Plezierreis werd n triomphale tocht Hollywood snoert de broekriem in Hypnose als hulpmiddel bij de opheldering van misdaden Groep Duitse marconisten op Groenland achtergebleven Oosterse tapijten in Rijksmuseum Concurreniie van televisie en van de onafhankelijken nopen tot bezuiniging Nederlandse oorlogsgewonden in Belg groot eerbetoon ontvangen jie met Ontroerende ontvangst bij Prins fóoudewijn Glimlachje Conservatieve eisen inzake defensie van Midden-Oosten Twee zandbanken in de plaats van Helgoland Media schilderen de juiste toedracht van een zaak Onthullingen van een Deense vakman Vijf jaar na het eind van de oorlog ontdekt Phonevision: proef, die insloeg Plaatsvervangers hadden weer geen resultaat Milliarden muggenlarven in Den Haag vernietigd ZATERDAG 9 JUNI 1951 CPRAK UW VERSLAGGEAeR i„ VCrslaggever)' Nederlandse oorlogsgewaden naar Betóe °VeF 50 moet hü zichzelf rectificeren Niet dat Va1 Wn "p,pi/ierreUie"? hebben gehad, niet, dat er aan dez'e rel l^ ®»riWwonden geen plelzier haar voor alle deelnemers» tot een prettie-e h !™^T. s ontbroken heeft om zierreisje" is In dit verbaj-d een veel te t?,maken: maar "P1^" achter de rug hebben, klinkt dit woord hu<t ,llMrukklnP- N"u we de rel» dan een plefzierreis, het was een hlst t ^r'Tend- Het Wa# veel mwr oudstrijders, die in Beltfie als .Kirlotshllil van Nederlandse Het was voor velen va* hen ee^ an di Ln f" ontvang™ p" ^rd. naar etLn IJ?? schoonste gebeurtenissen van hun voTde sti^fin S V°°r gW>n ge,d hadden willen mls- listen een misschiet*, nog onverdiende "h onbaatl"chu*e automobi- werk, maar zeker een, .dwingende aansnorinv nm t* P3S bp8onnen te gaan. aansporing om op de ingeslagen weg voort leven, die z|) sen. Het was Wü schrijven dit.'verhaal op één van de luxe kamers vzin het „Hotel Brit- tanique" in Spa, "het beste hotel van deze deftige badplaats. Daar hebben de Nederlandse invaliden vannacht geslapen. De t\^ee voorgaande nach ten trouwens sliep het merendeel van hen te Bruss-iï in „Hotel Atlanta>, misschien wel jhet beste hotel van heel Belgie. Dat illustreert al meteen, hoe er voor onze jongens op deze reis is gezorgd. Hot; zij het middelpunt wa ren van al7t:s wat er gebeurde. Het Belgische „Oeuvre" heeft zich kos ten noch rjioelte gespaard om de Ne derlanders, vier onvergetelijke dagen te bezorg,»;n en had daarbij van vele kanten rille medewerking. De instel ling van "het Belgische volk tegenover de oorl'o gsgewonden is bewonderens waardig. Buitr-n regent het. De eerste keer tijden'f deze reis. De voorgaande da gen wgerd de tocht door stralend zomer weer begunstigd. Het is overigens een zacidt Juni-regentje, dat dadelijk wel zal ophouden. De jongens zijn van morgen de stad in geweest om wat scatvenirtjes te kopen en zitten in de rvdme hal te wachten op het vertrek r/txar Nederland. Wij hebben met velen Wan hen een praatje gemaakt en zij Ibleken stuk voor stuk enthousiast over de reis. De meesten konden geen woorden vinden Om hun gedachten uit te drukken, maar een vlotte Am sterdammer, die al eerder bewezen had goed van de tongriem gesneden te verwacht had, maar veel mooier. Toen zijn, zei: „Het was heel anders dan ik ik de uitnodiging kreeg een reisje mee te maken naar Belgie, toen dacht ik aan patates-frites, aan biertjes drin ken, op een terrasje zitten, wat rond toeren door mooie steden en land schappen en daarmee uit. Maar het is heel wat anders geworden. Het was wat je zou kunnen noemen: een offi cieel bezoek van de Nederlandse oor logsgewonden aan Belgie, we kregen de ene officiële