Stad en Omgeving Smaldeel ontmoet de „Evertsen" WAT DE THEATERS BRENGEN de beste sigaret voor uw gezondheid/ Ambachtsschool doet beroep op ouders voor viertal vakken WINDSOR- SLAAPKAMER- ameublement T. C. GOVERS OEFENING Over en weer seinen gewisseld pperrret herinnering AAN ee*i HeecLtiKENOAG 0ANK Zi) DE FILM VAN WERNER CRONÊ. DE WITTE; „Geschonden glorie" TIVOLI „Vrouwenkamp Borneo" Intieme huldiging van de heer A. Lever Uitslagen periodieke zeil wedstrijden Schilderwerk te Huisduinen Bakken, schilderen, meubel- en scheepmakeri Welk beroep de beste bestaansmogelijkheid ameublement IN HET KORT Zomer-schaaktournooi om het „Houten Paard" Tussen Haaks en Kuifje ZATERDAG 2 JUNI 1951 AAN BOORD VAN HR. MS. „TROMP", 1 JUNI. Gistermiddag omstreeks kwart voor één passeerde het smaldeel V Casquets, een aanlooppunt op een der Kanaaleilanden. Aan boord van de „Tromp" was alles rustig. Het was etens tijd en de „Jannen" hadden slechts interesse voor de verrassingen, die de scheepskok deze dag voor hen had klaar gemaakt. Van het dek af kwam plotse ling een matroos de eetzaal binnen rennen. „Aan stuurboord gaat de „Evertsen" riep hij opgewonden. In een ommezien waren de vertrek ken leeg en tuurden de manschappen aan dek naar Hr. Ms. „Evertsen", die na een succesvolle diensttijd in de Ko reaanse wateren, op weg naar het va derland voer. Vanzelfsprekend heerste er een opgewonden stemming onder de manschappen van het smaldeel: op deze ontmoeting hadden zij immers niet ge rekend. Aan de mast van de „Tromp" werden even daarna welkomstseinen gehesen. Aan boord van de „Evertsen" liet men deze wensen niet onbeant woord. Over en weer werden toen sei nen gewisseld. De „Evertsen" bedankte en wenste het smaldeel een succesvolle oefenperiode toe, waarna de smaldeel commandant, schout bij nacht De Booy, persoonlijk aan de commandant en de bemanning van de „Evertsen" een „prettig verlof" seinde. Zo opgetogen over deze plotselinge ontmoeting waren de bemanningen van het smaldeel, dat de wens te kennen werd gegeven de „Evertsen" te begeleiden. De „Jannen" op het thuisvarende schip waardeerden deze geste, maar voorlopig hadden zij slechts één doel voor ogen: zo snel mo gelijk thuis te komen. Contact van korte duur Het contact tussen het smaldeel V en de „Evertsen" was evenwel van korte duur, met een vaart van bijna twintig mijl voer de oorlogsbodem voorbij. Spoedig was hij achter de kim verdwenen. De manschappen van het ^maldeel keerden in hun „gewone doen" terug. De „Jannen" hebben zo langzamerhand wel geleerd waarop dat neerkomt: oefenen en nog eens oefe nen. Na de ontmoeting: manoeuvreer oefening. Door het vele wenden en keren in de woelige zee, is dat een natte bezigheid. Op alle schepen stroom de veel buiswater over het dek. Jacht op de „Zwaardvis" De „Tromp" en de torpedobootjagers „Kortenaer" en „Marnix" hebben gis teren een verbitterde jacht gemaakt op de onderzeeboot „Zwaardvis", die ook deel uitmaakt van het Nederlandse smaldeel. Meermalen ging bij de „Tromp" de zwarte vlag in top en dat betekende dat het schip contact had gemaakt met de onderzeeboot. Deze contacten komen tot stand via de „asdic". Dit is een in de laatste oorlog ontwikkeld apparaat dat onder water trillingen uitzendt. Het geluid van deze trillingen komt overeen met het ge tokkel op een strak gespannen dunne vioolsnaar. De trillingen stuiten op de onderzeeboot en na dit contact ont vangt de „asdic" een bepaalde echotril ling terug. Wanneer dat geluid is ont vangen, is de onderzeeboot „aange- pingt" zoals de marineman het uit drukt. Wanneer tijdens de gisteren gehou den oefening de