In de dit „jj. WJ üw shag dat pakje Schulte liep achterstand in Kamer bleef in behandeling steken Begroting van oorlog en van marine aangenomen Eerste etappe was zeer enerverend tmans in de voorste gelederen Wagtr Een bijzonder record Tweede Kamer verwierp drie moties Indeling Noordhollandse tweedeklassers Hongarije wijst gezant van Joego-Slavie uit NIEUWE REGELING VOOR PASPOORTEN Een zuivering in Hongarije en Tsjecho-Slowakije Maand hechtenis voor twee Arnhemse artsen De besprekingen Duitse schulden begonnen 'n Correspondent in Spanje mocht niet meer werken Salazar geen president van Portugal De Beiemmeringenwet Landsveidediging Amendementen moeten nog behandeld worden Goedkoop telefoneren met Suriname en Cura$ao Minister Staf gaf een toelichting Hup, dominee! PURMERENDER MARKT WOENSDAG t» JUNI 1M51 N*4|*N (Advertentie, Ing. Med.) De strijd in de eerste etappe van de Ronde van Nederland, die een vaak spannend en tegen het einde zelfs een opwindend ver.oop had. vie Tn drie ZZXZZr* °mVatte St°Utm0edige oitlooppoging van La" brichs. Van Elderen, Harms Smits en Wim de Ruiter, al onmiddellijk na de start t^nZTrZ T VldT ,eVerde een WinSt °P' 016 n,aximaal zeven minuten beeft bedragen, zodat men zich ging afvragen, of ook in dit geval de eerste klap een daalder waard zou blijken. Het kwartet verloor De Ruiter door banden- ^eC eringermeer en het werd dus een trio, dat aanvankelijk wel door- één der ereplaatsen had kunnen doen, want hij leek vandaag niet, of nog niet, in zijn allerbeste vorm. Hij heeft nu te houden, terwijl Wagtmans steeds al zijn krachten scheen te moeten inspan nen om hem bij te blijven. Een zeer felle eindspurt gaf de Belg inderdaad gelegenheid zijn onbetwistbare meer derheid in deze etappe te bewijzen, in weerwil van de furieuze tegenstand van onze landgenoot. De Belgen heb ben het er in deze etappe lang niet kwaad afgebracht, want behalve de winnaar tellen zij nog vier man van hun mensen bij de eerste acht van het klassement. Schulte, onze Nederlandse favoriet, speelde in deze slotphase geen rol meer, omdat hij 25 km. vóór de finish door een lekke band werd uit geschakeld. Het is trouwens de vraag of hij zonder die pech een gooi naar zette, doch met een geknakt moreel. Aan het eind van de Afsluitdijk, dat was dus halverwege de finish, begon de tweede phase, een langzame aftake ling van de drie leiders en het tegen offensief van het grote peloton, dat zich tot dan toe niet veel zorgen had gemaakt over de soms bedenkelijk lij kende achterstand. In de buurt van Langezwaag, 195 km. na de start, zagen de drie leiders 't nutteloze van hun po gingen in en lieten zich inlopen. Er was nog een goede 90 km. te rijden en op dat moment begon aldra de derde phase, de werkelijke strijd om de ereplaatsen. De wind uit noordelijke richtingen was geluwd, de kracht van de zon vermin derde, de wegen verkeerden doorgaans in puike staat en de voorwaarden voor een onstuimig slot-offensief met hoge snelheden waren dus allen vervuld. De Belgen, die een afwachtende houding hadden aangenomen, kwamen nu over donderend opzetten. Eerst demarreerde Van Kerkhoven met onze landgenoot Harry Schoenmakers aan zijn wiel. En daarna viel het toch al lange peloton in vele brokken uiteen, onder het geweld van de renners, die naar voren stoven. Er ontstond een kopgroep van 24 man, waarvan elf bovenste beste Nederlan ders, zodat onze kansen lang niet kwaad stonden. Want behalve Schulte zaten er ook Gerrit Peters in, Faanhof, Voorting en nog enkele anderen, die zich in een bewogen einde van een course duchtig kunnen doen gelden. Maar de Belgen waren eveneens sterk