regeringen wensten geen strijd boven Mansjoerijë Skymaster Edam dropte water in de Syrische woestijn Overste verduisterde gelden en levensmiddelen De Koninklijke SWellgroep had een winst van 111 millioen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Tweehonderd lepralijders bewegen zich vrij onder het Britse volk Belg won eerste etappe Veertien Nederlanders gesneuveld KoM. B&tbeJk. Woensdag 6 Juni 1951 /6e Jaareang No. 11121 Dagblad voor Den Heldert Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna De verklaringen van Minister Acheson Economische sancties doeltreffender geacht Voorste! zal niet worden herhaald Belgische partijen zullen troonopvolging regelen De autorijders hadden droge kelen Regering overweegt maatregelen Verdediger vraagt weer uitstel van executie HET RECEPT Bij verdediging van heuvel te Indje jj Helaas zijn in de gevechten van man tegen man aan Nederlandse zijde j B veertien doden en verscheidene gewonden gevallen. De vijandelijke ver- ij liezen waren vele malen groter. HniMIIIIIIHIIIIÜIIIIIMIII 3 jaar gevangenisstraf geëist Wereldolieproductie steeg met 11 procent in 1950 Besprekingen te houden over tal van kwesties Perzische Sjah ontvangt de Olieraad ,,De kousen maken de moordenaar" BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. man. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—. elk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand t 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten Het was gisteren de vierde maal, dat de Amerikaanse minister voor Buiten- lande Zaken, Acheson, voor de verenigde senaatscommissies een getuigenis af legde. Acheson zeide, dat in December een plan aan alle Amerikaanse ambassa des in de landen die troepen in Korea hebben, was gezonden, dat voorzag in een krachtdadige achtervolging van communistische vliegtuigen tot over de Jaloe en tot boven Mandsjoerije, indien deze toestellen daar waren opgestegen voor aanvalen op V.N.-strijdkrachten. De regeringen der Amerikaanse bondgenoten waren echter tegen dit plan gekant, zodat het niet werd uitgevoerd. Acheson verklaarde, dat dit voorstel niet in de V.N. zal worden herhaald, omdat men eerder resultaten ver wacht van de beperkingen op econo misch gebied ten opzichte van China. Gevraagd werd of Amerika van zijn vetorecht gebruik zou maken, als ge- Leopolds status moet bepaald worden De leiders der drie grote Belgische politieke partijen zullen komende week de problemen bespreken, die samenhan gen met de troonsopvolging van Prins Boudewyn en het statuut van Koning Leopold, Prinses de Rethy en de uit dit huwelijk geboren prinsen. Men zou het erover eens zijn, dat de troonsafstand door koning Leopold een plechtig karakter moet dragen. De ko ning heeft reeds een onderhoud gehad met de Belgische premier en de leide-s der drie grote partijen. Deze onderhan delingen schijnen voor beide zijden D4- vredigend te zijn verlopen. Wel vraagt men zich af wat Leopolds status zal zijn, nadat Prins Boudewijn - vermoede lijk in September - hem zal zijn opge volgd. Waarschijnlijk zal Leopold de titel van koning behouden en het slot Lae- ken als verblijfplaats krijgen. Omdat men hem geen civiele lijst kan toeken nen, overweegt men voor Koning Leo pold en zijn gezin een dotatie, die ech ter elk jaar door het parlement moet worden goedgekeurd. De huidige re gering zal waarschijnlijk tot de nieu we verkiezingen in 1954 aanblijven tracht werd China een zetel in de Veiligheidsraad te bezorgen. Acheson antwoordde, dat het vetorecht ge bruikt zou worden, als de V.S. zich bij een dergelijk voorstel bij de min derheid