Sport in kort De nieuwe aardappelen worden door de droogte bedreigd De Festival-viering in Ascot (Eng.) BIJ EXAMENS Frankrijk ging ier stembus Euwe eindigde op tweede plaats Ook bij regen valt de oogst tegen KERKELIJK NIEUWS Oude Kerkte Amsterdam gesloten „De rel op hef C.S." voor het Amsterdamse hof Glimlachje Bromfietsen per trein Bandieten hadden vrij spel in de haven van Cheribon Hongarije boycot Hamburg Drie jaar geëist tegen oneerlijke PTT-besteller Oorlog in Korea kostte drie millioen burgers het leven Kruitfabriek bij Namen door explosie ingestort Proces tegen Primaat in Hongarije Dodelijk ongeluk te Halfweg Nieuwe Vietminh-aanvallen in Indo-China Mooi, maar ongewenst DINSDAG 19 JUNI 1961 Ascot vierde het Festival of Britain met een botenoptocht, waarbij de be manning zich in historische klederdracht gestoken had. Een schilderachtig tafereeltje. De Koningin Victoria-tijd wordt weer in het leven geroepen. Belemmerde eerst de regen een vlotte groei van de nieuwe aardappe len, waardoor tot nog toe slechts kleine partüen geveild werden, thaqs is de aanhoudende droogte een vijand van belang voor het vroege gewas en het pootgoed. Men vreest voor een mis lukking van een deel van het gewas als er niet spoedig regen valt. Momen teel tracht men door kunstmatige be sproeiing het groeien en rijpen te bevorderen. Indien de pootaardappelen inder daad schaars gaan worden, zullen ver moedelijk hoge prijzen worden ge naakt. Verschillende telers vrezen Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Moerkerk: J. C. W. Kruishoop te Rotterdam Chaarlois, Maartensdijk, P. Dorsland, te Schellui den. Bedankt voor Middelburg, Dr. Mr. de Graaff te Well en Ammerzoden. Be- roepaanstelling: De heer N. van Eg- mond candidaat te Rijnsburg stelt zich beroepbaar. Geref. kerken. Beroepen te Rotterdam-Ccharlois: (tweede maal) G. van Andel te Dieren, die dit beroep ook aannam, te Wapen veld: H. H. Dirckse, candidaat te Har derwijk. Aangenomen naar Zierikzee: Y. J. Tiemersma te Baarland. Geref. Kerken Art. 31. Bedankt voor Murmerwoude-Oen- kerk: J. P. Unger te Leemolerveld. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Zaanslag: W. F. Labante Rotterdam West en C. Smits te Drie bergen Vereniging van Vrijzinnig Herv. Naar wjj vernemen zal de jaarlijkse algemene vergadering van de Vereni ging van Vrijzinnig Hervormden 26 en 27 Juni a.s. te Haarlem in hotel de Leeuwerik haar algemene vergadering houden. Behalve de huishoudelijke za ken komt aan de orde het referaat van Dr. P. J. Jonges Ned. Herv. Predikant te Rijswijk Zuid-Holland over de nieu we belijdenisvragen, waarover ds. L. Anons te Emmen de discussie zal ïnlei- den. Deze vergadering zal ook een nieuwe voorzitter moeten kiezen, aan gezien ds. J. Boonstra te Noordwolde (Fr.) zich niet meer herkiesbaar stel*. Hetzelfde is ook het geval met de vice- voorzitter ds. K. A. Beversluis te Zut- phen. In hun plaatsen zijn resp. door het hoofdbestuur candidaat gesteld Not R. Remmonds te 's-Gravenhage en Dr. A. de Wilde, Ned. Herv. Pred. te Leek (Gr.). De hoofdredacteur van het weekblad van de vereniging „Kerken Wereld", Ds. D. Bakker te Huizum (Fr.) zal binnenkort eveneens aftreden. In een bijvoegsel van de Ned. Staatscourant van heden zijn regelin gen van lonen en andere arbeidsvoor waarden voor de akker- en weide- bouw en de veehouderij in verschil lende provincies, waaronder Noord- Holland, opgenomen. een strop door verdroging. Het gewas van fabrieksaardappelen in de veen koloniale streek staat er eveneens zeer matig voor. De oogst van de late consumptie aardappelen kan indien er vol doende regen valt nog redelijk goed worden. Een slechte aardappeloogst zal waarschijnlijk geen weerslag op het