ontvangst na de an dere, de hoogste autoriteiten kwamen voor ons in het geweer, we hebben aangezeten aan diners en banketten In een stijl, die de meesten van ons alleen maar van de film kennen en dat alles gebeurde in een sfeer van zo grote hartelijkheid en vriendschap, dat ik gerust durf te zeggen, dat ik het af en toe te kwaad kreeg. De ont vangst door Trins Boudewijn zal ik mijn hele leven niet vergeten." Dat de Nederlandse delegatie nu en dan begroet zou worden door officiële persoonlijkheden, zullen de deelnemers nog wel hebben verwacht, maar dat zij in Antwerpen en in Brussel op de historische stadhuizen zouden worden ontvangen, dat de gouverneur der pro vincie Antwerpen zijn huis wagenwijd voor hen zou open zetten, dat zij in de gouden zaal van het deftigste hotel van Brussel aan tafel zouden zitten met de Belgische Minister-President, de Minister van Oorlog, de Spaanse gezant, met generaal De Kempeneer, de Held van Steenstraete uit de vorige oorlog (die trouwens de hele reis heeft meegemaakt) en met vele andere autoriteiten, allen in avondtoilet en be hangen met vele ridderorden, dat hadden zij zich waarschijnlijk niet ge droomd. Bij Prins Boudewijn. Het hoogtepunt van de reis was on getwijfeld de ontvangst door Prins Boudewijn. Die had plaats in zulk een bijzondere sfeer, dat zij zelfs op de genen, die wel eens eerder getuige waren van ontvangst in koninklijke paleizen, een diepe indruk maakte. Veel te jong geroepen voor een veel te zware taak, maakt deze 20-jarige Prins de indruk niet te leven, doch van minuut tot minuut geleefd te worden. De tragiek der omstandig heden staat over zijn gehele wezen geschreven. Het protocol aan het Bel gische Hof is zeer streng en dat werkt er nog toe mee, de indruk te versterken, dat iedere handeling, die hij verricht tevoren is vastgelegd. Zo als hij, voorafgegaan door verschei dene hof-dignitarissen haast verlegen de zaal betrad, waar de bezoekers pro tocolair stonden opgesteld, in diepe stilte naar zijn plaats ging, in ver schillende richtingen een kleine bui ging maakte ter begroeting, uit zijn rechterbroekzak een papier trok, waarvan hij in correct doch voorzich tig Nederlands een korte toespraak voorlas en de wijze waarop hij na af loop van de ontvangst, na wederom twee kleine buigingen onder doodse stilte de zaal uitschreed, dat alles was op een bijzondere manier ontroerend. Maar als men dan mocht beleven, hoe hg persoonlijk alle aanwezigen; bestuursleden, automobilisten en ge wonden, de hand reikte, hoe hij met vele Nederlandse invaliden sprak en blijk gaf van oprechte belangstelling en begrip voor hun situatie, als men zag hoe hij, ontroerd, soms met beide handen de hand van een gewonde greep, hoe hij een koninklijke houding paarde aan menselijke hartelijkheid; en als men hoorde hoe zijn woorden getuigden van een door moeilijke jeugd en vroege plichten verkregen wijsheid, dan voelde men toch, hoe deze jonge Prins, die wellicht al zeer spoedig tot het koningschap zal worden geroepen, zich op een uitstekende en geheel per soonlijke wijze van zijn voorgeschreven taak weet te kwijten. Niemand die deze ontvangst beleefde zal aan deze indruk ontkomen zijn en niemand zal die ooit kunnen vergeten. Onvergetelijk. Voor onze oorlogsgewonden zal de gehele reis in de letterlijke betekenis onvergetelijk zijn en bovenal zullen zij steeds een dankbare herinnering be waren aan de daadwerkelijke vriend schap, die hen op deze tocht van alle zijden betoond is geworden. MOVEO en vooral ook het Belgische „Oeuvre Royale des