zou bevinden, hetgeen hij ech ter niet verwachtte. Onzekerheid De democratische senator Guy Gil lette merkte op, dat het Amerikaanse volk niet meer weet, waar het zich be treffende Korea aan te houden heeft. „Wat doen wij eigenlijk met 'n kwart millioen man troepen op Korea, zon der een oorlog te hebben verklaard?" Acheson repliceerde, dat de positie van Amerika ten opzichte van de V.N. deze is, dat in de desbetreffende re solutie van de Veiligheidsraad de staten-leden worden verzocht en ge machtigd hulp te verlenen bij het af slaan van de gewapenderhand onder nomen en niet uitgelokte aanval op de Zuid-Koreaanse republiek. De wereldreis van de Austin De Britse auto, die, geholpen door een KLM-Skymaster een reis om de wereld maakt, had Maandag in de ver zengende hitte van de Syrische woes tijn dringend water nodig. De leider van het Austin-team, mr. Allan Hess, zond een radioboodschap naar de Edarn. waarin hij tevens de positie van Je auto opgaf n.1. 80 mijl ten Oosten van Bagdad. VOOR zover bekent, leven er in Enge land tweehonderd lepralijders; het is echter heel wel mogelijk, dat er nog meer zijn. Hun bewegingsvrijheid is niet beperkt. Ze mogen bioscopen be zoeken, zo mogen gaan dansen, eten en drinken in openbare gelegenheden. Zelfs als zü zich in een besmettelijK stadium bevinden, kan men hen niet dwingen zich onder behandeling te stel len, noch hen verhinderen met anderen in contact te komen, zo schrijf de Sun- day Pictorial. Vormen deze ongelukkige mannen en vrouwen een bedreiging? De doktoren Zijn verplicht de plaatselijke gezond heidsautoriteiten in kennis te stellen van alle gevallen van diphterie, rood vonk, t.b.c. - ja zelfs van mazelen. Hier door kan men maatregelen nemen om de heersende ziekte te beperken. Reeds twee jaar is het Britse ministerie van gezondheid bezig een beslissing te ne men inzake de lepra. Nog steeds is ge jn bevel afgekomen, waardoor lepragevai- len ogenblikkelijk aan de autoriteiten gemeld en geïsoleerd moeten worden. De specialisten in tropische ziekten Verklaren, dat het lepragevaar de laatste jaren is toegenomen. Volgens hen is de ziekte niet zo erg besmettelijk. Alleen langdurig contact met een door ziekte aangetast persoon, kan besmetting tengevolge hebben. Bovendien, zo zeggen de spe cialisten, kan men de lepra genezen Deze doktoren vrezen, dat, als men de lepraziekten uit het normale leven ver wijdert, de ziekte als 't ware illegaal gaat woekeren en de mensen zich niet meer zullen durven laten behandelen Een ander probleem is. dat er op het ogenblik één leprakolonie in Fnceland is. n.1. bij Chelmsford Binnenkort zal echter in Surrey een nieuwe staatslp- prozenkolonie geopend worden De uit gebreide voorzorgsmaatregelen tegen besmetting, die in ziekenhuizen ge- Weerhericht Verwachting tot hedenavond. Aanvankelijk overdrijvende wol kenvelden, later zonnig weer mei in de namiddag in het Oosten van het land kans op onweer Zwakke tot matige wind tussen Noord en Noordwest Weinig verandering in temperatuur. Donderdag: Zon op 4.22 onder 20.55. Maan op 5.57. onder 23.46. troffen worden, doen echter twijfel ont staan over de verklaring van de artsen, dat het niet gevaarlijk is de lepralij ders onder het publiek toe te laten. In Londen zijn momenteel zes le prapatiënten. De andere patiënten in hetzelfde ziekenhuis weten niet dat die zes er zijn. Zij worden strikt apart ge houden, gebruiken andere wasgelegen heden, andere toiletten en de verpleeg sters, die hen verzorgen, moeten stren gere hygiënische voorzorgsmaatregelen in acht nemen dan de anderen. En toch wandelen deze zes