binnenlands verbruik met zich mee brengen. Men verwacht overheids maatregelen, ter bescherming van de binnenlandse menselijke consumptie, bijvoorbeeld door een totale of ge deeltelijke export-stop. Spoedige regen kan echter nog veel redden, hoewel reeds duidelijk is, dat de velden geen recordoogsten belo- Tekenen van ernstig verval De Oude Kerk te Amsterdam, die heel vroeg in de 14de eeuw werd ge bouwd, is Zaterdag op last van de overheid gesloten, daar enige dagen geleden een steen uit het gewelf om laag gekomen was. Een onderzoek wees uit, dat grote gedeelten van het houtwerk totaal vermolmd waren. De uitvoering van een restauratie, waarvoor reeds jaren plannen be staan, zal thans zeker enkele millioenen meer vergen. Tegen de twee Utrechtenaren C. J. K. en W. K. R., die op 9 Januari door de rechtbank te Amsterdam waren veroordeeld tot resp. zes en achtmaan den gevangenisstraf is Maandagmor gen in hoger beroep bevestiging van dit vonnis geëist. Beide mannen had den zich op 't Centraal Station te Am sterdam onbehoorlijk gedragen en een agent van politie, wiens hulp door de hoofdconducteur was ingeroepen, de keel dichtgeknepen. Het was een ge luk, dat een andere passagier de poli tieman uit zijn benarde positie verlos te. Het Hof zal op 25 Juni uitspraak doen. „Je hebt hem toch zelf die graaf machine gegeven" spelen zenuwen een grote rol, Een rustig examen doet U met MIJnhardt Zenuwtabletten (Advertentie, Ing. Med.) Gedurende het seizoen (van 29 Juni tot en met 1 September) zal het ver- voër van rijwielen met hulpmotor met reizigerstreinen kunnen geschieden op een rijwielabonnementskaart: tevens bij vervoer op bagagekaart over af standen t.e.m. 40 kilometer. Het ver voer op bagagekaart over afstanden boven 40 kilometer wordt nog bestu deerd. De N.S. hebben deze regeling ontworpen naar aanleiding van een verzoek van de K.N.M.V.. die o.a. ge wezen had op eventuele beschadiging van de vrij kwetsbare bromfietsen in de speciale rijwieltreinen. Naar aanleiding van onregelmatighe den bij de lossing van een schip in de haven van Cheribon heeft de Noorse consul-generaal te Djakarta een protest bij het Indonesische ministerie van bui tenlandse zaken ingediend. Het is na melijk bij de lossing van het s.s. Francisville gebeurd, dat gewapende bandieten met lichters langszij het schip kwamen en dat de politie en mi litaire autoriteiten weigerden bescher- mng te verlenen. De gezagvoerder van het schip deelde mede, dat de diefstal len waarschijnlijk dertig procent van de geloste goederen te boven gaan. Hongarije heeft zijn transitoverkeer via de haven van Hamburg gestaakt. Schepen met ladingen, die over Ham burg doorgezonden zouden worden, zul len thans naar andere havens gaan, ter wijl orders voor transitoverkeer. die reeds aan Hamburg waren verstrekt, zullen worden geannuleerd. De Hon gaarse maatregel volgt op die van Oostduitse kooplieden om eventuele Westduitse beperkingen op de handel met communistische landen te vermij den. Men vreest, dat Tsjecho-Slowakije het voorbeeld van Hongarije spoedig zal volgen. SPIONNAGEPROCES IN SLOWAKIJE Voor de staatsrechtbank in Bratis- lawa (Slowakije)) is een proces begon nen tegen 11 Tsjecho-Slowaken, die be schuldigd worden van spionnage voor Frankrijk. Zij zouden berichten van militaire, industriële, economische en politieke aard aan voormalige verte genwoordigers van het Franse consu laat in Bratislawa hebben verstrekt. VERKIEZINGEN IN BIRMA. In Birma zijn op 12 Juni algemene verkiezingen gehouden. Met het tellen der uitgebrachte stemmen is men Maandagmorgen te Rangoon begonnen. Men verwacht, dat de telling nog wel enige tijd in beslag zal nemen. Reeds iS bekend geworden, dat de premier Tha- kin Noe, in zijn istrict met overwel digende meerderheid is herkozen. De Chileense minister van bui tenlandse zaken, Horatius Walker, heeft bij de president van de repu bliek zijn ontslag ingediend. Wegens verduistering van een aantal postpakketten is gistermorgen tegen de 35-jarige P. T. T.