r Het echtpaar kocht een hond Een werkelijke Midzomernachtdroom aan de Riviera di Levante V.V.-school komt bij U thuis Door hei land van „Bittere Rijst naar het Italiaanse paradijs Creatie Jacques Heim Krui'swoordpuzzelaars aan de slag! Het Geluk Een sprookje GHEDENCKKLANKl SOBERHEYT Alleen falen wij, doch samen slagen wij NAAR VASTE GROND ZATERDAG 9 JUNI 1951 DE. trein heeft ons door de St. Gothard- tunnel van Zwitserland naar Italië gebracht. Voordat men in de Po-vlakte aankomt is de streek dor en onbelang- rijk. Maar na Milaan strekken zich naar alle kanten de sawah's uit waar de rijst, die hier het hoofdlandbouwproduct is, verbouwd wordt. Aan de omgeving is goed te zien dat hier de film „Bittere rijst" is opgenomen. Dan op 20 km van af Genua boort de trein zich door mid del van een 8 km lange tunnel door de Apenijnen en ligt de Middellandse zee voor ons uitgestrekt met naar het oos ten de fantastisch mooie kust „de Riviera di Levante". Als een kralen ketting rijgen zich de kleine bekoorlijke badplaatsen aaneen. LIET is vandaag de derde verjaardag van de Republiek want de kalender wijst 2 Juni. Deze dag wordt meer ge vierd dan een Zondag. Men rijdt en rost in en op alle mogelijke vervoer middelen langs de kust en in de bad plaatsen hebben de grote autobussen massa's mensen gebracht De terrassen voor de café's zijn vol gelopen en of schoon de vrolijke luidruchtige Zuider lingen het niet nodig hebben, ver hoogt toch de overal klinkende muziek de stemming. Natuurlijk gaat er nie mand binnen zitten want het is een dag waarop de mensen in Holland tegen el kaar zouden zeggen: „Het is vandaag echt zomer". Stralende zon, jong fris groen, geu rende bloemeneen heerlijkheid! Ramen en deuren staan wijd open. Och, wij Hollanders hebben al zo lang naar zo'n dag verlangd. In Italië zijn zulke dagen pntelbaar. Hier leert men wat een echte zomer is. Je behoeft hier niet bang te zijn dat je je morgen eigenlijk zoudt behoren te generen omdat je vandaag met zoveel lof over het weer hebt gesproken. De warme onderkleren die je voor alle zekerheid toch maar hebt meege nomen, kunnen grotendeels onder in de koffer blijven liggen. Thuis hebben wij echt Hollands gedacht: „Die reclame plaatjes met altijd mooi weer kunnen mij ndg meer vertellen. Dat is natuur lijk lokmateriaal". Dat is. het ook. Maar niemand zal be rouw hebben door dit zoet gefluit te zijn verleid. Kunt U het zich voorstellen: één maand vacantie met daarin één uur re gen? Mocht de lucht al eens een dag wat bedekt zijn dan toch blijft de tem peratuur heerlijk ook gedurende de avond en de nacht, 's Avonds geen ver raderlijke afkoeling zoals in de bergen zo vaak gebeurt. De Apenijnen komen in de omgeving van Rapallo tot aan de Middellandse Zee en zorgen er voor dat wij in de rug afgeschermd zijn voor koude winden. Als wij naar zee kijken, hebben wij de gehele dag de zon in het gezicht. Geen kunst om bruin te wor den! Altijd weer trekt de zee met het steeds wisselende golvenspel, tinkeling van zonnestralen en spelevarende boot' jes. Wij gaan éven zitten op de bank on der de grote palmen in San Miguele di Pagane. Het uitzicht, het strandleven is er even bekoorlijk als de naam wellui dend is. Het is gelegen aan de baai tussen de badplaatsen Rapallo en Santa Margherito. De baai is een grote schelp waarvan de platte zijde overvloeit in het oneindige blauw van de zee. De ge bogen oevers zijn rotsachtig en dicht begroeid. Hierdoor zijn de bovenge noemde plaatsen niet te