Er komen drie lichtingen per jaar onder de wapenen De Rekenkamer keek de boeken na De pseudo-vogelpest brengt Oostzaanse pluimveehouderij nieuwe slag toe De Nederlandse Marine wenste snuiver-apparaat niet toe te passen Koeman achtste in Zd.-West-Zweden Binnen 'n jaar reeds vier-en-twintig kippenstapels vernietigd Hoofdambtenaar geschaduwd Mr. Kruis doet niets Handel en bedrijf achten hem overbodig Dr. Bosman de negende ambassadeur Minister Staf antwoordt de Tweede Kamer Sport in 't kort Ned. Televisiestichting opgericht Is huidige bestrijding wel doeltreffend genoeg? Een ton voor bewaking van ambassade Met gestolen geld op avontuur (Van onze parlementaire redacteur). QIT jaar zal voor onze defensie een bedrag van circa 1150 milioen gulden wor den uitgegeven, benevens ongeveer 200 millioen van overlopende posten van 1950. De buitenlandse hulp ligt tussen een bedrag van zes en van acht milliard gulden. oortaan zullen drie lichtingen per jaar worden opgeroepen en wel op 1 April, op 1 Augustus en op 1 December. De diensttijd, die thans twaalf maan den bedraagt zal op zestien maanden gebracht worden. Het staat evenwel nog niet vast, of dit een overgangstoestand naar twintig maanden zal zijn. Dat zal nog nader bekeken moeten worden en hangt af van de materiaal-voorziening. Er wordt gewerkt aan de voorbereiding van een nieuwe dienstweigeringswet. Inmiddels kunnen zjj, die om politieke redenen weigerden in Indonesië dienst te doen, nu normaal in het leger worden opgenomen. In veel gevallen is dit reeds gebeurd, waarmede deze mensen tevens van hun straf af zijn. Er zijn onder de tegen de pokken ingeente miltairen tien gevalen van encephalitis voorgekomen, waarvan drie met dodelijke afloop. Dit waren wel de belangrijkste mededelingen, die de minister van Oorlog en Marine, ir. Staf, Donderdagmiddag aan de leden der Tweede Kamer heeft ver strekt, toen hij antwoordde op de vragen en opmerkingen, die zjj bij de behan deling van zijn begroting voor 1951 hadden gemaakt. TWEE UUR is hij voor het eerst in de Tweede Kamer sinds zijn minis terschap aan het woord geweest. In zijn lange rede, die in een vlug tempo en zonder enige rethoriek werd uitge sproken, verklaarde hij, dat de gewe tensbezwaren tegen vaccinatie volledig door de militaire autoriteiten worden erkend. Niettemin is men tot verplichte inenting overgegaan, omdat de genees kundige inspectie, waaraan advies ge vraagd is, het onverantwoordelijk acht te, daarmede te wachten. De autoritei ten waren zich terdege van het gewicht van deze stap bewuste doch als de pok ken in het leger waren uitgebroken, zou wellicht een groot aantal slachtoffers gevallen zijn. Bovendien was men ver antwoordelijk tegenover de burgerbe volking. Thans is de verplichte inenting op geheven, doch aan alle militairen van nieuwe lichtingen zal geadviseerd wor den zich te laten vaccineren. De bewindsman erkende de noodzake lijkheid van een zuinig beheer. Sprekend over de ongeregeldheden in het kamp Wittenberg, vestigde ir. Staf er de aandacht op, dat daar een troep lag, die in Indonesië gevochten De exportstop voor sla Handel en bedrijf zijn allerminst tevreden over de opheffing van de export van sla naar Belgie. De Neder landse sla is zoveel beter dan de Bel gische, dat deze in elk geval last zal hebben van het ingevoerde product. Aangezien het hier een geval van nor male concurrentie betreft, hoopt men, dat de regering de exportstop zal op heffen en dat de centrale organisaties erop zullen aandringen, dat dit -ge beurt. Honderdên genodigden vulden giste ren de kamers en terrassen van de residentie van dr. D. B. Bosman, die thans van gezant tot ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika is benoemd. Oider de aanwezigen bevonden zich de ministers Stikker, Joekes en Rutten, de voorzitters van de Eerste en Twee de Kamer, mr. J. A. Jonkman en mr. L. G. Kortenhorst, en de vice-presi- dent van de Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. Er heerste een zeer prettige stemming onder de genodigden en een luid gejuich steeg op, toqn minister Stikker de mede deling deed, dat besloten was de wederzijdse gezantschappen tot am bassades te verheffen. Zeer vele hoof den en vertegenwoordigers van diplo matieke missies in ons land waren eveneens aanwezig, om hun gelukwen sen aan- te bieden aan Dr. Bosman, thans de negende ambassadeur in Nederland. LSK redden mensenleven Donderdagochtend kreeg schipper O Metz op Ameland een maagperfora tie. De boot naar de vaste wal was reeds vertrokken, de volgende zou pas vele uren later gaan. Daar echter on verwijlde opneming in een ziekenhuis noodzakelijk was, werd de hulp inge roepen van de vliegbasis Leeuwarden. De LSK zonden een toestel naar het vliegveld te Ballum om de patiënt af te halen en zo kon de heer Metz bin nen het uur in een ziekenhuis in Leeu warden worden opgenomen. In twee weken 235 smokkelaars aangehouden De Akense douane hield in de eerste helft van Mei langs de Nederlands- Duitse en de Belgisch-Duitse grens in totaal 235 smokkelaars aan. Op hen werden ongeveer 1900 kg koffie. 16.000 cigaretten en 200 pakjes cigarettenpa- pier gevonden. Tevens maakte de dou ane in genoemde periode vier auto s, waarmee smokkelarij was bedreven, buit. had, aan zekere vrijheid gewend was en niet zo gemakkelijk in de hand gehou den kon worden. Hij was bereid het on derzoek naar de gebeurtenissen verder uit te strekken. DE minister voelde er blijkbaar niet voor in te gaan op de ontheffing uit zjjn functie als chef van de generale staf van generaal Kruis. Diens huidige positie wordt bepaald, zo maakte hjj be kend, door de Bevorderingswet voor de Landmacht 1902. „Wat doet generaal Kruis thans?" rie pen enkele afgevaardigden uit. „Niets", antwoordde de minister on der een wat wrange hilariteit van de Kamerleden. „Hij doet niks en ontvangt toch zijn salaris.liet de heer Vorrink van de P. v. d. A. zich nog ontvallen. De bewindsman verklaarde zich be reid te bezien, wat hij kon doen voor de militaire tehuizen en voorts om na te gaan, hoe hij eventueel de kleine groep van mobilisatieslachtoffers van 1918 tegemoet kan komen. Een legerorder tegen het vloeken vond hij niet nodig en wat de opmer king vari ds. Zandt over dansende meis jes op het ministerie van Oorlog en Marine betreft, helderde hij op, dat in de middagpauze aan rhythmische gym nastiek gedaan wordt. Het snuiverapparaat J^E Staatssecretaris van Marine, de heer Noorman, besprak in zijn aanvullen de mededelingen op de rede van de mi nister, uitvoerig het personeelsbeleid en hij handhaafde zijn standpunt ten aan zien van de wenselijkheid van kruisers en vliegkampschepen tegenover de op merkingen van de heer Vorrink van de P.v.d.A., die voor klein materieel ge pleit had. „Ik hoop, dat de practijk nooit zal behoeven aan te tonen, dat mijn standpunt het juiste is", zeide hij. Wat ten slotte de uitkering van een bedrag van 3000,aan de voormalige luitenant ter zee eerste klasse Wichers voor zijn uitvinding van het snuiver apparaat op duikboten aangaat, deelde hjj mee, dat de heer Wichers zich tegen over de minister met dit bedrag accoord had verklaard. Enige verwondering wekte de uitla ting van de Staatssecretaris, dat de Ne derlandse marine in de oorlog het snui verapparaat niet heeft willen toepas sen, omdat zij geen nieuwe risico's wenste (een gat extra in de duikboot). Thans is er namelijk bijna geen duik