-besteller K. B. uit Amsterdam door de officier van Justi tie bij de Amsterdamse arrondissements rechtbank, mr. L. H. Feitsma, een ge vangenisstraf geëist van drie jaar met aftrek. Verdachte erkende sedert Maart 1950 verschillende postpakketten te heb ben meegenomen. In de dagvaarding stonden onder meer vermeld 3500 siga retten en 98 horloges. Verdacht van he ling der gestolen goederen stond te recht de 30-jarige emballeur bij de K, L. M., H. V. Tegen hem werd een gevangenisstraf geëist van anderhalf jaar met aftrek. De officier zeide in zijn requisitoir, dat het aantal dief stallen, gepleegd door P.T.T.-ambtena- ren, in de na-oorlogse periode ontstel lend was toegenomen. Beide verdachten voerden tot hun verdediging aan, dat zij tot hun daden waren gekomen als gevolg van de fi nanciële nood. waarin zij met hun ge zinnen verkeerden. De uitspraak voigt op 29 Juni. De oorlog in Korea heeft meer dan drie millioen doden onder de burger bevolking geëist en ruim tien millioen mensen zijn door de gevechtshandelin gen dakloos geworden, aldus heeft de Zuidkoreaanse ambassadeur in Was- sington verklaard. Millioen Koreanen hebben alles verloren behalve de lom pen waarin zij gehuld zijn. (Advertentie, Ing. Med.) Urnen in Dam-monument weer alle compleet Van twee urnen in het voorlopig na tionaal monument op de Dam ontbra ken reeds geruime tijd de deksels. De vervaardigster van de urnen, de Zand- voortse beeldhouwster Jos van Veen, die alleen de juiste samenstelling en kleur kende, heeft intussen vijf nieu we deksels en één urn vervaardigd. De urnen in het monument hebben thans alle weer deksels. De drie ove rige deksels en de nieuwe urn wor den in reserve gehouden. WEER OOSTENRIJKSE KINDEREN NAAR NEDERLAND. Dank zij de medewerking van de Ne derlandse regering is het mogelijk ge bleken alsnog twee kindertransporten uit Oostenrijk doorgang te doen vin den. Op 6 en 13 Juli zullen 500 Oosten rijkse kinderen in Nederland arriveren om hier gedurende enige maanden nieuwe krachten op te doen. (Advertentie, Ing. Med.) Een enorme explosie in een kruit fabriek te Jambes nabij Namen schrik te gisteren de omgeving van de stad op. De fabriek stortte met donderend geraas in en tot ver in de omtrek werden ruiten verbrijzeld. Tal van personen zijn gewond, terwijl drie ar beiders van de fabriek om het leven kwamen. Een dikke rookwolk belem merde de reddingswerkzaamheden door de brandweren van Jambes en Namen en in allerijl opgeroepen genie troepen. De gouverneur van Namenen de procureur des Konings hebben zich naar Jambes begeven. De schade be draagt naar schatting drie millioen francs. LUCIA MERO OP TONEEL OVERLEDEN De Italiaanse zangeres Lucia Mero ig Maandag plotseling op het toneel gestorven, terwijl zii de hoofdrol in Puccini's opera „Madame Butterfly" zong. Lucia Mero heeft kortgeleden een tournee door Zuid-Amerika ge maakt. Op de Amerikaanse ambassade te Havanna heeft men de lijken gevonden van twee wachten, die met een vuur wapen waren vermoord. President Auriol brengt zijn stem uit bij een van de stembureaux van Parijs. De Italiaanse wielerbond heeft offi cieel bekend gemaakt dat de volgende renners onder leiding van de oud-we reldkampioen Binda, de Italiaanse ploeg voor de Tour de France zullen vormen: Fausto Coppi. Magni, Bartali. Biagioni. Serse Copni, Franchi, Lambertini, Mi- lano. Pedroni, Pezzi, Salimbesi en Ren zo Zanazzi. Op de Monschauer Burgring wer- den internationale