onderzeeboot door de „asdic" was gelocaliseerd, werd op de plaats van waarneming een handgra naat in het water geworpen. De onder zeeboot wist dan dat zij getroffen was en liet ter controle door de aanvallers een gelig rooksein op. Goedkoop is duurkoop De bevelen tijdens deze oefening wer den van de „Tromp" af met vlaggesei- nen overgebracht. Het betekende niet alleen een oefening, maar meteen een lering. Het bleek namelijk dat goed koop niet altijd een voordelige koop is. Wat was het geval? De nieuwe mus ketons van vlaggelijnen knapten na enige tijd onder de druk van de harde wind, zodat de seinvlaggen van het schip wegwapperden. In de baai van Douarnenez Om half tien gistermorgen is smal deel V in kiellinie het rustige blauwe water van de baai van Douarnenez bin nengegleden. De Nederlandse bodems passeerden daarbij de zware Franse kruiser „Geor- ge Leygues" en op elk der schepen werd, volgens de gebruikelijke begroe- tingswijze der marine, door de beman ning aan bakboord front gemaakt. De Nederlanders waren de eerste buitenlanders van de oefening die arri veerden en nauwelijks was de „Tromp" gemeerd of Franse marineofficieren ar riveerden per sloep om de comman dant van het smaldeel te begroeten. Nederlandse officieren begaven zich daarna op hun beurt aan boord van het Franse vlaggeschip, de zware krui ser „Gloire" om \un opwachting te maken bij vice-admiraal Pothuau, de leider van de oefening „Progres". Te gen elf uur, anderhalf uur eerder dan verwacht werd, voer het machtige, 23.500 ton metende Engelse vliegkamp schip „Indomitable", tezamen met de 8000 tons kruiser „Swiftsure" en een aantal jagers en fregatten de baai bin nen. Kort daarop volgden de Noorse jagers en tegen het middaguur lag de gehele vloot bijeen, met uitzondering van de onderzeebotetn, die te Cher- bourg binnen gelopen waren. 's Middags werden over en weer be zoeken afgelegd en de haven was be zaaid met snel varende motorsloepen en barken, die de gasten aan- en af voerden. De „Tromp" kreeg o.m. be zoek van Sir Philip Vian de comman dant van de Britse home fleet en van vice-admiraal Pothuau. In de namiddag was er een cocktail party op de „Indomitable", gevolgd door een galadiner, of, zoals de Jannen zeggen, het was weer prijsschaften. k* 1 (Advertentie, In». Med.) In de Witte-bioscoop kan men tot en met Maandag Gregory Peck zien als „gun-fighter" Jimmy Ringo. Deze op merkelijke „western" neemt in zijn genre een zeer aparte plaats in. Niet alleen krijgt men een bijzonder span nend verhaal opgedist, maar boven dien zal men bewondering krijgen voor de inhoud, een vondst van William Bowers. ....JIMMY RINGO.... Jimmy Ringo is wat men noemt eep .killer". Overal waar hij verschijnt staat de wereld op zijn kop, en alleen omdat er immer jonge knapen zijn, die met Jimmy hun krachten willen meten. Ringo's reputatie bezorgt hem een zwervend leven, tot hij ten slotte de plaats bezoekt waar zijn vrouw en zijn zoontje wonen. Zijn zoontje kent hem niet Zijn vrouw is nog steeds verliefd op hem, maar terwille van de jongen wil zij niet met Jimmy mee. Onze „gun-fighter" wordt op de hielen ge zeten door drie broers, die hun door Jimmy in zelfverdediging gedode jon gere broer willen wreken. En toch moet Jimmy sterven. Een lafaard, een toekomstige „gun-fighter", schiet hem in de rug. En weer is een nieuwe re- volverheld geboren, die eenzelfde be staan tegemoet gaat als Jimmy. Een uitstekende film, „Geschonden glorie". Geen wilde gevechten van be gin tot eind. Een menselijk gegeven, waarnaar het prettig kijken is. En de spanning, wij zeiden het reeds, blijft niet achterwege. Naast