Noren speelden een klasse beter Rook mt, verstand Zelfs Abe kwam op volle toeren Faanhof won de tweede etappe in furieuze eindsprint SLECHT PLAATSEN GRONDSLAG VAN VERDIENDE NEDERLAAG Nederlanders waren verbouwereerd Po^er Oranje-ieam werd in Roiterdam mei 3—2 verslagen Geschil om ambtenaar in West-Duitsland Rijstoffensief van de Vietminh afgeslagen Franse troepen verdrijven de rook King's Cross "still making friends'! Geen uitbundige stemming bij de Noren De Sowjet-Unie heeft grootse plannen Hij werd hiermede drager van de oranjetrui Lambrichs weigerde aan de kop te gaan rijden Perzische olieraad stelt zijn vertrek uit Ruim twaalf millioen maal „Ja" Engeland vraagt Sanders vrijlating De Koningin ontvangt Margaret Truman DONDERDAG 7 JUNI 1951 de drie doelpunten d.e de Noren in het heiligdom van Piet Kraak nlaltsten konden de Oranjehemden slechts twee goals stellen. Uit de doelpuntenverhou- Z0U ™*n. wellicht kunnen afleiden, dat de teams vrij goed tegen elk"nd°r opwogen. Niets .s echter minder waar. De Noren speelden aanzienUjk beter en slechts met kunst en vl.egwerk kon de Nederlandse verdediging een groter" nederlaag voorkomen. Voor de Oranje-defensie was het soms hopeloos om de watervlugge Noorse aanvalsleiders in toom te houden. Stuk voor stuk waren de Noren sneller en met hun aalgladde en vaak geraffineerde combinaties drongen zij telkens weer door in het Nederlandse doelgebied. Opvallend goed waren de Noorse binnenspelers Bredesen en Johanessen, die soms speelden met de anders zo solide Nederlandse verdediging. Terlouw, Biesbrouck en Van Schijndel werden regelmatig van het kastje naar de muur gestuurd en ook Schijvenaar en De Jong zagen zich meer dan eens gepasseerd. Vlak voor de rust wist onze natio nale midvoor, Van Melis, het eer ste doelpunt voor Nederland te maken. Kan dienaar van Hitier nog worden aanvaard? In Bonn is thans een scherpe strjjd gaande tussen de bondskanselier Ade- nauer en de socialistische oppositie over de vraag> of een man, die onder Hitier een commentaar schreef op de beruchte Jodenwetten, nog wel een lei dende rol mag spelen in het apparaat van de Westduitse Bondsrepubliek. Dc ambtenaar, waarom het hier gaat is dr. Hans Clobke, het hoofd van de afde ling personeelszaken van de bondskan- selarij. Deze is vroeger verbonden ge weest aan het Rijksministerie voor binnenlandse zaken en heeft ook onder Himmler gewerkt. De socialisten hebben de aanval op Globke geopend, Adenauer verdedigt thans zijn medewerker door dik en dun. De kwestie is nog ingewikkelder geworden, door dat enige Joodse bur gers hebben verklaard, hun leven aan de invloed van Globke te danken te hebben. De Joodse organisaties 'n Duitsland, dit feit erkennend, zijn niettemin van oordeel, dat iemand, die onder Hitier heeft gewerkt, het recht verloren heeft, om in staatsdienst te werken. De Duitse pers betreurt het conflict zeer. Zulks te meer, omdat zij van een herroeping der benoeming de hervat ting der zuiveringsprocedures vreest. Met het oog op de indruk, die deze kwestie in het buitenland moet ma ken, wordt echter wel hier en daar in overweging gegeven, dat Globke zelf zou heengaan, om de gemoederen te kalmeren. aanvallers Franse strijdkrachten in Indo-China hebben de troepen van de Vietminh, die tien dagen geleden een offensief zijn begonnen, teneinde zich meester te ma ken van de grote rijstoogst in het Zui den van de Tonkinese delta, terugge dreven. Een sterke mobiele Franse co lonne, die Dinsdag een aanval onder nam ten Zuiden van de delta, dreef de Vietminh-troepen op de vlucht. Zij trokken zich in Zuidwestelijke richting op hun bolwerken in de kalksteenbergen terug. De Franse strijdmacht keerde daarop naar Ninhbinh. 