zien en blijven èen geheim totdat wij hen met een be zoek de eer bewijzen die hen toekomt. Maar vandaag geven wij ons over aan de zon op het strand van San Mi guele di Pagane. Het lijkt of mijn lei, die in een jaar van werken, volgekrast is met proble men, zorgen en al het loodzware wat in Holland zo gangbaar is, hier eerst moet worden schoongewassen met hel der diepblauw naar jodiumruikend wa ter. De zon zorgt er voor dat zij op droogt en gaat glimmen. Eerst dan ben je geschikt om deel uit te maken van het zorgeloze, blijde va- cantieleven dat aan de Riviera gevierd wordt. Rapallo. ^A een paar dagen te hebben doorge bracht met zwemmen, roeien en luieren, wint het verlangen naar nieu we indruisten bet en wordt Rapallo bezocht. Deze plaats, waar de Rio Bogo in zee stroomt, heeft haar kansen goed benut. De rivierbedding zorgt voor een vruchtbaar achterland. Hieruit wordt de stad voorzien van groenten, vruch ten en aardappelen, terwijl de zee da gelijks voor een vers visje zorgt. De gunstige ligging van Rapallo aan de Golf van Tugullio maakt dat de sneltreinen GenuaRome steeds de nodige touristen achterlaten. Rapallo betekent Rea Palus „slecht moeras". Maar reeds de Romeinen bouwden hier een stad waar geen moerassen meer te vinden waren. Nu is het één der bekendste vacantieoor- den aan de Italiaanse Riviera. Als men uitgewandeld is door de nauwe winkelstraatjes geeft de met palmen begroeide zeeboulevard scha duwrijke plekjes om uit te rusten en het komen en gaan van flanerende Ita. lianen gade te slaan. Aan het eind van de boulevard staat nog het oude fort dat Rapallo verde digde in de tijden toen om deze kust een felle strijd werd gevoerd. Om aan de zeekant te komen, moeten wij een oud poortje door, dat vroeger één van de toegangswegen was in de wallen van Oud-Rapallo. Wij behoeven niet lang te zoeken naar overblijfselen uit de Romeinse tijd. Daar is de Ponte Annibale, een schilderachtige brug over de Rio Bogo voordat deze rivier haar tegenwoordige uitgang naar zee ver kreeg. Hoger op in de St. Anna vallei of bij het kleine haventje Porticciuolo zijn meer van deze bruggen. Wij beëindigen de dag door wat te wandelen langs één van de stijgende (Advertentie, Ing. Med.) wegen buiten Rapallo. Vanaf een mooi punt,, op 200 meter boven de stad, heeft men een schitterend uitzicht over de streek. Het lijkt of de zee een coquet spel heeft gespeeld met het land en als be wijs van haar liefkozingen kleine baai en aan haar voet heeft gelegd. Hier verspeelt de blauwe zee haar kracht tegen de rotsachtige kust. Groene hel lingen, beplant met dennen en cypres- sen, omgeven de zee zover het oog reikt. Het is een kleurenspel van helder blauw, overgaand in parelmoer en oud grijs tegen donkere achtergrond. Men vergeet bij zo'n uitzicht de tijd en pas als de lichten in Rapallo ontsto ken worden, bezint men ziqji over te ruggaan. Hier buiten onder de palmen is het donker geworden, maar duizen den vuurvliegjes bewegen zich als kleine sterretjes, vonken spattend onder de bomen. Het zijn kleine torretjes die met hun achterlijf het phosphoriceren- de licht verspreiden en wij treffen het daar zij juist in de maand Juni veel voorkomei}. Petra. Een van de schilderachtige plekjes, waaraan de Italiaanse kust zo rijk is: De Golfo Tiqullio de Montallegro. Syt sober, soo kryt thansch Oom Piet; We hebben booze daaghen, Waerin 't kanon "eilaes het geit der booter op sal vraaghem b hen We hebben Schellings reets te cort, stracks sal men meM"®e