vertegenwoordigd. Kort vóór Assen sprongen Wagtmans en Faanhof weg, maar ze kregen onmid dellijk gezelschap van Jos de Feyter, een oersterke taaie knaap, met wie het kwaad kersen eten bleek. Toen hij en Wagtmans samen aan de laatste 25 km. begonnen, nadat Faanhof terug was ge vallen, kreeg men al gauw de indruk, dat de Belg het laatste woord zou heb ben, als de strijd tot op de streep zou moeten worden uitgevochten. Want hij maakte de indruk zich niet geheel te geven, doch nog een ietsje in reserve „Ik zal mijn best doen en ik heb natuurlijk wel goede hocfp voor de rest, enfin u weet hoe het gaat met zo'n Ronde...." Dit fluisterde ons een breed- lachende en achter z'n zonnebril nauwelijks te herkennen Gerard Peters toe, de man, die in 1946 in Zürich het wereldkampioen schap achtervolging behaalde. Dat was natuurlijk geen kunst, want hy was de beste wielrenner van de ploeg. Veel minder be kend is dat hij een nog veel leu ker record op zijn naam bracht: hij slaagde er diezelfde voor de Nederlandse wielrennerij his torische nacht in om 't AVRO- programma dat, zoals bekend zo lang als de AVRO bestaat om 12 uur eindigt, tot kioart voor één 's nachts in de aether te houden. Dat is tot nu toe, afgezien natuur lijk van de oudejaarsavond en de Nationale Programma's bü zeer bijzondere gebeurtenissen, de enige keer geweest in de ge schiedenis van de Nederlandse radio. Voor het overige had de start van deze „Rallye der Rijdende Reclame-mensen" voldoende be langstelling. Aan beide kanten van de touwtjes. Zóveel lw.ndjes hebben we Pa v. d. Berch van Heemstede, de vader van de Ne derlandse Wielren Unie, nooit eerder zien drukken. Zelfs Tom Schreurs die zes maal „doe je best jongen!" tegen na tionale en internationale kam pioenen zei, verbaasde zich er over. De enige die beroepshalve zelfs geen schijn van een glimlach kon produceren, omdat hij het te druk had, was Jan Cottaar die een verhaaltje voor het sportjournaal in de microfoon babbelde met t gemak en de vanzelfsprekendheid waarmee onze Tante Jentina uit Meppel tijdens de theevisite ae psychologie van de wielersport in verband met het eten van de „Meppeler kluten" behandelt. De (alsmaar) zonovergoten Dam, de pers. de politie en de wiel renners zagen er overigens keu rig verzorgd uit.... Cyrano 8 minuut achterstand op de leider, wat natuurlijk voor een Schulte in top vorm weinig betekent. Maar wanneer hij er niet in slaagt zich in topvorm te rijden, zouden 8 minuten wel eens een lastige handicap kunnen zijn. V 4: |i 4 Zo trok gistermiddag het peleton door Schagens straten een kleurig lint van renners, nog allemaal bijeen ennog zonder interesse om de vier uitlopers te achterhalen. Voorop rijden twee leden van de Nederlandse A- ploeg, tweede met zonnebril is Schulte. Rechts onder (inzet) het moment, waarop Van Elderen van de Nederlandse A-ploeg vijftig gulden in de wacht sleepte. (Foto Niestadt Schagen) (Van onze parlementaire verslaggever) Dinsdagmiddag heeft de Tweede Ka mer zonder hoofdelijke stemming doch met aantekening dat de communisten tegen waren, de begroting van Oorlog en Marine voor 1951 aangenomen. Voor af moest nog beslist worden over en kele tijdens het debat ingediende mo ties. De Kamer verwierp de motie-Gort zak (CPN) om de militaire diensttijd op ten hoogste twaalf maanden te be palen, met 70 tegen 5 (communistische) stemmen. De motie-Zandt (SGP) tegen de verplichte vaccinatie van alle mili tairen verwierp zij met 63 tegen en 13 stemmen (voor SGP en AR, behalve de heer Bruins Slot). Alvorens het tot stemming kwam over de motie-Bruins Slot (AR) tot het in stellen van een wettelijke