Admiraalsvlag van Johan Evertsen aan de Marine overgedragen ABR0 I 45.-- Het horloge Koudehornkazerne legde verdiend beslag op de Ritmeester-beker de in Ouden van dagen vonden Hoogstraat gezellig tehuis Interessante „O en 0"-schermwedstrijd in restaurant „Formosa" SYMBOOL VAN MOED, BELEID EN TROUW Herinnering aan groie wapenfeiten Vlag blijft aan boord van Hr. Ms. „Evertsen" Fa. Beemsterboer Het gebeurde in Nieuwediep Willemsoord schoot in tempo tekort Openluchtfeest' in de speel tuin Tuindorp De heer Tigchelaar gaat he onderwijs verlaten Marine-mannen verloren de finale met 3—1 O. en O. vanavond Clubhuis gisteren geopend f t v.renirineslokaal (het clubhuis van de Hel- Mevrouw Rehorst met een presentje Marine-équipe het sterkst op de degen Burgerlijke stand Eerste prijzen voor Reuhl en Vincent VAAT Tussen Haaks en Ruitje Het lag voor het grijpen Wate r I o o JJRIE EEUWEN OUD is de admiraalsvlag:, welke gistermorgen door de na komelingen van Johan Evertsen aan de Koninklijke Marine werd geschonken. Het bijna verteerde doek, waarop het familiewapen met de drie kogscheepjes is geborduurd, is achter glas ingelijst en zal voortaan een erepiaatsje hebben aan boord van de oorlogsbodem, die naar het geslacht „Evertsen" is genoemd. |^fr. Ms. torpedobootjager „Evertsen", het vijfde schip dat deze naam draagt, gaat vandaag uit dienst en daarom wordt de vlag voorlopig bewaard In het Koninklijk Instituut voor de Marine. Maar zodra de „Evertsen" weer varen gaat, zal de historische vlag aan boord zijn als een trots symbool van de moed, de trouw en het beleid, waaraan de naam van Johan Evertsen tot in lengte van dagen zal herinneren. Hr. Ms. „Evertsen" lag gistermorgen rustig op hetzelfde plaatsje, waar zij werd gebracht voor de reis, waarmede zij inmiddels weer geschiedenis heeft gemaakt. Het zijn juist haar prestaties in de Koreaanse wateren geweest, die de nazaten van Johan Evertsen op de gedacht hebben gebracht, het kostbare familiestuk een bij uitstek eervolle plaats te geven. De plechtige overdracht werd bijge woond door de Commandant Zeemacht Nederland, schout bij nacht C. W. Slot, en de chef-staf, kapitein-luitenant ter zee B. C. Mahieu. De niex met verlof zijnde leden der bemanning stonden voor de boeg aangetreden, toen mevr. L. Titsingh-de Lang Evertsen, mevr. A. de Graaff-de Lang Evertsen en de heer K. L. H. W. de Lang Evertsen het ge schenk aanboden. De ingelijste vlag, die werd gedragen door bootsman F. G. W. van Leersum en matroos eerste klasse G. L. Rensenbrink, was nog bedekt met de Nederlandse driekleur, toen de com mandant van Hr. Ms. „Evertsen'', de luitenant ter zee der eerste klasse D. J. van Doorninck met een kort woord de plechtigheid opende. Daarop volgde de aanbieding van de vlag bij monde van mevr. L. Titsingh- de Lang Evertsen. Zij zeide, dat haar familie met grote belangstelling de ver richtingen van Hr. Ms. „Evertsen" had gevolgd. „Wij waren trots op de waarderende berichten, die ons daarover bereikten", aldus mevr. Titsingh. „Wij hebben ge meend, de driehonderd jaar oude admi raalsvlag van Johan Evertsen, die in het bezit van onze familie is, te moe ten afstaan aan de Koninklijke Marine. Bij de overdracht van dit geschenk wil len wij onze wensen uitspreken voor de oorlogsbodem, aan boord waarvan deze vlag zich voortaan zal bevinden. Moge Hr. Ms. „Evertsen" voorspoedig varen en de trotse naam van ons voorgeslacht hoog houden tot in lengte van dagen". Na onthulling van de vlag sprak de luitenant ter zee D. J .van Doorninck, mede namens de marineleidig, een dankwoord. De commandant herinnerde er aan, dat de