Automobiles pour Invali des de Guerre" verdienen voor dit vriendschappelijk eerbetoon aan onze oorlogsgewonden, de dank van het ge hele Nederlandse volk. Heden werd in het Rijksmuseu te Amsterdam een tentoonstelling geopend van kostbare Oosterse tapijten, voornamelijk bestaande uit West-Duits bezit. Foto: In het midden een 17e eeuwse Perzische „Ispahan" dat voor 50.000 verzekerd is en eigendom uitmaakt van het Bayerische National Museum te Miinchen. De kleden links en rechts zijn met goud- en zilver draad doorweven Ispahans Ongeveer zeventig conservatieve le den van het Engelse parlement hebben een motie ingediend, waarin critiek wordt geoefend op de Labourregering en haar behandeling van de zaken van het Midden-Oosten. Zij dringen er op aan, dat onmiddellijk stappen zullen worden ondernomen om een doelmatige verdediging van het Midden-Oosten te organiseren. Met het Gemenebest, de Verenigde Staten en Frankrijk zou overleg moeten worden gepleegd en met de regeringen van Griekenland en Turkije worden samengewerkt. De Britse hoge commissaris in West- Duitsland, Kirkpatrick, heeft Adenauer voorgesteld om twee zandbanken in de Noordzee in «plaats van Helgoland ais doelwit te gebruiken voor oefenbom bardementen. De zandbanken liggen ter hoogte van de Noordwestduitse kust en een flink eind van de scheep vaartroutes. (Van een correspondent te Parijs). HOE GROOT de diensten zijn, die de hypnose bU de bestrijding van de mis daad kan bewijzen, onthult een vakman op dit gebied, de Deense specia list Paul Thorson, die door zijn succesvolle behandelingen in de zenuwklinle van de Universiteit In Innsbruck internatioaal bekend geworden is en voor een kring van vakmensen in Parijs een voordracht hield over enige gevallen uit de Scandinavische praktijk. Vooral In Zweden werden volgens rijn bericht gedurende de laatste oorlog met behulp van hypnose verschillende misdaden opgehelderd, waarover men geheel In het duister tastte. Thorson werd door zijn vriend dr. Bjorkham gemachtigd deze gevallen voor een groter publiek openbaar te maken. J^ERSTE geval: een hufs was afge brand en een persoon was daarbij om het leven gekomen. Men vermoed de, dat hier misdaad in het spel was. Dr. Bjorkhem hypnotiseerde een bij zonder geschikt medium en schilderde Vergeten mannen op een verloren post IfORTELINGS is een Duitse marconist uit Russische krijgsgevangenschap ont slagen, die, naar hü bij zün terugkeer in de Heimat vertelde, deel heeft uit gemaakt van een eenheid, die er in is geslaagd tot Augustus 1950 onopgemerkt op Groenland verblüf te houden. Deze groep was de laatste eenheid van de vroegere Duitse Wehrmacht, die in handen van de geallieerden viel. De man nen hebben zich in de jaren van hun verblüf in het Poolgebied volledig aan de levensomstandigheden aldaar aangepast en slaagden er zelfs in, de genegenheid van de Eskimo's te verwerven. TN DECEMBER 1944, zo vertelt de Hamburger Echo landde sergeant Ku- lik met twaalf marconisten aan de Groenlandse baai bij Lombvik. Zij moesten daar een radiopost inrichten, die de weerkundige dienst van de Wehrmacht moest voorzien van de no dige inlichtingen over het weer in het Poolgebied. Ter bescherming van deze post landden er voorts twee compag nieën infanterie. De marconisten ves tigden zich met hun post op een plek, ongeveer dertig mijl van de kust. De felle koude ten spijt vonden ze het leven daar niet al te slecht. De rant soenen waren overvloedig. Zij slaagden er in, goede vrienden te worden met de Eskimo's uit een naburig dorp. Ze lieten hun