lepralijders dage lijks door Londen. Ze hebben alleen hun erewoord moeten geven geen open bare gelegenheden bezoekenDeze patiënten van de leprakolonie, die bin nenkort geopend wordt, zal 't strikt ver boden zijn in contact te treden met de buitenwereld. Waarom zo vraagt net Britse blad zich af, mogen al die ande ren, die in de ziekenhuizen behandeld worden, zich vrij onder het publiek be wegen? Dr. Gordon Ryrie, één van En- gelands meest vooraanstaande specialis ten, die de lepra bestuderen, heeft ge zegd: „Hoewel het grootste deel van de mensen geen besmetting kan opdoen van een incidenteel contact met een le pralijder, is de lepra zeer besmettelijk voor een klein deel van de mensen en wel speciaal voor kleine kinderen" De KLM-vlieger A. Coggen. die niet alleen 20.000 vlieguren op zijn naam heeft staan, maar ook een grote erva ring heeft in het droppen van oorlogs- materieel, nam de stuurknuppel over en bracht de Skymaster van 9500 voet op 2000 voet hoogte. Boordwerktuigkun dige J. Boon trad op als richter en wierp de parachute met een blik water uit het vliegtuig. Ondanks de sterke wind kwam het waterblik nog geen ki lometer van de wagen in het woestijn zand, vlak bij een passerende karavaan kamelen, terecht. Een zwaai van de kennelijk dorstige tweede chauffeur, Roland Jeavens, was het sein, dat de mannen op de grond het blik hadden gevonden. Gezagvoerder Bak, die in middels de bestudering van de Edam had overgenomen, maakte de in de luchtvaart gebruikelijk „groet met le vleugels" en de spectaculaire wereld reis werd voortgezet. De ronde van Nederland De uitslag van de eerste etappe van de Ronde van Nederland, Volendam Veendam (286 k.m.1 luidt als volgt: 1. De Feyter (Belgie B) 7 uur 34 min. 55 sec. 2. Wagtmans (Ned. c) 7.35.00. 3. Van Brabant (België b) 7.35.29. 4. Ollivier (België a) 7.35.35. 5. Buyl (België b) z.t. 6. Peters (Ned. b) z.t. 7. Bogaerts (België b) z.t. 8. Dekkers (Ned. a) z.t. Vervolgens een groep •■enners die ex aequo ge klasseerd werden in dezelfde tijd als Van de Kamp (Ned. b) en Evens (Bel- jgië a), Van Kerkhoven (België a). Van Staeyen (België b), Delahaye (France), Schoenmakers (Ned. a) Smet (België b), Bakker (Ned. a), Van de Kamp (Ned. b) en Evens (B. b). Schulte, die in de laatste 25 km. bandenpech had gehad kwam met 'n groep binnen in 7 uur 43 min. en 25 s. De gevangenis van Landsberg De advocaat der zeven ter dood ver oordeelde Duitse oorlogsmisdadigers, die in afwachting van hun vonnis in de gevangenis van Landsberg verblijven, heeft gisteren om een nieuw uitstel van executie verzocht. Het was net laatste wat hij kon doen. Gistermiddag om drie uur liep het jongste uitstel af, doch de bezettingsautoriteiten zullen niet tot terechtstelling overgaan zolang een beroep in behandeling is. Naar verluidt heeft de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland geen instruc ties gekregen de executies op te schor ten als gevolg van het verzoek om uit stel door de advocaat der ter dood ver oordeelden. Dr. Van Meurs, een der beide bataljonartsen van onze vrijwil ligers in Korea, staat er voor be kend, dat hij nogal eens een recept geeft, zoals bijvoorbeeld: „Ziekenverpleger, deze man drie pillen uit de grote fles". „Deze patiënt vijf pillen uit de fles daar." „Drie maal daags, twee pillen". Nu gebeurde het tijdens de terugtocht van het detachement van het Hwatsjoenreservoir, dat des dokters auto vlam vatte en in het vuur dreigde onder te gaan. De dokter, min of meer rade loos, schreeuwde naar de voorbij trekkende soldaten: „Geef eens een brandblusser. M'n wagen staat in de fik! Een brandblus