zeehelden van het ge slacht Evertsen het vaderland dienden in de tijd, dat de Nederlanden de heer schappij ter zee bevochten en zich een machtige positie in de wereld verover den. De Evertsens waren trouwe en onzelfzuchtige lieden, die alles veil hadden voor het vaderland. „Hun moed, trouw, eenvoud en godsvrucht zijn deugden, die ook door ons moeten wor den nagestreefd", aldus de comman dant. „Deze vlag, waaronder Johan Evertsen strijd heeft geleverd, geldt voor ons als een symbool van deze deugden. Door de overdracht van dit dundoek hebt U ons niet alleen rijker gemaakt met een tastbaar stuk ge schiedenis, maar ook met de eer, dit symbool in ons midden te mogen heb ben. Daardoor hebt U ons weer dichter gebracht bij ons roemruchte historie, waaruit wij te allen tijde krachten kunnen putten bij de vervulling van onze plicht tegenover het vaderland. Namens de marineleiding wil ik de schenking van deze vlag met grote dankbaarheid aanvaarden. De vlag zal altijd zijn aan boord van het schip, dat de naam Evertsen draagt". Johan Evertsen Na het einde van de plichtigheid wer den verscheidene bewonderende blik ken geworpen op het historische dun doek, dat aan zovele grote wapenfeiten uit onze maritieme geschiedenis herin nert. Johan Evertsen was 37 jaar oud, toen hij in Februari 1637 tot vice-admi- raal werd benoemd en belast werd met het bevel over de Zeeuwse zeemacht. Als zodanig voerde hij in 1639 tijdens de Slag bij Duins het bevel over één der smaldelen onder Tromp. Voor het ver nietigen van het Spaanse oorlogsschip „Santa Tereza" werd hem door de Sta ten de zware gouden keten met gedenk penning geschonken. In 1644 verleende hij maritieme steun bij de verovering van Sas van Gent door Frederik Hendrik. Tijdens de driedaagse zeeslag in 1653 was Johan Evertsen eskadercommandant en enige maanden later dekte hij de aftocht van de zeeslag bij Terheide. Kort na zijn benoeming tot luitenant admiraal werd de noodlottige zeeslag bij Lowestoft (13 Juni 1665) geleverd. Bij zijn terugkeer in het vaderland werd Johan Evertsen onheus bejegend. Het volk duldde geen nederlagen en wreekte zich op de luitenant-admiraal, door hem in het water te smijten Evertsen werd uit zijn functie ontzet, maar een jaar later werd hem toch weer een vooraanstaand commando toevertrouwd, toen hij als opvolger van zijn broer Cornelis werd benoemd. Dat was in 1666. Op 4 Augustus van het zelfde jaar sneuvelde Johan Evertsen in de tweedaagse zeeslag, na aan het hoofd van zijn smaldeel gedurende drie uur de eer van de Nederlandse vlag te hebben verdedigd. dat U nooit teleurstelt 2 Jaar gratis verzekerd te gen verlies, diefstal, breuk, beschadiging. vanaf Alleenverkoop voor Helder en Omstreken. Den HAARLEM, DEN HELDER Keizerstraat 15. (Advertentie, Ing. Med.) Op de Van Foreestweg kwam een wielrijder te vallen, doordat een pakje klem raakte tussen zijn knie en het stuur. De man moest met een gebro ken been- en kuitbeen naar het zie kenhuis worden overgebracht. Gedurende het afgelopen week einde werden drie en twintig perso nen bekeurd, die artikel 3 van het Zeeweringsreglement overtraden en zich dus op verboden duingrond be vonden. De voorzitter van de Stichting „Comité O. en O.", de heer J. J. Landman, heeft gisteravond de Burgemeester Ritmeester-beker kunnen overhandigen aan de aanvoerder van de ploeg die er het volste recht op had: de Koudehorn kazerne. Een flink aantal voetballiefhebbers woonde de eindstrijd tussen Willems oord A en de Koudehornkazerne (regiment Betuwe) bij. Zij hebben gezien, hoe de Haarlemmers een volkomen verdiende 31 overwinning bevochten op