baard staan, visten, en maakten gedurende de korte zomers jacht op de robben in de fjord. Bijna vergaten ze, dat het oorlog was. In 1947 werden de eerste mannen weggehaald. Een eenheid van de Ame rikaanse marine arriveerde in Lom bvik en nam de beide compagnieën soldaten en de marconisten van het weerstation, die zich daar toevallig be vonden, krijgsgevangen. Zij werden weggevoerd. Maar de Eskimo's zwe gen over hun vrienden, die verder het land in woonden. Deze besloten dan ook, zich stil te houden. Zü wachtten liever de gebeurtenissen op Groenland af, dan dat zij zich waagden aan de on zekerheid van een terugkeer naar de beschaving. Contact met Europa. Door middel van hun radiotoestellen hadden zij contact met Europa. Aan vankelijk volgden zij stilzwijgend het nieuws, dat hun van buitenaf gegeven werd. In 1949 werden zij echter vrij moediger. Zij legden contact met een radiomonteur in Essen, wiens uitzen dingen zij een tijdlang hadden gevolgd en die zij betrouwbaar genoeg achtten. Intussen waren de drie vrijgezellen vai de groep in het huwelijk getreden met Eskimo-meisjes. De gehele eenheid was door de Eskimo-stam geadopteerd. De mannen voelden zich vrij en geluk kig. De berichten, die zij uit Duitsland kregen, deden hun niet verlangen naar een reis naar het vaderland. De marconisten werden echter on voorzichtig. Daardoor kon de marco nist van een Russische torpedoboot- jager, die in Augustus 1950 in de wate ren van Spi'sbergen kruiste, de uit zendingen van de groep onderschep pen. De kwestie werd aan Moskou be richt. De flottilje kree# bevel een on derzoek in te stellen en dit eindigde met de capitulatie van het gehele commanda Kulik. De Russen, zo ver klaarden de marconisten later, behan delden hen zeer behoorlijk en lieten hen na acht maanden vrij. (Van onze correspondent te New York). ^LS ER van Uw avonddis wat restanten zün overgebleven, denk dan aan die arme, hongerenden sterren en producenten in Hollywood. Ze hebben, de stakkers, moeten berusten in een slordige 25% a 50% salarisverlaging. Het zal je overkomen wanneer je gewend bent om 4000 dollar in de week te verdienen ina aftrek van belasting blijft maar 830 dollar over) en je moet het plotseling maar zien te rooien met 3000 dollar, of zelfs 2000 dollar (in welk laatste geval er maar 630 dollar per week overschiet). Voelt U dus de behoefte om deze ongelukkige lie den te helpen, de redactie van onze courant zal zich graag met de inzameling belasten. Het huishoudboekje wil niet kloppen j^AAR IN ERNST: het is aan het barsten en buigen in Droomstad. Het verminderde bioscoopbezoek voor een deel aan de invloed van de televisie toe te schrijven dreigt een permanente factor te worden. Nog kan men niet overal in de V.S. een te levisie-toestel inschakelen (hetgeen alweer niet wil zeggen, dat men in de woningen der welgestelden in tele- visieloze steden geen televisietoestel kan aanti-effen: want het „staat" wel goed om de tijd vóór te zijn) maar het is duidelijk dat de televisie de rijen wachtenden voor de cassa's der bioscopen met ten minste 20 pCt. heeft verkort. De dorre economen der filmindustrie, die men merendeels in de minder romantische Wallstreet aantreft, voorzien, dat aan deze situ atie niet veel te doen zal zyn, tenzij de filmindustrie en televisiemagnaten het op een accoordje gooien. Belangwekkend experiment Er is een aanwijzing in deze rich ting tijdens een belangwekkend „phonevision"-experiment in Chica- go, dat slechts luttele weken geleden werd beëindigd en waarvan de gege vens thans