ser!" Waarop de glasharde soldaten hem toeschreeuwden: „Neem maar vijf pillen uit de grote fles, dokter". Het gewoon- en voortgezet lager onderwijs telde in Januari 1951 ruim 1.244.000 leerlingen, 63.000 meer dan verleden jaar. QE Legervoorlichtingsdlenst deelt het volgende mede: g „Het Nederlandse detachement Verenigde Naties ln Korea Is opnieuw U in ernstige gevechten gewikkeld geweest. Na dagen van vermoeiende H marsen onder hevige regens en met slecht zicht, werd op de avond van de |j 30e Mei op een heuvel stelling genomen nabij Inje. De volgende morgen S vroeg deed juist op dit punt een bataljon Noordkoreanen een scherpe fg aanval, ten doel hebbend tot elke prijs door de linie heen te breken en een H belangrijk kruispunt daarachter te bezetten. De vijand slaagde na enkele 5 aanvallen in de doorbraak, maar kon toen worden teruggedreven door een - compagnie, die in reserve was gehouden. U De Amerikaanse regimentscommandant betuigde aan het Nederlandse j§ detachement zijn grote dank en waardering voor bijzondere prestaties". |j [)E namen van de gesneuvelden zijn: J. Th. van den Berg, soldaat, 26 jaar, uit Grave; S. A. Breeman, sergeant le klasse, 27 jaar, uit Nij megen; J. Daling, soldaat le klasse, 36 jaar, uit Smilde; D. A. C. Jansen, sergeant le klasse, 30 jaar, uit Utrecht; A. Dissel, soldaat le klasse, 27 jaar, uit Nijmegen; J. Flak, soldaat, 23 jaar, uit Radan (Polen); H. C. J. Kluft soldaat le klasse, 23 jaar, uit Haarlem; W. van der Kuij, soldaat, 22 jaar, uit Hagestein; C. H. Kuijer, soldaat, 31 jaar, uit Wijk bij Duur stede; P. E. Phaff, soldaat, 28 jaar, uit Djakarta (Ind.); P. van Rossum, soldaat, 24 jaar, uit Heerlerheide; L. C. Ruck, soldaat, 20 jaar, uit Am sterdam; M. H. Rflshouwer, soldaat, 22 jaar, uit 's-Gravenhage; A. A. K Schoenmaker, sergeant, 24 jaar, uit Musselkanaal. Allen waren ongehuwd De malversaties in kamp Oldebroek De Krijgsraad le Arnhem behandel de gisteren de zaak tegen de geschorste commandant van het legerkamp Olde broek, die zich tegen een groot aantal beschuldigingen had te verweren. Aan het einde van de langdurige zitting eiste de auditeur-militair drie jaar gevange nisstraf. Een verzoek van de verdedi ger de verdachte onmiddellijk in vrijheid te stellen, werd door de Krijgs raad in beraad gehouden. "allen De Koninklijke Shellgroep, heeft over het afgelopen jaar een nettowinst gemaakt van 111.220.805, tegenover 82.643.956 in 1949. Op de preferente aandelen zal vier procent, op de ge wone aandelen twaalf procent dividend worden uitgekeerd. Dit, nadat een be langrijk deel van de winst in de doch termaatschappijen is geïnvesteerd. Al dus het jaarverslag over 1950 van de Kon. Ned. Petroleummaatschappjj. In een uitgebreide economische be schouwing, die aan deze mededeling voorafgaat, wordt uiteengezet, Jat het afgelopen jaar een toeneming van de vraag naar aardolie te zien heeft ge geven. Deze beloopt negentien procent van de omzet in 1949. De verscherping van de internationale politieke toestand leidde tot een vraag naar olie, die men niet had verwacht vóór 1952 of later. Gelukkig begonnen de na-oorlogse uit breidingsplannen van de olie-industr'e tastbare resultaten te vertonen. Hoewel de kosten door de nieuwe spanningen sterk stegen, hadden zij weinig invloed op de wereldolieprijzen. De concurrentie nam echter toe. Het vervoer van de olie per tanker kost thans evenwel drie maal zoveel als een jaar geleden. De productie van ruwe olie met in begrip van gasbenzine bereikte in het afgelopen jaar het record van bijna 550 millioen ton, hetgeen 11.8 pet ligt bo- ALLES KAN op deze