Willemsoord, dat ditmaal enigermate teleurstelde. De Marine-mannen konden niet het enthousiasme opbrengen, dat door de kazerne-mensen werd gedemon streerd. Maar niet alleen het tekort aan enthousiasme en snelheid heeft Willems oord een illusie armer gemaakt. den het met verre schoten, waarop keeper Tuinenburg echter wel vat had. Tegen het einde werd toch nog een 30 voorsprong verkregen. Linksbin nen Vloedbeld schoot de bal uit een voorzet van rechts ineens in (30). Linksbuiten Geelhuizen kon kort vóór het laatste fluitsignaal met een ver schot (waaruit de bal effectvol van richting veranderde) de eer redden. Toen scheidsrechter Helder ten slotte affloot, had de Koudehornkazerne ver diend en met lof met 31 gewonnen. In de Koudehorn-ploeg blonk vooral spil Sanders (VDZ, Arnhem) uit. Bij Willemsoord hadden wij behalve voor doelman Tuinenburg veel bewondering voor het spel van rechtsback Hoek. Ook Snelders (Zaandijk) kan op een zeer goede wedstrijd terug zien. In-de voorhoede stelde Brinkman hevig te leur. Hij zag geen enkelemaal kans Sanders te verschalken. MET DE AUTOBUS NAAR STRAND DONKERE DUINEN op Woensdag en Zondag van Fazantenstr. en Station 9.30 13.45 14.45. BIJ GUNSTIG WEER DAGELIJKS (Advertentie, Ing. Med.) Het bestuur van de afdeling Tuin' dorp der Speeltuinvereniging Den Helder heeft voor de kinderen der leden een paar mooie avonden in petto. Donderdagavond 28 Juni om zeven uur beginnen wedstrijden voor jongens van 810 jaar (hindernis- baan) en meisjes van 8-10 jaar („Op reis"). 'Vrijdagavond om zeven uur zijn de jongens van 1012 jaar aan de beurt, voor een kruiwagenrace met stenen, daarna de meisjes van 1012 jaar (hardlopen met koekhappen), dan de jongens van 1214 jaar (mast- klimmen) en ten slotte de meisjes van 12—M jaar (kruiwagenrace metwa ter). Voor de kleintjes wordt Zaterdag middag van twee tot drie uur een poppenkastvoorstelling gegeven, en vervolgens (om ongeveer half vier) zjjn er nog wedstrijden voor de jeugd van 6—8 jaar (blokjes rapen door de jongens en „hal op" lepel" voor de meisjes). Ook de prijsuitreiking zal Zaterdagmiddag plaats hebben. De deelnemerskaartjes voor de wed strijden kunnen de kinderen tegen be taling van vijf een* per stuk afhalen bij de opzichter van de speeltuin. De heer L. Tigchelaar, onderwijzer aan de openbare lagere school nr. te Julianadorp, heeft met ingang van 1 September 1051 eervol ontslag aan gevraagd wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Door B en W. wordt aan de raad voorgesteld dit ontslag met ingang van een nader te bepalen datum te verlenen, onder Zeer belangrijk is in deze ontmoe ting vooral de strijdwijze gebleken. De Koudehornkazerne streed met inzet van alle krachten, waarbij in de breed te werd aangevallen, terwijl de mid denlinie de voorhoede zonder ophou den van „proviand" voorzag. Willems oord daarentegen speelde een zeer doorzichtig spelletje, kwam steeds een stapje later bij de bal, en de midden linie bleek niet in staat zijn voedende taak naar behoren te verrichten. Het gevolg was een systeemloze partij, die onmogelijk tot succes kon leiden. Mede ook door het zwerven van middenvoor Brinkman was nimmer een mannetje ter plaatse om goede aanvallen stor menderhand tot daverende schoten te brengen. Bovendien stond daar spil Sanders in al zijn robustheid gereed om elke gevaarlijke situatie af te we ren. Dat lukte hem wonderwel, getuige het enige tegenpunt, dat de vrucht was van een ver schot tegen het eind van de wedstrijd. In de eerste helft werd in een zeer hoog tempo gespeeld. Geen ogenblik verminderde de strijdlust, en er viel dan ook