MacArthur Zuid-Korea verwachtte aanval op in Juni '50 Nederlandse banken hebben diepgaande bezwaren Truman vraagt opnieuw zeven milliard voor verdediging KoJit B&iteJk VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Faanhof drager van oranjetrui Voor het kind Verbondenen nemen oude posities in Nieuwe koffiebon Donderdag 7 Juni 1951 Tfc jaargans No. M 122 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Acheson verklaart in Senaatscom missie. Maar hij maakte eigen woorden krachteloos Vis trok jongetje in het water Beraad van Westelijke plaatsvervangers De vredespogingen van Januari jj. besproken Toelating tot VN thans niet aan de orde AUTOTOCHT BEJAARDEN BEGON DROEVIG Luxemburgse regering is afgetreden Grootse schenking voor rheumabestrijding De strijd iW Korea Deze week gaan voorstellen naar het Congres Overheidscrediet wordt teveel beschermd Te veel macht voor minister Lieftinck Doodvonnis hedennacht voltrokken Aartsbisschop van Olomouc in huisarrest? Wie de jeugd heeft... BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN; Advertenties: 18 ct. p-1* na- Kleine advertentie» („Juttertjes") tot 15 woor den Lelk woord meer 5 cent Abonnementen per kwar taal f 5.15, per maand t 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten Bet hoofdkwartier van generaal MacArthur heeft op 10 Maart 1950 een rapport van zijn geheime dienst naar Washington gezonden, waarin werd medegedeeld, dat Noord-Korea in Juni tot de aanval op Zuid-Korea zou overgaan. Er werd echter een commentaar aan toegevoegd, waarin werd uiteengezet, dat het hoofd kwartier een burgeroorlog allerminst onvermijdelijk achtte. Verwacht werd dat de Koreaanse communisten niet tot de aanval zouden overgaan, voordat het Kremlin een overzicht had van de vorderingen van het communistische streven in Indo-China, Burma en Thailand. Mochten deze niet naar wens zijn, dan zou de mval in Zuid-Korea te verwachten zijn. Aldus eert mededeling van Acheson tijdens zijn verklaringen voor de verenigde Senaatscommissies. Ronde van Nederland De tweede etappe van de Ronde van Nederland, Veendam—Venlo (316 km) is in 7 uur 57 minuten en 38 seconden gewonnen door Faanhof (Ned. b). 2. Bogaerts (Belgie b) zelfde tijd; 3. Jvens (Belgie b) zelfde tijd; 4. Van Kerkhoven (Belgie a) zelfde tijd. Dan volgt een groep renners die ex aequo geklasseerd werden als De Feyter (Belgie b) die 7.58.22 nodig had. Dit waren Wagtmans (Ned. c), Buyl (Bel gie b), De Hoog (Ned. c) en Ollivier (Belgie a). Schoenmakers (Ned. a) Werd elfde, Schulte (Ned. a) vijftiende, Lambrichs (Ned. c) zestiende, Dekkers (Ned. a) zeventiende, Janssen (Ned. c) achttiende en Bakker (Ned. a) negen tiende. De opening van het visseizoen is niet ongemerkt voorbijgegaan aan een tienjarig Rotterdams Knaapje, dat aan het hengelen was in het Water van de Hoge Boezem te Rotterdam. Hij kreeg beet, maar de karper, snoek, of 'Wat het ook geweest mocht zijn, trok zo hard, dat het jongetje in het water viel en enige malen kopje onderging. Een los werkman sprong hem na en bracht het ventje op het droge, maar de vis is ontko men. Over hun antwoord aan de Sowjet-Unie De plaatsvervangers van de vier mi nisters van buitenlandse zaken zijn gis teren niet bijeengeweest. De drie Wes telijke gedelegeerden ter conferentie hebben gisteravond afzonderlijk ver gaderd en de gehele dag het overleg met hun respectievelijke regeringen voortgezet. Het uitstel is kennelijk een gevolg geweest van het feit, dat de- Westelijke antwoordnota op de Rus sische weigering deel te nemen aan een conferentie van vier te Washing ton, gisteren nog niet gereed was. Ernest Davies, de leider van de Brit se delegatie, heeft verklaard, dat hij met dezelfde instructie naar Parijs zal terugkeren. Hij moet