Gregory Peck ziet men onder andere Helen Weetcott en Millard Mitchell. Een beklemmend beeld van het leed, dat door Japanse bezetting werd ge bracht over de Europeanen in de Indi sche archipel, geeft de film „Vrouwen kamp Borneo", welke de aangrijpende roman van de Amerikaanse schrijfster Agnes Newton Keith, „Three came ho me" op de voet volgt. Het is een ware geschiedenis, want mevr. Keith stelde haar eigen ervaringen te boek. Clau- dette Colbert heeft de hoofdrol buiten gewoon zuiver aangevoeld, zodat de fi guur van mevr. Keith in deze film de toeschouwer zeer sterk aanspreekt. Je uitstekende regie en het knappe came rawerk hebben de film tot een brok realiteit gemaakt, dat men niet zonder diepe ontroering kan mee-beleven. Een vrouw overleefde de verschrikkingen in een Japans interneringskamp en zij vertelt met bijna onbarmhartigs scherpte van geheugen wat zij - en met haar zo ontelbaar velen - hebben meegemaakt. „Vrouwenkamp Borneo". is een sterke documentaire speelfiKfi geworden, die moet worden gezien door allen, die te snel vergeten. In de ruime gang van de Christelij ke Opleidingsschool aan de Madura- straat werd gistermiddag een intieme huldiging bereid aan de heer A. Lever, die zijn veertigjarig onderwijzersjubi leum vierde. Onder aanwezigheid van wethouder L. F. van Loo, de heer L. J. Daalder, enige bestuursleden van de schoolver eniging, afgevaardigden van de ouder commissie, het personeel der school en de leerlingen, sprak de heer P. Kra mer namens de onderwijzers de heer Lever hartelijk toe, hem ten slotte een tweetal boeken overhandigend. Me vrouw L. A. Lever-Brouwer ontving een fraaie bloemenmand. Toen zongen de kinderen onder lei ding van de heer J. Bommel hun jubi lerende hoofdonderwijzer een feest lied toe, waarvan de woorden waren geschreven door de heer P. Riekwel. De heer N. Noë, die vervolgens na mens de oudercommissie het woord voerde, bood de jubilaris een pols horloge aan, waarna de heer G. J. Eijl- ders namens het schoolbestuur een enveloppe met inhoud overhandigde. Ten slotte sprak wethouder Van Loo namens het gemeentebestuur. In welgekozen bewoordingen be dankte de heer Lever voof de sympa thieke wijze, waarop men deze jubi leumviering had willen organiseren. Begunstigd door ideaal zeilweer werd gisteren de vierde ronde in de periodieke zeilwedstrijden der Konink lijke Marine gehouden. Om negen uur gingen de veertien deelnemende sloe pen door de start. Na een zeer span nende race werd de met Marva's be- „man"de sloep van de luitenant ter zee der eerste klasse W. P. Coolhaas nummer één. Als tweede eindigde in deze ronde de matroos eerste klasse B. Tjerkstra en als nummer drie de luitenant ter zee der eerste klasse C. A. de Neef. De luitenant ter zee der eerste klas se C. H. Frijlink leverde een bijzondere prestatie door als vierde te eindigen, hoewel hij wegens te vroeg starten was teruggeroepen en daardoor met een flinke achterstand was begonnen. In het algemeen klassement heeft nu de luitenant ter zee der eerste klasse W. P. Jansen de leiding. Op hem volgt schipper C. H. Ufkes, met eveneens zestien punten. Als derde staat matroos Tjerkstra met 131/4 punt op de rang lijst. In de bibliotheek van mej. G. van der Zee aan de Badhuisstraat te Huis duinen wordt gedurende de komende dagen weer enig schilderwerk tentoon gesteld. Het zijn ditmaal enkele fraaie bloemstillevens van mevr. Doorman, een paar surrealistische stukken van Roberti en souvenirs, beschilderd door mej. Van der Zee. (Advertentie, Ing. Med.) De inschrijving van nieuwe leerlin gen voor de ambachtsschool te Den Hel der heeft als resultaat