van uitstekend voetbal te ge nieten. De Koudehornkazerne kreeg al spoedig goede kansen. Zo kwam rechts buiten Reyntjes eenmaal alleen voor doelman Tuinenburg te staan. Hij zag toch nog kans het leder naast te schie ten. Wat later volgde een prachtig schot van rechtsbinnen Verhoeven, de gevaarlijkste juan in de voorhoede. De bal werd gestopt, en verdween via de lat buiten het veld. Het was duidelijk, dat dit straffe voetbal een doelpunt moest opleveren. En na ongeveer twin tig minuten was het dan zover. Het doelpunt werd gescoord door rechts half Le Comté. Deze speler schakelde Tuinenburg uit met een tam schot, dicht langs de rechter staander. De keeper van Willemoord kon de bal on mogelijk hebben, daar hem het zicht werd belemmerd (10). Een minuut of acht daarna had eindelijk ook Ver hoeven succes. Hij zond één van zijn gloeiende kogels af. Waarschijnlijk heeft Tuinenburg de kracht van het schot onderschat, want hij stopte de bal, maar kon het leder niet klemvast vangen. De Willemsoord-doelman maakte nog een wanhopige sprong, maar de bal was al in het net verdwe nen (20). Complimentje. Men heeft Tuinenburg deze fout in de tweede helft spoedig vergeven. Wat deze doelman na de rust heeft gepres teerd, is een complimentje waard. Vele moeilijke ballen maakte hij onschade lijk, en niet zelden ontving hij daar voor een hartelijk applaus. Harde scho ten van het „kanon" Verhoeven wer- dien blonk Tuinenburg uit in het tijdig den in fraaie stijl gekeerd, en boven- onderscheppen van een aanval door kloek uitlopen. Linksbinnen Klein van Willemsoord had bepaald pech, toen hij de gehele verdediging van de tegenpartij in de luren had gelegd. Tergend langzaam rolde de bal langs de verkeerde zijde van de paal. Voorts noteerden wij een keurige kopbal van rechtsbinnen Ver- hoex, die ook al naast ging. Toch ver- Prijsuitreiking. In de rust speelde de band van het regiment Betuwe pittige muziek. Ook toen de aanvoerder de Burgemeester- Ritmeester-beker ontving namen de trompetters en trommelslagers hun in strumenten „terhand". De wisselbeker is nu van 1946 af in circulatie, en nog geen enkel eltfal is er in geslaagd het kleinood tweemaal achtereen te win nen. Verleden jaar was de beker in het bezit van het Torpedo-ateliea De heer Landman verzuimde na de prijsuitrei king niet, een woord van dank te spre ken tot de HeJMerse scheidsrechters, van wie de heer Helder de laatste ont moeting naar genoegen leidde. In het kader van de Militaire Sportweek wordt vanavond om kwart voor acht op het basket- ball-veld aan de Sportlaan (bij het HRC-terrein) een basketball wedstrijd gespeeld tussen een sterk team van de Koninklijke Landmacht en het Nederlandse bondsteam „Be Springbokken". Deze wedstrijd zou om zeven uur beginnen, maar de spelers komen eerst om zeven uur in Den Helder aan. Nu zal van zeven uur tot kwart voor acht een basketball-wedstrijd worden gespeeld tussen de dames van de HAV en de „Rest van Den Hel der". bpbben hun zin gekregen. Gistermiddag om ongeveer twee uur hebben liji un c|eel jn Kebruik genomen. De belang- derse Damclub in de Hoo*st?