motorwedstrijden gehouden, waaraan onze landgenoten Knijnenburg en Van Rijswijk deelna men. De race in de 500 cc klasse over 88,2 km werd gewonnen door de Belg Goffin met Norton in 5 min. 26.2 sec. met een gemiddelde snelheid van 94 km per uur. De Nederlander Knijnen burg, die met BMW reed. werd twee ie met een gemiddelde snelheid van 91.8 km per uur, terwijl onze landgenoot Van Rijswijk met Triumph de derde plaats bezette met een gemiddelde van 90.8 km per uur. Voor de start van de tweede etap pe in de driedaagse wegwedstrijd in Noorwegen vond een incident plaats toen de Nederlandse amateurs Willekes en Suykerbuyk weigerden te vertrekken Als reden gaven beiden op dat zij de rit te lang en te moeilijk achtten voor amateurs en zij zeiden te betwijfelen of de UCI de wedstrijd wel had goedge keurd. Van de zijde van de wedstrijd leiding werd Willekes en Suykerbu>k medegedeeld, dat de kwestie zal wor den gerapporteerd aan de UCI. De voetbalwedstrijd tussen de ver tegenwoordigende elftallen van Neder lands en Belgisch Limburg, die te Sittard werd gespeeld, eindigde in een 32 zege voor de Belgen. Op Queens Club te Londen werd Coppi en Bartali in Italiaanse ploeg voor Tour de France Knijnenburg tweedein Monselan een aanvang gemaakt met het tournooi om de internationale kampioenschap pen van Londen. In de eerste ronde dames enkelspel behaalde mevr. Schmier (Ned.) een 63 63 overwin ning op de Engelse speelster mej. Hut- chings. Mej. Hermsen (Ned.) sloeg mej Coutts (GB) met 8—6 2—6 6—1. Het klassement van de vierde etappe van de Ronde van Zwitserland luidt: Aartsbisschop Jozef Grosz van Ka- locsa, die sinds het moment, dat kar dinaal Mindszenty tot levenslange ge vangenisstraf werd veroordeeld, pri maat van Hongarije is, zal binnenkort met acht andere personen terecht moe ten staan, zo heeft radio Boedapest me degedeeld. Allen worden beschuldigd van staatsvijandige activiteit, spionna ge, het voorbereiden van een revolutie tegen de volksdemocratie, het vormen van gewapende benden en van nog vele andere onwettige handelingen. Een motorrijder werd gedood en zijn duo-passagiere levensgevaarlijk gewond toen zij, komende uit Haarlem, bij Half weg in volle vaart tegen een uit de richting Amsterdam naderende perso nenwagen reden. Zowel motor als auto werden zwaar beschadigd. De bestuur der van de auto verklaarde, dat de mo tor plotseling naar links uitweek en de wagen aan de rechterzijde raakte. Troepen der Vietminh hebben aen hevige aanval gedaan op twee Franse verdedigingsposten in het Zuiden van de Tonkinese delta. Men ziet hierin een nieuwe fase in de pogingen der Viet minh om het rijke rijstgebied in han den te krijgen. De hoofdmacht, die drie divisies sterk is houdt zich nog verbor gen in de bergen ten Zuidwesten van de Franse posities in Zuid-Tonkin. In ae hoofdstad van Vietnam, Dalat. zijn gedurende de laatste maanden acht functionarissen van de Veiligheids dienst vermoord alsmede een Franse inspecteur. BRITSE BUITENLANDSE DIENST ONTSLOEG DRIE PERSONEN De Britse minister van Staat. Your.- ger, heeft gisteren in antwoord op vragen in het Parlement medege deeld, dat een drietal personen uit de Britse buitenlandse dienst zijn ontsla gen wegens hun relatie met de com munistische partij, sedert Attlee in Maart 1948 bekendmaakte, dat het communisten en fascisten niet is toe gestaan veiligheidsposten in openbare dienst te bezetten. WINSTON CHURCHILL WIL WEER EEN BURGERWACHT. Toen de. Engelse oppositieleider Winston Cnurchill gisteren enkele R.A.F.