90 km. ten Zuid oosten van Hanio, terug. QM precies zeven uur gaf de uitste kende Italiaanse scheidsrechter Ga- leati het eerste fluitsignaal. De eerste minuten deden de gasten het kalm arn, zodat onze landgenoten aanvankelijk een licht overwicht hadden. Doelrijpe kansen kwamen hieruit echter niet voort, hetgeen zijn oorzaak vond in het weinig aggressieve spel van onze aan- valslinie, waar nog bij kwam dat onze grote man, Abe Lenstra, een speciale bewaking genoot in de vorm van links half Laerum. Bovendien wisten de stoe re backs Spydevold en Karlsen wel weg met de te pover opgezette aan vallen. Nadat Kraak eenmaal op het nippertje de bal voor de voeten van de fel sprintende Wang Soerensen kon weg grabbelen, kreeg Nederland zijn eerste corner te nemen. Groeneveld plaatste de bal uitstekend voor de Noorse doelmond. De lange armen "van Blohm reikten niet ver genoeg om het leder uit de lucht te kunnen plukken doch helaas liepen Van der Tuijn en Lenstra elkaar in de weg, zodat aan voerder Karlsen gelegenheid kreeg op tijd in te grijpen. Inmiddels waren de Noren geaccli matiseerd en langzamerhand konden zij het accent op de aanval leggen. Hoe gevaarlijk de Noorse aanvallen konden zijn bleek spoedig toen de gehele Ne derlandse verdediging uit positie werd gespeeld en Hvidsten in de richting van het verlaten Nederlandse doel kon schieten. Slechts de rug van Terlouw voorkwam een doelpunt. Kort daarna moest Kraak weer uit zijn doel rennen om een stokje te ste ken voor de doelpuntenhonger van Wang Soerensen. Deze gevaarlijke Noorse aanvallen werden voornamelijk opgezet door de linkervleugel, die werd geïnspireerd door het voortreffe lijke spel van de Noorse „zwerver" Bre desen. Het schieten van de Noordelin gen liet, gelukkig voor het Oranje team, wel iets te wensen over. Onze nationale doelman heeft dan ook wei nig gevaarlijke schoten gekregen. Ook doelman Blohm heeft een vrij rustige avond gehad. Het dekkingssysteem van de Noren werkte vrijwel geheel fout loos, en bovendien werden de ballen dooi' de Nederlandse verdediging zo miserabel slecht geplaatst, dat de gas ten steeds op tijd konden ingrijpen. De Nederlandse binnenspelers schoten bo vendien te kort in hun taak als verbin dingspelers en vooral Snoek bleef ver beneden de maat. Geen enkele oal heeft hij goed aangegeven en het wil ons voorkomen, dat deze Eindhovenaar zeer snel moet veranderen om nogmaals een kans te krijgen de Nederlandse kleuren te mogen verdedigen. Twee goals in drie minuten Het Noorse binnentrio kwam anders voor de dag. Met een verbluffend ge mak werd de ene aanval na de andere opgezet. Slechts door fors ingrijpen konden onze landgenoten stand houden. Het was duidelijk dat de Noren met dit spel spoedig een bres zouden slaan in de wanke(e Nederlandse verdedi gingsmuur. Die bres kwam na ongeveer een half uur spelen. Linksbuiten Skif- Jell liet Biesbrouck zijn hielen zien en afgemeten plaatste hij de bal voor het doel van Kraak. Twee, drie snelle pas sen van Johanssen waren voldoende om de bal te kunnen bereiken en met een rustige hoofdbeweging deponeerde hij juist voor de vuisten van de IJmuide- naar de bal in het Nederlandse doel. Snoek had kennelijk medelijden met de Noren die na het eerste doelpunt een zeer fraaie kans door naast schie ten verloren zagen gaan. In de dertig ste minuut plaatste de Eindhovenaar namelijk de bal zo onoordeelkundig op Kraak