zijn gepubliceerd. De te levisie-maatschappij Zenith heeft twee maanden lang 300 „proef-famé lies" in de gelegenheid gesteld te kij ken naar vrij recente films op de te levisie. Enige onafhankelijke filmpro ducenten waren met Zenith in zee ge gaan. zij het onder luid protest van de grote ma<r« h-als MGM. RKO, e.d. De films werden op een speciale wijze uitgezonden, zodat slechts 300 gezinnen ze in hun huiska mers konden opvangen door de tele foondienst te vragen hun televisie toestellen aan te sluiten op dit spe ciale video-signaal. Voor deze aan sluiting betaalden de kijkers een vast- Techt van een «dollar per film. Aan gezien er doorgaans vijf a zes toekij kers per huiskamer waren, kwam dit filmbezoek op minder dan 20 cent te gen een gemiddelde bioscoopprijs over het gehele land van ruim 50 cent. De proefgezinnen waren het er daarbij met een overweldigende meerderheid van 94 pCt.6 pCt. over eens, dat het bioscoopbezoek in de huiskamer aan trekkelijker was dan in de bioscoop. Hieruit aiet men derhalve, dat een dergelijk systeem inderdaad ook aan Hollywood, wel iets te bieden heeft, mits de fïlmhoofdstad rekenin" houdt met een aanzienlijke lager rendeme ït per film. Bij gebruik van boven be schreven „phonevision"-stelsel komt dit vrijwel neer op een halvering van de opbrengst. Men is echter nog lang niet aan samenwerking toe: de groot- machtigen van Hollywood blijven zich fzgdig houden van de televisie. Nieuwe ontwikkeling De laatste tgd heeft men bovendien een geheel nieuwe ontwikkeling kun nen. gadeslaan: een belangrijke thea tergroep, de United Paramount, heeft zidh structueel verbonden met een root televisie-nëtwerk. United Para- mtunt had reeds haar voornaamste t'Aeaters uitgerust met installaties Voor het projecteren van televisle- -fiitzendingen op een groot scherm: de uitzendingen zelf hadden echter voor namelijk een experimenteel karakter. Deze nieuwe ontwikkeling duidt dus voornamelijk op een streven van de theater-exploitanten om eerder met de televisie-studio's dan met Hol lywood samen te werken. In hoeverre dit commercieel aan de verwachte resultaten zal beantwoordden, Kan slechts de toekomst leren. Doch de ontwikkeling zelve is al voldoende om het reeds onder druk staande corps van Hollywood-productenten nieuwe zweetpareltjes op het voorhoofd te veroorzaken en hen met een gezichts uitdrukking van „het heeft me van daag toch niet gesmaakt" uit het pe perdure Romanoff-restaurant in Hol lywood te doen stappen. Filmen op risico [)OCH dit alles is nog niet alles. Uit de gelederen der producenten zijn prominenten gestapt voor wie een contract op langer termijn met de grootste studio's onder de huidige be lastingheffingen niet meer „interes sant was". Deze lieden, wier salaris sen varieerden tussen de 500 en 5.000 per week hetgeen er in con tanten netto overblijft nadat de fiscus zijn volle pond heeft geëist hebben besloten hun eigen films te gaan ma ken, hun eigen scenario's te kopen, hun eigen draaiboeken te doen sa menstellen en zelf voor hun rolbezet ting, hun cameramen en de produc tie te zorgen. De bedrijfsonkosten voor deze on afhankelijke producenten als Jerry Wald, Stanley Kramer (de man, die onlangs Jan de Hartog's „Four Pos ter" aankocht), William Perlberg, Joan Crawford en Ida Lupino (de be kende actrices, die bekend staan om haar vervaarlijk zakelijk inzicht) lig gen aanzienlijk lager dan voor de grote studio. De onafhankelijke p<o- ducenten huren het.talent van een ac teur of actrice „per dag"; vaak bieden zij hun draaiboekschrijvers en