basis voor de inenting van militairen tegen pokken, legde de minister van Oorlog en Marine, ir. Staf, een verklaring af, waarin hij zeide, dat de regering zich bewust is van haar grote verantwoordelijkheid ten aanzien van de preventieve genees kunde, in het bijzonder wat de inen ting tegen pokken betreft. De regering Het blijkt, dat verschillende voetbal verenigingen in Noord-Holland streven naar de samenstelling van een afdeling, waarin vrijwel uitsluitend clubs uit Noordholland boven het IJ zullen uit komen. Dezer dagen zullen de vereni gingsbesturen van de tweede klassers in Alkmaar bijeen komen, waarbij o.m over dit voorstel zal worden gesproken. Indien men tot overeenstemming ge raakt, dan zal vermoedelijk aan de KNVB worden voorgesteld om in één afdeling te laten uitkomen: HRC, Alcm. Victrix, Westfrisia, ZFC, KFC, ZVV, De Kennemers, OSV, Vo- lendam en Helder met toevoeging van twee Amsterdamse clubs, waarbij een keuze gemaakt zal worden uit DWV, Zeeburgia, AFC, WA en De Spartaan. De eindbeslissing hierover ligt bij de KNVB. zal zich beraden over de vraag, of er een rechtsbasis nodig is en nader over leg plegen met de defensie-commissie uit de Kamer, of daarvoor een ontwerp van wet vereist is. Hierop noemden de heren Vermeer (PvdA), Fens (KVP) en Korthals (WD) de motie overbodig, maar niet temin handhaafde de heer Bruins Slot haar. Zij werd verworpen met 55 tegen 22 stemmen (voor AR, SGP, CPN en de heren Weiter (KNP), Verhoeven (KVP) en Schmal (CH). Diplomatiek incident Tegenmaatregelen van Belgrado De Hongaarse regering heeft de Joe goslavische ervan verwittigd, dat haar diplomatieke vertegenwoordiger in Boe dapest, Zinko Drenowski, als ongewenst persoon wordt beschouwd en het Hon gaarse grondgebied binnen vier en twintig uur moet verlaten. Hongarije is tot deze maatregel overgegaan, om dat geen genoegdoening is gegeven voor het feit, dat de Hongaarse zaakgelastig de te Belgrado op 31 Maart door een woedende menigte zou zijn aangevallen en mishandeld. Drenowski kreeg gisteren te horen, dat zijn aanwezigheid in Hongarije niet langer gewenst was, toen hij de Hon gaarse regering verzocht om 'n uitreis visum voor een bezoek aan zijn vader land. Hij was n.1. reeds door zijn rege ring teruggeroepen. Inplaats van de verlangde vergunning gewerd hem de mededeling, dat de hem verleende gast vrijheid ten einde was. Hij werd teruggeroepen, omdat de Hongaarse regering beledigend was op getreden, zo meldt Tanjoeg. Aan de Hongaarse regering is medegedeeld, dat haar zaakgelastigde niet naar Belgrado zal mogen terugkeren. Hij is schuldig bevonden aan het incident te Belgrado op 31 Maart, waarvan hij het middel punt is geweest. Overigens is Joegosla vië bereid, toegang te verlenen aan een nieuwe zaakgelastigde; het zal voorts om een visum vragen voor een nieuwe diplomatieke vertegenwoordiger te Boe dapest. Naar de A.N.W.B. mededeelt wordt in ons land thans een nieuwe paspoor tenregeling ingevoerd, waarbij men ten aanzien van de geldigheid van het paspoort een landen-indeling in vier groepen heeft gemaakt, n.1.: 1. de lan den waarvoor voor Nederlanders geen visumplicht bestaat; 2. West-Duits- land, Finland, Oostenrijk, Spanje. Portugal, Griekenland en Turkije; 3. de ovérige Europese landen en 4. de Landen in andere werelddelen. Wil men de onder 2. bedoelde landen of Canada en Amerika bezoeken, dan moet men een aannemelijk reisdoel hebben en over voldoende middelen voor de reis en het verblijf aldaar beschikken. In het afgelopen jaar zijn de gemeentelijke brandweerkorpsen bij 9883 branden opgetreden. 