wonderlijke aardbol. Een gestudeerde heer in Birmingham beweert, dat alcohol de verderfelijke invloed van nicotine op heft. De caffeïne uit de koffie be strijdt op zijn beurt de slechte over schotten van de tabaksrook en kraan water houdt u vrij van caffeïne-in- vloeden. Maar wat nu tegen water ziekte te doen, vraagt Theodoor zich kende. De goede zielen kregen er ruzie over en attaqueerden elkaar met aller lei voorwerpen. Door een wegflitsende schaar werd de hond dodelijk getrof fen. af. Een even lange ceel van inte- AMERIKAANSE tabakgrootmogend- „/„.nnnlc TT/-.Ö m onoor Tinton (WPDPPn Q 1_ J1_ 1 T - ressants voert meneer Tipton, eveneens uit Birmingham met zich mede. Hij is de meest getatoueerde man van Enge land. Op zijn huid ziet men de af beeldingen van: Koningin Victoria. Koning Edward VII, koningin Alexan- dra. Koning George V. een leeuw op de Britse vlag. de Kruisiging, de portretten van zijn ouders, een aantal vlinders en rond zijn hals heeft hij een krans van vogeltjes. Of de man kijk dagen voor zijn portrettengalerij orga niseert, weet uw lijfaap niet. Trou wens gevaarlijk genoeg, dat kijkdagen systeem. Een nette dame in Washing ton liet haar vriendin een juweel van een hond zien, waarop de vriendin dit dier onmiddellijk als het hare her heden verwachten, dat in Juni een Die Austin kreeg dus „drop"-water. record-omzet van 410 milliard sigaret ten zal zijn bereikt. Dat is dan over een tijdsbestek van één jaar. In Reno kent men ook records. De wetten laten daar echtscheidingen-om-niets toe. De rechter aldaar, George Bartlett, zag reeds honderden verknoeide hu welijken langs zijn tafel schuifelen. De man is thans overleden. Zijn levenstragedie begrijpt men, als men weet, dat hij in 1931 een boek schreef, getiteld „Man en vrouw in conflict". In 1947 herzag hij dit (standaard-) werk en herdoopte het in „Zijn huwe lijken noodzaak?" Een ommekeer is anders niets bijzonders. Meer dan 800 voormalige officieren van Hitiers elite-divisie „Gross-Deutschland" heb ben president Heuss (telegrafisch) la ten weten, dat zy zich onvoorwaarde lijk tot de democratische beginselen hebben bekeerd. Generaal Manteuffel, vroegere divisie-commandant, zei (rustig), dat men een muur tegen het Bolsjewisme moest opwerpen. Het is 41 wellevendheid wat de klok slaat West-Duitsland en Ierland zijn over eengekomen diplomatieke vertegen woordigers uit te wisselen. ven het peil van 1949. De wereldolie productie bedraagt thans vijftig mil lioen ton per maand, twee maal zoveel als in 1938. Indien de stijging van de wereldvraag in dezelfde mate blijft doorgaan, zal men in de komende drie jaar de productie met nog ruim acht millioen ton per maand moeten uitbrei den. De Kon. Shellgroep neemt momen teel van de wereldproductie 11.7 ge wichtsprocent voor haar rekening. Het veld te Schoonebeek brengt thans 57.000 ton per maand op. De tankschepenvloot van de groep steeg met één en een kwart millioen ton tot vijf en een kwart millioen ton. Er staan orders uit voor de bouw van veertig tankers van 18.000 ton en vijf van 28.00" ton. Vijftien er van zullen in Nederland worden gebouwd. Hier mee is 450.000.000 gemoeid. De waarde van de vaste eigendom men, voorraden en vlottende middelen, Verminderd met vlottende en andere schulden beliep aan het eind van 1950 560.975.855 pd. sterling, tegen 499.902.991 pond in 1949. Dulles over Japan John Foster Dulles, Trumans spe cials vertegenwoordiger voor kwes ties betreffende een vredesverdrag met Japan heeft te Londen verklaard, dat de thans gevoerde onderhandelin gen waarschijnlijk niet zullen leiden tot een vredesconferentie