proberen tot overeenstemming te komen over een agenda voor de conferentie van minis ters. Deze is mogelijk, wanneer Rus land een grote mate van medewerking verleent, zei Davies. De republikein Styles Bridges meen de hieruit te mogen afleiden, dat Mac Arthur vrijwel definitief van oordeel was, dat zijn inlichtingen wezen op een Noordkoreaanse aanval in Juni 1950. Acheson: Noemt u dit vrijwel defini tief? Ik lees er uit, dat het hoofdkwar tier een rapport ontvangt, waarin wordt gezegd, dat de Noordkoreanen in Juni 1950 zullen aanvallen en dat het in een commentaar zegt, dat rapport niet te onderschrijven. Er is in de Woensdag gehouden zit ting der commissies verder nog gespro ken over de vruchteloze pogingen der V.N., in Januari j.1. ondernomen, om te geraken tot een staking van het vuren in Korea. Amerika heeft hieraan mede gewerkt. Bij die gelegenheid is voor gesteld, dat de punten „vertegenwoor diging van het communistische China in de V.N. en de toekomst van Formo- sa" zouden worden besproken in een daarvoor geschikt lichaam, waarin o.m. vertegenwoordigers van Amerika, Engeland, Frankrijk, Rusland en com munistisch China zitting zouden heb ben. Op een vraag van een der senatoren antwoordde Acheson, dat het tijdstip om deze punten in een aldus samenge stelde commissie te bespreken, niet on gunstig gekozen was. Bovendien kon deze commissie worden uitgebreid. Het was de bedoeling, dat alle staten, die strijdkrachten in Korea hadden, erin vertegenwoordigd zouden zijn geweest. Ook andere landen zouden hebben kunnen deelnemen aan de besprekin gen en deze hadden ook over andere punten kunnen lopen. Engeland en Mao Tse Toeng Interventie in Korea is belemmering De Britse minister van buitenlandse zaken, Morrison, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de regering nog steeds op haar standpunt staat, dat commu nistisch China in de Verenigde Naties moet worden opgenomen. Het heeft echter niet veel zin, deze kwestie thans aanhangig te maken, zo zei hij. Dinsdag heeft de Britse vertegen woordiger in de trustschapsraad van de V.N. met Amerika meegestemd, toen werd voorgesteld, de kwestie van ip- neming van een Chinese vertegenwoor diger naar een verre toekomst te ver schuiven. Weliswaar beschouwt Enge land de communistische regering nog steeds als de wettige overheid in China, maar de voortzetting der Chinese inter ventie in Korea maakt het naar de mening van Londen ongepast Peking als lid van de V.N. toe te laten. De jaarlijkse autotocht der Barne- veldse ouden van dagen, die gisteren werd gehouden, kreeg een tragisch ka rakter, toen 's morgens een der deelne mende auto's op onverklaarbare wijze uit de colonne reed en tegen een boom botste. De bestuurder en drie bejaarde inzittenden werden ernstig gewond naar het ziekenhuis vervoerd. Een 73-jarige deelnemer was dusdanig verwond, dat hij in de loop van de mid dag overleed. Twee andere bejaarden hebben elk een gebroken been. De be stuurder brak enkele ribben. Zondag zijn in Noord- en Midden- Luxemburg verkiezingen gehouden voor de Kamer van Afgevaardigden. De so cialisten hebben daarbij vier zetels gewonnen. De premier, Dupong, heeft hierin aanleiding gezien, bij groother togin Charlotte het ontslag van de katholiek-liberale regering aan te bie den. De vorstin heeft het kabinet ver zocht tot eind Juni als zakenkabinet in functie te blijven. Men verwacht, dat de kabinetscrisis niet gemakkelijk zal kunnen worden opgelost. De socia listen wensen nieuwe algemene verkie zingen. Weerbericht Verwachting tot hedenavond. Vooral in de ochtend veel bewol king. maar later af en toe zonne schijn. Matige tot vrij krachtige Noordelijke wind. Lagere tempe raturen dan gisteren. Vrijdag: Zon op 4.22. onder 20.56 Maan op 