boot ter wereld meer, die niet met het snuiverapparaat is toegerust. De Krommenieër Ed Koeman is in de wegwedstrijd om de Grote Prijs van Broas in Zuid-West-Zweden achtste ge worden .Van Roon werd vijfde. Win naar werd de Belg Van Hove in 1 uur 30 min. 14 sec. De tijd van Van Roon was 1.31.20 en van Koeman 1.31.20,3. Na de elfde etappe in de Ronde van Italië luidt de stand: 1. Magni (It) 72.42.26; 2. Astma (It) 72.43.23; 3. Kub- ler (Zwitserland) 72.43.23; 4. Kobet (Fr) 72.44.13; 5. Van Steenbergen (België) 72.44.37. Gisteren was de stand in de Zes daagse te Wembley: 1. Bruyland-Adri- aenssens (B) 242 p.; 2. Rigoni-Terruzzi (It) 238 p.; Op een ronde: Strom-Arnold (Austr.) 454 p.; 5. Boeyen-Lakeman (Ned.) 145 p. De Argentijnse voetbalbond over weegt om de uitnodiging aan Arsenal om enige wedstrijden in Argentinië te spelen, te annuleren. De resultaten van Arsenal in Brazilië zijn volgens de Ar gentijnse voetbalofficials te slecht. Zeven van de twaalf renners, die de nationale Franse ploeg in de Ronde van Frankrijk zullen vormen, zijn be kend. Het zijn: Bobet, Geminiani, Bar- botin, Baldassari, Gauthier, Lauredi en Rexy. De uitslagen van de derde ronde van het Staunton Schaaktornooi te Chel- tenham luiden: AlexanderBogolju- bow 10; MatanovicTrifunovic Vz GligoricRossolimo VtVt; Wade Tartakower 'hVan Scheltinga Klein lhPircUnzicker afgebr.; StahlbergDonner afgebr.; Broadbent Golombek afgebr. De stand luidt thans: 1. Alexander 3 pnt; 2. Matanovic 2'/t pnt; 3. Rossolimo, Trifunovic en Klein elk 1% pnt; 6. Stahlberg 1 pnt en 2 afgebr. part.; 7. Pirc, Broadbent, Donner, Unzicker elk 1 punt en 1 afgebr. partij; 11. Gligoric, Wade, Van Scheltinga en Tartakower elk 1 punt; 15. Golombek '/s punt en 2 afgebroken partijen; 16. Bogoljubow punt. Een groep van 20 Finse keurtur- ners zal op 12 Juni te Tilburg en op 13 Juni in Den Haag turndemonstraties geven. Maatregelen t.a.v. Willem II blijven gehandhaafd In verband met het feit dat zich te Tilburg weer een geval van pokken voorgedaan heeft verzoekt men ons van de zijde van de KNVB, die in deze over leg gepleegd heeft met de hoofdinspec tie van de volksgezondheid, er de aan dacht op te vestigen dat de onlangs vastgestelde bepalingen met betrekking tot de door Willem II te spelen kam pioenswedstrijden onverminderd van kracht blijven. KERKELIJK NIEUWS Ned. herv. kerk: Beroepen te Ameide en Tienhoven J. C. Terlouw te Otter - loo. Aangenomen naar Blija B. Kris tensen, cand. te Leiden, die bedankt heeft voor Sappenneer; naar Ooltgens- plaat (toezegging) J. van Drenth te Waverveen. Vrije Herv. gemeenten: Beroepen en aangenomen naar IJsselmuiden J. C. Hooykaas laatstelijk Ned. herv. predi kant te Arnemuiden. Ger. kerken: Beroepen te Spijkenisse H. J. Oldemans te Lekkerkerk; te Wons K. H. Schuring cand. te Groningen. Gistermorgen is te Hilversum de acte verleden, waarbij de Nederlandse Televisie-Stichting (NTS) is opgericht. Deelgenoten zijn de vier grote omroep verenigingen. Voor de VARA er» de NCRV tekende de heer J. W. Renge- link, voor de AVRO en de KRO de heer G. de Clercq. De stichting is voorlopig voor de tijd van twee jaar opgericht. Het is de bedoeling, elk der stichters gelijke uitzéndmogelijkheden te ver schaffen, de programma's coördineren, nationale programma's uit te zenden en studio's te exploiteren. Van elk der deelnemende verenigin gen hebben drie leden in het stich tingsbestuur zitting. Hieruit zal bin nenkort een dagelijks bestuur worden gekozen. Tito-regime bestrijdt het machtsmisbruik Verslagen van processen tegen machtsmisbruik, corruptie door hoog geplaatste personen, knevelarij en tyrannie in beperkte kring" verschij nen vrijwel elke dag in de Joegoslavi