hen Soodat wy veur den tyd, dien comt, 'lyck d' Hamster moe En Hollant treckt een suur ghelaet en moppert alle daaghen: „Hoe sal men deeze swaere last, waerentigh kunnen draag e Sietalles is al reets soo duur, de pryzen blyven ryzen En d' Vijf procentjens op ons loon, die volghen slechts zoo eize Dan missen wy ons Bolsjen zoo, de ijscoos van een Stooter, We smeeren tóch al Margarien, inplaets van echten Booter...... Een bromfiets wilden wy soo geern, een radio met vier banden, En Televisie is veur ons dan oock vast niet voorhanden. We wilden oock naer 't Buytenlant, Deviezen gaen verteeren, Hetgheen we nootghedwonghen nu, in Hollant gaen probeeren...... Oock wenschten wy een vyfde Pack iets leucks met ghroote ruy e MaerSoberheyt!" brult luyd Oom Piet, in onse bleecke snuyten Ja, arm is Neerlant! Siet eens rond, er syn Bromfiets-congressen, De restauranten breyden uyt, men tapt uyt ghroote flesschen Elckeen besit een radio, een echt', of sulck een doosjen; Welaen, als dit dan soober is: „lek teeken veur een poosjen!" THOMASSIUS. ^OALS reeds een andermaal js gezegd, zal het Verbond voor Veilig Verkeer de volgende week een z.g. Veilig Ver- keersweek houden, waarin ditmaal in het bijzonder de aandacht van de weg gebruikers zal worden gevraagd voor de verkeersregels. De juiste kennis van de verkeersregels laat in 't algemeen Ons wekelijks Kort Verhaal CEDERT het geïllustreerde blad voor Huisvrouwen (met kinderrubriek, knippatronenpagina en Lekkere Hapjes voor de Gewone Huisvrouw) in de familie was gekomen,, stond het huwe lijksleven van het echtpaar Knoest Van der Nekke in het teken van De Hond. Het geïllustreerde blad had op één zijner extra varia-pagina's een jubel lied gepubliceerd op De Hond, de Trouwe Viervoeter, de Huisvriend bij Uitstek, vooral in kinderloze gezinnen. Het echtpaar KnoestVan der Nekke bezat geen kinderen, weshalve de extra Varia-pagina in de twee eenzame har- echtpaar elkander viermaal per week ten een vuur deed ontvlammen van in de haren. Er vloeiden dan tranen en louter Liefde tot De Hond. er werd met deuren gesmeten. Snuffel- De heer Knoest droomde zich reeds tie kreeg een koekje (van mevrouw) en een ruige Herder, met trouwe blik, ge- een vuile blik (van meneer), tot een spitste oren en de spreekwoordelijke toevallig voorval een kentering teweeg- aanhankelijkheid. Zo'n beminnelijke bracht, woesteling, waarmee je door Bos en MA een vervelende visite waren de Duin kon dwalen. Een hond, die zou heer en mevrouw Knoest direct naar kunnen apporteren, fietsen bewaken, en bed gegaan. Snuffeltie sliep in de in een reusachtige mand zou willen salon, althans trachtte te slapen. Snuf- slapen. Mevrouw Knoest daarentegen koes terde in gedachten een mollig schepsel tje, (liefst wit en met zo'n dartel staar tje), dat de ganse dag genoegelijk door het huis zou dribbelen, terwijl zij aan feltie keek met één oog naar de meu bels, die in hun zorgvuldige glans op vreemde monsters leken. Een Engels stoeltje deed denken aan een reünie van slangen. De anti-macassers waren dan de lianen in een woest oerwoud. Snuf- de hand van het geïllustreerde blad, de feltie trilde even. Zijn voorgeslacht van snufjes voor de Handige Huisvrouw Troetelhondjes had hem geen grote (zijnde onder meer halsbandjes, dek- dosis moed op het levenspad meegege jes en mandkleedjes) voor de Kleine ven. Lieverd zou vervaardigen. Het dier ontwaakte met een benepen angstgeluidje, toen hij overwoog dat de kleine ou(je Samuwar op het buffet