terug, dat Wang Soerensen slechts zijn voet behoefde uit te steken om het tweede doelpunt te scoren. Dank zij Biesbrouck werd enige ma len opluchting gebracht. Het zware Noorse offensief werd iets getemperd en in onze voorhoede begon het wat beter te kloppen. Een ieder had zich echter reeds met een 0-2 ruststand ver zoend, toen Lenstra even aan zijn be waker kon ontsnappen. De Fries kopte de bal voor de voeten van Groeneveld, die op zijn beurt Van Melis met een afgemeten pass aan het werk zette. In volkomen vrije positie kwam de Ne derlandse aanvalsleider voor Blohm te staan en met een beheerst schot kwam het eerste Nederlandse doelpunt tot stand. Nog voordat de bal weer afge trapt kon worden floot Galeati de twee-en-twintig spelers naar de kleed kamers. Het scheen, dat de Oranjeploeg in de pauze een injectie had gehad. De voor hoede toonde zich plotseling aggressief en de eerste tien minuten kwamen de Noren er niet aan te pas. Een goede pass van Biesbrouck bood Groeneveld een schietkans. De Haarlemmer benut te die uitstekend en Blohm kon slechts vallend de bal tot corner slaan. Even een flitsende Noorse aanval, waarbij Schijvenaar op het nippertje wist te redden en toen was het woord weer aan de Nederlanders. V. d. Tuijn liep door op een hard naar voren geplaatste bal. Vlak bij de zijlijn, rechts van het doel, kreeg hij hem te pakken. Een scherpe voorzet volgde en opspringend kopte Abe de bal via de onderkant van de lat langs Blohm (2-2). Dit geschiedde in de vierde minuut van de tweede speelhelft, doch wie dacht, dat hiermee het eertijds zo be faamde Hollandse kwartiertje ingeleid was, kwam bedrogen uit. Wel bleven de Oranjehemden nog even in de aanval, doch geleidelijk herstelden de Noren zich van dit overrompelende begin en de beide halfs Laerum en Olsen begon nen weer zoetjes aan een paar aanval len op te zetten, en de Nederlandse achterhoede verviel daarbij weer in haar fout van voor de rust door steeds op eigen goal terug te trekken en daar door de Noren een vrije ruimte te la ten. Van Schijndel was in deze periode in een agressieve bui en herhaaldelijk kon men hem in de buurt van bet Noorse strafschopgebied zien zwerven. Eenmaal kopte hij een voorzet van Van der Tuin over, doch de Noren reageerden hierop zo snel, dat de lan ge SVV-er nog ver op de Noorse helft stond, toen Johannessen net over het doel van Kraak schoot. Door het aan vallende spel van de Nederlandse rechthalf had de Noorse linkervleugel herhaalde malen vrij spel, en toen Nederlanders weer eens voor het over grote deel op de vijandelijke helft stonden, bouwden de Noren een vir tuoze aanval op. Van de midvoor naar de linksbinnen, door naar de linksbui ten, die even uitkeek en een korte pass gaf naar de vrijgelopen Johannes sen. De Jong snelde te hulp, doch Johannes sen draaide met de bal om hem heen en schuin voor 't doel staande, schoot hij in het ene gat, dat Kraak net niet kon dekken (2-3). Dit betekende de ge nadeslag voor de Nederlanders, die volkomen overklast werden en door slecht plaatsen zich geen kansen van betekenis meer wisten te scheppen. Volkomen uit vorm gLECHT plaatsen en slecht opstellen was aan Nederlandse zijde van nu af aan aan de orde van de dag. Het frisse Noorse spel stak daarbij weldadig af en vooral het binnentrio bewees, dat de ski-training in de winter snelheid en uithoudingsvermogen kweekt. De Noren kregen nog verschillende schietkansen, doch schieten bleek niet hun sterkste zijde en zo ontkwam Neder land waarschijnlijk aan een grotere ne derlaag. Wang Soerensen kreeg nog