*yipl enigMins tegen. Waarschijnlijk was stelling voor deze openingsplee Het ,s nameujk wel te wensen, dat tal daarvan het prachtige weer e rebru(k zullen maken. Voornamelijk van oudjes uit onze stad er men zfeh daar best vermaken met een 's winters en bij regenachtig w t(jtje „joelen. Wie daarvan niet houdt, spelletje kaart of ««ml" - En natuurlijk blijft er ook tijd kan rustig aan een tafeltje gaa" over voor een genoeglijk babbeltje. Voorzitter Hoffman voerde gister middag als eerste het woord. Hij wees op de noodzaak, zelf te zorgen voor de huur van het lokaal. Daarvoor vroeg hij de steun en de medewer king van alle ouden van dagen. De heer Hoffman stelde de heer Haagsma tot voorbeeld, daar deze krasse baas liefst vijftienhonderd steunbonnetjes aan de man had gebracht. Burgemeester mr. G. D. Rehorst complimenteerde het bestuur vervol gens met de ingebruikneming van het lokaal, waarbij hij zeide, dat het ge meentebestuur in deze niet de mee werking heeft kunnen verlenen, die het zo gaarne had gegeven. Niettemin zal het gemeentebestuur zijn belang stelling blijven tonen, en, zo mogelijk, hulp bieden. Vervolgens overhandig de de burgemeester het bestuur na mens zijn echtgenote een bon, waar voor de oudjes zich een dambord met stenen kunnen aanschaffen. Deze geste werd vanzelfsprekend zeer op prijs gesteld. Men liet dan ook niet na, me vrouw Rehorst hartelijk te danken. Nadat men een kopje thee had ge nuttigd, voerde de voorzitter van het Comité Ontspanning voor Ouden van Dagen, de heer C. Steenlage, nog het woord. Ook deze sprekers wenste het actieve bestuur van de afdeling Den Helder van de Bond van Ouden van Dagen veel geluk met het verenigings lokaal. De hter Steenlage memoreerde onder andere, dat het comité zich ga rant heeft verklaard voor de huur- som, die jaarlijks f450.— zal bedragen Hij zeide er evenwel van overtuigd te zijn, dat dit garantiebedrag niet nodig zal zijn, althans niet geheel, daar de oudjes zelf ongetwijfeld het hunne zullen bijdragen. Hierna bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. In de toekomst zal het geheel van de medewerking van de burgerij afhangen, of de oudjes hun gezellige middagen in het gebouwtje aan de Hoogstraat behouden. Want... daarvoor zijn in de eerste plaats ge zelschapsspelen nodig. Wie voordit goede doel iets over heeft, een schaak spel, een damspel, een kaartspel, een sjoelbak, lectuur of een tafelbiljart, kan het brengen of laten weten bij de penningmeesteresse, mevrouw Hoff man—Biersma, Dahliastraat 40. jmi saagde Willemsoord niet, hoewel het dankzegging voor de aan de gemeente tempo inmiddels aanzienlijk was ge- bewezen diensten. Idaald. De Koudehorn-mensen probeer- In „Formpsa" hebben gisteren in de „O. en 0."-sportweek de schermers van Koninklijke Landmacht, Luchtstrijdkrachten en Koninklijke Marine elkaar be streden op degen en sabel. Over bet algemeen kon het „Comité O. en O." tevreden zijn met deze schermgelegenheid, in tegenstelling tot verleden jaar, toen de wedstrijden in de Marine-cantine werden gehouden. De belangstelling viel gisteren niet tegen, en ook een flink aantal burgers hebben zodoende met deze prachtige, snelle sport kunnen kennis maken. schermd. Ook hier viel de LSK-équipe buiten de prijzen. Geen wonder ove rigens, want Bakker en Meulkens van deze ploeg verloren al hun partijen. Er moesten vier treffers worden geplaatst. Van de Wall, IJzendoorn, Van Rhijn en Strates vertegenwoordigden de Marine. Zij wonnen twee partijen meer dan de LSK, maar konden het tegen de équipe van de Landmacht niet bolwerken. De Landmacht bevocht twaalf overwin ningen, tegen de Marine vier. Tegen de LSK behaalde de Landmacht zelfs dertien overwinningen. De eerste prijs was hier dus wel overtuigend voor de Landmacht-vertegenwoordigers: Vin cent, Van der Meer, Lagerwerff en En- gelberts. De strijd kreeg nog een span nend verlengstuk, daar zowel Vincent, Engelberts als Los zevenmaal een over winning boekten. De barrage-partijen waren zeer spannend. Engelberts ver sloeg Los, maar daarna verloor eerst genoemde van Vincent. Om het inge wikkelder te maken klopte Los