7.07. onder 0 00. Basis voor fonds gelegd De voorzitter van de Raad van Be heer der N.V. Organon te Oss heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken een bedrag van 100.000 gulden overhandigd, bestemd voor de rheumatiekbestrijding. Het bedrag vormt het beginkapitaal van het rheumatiekfonds „Dr. Jan van Bree- men". Rheumatiek levert verreweg het grootste arbeidsverzuim op en is daar om als volksvijand te brandmerken. Ten behoeve van het fonds zullen binnenkort grote propaganda-acties worden gevoerd. De vrouwen van Oregon (Verenig de Staten) hebben aan H.M. Ko ningin Juliana honderd door Amerikaanse meisjes vervaardig de poppen aangeboden met de be doeling, dat deze op een of andere Wijze ten goede zullen komen aan het Nederlandse kind. Korte tijd geleden zijn deze honderd poppen aan H.M. de Koningin op het Paleis Soestdijk aangeboden. Er zullen thans driehonderdduizend loten worden verkocht tegen een kwartje per stuk. Zij, die de loten kopen, kunnen derhalve voor dit luttele bedrag in het bezit komen van een der poppen, temidden waarvan wij hier op de foto H.M. de Koningin zien zitten. De op brengst van de loterij komt geheel ten bate van het Nederlandse kind. Alle terrein-verliezen zijn gecompenseerd De strijdkrachten der V.N. hebben in de centrale sector de posities, die zij aan de vooravond van het Chinese offensief ten Noorden van de 38ste breedtegraad innamen, herwonnen of zelfs achter zich gelaten. Nog nergens is de toestand gestabiliseerd. De ver bondenen blijven vorderingen maken, met name in de Oostelijke en de cen trale sector. De strijd concentreert zich de laatste dagen vooral ten Noorden van het stuwbekken van Hwatsjon, aan de Koemhwa en ten Zuiden van Tsjorwon. In de Westelijke sector zijn de vorde- Grootsie militaire program der historie President Truman zal deze week het Congres verzoeken het grootste militaire program van de gehele Amerikaanse geschiedenis goed te keuren. De democrati sche afgevaardigde Karl Vinson, voorzitter van de commissie voor de strijd krachten van het Huis van Afgevaardigden, heeft verklaard, dat met dit program zeven milliard dollar is gemoeid. Vinson is gisteren naar het Witte Huis gegaan om overleg te plegen over dit program, dat voorziet in nieuwbouw en vergroting van de Amerikaanse bases in het buitenland en in de aanleg van militaire installaties in de Verenigde Staten zelf. ringen het geringst. De verbondenen staan hier nog aan de Imdjin. In dj buurt van Korangpori hebben zij vrij schuchtere pogingen gedaan, om de ri vier nogmaals over te steken, maar resultaten zijn niet behaald. Over het geheel genomen vermindert de tegenstand der Noordelijken bij Tsjorwon. Elders bieden zij krachtig verzet en voeren zelfs tegenaanvallen uit. Goede omschrijving voor aggressie'' niet te vinden De commissie der V.N. voor interna tionaal recht heeft te Genève vergaderd teneinde een bepaling op te stellen voor het begrip „aggressie". Ze kwam ten slotte tot de volgende omschrijving: Aggressie is de bedreiging met of het gebruik van geweld door een staat of regering tegen een andere staat, op welke wijze dan ook, onverschillig van welke wapenen gebruik wordt gemaakt en ongeacht of het gebruik openlijk dan wel anderzins geschiedt om enige reden of om enig doel, anders dan uit individuele of collectieve zelfverdedi ging, of om uitvoering te geven aan besluiten of aanbevelingen van enig competent orgaan der Verenigde Na ties. De commissie is tot de conclusie ge komen, dat deze begripsbepaling op het ogenblik minder gewenst of nuttig is en dat het nog niet mogelijk is, een an dere geschikte definitie te vinden. Ze ven leden stemden voor deze conclusie, drie, waaronder Nederland, tegen. Ame rika onthield zich. TN AUSTIN (in Texas) is de veertig- jarige mannetjesputter Leonard Bar ton overleden. Hij was beroemd om staaltjes als het tegenhouden van auto's, die met vol gas trachtten weg te rijden; hij tilde alleen een piano op en kon een uur lang aan één arm hangen. Hij overleed ten gevolge van een val over een knikker. Een naar bezuinigings- bericht treft uit Cyprus ons oor. De Turken aldaar zullen in de toekomst nog maar één echtgenote mogen heb ben. Neen, dan in Haarzuilens, Daar tappen ze uit een ander vaatje. Toen op het dorpsplein De Brink een nieuwe pomp in gebruik werd gesteld, kwam er jenever uit, bij wijze van attractie. Voor degenen, die nog geen vacantie- olannen hadden: de nieuwe pomp geeft nu weer alleen helder water. Niet uit spijt over deze omstandigheid, maar uit protest tegen de Amerikaanse wapenleveranties hebben drie Deense communisten zich aan de spoorrails vastgebonden Bij hun bevrijding bleek, dat hun ketenen lang genoeg waren om in geval van nood de wijk te kun nen nemen. Theodoor mag die lillllilllllllll!!illlll!lllllllll!lllll!!lll!lllllll!!lllllilllll!lllll!!!ll!llllllll!lll!llllllllllllll Denen wel. Momenteel overwegen ze het gebruik van bromfietsen in het leger. O Nog een verkeersbericht. De Londenaren reizen tegenwoordig uit sluitend per bus, ondergrondse of te Was m» dat effe een sof? voet, sedert de regering de taxi-tarie ven met een derde heeft verhoogd. SCHOENMAKER hoeft men niet per se bij zijn leest te blijven. Een 70-jarige en zeer huipbehoevende leer ling van Chrispijn uit Stuttgart won de hoogste prijs die totnogtoe is uitbe taald in een bepaalde Duitse voetbal pool. Hij ving rrtaar eventjes 288.500 Mark. De man heeft nooit een voetbal wedstrijd gezien. Soms is het gun stig als men niet alles ziet. In West Spi ingfield zijn de heer en mevrouw Lavallee in de huwelijksboot gestapt. Ogenschijnlijk is dat niets bijzonders, maar ze deden het voor de derde maal, en met elkaar. Ze trouwden in 1936. scheidden in 1942, hertrouwden in 1944 en scheidden opnieuw in 1947 Als ze het tienmaal gedaan hebben zullen ze wel een feestje geven. Even regel matig als de reparaties aan bovenver- r eld huwelijksbootje komen de berich ten over Helgoland binnen De laatste vier demonstranten op dat eiland heb ben het nu verlaten, na vijf dagen in een schuilkelder te hebben gezeten. Wet Toezicht Credietwezen Onlangs is in de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat controle van de Nederlandse Bank op de andere banken beoogt, alsmede de beperking der credietverlening aan het gehele Ne derlandse bedrijfsleven en een gedwon gen uitbreiding der credietverlening aan de overheid. De Nederlandse bankiers- vereniging heeft ernstige bezwaren te gen dit ontwerp naar voren gebracht, omdat een eventuele verheffing van het ontwerp tot wet de sociale zekerheid en de volkswelvaart dreigen te bena delen. De gevangenen van Landsberg Laatste verzoek om uitstel werd afgewezen De zeven Duitse oorlogsmisdadigers, die in de gevangenis van Landsberg hun terechtstelling afwachtten, zijn hedennacht tussen twaalf uur en half drie door ophanging ter dood gebracht. Woensdagavond laat viel de beslissing over hun lot, toen het Amerikaanse hooggerechtshof afwijzend beschikte op een verzoek van hun advocaat, Ma- gee opnieuw uitstel van de execu tie te gelasten. Daarmee viel de laatste juridische belemmering voor hun te rechtstelling weg. Magee verklaarde daarop, dat hij niets meer voor de mannen kon doen. De veroordeelden hebben Woensdag middag afscheid genomen van hun fa milieleden en zijn daarna naar de dodencellen gebracht. Om tien uur 's avonds is in de gevangeniskapel een dienst voor hen gehouden. Een sterke politiemacht werd om de vesting ge concentreerd. Deze zette alle wegen