sche pers. De processen zijn het ge volg van een actie, die een jaar ge leden door maarschalk Tito is begon nen tegen bureaucratische misbruiken. Nederlandse oorlogs-invaliden brengen een bezoek van drie dagen aan België. Bij het graf van de Onbekende Soldaat werd namens hen een krans gelegd door de heer Van hanschot, voorzitter van de Moveo, en Kolonel R ijkens. (Van onze speciale verslaggever). QPNIEUW heeft de verraderlijke pseudo-vogelpest in de pluimveebedrijven van het landelijke Oostzaan toegeslagen. Men herinnert zich ongetwijfeld hoe vorig jaar na het eerste geval in de omgeving Barneveld, in Juli ook in Oost zaan de eerste zieke kippen werden ontdekt en vrij kort na elkaar de kostbare pluimveestapels van niet minder dan twaalf bedrijven werden vernietigd om uitbreiding van de gevreesde ziekte te voorkomen. Nadat de besmetting van nieuwe bedrijven enkele maanden achterwege was gebleven en landelijk de be perkende maatregelen voor de pluimveehandel weer waren opgeheven, deed zich in November 1950 in Oostzaan opnieuw een geval van pseudo-vogelpest voor. Weer bleef het daarna „rustig", doch dit voorjaar in Februari en Maart greep de ziekte wederom om zich heen en thans zijn een tweede twaalftal pluim veestapels geruimd QP de gemeentesecretarie werd ons de trieste lijst van de besmette bedrij ven van de tweede „golf" getoond met de "etallen kippen, die moesten wor den opgeruimd: 102, 428, 670, 203, 73, 339, 16, 6, 9, 300, 259, 850.... Gedurende drie maanden nadat de vogelpest op een bedrijf werd ontdekt, geldt het als besmet, ondanks het feit dat een ontsmettingsploeg terreinen en hokken grondig heeft gereinigd. Dit betekent, dat de pluimveehouder zich plotseling van zijn in vele gevallen hoofdbron van bestaan ziet ontroofd paet. alle consequenties van dien. Als men weet, dat het dorp ongeveer honderd pluimveehouders telde en nu binnen het jaar dus een vierde deel van de kippen-„voorraad" moest ver dwijnen, kan men nagaan welke de De Derby te Epsom op het moment dat het veld de Tottenham Corner neemt. Deze race werd gewonnen door de outsider Arctic Prince. economische tegenslagen zijn, die hier uit in de eerste plaats voor de pluim veehouder, die door de sterk gestegen bedrijfsonkosten reeds een zorgelijke tijd meemaakt, voortvloeien. De inkom sten liepen sterk terug en voor sommi gen was de slag zelfs zó groot en werd de pluimveehouderij zo perspectief loos, dat zij reeds hebben besloten het bijltje er maar bij neer te leggen. Deze terugslag in de pluimveehouderij is vanzelfsprekend ook voelbaar voor hen, die in een nevenbedrijf werkzaam zijn, nJ. de eierverzamelaars en -handelaars, het vervoerbedrijf en de kistenfabri kant. De bestrijding. £)E smetstof van de ziekte schijnt op allerlei wijze overgebracht te wor den en daarom is bestrijding ervan en localisering heel moeilijk. In het dorp hangt een per 28 Mei j.1. door de bur gemeester uitgevaardigde bekendma king, die een ophokgebod inhoudt voor pluimvee en alle soorten hoenderachti- gen. Ook honden en katten mogen niet vrijelijk rondwandelen. Overtreding kan worden gestraft met een geldboete van ten hoogste f 500. Een tweede mid del van bestrijding is het vervoerver- bod dat geldt voor de gehele provin cie Noord-Holland. De burgemeesters zijn echter bevoegd hiervan ontheffing te verlenen. Dit gebod haalt echter niet zoveel uit, als men weet dat uit andere provincies vrijelijk pluimvee in Noord- Holland kan worden ingebracht. Zitten hier nog niet bekende besmette dieren bij, dan is er tóch weer veel kans, dat de ziekte, die men wellicht plaatselijk de baas was geworden, opnieuw gaat optreden. Van dit laatste geval is Oostzaan ze iler een treffend