Kinderbijslag voor kleine zelfstandigen Rukwind vernielde circustent Margaret Truman is opgetogen Een stabilisatie in het prijsniveau Accijnsverhoging voor gedistilleerd straalj; Twee Amerikaanse Ijagers zoek De Valera premier Faroek niet gesteld op foto s- KoM. B&deJk Pjongjang gevallen Donderdag 14 Juni 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 76e Jaargang No. 11128 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Gewichtige besluiten van Eerste Kamer Ee" etu! miniStTi Lieftinck' die a,s Cerberu* «»nds schatkist Wtinig kans op een clandestien borreltje vr eerste ontwerp bedoelt aan kleine zelfstandigen met een inkomen van maximaal 2800 per jaar en met min stens twee kinderen een kinderbijslag te geven, gelijk aan de helft van wat de gewone werknemers ontvangen. Veel groen en lichte huizen Prinses Beatrix spreekt Naar Tsjechoslowakije? Een compromis tussen Dulles en Morrison Binnenkort vergadering van Atlantische landen? De Britse manoeuvres bij het Suezkanaal afgelast perfect Engels BUREAU Zd.-MOLUKKEN GAAT VRIJ UIT Nieuwe ramp voor Circus Mullens Twee arbeiders werden licht gewond Nieuwe analyse van de economische toestand Weerbericht Columbia hoeft De la Torre niet uit te leveren De Noordelijken pogen voorraden te redden Een half jaar geëist tegen Eindhovens advocaat Officieren verduisterden ruim veertien millioen Bombardeer spoorweg in Mandsjoerije KONING GEORCE BLIJFT FUNCTIES UITOEFENEN BUHttAU: Koningstraat 78—80 Den Hal der Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mjn Kleine advertenties (.„Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meei 5 cent Abonnementen per Kwar taal 1 5.15. per maand f 1.72 bij vooruitbetaling plus incassokosten (Van onze parlementaire redacteur) bewaakt, nog wel eens vrijgevig over de brug komen. Doch aan de andere kant zorgt hU ook angstvallig, dat hem geregeld de gelden toevloeien, waaruit de vele staatsuitgaven betaald moeten worden. De voorbeelden daarvan hebben we Woensdagmiddag in de Eerste Kamer beleefd, waar het wetsontwerp betref fende de invoering van een noodregeling voor de kinderbijslag aan kleine zelf- atandigen en het wetsontwerp tot goedkeuring en uitvoering van het tussen Nederland, Belgie en Luxemburg gesloten verdrag tot unificatie van accijnzen •n van het waarborgrecht werden aanvaard .et samenvallen van de besprekin gen over beide ontwerpen van wet op één -» was louter toeval; ze hadden verder niets met elkaar te maken. Die steun vonden de Eerste Kamer leden prachtig, maar de heer Schipper (A.R.) begon er al direct de nadruk op te leggen, dat het eerst nodige voor deze categorie is, dat zij door econo mische maatregelen, die de betrokke nen in staat stellen hun bedrijfje zo in te richten, dat zij daaruit een vol doende inkomen trekken, worden ge holpen. Bovendien voerde hij aan, dat als de overheid de nood van de kleine zelfstandigen wil lenigen er ook men sen zijn, die geen kinderen hebben en toch in die nood delen. Die moeten dan ook gesteund worden. De heren Vixseboxe (C.H.). Mole naar (V.V.D.) en Kramer (P.v.d.A.) namen deze argumenten over. Prof. Molenaar verwonderde zich er bo vendien over, dat er één categorie wordt uitgepikt, om financieel wat te gemoet te komen in een tijd, dat ge schreeuwd wordt om bezuiniging. De communistische heer Van Santen ver langde voor de kleine zelfstandigen dezelfde kinderbijslag als voor de ge wone werknemers. De Staatssecretaris van Sociale Za ken, mr. dr. Van Rhijn, vestigde er de aandacht op, dat er geen sprake is van armenzorg en dat de nieuwe rege ling, die in voorbereiding is op de basis van de verzekeringsgedachte zal staan. Hij was het met de heren eens, dat economische maatregelen op de voorgrond dienen te staan, doch