vervol gens de sterke Vincent. Ieder won dus eenmaal. Toch ging Vincent met de eerste prijs strijken, daar hy de minste treffers te incasseren kreeg, namelijk vijf. Los kreeg er zes, Engelberts zeven. Vermelden wij nog, dat de wedstrijd' jury werd gevormd door sergeant-ma joor der mariniers Baven en sergeant der mariniers Veldhuizen, en de wed strijden onder meer werden bijgewoond door de Directeor Personeel van het ministerie van Oorlog J. H. Wieffering en de hoofdofficier O.S. en O., kapi tein-luitenant ter zee G. E. A. Daane Bolier. Als hoofdsecondanten traden op de heren Montfoort, Vijlbrief en Abrahams jr De prijzen werden met een toepasselijk woord uitgereikt door de voorziter van het Comité O. en O., de heer J. J. Landman. Bevallen: J. C. Bakelaar-Koop, z. T. H. Nijpels—Van Dijck, z. N. Keizer-Van Leeuwen, d. E. Mulder—Pauw, d. E. Psarlberg—Biersteker, z. W. van der Meijden —Van der Linde, d. M. Brinksma—Van Vliet, z. K. Borst—Kooij, z. H. Verweij—Van Weeren, z. C. E. Stoffers—Noordermeer, M. A. Tulp—Van Leeuwen, d. G. Huf- kens—De Boer, d. M. E. Kluin—Jongepier, d A. C. van Os—Verbeeck, d. M. Cor- nelissen—Meis, z. J, A, J. Smidt—Van Baar, z. Ondertrouwd: H. Krijnen en N. W P. Goedknecht. J. M. Roelfs en J. J. M, Floothuis. S. Leijen en R. Meijering. D. Sandbrink en M. W. Roetman. G. R. T. Boortman en A. Dekker. Getrouwd: A. de Jong en J. C. Rie chelmann. C. Wit en J. M. C. Lucassen. J. A. Bakker en F. Vink. K. van der Wal en J. Teunissen. J. Lugtenburg en I. H, Burger. R. Oost en D. Biersteker. Overleden: C. M. M. Petrus, wed. van T. Brinksma, 80 jaar. A. van Faassen, 67 jaar (m). J. Ras, 57 jaar (m). In de middaguren werden de degen- partijen getrokken. Het eerst traden LSK en Marine tegen elkaar aan. De strijd ging aanvankelijk vrijwel gelijk op, maar ten slotte moest de LSK toch het onderspit delven. De Marine won negen partijen, de LSK won er zeven. De Marine-équipe bestond uit Van de Wall, Strates, Van Kregten en Matze. Ook tegen de Landmacht was de LSK niet opgewassen. Een zeer goede par ty uit deze ontmoeting was die tussen Los (LSK) en Vincent. Beide schermers speelden ook verleden jaar een voor name rol. Vincent moest verdedigend tewerk gaan, en niettemin twee treffers incasseren. De partij werd besloten met een dubbele treffer, zodat Los met 3-1 zegevierde. Van de zes gewonnen par tyen van de LSK bracht Los er vijf op zyn naam. De Marine won tien par tyen en schakelde de Luchtstrijdkrach ten dus uit voor een prijs. De kranige Marine-équipe bleef ook Me Landmacht de baas. Negen partijen eindigden in 'n overwinning. De Land macht-équipe, waarin Vincent teleur' stelde, bracht het tot zeven overwin ningen. De Marine sleepte dus de eer ste prijs in de wacht. Interessant werd de strijd om de persoonlijke prijzen, daar Reuhl (Land macht) en Strates en Van Kregten (Marine) leder zes partijen op hun naam hadden gebracht. De barrage partijen leverden Reuhl (die beide te genstanders versloeg) de eerste prijs op. Door Strates te verslaan bemach tigde Van Kregten (degenkampioen van Nederland) de tweede prys'. 