-opleidingskampen bezocht heeft hij de onmiddellijke herinstelling van de Britse burgerwacht, de z.g. „Home Guard" geëist. Churchill zeide: „Als een oorlog uitbreekt, hebben we be halve luchtaanvallen ook luchtlan dingstroepen te bestrijden". Kubler (Zwitserland) 7.38.37 Koblet (Zwitserland) z. t. Vittorio Rossello (It.) z. t. Fornara (Italië) Z. t. Vincenzo Rossello (Italië) 7.39 33 Na deze etappe is het algemeen klas sement: 1. Dino Rossi (Italië) 26.42.(7 2. Koblet (Zwitserland) 26.43.13 3. Kubler (Zwitserland) 26.45.48 4. Diederich (Luxemburg) 26.46.2S 5. G. Rossi (Zwitserland) 26.47 58 Schaakiournooi ie New York De Amerikaan Reshevsky heeft het internationaal schaaktournooi te New York gewonnen met een halve punt voorsprong op dr. Euwe en de Argen tijn Najdorf. De uitslagen van de lleen laatste ronde luiden: ReshevskyNaj dorf 'hEuweShainswit 10; Fine Horowitz 10; GuimardEvans 10; O'KellyBisguier ByrneKra mer 10. De eindstand luidt: 1. Reshevsky (VS) 8 pnt; 2. Dr. Euwe (Ned.) en Najdorf (Arg.) IVz pnt; 4. Fine (VS) 7 pnt; 5. Evans (VS) 6'/s pnt; 6. Byrne (VS) en Horowitz (VS) 6 pnt; 8. Guimard (Arg.) 5 pnt; 9. O'Kelly de Galway (Belg) 4% pnt; 10. Kramer (VS) 3 pnt; 11. Shainswit (VS) l'/i pnt. öntyt QxtmAu&hie& In onze vorige rubriek gaven wij ter oplossing Probleem 105. Stand: Zw. 13 sch. op: 2 6 8 12 13 14 17 19 22 24 26 30 34. Wit 12 sch. op: 28 31 32 33 35 37 42 43 44 45 49 50. Oplossing: 1. 31—27 (22x31), 2. 32—27 (31x22), 3. 37—31 (26x39), 4. 45—40 (34x45), 5. 44—40 (34x45), 6. 33x44 (22x 33), 7. 44—39 (34x43 of 33x44), 8. 49x7 (2x11), 9. 35x2! En nu nog even 't volgende standje: Zw. 7 sch. op: 5 9 10 18 20 21 36. Wit 7 sch. op: 29 33 34 35 38 41 44. Wit speelde 3832, zw. sloeg 36x47. Wit zette toen 2924 en daarmee was de partij gewonnen. Zwart moest n.1. vier schijven slaan van 47 naar 27. Wit sloeg 24x31 en zw. was verloren, want schijf 21 stond vast tegen 31 en schijf 5 tegen 35. Ter oplossing voor ditmaal: Probleem 106 van M. J. Kuipers. Zw. 9 sch. op: 8 9 17 19 22 26 27 35 36. Wit 9 sch. op: 28 31 33 39 43 45 46 47 50. Wit speelt en wint. (Zw. heeft als laatste zet 2126 gespeeld.) Boterbloemen in de weide De Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst te Schagen schrijft ons: Ieder jaar verwonderen we ons er over, dat de graslandgebruikers zo weinig gebruik maken van de gemak kelijke manier om teveel onkruiden te vernietigen door te spuiten met groeistoffen. We weten dat in gebieden, waar vroeger veel stekels stonden, nu practisch alles schoon is door het g' bruik van chemische middelen. In de gebieden waar nooit vee' kels groeiden, zijn nu echter boter bloemen en soms paardebloemen in te groten getale aanwezig. We schrijven expres in te groten getale, want we zijn ervan ivertuigd, dat onkruiden in grasland niet schadelijk en in zekere mate zelfs noodzakelijk zijn. Over de bestrijding kunnen we net volgende mededelen: Proefvelden, die gedurende een reeks van jaren waargenomen werden, heb ben belangrijke punten laten zien: 1. De beste tijd om boterbloemen te bestrijden, is eind April-begin Mei, tij dens het uitstoelen. Van de verschil lende soorten groeistoffen kunnen we de middelen van de M.CP.A.-groep het beste gebruiken. 2. Paardebloemen kunnen eveneens het beste bestreden worden eind April begin Mei. Tegen paardebloemen kun nen de middelen van de 2.4 D groep het beste gebruikt worden. 3. Jacobskruiskruid is een zeer hard nekkig onkruid, dat in een kale weide bestreden kan worden met middelen uit de 2.4 D groep, nl. speciaal de ester vorm in een dubbele concentratie. We hebben hier slechts enkele wei de-onkruiden genoemd, daar het niet onze bedoeling is om een volledig over- zich te geven, doch op belangrijke dingen nog eens te wijzen. Wil men de bestrijding met succes uitvoeren, dan zijn het juiste tijdstip en het juiste middel van groot belang.

Heldersche Courant | 1951 | | pagina 3