aan gezien deze pas op lange termijn wer ken en directe hulp geboden is, beval hij het wetsontwerp aan. Het werd aangenomen met 23 tegen 7 stemmen (tegen waren de A.R.P. en de V.V.D.) Verhoging van accijnzen l^ERNPUNT van het verdrag der Be- neluxlanden is de accijnsverhoging in Nederland van 3.20 op 4.75 per hl. gedistilleerd van 50 pet. en na ver loop van enige tijd op 596.50. Prof. Molenaar van de VVD vrees de van deze accijnsverhoging een ver mindering van de afzet en daarvoor van de productie en dus een verminde ring van de werkgelegenheid, ook in de kisten- en flessenindustrie. Kleine producenten zag hij reeds verdwijnen, doch daartegenover stelde de heer V. d. Kieft van de PvdA, dat het ver dwijnen van kleine ondernemers een normaal verschijnsel is van de laatste vijftig jaar. (Zie verder elders in dit blad) Br worden sinds Vrijdag twee Ame rikaanse straalvliegtuigen van hun basis in Beieren vermist. Het geruent gaat, dat de toestellen, die bestuurd werden door de Noorse piloten Luther G. Roland en Bjeern Johansen, zijn ge land op een Tsjechoslowaaks vliegveld in de buurt van Praag. De piloten zou den zijn gevangen genomen. De Ame rikaanse ambassade in Praag heeft de Tsjechoslowaakse regering verzoent, naar de juistheid van dit gerucht een onderzoek in te stellen. Dit is toege legd. Het Japanse vredesverdrag Naar in welingelichte Britse kringen te Londen verluidt, zijn de speciale af gezant van president Truman, John Foster Dulles en de Britse minister van buitenlandse zaken, Herbert Morrison, tot een compromis gekomen inzake de hoofdlijnen van het Japanse vredes verdrag. De Belgische minister van buiten landse zaken, Van Zeeland, die tot 20 September voorzitter is van de Atlan tische Raad, wil nog deze zomer, bij voorkeur in Juli, een vergadering be leggen van de ministers van defensn •n van buitenlandse zaken van de twaalf landen van de NATO. Van Zee land wenst een beslissing over e Vraag, of Griekenland en Turkije zul len worden toegelaten tot net Atlan tische Pact en of West-Duisland za bijdragen tot de verdediging van West-Europa en in welke voim? De grote Britse manoeuvres, die eind Juli in het gebied van het Suezkanaal zouden worden gehouden, zijn vooi onbepaalde tijd uitgesteld. Dit is waar- «ohijnlijk gebeurd, om internationale verwikkelingen te voorkomen. Kort na haar terugkeer van het Pa leis Soestdijk heeft Margaret Truman gisteren ten huize van de ambassadeur der V.S. te 's-Gravenhage aan enige journalisten opgetogen verteld over de charmante, hartelijke en gastvrije wij ze, waarop z(j door H.M. de Koningin was ontvangen. Vol lof was zij ook voor het perfecte Engels van prinses Beatrix. De schoonheid en vooral het vele groen in Nederland hadden haar zeer getroffen en ook was het ruime en lichte van de Nederlandse huizen met hun vele vensters haar onmiddellijk opgevallen. Margaret Truman was zeer te spreken over de houding van de pers in ons land. In Engeland hadden naar haar zeggen de journalisten haar geen moment met rust gelaten. De Amerikaanse presidentsdochter, die in een eenvoudig en zeer smaakvol blauw toilet was gekleed, vertelde dit alles op prettige en charmante wijze. Zij sprak de hoop uit. spoedig nog eens naar Europa te kunnen terugkeren, maar dan op minder officiële wijze, zo dat zij volkomen haar eigen gang zou kunnen gaan. ervolgens zeide Mai garet Truman, dat zij na haar terugkeer in Amerika weer in enige radioshows zal optreden en dat er ook weer een concerttournee vt or de deur stond. Zij hoopte in de toekomst ook nog eens een concert tournee door Eurooa te kunnen maken en betreurde het, dat het haar onmoge lijk was de opening van het Holland Festival mee te maken. Hedenavond moet de Amerikaanse gaste echter in