opgeleverd, dat alleen nog voor de afdeling bakken, meubelmaken, scheepmaken en schil deren leerlingen kunnen worden aan genomen. De afdelingen voor machine bankwerkers, fjjnbankwerkers, electri- ciens en timmerlieden zijn echter vrij wel volgeboekt. Hiermede is voor de zoveelste maal gebleken, dat ouders zich bij de keuze van een beroep nog niet voldoende afvragen, welke vakken naderhand de beste bestaansmogelijk heden bieden. Natuurlijk dient terdege rekening te worden gehouden met de voorkeur van de leerlingen zelf voor een be paald beroep, doch daarnaast is het vraagstuk van de latere werkgelegen heid toch ook zeer belangrijk. De voorkeur voor een bepaald beroep, bij voorbeeld dat van electricien, blijkt bovendien eigenlijk maar al te vaak op zeer losse gronden te berusten. Juist in de beroepen van bakker, meu belmaker, scheepmaker en schilder be staat elk jaar meer vraag naar afge studeerde ambachtsscholieren dan de Ambachtsschool er aflevert. Wanneer de ouders deze vingerwijziging goed in het oog zouden willen houdeji, dan zouden hun zoons daarvan te zijner- tijd bij het zoeken naar werkgelegen heid profijt trekken. Ook de bedrijven zouden er mee gebaat zijn. Voor jongens, die weinig technisch zijn aangelegd (het is niet voldoende wanneer zij wel eens hun fietsen of een steekcontact repareren) is er na- drehand ook als schilder of bakker een zeer goede bestaansmoge lijkheid weggelegd. Het is dan even wel zeer gewenst, dat vooral aan de grondslagen van deze vakken ruim schoots aandacht wordt besteed, het geen het best op de Ambachtsschool kan geschieden. Na het beëindigen van de tweejarige GENOEGEN Qnze stad kent dit jaar een genoeglijkheidscompetitie, waarin verscheidene ni et- actieve voetballers zich op recht verheugen. Men speelt ergens aan de Jan Verfail- leweg op een terrein met echte doelpalen. Men versta deze Gradus niet verkeerd, door de hiervoor geschreven zin al te letterlijk op te vat ten. Hij weet even goed als u, dat men het voetbalspel voor zijn genoeglijkheid met een leren bal speelt, die vindingrijke lieden „het bruine monster" hebben ge noemd. Het spel wordt in de regel in systemen bedre. ven. Dat is echter niet mo gelijk op het veld van onze bedrijfsvoetballers. Deze lui verkeren namelijk links en rechts tussen greppels, die op hinderlijke wijze veel te spoedig de zijlijnen aankon digen. Tussen deze nogal dicht bij elkaar geschapen greppelen, is een stukje, overdadig met kuilen, bul ten, grassoorten en koeien- flatsen bevlekte, grond zichtbaar. Alvorens tot de strijd wordt overgegaan, geschiedt in de koeienstal van de boerderij een verkleedpartij. Men werpt zich ten slotte nooit onvoorbereid in het strijdgewoel. Als het ogen blik daar is. als men einde- lijk een veilig nlantsje heeft gevonden voor zijn dage lijkse kledij (vanwege de stalmest), kan het spul aan. vangen. Als gebruikelijk be ginnen ook in de genoeglijk heidscompetitie de ibedstrij- den met de aftrap. En dan gaat men schoppen. Overi gens behoren bedrijfsvoet ballers niet tot de meest zachtzinnige soort sportbe oefenaren, hetgeen dikwijls botsingen tot gevolg heeft. Wanneer de scheidsrechter (het paaltje van alle spelers) niet stoutmoedig genoeg op treedt, is de zege bij voor baat aan de club, welks spe lers tot de resoluten in de mondvechterij behoren. Wanneer hoekschoppen moeten worden genomen, dan dient de daarvoor aan gewezen persoon (behoren de tot de uitblinkers) zich in het aangrenzende wel land van zijn taak te kwij ten. Voor hen, die zich in de toekomst geroepen gevoelen zo'n corner persoonlijk te nemen, zij deze waarschu wing op zijn