voorbeeld. Er bevin den zich n.1. ter plaatse enkele kippen slachterijen, die kippen verwerken, welke in „levende staat" uit andere delen van het land als Brabant, Lim burg en Groningen zelfs, worden aan gevoerd. Wat wegwaaiende veren, en ook de slachters kunnen de smetstof overbrengen en wat helpt het dan als men bij de plaatselijke besmette be drijven en de niet besmette, die in de Jantje wil dolgraag eens met je dansen" In het verslag der Algemene Reken kamer over haar werkzaamheden in 1950 wordt gewezen op de achterstand, welke er nog steeds blijkt te bestaan in de financiële rijksadministratie. Hoe wel de rekening over 1948 reeds lang moest zijn ingediend is die over 1946 de laatst-ingediende. MOG steeds zijn er oorlogsgevolgen te regelen, aldus het verslag, zo b.v. de merkwaardige geschiedenis van de dok toren van de rijksgeneeskundige dienst, die in de bezettingstijd onder invloed van de Duitsers extra werden beloond voor keuringswerkzaamheden. De mi nister van oorlog neigt blijkens het verslag hoe langer hoe meer tot het standpunt, dat zij dit in de ogen der Kamer onrechtmatig verkregen voor deel maar moeten behouden. Breed wordt ook gehandeld over de weinig bevredigende afwikkeling van de ille gale administraties. Er zijn diverse ver schilpunten tot een totaal van ruim 2 millioen gulden. In Friesland is n.1. ruim f 300.000 niet behoorlijk verant woord. In Amsterdam bleef bijna het zelfde bedrag onverantwoord. Er was getracht resp. f 100.000 en f 25.000 /ia illegale kassen door de geldzuivering te loodsen. De Kamer ontdekte een ille gale saldo van meer dan f 10.000, dat nog op een bankrekening stond. Groter zuinigheid. De buitenlandse dienst komt in het verslag o.m. voor in verband met de be zetting van de Nederlandse diensten in Amerika (in totaal 141 man personeel). De kamer blijft ot groter zuinigheid bij de gezantschappen manen en dringt aan op inspectie ter plaatse. Zij brengt de uitgaaf van f 100.000 per jaar ter spraxe voor de bewaking van een der ambas sades. Verschillende staaltjes van onzuinig gebruik van rijksgelden worden gesig naleerd. Bijvoorbeeld de uitgifte van een boek over de evacuaties in Neder land in 19391940, in 1500 exemplaren kosten f 14.850, netto-opbrengst tot dus ver f 2.000 ruim. Voorts wordt vermeld het resultaat van de Legertentoonstel- ling. Het nadelig verschil tussen ont vangsten en uitgaven was f 70.000 gro ter dan in uitzicht was gesteld. Een afzonderlijke paragraaf over bet autogebruik meldt, dat op dit gebied voortdurende waakzaamheid nodig is. Het merkwaardigste onderdeel daarvan is de geschiedenis van een hoofdambte naar, die voor particuliere doeleinden gebruik maakte van de hem ter be schikking gestelde rijksauto, dit be mantelde door een onjuiste rittenver- antwoording, zodat hij moest worden geschaduwd om zijn practijken te kun nen vaststellen. Minder gelukkige opdrachten aan aannemers en leveranciers komen meer malen voor. Gebleken is dat het rijk voor de confectie van dienstkleding be langrijke bedragen teveel heeft betaald en dat het daarvoor dan nog kleding ontving die niet aan de eisen voldeed. In 1947 was een bouwwerk door de ge- niedienst gegund terwijl zelfs nog niet vaststond, op welk terrein het zou wor den opgetrokken en of de plannen ut een oogpunt van welstand waren goed gekeurd. Voor de uitbreiding van de luchtha ven Schiphol heeft het rijk in vier ja ren tijds reeds deelgenomen met een kapitaal van meer dan f 25.000.000 ter wijl een behoorlijke regeling van de verhoudingen nog niet is tot stand ge komen. Zonder voldoende zekerheid worden grote kapitaalvoorschotten ver leend aan de leverancier van de ma rine. directe omgeving van een besmet