een maal een prachtige kans, toen hij langs Terlouw en De Jong snelde alsof ze er niet stonden. Inplaats echter aan de volkomen vrij voor het doel staande Johanessen over te geven gaf hij uit een moeilijke hoek een rollertje, dat net langs de buitenkant .van de paal liep. De mentale injectie van de Hollan ders was nu wel definitief uitgewerkt en het spelpeil zakte met sprongen. De Hollandse achterhoede ging het zoeken in opportuniteitsvoetbal: harde trappen naar voren in de verwachting, dat de voorhoede er wel op zou lopen. Dit ge beurde dan ook wel, doch de Noren kopten net iets beter en steeds zweef de er weer een rood shirt boven een oranjehemd uit en ging de bal weer in tegenovergestelde richting. Van Melis kreeg twee keer last van kramp en dit was ongeveer wel het meest sensationele dat in de laatste twintig minuten gebeurde. Of men zou daartoe ook het moment moeten reke nen dat Terlouw naar voren trok en prompt een vrije schop wegens al te hardhandig spel tegen zich kreeg. Abe Lenstra forceerde nog eens een corner en Groeneveld loste een vliegend schot dat keeper Blohm vallend niet klem- vast had. Doch er was geen Neder lander die van deze kans trachtte te profiteren. In de laatste minuten kwam de Noorse linksbuiten Skifjeld in bot sing met De Jong en kreupelend deed hij de laatste minuten mee. De Noren hebben door hun sneller en aggressiever spel een verdiende overwinning behaald en elf gelukkige roodhemden verlieten bedaard, doch zeer voldaan het veld. Scheidsrechter Geleati had geen moeilijke taak. Hij leidde de wedstrijd voortreffeli' en maakte practisch geen fouten. (Advertentie, Ing. Med.) Dat de stemming na afloop in de Ne derlandse kleedkamer verre van opge wekt was, laat zich begrijpen. Rustig en stil zaten de jongens, vermoeid en enigszins verbouwereerd door het hoge tempo, waarmee de Noren hadden ge speeld, op de banken en niemand had eigenlijk veel lust om zich te gaan ver kleden. Veel gepraat werd er niet, maar allen, zowel officials als spelers, uitten hun bewondering voor het uitstekende spel, dat de Noren ten beste hadden ge geven. „Een volkomen verdiende over winning, behaald door een elftal, dat het meest recht had op de zege", was de mening van de voorzitter van de keuze-commissie, A. W. Verlegh, en de bondscoach Jaap van der Leek was het er volkomen mee eens. De heer Mom- mers, lid van de K.C., had eveneens veel lof voor de Noren. „Hun tempo en hun beter opbouwen, dat zijn factoren die ons parten hebben gespeeld", was zijn oordeel. „Vooral die rechtshalf en de rechtsbinnen waren in dat opzicht prachtspelers", voegde de heer Mom- mers er aan toe. Toen kwam de bonds- voozitter, Karei Lotsy, binnen. Met een paar vrolijke opmerkingen joeg hij de elf onder de douches en daar werden de vermoeidheid en de onprettige nasmaak van de nederlaag vlug weggespoeld. Bij de Noren Wie verwacht zou hebben, dat er in de Noorse kleedkamers een uitbundige stemming zou heersen kwam bedrogen uit. Deze heren uit het Noorden zijn niet gewend hun blijdschap uit te ju belen. Er werd maar heel weinig ge praat, enkele Noorse officials spraken een paar voldane woorden en daarmee was de zaak voorlopig wel bekeken. Linksback Karlsen noemde het een prettige, faire wedstrijd. Bij zijn eigen rloeg vond hij linksbinnen Johannessen de beste, bij de Hollanders had het spel van Terlouw, dat hij hard maar ze ker niet unfair noemde, hem het meest getroffen. Zeer voldaan waren alle spe lers over de uitstekend grasmat en ieder was geïmponeerd door de mach tige indruk die het overvolle