wel wat Horizontaal: 1 plaat, 5 houtreep, Verticaal: 2 rondhout, 3 hevig, 4 10 vlaktemaat, 11 soort, 13 water- ontkenning, 6 lor, 7 lokspijs, 8 spil, peil, 15 scheepstouw, 17 oogvormig 9 spoed, 12 adellijke titel, 14 klamp, snoer, 18 wintervoertuig, 19 bloei wijze, 21 plant, 23 lekkernij, 24 kas teelt, 26 deel van een boom, 27 schaapkameel, 28 gomachtige stof, 30 vragend voom.woord, 31 wreed aard, 33 gehakt vlees, 34 deel van een tennispartij, 37 overzeese post dienst, 39 teerproduct, 41 snoepgoed 43 arctische zwemvogel, 44 Mohamm. Bijbel, 46 grappenmaker, 47 zang- noot, 48 erg, 49 zandheuvel, 51 soort onderwijs, 52 smalle weg, 53 hert, 55 lengtemaat, 55 godsd. lied. 16 een weinig, 17 water in Zuid Holland, 18 bergweide, 20 deel van toneelstuk, 22 trommelslager, 23 ton, 25 overzicht, 27 plaats in Noord- Holland, 29 viervoetig huisdier, 30 groei, 32 verdriet. 33 brood, 35 in houdsmaat, 36 adellijke titel, 38 drank, 39 duw, 40 keukengerei, 42 bitter vocht, 44 losplaats, 45 stuurs, 48 kuip, 50 dochter van Laban, 52 fa milielid, 54 lengtegraad. (Voor de oplossing zie men ons nummer van Dinsdag). TK mag kort zijn: het werd een Lieverd, die reeds spoedig na de huiselijke twist zijn eerste plasje in de keuken pleegde. Vanaf het moment, dat de Kleine Lie verd binnen was, verijsde de heer Knoest in een afkeer voor „Het Mor mel", dat door mevrouw „Snuffeltie" geheten werd1, doch dat haar echtvriend prompt „Schurrefie" noemde. Bij elk bezoek gaf mevrouw complete familie romans (in veertig afleveringen) af, louter en alleen vanwege de K.L., die verdeeldheid in de echtelijke verhou ding begon te bewerken. Meneer placht bij dergelijke gelegenheden vuil naar Het Mormel te kijken en te zeggen: Noem je die Voddenbaal ook nog een Hond?" En dan dacht hij met weemoed aan de Beminnelijke Woesteling. Eéns had de heer Knoest uit louter balorigheid de syphon spuitwater, die altijd op het buffet stond, op het Het Mormel gericht en had een venijnige straal op het krullige kopje laten neer- daveren. Het dier was de razernij nabij geweest en een moment dacht mevr. Knoest weduWe te worden, omdat Snuffeltie haar eega naar de hals sprong en zich aan diens boord vast klampte. Van toen af was het een drie hoeks-haat-verhouding: De heer Knoest —Snuffeltieen de Syphon. Zodra de leek op Cederic, die geweldige herder van de Scholtens, schuin tegenover. Stel je voor, dat zo een monster hier plotseling zou binnenstormen om zich op het propje in de fraaie mand te werpen. Hoorde hij daar niets? In de gang klonk een knersend ge luid, alsof Cederic zijn tanden wette aan het gebeente van een ander slacht offertje. Snuffeltie kroop sidderend tussen de plooi, die mevrouw Knoest zorgvuldig in het kussen had gemaakt voor de koude nachten. Hemel; het geluid kwam dichterbij! Koud zweet parelde tussen de witte krullen. Het dier moest nu in de kamer zijn. Door een rood waas van angst zag Snuffeltie de kamer rond. Daar! In die hoek! Daar stond een man! Hij trok een lade open. Dan ging hij weer verder; naar het buffet. Nog verder. Hij was nu vlak bij de fraaie mand. Zijn hand tastte naar de zilveren asbak. Dan bevoelde hij de knop van de Syphon spuitwater Plotseling begréép Snuffeltie! Het was de baas, die hem te middernacht weer zo'n straal brandend water in de snuit wilde spuiten. Snuffeltie werd blind van woede en liet een luide gil horen. Hij spande zijn lijf én sprong met een geweldige boog naar de keel van zijn vijand. Zijn scherpe tanden nog zeer veel