af en controleerde het verkeer van en naar de gevangenis. De executies werden vannacht om 2.50 uur in een officiële Amerikaanse verklaring bekend gemaakt. Tegelijker tijd deelde een predikant van de Evan gelische Kerk aan de vrouwen van de veroordeelden, die in het Stationshotel wachtten, mee, dat de vonnissen waren voltrokken. De vrouwen zeiden, dat zij dit na zoveel malen uitstel, niet hadden verwacht. Moedig de dood in. Van alle terechtgestelden wordt be richt, dat zij moedig de dood in gin gen. Zjj werden in alphabetische volg orde met 20 minuten tussenruimte ge- executeerd. Ieder kreeg 90 seconden om zijn laatste woorden te spreken. Allen verklaarden, dat hun terechtstelling een „waarschuwing aan het Duitse volk voor zijn zogenaamde vrienden" moest zijn. Het Bedrijfschap voor Granen, Za den en Peulvruchten, te 's-Gravenhage. heeft bon 505 Algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie Deze bon kan met ingang van Vrijdag 8 Juni 1951 worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 23 Juni 1951. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bonaanwij- "ing zal op 19 Juli 1951 plaats heb ben. De kern der bezwaren is, dat het wetsontwerp alleen de credietverlening aan het bedrijfsleven en niet die aan de overheid beperkt, waardoor het min der gezonde crediet aan de overheid wordt beschermd ten koste van het mo netaire gezonde crediet aan het be drijfsleven. Verder wordt de minister van Financiën een „ongeëvenaarde machtsconcentratie" in de handen ge legd, hetgeen de bankiers in strijd ach ten met de democratische beginselen. Als uitleg uit de impasse wordt ge noemd een geleidelijke consolidatie van de vlottende overheidsschuld. „De ban ken moeten zorgen voor een gezonde credietgeving en de overheid voor ge zonde staatsfinanciën", aldus de vereni ging. De oplossing van onze gezamen lijke geldzorgen is echter gelegen in het oude spreekwoord: Zet de tering naar de nering. De bankiers achten het voorts on rechtvaardig, dat het wetsontwerp is ingediend, zonder dat zij er van tevo ren over zijn geraadpleegd. Van Vaticaanse zijde wordt verno men, dat Mgf. Beran, de Aartsbisschop van Praag van zijn verblijfplaats in Bo- y emen is overgebracht naar een kloos ter in Nove Rise, ten Noorden van de Oostenrijkse grens. Mgr. Joseph Matocha, de aartsbis schop van Olomouc, in Moravie, die na mgr. Beran het voornaamste lid van het Tsjechoslowaakse Episcopaat is, zou „feitelijk in huisarrest zijn gesteld". Fransje, Theo en Leo, drie zes jarige inwoners van het Limburg se plaatsje Belfeld zijn niet meer dan drie turven hoog, doch dit be let hen niet ondernemend te zijn. Dezer dagen belden ze trillend aan bij de burgemeester om te vragen of hij hen zou willen ontvangen. Zij polijstten in hun nervositeit de stoelen in de deftige burgemees terskamer wat op en vroegen toen bedeesd of er niet een jeugd-wie- lerwedstrijd voor kinderen bene den de zeven iaar kon worden ge houden. Vorig jaar had een wie lersportcomité zulks beloofd, maar er was nu niets van gekomen. „Enne, ziet oe", nu hadden ze zelf maar een wedstrijd georgani seerd. „Was dat B. en W. bekend en zijn B. en W. bereid hun goed keuring aan dit initiatief te hech ten? En wil voorts de burgemees ter de organisatie accepteren?" De drie bezoekers hadden zelfs al prijzen bemachtigd: lekkere wors ten, limonade en snoep. De burgervader gif zijn toe stemming en de drie smekelingen bovendien nog een reep chocolade Met bruine toeten en glunderende ogen daalden ze de raadhuistrap- pen af. Zondag a.s. kan men ze bij de finish zien, wellicht achter de bestuurstafel, want dan wordt een extra jeugdronde voor wiel renners beneden de zeven jaren verreden.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1