Feyen- oordstadion op hen had gemaakt. Vandaag vertrekken de Noren weer naar hun land, waar de competitie thans hun volle aandacht vraagt. Want het Noorse voetbalseizoen begint in de lente en duurt tot de herfst. Geen won der, dat van voetbalmoeheid bij dit elf tal geen zier te bespeuren was. Omvorming der natuur" Radio Moskou heeft mededelingen gedaan omtrent het „Plan-Stalin, tot omvorming der natuur", dat de bouw van gigantische waterkrachtwer- ken, herbebossing en het in cultuur- brengen van woestijngebieden omvat. Enorme electriscne centrales aan de Wolga en de Dnjepr zullen in 1957 ge reed komen. Door de aanleg van een „Wolga-Don" kanaal, via diverse me ren, zal Moskou voor zeeschepen be reikbaar worden gemaakt. Ruim zes honderd millioen hectare woestijn gebied zal bebost worden, waardoor het klimaat in deze streken wordt gewij zigd. De aldus gewonnen gebieden wor den bestemd voor graan- en katoen cultuur. Met een forse hoofdknik sloeg de Noorse linksbinnen de bal voor het eerst langs Kraak in het net. Na een strijd die 7 uur 57 minuten en 38 seconden duurde, is de Nederlander Faanhof te Venlo zegevierend als eerste over de eindstreep gereden, op korte afstand gevolgd door de Belgen Bogaerts, Evens, Van Kerkhoven en De Feyter, die allen dezelfde tijd noteerden. Deze tweede etappe was met haar 316 kilometer de langste van de gehele ronde. Het eerste uur van de tocht verliep vrjj kalm, doch allengs werd de snelheid opgevoerd, waarbij men geregeld de rode hemden van de Nederlandse a-ploeg met Ollivier en nog een paar renners van de Belgische a-ploeg aan de kop zag. Woensdagmorgen om kwart voor twaalf verliet de karavaan Veendam bij helder, zonnig weer en met een licht briesje uit het Noorden in de rug. Wijs geworden door ervaringen van de vorige dag, toen Lambrichs door vroeg tijdig uitlopen zijn kruit reeds had ver schoten voordat 't eigenlijke gevecht be gon, werden in het begin geen waag stukken ondernomen. De eerste die de sprong waagde was Frans Vos van de Nederlandse a-ploeg, die zich na 84 km van het peloton los maakte. Hij kreeg spoedig gezelschap van Schulte, Schoen makers, Voorting en Lambrichs, doch het peloton joeg onder Belgische lei ding zo hard achter de uitlopers aan, dat de karavaan na enkele kilometers weer een eenheid vormde en de vrede voor korte tijd was hersteld. Een tweede poging Toen bracht echter Van Elderen le ven in de brouwerij. Hij ging er alleen tussen uit en bij Almelo had hij zelfs twee en een halve minuut voorsprong. In de buitenwijken van deze stad kreeg hij assistentie. Eerst maakte een groep van zes en even later een van vijf renners zich los. De hoofdgroep ijlde echter met een vaart van 45 kilometer over de bochtige Twentse wegen ach ter de vluchtelingen aan en onder deze druk kwam wederom de aansluiting tot stand. Vóór men evenwel tjjd had om uit te blazen, demarreerden Lambrichs en de Belg De Baere. die te Doetinchem (176 km) steun kregen van de Belgen De Graeveljjne en Smit. Te Zevenaar (193 km) had die groepje, dat constant met een snelheid van veertig kilometer reed, een voorsprong van drie minuten. Er ontstond enig geharrewar, doordat Lambrichs, die het niet op een sprint wilde laten aankomen, weigerde de kop te nemen en even dreigde zelfs een handgemeen. Met Nijmegen in het zicht kwam Schulte in actie. Samen met Voorting reei hij met een vaart van vijftig kilo meter achter de uitlopers aan en "es en veertig kilometer vóór het einde kregen zij aansluiting. Het tempo ver slapte toen echter en onder de druk van de