te wensen over. Wanneer er op de weg iets gebeurt, dan kan men in negen van de tien gevallen ho ren: „Dat wist ik niet!" en „Had ik het maar geweten!" Door middel van affiches, biljetten, stroken, brochures, films, filmstroken en ander modern materiaal wil het Verbond de volgende week de ver keersregels en de juiste toepassing daarvan op grote schaal propageren. Het zal dit doen in samenwerking met de vele plaatselijke Verenigingen voor Veilig Verkeer, de Consuls van het Verbond, de politie en andere contac ten, die het overal in het land bezit. En het zal dat zo grondig mogelijk doen! Bijzondere vermelding in dit ver band verdient een brochure van het model van een miniatuur-schoolschrift, waarin men een populaire uiteenzet ting zal aantreffen van de belangrijkste verkeersregels voor de verschillende categorieën weggebruikers. Dit z.g blauwe boekje van Veilig Verkeer zal in een zeer groot aantal huis-aan-huis worden verspreid, hetzij door de plaat selijke postkantoren, hetzij op andere doeltreffende wijze. De toezegging: „De School komt bij U thuis! wordt dus door het Verbond dan ook werkelijk nagekomen, voorzover ge meentebesturen en andere instanties er hun medewerking aan verlenen. Bovendien is er de mogelijkheid, dat de leerzame inhoud van het blauwe boekje langs andere wegen in de ge zinnen komt, Jaar radio en pers even eens de actie zullen steunen. Men zal dan ook verstandig doen in de komen de dagen te letten op de „wijze lessen uit het blauwe boekje van Veilig Ver keer", die via de krant en de micro foon in de huiskamers zullen worden gebracht. De jeugd, de hope voor een veilig verkeer nu en in de toekomst, zal wederom via de scholen en de politie worden onderwezen, terwijl er voorts in verschillende gemeenten naar zal worden gestreefd om door middel van geluidswagens, luidsprekers, veilig ver- keersritten, spandoeken, optochten, tentoonstellingen enz. enz. de kennis van de verkeersregels te bevorderen. Iedereen weet, dat propaganda voor een veiliger verkeer op de weg ver uit gaat boven stoffelijke belangen. Evenals met de kankerbestrijding het geval is, gaat het ook hier allereerst om het bestrijden van een kwaad en wel een maatschappelijke ziekte, die dood en verderf zaait op de weg. jeugd noch ouderdom spaart en enkeling en gemeenschap een onzegbaar groot leed berpkkent. Tegen deze zwarte achter grond moet de actie worden gezien, die de volgende week in het belang van de veiligheid op de weg zal wor den gevoerd. ^In deze zin moeten bo vendien de woorden: „Een week „bij zondere leerplicht" voor iedere wegge bruiker" worden verstaan, die het Ver bond voor deze actie alS' slagzin zal bezigen. Op basis van de aanzienlijke mate riële schade en van het onzegbaar leed jaarlijks in zovele gezinnen gebracht, roept het allen tot medewerking op, niet alleen voor deze Veilig Verkeers- week, doch ook daarna. Samenwerking zij het parool van het Nederlandse Volk voor nu en in de toekomst, want „ALLEEN FALEN WIJ, SAMEN SLAGEN WIJ" Een blouse in duif-grijs, wat elas tisch gebreid katoen als inzet op borst en aan het einde van de mpuwen, is 'n creatie van Jacques Heim. De kraag bestaat uit twee lange einden welke gestrikt die nen te worden. „Want alle schoonheid des hemels en op aarde stroomt toch slechts samen in U alleen". GOETHE ALS er na zo'n lange winter dan ein- delijk toch een lente doorbreekt, dan is het ook wel een heel bijzondere ver rassing, die altijd nieuw blijft en nooit verveelt. Wandelend over