Brussel zijn, waar zij ai aanzitten aan een door minister Paul van Zeeland te geven diner Zij zal in velgie door de koningin-moeder en waar,V hynlijk ook doo- prins Bou dewijn worden ontvangen. Dinsdagavond bood de Amerikaanse ambassadeur in zijn Haagse residentie Margaret Truman een diner aan. waar bij onder meer Prins Bernhard en mi nister Stikker aanzaten. Gistermorgen werd zij op het stadhuis van 's-Gra venhage ontvangen door burgemeester mr. F. M. A. Schokking, die haar een in het Engels geschreven boekwerk over Den Haag ten geschenke gaf. Een stralende Margaret Truman tussen Koningin Juliana en Prins Bernhard Eamon de Valera, leider van de con servatieve partij, Is Woensdagavond tot premier van Eire gekozen. Het par lement koos hem met een meerderheid van vijf stemmen boven zijn rivaal John Costello. Van 1948 af stond Costello aan het hoofd van een coalitieregering, be staande uit zijn eigen partij (de rechtsgeoriënteerde „Fine Gael"), de arbeiderspartij, de nieuwe republikei nen, de boerenpartij en de onafhanke- Üjken. De partij van De Valera, de „Fianna Fail" vormt de sterkste groep in de Dail. Hij had echter voor zijn verkie zing de steun van vijf onafhankelijken nodig, die tegenstanders zijn var coalitie. De verkiezing van De Valera betekent, dat het land weer een rege ring van een partij krijgt. In verband met de sinds 9 Juni 1951 in de Nederlandse dagbladpers gepu bliceerde berichten over een „crisis in de stichting Door de Eeuwen Trouw'' tc Eindhoven, deelt het bestuur van de stichting Bureau Zuid Molukken te 's-Gravenhage mede, dat genoemde stichting met de affaire-Sweerts in Belgie niets heeft uit te staan. VONING FAROEK van Egypte, die met zijn 18-jarige echtge note koningin Narriman op de huwelijksreis is, is Woensdag op Capri aangekomen. Nauwe lijks aan land stelde hij zich in het bezit van een camera van een Britse toerist Deze wilae een foto nemen van de stoet van auto's, die koning Faroek en koningin Narriman met hun ge volg naar het luxueuze hotel Royal reden. Koning Faroek kreeg de toerist in het oog, toen de stoet zich van de haven Ma rino Grande naar het hotel in beweging zette. De koning liet zijn auto stil houden, stapte uit, liep glimlachend op de stomver baasde toerist toe en ontnam hem zonder moeite zijn camera. Daar na reed de koninklijke stoet ver der. Lachend en schertsend met koningin Narriman en zijn gevolg vroeg de koning om een filmrol, die in de camera paste Hij ver wijderde eigenhandig de oude film en deed er een nieuwe in. Vervolgens liet hij een politie agent komen, die de camera aan haar eigenaar moest terugbezor gen. Bijna heel Capri was uitge lopen, toen het koninklijke jacht, geëscorteerd door twee Egypti sche torpedobootjagers, de haven binnenliep en aanlegde. Koning Faroek, koningin Narriman en hun gevolg van 40 oersonen stap ten aan wal, allen hetzelfde ge kleed in blauwe jekkers en zeil petten op. De Egyptische koning en zijn gevolg hebben het gehele hotel Royal, dat uitziet op de Golf van Napels, afgehuurd. Het wordt door ongeveer veertig poli tiemannen bewaakt. Gistermiddag omstreeks vijf uur is de vierm art tent van het circus Mul lens, die op het Phoenixterrein in Haarlem werd opgebouwd, door een rukwind gegrepen. Het enorme zeil doek werd door de wind een eind op getild en twee van de vier stalen mas ten knapten af, waarna de tent in stortte. Dertig arbeiders werden onder het zeildoek bedolven. Slechts twee hunner werden licht gewond. Vorig jaar is in hetzelfde circus te Utrecht brand ontstaan, die veel schade heeft aangericht. Onder het talrijke publiek, dat van het schouwspel getuige was, ontstond een ogenblik een paniekstemming. De aangekondigde galapremiere voor Vijf procent consumptiebeperking