in de gewo ne zin van het woord. De twee par tijen hebben tal van mogelijke oplos singen voor het vraagstuk van For- mosa's toekomst en een Chinese deel neming aan de besprekingen omtrent een vredesverdrag met Japan onder zocht, aldus Dulles. Hij wees de verkla ring van de hand als zou Amerika aandringen op mede-ondertekening door de Chinese nationalisten. Verder zeide hij, dat herstelbetalingen door Japan aan Birma en de Philippynen, een economische achteruitgang van t land zouden betekenen. Gebleken is, dat Japan een partieel verdrag verkiest boven géén verdrag. Conservatieven hadden geen succes bij debat Bij het driedaagse debat in het En gelse Lagerhuis op commissie-niveau over de begroting is een conservatieve aanval op de voorgestelde verhoging van de belasting op benzine met 304 tegen 286 stemmen verworpen. Alleen en tesamen met een sergeant kok zou de commandant, overste N., verschillende levensmiddelen hebben verduisterd. Overste N. ontkende dit. Wel had hij enige blikjes levensmidde len, die door de dokter waren afge keurd, aan de arme familie van zijn dienstmeisje gegeven. De president van de Krijgsraad zei hierop: „Daarom ble ven die blikjes toch Rijkseigendom". Enkele andere kleine beschuldigingen, zoals het gebruik van een dienstauto voor particulier gebruik, gaf de be klaagde toe. Verder zou de overste zich 3400 gul den uit de cantinekas hebben toe geëigend. Verdachte verklaarde, dat toen de artillerieschool uit Oldenbroek vertrok, een overgangstijd ontstond om de cantine te laten doordraaien. Hij nam de cantine toen in eigen beheer. Toen de cantine later werd overgeno men kwam er ten onrechte geld in de nieuwe kas terecht, welk geld de be klaagde er uithaalde, waartoe hij vol gens het nieuwe cantine-reglement niet gerechtigd was. Op de vraag, waarom hij over het gebeurde had gezwegen, zei de over ste: „Er zou een gordijn voor de cantine gekocht worden.: Ik had geen tijd het geld te verantwoorden, de administra teur was er nog niet. Overste N. had het geld onder zijn berusting gehouden en had o.a. zuiver militaire betalingen met het cantinegeld verricht. Het begin- saldo van de „beheerloze periode" was door hem zelf voorgeschoten. De Anglo-lranian Geen uitstel in de nationalisatie De Sjah van Perzië heeft Dinsdag middag de uit drie leden bestaande olie- raad in audiëntie ontvangen. Men ziet hierin het bewijs, dat het vertrek van de raad geen uitstel zal ondervinden van het besluit van de Anglo-lranian, om onderhandelaars naar Teheran te zenden. De raad moet de installaties van de maatschapy overnemen. De Amerikaanse ambassadeur in Teheran, Grady, heeft er bij de Anglo- lranian op aangedrongen, dat zij meer haast zal maken met het zenden van haar delegatie. Hij achtte het van groot nut, wanneer de maatschappij de datum van haar aankomst van haar afgezanten zou mededelen. „Wanneer iemand naar de Wes terse levenswijze begint te ver langen", aldus zegt een lid van een Tsjechische jeugdvereniging, die onder communistische invloed staat, „begint hij gewoonlijk met kleren en eindigt met moorden!" Dit bezonken woord klonk naar aanleiding van het feit, dat veel jongelui in Tsjecho-Slowakije kniekousen met gekleurde stre pen dragen, hetgeen volgens be doeld lid op Amerikaanse sym pathieën wijst, aangezien men in de V.S. eveneens zulke kousen draagt. „Zij die gestreepte kousen dragen", orakelt dit lid, „zullen tenslotte ook alle andere karak teristiek Amerikaanse dingen willen, zoals oorlog, uitbuiting van de arbeiders, verhongering gebrek en slavernij".

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1