hoofd rolspelers een percentage van de winst aan, waardoor deze in het suc ces kunnen delen doch uiteraard met een geringer vast honorarium genoe gen nemen, Bijzonder interessant zy'r. de methoden volgens welke de dame- Crawford en Lupino werken: zij tre den vaak op in haar eigen films, eisen geen gage maar een hoog percentage van de winst: het resultaat is daar van dat de productiekosten aanzien lijk lager liggen dan anders mogelijk zou zijn. De vier recente films van Stanley Kramer b.v., die stuk voor stuk boven het gemiddelde liggen zo wel artistiek als in financieel op zicht en die door het publiek uiterst gunstig zijn ontvangen, hebber per stuk 600.000 gekost; geen der grole studio's had ze kunnen maken voor minder dan 1 millioen per stuk. Sterren ontsprongen de dans. De massale salarisverlaging is tot op dit ogenblik nog aan de sterren voor bijgegaan. Hollywood met het sterk overdreven gevoel van „prestige", waarover men daar steeds spreekt meent dat het op het publiek een slechte indruk zou maken indien men aan de ene kant zou trachten een maximale publiciteit te maken omtrent Elizabeth Taylor, Alan Ladd en alle andere filmgroten, doch aan de ande re kant het mes in de contracten zou zetten. Dus heeft men voor het ogen blik grote brokken gekapt uit de col lectieve contracten met scenario schrijvers, producenten en de indivi duele overee.-kómsten met de „macht hebbers", aan het hoofd van de stu dio's. Fox heeft er 132 van dergelijke „film-generaals". Spyros Skouras, president van Fox. heeft deze week zijn drastische voorstellen ingediend. Het was nauwelijks balsem op de wonde, dat h(j sprak van een „vrijwil lige loonsverlaging" en dat hg toe zegde de aldus in de portefeuille ge troffen leden van zijn staf te compen seren door hun enig aandeel te geven in de over dit jaar te maken winst. Winst is n.1. een woord, dat het laatste jaar slechts in het woorden boek der onafhankeiyken is voorge komen. De grote studio's vrezen, dat er geen alternatief is dan het voor beeld van Fox te volgen. Ook de sterren zullen er „vrüwillig" aan moeten geloven, aldus vermoedt men. Hollywood snoert de broekriem in. De droomstad maakt opnieuw kennis met de harde werkeiykheid. Het is een harde smak waarmee zy, wier hoofden voornameiyk door wolken wa ren omgeven, op het harde plaveisel van Hollywood and Vine, het fameu- se kruispunt der hoofdstraten van filmstad, terecht komen. Zoals gezegd: indien U nog wat oude kleren of res- tantjes over heeft, denk dan toch aan de stakkers van filmland. gedurende de trance tijd en plaats van het gebeurde. Het medium vertelde, hoe de brand ontstaan was. namelük dóór een helse machine in de kelder, die door een motor op de eerste ver dieping tot ontploffing werd gebracht. Naast de bom had de brandstichter hooi opgestapeld, dat met benzine ge drenkt was en onmidaellijk in brand vloog, toen de dader het mechanisme op gang bracht. Zo was het inderdaad gebeurd en de dader bekende. In het tweede geval ging het om een moord, waarbij men generlei aan knopingspunt had, omdat het slachtof fer niet gevonden wat Weer verplaat ste dr. Bjorkhem rijn medium, toen het in trance was, naar de plaats van de misdaad en wel op het uur. waarop déze begaan moest zijn. Eerst ver klaarde het medium, dat het niets zag. Plotseling zag het de lichten van een auto op zich afkomen en in de auto bevonden zich drie pe.