's Avonds werd op de sabel ge- Voor de absoluut veilig ge makkelijk, goed koop! (Advertentie, Ing. Med.) Hr. Ms. „Soemba" is gistermiddag om een uur voer het houden van oefe ningen naar zee vertrokken. De tien motorbootjes van het Britse leger, die op doorreis zijn van Rotterdam naar Kopenhagen, liepen gisteren in de namiddag binnen en kregen ligplaats voor de Atjehloods. Gisteravond om tien uur keerde het zesde flottielje mijnenvegers uit Scheveningen terug. Het flottielje ver trekt Donderdag om deel te nemen aan de intergeallieerde miinenveegoefening voor de Nederlandse kust. Het is morgen hoogwater om 8.10 en 20 45 uur, en laag water om 2 00 en 14.40 uur. De temperatuur van het zee water was 16,1 graden Celsius. Aan de gemeentelijke visafslag verd gedurende de vorige week aange voerd: 1041 kg bot, 591 kg garnalen, 261 kg kaan, 105 kg kabeljauw, 30 kg horsmakreel, 94 kg muiets, 1829 kg schar, 16.006 kg schol, 34 kg pieterman, 154 kg poon, 770 kg tarbot, 5096 kg tong, 1681 kg wijting, 1 kreeft. Gevonden: alpinomuts, drie auto peds, actetas, ceintuur, gewicht, vier glacé handschoenen, paar kousen, paarlen halsketting, manteltje, kinder- rywiel, twee tassen, kindervest, ball- pointpen. Verloren: twee autopeds, bril, sportbroekje, twee bankbiljetten, shag- doos, vier handschoenen, kwitantie, acht portemonnaies, shawl, schooltas, truitje, vulpen, zwembroekje. LICHTSCHIP „TEXEL" KREEG ANDERE LIGPLAATS Het lichtschip „Texel" heeft een an dere ligplaats gekregen tengevolge van het verbreden van de geveegde scheep vaartroute langs de Waddeneilanden. Het schip ligt thans op 53 graden 6 mi nuten en 48 seconden noorderbreedte en 42 graden 29 minuten vijftig secon den oosterlengte. EEN NEDERLANDSE PLANTER OP MALAKKA VERMOORD. Een Nederlandse planter, die werk zaam was op een rubberonderneming in de staat Negri Sembilan op Malakka is Zondag door een bende terroristen vermoord. y^JANNEER men zich. de schoolbanken nog slechts vagelijk kan her in neren als meubelstuk ken uit een onherroepe lijk afgesloten levenspe riode, komt men soms tot de ontdekking dat het geheugen niet alleen de banken heeft wegge stopt op de rommelzol der des geestes, maar tevens een goed deel van de kennis die men in dertijd gezeten in die banken met zoveel in spanning heeft vergaard. Wanneer wij hi erover nadenken, staat ons nog helder voor de geest, hoezeer wij vertrouwd waren met de Batavie ren (die niet de Rijn zijn komen afzakken), met Dirk de Derde (die Dor drecht niet heeft ge sticht), met het Theore ma van Stewart (dat op diverse manieren te be wijzen was), met de lit teraire kwaliteiten van Hieronymus van Alphen („Cornelis had een glas gebroken") en de struc tuur van een wortelstok (die geen echte is). wortel 1? zijn wij destijds uit voerig ingelicht over de imperialistische nei gingen van Napoleon, wiens activiteit geenz zins ten einde was na zijn verbanning naar Elba. Er moest immers eerst nog een Sint Hele- na komen. Wij weten nog precies, dat ergens tussen Elba en Sint He- lena de Slag bij Water- loo heeft gewoed. De juiste datum waren wij echter (tot onze spijt) vergeten. Tot wij gisteren die vlag zagen wapperen van de raad huistoren. Waarom hing die vlaa daar? Deze vraag brandde ons op de lippen, en wij stelden haar (op het gevaar af uitgelachen te worden) aan bode Bels. De heer Bels lachte aelukkig niet, maar antwoordde vrien delijk met een weder vraag: „Wat voor dag is hst vandaaa?" De achttiende Juni". zeiden Wij positief. „Nou dan?" Maar wij bleven in raadselen rondtasten. Even voorzichtig probe ren: ..Is er soms iemand jarig?" De heer Bels wilde ons niet langer in span ning houden. „De slag b{j Waterloo was op Juni." zei hij eenvoudig- „O ja, natuurlijk knikten wij. „In ISIS voegden wij er aan toe, om even te doen uitko men dat we onze (muur vast ingestampte) jaar tallen nog lang niet vergeten zijn. Maar na een vluchtig dankwoord haastten u>H ons naar buiten, be vreesd voor nieuwe be proevingen van onze immer tekort schieten de memorie. Hoe kónden Wij die achttiende Juv (ISIS) vergeten.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 2