ter rein liggen, de pluimveestapels vernie tigd? Een doeltreffender methode tot loca lisering en plaatselijke bestrijding lijkt ons, als men provinciegewijs ook op vervoer en handel een streng toezicht gaat uitoefenen, vooral aan de belang rijkste „grensingangen". Men voorkomt dan overbrenging van de ziekte van de ene provincie in de andere en zou er dan met de locale bestrijding als b.v. ook de inenting ongetwijfeld met meer succes in slagen om een gebied als b.v. de provincie Noord-Holland vogelpest- vrij te krijgen, of het optreden van deze in alle opzichten zo schadelijke ziekte tot een uiterst minimum te be perken. QFSCHOON de Veeartsenijkundige Dienst prachtig werk verricht en zeer actief is wat de bestrijding be treft, moet deze met behulp van nog meer daartoe dienende instanties wor den aangepakt. De telkens weer op. tredende gevallen elders in den lande, dezer dagen nog in Drente, en het ziektebeeld in Oostzaan en omgeving tonen aan, dit het gevaar voor het be houd van onze pluimveestapel zeker niet is geweken. Wanneer men hier niet alle krachten inspant en niet op een juiste, weloverdachte wijze te werk gaat, zou de pseudo-vogelpest wel eens voor deze belangrijke bedrijfstak de ernstigste gevolgen met zich kun nen brengen.... Naar het Vreemdelingenlegioen 7 Begin Mei verdwenen twee Maas trichtse avonturiers, die reeds eerder met de politie in aanraking waren ge weest. Een van hen, de 26-jarige J. S., had ongeveer 2000.— achtergehouden, welke hij als agent-incasseerder voor zijn werkgever W. te Maastricht moest innen. In gezelschap van zijn vriend, de 23- jarige J. H., trok hij met een gehuurde auto van de garage R. uit Heerlen er tussen uit. In Amsterdam deelde hij aan zijn familie telefonisch mede, dat hij de eerste jaren niet zou terug ko men. De politie wist spoedig de inmid dels verkochte auto in Amsterdam op te duikelen. Verder ontbrak aanvanke lijk elk spoor. Dezer dagen ontvingen de ouders en de vroegere verloofde van S. uit Marseille een brief, waarin door S. zelf onder anderen werd medege deeld, dat hij en zijn vriend op het punt stonden naar het Vreemdelingen legioen in Noord-Afrika te vertrekken. Zij zouden een verbintenis voor vijf jaren hebben. Men twijfelt er echter aan ,of de twee avonturiers inderdaad naar het legioen zullen gaan. MARKT BARNEVELD PLUIM VEEMARKT. Iets lagere aan voer, n.1. ca. 49.000 stuks. De handel was kalm. Vooral de aanvoer van oude kippen was veel minder. De exportmo gelijkheden waren niet groot. Doordat de aanvoer echter minder was zette ae prijsdaling van vorige week niet door. Prijzen: oude kippen f 1.50—f 5.25 (per kg f 1.60—f 2.10), oude hanen f 2.25f 3.75, oude eenden f 1f 2.40, N.-H. blauwe kuikens f 2.60—f 3 per kg, tamme konnijen f 2—f 4, jonge ha nen, f 0.75—f 2.50 (per kg f 1.50—f 2.15), ganzen f 2—f 4.75, kalkoenen f 2—f 2.50 per kg, wilde konijnen f I—f 1.25, wil de duiven f 0.40—f 0.50. EIERMARKT. Redelijke handel. To tale aanvoer ca. 1.400.000 stuks. Prijzen f 12—f 12.75. Kiloprijs f 2.05. Jhr. Van Lidth de Jeude is hersteld De oud-minister, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, die bij de opening van het Petroleum-congres in Den Haag onwel werd en naar het zieken huis Bronovo werd overgebracht, heeft reeds gisteren dit ziekenhuis kunnen verlaten. IN SEPTEMBER GALLUP-CONGRES IN NEDERLAND. Van 2 tot en met 7 September komen de directeuren der Galluplnstituten over de gehele wereld in Nederland bij een. De organisatie is in handen van het Nederlands instituut voor de pu blieke opinie. De plaat6 waar het con gres gehouden wordt kon men ons tt bevoegder plaatse niet mededelen.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 7