegen te Easing- ton (Noord-Engeland) gisteren weer vijf lijken van omgekomen mijnwer kers naar boven brachten, waardoor het aantal vermisten tot 58 daalde, heeft een gasontploffing in een mijn te Her ringen bij Hamm (Westfalen) een nieu we ramp veroorzaakt, waarbij veertien mijnwerkers om het leven zijn geko men en een en twintig mannen werden gewond, waarvan velen zwaar. De ontploffing in de mijn te Heerin- gen deed zich voor toen de mijnwer kers bezig waren met het bestrijden van een ondergrondse brand, die ont stond door het warmlopen van een transportband. Direct na de ontplof fing daalden reddingploegen in de mijn af. Een en twintig mijnwerkers konden, hoewel velen zware brand wonden hadden opgelopen, worden gered. Gistermiddag heeft de directie van de mijn bevel gegeven het mijnge- deelte, dat in brand staat, af te sluiten, omdat gevreesd wordt voor meerdere ontploffingen in de met gas gevulde schachten. Hierdoor werd de hoop, dat de veertien mijnwerkers, die in dit gedeelte gevangen zitten, nog kunnen worden gered, te niet gedaan. Op een na zijn allen gehuwd en hebben zij kinderen.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1