-sonen, .waarvan er één dood was. De twee anderen stapten uit, pakten het lijk. waarvan het medium een nauwkeurige be schrijving gaf en wiepen het in een meer. Toen het medium beschreef hoe het dode lichaam in het water plons de, ontwaakte het uit zijn trance. De politie stelde eep nader onderzoek in en vond het slachtoffer, waarbij bleek dat de misdaad precies zo begaan was als het medium beschreven had. Opzienbarende onthulling Nog groter opzien baarde in Zweden indertijd het .drama van Essarp". Een molenaar was tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld, omdat hij ervan beschuldigd werd zijn vrouw in een meer bij de molen te hebben ge worpen, teneinde met zijn jonge vrien dinnetje ongestoord samen te kunnen leven. De veroordeelde, een zekere Anderson, zat reeds zestien jaar ach ter de tralies, toen zijn vrienden, die s'eeds in zijn onschuld geloofd had den, dr Bjorkhem voor zijn geval wis ten te interesseren. Bjorkhem wilde de gevangene zelf hypnotiseren, wat echter niet toegestaan werd. Hij wend de zich toen tot een helderziende in Malmö, een mevrouw Baconnier, die in een lichte hypnotische toestand ont hullingen kon doen over een voor werp. dat ze in haar handen hield en dat haar in contact bracht met de ge beurtenissen, die opgehelderd moesten worden. Bjorkhem bracht haar in trance en gaf haar een foto van de do de vrouw van de molenaar, waarna de helderziende een nauwkeurig verslag gaf van wat er in de molen zestien jaar geleden gebeurd was. Ze be schreef geheel overeenkomstig de waarheid zelfs onbelangrijke kleinig heden. zoals de bloemen op tafel en de gewoonte van de molenaarsvrouw om haar koffiepot in het meer schoon te maken. Op een dag werd ze daarbij door een flauwte overvallen en viel in het meer, waar ze niet meer levend uitkwam. Dr. Bjorkhem slaagde er in, de zaak nog eens te doen voorkomen en Anderson werd, na zeventien jaar gevangen te hebben gezeten, vrij ge sproken en kreeg een schadeloosstel ling van de staat. Ook voor getuigen Met hypnose kan men ook bij getui gen. die wel iets willen zeggen, maar een slecht geheugen hebben, de ge wenste bijzonderheden uit hun herin nering ophalen. Thorson heeft zelf be leefd. hoe de politie in Stockholm een dief ondervroeg om te weten te ko men waar hij het gestolen geldbedrag verstopt had. De berouwvolle zondaar was wel bereid dit te zeggen, maar kon het zich niet herinneren, daar hij bij het begaan van de diefstal stom dronken was geweest. Hij liet zich hypnotiseren, werd in een auto gezet en dirigeerde in trance zijn begelei ders zonder omwegen naar de plaats, waar het gestolen geld inderdaad ge vonden werd. De plaatsvervangers van de Grote Vier zijn Vrijdag weer bijeen geweest. Zij hebben drie uur zonder enig resul taat gediscussieerd. Volgens een Wes terse woordvoerder trachtten de Wes terse afgevaardigden opnieuw de Sow- jetrussische plaatsvervanger te over reden zich accoord te verklaren met een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken op basis van de punten, waarover men het reeds is eens geworden. Gromyko bleef aandringen op het opnemen van het Noordatlan- tisch Verdrag op de agenda. Een muggenverdelgingsmiddel, dat in de oorlog in de Pacific zijn doelmatig heid heeft bewezen, namelijk de DDT- oliefilm, is thans ook in Den Haag toe gepast. Er hadden zich twee gevallen van niet-tropische malaria voorgedaan. Daar het onderzoek door de GGD geen resultaten heeft afgeworpen, besloot men het zekere voor het onzekere te nemen en een poel in de Haagse Moer- wijk af te dekken met een laag olie, waarin DDT is verwerkt. Milliarden muggenlarven zijn daardoor gedood.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 5