oranjetrui-drager De Feyter werden de vluchtelingen vijf en twin tig kilometer vóór het einde door het peloton geabsorbeerd. Faanhof won sprint Met nog zeventien kilometer voor de boeg demarreerden de Belgen Kerk hoven, Bogaerts, Evens en De Feyter en de Nederlander Faanhof. Dit groep je werd niet meer ingehaald en in een furieuze eindsprint ging Faanhof in Venlo als eerste over de finish met anderhalve lengte voorsprong op Bo gaerts. Wout Wagtmans arriveerde -is zevende, De Hoog als negende, Schoen makers werd elfde, Schulte vijftiende, Lambrichs zestiende, Dekkers zeven tiende, Janssens achttiende en Bakker negentiende. Faanhof draagt thans als leider van het algemeen klassement de oranjetrui. Hij wordt gevolgd door Bogaerts. Van Kerkhoven, De Feyter, Wagtmans en Dequerne. Het ploegenklassement is als volgt: 1. Belgie B 46 uur 40 min., 27 sec.; 2. Belgie a 46.42.18; 3. Nederland b 46.45.25; 4. Nederland a 46.45 42; 5. Ne derland c 46.47.27;- 6. Internationale ploeg 47.16.27; 7. Franse ploeg 47.24.12; Opgegeven hebben gisteren Abello (Fr) Della Guytina (Int. ploeg), Persico (Int. ploeg) en Blankenauw (Nederland b). Gewijzigde houding van de regering? Woensdag zou de Perzische olieraad uit Teheran vertrekken, om de instal laties van de Anglo-Iranian over te nemen. Op het laatste moment heeft de raad zijn reis een dag uitgesteld. Men beschouwt dit als een bewijs voor de „gewijzigde" houding van Perzië ten aanzien van de nationalisa tie der olie-industrie. Deze wijziging zou inzonderheid voortvloeien uit de omstandigheid, dat dit weekend de Britse delegatie in Teheran wordt ver wacht. Deze delegatie bestaat o.m. uit de vice-voorzitter van de Anglo- Iranian, Jackson, en Sir Thomas Gar- diner, een der vertegenwoordigers van de Britse regering in de raad van commissarissen. Volksstemming in Oost Duitsland Aantal neen "-stemmen nam sterk toe Ruim dertien millioen inwoners van Oost-Duitsland hebben tijdens een stemming, die drie dagen duurde, ge antwoord op de vraag: „Bent u tegen de herbewapening van Duitsland en voor het sluiten van een vredesverdrag in 1952?" Niet minder dan 95.89 procent der stemgerechtigden antwoordde met „Ja". Met „neen" antwoordden 535.146 personen. In 1950 stemden slechts 35.544 tegen. In de huidige uitslag ziet men het bewijs, dat de bevolking der Sow- jet-Zone een toenemende afkeer van haar machthebbers gaat voelen. Bereid tot deblokkering van Hongaars bezit Engeland is bereid voor Hongarije bestemde herstelbetalingsgoederen, die nog in de Britse zone van Duitsland opgeslagen liggen, te deblokkeren, in dien de regering te Boedapest de Brit se zakenman Sanders vrij laat, zo heeft Morrisson, de Britse minister van bui tenlandse zaken, in het Lagerhuis me degedeeld. Sanders is zeventien maan den geleden tezamen met de Amerikaan Vogeler gearresteerd; beiden werden van spionnage beschuldigd. Vogeler is de vorige maand vrijgelaten. De waarde van de door Morrison bedoelde goede ren beloopt enkele tienduizenden gul dens. Koningin Juliana zal Margaret Truman, de dochter van de president der V. S., op het paleis Soestdjjk ont vangen. Margaret Truman, die op het ogenblik in Engeland vertoeft, maakt een vacantierpis door Europa. Zij wordt Zondag 10 Juni des ochtends in Hoek van Holland verwacht en zal een drietal dagen in ons land blijven. De Parijse politie heeft dertig communisten in het gebouw van de CGT gearresteerd Deze mensen wei gerden een voor de Gaullisten beledi gend spandoek van de gevel te verwij deren.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5