plaats: „Waakt voor de gladde, glibberige vlekken". En verder verloopt alles naar wens. Donderdagavond, nadat twee scheidsrechters waren versleten, zegevier den de Scheepmakers met 41 over Debo. Tot op heden Werden nog geen heren gesignaleerd, die er hun beroep van maken spe lersmateriaal te ronselen. VOORBEELD Jk ben hevig verontwaar- digd", schreef iemand Gradus. Hoewel zulks meer voorkomt, volgen nog on derstaande regelen: „Waar voeden we onze kinderen voor op. als de grote mensen zelf het slech te voorbeeld geven? Mijn buurman zit geregeld achter de vogeltjes aan. Hij vliegt natuurlijk niet mee, maar eerst ving hij ze met een horretje met een touw er aan. Kwamen de vogeltjes op het brood af, dan werd het valletje dicht geklapt. Nu vanavond was hij aan het schieten, boven uit het raam. Een vogel werd ge troffen en viel dood neer op het platje. Men heeft mij gezegd: „Ga naar de poli tie". Maar wat moet ik doen? Buurman is zelf bij de hulppolitie. Hij heeft zelf ook drie kinderen, die het prachtig vinden wanneer een vogel wordt getroffen. Leer jij je kinderen maar, dat ze planten, bloemen en vogels moeten ontzien!" En zo zit dat dus in elkaar. Wel, Gradus is niet van plan er ook maar iets aan te doen. Hij twijfelt er ech ter niet aan, of dit stukje wordt gelezen door mensen die er wel iets aan kunnen doen. Want erg aantrekke lijk lijkt hem het schieten van vogels niet. Misschien komt buurman na dit stukje zelf wel tot inkeer. SPORT J)e tafeltennissport krijgt langzamerhand steeds meer beoefenaren. De leden van de personeelvereniging „Marmag" bijvoorbeeld, zijn zeer enthousiast voor deze snelle sport. Woensdagavond besloten zjj het seizoen met wedstrijden, waaraan ook werd deelgenomen door teams van drukkerij De Boer en de Helderse Politie Sport Vereniging. Toen de laatste partijen waren ge speeld, hadden de teams van de H.P.S.V. en Debo recht op een prijs. De Ma rine-magazijnen kwamen zelf niet aan een taart toe. Want, geachte lezers, deze personeelsvereniging had voor de beste prestaties twee taarten beschikbaar. Die roomgevallen werden door de winnaars ter plaatse aangesneden en genuttigd. Gradus vond het jammer, dat de Marmag er zelf naast greep. Maar, na wat meer training, volgend jaar de taart voor deze vereniging! STAMTAFEL P)e vacantie-tijd breekt aan. Een ieder zoekt een aan trekkelijk oord om daar ge durende een week of veer tien dagen zijn dagelijkse beslommeringen weg te luieren. Aan de stamtafel vertelde iemand, dat hij dit jaar naar Nice wilde. „Wat?", vroeg iemand, „naar Nice, waar het negen tig graden in de schaduw is?" Maar de vacantieganger bleef onverstoorbaar: „Wie zegt, dat ik in de schaduw ga lo.pen?" BANK ^an de Buitenhaven staat een bank. Een stenen bank, ingemetseld, bedoeld ter nagedachtenis aan een marine-officier. Men kent deze ruime zitplaats wel, vooraan de haven. Daarop vertoeven tussen de mid dag verscheidene mensen, die na de maaltijd wat wil len genieten van schaars mooi weer. Die mensen nu, harde en ijverige werkers, kwamen bij Gradus hun nood klagen, wantdie bank, dat monument, wordt allesbehalve zindelijk be handeld. Dikwijls wordt het zitten, daar onmogelijk ge maakt, wijl vreemde lieden deze fraaie hoek aanzien voor een W.C. of iets derge lijks. Mischien kan er wat meer toezicht op worden gehou den. Want een bank is om op te zitten, niet waar? Om er als een beschaafd mens gebruik van te maken. GRADIUS. cursus, verlaat bijvoorbeeld een bak. kersleerling de school nog als leerling maar hij voltooit zijn studie direct ali gezel op de avondschool. Bij de genoemde beroepen van scheepmaker en