4328 branden waarvan de schade kon worden vast gesteld, veroorzaakten voor 26 mil- Uoen gulden averij. Volgens de Times wordt op het ogen blik in de gelederen der Hongaarse communistische partij een grote zuive ring uitgevoerd. De leiding is opgedra gen aan Bela Szanto, eens minister in de regering van Bela Kun en thans Rus sisch staatsburger, die kortelings met volmachten uit Moskou is gekomen. Onder meer zouden enige ministers en de oud-presidenten Szakasits en Tildy gearresteerd zijn. De leiding van de Tsjechoslowaakse communisten vertoont eveneens ingrij pende wijzigingen, sinds kortelings de jaarlijkse conferenties van de distric ten dezer partij zijn gehouden. Elf dis trictsvoorzitters en twaalf secretarissen zijn vervangen. Op 22 Mei hebben voor de Arnhemse rechtbank terecht gestaan twee Arn hemse medici, die onder de invloed van sterke drank achter het stuur gezeten zouden hebben. Dokter J. J. H. had op 1 November 1950 te Arnhem een bestel auto geramd. Dokter W. J. R. reed op 5 Juni van het vorig jaar twee meis jes aan. De rechtbank veroordeelde J. J. H. tot een maand hechtenis, een half jaar ontzegging uit de bevoegdheid om een auto te besturen en f 50 boete subs. 10 dagen hechtenis. W. J. R. werd veroor deeld tot een maand hechtenis, een half jaar ontzegging uit het recht om een auto te besturen en f 25 subs. 10 dagen hechtenis. Bonn wil eisen stellen Te Bad Godesberg zijn de voorbe sprekingen begonnen over het vraagstuk van de vooroorlogse Duitse schulden. Deze belopen ongeveer vijf milliard mark op een totaal van ruim vijftien milliard. Duitsland heeft deze schulden na lang onderhandelen formeel erkend; dit was een der voorwaarden voor ver zachting van het bezettingsstatuut. Het Duitse buitenlandse vermogen zal in principe niet tegen deze schulden kunnen worden verrekend, aangezien het als herstelbetaling wordt beschouwd. Echter zal waarschijnlijk van Duitse zijde worden gepoogd, verband tussen beide vraagstukken te leggen Ook zal het vraagstuk der confiscatie van in Duits bezit zijnde Duitse waardepapie ren door de Duitse onderhandelaars aan de orde worden gesteld. Deze zijn in 1945 reeds door hun bezitters ingele verd, doch worden thans door de geal lieerde commissie gebruikt en naar het buitenland overgebracht. Dit heeft reeds tot scherpe commentaren aanlei ding gegeven. Italië, Denemarken en Noorwegen hadden gehoopt, waarnemers te mogen zenden naar de voorlopige conferentie, die op 25 Juni begint. Dat is niet door gegaan. Denemarken heeft nu reeds een protestnota tot Engeland gericht. Italië heeft thans via haar handelsdelegatie in Bonn contact gezocht met Amerika en West-Duitsland. De drie landen zijn er allerminst gerust op, dat hun belangen in deze kwestie niet in gevaar zullen worden gebracht. Een correspondent van de New York Times te Madrid, Sam Pope Brewer, heeft van de Spaanse autoriteiten toe stemming gekregen zijn werkzaamhe den in Spanje voort te zetten. Op 23 April werd Brewers werkvergunning ingetrokken, omdat hij een onjuist beeld van bepaalde gebeurtenissen zou hebben gegeven. Amerika protesteerde tegen deze maatregel tweemaal. De Portugese premier, Antonio de Oliveira Salazar, heeft te kennen ge geven, dat hij niet tot president wil worden gekozen als opvolger van wij len generaal Carmona. Ook moet naar zijn mening de verkiezing van een nieuwe president niet tot 1956 worden uitgesteld. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is Dinsdagmiddag blijven steken in de behandeling van de wetsontwerpen tot opheffing van publiekrechtelijke en privaatrechtelijke belemmeringen met het oog op de aanleg, de instandhouding en bet gebruik van werken ten behoeve van de landsverdediging kortweg Belemmeringen- wet Landsverdediging geheten en tot strafrechtelijke bescherming van wer ken ten behoeve van de landsverdediging. gehinderd wordt door allerlei privaat- In het tijdvak van 11 tot en met 16 en van 18 tot en met 23 Juni, dus een week na Zondag 17 Juni, Vaderdag, zijn in het rechtstreekse radiotelefoonvar- keer met Suriname en Curagao goedk >- pe gesprekken toegelaten tegen de helft van het tarief en op dezelfde voorwaarden als de Kerst- en Nieuw- jaarsgesprekken. Een groot aantal sprekers voerde over deze ontwerpen, die merendeels van technische aard zijn, het woord. Op de door hen gestelde vragen en opmer kingen antwoordde de minister van Oorlog en Marine, ir. Staf, o.a. dat het niet de bedoeling is landerijen te ont eigenen. huizen af te breken of wonin gen in beslag te nemen. Daarvoor dient de wet zeker niet. Wel zal ingegrepen kunnen wor den in de particuliere eigendom, doch de desbetreffende gevallen zijn in de wet omschreven, zodat voor willekeur niet gevreesd behoeft te worden. Het is natuurlijk wel hard als iemand grond moet afstaar er is namelijk weinig goede landbouwgrond verkrijg baar maar ais dat in minnelijke schikking gebeurt en met inschakeling van de desbetreffende organisaties, dan zal zeker een bevredigende regeling verkregen kunnen worden. Er moeten waarborgen zijn, dat de overheid op een critiek moment voor de aanleg van defensieve werken niet en publiekrechtelijke regelingen. Daar om kan niet gewacht worden met het treffen van voorbereidingen om die be lemmeringen weg te nemen, tot de staat van oorlog en beleg is ontstaan. Nu reeds moet men tot een bepaalde urgentie komen. Zou men wel tot zo lang wachten dan zouden lange proce dures de zaak op funeste wijze kunnen ophouden. De minister vreesde geen grote moei lijkheden. doordat de militairen zijn ingeschakeld want hun bevoegdheden zijn in de wet vastgelegd. Door de mi nister van Oorlog wordt bovendien op uitgebreide wijze overleg gepleegd, waqrbij zo veel mogelijk alle partijen, die er maar enigszins belang bij heo- ben. worden betrokken. Voorts verklaarde ir. Staf zich oe- reid de gedupeerden zo veel mogelijk een pré te geven bij de uitgifte van gronden van de overheid. Wel is de schadevergoeding moeilijk in de wet te regelen, maar niet juist zou zijn een regeling bij algemene maatregel van bestuur, aangezien men toch binnen de grenzen moet blijven van de schadeloosstellingen, die uitge- kleinen. keerd worden bij normale onteigenin gen. Nog enkele amendementen zijn deze middag behandeld, doch de Kamer be sloot op voorstel van de voorzitter daarmee Woensdagmiddag verder te gaan. Laat in de middag is nog een begin gemaakt met de behandeling van de begroting van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Verschillende sprekers heb ben hierover het woord gevoerd. Zo hoopte de heer Van de Wetering (CH) dat de regering de juiste weg zou *re- ten te vinden om het Indonesische ver langen naar wijziging van de Unie op te vangen. Hij klaagde voorts over de onderdrukking van het zelfbeschik kingsrecht in Oost-Indonesië en beval nogmaals de belangen van de Ambon- nezen ln de aandacht van de minister aan. De heer Meijerink (AR) had voor het tot dusvere gevoerde beleid geen goed woord over. Hij was met zorg vervuid voor de toekomst en vreesde inzonder heid, dat de West het voorbeeld «n Indonesië zou kunnen volgen en zich losmaken van Nederland. Het betoog van deze beide sprekers was voor de heer Schermerhorn (P.v.d.A.) aanleiding, te verklaren dat zijn hun eigen standpunt overschatten en de kracht van de