niet overschreden Het bestuur van de Stichting van den Arbeid deelt mede, dat in de afge lopen weken de vertegenwoordigers van de centrale werkgevers- en arbei- Verwachting tot Donderdagavond: In de Noordelijke helft van land: Overdrijvende wolkenvel den, maar geen neerslag va" tekenis. Matige tot £ra®ht^ wind tussen Zuid en Zui we. Iets hogere temperaturen. In de Zuidelijke helft van het lano droog en vrij zonnig weer mei een matige wind tussen bui en West en hogere temperaturen dan gisteren. Maan op 16.12, onder 1.24. Vrijdag: zon op 4.19, onder 21.01 CTAKINGEN doen U O of Af zich In allerlei formaat en aanzien voor. In Wales staakten gisteren 2300 mijnwerkers omdat de mijndirectie het nodig had geacht 97 overtollige arbeiders in een tien kilometer verder gelegen schacht te werk te stellen. O In een Franse mijn gingen de arbeiders juist in sta- tog omdat ze niet mochten werken in een ver verwijderde schacht, waar het volgens hen beter was, dan dien- bil. Ze moesten mogen ruilen. D Dat doen ze in Marseille bij de kranten, in een zogenaamde „roterende sta king" De redactie en het technisch personeel van die bladen lossen elkaar in het staken af. Het gaat om hogere lonen en aan hun stakine is ?een tyd- grens gesteld. De Amerikaanse mis sionarissen onder de Mormonen In Finland, hebben volgens Tass hun activiteit verhoogd, hetgeen een ander geluid Is. Maar over deze ijver is men in het Kremlin niets te sprek™„om missionarissen zouden onder ^et mom van godsdienst-onderricht ami_com nistische propaganda maken. iiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiBii een teken des tyds, dat de oelangstel- ling van aanstaande studenten in Duitsland in hevige mate uitgaat naar de economische studie. Voor de econo mische faculteit werden belangrijk meer candidaten ingeschreven dan Lekker maar duur vorig jaar. De medicijnen-studie be gint daarentegen aan belangstelling in te boeten. O Zulks is te begrijpen als men weet, dat in Kassei een tandarts links en rechts door zijn kliniek is geslagen omdat hij een patiënt pijn had gedaan. In Hamburg woont een tandarts, die bij hoog en bij laag be weert, dat de gebruikelijke injecties schadelijk voor de gezondheid zijn. De man geeft zijn cliëntele voor de trek- kerij begint een asperientje. De pa tiënten staren hem met open mond aanQ Trekkingen (van loterijen) brengen soms boffertjes mee. Maai een meneer in Southampton kreeg toch wel een enorme sensatie te ver werken, toen hij hoorde, dat op zijn lot de hoofdprijs van een grote loterij was gevallen. Jubelend zegde hij zijn werkgever op en rende met zijn lot naar het loterij kantoor. Daar ontmoet te hfj een andere winnaar, van dezelf de hoofdprijsHet bleek, dat een plaatselijk blad de nummers van de loten verkeerd had gezet. Dat noemen ze nu een „zetfouten-Beëlzebubje". dersorganisaties zich nader hebben be raden over het nemen van bepaalde maatregelen bij een eventuele over schrijding van de 5 pet. verbruiksbe- perking, tot welke beperking door de regering blijkens haar communiqué van 18 April j.1. werd besloten. Het bestuur van de Stichting van den Arbeid stelde aan de hand van de prijsindexcijfers van 15 April en 15 Mei met voldoening vast, dat een stabilisa tie in het prijsniveau is opgetreden. Derhalve vond geen overschrijding van enige betekenis van de 5 pet consump tiebeperking plaats, zodat geen aanlei ding bestaat tot het nemen van com pensatiemaatregelen. Besloten werd in overleg met de in terdepartementale commissie voor de loon- en prijspolitiek om ook de vol gende maanden tot aan de aanvang van de winterperiode na te gaan of op grond van het verloop van de prijs indexcijfers tot een compensatiemaat regel dient te worden overgegaan. Bij de beoordeling van de