meubelmaker valt eveneens een „onderbezetting" te con. stateren. In tegenstelling tot de vak. ken schilderen en bakken, is hier eeh- ter wel een duidelijker technische in. slag vereist. Voor het vak van scheep, maker zijn juist leerlingen geschikt met een behoorlijk gevoel voor meet- kunde, Voor het meubelmakersvSk komen leerlingen in aanmerking, di» zich aangetrokken gevoelen tot de fijne houtbewerking. Na het door. lopen van de dagschool kan dan in de bedrijven eèn plaats worden gevon den, niet alleen als meubelmaker doch ook kan een leerling zich verder ontwikkelen tot bijvoorbeeld scheept- beschieter of modelmaker. Voor Uw woonkamer: een ariisiiek Voor Uw slaapkamer: een modern sialen Voor smaakvolle inrichting KONINGSTRAAT (Advertentie, Ing. Med.) De medische dienst wordt gedu rende dit weekend waargenomen door de artsen mevrouw Schrauwen, Timor- laan 8, telefoon 2707 en J. J. Fahren- fort, Westgracht 9, telefoon 2981. De apothekersdienst wordt ver vuld (tot en met Vrijdag) door apotheek Beth, Spoorstraat 9, tele foon 2150. Op de velden aan de Meeuwen straat begint vanmiddag om twee uur het Hermes-schoolhockeytournooi. Om tien minuten over vijf te be ginnen worden vanmiddag aan de Sportlaan de finales gespeeld van het „F.A.C."-basketballtournooi. Om vier uur wordt op het post kantoor afscheid genomen van twee P.T.T.-employé's en vieren twee be stellers een jubileum. De voetbalvereniging H.R.C. geeft vandaag en morgen in „Casino" een feestavond. Voor hedenavond is alles uitverkocht. Voor morgenavond zijn Zondag nog tot zes uur kaarten ver krijgbaar bij de heer Dienaar, Graven straat 43. De voetbalvereniging Helder houdt op Dinsdag 26 Juni haar jaar vergadering. Zondagmiddag om half drie speelt Helder 2 aan de Sportlaan een promo tie-wedstrijd tegen Zeeburgia 2. Vorige week is hier ter stede een geval van de besmettelijke ziekte diph- therie geconstateerd. Tien touringcars van de NACO heb ben gisteren een propagandarit door de provincie Noord-Holland gemaakt. Zi) deden daabij ook Den Helder aan. Gradus? lijf fotograaf heeft een prima neus voor aardige Plaatjes. Donderdag was hij op bezoek btf mevrouw Cornelia Jacoba Kramer, die zes en tachtig werd en bet-overgroot moeder is. Deze krasse dame woont al veertig jaar in de Gas- straat. U ziet haar op de foto met haar tweede achter-ach- terkleinkind. Het is een meisje, een waardige telg uit een sterk geslacht. Zij heet Cornelia Jacoba. net als de vrouw die haar in de armen houdt en haar achternaam is Schutte. Enkele jaren geleden organiseerde de schaakvereniging „M.S.C."' een zomertournooi. De wisselprijs, het zo genaamde „Houten Paard", werd t°ea gewonnen door de heer K. Geus. En nu, op Maandag 11 Juni, wordt dit zomertournooi voor de tweede maal gehouden. Er mogen alleen leden van M.S.C. aan deelnemen, die dan volgens het afvalsysteem zullen spelen. Maan dag zal de loting plaats vinden. De schakers, die moeten afvallen, kunnen doorgaan in de strijd om het kam pioenschap van Den Helder, die noS steeds niet is beëindigd. In het zomer tournooi zullen ten slotte vier schakers overblijven, die dan met elkaar in een halve competitie zullen uitmaken w'e in het bezit komt van het „Houten Paard". Hr. Ms. „Batjan" en Hr. Ms. Soe®" ba keerden gisteren van de Werf in haven terug. Hr. Ms. „Ceram" liep NieuwedleP gisteren om half vijf binnen. j, Het is morgen hoog water om en 19 uur en laag water om 0.45 en 1 uur. Maandag is het hoog water om 19.40 uur en laag water om 1-2 13.50 uur. De temperatuur van het ze water was 13 graden Celsius.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2