de hei in deze dagen, wordt men eenvoudig overwel digd door de ongelooflijke straling van de brem, en men vraagt zich onwille keurig af hoe het mogelijk is dat men sen nog altijd jacht maken op goud, als er zulk goud als van de brem zo over vloedig en „om niet" voor ons ligt uit gestrooid. Wat gaat er boven het goud van brem en gouden regen? En als er iemand mocht komen die hierop ho nend zou vragen: „Wat koop je er voor?" dan zouden we met een gerust gemoed kunnen antwoorden: „Een dag geluk" en dat is meer dan van het meeste z.g. „echte" goud gezegd kan worden. De bloemenmarkt op de Amsterdamse Singel, een slapend veulen in de wei, een koe die genoeglijk over eetf dijk kuiert, een paard dat voorbij schuift voor het silhouet van een kerk toren, terwijl de boot er voorbij vaart de stralen van het avondlicht op de duintoppen een kindje dat wuift tegen een trein al deze dingen, die voor ons allen bereikbaar zijn, spreken, vooral in het wondere seizoen der lente, dezelfde taal als de blomme en het kruid van Gezelle: „mij groet het altemale dat God geschapen heeft!" Het echte schoon is altijd zo mooi dat het pijn doet, het groet ons met de zui verheid van een paradijs waarvan wij voelen dat wij er niet in passen, en waar wij toch steeds sterker naar (terug?-) verlangen. En daarvoor ver wijst het ons altijd weer naar God, die niet alleen dp schoonheid, en de troost en de verschrikkingen der schoonheid schiep, maar die ook nooit aflaat ons bij monde van Zijn Poort Jezus Chris tus terug te roepen tot die staat van reinheid, schoonheid en goedheid waar iedere lente weer een afglans van schijnt te zijn. Met een variatie op Boutens zouden we kunnen zeggen maar dan niet tot de Dood, doch tot God „Alle schoon dat de aard kan geven blijkt een pad dat tot U voert, en alleen is leven leven als het tot berouw ontroert". Wanneer wij dan in deze weken op nieuw mogen gaan door al die onver diende pracht, wanneer we in de gou den regen het beeld mogen zien van de goddelijke genade die steeds weer over ons wordt uitgestort, dan behoeven we al dat schoons nog niet uitsluitend als een gelijkenis te ervaren om te kunnen bidden: Heer ik ben niet waardig dat ik in zulk een wereld mag wandelen, maar spreek slechts een woord en mijn ziel zal gereinigd worden, zodat ik niet meer zó uit de toon zal vallen! heei des huizes ten gerieve van de be- boorden zich diep in het weke vlees zoo ers de Syphon aanwees brak Snuf- van dat gehate wezen. Hij voelde lauw P i e-i v?. een, ystensch geblaf en bloed in zijn bek lopen. De man wan- gehuil. Zulks gaf meneer een zeker ge- kelde en viel tegen het tafeltje. Met noegen en nog maar weinig-schamper donderend geraas viel het om. De sv zei hu dan: Dat is nou alle aardigheid, phon brak met een luide plof in dui dl* enn z't! zend stukken. De snufjes voor de Handige Huis- Tien seconden later stond de heer vrouw hadden Snuffeltie reeds een pit- Knoest in zijn nachthemd een revol- tig dek je. een gevlochten riempje en ver in de hand in de kamer, een leuk beklede mand bezorgd, ter- Viif minuten later hoorde de diens* wijl do heer Knoest in die Snufjes doende inspecteur op het politiebureau ruimschoots aanleiding vond tot steke- in de telefoon: ..Ja. meneer. Ik red he iige opmerkingen Men kon niet spre- nog wel even. Ik heb een revolver hier ken van een Kat en-Hond huwelijk. En bovendien bewaakt Onze Hond hem doch op het stuk hond of Hond zat het wel

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 8