feiten miskennen Er is in Indonesië steed* «ngedrongrn op verbreking van de band met Neder land. Het is alleen de vraag welke con clusies de Indonesische regering hier uit thans zal trekken. Spr. bestreed de heer Meijerink in diens aandrang de militaire missie in Indonesië te ver- In Goes verschenen elf predi kanten van Noord- en Zuid-Beve land op het voetbalveld, die hun krachten gingen meten met een elftal bestaande uit doktoren van Zuid-Beveland. Er werd fel om de punten gevochten. In het heetst van het gevecht kwam het been van een predikant zodanig tegen het lichaam van een dok ter terecht, dat deze voor enkele seconden down ging. Als men echter tien collega-partners naast zich heeft, telt zo'n gevalletje niet mee. Hoofdzaak was dat dui zenden, die ander nooit naar een voetbalmatch gaan kijken, nu wel aanwezig waren. Deze wedstrijd gespeeld ten bate van het Ned Roode Kruis, is dan ook uitste kend geslaagd. De doktoren wonnen met 51. Het aanbod van de vette koeien was iets groter. De landkoeien begonnen aardig los te komen, maar de slagers zijn over het algemeen erg ontevreden over de wicht. De handel zette zich heel goed in en de prima beesten wer den goed gezocht. De prijzen lagen ta melijk hoog. Op de geldemarkt was net vrij stil. De beste gingen nog wel. maar over het geheel was de vraag minder. Ook met de verse melkkoeien was het minder goed dan vorige week. Waarschijnlijk houdt daar de hooibouw reeds het bezoek tegen. Er komen He laatste weken veel zware slachtstier»n op de markt, wat de notering dan ook wel aangeeft van de prijzen die daar voor betaald worden. Ook de béste zijn redelijk verkoopbaar. De nuchtere kalveren werden voor de dood weer vrij vlug genomen. De schapenmarkt was weer aardig bezet met lammeren maar de gang voor 't leven was min der vlot. De beste met vlees gingen wel goed. Ook in de vette schapen was de gang heel matig. Gingen de bokken en geiten de vorige week vlug vandaag was het zeer stug. De vette varkens werden ondanks het kleine aanbod traag verhandeld. Een enkele schijnt bij afloop nog iets hoger dan de note ring verkocht te zijn. Met de biggen was in de vroegte aardig handel, maar door het grote aanbod was de afloop stug. Op de paardenmarkt was het heel stil, evenals op de konijnenmarkt. Aangevoerd 709 runderen, waar on der 195 vette koeien 2.153.20 per kg stugger; 160 melk- en kalfkoeien 625 —975. matig; 303 geldekoeien 575750. kalm; 22 pinken 225375, matig; 15 vette kalveren 160275. goed; 644 nuchtere kalveren, voor de slacht ƒ40 95, goed, fokkers 55140, vlug; 29 stieren 5251725, kalm; 210 vette schapen 105140, kalm; C85 lamme ren 46—95, stugger; 62 bokken en geiten 1050, stug; 151 vette var kens 1.601.90 per kg, matig; 1037 biggen, schrammen 3670, zware big gen 3258, lichte biggen 25—32, kalm, afloop iets stugger; 32 fokzeugen 225300, stug; 59 paarden 625950, stil. Totaal 3904 dieren. Pluim veemarkt. 350 konijnen 1 6.50, stug; 8500 kipeieren 1111.75 per 100 stuks. 4000 eendeieren 8.258.53. (Advertentie, Ing. Med.) De laatste spreker in de rij, de hr. De Graaf (KVP) vroeg in verband met de Indonesische actie voor ver breking van de Unie begrip voor de situatie. De Indonesische voorstellen dienen te worden afgewacht. Evenals de heren Van de Wetering en Meije rink deed deze spr. een „nooit" horen ten aanzien van een overdracht van Nieuw Guinea aan Indonesië Spr. meende voorts, dat het in hun eigen belang is, wanneer de Ambonnezen naar Indonesië, althans naar A.nbon en omringende eilanden terugkeren. Vandaag wordt het debat voortgezet, zet

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3