situatie zullen de centrale werkgevers- en arbeiders organisaties zich laten leiden door de tekst van het bovenvermelde regerings- communiqué. Het stichtingsbestuur was voorts van oordeel, dat een nieuwe analyse van de economische toestand van ons land no dig moet worden geacht, opdat aan de hand hiervan nader meer kan worden bepaald, of de verbruiksbeperking van 5 pet. dient te worden gehandhaafd, dan wel behoort te worden gewijzigd De Stichting van den arbeid achtte het wenselijk een dergelijk onderzoek door de S.E.R. te doen instellen. Het Internationaal Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren met 30 stemmen tegen één geoordeeld, dat Columbia niet verplicht is de Peru aanse politieke leider en auteur Haya de Ia Torre aan de Peruaanse autori teiten uit te leveren. Haya de la Torre zocht op 3 Januari 1949 een toevlucht in de Columbiaan- se ambassade om aan arrestatie op bevel van de regering van Peru te ontkomen. Hy vertoeft nu reeds 2 y2 jaar in de Columbiaanse Ambassade te Lima. Haarlem, die reeds geheel uitverkocht was. kon geen doorgang vinden. De schade in de tent wordt op 25.000 geschat. Het circus zal Donderdag avond met een tweede tent de voor stelling in Haarlem openen. De dertiende blijkt voor Mullens in derdaad een ongeluksdatum. Het achtste leger heeft gemeld, d»t twee geallieerde eenheden het vroe gere bolwerk Pjongjang zjjn binnen gerukt. In een communiqué van het achtste leger wordt verklaard, dat de noorde lijke tegenstand in het gebied Jang- goe-Indje afneemt. Tot nu toe werd hier hevige tegenstand geboden. Volgens luchtverkenners pogen de noordelijken hun voorraden uit hun vroegere centraal-Koreaanse bolwerk te redden voor de opmars der verbon denen. Hier en daar lopen verbonden troepen kleine achtergebleven een heden onder de voet. De verbonden luchtmacht tracht de pogingen om de voorraden mede te nemen tegen te gaan. Fraude in Korea eist 25000 doden Voor de Bossche rechtbank werd we gens het uitlokken van meineed een half jaar gevangenisstraf geëist tegen de Eindhovense advocaat mr A. F. van der M. De Zuidkoreaanse regering heeft medegedeeld, dat negen Zuidkoreaan se officieren gearresteerd zyn op be schuldiging van het vervalsen van of ficiële documenten, fraude en plicht verzaking. In totaal zouden ongeveer 24.000.000.000 Won (ongeveer 14.300.000 gulden) verduisterd zijn tengevolge waarvan 25.000 mannen in opleidings kampen van de honger omgekomen waren. De vroegere plaatsvervangende be velhebber van het verdedigingskorps, waartoe de officieren ook behoren, heeft reeds een vonnis van drie en een half jaar uit te zitten. Ook hy is ver oordeeld wegens fraude. Lt generaal Wedemeyer Luitenant-generaal Albert Wede- meyer heeft Woensdag zijn getuigenis voor de verenigde senaatscommissies van onderzoek voortgezet. Naar zijn mening behoorden de Verenigde Sta ten de door Rusland en communistisch China gezamenlijk beheerde Mandsjoe- ryse spoorweg te bombarderen. Hij gaf toe, dat dit een wereldoorlog zou kunnen veroorzaken, maar dit was een „van te voren voorzien risico", dat men moest nemen. Hij verklaarde ech ter, dat slechts de bevelhebber ter plaatse zou kunnen beslissen, welke doelen gebombardeerd moesten wor den. Koning George van Engeland, die thans herstellende is van influenza en longontsteking, zal gedurende zijn rustperiode zijn functies blijven uit oefenen. Er zal geen Raad van State worden ingesteld om de taak van de Koningin te verlichten Echter zal de koning geen plechtigheden bijwonen en bezoeken afleggen. De dokters me nen, dat een zonnige zomer waarin de Voning rust zou kunnen nemen een *rote verbet»ring in de 'rrestand van de vorst zou kunnen brengen.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 1